Gejxh propozoi Janullatosin për president të Greqisë

January 8, 2015 10:05

Gejxh propozoi Janullatosin për president të Greqisë

Nikolla Gejxh ka propozuar Janullatosin për president të Greqisë.

Propozimi është bërë në nëntor të 2014-s, gjatë një takimi që ai ka pasur me dy deputetë grekë.

Por, lajmi i botuar tek gazeta “To Vima” ka kaluar në heshtje.

Ai është risjellë nga blogu himara.gr, që ka ribotuar shkrimin.

“I vetmi që mund të bashkojë popullin është Kryepeshkopi Anastas i Shqipërisë. Është më i përshtatshmi për President. Kujtoni se në çastet e vështira për Helenizmin kanë marrë rol udhëheqësi kombëtar si Kryepeshkopi Makarios, ashtu edhe Kryepeshkopi Damaskinos” – citon gazeta Gejxhin.

E çuditshmja është se askush nuk kundërshtoi, përfshi dy deputetët dhe ambasadorit amerikan”, shkruan  “To Vima”.

Janullatos ka qenë prej kohësh subjekt replikash në mediat e dy vendeve, kurse politika e Tiranës ka qëndruar përgjithësisht në distancë.

Në shtator të vitit të kaluar në një editorial replikë me disa shkrime të Pëllumb Xhufit e Bedir Islamit në DITA, gazeta greke Kathimerini shkruante ndër të tjera:

Kryepeshkopi i Shqipërisë Anastas ndodhet në zemër të një “lufte të pistë”, të motivuar nga qarqet ekstreme nacionaliste dhe islamike, me ndihmën e shërbimeve sekrete në Shqipëri. Fanatizmi fetaro-patriotik është gjithmonë atje në një kohë kur vendi tërheq shqetësimin ndërkombëtar për ‘eksport’ të xhihadistëve.

******************

Foto Shoqëruese: Presidenti grek, Karolos Papoulias dhe Kryepeshkopi Anastas Janullatos, gjate nje homazhi ne varrezat e ushtareve grek te rene gjate Luftes se dyte Boterore, ne Kelcyre te Permetit. Foto: LSA / DITA, 5 Nëntor 3013

January 8, 2015 10:05
Komento

91 Komente

 1. ilia August 31, 13:23

  Kryepiskopi Anastas dhe Kisha Orthodhokse gjendet prej disa vitesh nen nje persekucion te fshehte dhe te hapur. Baza e ketyre sulmeve e ka origjinen ne nje aleance te islamikeve ekstremiste, pseudonacionalisteve dhe ish-nomenklatures se kuqe, nje aleance e satanait, me qellim goditjen e Kryepiskopit Anastas dhe Kishes Orthodhokse ne Shqiperi.
  Kjo aleance ka si baze veprimi, teorine e gebelsit: “shpif, shpif, se dicka do te mbetet”. Dhe deri diku ja ka arritur qellimit, sidomos tek shqiptaret jashte atdheut.
  Nje nga shpifjet e perbindshme, me te cilen kjo aleance e satanait vetedemaskohet plotesisht, eshte deduksioni se :”ne Kishen Orthodhokse gjithcka kryhet ne gjuhen greke”…, per kete do te ishte mire te nderhynte shteti dhe te transmetonte drejtperdrejt ne televizionin shteteror, te gjitha veprimtarite fetare ne Shqiperi, per te pare se c`behet brenda tyre…
  Dera e Kishes Orthodhokse eshte e hapur per te gjithe dhe kushdo mund te shkoje se ne c`gjuhe funksionon Kisha, qe prej gati nje shekulli. Perndryshe nuk do te quhej Kisha Orthodhokse Autoqefale e Shqiperise, por do te kishte emer tjeter.
  Sulmet ndaj Kryepiskopit Anastas, ndaj Shen Kozmait, etj., ne nje fare menyre po e godasin rende tolerancen fetare, te vetmen gje me te cilen mund te krenohemi ne shqiptaret.
  Ne kete menyre ne detyrohemi gjithmone te deklarojme besimin tone, se Kryepiskopi eshte i Kishes Orthodhokse, dhe nuk i marrim leje kurrkujt per qenjen e Tij ne krye te kesaj Kishe. Te tjeret qe nderhyjne, me kot qahen, por do bejne mire te shikojne bashkebesimtaret e tyre, qe po behen pjese e terrorizmit te ISIS-it.
  Persa i takon fjales se dale boje tashme: “tolerance fetare”, shteti duhet te nderhyje e te pengoje goditjen e metejshme qe po i behet Kishes sone Orthodhokse, goditje qe perkthehet ne emra konkrete: xhufi, nazarko, zheji, zeqo, kotani, e gjithe shpura e ish-nomenklatures se kuqe ne aleancat e saj te reja. Perndryshe nuk ekziston me “shtet” ne Shqiperi dhe le te cfuqizojne edhe ato “nene” ku denohen ata qe shkelin tolerancen fetare.
  Me c`duket keto nuk kane per te ngjare, por se shpejti bota do te bindet plotesisht, dhe ka filluar te bindet, se cfare loje po luhet me Kishen Orthodhokse, Kryepiskopin Anastas, shenjtoret tane, etj. dhe te kuptojne mire se cfare lloj “tolerance” fetare ekziston ne Shqiperi.

  Reply to this comment
  • beni August 31, 14:04

   Janullatos esht produkt i medjeve, qe kerkojn te perfitojn prej tij, dhe ne jemi ata qe kontribojm per ta! Nuk mundet ti quajm ekstremiste e islamike te issit kur jan vetem disa kokra ne medjet shqiptare, qe kerkojn me cdo kusht idene e fese, se feja e shqiptarit esht shqiptaria, por qe nuk arijn te kuptojn, se integrimi i tyre ne kulturen e krishtere, do ti beje me te ndergjegjshem per te ardhmen e kombit te tyre,! Edhe njehere ketu ne fillim te gazetes se shkruar citohet kryepeshkopit shqiptar e jo atij grek dhe kete nuk arijn ta kuptojn nje pjes e ktyre qe sulmojn imzot anastasin, se identitetin mundet te nderohet, ashtu si lindin edhe interesat,,! Nacionalizmi ka then lubonja esht streha e maskarenjve!

   Reply to this comment
   • iri August 31, 14:47

    Benit .! PER ATE THENIEN E Lubonjes ,!Te jesh nacionalist per tere etnine tende ky nuk eshte maskarallek , Maskarallek eshte ajk qe benti e yt zot anastasi Jeni grke , mire fare cdoni ketu , o fare e keqe nuk e ngulni dot as kozma etoline as anastasin tuaj ne token e arbrit ata jane mishi I huaj ne Shqiperi, mos u lodhni kot , feja e shqiptarit eshte Shqiptaria,, Keshtu edhe ti je bashkuar atyre maskarenjeve qe doni djallezisht me apo pa kale Troje me Kozma apo me anastas,, apo edhe pa ata, po sabotoni harmonine shekullore fetare shqiptare .Po vazhdove keshtu pas veshit e ke

    Reply to this comment
    • beni August 31, 15:13

     Nacionalist por jo ekstremist, po te ish ashtu si kerkoni ju, ne greqi jetojn e punojn gati 700.000 shqiptare simbas esapit tuaj, ne ket shtet te be se duhet te rembejn drune greket e te debojn shqiptaret..pra shkurt janullatosi esht ure lidhse midis dy nacionaliteteve, qe kerkon ti mbaj ne paqe e dashuri dy popuj qe kerkojn civilizim e jo islamizim! Per ate pas veshit, te me ruash bythen me der se e meriton radikalizmin,!

     Reply to this comment
     • pellazg 100% August 31, 19:48

      Ti mor ben, a e con ne mend se po u bene bashke 700 000 Shqiptaret, ne Greqi, cfare ju bejne ty dhe fares tende te keqe?
      Thellohu ben dhe mos u merr me kercenime.

     • pellazg 100% August 31, 19:55

      I ndrite shpirti profesor Perikli Ikonomit dhe u kujtofte ne jete te jeteve ne Shqiperi nga Shqiptaret.

   • arjan January 8, 14:35

    tani na dalka qart se anastasi na dalka qe ne shqiperi nuk ka erdhur si njeri i fes .por interesave fashiste greke ‘ti pler ILIJA dhe ti pall BENI .per car na flisni e car kerkoni ne token shqiptare ne token e ilireve sekterisuni andej nga kini ardhur o pjella t keqia bashk me anastasin dhe shoket tuaj .toka shqiptare nuk i duron chibanet e huaj ne ato i zhdukim qe nga renjet do ju fij dita edhe juve do fshiheni si minjet ferave dovjidovij dita .

    Reply to this comment
  • Raimond Vlonjati August 31, 15:58

   Gazeta greke ben propagande –Ketu nuk ka pune nacionalizmi aspak

   Janullatosi eshte nje handikap anti-ligjor

   Ai eshte i pa-ligjeshem ne aspektin fetar, sepse qendron ne krye te Kishes Ortodkse Shqitpare kur ne fakt ai nuk eshte shqitpar, ndaj duhet te largohet

   Po ashtu Janullatosi eshte i pa-ligjeshem edhe ne qendrimin e tij ne Shqiperi , sepse ai erdhi me devizen :..I PERKOHESHEM –ndaj duhet te iki
   Pekroheshmeria e tij ka skaduar me kohe…

   C’eshte ky njeri qe e mban veten per njeri te Zotit dhe thyen edhe ligjet e Zotit, por edhe te shtetit…?

   Nga ana tjeter puna e Janulltaosit ne krye te Kishes sone ka qene shumee dyshimte –Jo per kishat qe ka ndertuar por per njerezit me te cilet drejton Kishat tona
   Ja te flasim konkretisht :…Ne kishen Ortodokse te Vlores ai ka futur prifterinj dy bujq injorante te ardhur nga fshatrat e Myzeqese , qe nuk kan as shkollen fillore
   Po ashtu ka afruar edhe nje hajdut nga Bestrova dhe e ka bere prift , kur ai eshte nje halabak fare ,s enuk ka asnje klase shkolle

   Pra ne nje qytet si Vlora qe ka me mijera te shkolluar ,
   Janullatosi na gjen njerezit me injorante dhe na i vendos ne krye te Kishes …

   Dhe dicka tjeter qe kur ka ardhur Janullatosi , njerezit te cilet ai ka ofruar ne kishen e tij , i kane fryre percarjes fetare , dhe kane bere denigrmin e heshtur te figurave kombetare te Kishes sone Ortodokse ,duke i lene ata ne harrese, dhe
   po na “sponsorizon” ca prifterinj qe nuk jane aspak shqiptare,….por jane tip “Janullatos”

   Porse problemi eshte i thjeshte fare :…Gazeta Kathemerini :…I beni thirje te kthehet ne shtepine e tij Janullatosi se ndoshta ju degjon juve,
   se ai u be si cifutet qe bridhnin ne shkretetire

   Reply to this comment
   • jetnori August 31, 22:22

    Ndersa ne Permet konkretishte ne Kosine AGRON KAFSHARI(mbante furrat e fshatit me dru as 8 klase me duket si ka bere) na u pagezua ne VASIL THEMOLLARI dhe paguante 300 evro per cdo zhvarrim dhe i pagezonte ne heronj grek. Prifti me negative ne rethinet e Permetit

    Reply to this comment
   • beni September 1, 08:09

    Me cilen porosi del e hedh vrer per imzotin ton te shenjte qe ngriti gjith ato institucine te shkatruara e te renuara,! Mos je spiun i amerikanve si puna e atij muhedinit partis se camve, qe vetem kerkojn te radikalizojn myslimanet shqiptare per te destabilizuar europen! I bej te qarte ministris se brendshme te identifikoje keta radikale shqiptaro amerikane ne sherbim te interesave te amerikese anti europiane, qe te ndalohen ne kufij te republikes se shqiprise e tu behet e qarte se kush esht europa!

    Reply to this comment
    • Pellazgu September 1, 08:30

     @beni

     beni-qeni kujdes me thirrjet, se po qe për ato lloj thirrjesh ti je i pari që e ha qafën e mjellmës. Antishqiptarizmi yt, me thirrjet pro Serbisë, Greqisë dhe kundër myslimanëve shqiptarë, i kalon caqet e tradhtisë kombëtare. Nuk arrin të lexosh se të gjithë të drejtohen me emërtimin, qen, antishqiptar, zagar i Anusit, i shitur për 300 euro tek ASFALIA greke, armik i Shqipërisë dhe shqiptarëve, etj.

     Reply to this comment
     • beni September 1, 09:00

      Edhe ty do te ta gjejm strofken ekstremist i felliqur, kam frike se mos besh ndonje gabim e futesh andej nga kufiri kakavijes, se do ta pesosh si ai fjerit qe e vdiqen te shkretin se i ngeli ideologjia islame ne koke e therte greke te pafajshem, ,,,

     • Pellazgu September 1, 10:01

      @beni

      Sa do dëshiroja të më gjeje, sepse unë nuk të gjej dot, pasi nuk fshihem në hale si ty, që të rrëmoj skutave. Uroj të më dalësh përpara ndonjëherë në jetë, se të bëj të thërrasësh me zor “Rroftë Shqipëria” e poshtë Anusi, madje, edhe pa ta kërkuar unë, do thërrasësh “Lavdi përjetë Pejgamberit Muhamet”.
      Unë të q. të gjitha buçet që të mban pragu moj qelbësirë, që më bën trimin i fshehur si mi haleje pas desktopit. Lëpije Anusin o pleh,lëpije, ndërkohë që ai tall trapin me të gjithë ju eunukët që ju ka vënë të punoni kundër Shqipërisë.
      T’i shk..d.ej edhe macet e lopët e shtëpisë mor by…irë lulishtesh!

     • beni September 1, 15:35

      Dil qysh sot po deshe, mu perpara kishes ortodokse me mos harosh te maresh edhe mamane qe tja shohim e ka te rojtur apo e ka me lesh se me kot po pretendon qe je bej kamberi,,

     • arjan January 8, 14:51

      BENI . TI PASKE QEN NJE PALL K…I. ..POR PO BEJ CUDI ME PELLAZGUN E TE TJERET QE MEREN ME FELLIQESIRA SI PUNA JOTE O ROT K…I .ESHT E KOT TE MERESHNE KOMENTE SI PUNA JOTE … AJDE PALL ME TAKO MUA NE KORC BANOJ E ME QUAJN ARJAN GJATA .E BANOJ TEK UNIVERSITTI FAN NOLI.AJD SE PO PYETE DO ME GJESH SHUM KOLLAJ E TE SHIKOJ ATE TRIMERIN TENDE PREJ GREKU .OSE ME THUAJ TI ADRESEN TENDE O GREK TE GJI….SHA RO…..T E SHPIS

  • John August 31, 17:56

   Kisha ortodokse ka qene dhe mbetet me e korruptuara nga besimet dhe jo vetem ne Shqiperi,por edhe me gjere.Gjithnje ne sherbim te pushteteve,qe nga Rusia,Serbia dhe deri ne Greqi.Nuk jam as musliman,as I krishtere, por shqiptar.

   Reply to this comment
  • Eliseu September 1, 07:20

   Bravo Ilia, spo le fjale te Janullatosit pa perseritur se ketu nuk ekziston tolerance fetare, si kercenim per ata qe e sulmojne, nderkohe qe Papa, ketu, pikerisht per kete tolerance po vjen dhe po e vlereson bashke me te gjithe bota dhe nuk ka ngelur Anastasios ta hedhe poshte se eshte nje mize perpara personaliteteve te tjera boterore.
   Genjeshtra e dyte eshte se nuk sulmohet as Kisha e as ortodokset, por personalisht Janullatosi per praktikat e tij aspak kishtare, por teresisht nacionaliste greke. Si thua ti, te mos fliste Media kur ai beri gafen e pafalshme qe mori ne mbrojtje A. GUmen dhe u pikellua shume, kurse nuk e beri kete per asnje shqiptar ne Greqi. Si thua ti, te mos ta kritikonte Media per faktin se ai zbarriti Kishen ne aktivitet zhvarrimesh eshtrash e perdhosje varresh ngado, saqe e ktheu nga Kishe te te gjalleve ne firme funeralesh me lopata e kazma?
   Si thua ti, te mos flasin intelektualet kur shohin qe edhe ata shenjtore qe nderohen ne keto troje, greqizohen pas vdekjes, e rishpiken si nacinaliste greke per kauzen, qe te marrim serish millona eurot nga E2 i MPJ Gr, e di mire ti se ku eshte kjo zyre se te ka dhene bursen ty, e dhjetera mercenareve te Janullatosit ne Shqiperi.
   Por serish mos u merzit, kjo situate mund te shitet serish shume bukur nga shefi yt, se tani do bertase qe po e perndjekin islamistet dhe agjentura komuniste ne Shqiperi, e do kerkoje akoma me shume euro me milliona, per kauzen, per te cilen u dergua, dhe me ato do beje serish mrekulli me ndertesa e hidrocentrale, aq sa t’ju mahnisi serish ju budallenjve, sa ka akoma leke, dhe ia vlen akoma ta mbash ne krye te KOASH. Dihet qe ai e bleu fronin me leke dhe e paguan cdo vit qe eshte mbi ate fron me millionat e Shtetit qe e dergoi…

   Reply to this comment
 2. Tiransi i vjeter (2003) August 31, 13:28

  Qe greku eshte njeriu me i poshter dhe negativ, kjo nuk do komente. Kemi patur edhe ne shkolle minoritare greke, njerez shume negativ. Megjithate , jemi fqinj dhe jemi te detyruar te bashkejetojme, ta pranojme sic eshte.

  Reply to this comment
 3. Arb August 31, 13:31

  Sipas rrjedhes se argumentave qe ky fort i nderuari gazetar parashtron i bie qe asnje nuk e do Janullen ne shqiperi – deri ketu mire.

  Por gazetari ka deshtuar te ofroj ndonje skenar per zgjidhjen e problemit qe ve ne dukje, qe sipas rrjedhes se logjikes se artikullit i bie ” nuk e do asnje ne shqiperi, le te jap forheqje…” :))

  Reply to this comment
 4. iri August 31, 13:54

  Po te ishte keshtu si thoni ju mire do ishte por ju po gaboni shume rende.Kisha autoqefale Shqiptare ka si themelues Nolin -apo jo atehere pse Janullatosi qe pretendon si arqipeshkop I kesaj kishe nuk e pranon as formalisht kete gje ? A nuk e vertetojme kete fare thjeshte , busti I Nolit te madh nuk u pranua nga janulla te vihej ne katedralen e re te Tiranes..Me shume rendesi per kete peshkop kane ceshtjet me miniritetin grek me varrezat e ish ushtareve greke ne luften italo greke.Mikpritjen e Shqiptareve , mirebesimin ne miqesi nuk e ve dot ne dyshim asnje grek I vetem , por ne shtepine e tyre duhet te respektohen zakonet gjuha , ritet e tyre,, figurat e ortodokseve pararendes Shqiptare, .Keto ky Janullatosi juaj nuk I ben, nuk I pertyp dot , sepse del vete , qe nuk u sherben kristianeve shqiptare.Po si mund te behet kjo kur per greket politikane e jo politikane, per kishen , po qe kristian ortodoks je automatikisht grek , se per ta perkatesia fetare percakton perkatesine kombetare.Prandaj ai shihet si mish ihuaj e duhet te largohet sa me pare .Sherbimet fetare e kanonizma jane d dehen te jene ne gjuhen shqipe

  Reply to this comment
 5. Agroni August 31, 14:08

  Pse nje gazete e nje shteti tjeter eshte ne hall per nje prift te nje popullate ne nje vend tjeter?

  Reply to this comment
 6. Sokol August 31, 14:28

  Pohimi i gazetes se “Kryepeshkopi i Shqipërisë Anastas ndodhet në zemër të një ‘lufte’ të pistë, të motivuar nga qarqet ekstreme nacionaliste dhe islamike, me ndihmën e shërbimeve sekrete në Shqipëri” eshte plotesisht i vertete. Dhe aresyeja eshte e thjeshte: xhelozija islamike ndaj civilizimit evropian, shtuar sabotimin e harmonise fetare ne Shqiperi nga sherbimet sekrete.

  Tani, pas ketij komenti, pres qe te leshohet lukunia islamike e te shprehin gjithe çorben e tyre vulgare ndaj Kryepeshkopit, i cili ringjalli KISHEN ORTODOKSE AUTOQEFALE TE SHQIPERISE ne nivele evropiane. Ne Ortodokset Shqiptare i dime mire punet tona dhe nuk kemi nevoje per mendjet islamike me kostum nacionalist. Shqiperine dhe Europen i duam njesoj si te gjithe shqiptaret progresiste. Politikanet karagjoze nuk kane pune me Ortodoksine Shqiptare. Çdo shqiptar i aresyeshem e kupton fare mire diferencen midis islamit terrorist dhe te krishtereve tolerante.

  Reply to this comment
 7. spiro August 31, 14:32

  ca ja keto fjal qe krishteret jan grek nun jam nga korca dhe jam nga nje familje patriotike korcare qe kan luftuar per gjuhen e kishen e kombin shqiptar …jam krishter por jam shqiptar edua kishen por e dua qe ne krye te saj te jet shqiptar e jo grek .

  Reply to this comment
  • Pellazgu August 31, 19:16

   @Spiro
   Shumë drejt e ke. Juve ortodoksit SHQIPTARË jeni nga më të nderuarit e këtij vendi. Negovani, Luarasi e të tjera figura të ndritura e kanë vendin në panteonin e kombit shqiptar.

   Reply to this comment
 8. iri August 31, 14:33

  Per ty ilia,,,! Qe nuk je shqiptar kjo dihet ska nevoje ta provojme .Qe je anti shqiptar po e provon ti vete me ato qe po ben , qe shkruan e propagandon .Ne statutin e kishes autoqefale shqiptare thuhet se kreu I saj duhet te jete nje prift vendas,atehehere pse eshte ngjitur me kaq dashuri te madhe ky janulla kur nuk e duan te ikij , sa me pare aq me mire.Thote nje shprehje,,,,, po ngordhi nje dhi ne Velabisht nuk mbetet Berati pa dhalle,, keshtu qe do vihet nje prift vendas.Ku eshte shkaku qe nuk pranohet busti I Nolit ne katedralen e Tiranes nga Janullatosi,,?Per keto dy pyetje fare te thjeshta mund te pergjigjesh.Me ty kam edhe nje problem tjeter http://m.youtube.com/Ne komentin tend dite me pare ne mbrojtje te kozma etolise ne replike me mua thoshe se ne ate kohe nuk kishte shkolla shqipe bile skishte gjuhe shqipe se ajo flitej vetem ne familje etj Pikerisht kete donte ai Kozmai juaj ne harmoni te plote me kishen ta mbysnin kete gjuhe shume te vjeter, ta hiqnin nga perdorimi te deshqiptarizoheshin shqiptaret aq problemtike per porten pra ishte momenti i arte qe kisha greke tu bente shqiptareve ate qe turqit ju bene grekeve!ti cvendosnin nga trojet stergjyshore e ne pamundesi te kesaj ti shperbente me ane te asimilimit.Kete se mohoni dot ju megaloideistet grekeKa qe nga viti ilarget 1878 e ketej me dokumenta e prova te panumerta kombetare e nderkombetare qe greqia si shtet esi fe (ne emer te helenizmit e ortodoksise) ka punuar per te bere pjese te saj trojet e Shqiperise si ato te ashuqujtura te Epirit te Veriut.Me gjithese askush se ka vertetuar se epirotet na qenkan greke.Tani ne kohet e reja moderne sot kane rrjedhur shume ujra, e taktika e atyre qarqeve shoviniste greke kane ndryshuar ,.Me ane te fese te kishes po behen perpjekje titanike (vec te tjerash)per te ndryshuar srukturen e shoqerise ne juge , per te ndryshuar fene ,bindjen , jepen jo pak fonde.Ne qofte se me vllehet apo arumunet grekeve u ka ecur mire asimilimi me shqiptaret ka mbetur sharra ne gozhde.Prandaj z, ilia janulla e ti e disa si ti nuk jeni te mire pritur .Regjizurat fetare te ortodosise tuaj kane rrenje ne greqi e me larg.Ato nuk do jene aspirate e besimtareve shqiptare ortodokse.

  Reply to this comment
 9. iri August 31, 14:53

  Benit .! PER ATE THENIEN E Lubonjes ,!Te jesh nacionalist per tere etnine tende ky nuk eshte maskarallek , Maskarallek eshte ajo qe ben ti e yt zot anastasi Jeni greke , mire fare cdoni ketu , o fare e keqe nuk e ngulni dot as kozma etoline as anastasin tuaj ne token e arbrit ata jane mishi I huaj ne Shqiperi, mos u lodhni kot , feja e shqiptarit eshte Shqiptaria,, Keshtu edhe ti je bashkuar atyre maskarenjeve qe doni djallezisht me apo pa kale Troje me Kozma apo me anastas,, apo edhe pa ata, po sabotoni harmonine shekullore fetare shqiptare .Po vazhdove keshtu pas veshit e ke

  Reply to this comment
 10. Mark uk August 31, 15:14

  Shifni cfar po ndodh ne bote e kuptoni se kush eshte priseshi i stabilitetit botror.

  Reply to this comment
 11. Akili August 31, 15:32

  Ky artikull eshte tregues qe kisha orthodhokse eshte e pakenaqur. Por me ke? Myslimanet?!?! Nga ana tjeter edhe myslimanet te pakenaqur. Ka nje vit qe ndertimi i xhamise eshte pezulluar. Ajo qe eshte edhe me e cuditshme sefundmi te dy komuniteteve fetare u jane pezulluarr universitetet.
  Seshpejti vjen Papa per arsye te harmonise nderfetare…Situate qe duhet ndjekur…

  Reply to this comment
 12. Sokol August 31, 15:55

  Te gjithe komentuesit ne kete forum, qe shprehen me nje gjuhe plot me gabime drejtshkrimore e gafa historike, jane taborri islamik kundra Kishes Ortodokse dhe Kryepeshkopit te saj. Edhe nje here po e shpreh me keqardhje qe jeni vetem injorante, por edhe te deshtuar. Me vjen edhe keq se jeni shqiptare si une, por ndryshimi shte qe mua nuk me duhet fare se si punon Islami ne Shqiperi. Doni te hiqeni si nacionaliste, por nuk dini as gjuhen e memes… o te uruar!

  Reply to this comment
  • John August 31, 18:31

   Me lejo te te mesoj dicka.Kathimerini eshte nje gazete konservatore,e qendres se djathte.Pronar I saj eshte Alafouzos,manjat anijesh.Pa fund problems me taxat dhe nen akuzua te tera per lidhje me”Agimin e Arte”Jo me kot,sepse jane ekstrem I djathte dhe keta te fundit protestuan dikur fort per taksat e reja ndaj industrise se anijeve,Alafouzos,dhe funizohen financiarisht nga manjatet e medhenj te industrise se anijeve.Lexo peqark.

   Reply to this comment
   • Sokol August 31, 23:11

    Qenke shume i lexuar ti Jani. I ke nga leximet keto qe thua, apo nga puna ne sherbimet e huaja?

    Reply to this comment
    • John September 1, 11:27

     Kur ste pelqen, Sokolov?
     (Per te ardhur pas pamjes se paraqitur)
     Te hedhesh ca rreshta pa gabime ne nje koment,medoemos nuk te ben te zgjuar,aq me shume kur mesa shihet nuk i ke shpetuar akoma origines se krijimit.

     Reply to this comment
  • Pellazgu August 31, 19:12

   @Sokoli
   Je tipiku i analfabetit që masakron shqipen dhe ndërkohë kërkon t’ua mësosh të tjerëve atë. Meqë ra fjala, ç’hyn islami këtu? Komentuesit po flasin për prapësitë e Anusit dhe jo të klerikëve myslimanë. Ik mëso të shkruash, pastaj bëj të diturin.

   Reply to this comment
   • Vranishti August 31, 19:58

    Filloi pellazgi…
    me Anusi dhe k… e tjera se aty I ka ngelur sahati… Ik ore pastro halet se mbase pastro dhe gjuhen, ndotes I mjedisit…

    Reply to this comment
    • Pellazgu August 31, 22:17

     @Vranishti

     Po ti Vranishti cili prej priftërinjve pederastë të Anusit që ndërron emrin shpesh në forum, për t’u dukur sikur janë shumë besimtarë që “vdesin” për Fortposhtërsinë e Tij, je? Të kryhet bytha edhe ty moj kuçkë rrugësh dhe nuk rri pa e marrë dot “bekimin” tim para se të biesh në shtrat me jaranin, ë? Ju burrat-kurvat të Anusit mua më prisni sa të dal në forum, që të kruheni? Gabim, pasi këtu ka shumë shqiptarë që me dëshirë do t’ia ngulnin hostenin nga pas cilitdo prej jush o plehra!

     Reply to this comment
   • Sokol August 31, 21:19

    Çfare feje ke ti Pellazg? Nga fjalet qe perdor dukesh i pafe, prandaj nuk ja vlen te merresh me njerez te pafe.

    Reply to this comment
    • Pellazgu August 31, 22:10

     @Sokol

     Merret vesh që s’mund të jem si ty, sepse ti je qen plehrash.
     Sa për gjuhën, mor maskara, kam përdorur atë që meriton ti dhe të gjithë ju antishqiptarët që lëpini Anusin… Normal që jam i pafe, sepse s’mund të barazohem me një trangull si ty.
     Meqë ti o pleh ithtar i Kozmait të Etolisë u përmend shqipen të tjerëve, duke i quajtur me budallallëk anusian dhe një shqipe të përçudnuar “taborri iskamik Kishes Ortodokse dhe Kryepeshkopit te saj”, a nuk i bie që të jesh ti pjesë e “taborrit islamik”, përderisa shkruan me një gjuhë plot gabime: “…nuk ja vlen te merresh…”. Që të marrësh vesh ti analfabet i Anusit, në shqip shkruhet “…nuk ia (jo “ja”) vlen te merresh…”. Në fakt juve ortodoksëve jua tërheq dera të punoni për islamizmin, meqenëse për 450 vjet patriarku ekumenik i ka shërbyer si qen i rrahur kreut të islamit në Perandorinë Osmane, sulltanit.

     Reply to this comment
     • Sokol September 1, 14:30

      @Pellazg e gjithe “taborri” anti-ortodoks: Ju mendoni se gjuha rrugaçe ju ben trima. Ne Shqiperi s’ka nevoje per trimerine tuaj. Shqiptaret e kane te qarte rrugen e tyre drejt Europes. Vetem nje rast ju ka ngelur, te shkoni e te bashkoheni me ISIS, por ju bej me dije qe edhe ky rast do te jete i perkohshem.

  • skelari migrues August 31, 19:28

   I vetëquajturi Sokol! Konsiderata jote për ata që nuk janë me ato mendime që ke ti për Kishën Ortodokse (se duhet goxha guxim ta quash autoqefale, apo shqiptare) është banale. Për më tepër që nuk i lejohet një njeriu të kultivuar si ty, që të denigrojë një tjetër besim fetar (si ai musliman, që ti përmend) vetëm se je pak i mërzitur. Ndërsa për injorancën e kundërshtarëve të tu, më duket se je pak miop, apo përzgjedhës; sidoqoftë, edhe nëse komentet mosaprovuese do ishin tërësisht jo në standartin shqip, mund të ishte edhe provë që pjesa e kultivuar shqiptare nuk merret me debillliqet e një gazete të huaj, që (përveç sujektivizmit qesharak që ka në ato që shkruan) dreqi e di pse shkruan për disa çështje të brendshme shqiptare.
   Më lejo të të them edhe diçka – shoqëria e e mancipuar shqiptare ka bezdi ndaj ciltdo kler abuzues, pra nuk përjashtohen edhe bezditë nga këndimet në arabisht, veshjet jashtë traditës (të një pjese të besimit musliman), xhamitë e kishat që bëhen pa leje POR, nëse prej Klerit musliman problematika është kulturore, prej klerit ortodoks ajo është kombëtare, deri në ushqim të krizave me pretendimet territoriale; provokimi i fundit është celebrimi i një figure që pa asnjë kundërshtim provohet që ka punuar kundër identitetit shqiptar, gjuhës së tyre (Kozmai, dmth).
   Nejse, se nuk je dhe aq bashkëbisedues i përshtatshëm për këto çështje, po e kam kështu në përgjithësi këtë diskutim, dhe i shkrova poshtë teje i ngacmuar pak nga ai leksioni yt etik.

   Reply to this comment
 13. August 31, 16:42

  Nese hipokrizia do kishte nje emer me siguri qe do quhej grek .

  Reply to this comment
 14. ilia August 31, 17:46

  satanai godet ne piken qe e konsideron me te rrezikshme dhe per islamiket dhe ish-nomenklaturen e kuqe te rrezikshem jane ata qe quhen orthodhokse te vertete, te zellshem dhe qe nuk bejne kompromise. Dy jane keta ne viset tone Shen Kozma Etoliani, dikur dhe Fortlumturia e Tij Kryepiskopi i Tiranes, Durresit dhe Elbasanit, Anastasi, sot.
  Kjo eshte aresyja e goditjes se alternuar ndaj ketyre dy koloseve te besimit orthodhoks, te ketyre super novave. Duke goditur Shen Kozmane, indirekt ke goditur edhe Kryepiskopin Anastas dhe anasjelltas.
  Me aresyetime e “fakte” mjerane mundohen disa te sulmojne Kryepiskopin, me shume per konsum te jashtem nder shqiptaret, te cilet nuk e njohin realitetin brenda Kishes sone Orthodhokse, por edhe brenda Shqiperise. Nxisin urrejtje nderfetare, krejtesisht e pakuptimte, si nxenes te zellshem te ISIS-it qe jane. Dhe po te shikosh postimet, nuk ka fare argumente, vetem nxitje e urrejtjes ndaj orthodhokseve, e maskuar me fraza pseudonacionaliste.
  Ne orthodhokset nuk kemi pse te kemi frike sot. Ne nuk kemi patur frike kur na torturonin e prisnin koken per te mohuar besimin, nga maksimiani, etj., dhe as nga sulltani qe per 500 vjet u perpoq me hir a me pahir te na bente te linim besimin dhe nuk ja arriten qellimit.
  Sot, ne kete sistem, aq me teper nuk trembemi, sepse nuk jemi vetem, pasi Kisha Orthodhokse shtrihet nga Kamcatka ne Urale, nga Siberia ne Afrike dhe po perhapet ne Amerike dhe Azi.
  Keshtu qe urrejtja qe nxisni mund te kthehet kunder jush ne ndonje moment tjeter.
  Eshte detyre e jona, e orthodhokseve te vertete ta mbrojne Kryepiskopin e tyre, ne cdo rrethane, te mire a te keqe.
  Ne nuk mallkojme, ne vetem bekojme. Ne duam te miren e mbare njerezimit. Kryepiskopi shetit anembane globit dhe takohet me te gjithe per te “rrezatuar” Besimin Orthodhoks, besimin e vertete. E VERTETA, kjo eshte qellimi i jetes se Kryepiskopit Anastas, rindertuesit te Kishes sone te shkaterruar. Nga themelet e ngriti, ne nje veper gjigande, ne dukje dhe njerezisht te paarritshme, por sic thuhet e dhe ne Ungjillin e sotem: “C`eshte e pamundur per njerezit, eshte e mundur per Perendine”.

  Reply to this comment
  • jetnori August 31, 22:11

   Do kisha shume deshire te drejtohesha me fjalen I NDERUAR por nuk eshte hera e pare si komentuas qe je shume i rremujshem ne te ashtequajturin besim qe i perket dhe akoma me keq si JANULLIAN HISTORIAN. Edhe me pare kam debatuar me juve se pari Ortodoksia Shqiptare eshte shume me vjeter se KOZMAT dhe ANUSET e rinj qe strukturat e erreta greke kane derguar ne kete vend. Gjeografia Ortodokse Shqiptare dhe Kisha Autoqefale ka patur nje shtrirje shume me te madhe se ajo Greke. E ashtequajtura Era e Kozma Etolianit eshte e super prodhuar me miresi kur ne te vertet eshte periudha kur ANTISHQIPTARIA u be politike zyrtare e qarqeve zyrtare ortodokse greke dhe me vone e shtetit te menderosur grek. Periudha e shejtan kozmait po te hysh thelle ne kalendarin vjetor i perket RINGRITJES INTELEKTUALE SHQIPTARE PER GJUHE SHQIPE TE NJEHESUAR NE VENDBANIMET SHQIPTARE TE PERANDORISE OSMANE baza e se ciles ishin INTELEKTULET E DALE NGA KOMUNITETI SHQIPTARE ME BESIM ORTODOKS. I derguari me ferman nga vete SULLTANI (levizja ne perandorine osmane ka qene e lire) kishte te bente jo me frenimin e islamizimit te popullsise shqiptare te asaj kohe por konkretishte me zhdukjen e kesaj keste Atdhetare per ringjallje. Pra edhe me pare te kam shpjeguar se SULLTANI nuk te jepte ferman (leje speciale me dukje person me rendesi) qe te punoje kunder tije se te varte per KOQE O ILIA KOQJA. Pra shejtan Kozmai si i derguar me qellim te vecante gjoja ne emer te zotit te predikonte ne emer te perendise MBIFUQINE e SULLTANIT si te derguar te zotit per ruajtur tufen e krishtere ndaj te paudheve qe merrnin armet kunder tij duke pare qe levizjet antiosmane ne trevat e banuara nga SHQIPTARET kane qene te papermbajtura. Misioni i dyte i shejtan Kozmait, ishte allagrek pra i djallezise duke dobesuar sa me shume gjuhen shqipe dhe zhdukur gjithe ate plejade ATDHETARESH ORTODOKS qe luftonin per perhapjen e shkrimit SHQIP gjeresishte ne trevat e banuara nga SHQIPTARET. Pra edhe me pare ta shpjegova zyrtarizimi i urrejtjes dhe luftes deri ne fund ndaj gjuhes SHQIPE eshte pikerishte koha e Shejtan Kozmait. Kjo lufte ka qene me e egra qe ka ekzistuar dhe me menyra me te avancuara vazhdon edhe sot e kesaj dite. Jane vrara me dhjetra INTELEKTUAL ORTODOKS SHQIPTARE nga kisha obskurrantiste greke. Jane zhdukur dhe djegur me qindra fakte dhe dokumente historike te udhezuara nga kisha greke dhe me e vecanta DIOQEZA KATOLIKE ne OHER me dokumentacion te papare nga nje prifte grek te urdheruar me emer dhe mbiemer shih ZHAN KLOD FAVERIAL ne librin HISTORIA E SHQIPERISE . Krimet greke ndaj Gjuhes Shqipe arriten kulmin me meshen e mallkimit ne qytetin e korces dhe shume e shume gjera te tjera qe edhe nje derr i vertet do terhiqej nga kundershtimi ndersa derrat e janulles i perfshire edhe TI nuk terhiqeni perndryshe do na flisni per SHEJTAN JANULLEN qe mbron Tolerancen fetare shqiptare. Nje tjeter gje QIRJE ILIA eshte qe cdo argument kunder grek e kaloni ne ISLAMIZEM. Pra ketu tregoni ate Idjotllekun tuaj qe eshte karakteristike propagande greke dhe urrejtje me baze fetare. Nder shtetet qe e kane me te ekstremizuar kete ndjenje eshte Greqia. Paralelizmi me ISIS apo ku ta di une se c’ju pjelle mendja juve JANULLIANVE eshte akome me shume se IDJOTESI. Krimet e tyre sigurishte qe kane tnerruar dhe shokojne cdo gje te gjalle por pyetja ime eshte qe ku ndryshojne krimet e tyre nga krimet qe kisha dhe shteti grek me kriminelet e tyre kane bere ndaj shqiptareve ne keto 200 vitet e fundit? Ata vullnetare te cmendur qe shkojne ne siri ku ndryshojne nga ata greke qe shkonin ne BOSNJE dhe bekoheshin nga prifterinjte greko-serbe apo ku ndryshojne nga ata qe shkojne ne UKRAINE? Pra cka te beje ketu me islamistet apo me ne shqiptaret kur fare thjeshte krimineli eshte kriminel dhe nuk ka kombesi. Apo me large ku eshte ndryshimi ndermjet ISIS dhe NAZIZMIT qe ne tani kemi edhe parti Neonaziste? Ortdoksia Shqiptare nuk mund te nderlidhet me nje djall grek ne te. Ajo do mbijetoj ashtu sic ka mbijetuar me e paster dhe me e mire sec eshte, prandaj abuzimi me nje djalle grek ne emer te ortodoksise nuk eshte gje tjeter vetem antiordodoksi. Ne te gjtha shtetet me popullsi ortodokse qenia ne krye te kishes te nje predikuesi vendas dhe atdhetar eshte KRENARI KOMBETARE te cilen ne Shqiptaret as me shume dhe as me pak e meritojme ashtu sic e meritojne dhe kane kombet e tjera.

   Reply to this comment
   • Pellazgu September 1, 06:51

    @jetnori
    Të lumtë! I dhe jetë forumit me të vërtetat që shpalos dhe gjuhën që meriton kjo farë e keqe dylberësh të shitur për 300 euro.

    Reply to this comment
  • beni September 1, 08:16

   Ka mundesi qe ky pellazgu te jet klani i atij nazarkos me shoke,

   Reply to this comment
   • Pellazgu September 1, 12:00

    @beni
    beni-qeni mos më ofendo se nuk jam në asnjë klan unë. I vetmi klan ku unë bëj pjesë është ai i atyre që e duan këtë vend me mish e me shpirt dhe që ta martojnë atë buçen joshqiptare që të ka zënë kazanëve të Dylberadhës…

    Reply to this comment
 15. albani August 31, 18:01

  Kjo eshte perzierje ne punet e mbrendshme te Shqiperis.Shteti shqiptare duhet te reflektoje ,te shporre Janullen me gjithe perkrahesit e tije.Rrofte populli shqiptare,poshte tradhetaret dhe te shiturit ….

  Reply to this comment
 16. ilia August 31, 18:10

  Po te kishte “shtet” ne Shqiperi, duhej te procedoheshin xhufi, e xhufjanet me rradhe si prishes te tolerances fetare. Vetem tolerancen fetare respektojme ne orthodhokset ne marredhenie me fete e tjera. Gazeta ne fjale po nxit tolerancen fetare. Sot nuk ekziston me koncepti: “nderhyrje ne punet e brendshme”, sepse jemi ne evrope dhe nuk ka “pune te brendshme”.

  Sa per Kryepiskopin Anastas, mos u merakosni se nuk i marrim leje shtetit cilin vendosim ne kryet tone.

  Reply to this comment
  • Pellazgu August 31, 20:13

   @ilia

   Të thuash që aksh klerik është hajdut (grabiti ditën për diell Pallatin e Kulturës Përmet), uzurpator (ka uzurpuar kreun e Kishës Ortodokse Autoqefale Shqiptare, duke e kthyer në apendiks të kishës greke), apo si person që kërkon t’u fusë me pahir besimtarëve të ndershëm shqiptarë figurat klerikale greke, të dëshmuara si armike të Shqipërisë e gjuhës shqipe (festa qesharake me 299 pjesëmarrës, me rastin e 300-vjetorit të lindjes së antishqiptarit Kozma nga Etolia), e ku di unë sa vese mund të ketë një klerik si Anus-tasi yt, nuk do të thotë të prishësh tolerancën fetare, por t’i thuash gjërat me emrin e tyre.
   Kryepeshkopin mbaje për vete se nuk kam dëgjuar shqiptar që ta dojë. Këtu nuk ka shtet, pa keni bërë si keni dashur me KOASh-in ju, sepse po të kishte shtet që në këtë çast kryepeshkopi yt do ti përkiste historisë me përcaktimin “Anastas Janullatos, një farë prifti grek nga Andrusa, që për 22 vite uzurpoi kreun e Kishës Ortodokse Autoqefale Shqiptare, duke luftuar me mish e shpirt, së bashku me zagarët e tij, ilia, etj., kundër Shqipërisë, shqiptarëve dhe gjuhës shqipe”.
   Megjithatë mos u mërzit, se kur në krye të KOASh-it të vijë një SHQIPTAR, mendoj se ju vllahët shqipfolës antishqiptarë, që sot shërbeni si priftërinj të Janullatosit, do t’i ktheheni profesionit tuaj të mëparshëm: spiunllëkut, ose do shkoni në zini semaforët në Dylberadhë…

   Reply to this comment
  • Dardha August 31, 21:12

   Z. Ilia, kunder Fortlumturise se Tij dhe KOASH kane folur, po flasin, dhe do te vazhdojne te flasin. Perderisa sulmuan Krishtin, do sulmojne edhe ndjekesit e tj te vertete. Por megjithe sulmet e shumta, e shikojme ne dhe te gjithe se ku ka arritur sot ortodoksia ne Shqiperi. Megjithese thone se meshat behen ne greqisht, shikojme te ngazellyer se Katedrajla mbushet plot me besimtare. Keshtu qe me fjalet e tyre shpirtit te tyre i bejne dem, dhe jo Kryepeshkopit.

   Gezuar vitin e ri kishtar dhe qofte ky nje vit i mbare, me plot bekime per ju, familjen tuaj dhe gjithe ortodoksit kudo qe ndodhen.

   Reply to this comment
   • Pellazgu August 31, 22:19

    @Dardha
    Je e kalbur, nuk të zë vend propaganda. Këtu në forum ka shqiptarë dhe nuk i hanë budallallëqet që shkruani me porosi të Anusit…

    Reply to this comment
 17. Jimi August 31, 20:36

  Sigurisht mor i dashur Ilia! Ju shqiptaret ortodoks nuk keni pse i merni doren kerkujt per ato qe thoni e per ato qe beni me kishen ortodokse”autoqefale” greke, me falni shqiptare, por edhe ne shqiptaret jo ortodoks nuk kemi pse i marim doren kerkujt per ato qe themi e ato qe bejme per mbarvajtjen e harmonine fetare e jo fetare ne Shqiperi
  Ju thoni se hiresia e tije Janullatos eshte shume i pezmatuar, sidomos nga zhvillimet e ngjarjeve te fundit Une do te thoshja qe edhe ju si dishepuj te tij mos i lini kete barre kaqe te rende pasi edhe mosha e tij nuk i perballon lehte keto ngarkesa emocionale dhe mos o zot nga dashuria e madhe qe ka per kete vende dhe perpjekjet e medha qe po bene per ta begatuar mos na i ndodhe edhe ndonje e keqe (mos o zot)!
  Kaluan pothuaj 25 vjete qe nga ardhja e hiresise se tije ne Shqiperi dhe akoma nuk u pregatit dote nje klerik vendas per te mare drejtimin e kishes ortodokse shqiptare?
  Se paku duke qene ne krye te kishes autoqefale nje klerik shqiptar edhe hiresija e tije do te shpetonte nga gjithe keto andralla me te cilat e ka denuar zoti qe ti heqe nga shqiptaret e pandreqshem!
  Por duket qe keshtu qenka e shkruar qe te vuaj me kete “pis milet” mosmirnjohes i cili nuk di qe te njohe sakrificat sublime te hiresise se tije i cili ka ardhur nga ana e anes per ti hapur syte ketij mileti qe edhe pse kaluan 25 vjete nuk diti te nxjere nga gjiri i vete i ortodoksise nje klerike te denje per drejtimin e kishes ortodokse shqiptare!

  Reply to this comment
 18. Ardenica August 31, 20:47

  Per Stavrosin e “Kathirinise” dhe grekomanin Ilia qe na jep leksion grekomanie te mos shqetesohen per Janullen e tyre, nje kale troje i grekerise kunder shqiptareve ortodokse e myslimsne. Para se te lindesh ortodoks, ke lindur shqiptar apo grek, pra atdheu eshte i pari e pas tij vjen feja. Fene edhe mund te ta ndryshosh si e drejte e gjithekujt, por atdheun e ndrrojne vetem byshwshiturit tek greku anastas e antishqiptari shejtan Kozmai te tipit Ilia, Cako e Prifti, te cilet , te mbeshtetur nga naziskenet e Agimit te arte qe financon Kathirinine e cila merakoset se po i sulmojne Anusin e tyre…

  Reply to this comment
 19. MARKO August 31, 21:13

  PO JA U THOM ME BINDJE TE PLOTE QE NEQOFTESE KRYEPESHKOPI DO TE ISHTE SHQIPTAR DO NA KISHTE BERE MISH-MASH PRANDAJ JEMI ME FAT QE KEMI KETE NJERI BRILANT. DHE NE JEMI SHUME TE VEGJEL PER TE VLERSUAR VLERAT E TIJA.

  Reply to this comment
 20. latifond August 31, 21:32

  I vete emeruari kryepeshkop Janullatos mbi kishen e martireve( At Papa Kristo Negovani,at Stath Melani,at Ballamaci,Mesonjes Petro Nini Luarasi,at Teodor Haxhifilipi,te gjithe te vrare nga kisha greke),nuk permbush amanetin e te reneve dhe cdo minute e qendrimit te Janullatosit ne Shqiperi eshte shkelje e pikes 4 te kanuneve te kishes autoqefale shqiptare miratuar ne sinodin e shenjte ne Korce ne vitin 1929.Janullatosin nuk e do populli shqiptar.Nuk e duan ortodokset shqiptare,qe kane vuajtur masakrat e andarteve greke te nxitur nga kisha greke.Nuk eshte nevoja ta mbushe Shqiperine me kisha e katedrale,per tu pranuar nga shqiptaret.Na mjaftojne kishat tona te tradites,qe u shkaterruan me keq dhe u grabiten keto vjet te qendrimit te Janullatosit ne Shqiperi.Perse grabiten dhe rrenohen vazhdimisht kishat monumentale te Voskopojes,Kishat e Shpatit ku ka pikturuar Onufri,Kishat e Laboves,vithkuqit,Graboves dhe nuk preken kishat qe ka ndertuar Janullatosi?Populli shqiptar pa medyshje e ka kuptuar,qe kisha greke kerkon te shkombetarizoje shqiptaret orthodokse nepermjet gjuhes greke, lemoshave ekonomike,pensoneve greke dhe shkollave greke.Kur shkombetarizoi 3miljon arvanitas,shqiptare te Epirit dhe came te krishtere,perse te mos shkombetarizoje edhe shqiptaret orthodokse ne Shqiperine e jugut?Ne kohen e turqve osmanllinj kisha greke kishte aleat sulltanin dhe pushtetin turk.Deri ne 2013,kishte aleat sulltan Saliun dhe pushtetin e tij,qe mu ne lulishten e ministrise se mbrojtjes,i fali truallin e tiranasve per katedralen.Janullatosi qahet se nuk e duan muslimanet dhe sherbimet sekrete. Ti more zotni je dhe ke qene qenia me e privilegjuar nga qeveritaret e te gjitha ngjyrave!Ty more zotni nuk te duan shqiptaret,.Mua nuk me mesoi Visho Ajazi te shkruaj keto rreshte,se te ishte per mua,Visho Ajazi duhetr te zhduket ne Kanada dhe Janullati ne Afrike,andej ka erdhi i pa ftuar!

  Reply to this comment
 21. MARKO August 31, 22:08

  TI MORE ZOTI LATIFOND DUHET TE TE KISHIM DREJTUS QE NGA VITET 90 QE TE NA KISHE SIGURUAR : PUNE , MIRQENJE , UJE DHE DRITA 24 ORE PENSJONE ME TE MIRA SE KETO LEMOSHAVE QE JEP GREKU E PASTAJ DO TE TE KISHIM DHE MBI JEZU KRISHTIN. NUK E KUPTOJ NGA JU BURON GJITHE KJO UREJTJE PER JANULLATOSIN SEPSE AI NUK MADHKON PO BEKON, NUK DEMTON POR NDIHMON, NUK SHKATERO POR NDERTON . DHE TI NUK FLET DOT NE TE GJITHE SHQIPTAREVE. LE TE BEJNE NJE REFERENDUM DHE PO NUK E DESHEN IKEN VET AI SE E KA AQ KULTURE.

  Reply to this comment
 22. Jimi August 31, 22:33

  Ore Marko!
  Pse je ti i vogel dhe injorant dhe te duket prifti gomar , nuk eshte faji i jone!!!!!

  Reply to this comment
 23. Arben September 1, 05:31

  Cfare le pa permendur Katimerini eshte se Janullatos eshte vene ne sherbim te plote te Aslafise greke.

  BOJKOT MALLRAVE GREKE

  BANKA TIRANA, EMPORIKI, NBG, ALFA ETJ.

  AMC DHE VODAFONE

  LAYS, AMSTEL, SLIMS

  DHE GJITHSHKAJE QE PRODHOHET NE GREQI.

  PO NUK BEME KETE, KOT QE BEJM GAM GAM NEPER FORUME.

  Reply to this comment
 24. Juglindori nga Korça September 1, 13:44

  Pse e ke lene fjaline pergjysem , bojkot mallrave greke dhe hapje e kufijve mallrave turke , mallrat me plehra ne Bote , qe edhe gratis te t’i japin , mos t’i marresh , e jo t’i blesh me leke . Apo jo , more Arben (Artan) turku i Stambollit dhe i dashuri i Erdoganit , qe e ngre ne qiell diktatorin turk ?

  Reply to this comment
 25. RIMI September 1, 17:53

  E NDERUAR KRYEREDAKSI ,UROJ QE EMERI I GAZETARIT NE FJALE TE JETE NJE LAPSUS,OSE FOTOJA NE RAST TE KUNDERT!BEHET FJALE DUKE IU REFERUAR FOTOS KY ESHTE PAVLO TSIMA E JO STAVROS!

  Reply to this comment
 26. al-mahmuti September 1, 18:28

  Kot qe inatoset pellazgu &co, nuk do keni
  Kurre shancin te komandoni kishen ortodokse, skeni kellqe.

  Reply to this comment
 27. korce September 1, 18:54

  Ju dogji sa po i fryni e sdini nga tia mbani. E verteta djeg tani shkruani sa te doni ju jeni nje gazete qe ju lexojne ne Albanistan ndersa ate e lexojne deri ne Amerike. Mongole te mjere nuk dini se cjeni me inteligjence mesatare nen ate Afrikan e doni tiu tregoni popujve tebarsimuar se cte shkruajne. Ta dinte ai i mjeri se cnivel jeni ju do ta kuptonte qe doni vetem dru.

  Reply to this comment
 28. RIMI September 1, 20:24

  QE TA KETE BERE KETE ARTIKULL PAVLLO TSIMA(CIMA)ESHTE NJE PARADOKS PER NIVELIN E TIJ E BEGRAUNDIN QE KA!INSISTOJ SE BEHET FJANE NDOSHTA PER GAZETARIN STAVROS THEODHORAKIS NJE GAZETARUC I NJOHUR PER KEDO QE KA INFORMACION PER MEDIAN GREKE SI TE SHKRUAR EDHE ATE VIZIVE!THUHET QE DIKUR KRERET E PERENDIMIT PER TE REZUAR SISTEMIN KOMUNIST VENDOSEN QE ARMA ME EFICENTE JANE KOMUNISTET CKA TASHME ESHTE PROVUAR KARERCIPERISHT NE TE GJITHE VENDET KOUNISTE,KETE ME DUKET SE PO E SHFRYTEZON EDHE GREKU DUKE DASHUR TE RREZOJE SHQIPERINE DUKE PERDORUR SHQIPETARE (si ne kete rast çamet).PAVLLO CIMA ESHTE NJE GAZETAR PROFESIONIST NDER ME NE ZE TE VENDIT FQINJE E THONE QE ORIGJINEN E KA NGA CAMERIA.AI NDOSHTA SI TE GJITHE ARVANITASIT E CAMET JANE GREKERIZUAR POR NJE GJE DUHET TE DIHET MIRE QE KUR NUK I KANE SHERBYER FESE E KUR NUK JANE BERE VEGLA TE TYRE!

  Reply to this comment
 29. labinot September 1, 21:13

  Mos e shani nomenklaturen e kuqe,se ajo ua solli Janullen ne Shqiperi!

  Reply to this comment
 30. Gezim September 1, 21:48

  Do ishte shenje dhe tregues i paanesise qe pretendoni se keni, nese karshi aktualitetit kaq shqetesues, ketij ekstremizmi fetar, ta hapnit ballinen e gazetes me nje karikature me ndonje imam a kryeimam, me po kaq lehtesi sa zgjidhni ta beni me Kryepeshkopin!!!

  Reply to this comment
  • al-mahmuti September 1, 23:08

   Jane kriptoislamike, nuk ja ben zemra ta hapin gazeten me
   Thirrjet per xhihad nga hoxhallare ne mesin e gushtit, qe gjithe planeti toke i kishte syte nga Isis.
   Perkundrazi fyenin te krishteret pikerisht ne diten me te shenjte 15 gusht shen meria.

   Reply to this comment
 31. Koll Dara September 2, 00:29

  Janullatosin gjer me tani ne Shqiperi nuk e ka luftuar njeri,por vetem e kane kritikuar.Jane pak zera dhe e kane kritikuar pak por meriton te kritikohet me shume.Meriton me te vertete te largohet nga ai vend drejtues ne krye te KOASh,e cila eshte shqiptare dhe Shqiperise nuk i mungojne njerezit qe te jete nevoja te vazhdoje me greku Anastas.E kritikojne joislamiket,se islamiket me Janullatosin jane ne te njejtin krah.Islamiket sikurse edhe fondamentalisti Janullatos nuk bejne pune Perendie por bejne politike kunder shqiptareve.Nje grek si Janullatosi i maskuar me petkun ortodoks,ben ne Shqiperi politiken e Perandorise (se pernbysur) Osmane,si e kane bere paraardhesit e Janullatosit,nje nga te cilet eshte Kozmai i Etolise.Perandoria Osmane ka strehuar Patriarkanen e Kishes Ortodokse ne Stamboll dhe e ka perdorur per te zhdukur kombin e shqiptareve qe jane pasardhesit e drejteperdrejte te banoreve me autoktone te Ballkanit.Dihet se Ballkani me pare eshte quajtur Gadishulli i Ilirise.Arsyeja e vertete pse Kisha Ortodokse Greke e prezantuar si shqiptare,ka punuar per te perhapur gjuhen dhe shkollat greke ne Shqiperi por me pare ne mes te shqiptareve ne Greqi,eshte per te mbuluar te verteten se edhe ne vete Greqine mbizoteronte gjuha arvanite shqipe dhe se Greqia e sotme eshte formuar mbi bazen e popullsise vendase shqiptare.Keto fakte i kane pohuar vete burime publike greke.Kisha Greke ka synuar dhe deri diku ia ka arritur te realizoje genjeshtren greke te shekullit 19,se ciles po i del boja nga dita ne dite me moton shpif se dicka do te mbetet.Pyetjes se Kathimerinit:”Kush ka interes te eklipsoje kryepeshkopin Anastas ne timonin e Kishes Ortodoksedhe ne pergjithesi nga jeta fetare ne Shqiperi?”,i duhet dhene pergjigjia e qarte:”Populli shqiptar.”Madje e ka toleruar shume.E ka lene te livadhise gjer deri tash e sa mote.Arsyeja eshte e thjeshte:Janullatosi nuk ben punen e Perendise,por merret me politike.Dhe ben nje politike antishqiptare ne gjurmet e Perandorise Osmane dhe Kishes Ortodokse Greke te asaj kohe dhe qe vazhdon edhe sot e kesaj dite.

  Reply to this comment
 32. ilia September 2, 18:51

  Kryepiskopi Anastas ka ardhur me Shqiperi dhe eshte i tille ne baze te emerimit prej Patriarkanes Ekumenike, ne nje kohe qe sherbente ne Afrike. Ai erdhi ketu pikerisht si Shen Kozmai dikur, per ndricimin e popullit dhe ringritjen e Kishes Orthodhokse, te cilen fale Zotit ja ka arritur dhe per kete i jemi mirenjohes.
  Edhe gazeta “Dita” ashtu si simotra e saj “Tema” eshte rreshtuar ne korin e kukuvajkave, te cilat mezi presin te nderroje jete Kryepiskopi, qe te shohin shkaterrimin e KOASH-it. Por, thuhet se ne origjinen e Tij familjare, jetojne gjate. Keshtu i jati ka vdekur 105 vjec. Pra, do t`u duhet te presin shume kohe dhe ka rrezik qe disa prej ketyre te mos e gezojne dot.
  Por, sido qe vije puna, Krishti e ka thene se Kishen “portat e ferrit nuk do ta mposhtin dot”, pra edhe pas vdekjes se Tij, nuk do te kene rast te gezohen.
  Gjuha e perdorur nga “armiqte” e Anastasit dhe e “Dites” eshte pikerisht gjuha e ekstremizmit islamik dhe ndoshta edhe e sherbimeve sekrete, ne nje kohe qe ish-kryespiuni klosi deklaron se rreziku kryesor vjen nga Kisha Orthodhokse, jo nga ISIS-i.
  Ka pra nje perputhje “argumentash”, pra, s`ka pse e padisni me kot “Kathimerinin”.
  Edhe sharjet dhe gjuha rrugacerore e perdorur eshte karakteristike e islamit, me ulerimat dhe mallkimet, si mjet i satanait, per te cuar njerezit ne ferr,
  Gazeta “Dita”, nuk eshte ne nderin tuaj te beheni promotore e shkaterrimit te “tolerances fetare” ne Shqiperi! Dhe per mendimin tim nuk duhet te kete “politika” redaksionale, ose pozicionohuni qarte se kujt i sherbeni.
  Ju merreni me shenjtin tone te dashur Kozmain dhe pa asnje fakt e padisni si ckombetarizues te Epirit, gje qe s`ka si te qendroje sepse sot atje ku ka sherbyer Shen Kozmai gjuha greke nuk njihet, si ne Berat dhe Myzeqe. Pra, argumenti juaj qesharak bie poshte menjehere.
  Por, ju padisni per te njejtin “krim” edhe Kryepiskopin Anastas dhe perseri nuk paraqisni asnje fakt, por vazhdoni t`i bini daulles sipas udheheqesit tuaj shpirteror gebelsit, se “shpif, shpif, se dicka do te mbetet”.
  I vetmi “argument” qe paraqisni eshte origjina greke e ketyre shenjtoreve tane, dhe ketu zbuloni njekohesisht edhe rracizmin tuaj ndaj fqinjeve tane te jugut, duke shpresuar ne prishje te marredhenieve dhe kjo dihet se kujt i intereson.
  Gazeta “Dita” ju dhe simotra juaj “Tema”, jeni kthyer ne zedhenese te propagandes antiorthodhokse e cila sot udhehiqet nga islamiket dhe nga papati me perpjekjet e tij per “uniatizimin” e Kishes Orthodhokse, ku ne Shqiperi gjen edhe piken e dobet dhe pengese per ta u behet Kryepiskopi dhe paraardhesi i Tij, Shen Kozmai Etolosi.
  Pavaresisht se ju nuk e zbuloni, dihet se kujt i sherbeni dhe prej kujt financoheni. Pikerisht prej atij, interesat e te cilit mbroni, interesa ne te cilat nuk perfshihen shqiptaret, qofshin keta orthodhokse, myslimane, katolike, apo bektashinj.
  Dhe ne fund i padisni prifterinjte orthodhokse per “pedofili”. Kjo lloj semundje eshte e perhapur sot ne bote, por persa i takon klerikeve jane ata romano-katolike te cilet e kane pervehtesur mire si “profesion” dhe patjeter edhe islami i cili e ka qe ne krye te heres kete zanat, nen shembullin e “profetit” te tyre falls.
  Megjithate, juve si gazete jeni mjaft demokratike, nuk keni lene pa nxjerre asnje nga shkrimet e mia dhe keshtu qe shpresoj te beni edhe me kete te fundit.

  Reply to this comment
 33. Koll Dara September 2, 20:18

  O ilia mjaft qelbe dynjane si pederast pasiv qe je.Janullatosi dhe ti perfitoni nga shpirti i madh i ketij populli qe jeni gjalle.Edhe pse jetoni me gjakun e tij.

  Reply to this comment
  • ilia September 2, 20:57

   Dihet cilet jeni ju, pasi po e tregoni se c`po beni ne Irak, po prisni koka njerezish te pafajshem, po perdhunoni grate e Krishtera, …., kete keni bere gjithmone, e bete edhe 500 vjet me sulltanin tuaj,…, dhe moret shperblimin e merituar, nuk do te keni rast ta beni perseri,…., shpejt do te vije edhe fundi i ISISI-t..

   Reply to this comment
 34. Gavril September 3, 20:30

  O ilia.. DELETED

  Reply to this comment
 35. Millosh September 3, 20:42

  Urate Ilia,me sulltanet ka bashkepunuar kisha juaj politike dhe dihet se ti dhe kleriket e tu politike vazhdoni ne gjurmet e tyre.Ju jeni ne te njejtin krah me islamiket.Bashke me terroristet islamike edhe ju terroristet e vetemaskuar si te krishtere beni lojen e sulltaneve.Populli ju njeh mire dhe do t’jua jape hakun,mos te kini merak per kete…

  Reply to this comment
 36. Jeronim September 3, 20:53

  Do zoti e bejne President atje dhe iken e liron vendin ketu.
  Se per ta hequr nuk ka mendere ta heq ndonje shqiptar

  Reply to this comment
 37. ARBERIA January 8, 13:44

  O popull se kush eshte greku e dijne te gjithe…Kujtoj se ditet e fundit te dhjetorit dt19.12.2014 u botuan tek kjo gazete “Masakra e Panaritit” vitit1919.rrefyer nga gruaja 88 vjecare….qe sla burre te gjalle greku, sla femije ne barkun e nanes e mbushi lumin me copa te prera me sopate nga trupi i shqip[tareve qe i hodhi ne lum te gjakosura…e sla femer pa cnderuar….mos e harroni se greku eshte bish antishqiptare ato jane te barabarte si serbet…
  Kujdes lexoni me vemendje rrefimin e nene Fatimes nga Skrapari 88 vjecares.eshte shume aktuale sot…..Mjer fati i Shqiperise e shqiptareve se ne duart e kthetra lriminale eshte????

  Reply to this comment
 38. pro.... January 8, 14:01

  …ky po eshte lajm.

  Reply to this comment
 39. Arben January 8, 15:15

  BRAVO

  Reply to this comment
 40. D O K L E A T I January 8, 15:17

  ESHTE MIRE QE JANULLATOSI TE ZGJILLET KRYETARE I GREQISE. NUK KEMI ASGJE TE KUNDER QE TE PERFAQESOJ GREKET. POR NEVET KERKOJME NJE PERFAQESUES SHQIPTARE- NE KISHEN E PAVARUR SHQIPTARE. ASHTU SIKURESE I KISHIM NOLIN

  Reply to this comment
 41. ben January 8, 15:55

  Akoma ti injorant me fame e shkruan fjale anus me A te madhe ?
  Akoma je gjalle ti halldup me emer Pellazg ?
  Akoma thith ajrin tone,te Shqiperise qe e uren kaq shume ?
  Nuk e mbylle nje here gojen tende ale allaturka,qe ka brenda vetem mut.
  Ti debil bithpalare,qe qelb vendin me reze 1 km.
  Ti me idiotet martire te Allaut dhe Mut hamutit e bete islamin bajat,e bete mut si vete Ma ha mutin.

  Reply to this comment
  • Pellazgu January 8, 22:44

   @ben

   As që kisha ndërmend të merrem më me plehra pa tru të nivelit tënd, por po të përgjigjem thjesht për të të sqaruar se këto komente janë të vjetra.
   E shoh që nuk të rrihet pa u gërricur o dylber zamani! Këtej bën sikur më do të vdekur, këtej rri tek semafori pranë shtëpisë time. Byçe, ke ngatërruar semafor. Mos rri tek ky pranë shtëpisë time, sepse s’të del gjë me mua, pasi nuk merrem me prostituta dhe për më tepër me prostituta meshkuj, – siç je ti.
   I shkreti gomar, që se ke marrë vesh ende se çdo të thotë Anus. Po të dua të shkruaj për anusin, nuk do lodhesha ta shkruaja atë fjalë, por do shkruaja thjesht “ben”, pasi ti je i gjithi ashtu…

   Reply to this comment
   • ben January 8, 23:41

    Ti idiot bithpalare nuk ke pune tjeter por ri para kompiuterit dhe shan te gjith. O halldup qe hiqesh i squt. O mut hamut muslluman sa budall dhe mendjemadh je. Te rosh vete se trute ti ka bere synet Allahi me pederasin Muhamet apo Mut hamutin. Nuk do merem me. me anuse dhe pederase musllumane qe qelben ere mut si ti idiot 24 karat.

    Reply to this comment
 42. bernstein January 8, 16:24

  Ky eshte nje pseudolajm per te mbajtur gjalle moralin e shkaterruar te grekofileve tradhetare te Shqiperise qe po e kuptojne qe Janullatosit dhe endres donkishotesle meglidheane te aneksimit te Shqiperise i ka ardhur fundi dhe milionat e investuara per te “fituar zemrat e shqiptareve” kane shkuar kot: urrejtja per Janullatosin sot eshte ne klimaks,
  Sa me pare te ikij (ne cdo menyre temporale oose biologjike) aq me mire per te.
  Shqiperia do te jetoje e perparoje.
  Armiqte e Shqiperise duke perfshire te shiturit per 300 euro e kane humbur davane.

  Reply to this comment
 43. JOY -72 January 8, 19:27

  o po ta bejne cfare te duan janullen vetem te iki nga vendi yne ate duam te gjithe shqiptaret e paster ne shpirt qe ” nuk kane hengur corben e prishur te janulles”,,,,,,,,biles do i japim gratis edhe kta legenat sumlepires qe behen me ortodokse se sa F.NOLI,,,,,,,,,,,!!!!!!!!!!!!!!!

  Reply to this comment
 44. Emigrant January 8, 22:45

  Merni Salen President tju ktheje edhe 100 vjet te tjeraa me mprapa

  Reply to this comment
 45. Liljana January 8, 23:54

  Kjo ide per Janullatos ka dale nga Lobi Grek i Himarioteve Grek ne USA dhe pikerisht nga Prifti Karavella qe eshte zedhenes i Nicholas Gage,ultranacionalistit Grek dhe Antishqiptarit me te madh sot per sot.Kjo ne fakt nuk do te ndodhe,por qellimi eshte se ata kan sinjale per spostimin e Janullatos nga Kisha Ortodokse e Shqiperise dhe zevendesimin e tij me nje Shqiptar.Ky eshte nje bllof qe ne fakt fsheh nje mesazh shantazhues per qeverin e shqiptare.Pra,nese guxoni dhe e hiqni janullatos ne ate do e bejme president ne Greqi dhe nga aty do ju nxime jeten kudo ku te kemi mundesi.Kete opinion ata e kan shprehur para disa javesh edhe ne takimin qe kishin me ambasadorin e ri te US ne shqiperi Z.Donald Lu te cilit i helmuan gjakun klundra shqiperise pa filluar detyren.Turp per ata dy Durrsaket e perzier ne keto prapaskena te felliqura kundra shqiperise.

  Reply to this comment
 46. Taku halabaku January 9, 05:38

  Me shume se gjysma e komenteve jane te vjetra,per te mos thene 99.99% !-Me sa kuptohet,ata qe ja duan te miren shtetit Grek,bejne thirrje per te patur nje njeri te devotshem,te pakorruptueshem ne krye te vendit dhe si te tille propozojne Imzot Anastasin.Me kete rast propozuesit bejne nje levizje shume te mencur,rregullojne punet e Greqise dhe mbyllin gojrat e kundershtareve ne Shqiperi.Ne si fqinje qe i kemi dhe qe na kane mbajtur me pune,na behet qefi qe fqinji te jete mire,se ndikon drejtperdrejt edhe ne mirqenien tone,ndersa te Krishtereve ju behet akoma me mire se do ta kene edhe kryetar te vendit fqinje edhe kryetar te kishes Shqiptare,pavarsisht se kush mund te zgjidhet “kryetar”,kisha do te drejtohet nga imzot Anastasi.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim