Presidenca: Cakaj, neglizhent ndaj ligjeve, 7 muaj pa certifikatë sigurie

January 10, 2019 14:30

Presidenca: Cakaj, neglizhent ndaj ligjeve, 7 muaj pa certifikatë sigurie

Në argumentet e parashtruara në letrën drejtuar kryeministrit Rama, presidenti Ilir Meta  thotë se Gent Cakaj për një periudhë të vazhdueshme prej 7 muajsh ka neglizhuar qartësisht zbatimin e ligjit, gjë që  përbën shkelje penale dhe është e dënueshme sipas legjislacionit në fuqi, duke mos u pajisur me certifikatë sigurie.

Ushtrimi i detyrës së zëvendësministrit për Europën dhe Punët e Jashtme, kërkon domosdoshmërisht pajisjen me certifikatën e sigurisë personale, me qëllim që personi të njihet, administrojë apo përpunojë informacion të klasifikuar.

Argumentin e plotë të presdientit Meta, mund ta lexoni KETU

o.j/dita

January 10, 2019 14:30
Komento

37 Komente

 1. mirel January 10, 14:36

  Leja e Perandor Ramutit mjafton. Nuk na duhet shteti, vetem Ramuti na mjafton per te na dhene urdhera. Te na shesi e te na bleje. Detin, tokat, edhe neve bashke me to. Cdo gje ne sherbim te madherishmit.
  Cfare te doje, ku te doje, kur te doje, dhe si te doje.

  Reply to this comment
  • Doktorresha me nje cizme: January 10, 15:14

   -U be me ne fund trim edhe Floriri im…!
   Ja shkuli nja dy qime nga prapanica Edit..!

   Reply to this comment
   • mirel January 10, 21:03

    Te tjeret do ja shkulin dhe ato te gojes dhe ato te hundes o ti qurja ramiste. Nuk do kesh ku do varesh pastaj.
    Po I mblidhen te gjithe per nje grusht turinjve Ramutit, dhe kur ta haje mire do ti duken plumba ato qimet e shkulura

    Reply to this comment
    • Syleshi January 11, 01:35

     @mirel Enderro more krimb enderro, por do ti hani m..in Rames sepse ne 1 milion qe i dhame voten e tashme edhe me shume se 1 milion e mbeshtesim ate fort. @mirel Nuk e dija qe paskish edhe qime ne goje, por mesa duket ju armiqte e Rames paskeni edhe qime ne sy, pervec gojes. Vazhdoni rruani qimet ne goje dhe ne sy sepse aty do te ngordhni si minj, nga marazi.

     Reply to this comment
 2. syri January 10, 14:38

  Dita si zedhenese e Sali-Like! Cfare turpi! Shenthanasi eshte me 16 Janar, le te shpresojme qe Thanasi i Dites te pesoje Epiphany!

  Reply to this comment
  • mirel January 10, 15:59

   Ramut syri. Gazeta e Saliut eshte Tema
   Vazhdon akoma te publikoje dramat dhe terroret e komumizmit. Gjeloshet, Kaloshet..Dervishi..Gjenmarkaj..Gjithe ushtaret greke te vrare per Shqiperine
   Vete RDja do ta kishte zili Temen e Meros se Berishes, ..qe me te drejten dhe ti Ramut je i Berishes

   Reply to this comment
 3. mirel January 10, 14:40

  Pyetja esgte qe Bushati, ky minister i suksesshem, a nuk e ka ditur qe e ka zevendesministrin pa certifikate sigurie? Po Ramuti?
  Apo as qe ja kane idene fare se ka rregulla shteti. Helbete, kur rrekesh ti japesh Greqise “ate qe i takon” nuk e ke mendjen ti japesh Shqiperise ate qe i takon dhe ate per te cilen ke marre voten dhe pergjegjesine e detyres.
  Shtet tradhetar i Ramut bajges, koke e kembe..

  Reply to this comment
  • ha daku January 10, 15:31

   mirel sa patriotë ka shqipëria me që ra fjala se ti i kaloke të gjithë ske lënë koment pa ngrënë mut ndaj jam i mendimit të të propozojë rama ty se ja ditke radhën dhe sdo lesh njeri të hajë mut se do të hash vetëm ti bravo daku

   Reply to this comment
   • mirel January 10, 16:03

    Ramut te doli boja. Nuk ke cben. Sado te mbahesh te serbet si Mitati, prape te gropa e tradhetise do perfundosh. Si gjithe tradhetaret.

    Reply to this comment
   • mirel January 10, 16:07

    Patriot lind, nuk behesh. Ramuti ka lindur sherbetor i Zogut..gjyshin ja ka mbeshtjelle Zogu se e ka pasur shofer. Nuk ka si te jete ndryshe. Gjak i prishur ne p..te Anetes

    Reply to this comment
    • Vatra January 10, 22:52

     More zotni ti me këtë vokabularin tand je ka mbrrin te Salih Berisha nese s’di dije se politikan të ndershëm nuk ka por si ai Kaligula – Drakula i Viçidolit kriminel- tradhtar publik dhe dy herë e sollët në pushtet dhe kriminalizoi popullin dhe gjitha strukturat eshtetit po të ishte ma i ri ende do ta kishit kryeminister dhe Meten zv.

     Reply to this comment
 4. ASAP January 10, 15:05

  boo une e degjova ne interviste kete…

  aq inteligjent, sa as vete nuk kuptonte se cfare thonte…

  si ka mundesi qe diti nuk i ka thene qe te bej certifikatat…

  meta i di mire keto pune, se i ka te gjitha certifikatat… packa qe eshte spiuni nr. 1 LOOOOOOL

  Reply to this comment
 5. Bureto January 10, 15:13

  Përkohësisht, deri në qershor, kur pritet të hapen negociatat me BE dhe përfundimin e zgjedhjeve, Rama të marrë edhe postin e ministrit të Jashtëm dhe gjithë përgjegjësitë që rrjedhin nga kjo. Për përditshmërinë e punëve në atë ministri të ngarkojë Gent Cakën, edhe si një periudhë afirmimi të tij. Rasti më i fundit është ai i Cipras, homologut të tij grek. Por dhe Kushtetuta jonë nuk ia ndalon. Kështu mbylket dhe kjo mesele e ndyrë e provokuar midis tij dhe Metës, i cili mesa duket, është shumë i ngarkuar rmocionalisht me hallet e veta. Ato që mund t’i shkaktohen nga drejtësia, SPAK e BKH, që po ngrihen, por edhe për fatin e LSI, thembrën e tij të Akilit. Nga shtatori 2019, kur fillon dhe sesioni i ri parlamentar, le të marrë vendimet e duhura, vartësisht situatave.

  Reply to this comment
  • Durimi January 10, 17:24

   Shume mire Bureto; ate te beje Rama dhe likja te vesh cizmet ose breket e Monikes. Keshtu do veje kjo pune; xath breket re besh munr !

   Reply to this comment
 6. Claus January 10, 15:32

  Mire psikopatet e Shqiperise qe e kane bere corap ate vend, por tani na mbine si pa ditur dhe kuptuar dhe idiotet e Kosoves!

  Gjej kosovare idiotet qe akoma kane pucrra ne fytyre se nuk i eshte rregulluar niveli i testosteronit ne gjak dhe beje Minister te Jashtem!!!

  Ja kjo eshte merita e psikopatit tone qe la prapa psikopatin tjeter.

  Na paska lexuar nja garumbull me libra, thote psikopati yne per idiotin nga Kosova, te nxjerre nga thaset me miell serb te idiotit tjeter Baton Haxhise, qe i duhet gjysem ore te ndertoje nje fjali te sakte ne shqip!

  Diku lexova qe ne Peru ishte vendosur nje djale 12 vjecar ne postin e ministrit per Mireqenie dhe Zhvillim, por jo se kishte lexuar nje thase me libra, por vetem si simbol i te mires dhe i mendimit te paster feminor, por vetem per nje dite, ndersa kete djaloshin nga Kosova 16 vjet me te madh se ai e vendosin si manekin ne poste aq te larta shteterore!!!

  Si duket psikopati Rama ka vendosur idiotin nga Kosova se kerkon te beje vete dhe Ministrin e Jashtem si Tsipras ne Greqi, dhe kete ta kete per ti mbatur dosjet, por me nje ndryshim. Tsipras e ka lene bosh ate vend, ndersa ky i joni gjen ne keto pune kollovare, qe jo nuk perfaqesojne shqiptaret e Shqiperise neper bote, por as katundet e Llapit dhe Vushtrise.

  Mire qe kali na ngordhi, por as mizat nuk po na lene rehat, i thone ketij muhabeti.

  Reply to this comment
 7. fteri January 10, 16:25

  Po ti mostra Ilir Floriri , që u kape i gjiruar në tavolin me zë e figurë duke vjedhur e numruar paratë me të ndjerin Dritan Priftin cupllak duke vjedhur ,a’ duhej dënuar ,dhe sa duhej dënuar edhe ti ?

  A’ je ti një mostër që kërceve e festove në presidencën e Nishanit mega-vjedhjen historike të e B.SH-së nga Fullan kusari ,ish në ndjekje penale ,kërceve së bashku me Llalën,kryeprokurorin mafioz e famoz shqipëtar që shërbeu si mburoja antiplumb te krimeve tua dhe Sali Gazepit që Baxhella jote Munik K..luftoi me tërë forcat me tërbim si kulçedër në fushëbetejë të parlamentit me çizme në dorë duke goditur E.Ramën për mos shkarkimin e Llallës !?..

  A’ duhet të japësh llogari ,dhe a’ duhesh larguar i prangosur nga presidenca ? Kjo nuk vihet në diskutim ,atë lajmë dhe ditë të lumtur presin shqiptarët e vërtet pas 29 vjetësh demokratoshkërdhatësi që vratë e vodhët shqiptarët dhe tani bëni një jetë luksi me para të vjedhura nga gjaku i shqipëtarve .Turp largohu përpara se të prangosesh .

  Reply to this comment
 8. PO , PO January 10, 16:34

  Pse vrisni mendjen për këtë ? K/ministri ynë është plotësisht injorant , në fushën e shërbimeve sekrete , krejt i kundërt me bajraktarin serb të Viçidolit , që është kuadro zbulimi i çmuar për UDB-në ! A nuk është treguar krejt indiferent E.Rama për SHISH-in shqiptar në gjthë këto vite… ?! A nuk e dekoroi fshehur ai , dorën e djathtë të agjenturës serbe (Bashkim Gazidedes) , ish drejtorin e SHISH-it Visho Ajazi ?! Dhe , sikur të mos mjaftonte kjo , a nuk ua bëri peshqesh edhe NATO-s atë palaço burrë , duke e kamufluar si ambasador të Shqipërisë ?!
  Në se ka institucion më parazit , bile me rrezikshmëri për sigurinë tonë kombetare në Shqipëri , ky mbetet në mënyrë permanente SHISH-i nën garancinë e plotë të injorancës dhe përmacave të liliputit Edi RAMA !

  Reply to this comment
 9. fteri January 10, 16:45

  Cakaj u refuzua për çertifikatë sigurie 7 muaj !?…

  Po ti mostra Ilir Floriri , që u kape i gjiruar në tavolin me zë e figurë duke vjedhur e numruar paratë me të ndjerin Dritan Priftin cupllak duke vjedhur ,a’ duhej dënuar ,dhe sa duhej dënuar edhe ti ?

  A’ je ti një mostër që kërceve e festove në presidencën e Nishanit mega-vjedhjen historike të e B.SH-së nga Fullan kusari ,ish në ndjekje penale ,kërceve së bashku me Llalën,kryeprokurorin mafioz e famoz shqipëtar që shërbeu si mburoja antiplumb te krimeve tua dhe Sali Gazepit që Baxhella jote Munik K..luftoi me tërë forcat me tërbim si kulçedër në fushëbetejë të parlamentit me çizme në dorë duke goditur E.Ramën për mos shkarkimin e Llallës !?..

  A’ duhet të japësh llogari ,dhe a’ duhesh larguar i prangosur nga presidenca ? Kjo nuk vihet në diskutim ,atë lajmë dhe ditë të lumtur presin shqiptarët e vërtet pas 29 vjetësh demokratoshkërdhatësi që vratë e vodhët shqiptarët dhe tani bëni një jetë luksi me para të vjedhura nga gjaku i shqipëtarve .Turp largohu përpara se të prangosesh .

  Reply to this comment
  • anticensurë25642654 January 10, 18:21

   lexo o të plaçin sytë
   “presidenti Ilir Meta thotë se Gent Cakaj për një periudhë të vazhdueshme prej 7 muajsh ka neglizhuar qartësisht zbatimin e ligjit,”
   dhe jo “Cakaj u refuzua për çertifikatë sigurie 7 muaj !?…”
   pra ai nuk ka dashur të bëjë çertifikatën dhe jo i është refuzuar ta bëjë!
   pra si ai që nuk e ka bërë dhe ata që e kanë pranuar,të marrë nëdorë dokumente sekrete si shqiptare dhe të organizatave ushtarake ose europiane,kanë shkelur ligjin!
   penalisht!

   Reply to this comment
 10. fteri January 10, 16:49

  Me një fjalë Ilir Meta i bënë një gusht shteti në kushtetutë.Një president Horror .

  Reply to this comment
  • anticensurë25642654 January 10, 18:04

   përse o beterr??
   nuk më interesojnë ato që mund të quhen prapaskena të veprimit të metës,mua më intereson se ky djalë,ata që e kanë punësuar për gjashtë muaj me rradhë,ai që e ka propozuar dhe ata që ia kanë plotësuar çertifikatën me mangësi proceduriale,pra brënda ditës dhe pa pyetur në tërë vëndet e duhura!?
   kanë shkelur ligjin!
   bile kanë kryer një vepër penale!
   kanë cënuar sigurinë kombëtare!
   kanë cënuar sigurinë e një organizate ushtarake ku bëjmë pjesë,pra të NATOs!
   përse nuk e quan këtë ndyrësirën e gjatë hororr??
   apo vetëm kur bën hero turpin e frashërllinjve ti ftillohesh??
   hy gomerët e mutit që mbroni ndyrësinë tuaj!ndyrësinë që po i nxjerr fundin këtij shteti dhe do të shkatërrojë këtë komb!!
   ti je ballisti i sotëm o idiot!!
   ti po lufton kundër interesave të vëndit tënd,or idiot!
   ti po lufton për interesat e dashit tën,kundër vëndit tënd!
   O GOMAR I LINDUR!!
   ps:dhe shumë të tjerë si ti!

   Reply to this comment
   • Qwerty January 10, 18:38

    Me e bukura eshte se ky shpreson qe Ilir Meta te largohet nga presidenca!!! A thua se shkoi vete ne presidence Meta dhe nuk e coi lideri legjendar i rilindioteve!

    Reply to this comment
   • fteri January 10, 18:47

    Me një injorant të lindur me gen s’ke ç’far të bisedosh , je gjithmon Anti ,anti ant,anticensuruar me targë 654 edhe kundër një djali të ri ekselentë shqipëtar + kosovar .TURP.

    Ti je edhe gomar me targë ,dhe gomari i ngul këmbët në baltë ,dhe si gomari në baltë bënë hatanë si ti në këto opinjone .Bllokon edhe rrugën e yjeve të reja për ti shërbyer atdheut të ecin përpara .

    Ty sharlatan nuk të interson vjedhja me zë e figurë fare ky nuk është hajdutëllëk ,por indiferentizëm ,të intereson më shumë një kartë gjoja sigurie ,por sigurinë tonë e ka lumi ,sot tjetërkush e ka në dorë sigurinë . Ne kemi vetëm qelsat e kashtës.

    Reply to this comment
    • anticensurë25642654 January 10, 21:36

     beterr paske marrë fund a i shkretë!!
     ” edhe kundër një djali të ri ekselentë shqipëtar + kosovar .TURP.”më turpërove për këtë “yllin e ri” që nuk po e mbështes!!këndon shumë bukur dhe ulëret sikur ka çliruar tërë botën nga alienët,vota time i hum gjysmat e pikëve në festivalin e ulërimës!!
     o debil a e ke pa ndonjëherë tu logorit??
     shko në tubin tënd,youtube,se ke aq shumë për të sa të pëllcasësh!!
     dëgjoje çfar flet,dëgjoje se si ulëret!
     pra një logori me zë të lartë!!
     ky nuk është yll e aq më pak që i shërben atdheut!!ky është një kalama me kujtesë të mirë dhe i vetkënaqur!!i mburravec që shitet shumë shumë më tepër se e ka vlerën!!
     ky maksimumi mund të bëhet një populist i qelbur,tip berluskoni a hajderi,por asnjëherë një politikan që i duhet shqipërisë!!
     ky është idiot i nivelit të palloshit të tironës!
     thjesht një llapaqen!!
     “sot tjetërkush e ka në dorë sigurinë”në kohë të enverit do të të kishin çauar bashkë me beqir ballukun dhe tezat e zeza!
     apo ju ke shpëtu përdurësh??

     Reply to this comment
     • mirel January 10, 22:26

      apo ky Ylli I Ri I Rilindjotes shqiptare, njelloj si Sportelisti I Unazes. Dhe ky do kete lexuar libra qe nuk ekzistojne, si puna e kompanise qe fitoi tendering.
      Keshtu I zgjedhin keta komisaret.

  • s.g. January 10, 22:36

   Meta karierist i flliqur alla Salih po të kishte patur pakëz fytyrë që kur pēsoi katastrofën në zgjedhje do të duhej të largohej por gabimin apo e ka frigën nga ajo shtresa destruktive e qytetarëve partia socialiste prandaj dhe nuk e lergojnë ende

   Reply to this comment
   • anticensurë25642654 January 11, 09:30

    s.g.

    “Meta karierist i flliqur alla Salih”ke shumë të drejtë!
    por mos harro se ky toni,rama,është dhe më i keq!!
    më thuaj se ku ndryshon nga saliu??

    Reply to this comment
 11. Jimi January 10, 19:51

  Te mos harrojme se cerifikata e siguris ne rastin konkret eshte thjesht nje formalitet, te cilin e leshon nje organ me njerez te emeruar, te cilet si per ironi edhe pse vete vete nuk kane certifikate sigurie, leshojne certifikata sigurie!? Por me e rendesishme eshte ti kujtoj ketij piratpresidenti, se ai vete ende nuk e ka certifikaten e sigurise te leshuar nga nje organ superior, sic eshte ai i sovranit popull!?

  Reply to this comment
 12. thanas mustaqi January 10, 20:24

  A kanë garanci për sigurinë kombëtare vetë Presidenti Meta dhe ndihmësit e tij?

  Thanas Mustaqi

  Për Presidentin e Shqipërisë Ilir Meta “Gent Cakaj ka treguar mungesë të theksuar të përgjegjshmërisë gjatë ushtrimit të detyrës së Zëvendësministrit për Evropën dhe Punët e Jashtme, duke neglizhuar zbatimin e ligjit dhe akteve nënligjore që garantojnë qarkullimin e sigurt të informacionit të klasifikuar sekret shtetëror”.
  Natyrisht, argumentimin për mosdekretimin e Cakajt e ka hartuar drejtori i kabinetit të Metës, me gradën ambasador, Arben Cici. Sipas jetëshkrimit të tij zyrtar, nga viti 1992 deri në 1995, ka qenë ambasadori i jashtëzakonshëm dhe fuqiplotë i Republikës së Shqipërisë në Federatën Ruse dhe se nga 1993 deri në vitin 1995 përfundoi studimet pasuniversitare në aspiraturë pranë Akademinë Diplomatike të Ministrisë së Punëve të Jashtme të Federatës Ruse në Moskë.
  Pra, a ka garanci për sigurinë kombëtare të Shqipërisë drejtori i kabinetit të Presidentit, që ishte dhe ambasador në Moskë dhe vazhdonte studimet në akademinë diplomatike ruse, një organ me varësi të dyfishtë, nga MPJ dhe nga shërbimi sekret KGB dhe pastaj FSB?.
  Ndërkohë Bahri Shaqiri, këshilltar i Presidentit të Republikës për çështjet e sigurisë kombëtare, ka mbajtur postin e drejtorit të Shërbimit Informativ të Shtetit (SHISH) prej vitit 2005 deri në vitin 2012, pra dhe në kohën kur Ilir Meta ka qenë Ministër i Punëve të Jashtme (9 shtator 2009-16 shtator 2010).
  Sikurse është bërë e ditur, Ambasadori i Shqipërisë në Federatën Ruse, Bjellorusi dhe Komonuelthin e Shteteve të Pavarura, Sokol Gjoka, gjatë një takimi me studentë rusë e shqiptarë dhe profesorë të universitetit MGIMO të Ministrisë së Jashtme të Rusisë, ka deklaruar: “Një nga drejtimet e bashkëpunimit aktiv ndërkombëtar të Shqipërisë, dhe me Federatën Ruse, përfshin kooperimin e shërbimeve inteligjente, shkëmbimin e informacionit dhe veprimet operative konkrete”. Autori i këtyre radhëve e ka bërë publik këtë fakt qysh atëherë. Shumëkush e mban mend se ç’ furtunë u shkaktua në selinë e NATO-s.
  Jo vetëm kaq, z. Meta ka udhëzuar në mënyrë antikushtetuese, pasi Shqipëria është shtet laik, që ambasadori Gjoka të jetë dhe ambasador i kreut të Kishës Ortodokse Autoqefale të Shqipërisë për të bërë një politikë të jashtme me dimension ortodoks (?!)
  Më 11 qershor 2010, ambasadori Sokol Gjoka falënderoi Primatin e Kishës Ortodokse Ruse, Kirill, për pritjen, duke nënvizuar rëndësinë e madhe të Kishës Ortodokse Ruse jo vetëm për Rusinë, por për të gjithë botën. Ai tregoi që përpara se të vinte në detyrën e ambasadorit në Federatën Ruse është takuar me Fortlumturinë, Kryepeshkopin e Tiranës dhe gjithë Shqipërisë, Anastas, i cili iu lut t’i transmetonte Hirësisë së Tij Kirill përshëndetjet vëllazërore, duke shprehur interes për zhvillimin e mëtejshëm të marrëdhënieve midis dy Kishave
  Dhe pse Shqipëria është një vend me popullsi mbizotëruese myslimane, Gjoka garanton primatin e Kishës Ortodokse Ruse, Kirill se “duke ditur që Kisha Ortodokse në Shqipëri ka një rol, ka një ndikim në popullsinë shqiptare, unë do të dëshiroja që një nga drejtimet e punës sime ta përqendroja dhe në bashkëpunimin midis besimtarëve, por edhe vet Kishës Ortodokse në vend, në Shqipëri, dhe në Rusi”.

  Reply to this comment
  • mirel January 10, 21:06

   e ke parasysh se kryeministrit pagezoi Zahon te Janullatos/ apo e harruat.
   Janullatos ka koncesion HEC ne Elbasan., Hecet ja ka dhene Ramuti. Ka prishur dhe rrugen e fshatrave Heci, po Janulla ka perkrahjen e Ramutit, qe ja fut popullit te tij per Janullen dhe Greqine , per Vucicin dhe Serbine

   Reply to this comment
  • anticensurë25642654 January 10, 21:46

   thanas mustaqi
   nuk e vë dorën në zjarr,por po pranoj fjalë për fjalë thënjet e tua!!
   as meta,as cici e as gjithë shqipëria nuk ka “garanci për sigurinë kombëtare”!
   mos vallë duke mos i pasur të gjithë këta,arsyetohet mungesa për cakajn??
   mos vallë 100 spiunëve duhet tu shtojmë dhe një më tepër??
   pra problemi qëndron tek cakaj gent dhe jo tek meta a cici,pallosh rama a bendo greku në krye të SHISH!
   nëse mungesa e cakajt është kështu si thotë presidenti me bllok në dorë,ose më i miri që ka pasur ndonjëherë shqipëria,atëherë duhet zgjidhur ky problem!pra ai duhet të paiset me “garanci për sigurinë kombëtare”!dhe jo alla edi rama!jo brëdna ditës sikur tia kishte nxjerrë lindita nga poshtë fustanit!!
   thanas,mos mbro fodullëkun e pushtit që i besuam shumë!e atij pushti që i dhamë gjakun e 4 djemve tanë!!
   fodullëku i këtij bastardi nuk di të ndalur!ai sfidon protokolle e ligje të shtetit njëlloj si paraardhësi i tij!!
   thanas pavarsisht se rregulloret,protokollet,ligjet deri tek kushtetuta janë bërë nga këta bastardë!?
   të paktën të mos i lëmë ti shkelin dhe ato që i kanë bërë vetë!
   pra,mirë që i kemi lejuar ti bëjnë mutin këtij shteti,por të paktën të mos i lëmë ta bëjnë MULLAR!!

   Reply to this comment
 13. Alban Dega January 10, 21:16

  SA I PERPIKTE ESHTE ILIR META
  ME LIGJIN !?

  Ne kohen qe Ilir Meta ishte minister i Puneve te Jashteme kishte emeruar si keshilltar te tij nje vrases qe ishte ne listat e me te kerkuarve nga FBI- ja amerikane per nje vrasje ne Staten Island te Nju Jorkut !
  Edhe pasi u arrestua dhe ekstradua ne SHBA, Ilir Meta nuk dha doreheqjen !
  A nuk deshmon per perpikmerine e Ilir Metes edhe blloku me 700 000 Euro faqja I kapur ne flagrance me ze e me figure nga zevendesuar i tij ne LSI dhe krahu I djathte ne Qeveri Dritan Prifti

  Reply to this comment
  • anticensurë25642654 January 10, 21:50

   ALBAN TRUNGU
   e ke shkruar ti këtë shkrim??

   ” Hamdiu ..Saliu.& Fariu !!

   Shuj bre Hamdi se te pakten pas qershorit 2009 ti duhet te ishe ngujuar ne ndonje kulle te “lekes”

   Hamdi (alias Alban) Dega
   GAZETA 55 ( e fari ballistit)

   Pse do votoja për atdhetarin Sali Berisha, me 28 qershor 2009?

   Nga Hamdi Dega, Nju Jork

   .. Se pari Sali Berisha eshte
   lideri politik me atdhetar ne Shqiperi.
   Ai e filloi karrieren e tij nga hiçci.

   Biri
   i dy malësorëve pa asnje mbesh-
   tetje, qe per pak e lane pa shkolle
   per shkak te “kleçkave” ne biografi,
   arriti te perfundoje shkelqyer
   Universitetin, arriti te emerohej
   pedagog e mjek njekohesisht… e
   deri deri edhe te specializohej ne
   Paris… Arriti te mesoje gjuhe te
   huaja dhe te shkelqeje ne kardi-
   ologji. Arriti te beje realitet endrra qe
   dukeshin te parealizueshme edhe
   ne ëndërr…

   Pasioni me te cilin ai ndiqte
   zhvillimet ne Kosove, perkushtimi
   ndaj çeshtjes se Kosoves qekur
   ishte mjek i thjeshte eshte shem-
   bullor. Akoma e kam te fresket ne sy,
   ne mendje, ne shpirt kur ne sh-
   tepine e mikut te tij dhe bashkeven-
   dasit tone Mehmet Elezi korrektoi
   komentin tim per planin famekeq te
   Millosheviçit per serbizimin dhe
   kolonizimin perfundimtar te Kos-
   oves.

   Ai koment pati nje jehone te
   madhe nderkombetare dhe koha
   vertetoi largepamesine e tij.
   Ne kulmin e katrahures se ’97,
   kur Shqiperia ishte ne flake edhe
   per shkak edhe te gabimeve
   foshnjarake te Berishes, ne kohen
   qe Presidenca ishte e rrethuar dhe
   pritej te sulmohej nga Çaushët, sic
   me kane treguar deshmitare
   okulare, Sali Berisha nuk e braktisi
   Shqiperine..

   . Vendosi te vdiste si
   hero e jo tua mbathte me te katra
   nga syte kembet, siç do te vepronte
   pak me shume se nje vit me vone
   Fatos Nano! Kjo eshte nje prove
   zjarri, nje deshmi madhore per
   atdhetarine e Sali Berishes…
   Ne kohen e luftes çlirimtare ne
   Kosove, kulla e tij ne Viçidol u be
   baze e sigurte dhe strehe e ngrohte
   e qindra lufetareve per liri te Kos-
   oves.

   Shume prej tyre rane si heronj
   ne altarin e lirise dhe pavaresise se
   Kosoves.
   Vepra me e madhe ne
   Ballkan dhe …
   /Vetem nje ure
   ka ndertuar Ahmet Zogu ne lumin
   Mat dhe bile edhe ne kohen e
   diktatures e deri sot njihet si “Ura e
   Zogut”… Megjithe perpjekjet per ta
   sabotuar fqinjet tane te Jugut e te
   Veriut, Sali Berisha e filloi dhe po e
   mbaron Rrugen Durres – Morine,
   arterien e bashkimit kombëtar
   Shqiperi- Kosove. U vodh. U
   shkapërderdh. Sado te jete vjedhur
   e shkapërderdhur rruga mbetet
   monument , “investimi me i madh
   ne Ballkan”, siç e degjova ne
   “Euronjuz” para dy ditesh.
   E kot nuk thote populli ku
   punohet, ku ndertohet edhe do te
   shkaperderdhet e vidhet ngapak….
   Apo mos valle vodhen me pak
   Nanot e Gjinusherit, Cacet e Bacet,
   Malajt e Balajt ne vepra shume me
   te vogla e tendera !
   Nuk ka shqiptar brenda e jashte
   Shqiperise te sjelle nje fakt korrup-
   sioni ose dallavereje financiare te
   Sali Berishes. Jo vetem kaq. Ne çdo
   rast qe ai eshte informuar apo ka
   marre vesh per korrupsion e
   dallavere, ai menjehere i ka
   spastruar pa medyshje autoret e
   tyre si ne Dogana, ne KESH, ne
   Tatime pra ne pikat kyçe ku eshte
   djersa e mundi i popullit. Persa u
   perket shpifjeve per vajzen e
   dhëndrrin e tij do t’u thoja akuzue-
   sve te tyre turp e faqja e zeze per ju
   se çdo pasuri e tyre eshte e
   mbuluar teresisht nga pagat e larta
   me UNMIK-un e KFOR-in ne
   Kosove. Mos valle djali dhe vajza e
   tij duhet te rrine papune e te heqin
   dore nga profesionet e tyre vetem
   per te kenaqur kundershtaret e tij!?
   Mos valle femijet e tij duhet te
   behen fli te “moralit proletar” dhe
   “dhjete tipareve te komunistit”!????
   Te pergojosh djalin e Berishes
   eshte po aq e turpshme sa pergoji-
   mi i semundjes se kapercyer te
   djalit te Edi Rames… Edhe me e
   paturpshme eshte pergojimi i
   kombesise se bashkeshortes se tij!
   Turp e faqja e zeze se Liri Berisha,
   Balidemaj eshte nderi i gruas
   shqiptare ne te gjithe drejtimet …
   Shembull serioziteti
   /
   Mund te besh shume kritika e
   verejtje per politiken e meparshme
   dhe te sotme te Sali Berishes. Nuk
   ka se si ndodhe ndryshe: kush
   punon edhe gabon. Po askush nuk
   mund ta akuzoje Sali Berishen per
   mungese serioziteti. Sa ishte serioz
   e skrupuloz ne fushen e kardi-
   ologjise kur iu fut asaj, aq bile edhe
   me serioz e tregoi dhe po e tregon
   vetveten ne fushen e politikes. Asnje
   pune ai nuk i futet me dy mendje…
   Kiji inatin por jepi hakun edhe
   kundershtarit. Realiteti eshte realitet
   edhe kur nuk me vjen per hosh
   mua. Me gjeni nje lider politik me
   serioz e me punetor se Sali
   Berishen dje, sot…. Neser ishalla
   do t’ia kalojne shume te tjere per te
   miren e Shqiperise. “ Nuk ka lider
   me punetor se Sali Berishen” ka
   deklaruar EuroDeputetja Doris Pack
   dhe shume personalitete te tjera
   evropiane.
   Zero tolerance ndaj
   imoralitetit
   /
   Nuk ka asnje lider
   politik ne Shqiperi sot qe gezon
   moralin dhe reputacionin e Sali
   Berishes. “Ishte i vetmi profesor qe
   te shikonte si prind, si profesor e jo
   si laper “ me thoshte nje ish-
   studente e tij e para 25 vjeteve…..
   Gjithe jeta e tij, por edhe paraard-
   hesve te tij dhe krejt families se tij
   jane eshte shembull morali te larte
   shqiptar.
   Per çdo gje mund te toleroje, por
   kur eshte fjala per moralin, toleranca
   e tij eshte zero,

   Sali Berishes i duhen edhe kater
   vjet qe t’i perfundoje ato…. Ndaj vota
   ime do te jete per Sali Berishen. Ai
   ngjason mjaft me ish- Presidentin
   amerikan Xhorxh Bush …. Kur e jep
   fjalen, qofte edhe mbrapsht po te
   jete, ai e con deri ne fund. Ne rastin
   konkret behet fjale per fjale per se
   mbari ne dobi e ne sherbim te
   Shqiperise e popullit te saj.
   .
   Gazeta 55
   E premte, 19 qershor 2009

   Shenim : Ti thuash Berishes 1 vit pas Gerdecit dhe 13 vite pas kasaphanes se 1997-es me 4000 mije te vdekur si atdhetari me i madh i Shqiperise dhe ta kraheshosh me Xhorxh Bushin e Madh ( te ndjere) me te vertete duhet te fajsojme Enver Hoxhen qe ju nxorri nga mesjeta e hereshme
   Reply to this comment”

   ta kërkoj me ngulm një përgjigje!!
   nuk është hera e parë!!

   Reply to this comment
  • anticensurë25642654 January 11, 09:28

   hamdi trungu!!!
   jep përgjigje për këtë pyetje që të kam shtruar!!
   një gjë duhet të kesh parasysh!!
   pa përgjigje??
   ke për ta pasur si rreplikë sa herë që do të shkruash!!
   të jap fjalën!!

   Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Tirana Bank