George HW Bush – një jetë në FOTO

December 1, 2018 22:39

George HW Bush – një jetë në FOTO

 

Foto1

Presidenti George HW Bush në zyrën ovale në 1989.

Photograph: Mark Reinstein/Rex/Shutterstock

George HW Bush, i cili u nda nga jeta në moshën 94-vjeçare, ishte presidenti i 41-të i Shteteve të Bashkuara të Amerikës. I lindur në Milton, Massachusetts, ai studioi në universitetin Yale dhe punoi në industrinë e vajit përpara se të hynte në politikë në 1964. Le të shohim pas të jetën e tij dhe karrierën politike.

Foto 2

Portreti zyrtar i Presidentit George HW Bush nga Herbert E Abrams, prezantuar në Shtëpinë e Bardhë në 17 korrik 1995.

Photograph: Time Life Pictures/Getty Image

Foto 3

Pas sulmit në Pearl Harbor në 1941 gjatë luftës së dytë botërore, Bush u rekrutuar nga forcat detare të SHBA në 18-vjetorin e lindjen, duke u bërë aviatori më i ri në marinë për atë kohë.

Foto 4

George HW Bush dhe Barbara Pierce në martesën e tyre në Rye, New York, në janar të 1945.

Foto 5

Kapiten i skuadrës së beizbollit të Yale, Bush luajti në Kolegjin e parë të Serive Botërore në 1947.

Photograph: AP / Photograph: Everett/Shutterstock/Rex

Foto 6

Si kongresmen në 1968, Bush duke treguar uniformën e djalit të tij George W’s, duke përfaqësuar hyrjen e tij si roje kombëtare në forcat ajrore të Teksasit si një toger i dytë.

Photograph: AFP/Getty Images

Foto 7

George dhe Barbara në Beijing një vit pasi Presidenti Gerald Ford emëroi Bushin si shef të i zyrës së ndërlidhjes amerikane në Kinë në 1973.

Photograph: AFP/Getty Images

Foto 8

Bush është betuar si drejtor i CIA-s në janar 1976.

Photograph: AFP/Getty Images

Foto 9

George dhe Barbara përgjatë fushatës për zgjedhjet parësore presidenciale në vitin 1978.

Photograph: Dirck Halstead/Getty Images

Foto 10

Bush nuk u bë kandidati republikan për president në vitin 1980, por u zgjodh nga Ronald Reagan për të qenë nënkryetari i tij, nënpresident, dhe ata u zgjodhën në nëntor të vitit 1980. Këtu Ford i jep mbështetjen e tij për fushatën në Peoria, Illinois.

Photograph: AP

Foto 11

Fushata e suksesshme e Bush për zgjedhjet presidenciale amerikane në 1988.

Photograph: Cynthia Johnson/Time & Life Pictures/Getty Image

Foto 12

Presidenti i zgjedhur gëzon një vend peshkimi në Florida në vitin 1988.

Photograph: Robert Sullivan/AFP/Getty Images

Foto 13

Bush merr betimin e zyrës si presidenti i 41-të i Shteteve të Bashkuara më 20 janar 1989.

Photograph: Michael Smith/Getty Images

Foto 14

Një portret i vitit 1989 i familjes Bush në Shtëpinë e Bardhë.

Photograph: David Valdez/Time & Life Pictures/Getty Image

Foto 15

Bush dhe homologu i tij sovjetik, Mikhail Gorbaçov, mbajnë një konferencë shtypi në Moskë pas një takimi dyditor SHBA-Sovjetikë, kushtuar çarmatimit më 31 korrik 1991.

Photograph: Mike Fisher/AFP/Getty Images

Foto 16

Bush duke ngrënë me trupat në Arabinë Saudite gjatë Operacionit Desert Shield, në ndërtimin e trupave përpara Luftës së Gjirit, në nëntor të vitit 1991.

Photograph: Corbis

Foto 17

Dinastia politike e George Sr, George Jr dhe Jeb në 2001.

Photograph: Reuters

Foto 18

Presidenti George W Bush (C) përshëndet (nga L në R) babanë e tij, presidentin e zgjedhur Barack Obama dhe ish-presidentët Bill Clinton dhe Jimmy Carter në Zyrën Ovale më 7 janar 2009.

Photograph: UPI/Barcroft Images

Foto 19

Bush feston ditëlindjen e tij të 85-të duke u hedhur me ekipin e parashutës të ushtrisë së artë, më 12 qershor 2009.

Photograph: US army parachute team/Reuters

Foto 20

George dhe Barbara Bush në qershor 2012.

Photograph: Charles Krupa/AP

 

burimi: theguardian

Përgatiti L. Veizi/ DITA

December 1, 2018 22:39
Komento

1 Koment

  1. info analitike December 2, 13:29

    Beri me shume ky imperialisto-revizionisti per Kosoven se ai krimbi vrastar qe e quanit kumandar!
    Kane rene squke enveriste se shume prej tyre edhe jane strukur ne SHBA pasi i sherbyen me zell kriminelit diktator

    Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim