Gërdeci sipas Andrea Stefanit

March 15, 2020 11:27

Gërdeci sipas Andrea Stefanit

Efraim Diveroli dhe David Packouz ishin dy djem amerikanë me ëndrrën që të bëheshin miliarderë përmes trafikut të armëve. Në një moment të karrierës si trafikantë kompania e tyre AEY arrin të sigurojnë  një kontratë qindramilionëshe nga ushtria amerikane për të furnizuar me  fishekë ushtrinë afgane të Karzait.

Packouz kishte gjetur çmime shumë të  leverdisshme te furnitorë hungarezë e çekë por qe Diveroli që  këmbëngulte që duhet të vinin në përdorim lidhjet e nivelit të lartë që  kishte në Shqipëri trafikanti zviceran, Heinrich Thomet. Në fakt, kjo  qe  e logjikshme. Shqiptarët nuk kërkonin depozitimin e ndonjë shume  të  madhe parash si garanci, gjë që e bënte më të lehtë punën për AEY,  që do blinte sasi të mëdha fishekësh. Struktura përmes së cilës AEY blinte municionet shqiptare përmbushte standardet e botës së trafikimit të paligjshëm të armëve, ku gjithë çështja është të fshihet burimi origjinal i mallit, si dhe përdoruesi përfundimtar.

Procedura qe tërësisht legale, vetëm se shtoheshin hallkat e procedimit. Municionin kompania eksportuese shqiptare MEICO ia shiste një kompanie që e kish ngritur aty për aty sekseri zviceran Thomet, që quhej “Evdin” e që bazën e kishte në Qipro. Më pas “Evdin” i shiste fishekët tek AEY. Kështu edhe Thomet merrte pjesën që i takonte si sekser, po edhe AEY dhe qeveria e SHBA-ve shmangte implikimet që mund të rridhnin prej biznesit me një vend kaq të famshëm për korrupsionin e vet, dhe kaq të paparashikueshëm sa Shqipëria.

Kishte vetëm një problem: Kur Diveroli kishte bërë llogaritë e ofertës  për tenderin, nuk kishte arritur të parashikonte kostot e transportit, sepse nuk e kishte parashikuar rritjen e çmimit të naftës. Ushtria amerikane i kishte dhënë leje që t’i paketonte fishekët në kuti kartoni, po kjo s’qe e lehtë të bëhej në një vend aq jofunksional siç është  Shqipëria. Kështu që, Diveroli, mori një tjetër shok nga sinagoga e vet, Alex Podrizki, dhe e çoi në Tiranë që të mbikëqyrte në detaj punën që po  bëhej.

Po shenjat e rrezikut nuk u zvogëluan as nga mbikëqyrja në terren.

Kur Podrizki shkoi në Shqipëri pa se municioni magazinohej në një bunker, ndërkohë që punëtorët përdornin sëpata për të hapur kutitë me  fishekë, pa e hequr nga buza cigaren e ndezur edhe pse dhoma qe e mbushur me barut. Vetë municioni, edhe pse i prodhuar para disa  dekadave, dukej në gjendje pune, ama fishekët ishin të paketuar në ca teneqe të ndryshkura e të stivosura në arka druri që po kalbej.

Ç’qe më e keqja, Podrizki vuri re se kutitë e teneqesë ku mbaheshin fishekët – që njiheshin prej vendasve si “kuti sardelesh” – ishin të mbuluara nga germa kineze.

Podrizki atëherë mori në telefon Packouz që ndodhej në Miami  dhe i shpjegoi që fishekët   ishin prodhim kinez.

Hileja me ripaketimin futi në lojë Trebickën

Hileja me ripaketimin futi në lojë Trebickën

Packouz-it sa nuk i ra pika. Jo vetëm që ishte e ndaluar të shiteshin armë  të prodhuar në Kinë, po kjo ishte specifikisht e shkruar në kontratën  afgane, nuk lejohej furnizimi me municione kineze.

Por ndoshta AEY mund ta vinte në diskutim këtë pikë, sepse municioni ndoshta nuk e  shkelte embargon, sepse qe importuar në Shqipëri shumë vjet para se  kjo embargo të hynte në fuqi, në kohët kur qeverisja komuniste  shqiptare kishte hyrë në aleancë me Maon. Kishte dhe precedentë për  një argument të tillë, sepse vetëm 1 vit më parë ushtria amerikane  kishte pranuar me shumë kënaqësi municionin kinez që kishte transportuar prej Shqipërisë AEY.

Po kësaj radhe, kur Diveroli i shkroi këshilltarit ligjor të Departamentit të Shtetit për ta pyetur nëse mund të përdorte fishekë kinezë  të prodhuara para embargos, mori një përgjigje të prerë: jo pa dekret presidencial. Mirëpo duke patur parasysh afatet e kontratës, tani nuk kishte më kohë që të gjendej një tjetër furnitor. Hungarezët mund të gjenin gjysmën e sasisë së kërkuar, po gjithsesi municioni i tyre nuk do të qe  gati deri në vjeshtë. Çekët mund ta gjenin të gjithë sasinë por kërkonin 1 milion dollarë.

Çdo vonesë rrezikonte kontratën. “Ushtria amerikane po na bënte presion për municionet”- thotë Packouz. “Atyre u duhej sa më shpejt që të qe e mundur.”

Kështu që dy miqtë gjetën një rrugë të tretë. Si trafikantë armësh ata  s’e kishin problem anashkalimin e ligjit – përkundrazi kjo qe rutinë e  përditshme për dy djemtë. Madje kishin shpikur edhe një fjalë kod për  anashkalimin e ligjit, e quanin “synetllëk”. Kështu Packouz i dërgoi një  email Podrizkit që ndodhej ende në Shqipëri dhe e instruktoi t’i  paketonte fishekët nga e para, me kuti që nuk kishin shkronja kineze.

Kish ardhur koha për “synetllëk”.

I gjendur vetëm në një qytet të huaj Podrizki bëri atë që mundi. Mori  një libër telefonash dhe gjeti një prodhues kutish kartoni që quhej Kosta Trebicka.

Dy burrat lanë takim në një lokal pranë Sky Tower në qendër të  qytetit. Trebicka i tha Podrizkit që mund t’i ofronte kuti kartoni aq të  forta sa të mbanin municionet, e në të njëjtën kohë mund të gjente dhe punëtorë për paketimin.

Një javë më vonë Podrizki e mori në telefon për ta pyetur nëse Trebicka mund të gjente aq punëtorë sa duhen për të paketuar 100 milionë kuti me municion, për t’i nxjerrë nga  “kutitë e sardeleve” prej teneqeje dhe për t’i mbyllur në kartonat e reja  të sapoporositura.

Trebickës kjo kërkesë iu duk tepër e çuditshme. Pse duhej gjithë kjo punë e kotë? Podrizki i dredhoi pyetjes, duke u  përgjigjur se paketimi me kartona ishte i nevojshëm për ta bërë ngarkesën më të lehtë në peshë, e për të kursyer para në transportin ajror.

Pas një pazari të zgjatur, ku u përfshi dhe Diveroli që nga Miami, Trebicka ra dakord që të bënte punën për 280.000 dollarë dhe mori një skuadër me burra që filluan të ripaketonin fishekët.

Trebicka njoftoi Ambasadën, por ata e qetësuan...

Trebicka njoftoi Ambasadën, por ata e qetësuan…

Ndërkohë që vazhdonte punën në magazinën e municioneve, Trebickës filluan t’i rriteshin dyshimet. Ai mori në telefon ambasadën amerikane dhe u takua me atasheun ekonomik. Ndërkohë që pinin kafe në një bar të quajtur “Chocolate” Trebicka i tha në mirëbesim atasheut që kutitë e municioneve bartnin shenja kineze. Mos vallë qe problem ky?

Po zyrtari amerikan i tha që të mos kishte merak. Ambasada kishte kohë që po kërkonte para për të shkatërruar municionin, kështu që dërgimi i tij në Afganistan do ua lehtësonte punën. AEY deri më tani s’paraqitej si problem.

Mirëpo Diveroli nuk e përmbajti dot tahmanë e vet. Në një telefonatë nga Miami ai i kërkoi Trebickës që të përdorte kontaktet e veta  në qeveri për të marrë vesh se sa e blinte municionin në të vërtetë sekseri Thomet. AEY i blinte fishekët nga Thomet për diçka më tepër se katër cent pakon, e pastaj ia shiste Pentagonit për 10 cent. Mirëpo Diveroli dyshonte që Thomet po përfitonte më shumë se ç’duhej nga ky muhabet.

Doli që kishte të drejtë.

Ca ditë më vonë Trebicka raportoi që Thomet po i paguante qeverisë shqiptare vetëm 2 cent për pako – domethënë po merrte nga AEY dyfishin e çmimit, thjesht duke qenë sekser. Kjo e nxehu Diverolin që i kërkoi Trebickës të vihej në kontakt me lidhjet e tij në Shqipëri e të gjente një mënyrë që ta nxirrte krejt jashtë loje Thomet-në.

Trebicka e dha ndihmën e vet me kënaqësi. Ai mendoi se shqiptarët do përfitonin më shumë po të vendoseshin në kontakt drejtpërdrejt me AEY. Në fund të fundit po të nxirrej jashtë loje Thomet, do kishte më shumë para për të gjithë.

Mirëpo kur Trebicka mori takim me          ministrin e Mbrojtjes së Shqipërisë, Fatmir Mediu, veprimet e tij patën efektin e kundërt: pala shqiptare nxori jashtë loje vetë Kosta Trebickën duke informuar AEY që punën e paketimit do ta bënte një shok i djalit të kryeministrit.

Ajo që nuk ishte kuptuar nga Kosta Trebicka ishte fakti se Thomet paguante ryshfet për shqiptarët një pjesë të fitimit të madh që nxirrte nga ky pazar. Kështu që ishte e pamundur të nxirrje nga loja Thomet-në, sepse pikërisht përmes tij fitonin para nën dorë dhe shqiptarët.

Diveroli shkoi vetë në Shqipëri dhe u përpoq që të ndërhynte për të mbajtur në punë Trebickën, po nuk pati aq fuqi sa të kthente pas vendimin e marrë. Trebicka kështu duhej të përballonte vetë pagesat për punëtorët, si  dhe  kostot për gjithë ato paketime që kishte prodhuar për municionet.

I nxehur për këtë fakt ai mori në telefon Diverolin, ndërkohë që fshehtazi vendosi ta regjistronte bisedën.

Në atë telefonatë Trebicka kërcënoi se do tregonte gjithçka tek CIA. “Nëse shqiptarët duan të vazhdojmë bashkëpunimin, unë nuk e hap gojën”, premtoi Trebicka. “Do bëj ç’të më thuash ti”.

Diveroli përmend Berishën dhe të birin

Diveroli i përmend Trebickës Berishën dhe të birin

Diveroli i tha se s’kishte më mundësi të bënte asgjë. Kishte shumë garipë të përfshirë tek pala shqiptare, dhe kjo  e bënte punën shumë të rrezikshme. “Muhabeti shkon gjer te kryeministri e te i biri,” tha në telefon Diveroli. “Kjo mafia është tepër e fortë për  mua. S’e luftoj dot këtë mafia. Ka shkuar lart muhabeti. Kafshët kanë  dalë jashtë kontrolli”.

Ndërsa gjërat në Shqipëri ishin thuajse zbuluar, hallet s’kishin të mbaruar për Diverolin. Marrja e kontratës afgane i kishte krijuar shumë  armiq AEY-së. Një shitës armësh në SHBA ishte ankuar deri në  Departament të Shtetit duke pretenduar që AEY po blinte kallashnikovë  kinezë për t’i çuar në Irak. Pretendimi qe i rremë, mirëpo gjithsesi Pentagoni kishte nisur hetimet.

Në 23 gusht 2007, pikërisht në ditën kur Packouz dhe Diveroli po ndanin kompaninë në dy pjesë – zyrat e AEY në plazhin e Miamit u sulmuan nga FBI. Pasi i urdhëruan djemtë të largoheshin, ata sekuestruan gjithë dosjet elektronike e dokumentet e kompanisë.

Ky kontroll nxori në dritë emailet për shenjat kineze në kutitë e municionit që vinte nga Shqipëria, si dhe komplotin e ripaketimit. Po aty ishin emrat edhe datat. Që të mos dënohej rëndë Packouz vendosi të bashkëpunonte, po  kështu edhe Podrizki.

Mirëpo Diveroli vazhdoi të dërgonte municion në Afganistan, ndërkohë që ushtria amerikane vazhdonte ta pranonte.

Por tanimë procesi i ripaketimit në Shqipëri ishte gjithnjë e më difektoz. Ca nga arkat e drunjta ishin mbushur me milingona, dhe një  pjesë e municionit qe dëmtuar nga uji. Ndërkohë Nju Jork Tajms, e informuar nga një avokat i Kosta Trebickës, në mars 2008 botoi një shkrim të titulluar “Nën hetim furnizuesi i armëve për Afganistanin”.

Para se të publikohej shkrimi, Packouzit i kishin thënë që nuk do dënohej për tregtimin e municioneve të prodhuara në kohën para embargos, mirëpo me të dalë artikulli në Tajms, të tre njerëzit e përfshirë në këtë Pazar, Packouz, Podrizki dhe Diveroli u vendosën përballë 71 akuzave për mashtrim. Të ballafaquar me një seri provash, të tre u shpallën fajtorë.

Sekseri zviceran Heinrich Thomet ndërkohë u zhduk nga skena, dhe ca zëra thonë që është parë së fundmi në Bosnje.

Pasi u publikua gjithë historia, Kosta Trebicka urdhëtoi për në SHBA për të folur me hetuesit e kongresit si dhe me prokurorët federalë. Shumë shpejt e zuri frika se mos qeveria amerikane e arrestonte dhe atë vetë. Ndërkohë, sapo u kthye në Shqipëri u gjend i përfshirë si dëshmitar kyç në një çështje që përfshinte gangsterë e mafiozë të lidhur  me kryeministrin.

Por një pasdite të shtatorit 2008 Trebicka u gjet i vrarë në një “aksident” misterioz, ku makina e tij s’dihet se si, ia doli mbanë të rrotullohej mbi veten e vet në një rrugë të drejtë në Shqipërinë e jugut.

Trupi i Trebickës

Trupi i Trebickës

U gjet i gjallë nga fshatarët, por mjekët dhe policia nuk mbërritën aq shpejt sa duhet në zonë. Në fakt, një nga zyrtarët e parë që arriti në  vendngjarje, qe një ish-truprojë i kryeministrit shqiptar.

Opinioni u trondit edhe më fort kur, pak kohë më vonë, kreu i një komisioni hetimor në Kongresin amerikan, Henri Uaksman (Henry Waxman), shfaqi dyshimin se ambasadori amerikan në Tiranë, Xhon Uidhers, mund të kish miratuar fshehjen e provave për origjinën e paligjshme kineze të municioneve që u dërguan nga Shqipëria drejt Afganistanit nga një kontraktor amerikan.

Shkak për këto dyshime kishte shërbyer një deponim para këtij komisioni, që po hetonte aferën e fishekëve, i kolonelit Larry Harrison, atashe ushtarak i Ambasadës Amerikane në Tiranë.

Ishte pikërisht ai që informoi për një takim që kish ndodhur, thuajse në mesnatën e 19 nëntorit të vitit 2007, mes Ambasadorit Uithers, disa zyrtarëve të tjerë të ambasadës dhe ministrit shqiptar të mbrojtjes, Fatmir Mehdiu. Dhe kish qenë ky i fundit që e kish kërkuar këtë takim të beftë, i shqetësuar nga prania në Tiranë e një gazetari të NYT që po investigonte për aferën e fishekëve.

Pata rast ta takoj asokohe gazetarin e Nju Jork Taims (NYT), Nikolas Ud (Nicholas Wood). Më duket se ka qenë mbrëmja e 19 nëntorit. Data më kujtohet nga që Ud na tha se të nesërmen do të shkonte në Aeroportin “Nënë Tereza” në Rinas për të parë punishten e paketimit të fishekëve.

Takimin e organizoi Erion Veliaj dhe pikërisht tek një kafe pranë rrugës së Elbasanit të quajtur “Green House” nga që Ud donte të merrte një opinion nga unë për zhvillimet në Shqipëri.

Ndër të tjera, Ud na tregoi se kish intervistuar Mediun për punën e fishekëve dhe sesi më pas njerëz të Mediut, ia kishin grabitur me dhunë kasetën kameramanit shqiptar që ai kish punësuar. Duket se Mediu kish vajtur në intervistë me mendimin se do të thoshte ç’të donte rreth  “sukseseve” të dikasterit që drejtonte, sikundër rëndom ndodhte me  intervistat që jepte në mediat shqiptare.

Por i gërmuar nga intervistuesi, rreth tregtisë së fishekëve kinezë, i kish shpëtuar diçka që nuk duhej thënë. Prandaj urdhëroi edhe grabitjen e kasetës. Më vonë Ud publikoi një shkrim mbi këtë  dhunim edhe NYT. Episodi është një tjetër fakt i kriminalizimit të thellë të segmenteve të politikës shqiptare.

Fatmir Mediu

Fatmir Mediu

Në një letër që Uaksman i dërgoi Sekretares Kondoleza Rais (Condolezza Rice) në qershor 2008 thuhet:

“Sipas majorit Harrison, ministri shqiptar i mbrojtjes, Fatmir Mediu, i telefonoi në 19 nëntor 2007, për t’i kërkuar një takim urgjent me ambasadorin e SHBA në Tiranë, Xhon Uidhers II. Majori Harrison pohoi gjatë intervistës se ministri shqiptar i mbrojtjes ishte i  shqetësuar se një reporter i Nju Jork Taims-it, kish në plan të inspektonte një mjedis në Aeroportin e Rinasit në Tiranë ku AEY po vazhdonte operacionin e riparimit të municioneve kineze përpara dërgimit në  Afganistan, proces  që përfshinte heqjen e disa municioneve nga paketimi i tyre origjinal kinez… Majori Harrison i tha Komitetit se gjatë  takimit, ministri shqiptar i Mbrojtjes kërkoi ndihmë nga ambasadori i  SHBA… Ai bëri disa komente rreth asaj se si kish qenë mik i SHBA, se kish ndihmuar SHBA… Ai ndjente se SHBA i kish borxh diçka”. (Letër e Henry Waxman për Sekretaren Condolezza Rice, 23 qershor 2008.  Dokumente të Kongresit të SHBA, Komiteti i Mbikëqyrjes dhe Reformës Qeveritare.)

Vetë Uithers ka pohuar publikisht, se ministri i Mbrojtjes Mediu që, po sipas ambasadorit ishte mjaft i emocionuar, i kishte kërkuar në atë takim gjëra të çuditshme, si bllokimin e investigimit të reporterit të “NYT”.

Ndërkaq, vetë Mediu, dha të kuptohet se nuk ka pasur arsye të shfaqej emocional natën e 19 nëntorit nga që, sipas tij, ligji shqiptar, e lejonte tregtimin e municioneve kineze. Kush gënjente, Uithers apo Mediu?

Tashmë është pranuar, jo vetëm nga Uithers, se më 19 nëntor Mediu kish  kërkuar  një takim urgjent që u zhvillua në ato orë, që përkufizohen si mesnatë. Kjo flet në favor të pohimit të Uithers lidhur me një gjendje në mos jo emocionale, jo fort të qetë të Mediut. Sepse ai kishte një urgjencë të dukshme.

Por nëse jo origjina kineze e fishekëve, kush të ketë qenë shkaku i atij alarmi dhe nxitimi? Për ne përgjigjja është: Reporteri i “NYT”.

Duket se Mediu donte që me çdo kusht të bllokohej investigimi i tij. Pse? Vetëm për origjinën kineze të fishekëve, për të cilën ai hiqej në publik moskokëçarës? Me sa duket jo. Mediu duket kishte hall se Nikolas Ud po investigonte shumë më tepër në aferën e municioneve që institucioni i tij po  zhvillonte me AEY dhe me kompaninë ndërmjetëse e fantazmë të quajtur “Evdin” në Qipro. Janë vetë ato që Mediu ka thënë në takim, që e mbështesin këtë dyshim. Sipas Harrison:

“…ministri i mbrojtjes qe i shqetësuar se reporteri do të ekspozonte akuza korrupsioni kundër tij… se Nju Jork Times-i mund të  shkruante një artikull rreth korrupsionit shqiptar në Ministrinë e Mbrojtjes. Dhe arsyeja e shqetësimit të tij qe… se kjo do të ndikonte në  reputacionin e tij si dhe të Shqipërisë”. (Po aty)

Aldo Bumçi asokohe ministër i Drejtësisë i kalonte korrespodencën zyrtare me Mediun mbi fabrikën e Gërdecit për dijeni Shkëlzen Berishës

Por ka edhe një aspekt tjetër. Mediu synonte të mos publikoheshin, siç edhe ndodhi që në artikullin e parë të “NYT”, telefonatat e fshehta të Trebickës me Diverolin, ku përfliteshin Kryeministri Berisha dhe i biri si të përfshirë në trafikun e municioneve.

Prandaj do të ishte normale të hamendësohej se ndoshta ka qenë pikërisht Kryeministri Berisha që e ka nxitur Mediun të takojë me urgjencë ambasadorin Uithers natën e 19 nëntorit.

Është normale të dyshosh se prapa gjendjes emocionale të ministrit, fshihej ankthi i Kryeministrit. Vështirë të besosh se një ministër shqiptar, kushdo qoftë ai, do guxonte të “çonte nga krevati” ambasadorin e SHBA me kokën e tij. Dhe na duket se Mediu ka synuar ta mobilizonte Uithers dhe ambasadën për bllokimin e investigimit të “NYT”, i inspiruar nga Berisha.

Kjo duket se ka qenë forma më e lehtë e shantazhit që mund të jetë përdorur. Sepse një ministër nuk do të guxonte ta ndërmerrte një hap të tillë (të përmendte si “nder” fishekët kinezë të kontrabanduar) nëse në mos ambasadori, dikush nga ambasada amerikane, apo edhe dikush në  Pentagon, nuk do të kishin pasur dijeni që Shqipëria kontrabandonte municione kineze në “interes” të SHBA në dhunim të ligjeve të SHBA.

Ka disa indicie që konfirmojnë këtë dyshim.

Në letrën e 23 Qershorit që Uaksman i dërgon Sekretares Rais, flitet edhe se: “Komiteti ka marrë gjithashtu informacion që zyrtarë të Departamentit të Shtetit u përpoqën të mbajnë fshehur takimin e 19 Nëntorit… se evidencat e marra nga Komiteti sugjerojnë që, të paktën në një rast zyrtarë të ambasadës kanë patur rol në fshehjen e origjinës kineze të municioneve, se provat ngrejnë pikëpyetje mbi rolin e Departamentit të Shtetit në dërgimin e municioneve kineze si dhe sinqeritetin e përgjigjeve të Departamentit për Komitetin”.

Ndërkaq edhe gazetari Lawson që kemi cituar më lart, shkruan se Trebicka kish marrë takim me atasheun ekonomik të ambasadës së SHBA dhe e kish vënë në dijeni për origjinën kineze të municioneve që po i shiteshin AEY. Por atasheu ekonomik i kish dhënë të kuptonte se s’kish problem. Përse? Dhe a ka njoftuar Ambasadën ky atashe dhe nëse po, përse nuk është ndërhyrë për të ndaluar kontrabandën? Sido që të ketë qenë puna, një cedim nga ligji dhe detyra ka patur.

Jo rastësisht, menjëherë pas daljes së artikullit të “NYT” që bëri shumë bujë, një punonjës i ambasadës shkruante i lehtësuar në një e-mail të tij: “Lavdi zotit nuk u përmend përfshirja e ambasadës”!

Por le të supozojmë se askush në Ambasadën Amerikane në Tiranë, pra as edhe ambasadori Uithers, nuk dinte gjë për shitje të municioneve kineze një kontraktori amerikan me emrin AEY, deri në natën e 19 nëntorit 2007 kur pranohet se një gjë e tillë iu është pohuar nga Mediu. Ç‘ndodhi më pas? A u angazhua ambasadori dhe ambasada urgjentisht në denoncimin dhe ndalimin e menjëhershëm të kësaj kontrabande në kundërshtim me ligjet e SHBA? Duket që jo.

Sepse ne dimë që kontrata e AEY është pezulluar vetëm disa muaj më vonë, në mars 2008, pas shpërthimit në Gërdec. Dhe akoma më vonë është anuluar. Madje ndoshta nuk do qe anuluar as sot e kësaj dite po të mos kish ndodhur tragjedia në Gërdec.

Gjë që të bën të mendosh se fijet e aferës shkonin shumë më lart se ambasada.

Sipas deklarimeve të ambasadorit Uithers, takimi i natës së 19 nëntorit u shmang nga informacioni i Ambasadës për Komitetin e Mbikëqyrjes, sepse në atë takim nuk është përmendur fare emri i AEY! Qëndrim që kundërshtohet nga ato që majori Harrison i ka deklaruar Komitetit të Mbikëqyrjes.

“Në kohën e takimit mes ministrit të Mbrojtjes, ambasadorit dhe disa zyrtarëve të tjerë të Departamentit të Shtetit, ishte e qartë se kompania blerëse me një kontratë të SHBA ishte AEY?” – citohet të jetë pyetur, ndër të tjera, majori Harrison. Dhe ky i fundit ka pohuar, nën betim, se një gjë e tillë ishte e qartë për pjesëmarrësit në bisedë.

Dhe megjithëse thuhet se Harrison ka sugjeruar që  Komiteti i Mbikëqyrjes të informohej për mbledhjen e mistershme të natës së 21 Nëntorit, një gjë e tillë nuk është pranuar:

Dhe sipas asaj që ka dëshmuar Harrison, pasi ministri Mediu kish shprehur shqetësim për investigimin e reporterit të “NYT”, ai vetë (Harrison) kish  sugjeruar që reporteri të mos lejohej të hynte në punishten e paketimit. Por kjo nuk qe pranuar nga të pranishmit në takim. Pas kësaj ministri Mediu i telefonoi një gjenerali të ushtrisë shqiptare dhe e instruktoi të largonte të gjithë kutitë e municioneve kineze nga punishtja e ripaketimit në mënyrë që reporteri të mos shihte gjë.

Mes viktimave të Gërdecit, kishte edhe fëmijë

Mes viktimave të Gërdecit, kishte edhe fëmijë

Sipas Harrison: “Ambasadori ra dakord se kjo do të zhdukte dyshimet mbi një keqbërje nëse Z. Ud (reporteri i “NYT”) ndërsa ndodhej në Rinas, nuk do të shikonte kuti me municione kineze”.

Kush gënjente, ambasadori Uidhers apo majori Harrison?

Hetimet e mëvonshme i anashkaluan të gjithë këto enigma. Askush nuk dha përgjigje për to në publik. Muaj më vonë nga këto zhvillime, ambasadori Uithers u deklarua nga Departamenti i Shtetit i papërfshirë në këtë aferë të mistershme. Nuk qe e vështirë të kuptohej që kishim të bënim me një hap politiko-diplomatik. Askush nuk kish mundur të sqarojë bindshëm dhe me prova pyetjet e ngritura nga kongresmeni Uaksman “mbi rolin e Ambasadës Amerikane në Shqipëri në aprovimin e një plani për të fshehur origjinën kineze të municioneve”.

Shihet qartë se ka pasur mungesë të vullnetit politik për zbardhjen e të vërtetës. Edhe në qeverinë e Tiranës edhe në atë të Uashingtonit.

Gjë që mban gjallë dyshimin se kontrabanda e fishekëve kinezë qe një kooperim shqiptaro – amerikan jo thjesht tregtar por edhe në nivele të larta politike. Nëse do të ekzistonte vullneti politik, nuk qe aq e vështirë që deklaratat e majorit Harrison të testoheshin për vërtetësinë e tyre. Për shembull të verifikohej, me anë të tabulateve telefonike nëse në mbledhjen e 19 Nëntorit 2008, rreth orës 23.00, Mediu i ka telefonuar gjeneralit Spahiu për të urdhëruar lëvizjen e fishekëve.

Sa parashtruam më sipër, nuk ndihmon të kuptohet se përse një ambasador  amerikan në Tiranë, duhej të qe i interesuar për moszhvillimin e protestave për rrëzimin e qeverisë dhe kryeministrit Berisha pas tragjedisë së Gërdecit.

Nëse do të shqyrtosh median e kohës, do gjesh shpjegime diplomatësh perëndimorë, opinione gazetarësh pranë qeverisë, politikanësh që pretendonin se protestat mund të prishnin imazhin e Shqipërisë duke penguar mundësinë e anëtarësimit të saj në NATO.  Në fakt SHBA qe avokatja më e vendosur e pranimit të Shqipërisë në NATO megjithëse shihej qartë se shteti më i varfër i Europës linte shumë për të dëshiruar (siç do provohej nga kriza politike e pak viteve më vonë) lidhur me ato arritje, jo vetëm në fushën ushtarake por edhe në sferat e tjera të qeverisjes, ekonomisë dhe politikës, që e bëjnë demokracinë të mundur, liberale dhe të qëndrueshme.

Ndërkaq ishte një logjikë tjetër që këmbëngulte ato ditë kundër propagandës që i paraqiste protestat e mundshme të opozitës si një prishje imazhi për Shqipërinë. Logjika që pohonte se protesta e opozitës kundër  një tragjedie  të shkaktuar nga papërgjegjshmëria dhe korruptimi i qeverisë, nuk qe aspak në kundërshtim me standardet e NATO-s. Madje, po sipas kësaj logjike, moszhvillimi i protestave kundër një korrupsioni tragjik e të përgjakshëm, do të qe tregues i mungesës së demokracisë dhe përgjegjshmërisë qytetare dhe opozitare.

Baxhanaku i Berishës, në morg

Baxhanaku i Berishës, në morg

Ishte ironike të dëgjoje mbrojtësit e qeverisë të flisnin për ruajtje imazhi kur kupola e shpërthimit në Gërdec, të vrarët, të plagosurit dhe rrënimet e  fshatrave të tëra, kishin bërë xhiron e botës duke diskredituar imazhin e ushtrisë dhe të shtetit sa nuk mund të bëhej fjalë më as për imazh, dhe as për standarde të tjera.

Ndoshta që “amerikanët” këmbëngulnin për mos organizimin e protestave që mund të çonin në rënien e qeverisë Berisha, edhe nga frika se mos një gjë e tillë bënte që të dilte më në pah roli i ambasadës dhe më gjerë, i segmenteve të administratës, në tolerimin e trafikut të fishekëve kinezë.

Sepse nëse “Gërdeci” do përdorej si kazus politik për rrëzimin e Berishës (sikundër edhe normalisht duhej të ndodhte) ky i fundit, me shumë gjasa, do të reagonte. Dhe në këtë reagim është logjike të besosh se  do të përfshiheshin edhe denoncimi i faktit që “amerikanët” kishin patur dijeni për origjinën fishekë të kinezëve dërguar në Afganistan.

Sinjalet ishin dhënë. Në një aktivitet gjatë ditëve kur sapo kish shpërthyer skandali i fishekëve, Berisha u ankua publikisht se të gjitha po bëheshin “që dikush t’i shpëtonte përgjegjësisë”. U kuptua shumë qartë se për kë e hidhte fjalën.

Por a ka qenë ambasadori amerikan i përfshirë në këtë aferë që edhe sot e kësaj dite ka mbetur, më së shumti e mbuluar në mister?

Në ditët dhe muajt pas tragjedisë të Gërdecit kam patur dyshime të forta se ambasadori Uidhers ka qenë, në një formë ose në një tjetër, i implikuar në aferën e kontrabandimit të fishekëve kinezë apo edhe në atë të punishtes së Gërdecit. Dyshimet u përforcuan edhe kur Uidhers iu përvesh punës që ta bindte kreun e opozitës, Edi Rama, të mos zhvillonte protesta që nuk mund të mos çonin në rënien e Berishës.

Një shqyrtim i kujdesshëm i fakteve të jep të kuptosh se ambasadori Uidhers e ka parë befas veten në kurth, thuajse viktimë të skandalit të fishekëve. Implikimi i mundshëm i niveleve të ndryshme të diplomatëve apo zyrtarëve  amerikanë në këtë aferë e nxirrte automatikisht edhe atë vetë, të implikuar qoftë edhe për mungesë kujdesi dhe parandalimi.

Bisedë telefonike mes Shkëlzenit dhe Delijorgjit menjëherë pas shpërthimit

Si çdo njeri krejtësisht i papërlyer, duhet të jetë ndjerë i frustruar dhe i zemëruar, i keqpërdorur që akuzohej dhe duhej të mbrohej për një krim që s’e kish bërë madje, që detyrohej të ndihmonte t’i fshihej medias dhe publikut shqiptar dhe amerikan, një ministër i korruptuar shqiptar që sipas Nju Jork Taims, kishte prova se merrte rryshfet si pjesë e kontratës së municioneve të AEY. Uidhers është ndjerë i neveritur nga që i është dashur të bëjë diplomaci me një kryeministër, djali i të cilit dhe ai vetë, ishin përfolur nga një trafikant si Diveroli, si mafia e gjithë kësaj afere të ndyrë.

Kish ardhur në Shqipëri me misionin që të përshpejtonte integrimin e këtij vendi në NATO. Dhe për këtë, ndoshta i ish thënë nga eprorët të bëjë kujdes me stabilitetin e vendit. Pavarësisht xanxës autokratike të një kryeministri dhe pushtetit të tij. Një xanxë që nuk i rezultoi e huaj as edhe për lidershipin e opozitës. Kjo ndoshta shpjegon se përse Uidhers u shfaq aq i ankthshëm dhe pengues përsa i takon protestave të opozitës pas tragjedisë të Gërdecit.

Por ishte kjo tragjedi dhe afera e fishekëve kinezë që i shfaqën befas para syve, kriminalizimin dhe korruptimin e pushtetit të Berishës. Ndoshta kish menduar se ca doza autoritarizmi edhe mund të toleroheshin përkohësisht në emër të një qëllimi më të lartë, por krimi kurrsesi. Do ishte njësoj si të kriminalizoheshe dhe të tradhtoje shqiptarë dhe amerikanë së bashku.

Ndaj menjëherë pas Gërdecit thyerja në marrëdhëniet mes Uidhers dhe Berishës është evidente dhe nuk i shpëton as syrit të gazetarëve. Kritikat për autokratizmin e Berishës, për sulmet ndaj medias, ndaj institucioneve të pavarura, Prokurorisë, Gjykatave forcohen. Uidhers përpiqet të bëjë gjithçka lejon hapësira e ngushtë e korridoreve diplomatike, për të denoncuar tek shqiptarët lakminë e pangijshme të pushtetit.

Në një rast merr takim me fëmijët e një kopshti dhe i tregon, me gjuhën e Ezopit, një përrallë për një krimb që fryhet  dhe pëlcet nga lakmia. Mesazhi ishte i qartë. Fabula transmetohet në të gjithë mediat duke ngjallur sensacion në publik dhe duke nervozuar qeverinë. Por Berisha nuk do t’ia dijë.

Pikërisht në këtë moment ai shfaq natyrën e tij prej shantazhisti dhe sfiduesi autokrat. I shpall luftë ambasadorit të SHBA. Një dyluftim që kërkon ta fitojë për t’i dhënë një mësim edhe ambasadorëve të tjerë. E ka ushtruar me sukses cezarizmin duke përçarë shqiptarët. Tani mendon se suksesin mund ta përsërisë me amerikanët.

8 vjet më pas, Berisha udhëheq dekriminalizimin, Mediu udhëton për reformën në drejtësi drejt SHBA

8 vjet më pas, Berisha udhëheq dekriminalizimin, Mediu udhëton për reformën në drejtësi drejt SHBA

Në një intervistë të dhënë në shtator 2011, Berisha përpiqet ta paraqesë sulmin ndaj Uidhers si “transparencë”. Ai pohoi se ia kish bërë të qarta qëndrimet e tij dhe të qeverisë eprorëve të ambasadorit Uidhers. Shtoi se  kështu vepronte kur kish probleme edhe me ambasadorë të tjerë. Mesazhi i autokratit për këta të fundit ishte i qartë: nëse kuturisnin të rebeloheshin si Uidhers, do të kishin probleme me qeveritë e tyre ndoshta edhe më pisk se Uidhers.

Dhe duket se ka patur sukses me shumicën prej ambasadorëve në Tiranë që rrinë squk, më keq se shqiptarët, para bëmave të autokratit. Në po këtë intervistë, dhënë në emisionin “Opinion”, duke kundërshtuar që informacionet dhe konkluzionet  e  kabllogrameve të Uidhers mbi zhvillimet në Shqipëri të ishin pikëpamje të qeverisë së SHBA Berisha tha: “Qëndrimi i qeverisë së SHBA nuk shkon nga Tirana në Uashington por nga Uashingtoni në Tiranë”.

Kishim të bënim jo vetëm me një taktikë cezariane për të përçarë diplomacinë e SHBA lidhur me qëndrimin e Tiranës, por edhe një mashtrim. Sepse në fakt Berisha po përpiqej, duke shpenzuar paratë e taksapaguesve shqiptarë në mënyrë që qëndrimet e qeverisë amerikane, përsa i takon Shqipërisë, të formësoheshin jo nga informacionet e diplomatëve si Uidhers, por nga lobime e kompani si “Podesta Grup” apo prej ndikimeve të miqve të paguar të Berishës si Tom Rixh.

*****

Botuar në DITA nga i ndjeri Andrea Stefani në 15 marsin e fundit para ikjes së tij

March 15, 2020 11:27
Komento

38 Komente

 1. kokpalari 21 janarit March 15, 16:35

  ky eshte shkrimi me i plote dhe me i qarte qe kam lexuar ndonjehere per ate qe ka ndodhur ne Gerdec.
  Bravo Dita!
  Sugjeroj lexuesit e faqes ta lexojne me kujdes para se te komentojne
  e verteta e plote eshte ne kete shkrim e dhene me qartesi dhe logjike bindese

  Reply to this comment
  • Simon Bolivari March 15, 13:07

   Mirepo mos e pesojne si Andrea me shoke pastaj po komentuan?

   Reply to this comment
  • syri March 18, 10:49

   Andrea Stefanit,do t’i vinte keq qe Gazeta Dita botoi artikullin e tij pas vdekjes! Me pozicionimin e ri te Dites kunder Rames dhe pro Sali-Like ai nuk do te ishte dakord kurre! Ai ishte nje njeri i ndershem dhe kunder korrupsionit! Ai ishte antiberishian sepse e njifte Saliun dhe kurre nuk u pajtua me te! Tani Dita eshte bere antirame duke mbrojtur Saliun dhe Meten! Ju e ofenduat perseri te nderuarin Andrea!

   Reply to this comment
 2. Te ndrit Shpirti Mjeshtrit te Gazetarise Shqiptare + ANDREA STEFANI March 15, 16:43

  Nji shkrim ,
  qe duhet te jepet Uni-t te Gazetarise Shqiptare
  si Moster e Gazetarise Vertete Shqiptare .

  Andrea ishte nji Gazetare i Permasave Boterore …

  Reply to this comment
 3. "Kjo ishte Loja" .-Mos e harroni kurr Shqiptare March 15, 17:20

  Pra ky idhull Mjeshter i Gazetarise
  Andrea Stefani ,

  pesoj fatin e Trebickes .

  Mesiguri qe eshte Helmuar,
  sepse ka qit nudo
  Aleatin tone dhe bere te qarte shqiptareve ,
  se pas cdo maredhenje Diplomatike e miqesore ,
  misdis shteteve ,
  gjithcka funxionon si Mafioze

  Reply to this comment
  • E - Q E T E S U A N thane ! March 15, 12:05

   Bravo kjo eshte e vertetta sido te interpretohet sot

   nga mafiozet e huaj apo idiotet anadollake .

   Fakt eshte ,qe kta dy gangsterra amerikane ishin dor e Pentagonit dor e cia-s
   dhe aspak ashtu siduan ta ngjyrosin Mafiozet atje Lart .

   Nuk guxon njeri me hy ne te tilla Torta ,e akoma me shume
   dy ” gango rrugesh” si kta , nderkohe qe dihet mir tashme ,
   se Kush ben Ligjin e Mafios Nderkombetare .

   Jane ata ,qe perrlane Floririn dhe e vune masken e tyre per President ,
   ata qe na lane mutin berisha ne Dere te Demokracise ,

   ata ,s’ i thane Trebickes ?

   [ Trebicka njoftoi Ambasadën, por ata e qetësuan…]

   ” E – Q E T E S U A N ” !

   ————————————————————-

   Fakti qe ala sot ,

   mbas gjithe atyre krimieve ndaj popullsisse e shtetit Shqiptare ,

   Familja berisha , meta ,e zagare si basha ,etj

   nuk Denohen eshte lidhja me Tutorin Amerike

   Reply to this comment
 4. Gezuar Gerdecin zoti Don ! March 15, 18:41

  Kjo qe ka ndodhur midis Shqiperise dhe Amerikes pas Gerdecit dhe sidomos pas 21 janarit nuk ndodh
  -as ne vendet e pushtuara
  – as ne koloni dhe
  -as ne territore pa shtet….
  .
  Midis 300 rrjeshtave me siper Salisatanai thote nje te vertete kriminale: rrjeshti i 6-te nga fundi

  ku mender me thene Berisha thote shprehimisht:

  ……..CITOJ=Qëndrimi i qeverisë së SHBA nuk shkon nga Tirana në Uashington por nga Uashingtoni në Tiranë

  qe per nje njeri edhe me intelekt nen mesatar perkthehet keshtu:

  Une Berishaleja jam perfaqsuesi “undercover” i Amerikes ne Shqiperi kurse keto ambasadore duken si ushtare te friksuar para meje sepse une mbrohem nga ata qe emerojne keta ambasadore te shkrete…

  .
  Jane 3 veprime te turpesheme te qeverise amerikane qe dikush ne Washington duhet te jape llogari:

  E para:

  Mos raportimi ne prokurori nga amb. amerikan (ato qe jane pas tij) te kercenimit qe i ka bere Xen Berisha ndaj gjeneral Luan Hoxhes per ta eleminuar fizikisht.
  .
  E dyta
  Ne vend te kallximit ne prokurori te Xen Kriminelit ky ambasador i jep vize Luan Hoxhes qe ishte i denuar nga drejtesia shqiptare…..
  .
  E treta
  Edhe me Gomari ne Shqiperi dhe meTrapi ne Amerike e dine qe prokurori qe erdhi nga Virxhinia-Usa per vrasjen mafjoze te Trebickes erdhi per ta mbuluar ne menyre me mafjoze se vete vrasja
  .
  E katerta

  Nese Donald Tramp do te beje perseri GREAT AMERICA le t’ja filloje me Gerdecin Shqiptaro-Amerikan jo si ndihme per Shqiperine por per detyrim qe ka Amerika per te deshmuar qe ka demokraci dhe nuk eshte fajtore per masakren e Gerdecit.

  Reply to this comment
 5. fteri March 16, 09:03

  Një analizë e shkëlqyer ,por një ndëshkim ZERO ! kjo vepre penale është gjenocid i pastërt ,dhe i tillë duhet klasifikohet në akuza të prokurorisë shqiptare ,jo aksident !

  Reply to this comment
 6. Fraksionisti i Gerdecit ne PD March 16, 18:49

  Kur u be publike vdekja e parakoheshme e gazetarit te shkelqyer dhe njeriut te mrekullueshem Andrea Stefani trusti i geshtenjave nga vicidoli ka bere feste dhe ka marre fryme lirisht.Nuk eshte cudi qe ata dhe mund ne nje forme apo ne nje tjeter te kene kontribuar ne inicimin e semundjes se tij…Ne intervisten e qoftelargut Berishovic,qe i dalte shpirti i zi nga bytha ndonje dite,me Sokol Ballen duhet te kishte perballe Andrea Stefanin,qe te hidhte mikrofonin poishte,te ulerinte si i dale nga shpellat qe eshte dhe te ikte nga syte kembet.Megjithese,po te merrte vesh se do kishte perballe Andrean apo dhe gazetarin investigativ qe shante e trurfullonte para pak ditesh,Artanin,nuk do guxonte te shkonte ne ate studio.Ai e dinte se kishte perballe gazetare per te lare gojen me ta,prandaj dhe bente trimin,si i trembur dhe i djallezuar qe eshte.Por deri kur do beje palikarin kjo shtaze me trajte njeriu? Arta Markun ka filluar ta shohe dhe ne enderr dhe ajo s’do i ndahet deri sa te futet nen dhe ky krimb i shemtuar,shefi i studios ligjore te krimeve =PD.It is time!

  Reply to this comment
 7. T. Voda March 16, 20:20

  – — Shpreh edhe nje here keqardhjen, per largimin e parakohshem te ketij mjeshtri te gazetaris shqiptare, te koheve moderne, te cilin s’pata mundesine ta njoh nga afer .

  — I ndrit shpirti per per jete , per perpjekiet qe ka bere per te shkuar drejt se vertetes . E cila, ndonjehere mund te jete ajo qe then une , ajo qe thone edhe te tjeret dhe ajo qe eshte fakt .

  — Gjithkush, I adhuron te vertetat , ne vecanti njerzit qe luftojne per te shkuar drejt saj , e sidomos,. ata qe edhe sakrifikohen ne emer te saj . per te cilet kam zgjedhur epitafin [ perdorur edhe ne komentin per Andrean tek Tema ne diten e largimit te tij] ;-
  — TI QE PREHESH NE KETE VARR.
  S’HENGRE BAR.., S’ISHE GOMAR..!!
  POR VDIQE , …SE S’GJETE ”BAR”.!!

  T. Voda – NY

  Reply to this comment
 8. Mark U.K March 17, 09:19

  Kerkoni te hapet edhe ceshtja stacionit berthamor ne Rusi.Tregohen te dhi-mshem kta komunistet e rinje.

  Reply to this comment
 9. Mala March 17, 09:38

  Eshte vones e turpshme, mosndeshkimi i krimeve te Gerdecit e 21 Janarit, Por, do te ishte deshmim i mosfunksionimit te shtetit dhe ligjit ne Shqiperi, Nese, keto krime te medha,vrasje,kallje e shkaterrime mbeten te pandeshkuara edhe me tutje.

  Reply to this comment
 10. une March 15, 12:08

  Lexoni komentin e saliut Mark U.K dhe do te vini re gjysem analfabetizmin e njerezve te Saliut! Por Dita vetem sa e ka botuar por jo sepse mendon njelloj si i madhi Andrea Stefani!

  Reply to this comment
 11. MH March 15, 12:37

  Megjithese analize e shkelqyer.Drejtesi mbetet historikisht nen dhunen e interresit.
  Nuk ka drejtesi pa interres pavarsisht se te drejtit i bahet padrejtesi.E kjo te quhet drejtesi.

  Reply to this comment
 12. Germicoku March 15, 13:15

  Megjithese u mor vesh se cili e kishte ngrtur kete punishte demontimi, megjithee u mor vesh se Kryeministri kishte dijeni nga i biri, nga baxhanaku ,i cili ishte dhe nje vezhgues i mire i puneve aty,por nuk vezhgoi mire jeten e tij deri sa pas vdekjes edhe kryeministri nuk e njihte. Megjithese populli i Gerdecit percolli per ne vorreza 26 te vdekur e midis tye edhe femije , pa te gjakosur e te gjymtuar shume njeres , megjithese pa shume shtepi te shkretuara, perseri shkoi e votoi per SAli Berishen. Votoi per Fatmir Mediun e krushkun e tij . Ftamiri nuk u be me minister i mbrojtjes ,por u be minister i mejdisit. Krushku u rizgjoth kryetar bashkie. Perseri vazhdojne te votojne ate qe i veshi me te zeza…… Mjere ata qe u varrosen,pa per te gjallet ka rendesi “idealii partise” e ai thesi me miell……. Ashtusi eshte realitet shkrimi ,keshtu eshte dhe realiteti i votimeve ne ate zone…. Per ta nuk ka rendesi se kush u vra,kush u vesh me te zeza,por vtem Saliu me shoke te jete ne krye ……

  Reply to this comment
 13. Zigur Qarri March 15, 14:02

  E megjithate,Fatmir Mehdiu mbetet “opozitari” me i dashur per”rilindasit”!7 Dhjetor 2017.”Ruçi në SHBA, takime me zyrtarët e lartë:
  Shqiptarët nuk e harrojnë kurrë…Kryetari i Kuvendit të Shqipërisë Gramoz Ruçi, ne kuader te vizitës zyrtare në Shtetet e Bashkuara
  të Amerikës me ftesë të kongresmentit Robert Pittinger, u prit në një takim nga zëvendëskryetari i Nënkomisionit për Terrorizmin
  dhe Financimin e Paligjshëm, Robert Pittenger.Zyra per shtyp e Ruçit ben me dije se gjatë këtij takimi Ruçi shoqërohej nga kryetari
  i Grupit Parlamentar të Partisë Socialiste, Taulant Balla, nga kryetarja e Komisionit për Politikën e Jashtme, Mimi Kodheli, nga Kryetari
  i Grupit Parlamentar të Partisë Republikane Fatmir Mediu, përfaqësues i opozitës, dhe nga deputeti Anastas Angjeli”.
  (8 vite pas Gërdecit, qeveria Berisha vrau 26 persona, qeveria Rama luftë kundër dëmshpërblimit të viktimave në Strasburg )

  Reply to this comment
  • mirel March 15, 17:32

   Ironike nuk eshte!? Ne komisionin e luftes kunder terrorizmit vjen terroristi MEdiu dora vete.
   Gjithe ajo qe beri Berisha dhe Mediu ishte terror shteteror, por qe perfaqesohen me delegacione qeveritare te Ramutit.
   Fakt i pakundershtueshem qe tregon se cfare eshte ne te vertete Ramuti, bashkepunetor i bizneseve te tilla.
   Arsyetim tjeter nuk mund te kete perderisa i merr perkrahu dhe i promovon neper bote pa i akuzuar asnjehere zyrtarisht ne Shqiperi

   Reply to this comment
   • Zigur Qarri March 15, 17:53

    Natyrisht qe nuk eshte ironike.
    Un i rashe shkurt per ate qe doja te thoja,hipokrizine e Rames,qe kudo ku ve bythen,akuzon Berishen per tragjedine e Gerdecit,
    por eshte dakord me të ligjerisht!Kurse Mehdiun,nuk ka guxuar kurre deri tani,jo ta padise,por as ta akuzoje,perkundrazi,e nderon!!!
    Nese se ke lexuar,lexoje kete shkrim teper interesant me titull,”8 vite pas Gërdecit, qeveria Berisha vrau 26 persona, qeveria Rama
    luftë kundër dëmshpërblimit të viktimave në Strasburg”.

    Reply to this comment
    • prizem March 18, 22:00

     Sikar Qorri
     Behu vetem nje here i ndershem me veten tende, a kish dore Zeni i babes ne Gerdec apo jo, lere Ramen te qurravitet qoshe me qoshe. Ti si mendon?

     Reply to this comment
 14. Donald March 15, 14:59

  Né vend te ngrihemi te terheqim zvarreeeeeee Sali ram berishacic, fatmira mehdiu e grup……….
  Né bejme protesta me Lule bashuqin

  Reply to this comment
 15. MH March 15, 15:09

  Zigur Qarri
  E cuditeshme si nuk i hap syte dhe veshte Amerika per lejimin e nji kriminelit F.Mediut ne Amerike.
  Pershendetje.

  Reply to this comment
 16. Vasili March 15, 15:23

  Stefani,ti qe investove gjithcaka nga vetja,qe kjo Shqiperi, pjese fare e thare e trupit europian,te gjenerohesh dhe te funksiononte normalisht si demokracia perendimore,te ben sundimtaret derbedere dhe komuniste,te ndiheshe ne Shqiperine tende me i huaj se i huaji.
  Minimalisht emri tend duhej tani ta mbante departamente i gazetarise ne fakultetin e historise.
  Por si per ironi te skajeshme te fatit,ai vazhdon te mbahet i uzurpuar nga nje katundar i vogel cinik dhe i paafte mark-marku,qe tingellon me emer te vertete mut-muti.

  Reply to this comment
  • Rrespekt ... March 15, 15:59

   BRAVO VASILI per komentin tuaj ne rrespekt

   te nji nder gazetareve me te shkerqyer qe jetoj Shqiperia

   dhe qe meriton plotesishte t’i vendoset emri ne Pjedestal
   jopvetem te Uni-t te Gazetarise por si Qytetari i Vertete

   qe guxoj te jet Njeri deri ne frymarrjen e fundit te jetes se tij ,
   ne mbrojtje te te Drejtes se Shqiperise e shqipßtareve .

   Mjerishte ,ne ate vend mbushur me bastarde te cdo rrace qensh rrugesh ,

   nuk Vleresohet Qytetaria e Inteligjenca Njerezore ,

   sepse i verbon syte turmave te bastardeve islamute

   kjo Gangren e Shoqerise Njerezore

   qe i shkerdhen cdo Mafioze i ksaj Bote te ndyre Bestiesh

   Reply to this comment
   • Vasili March 16, 13:21

    Ju faleminderit per komentin,kam menduar gjate gjithe kohes,qe te kish nje cmim vjetor te shperndare per gazetarin dhe publicistin me te mire.
    Mirpo gjate gjithe kohes nuk me eshte dukur aktual,pasi media vazhdon te jete e gjitha ne duar dhe e perdorur nga fshatare dhe sharlatane te tjere te paftyre,qe kane si devize te tyre,parane dhe qefet e piste,rehabilitimin e perfaqesueseve te orientalizmit dhe komunizmit izolues. grabitjen e paskrupullt te posteve etj,
    Prandaj nje cmim i tille me emrin e Andrea Stefanit,do te mbetet per nje kohe te gjate i pa merituar ne kete vend dhe vet Stefani do te vazhdoje te ndricoje i vetem si nje yll polar,ne qiellin e erret arabistanas,qe do te tregoje gjithmone guximin e pa epur,cilesine e larte profesionale,demokratin e kulluar,humanistin e vecante.

    Reply to this comment
    • Rrespekt ... March 16, 21:40

     Respekt i nderuar Vasili ,

     per iden e shume Vleresuar qe ke ,

     por i nderuar qytetare ,nuk i vLereson njeri Patriotet e Vertete
     talentin e vertete ne ate Vend , akoma me shume

     kur eshte “Rrace e Bardhe Qytetari” e nuk vjen nga fis

     bastardesh e kriminelesh apo rrospish ,

     Andrea meriton nji Monument para Universitetit te Gazetarise ,
     per ata qe kuptojn vertet ate se cdo te thote Vler ne nji Shoqeri . KLM

     Reply to this comment
 17. HOMORA March 15, 15:59

  Per gjithe lexuesit e kesaj faqie:

  Lord of War

  eshte nje film i mbeshtetur mbi ngjarie te verteta ndaj po ju jap edhe lidhien qe ta shihni filmin qe te krijoni nje fare ideje mbi industrine mafioze te armatimit.

  http://french-stream.top/1224-film-lord-of-war-streaming-vf.html

  Ne fakt dihet qe me 1994 kishte shume traktativa mbi dergimin e avioneve mig te luftes ne Angola,i cili eshte dhe vendi i pare qe ka perdorur kallaçnikovet e Poliçanit ne saje te mardhenieve midis vendeve komuniste,ku Angola bente pjese.
  Biles ne shqiperi kishte dhe studente nga angola per mjeksi apo per studime komuniste ne shkollen e ppsh.

  https://www.persee.fr/doc/polit_0032-342x_1983_num_48_3_3337

  http://www.gazetatema.net/2018/12/24/shqiperia-91-trafik-me-14-milione-fisheke-zbardhet-korrespodenca-sekrete-e-krereve-te-ushtrise-per-shitjen-e-armeve-dhe-municioneve-ja-porosia-e-ramiz-alise/

  http://www.gazetadita.al/shqiperia-91-trafik-me-14-milion-fisheke/

  ndaj eshte mire te dime kush ka kopjuar cilin ketu,Dita-Temen apo Tema-Diten?!
  Kur dihet qe per armatimin e shqiperise shqipetaret shkonin barke thare neper arra,neper uzina e neper fabrika sepse tere vlera e punes se tyre kontrollohej nga komunizmi,e kjo vlere mbas komunizmit u perdhunua dhe abuzua nga “demokracia” pra populli i dyfishuar ne shfrytezim skllaverie por edhe ne abuzim perfitimi te frytit te punes se tij te renduar dhe te sforcuar.
  Dita ka kohe qe i ka keto prova,ateher perse ajo nuk merr kurajon dhe ndergjegjien e saj gazetareske e ne emer te vertetesise dhe drejtesise te beje denoncim per vjedhie dhe shperdorim ne dem te popullit kundra tere klikave politike,pa dallim ngjyre flamuri apo ideollogjie shtypese ideologjike,apo apollogjie nenshrtimi dhe roberimi skllaveruese.P.sh.komentuesi Zigur QARRI jep pothuajse tere emrat e personave qe kane shperdoruar pasurine e popullit(ku armatimi mbrojtes eshte nje hobi frike por qe,populli e konsideronte si te vetmen rrethane mbrojtie ne situata rreziku jetik,pra nje e keqe e mallkuar qe i imponohej nga konfliktet e jashteme) çfare pret DITA e te baje nje denacim ne emer te popullit,per popullin dhe me popullin.Sepse te perfaqesosh popullin eshte perfaqesimi i lirise dhe i te drejtave te tija demokratike.Pra me aktin e saj Dita i verteton demokracise aktuale qe mund te jte çfardo qofte por aspak nje sistem dhe shoqero demokratike.
  Per ta mbyllur,kallaçnikovet e shqiperise gjenden ne afganistan,mozambik,kongo,jemen etj e kjo qe nga koha e komunizmit.
  Kur dihet qe populli qe prodhonte me urine e tij keto arme vuante dhe embargon me sakte bllokaden qe i ushtrohej si ndeshkim qe i imponohej dyfish si nga politika e brendeshme por edhe nga ajo e jashteme,qe na fakt ishin si njera por edhe tjetra sherbetoret dhe viktimat e zelleshme te bidelbergs-rotchilds-fellers-soros.
  Pra qe te dyja si “demokracia oksidentale por edhe komunizmi lindor ishin spangot apo veglate e ketyre grupeve mafioze nen flamur “demokrat” apo “oksidental” modern skllaverues.
  Ne vend te kafese me kruason!!!

  https://www.lajme.al/shqiperia-plumba-per-nato-n-do-te-prodhohen-ne-elbasan/

  https://www.reporter.al/kompania-me-lidhje-me-krimin-e-organizuar-kerkon-me-qira-kombinatin-armeve/

  Kush eshte per VERTEESINE se ka problem ti çoje parballe drejtesise ata qe e shperdorojne ne menyre tiranike dhe barbare.
  Qofte ky gazetar apo gazete,qofte ky qytetar i thjeshte apo nje mase kompakte e emancipuar me drejtesine dhe vertetesine tiranet dhe diktatoret trafikues dhe perfitues me emrin e drejtesise fallco dhe formaliste ne goje.
  Zgjohuni!!!

  Reply to this comment
 18. HOMORA March 15, 16:14

  Per gjithe lexuesit e kesaj faqie:

  Lord of War

  eshte nje film i mbeshtetur mbi ngjarie te verteta ndaj po ju jap edhe lidhien qe ta shihni filmin qe te krijoni nje fare ideje mbi industrine mafioze te armatimit.

  http://french-stream.top/1224-film-lord-of-war-streaming-vf.html

  Ne fakt dihet qe me 1994 kishte shume traktativa mbi dergimin e avioneve mig te luftes ne Angola,i cili eshte dhe vendi i pare qe ka perdorur kallaçnikovet e Poliçanit ne saje te mardhenieve midis vendeve komuniste,ku Angola bente pjese.
  Biles ne shqiperi kishte dhe studente nga angola per mjeksi apo per studime komuniste ne shkollen e ppsh.

  https://www.persee.fr/doc/polit_0032-342x_1983_num_48_3_3337

  http://www.gazetatema.net/2018/12/24/shqiperia-91-trafik-me-14-milione-fisheke-zbardhet-korrespodenca-sekrete-e-krereve-te-ushtrise-per-shitjen-e-armeve-dhe-municioneve-ja-porosia-e-ramiz-alise/

  http://www.gazetadita.al/shqiperia-91-trafik-me-14-milion-fisheke/

  ndaj eshte mire te dime kush ka kopjuar cilin ketu,Dita-Temen apo Tema-Diten?!
  Kur dihet qe per armatimin e shqiperise shqipetaret shkonin barke thare neper arra,neper uzina e neper fabrika sepse tere vlera e punes se tyre kontrollohej nga komunizmi,e kjo vlere mbas komunizmit u perdhunua dhe abuzua nga “demokracia” pra populli i dyfishuar ne shfrytezim skllaverie por edhe ne abuzim perfitimi te frytit te punes se tij te renduar dhe te sforcuar.
  Dita ka kohe qe i ka keto prova,ateher perse ajo nuk merr kurajon dhe ndergjegjien e saj gazetareske e ne emer te vertetesise dhe drejtesise te beje denoncim per vjedhie dhe shperdorim ne dem te popullit kundra tere klikave politike,pa dallim ngjyre flamuri apo ideollogjie shtypese ideologjike,apo apollogjie nenshrtimi dhe roberimi skllaveruese.P.sh.komentuesi Zigur QARRI jep pothuajse tere emrat e personave qe kane shperdoruar pasurine e popullit(ku armatimi mbrojtes eshte nje hobi frike por qe,populli e konsideronte si te vetmen rrethane mbrojtie ne situata rreziku jetik,pra nje e keqe e mallkuar qe i imponohej nga konfliktet e jashteme) çfare pret DITA e te baje nje denacim ne emer te popullit,per popullin dhe me popullin.Sepse te perfaqesosh popullin eshte perfaqesimi i lirise dhe i te drejtave te tija demokratike.Pra me aktin e saj Dita i verteton demokracise aktuale qe mund te jte çfardo qofte por aspak nje sistem dhe shoqero demokratike.
  Per ta mbyllur,kallaçnikovet e shqiperise gjenden ne afganistan,mozambik,kongo,jemen etj e kjo qe nga koha e komunizmit.
  Kur dihet qe populli qe prodhonte me urine e tij keto arme vuante dhe embargon me sakte bllokaden qe i ushtrohej si ndeshkim qe i imponohej dyfish si nga politika e brendeshme por edhe nga ajo e jashteme,qe na fakt ishin si njera por edhe tjetra sherbetoret dhe viktimat e zelleshme te bidelbergs-rotchilds-fellers-soros.
  Pra qe te dyja si “demokracia oksidentale por edhe komunizmi lindor ishin spangot apo veglate e ketyre grupeve mafioze nen flamur “demokrat” apo “oksidental” modern skllaverues.
  Ne vend te kafese me kruason!!!

  https://www.lajme.al/shqiperia-plumba-per-nato-n-do-te-prodhohen-ne-elbasan/

  https://www.reporter.al/kompania-me-lidhje-me-krimin-e-organizuar-kerkon-me-qira-kombinatin-armeve/

  Kush eshte per VERTEESINE se ka problem ti çoje parballe drejtesise ata qe e shperdorojne ne menyre tiranike dhe barbare.
  Qofte ky gazetar apo gazete,qofte ky qytetar i thjeshte apo nje mase kompakte e emancipuar me drejtesine dhe vertetesine tiranet dhe diktatoret trafikues dhe perfitues me emrin e drejtesise fallco dhe formaliste ne goje.
  Zgjohuni!!!
  shporrni ujqerit e vjeter dhe zevendesoini me bijte e juaj me besnike e me te denje.

  Reply to this comment
 19. demo March 15, 19:38

  Ky qe njihte edhe motren e Taulant Balles,si ka mundesi qe nuk njihte Bazhanakun?

  Reply to this comment
 20. Per Ju rrenca gjak sebi ! March 16, 11:06

  JU qe merreni me grumbullimin e te thash e themave
  pa asnje argumen jeni armiqt e shqiperise dhe armiqet
  e failjeve te demtuara prej taksiratit Gerdeci ! Kur kaq
  shume propagande idioteske rreth nje tregtije shtetnore e interesuar ta shfarose mallin kinez Shteti dhe qeverija Kan dhane aprovim se armet kineze nuk
  i duhen shqiprise dhe ato ose duhet asgjasue ose shite ! Jan njerzit qe merren me tregti dhe format
  tregtare kjo per qytetar hiq nuk ka rendesi Por
  duhet te gjinden pergjegjesit qe kan marre rroga per
  ti paketu e per ti largue nga magazinat armatimin
  Kur thuhet se ata pinin duhan mik barut A qenka dashte Salih Berisha te shkoj e tu thot nali cigaret !
  Po juve po u intereson me dijte qysh dhe me kan ka
  ba kantrate amerika Me kan kan ba kontrate shqipetaret e kosoves qew kan sjelle armatim per
  lufte ?! Pra ju turreca magareca sharllatana kokhajvana
  Nuk jeni te in teresuem per kurgja tjeter veq me i ngjite
  Bisht Salih berishes Po u tham shkurt Veq fekaljet mund tja hani Se pse eshte i paster si qilibari Por ju
  qe po e fajsoni eshte e mundur qe dikush prej jush
  e ka krye aktin e ndezjes se barutit me qellim qe te
  fajsohet Salih Berisha Tphu paqi faqen e zeze e
  marren teper Paska pa dijte gazetaruci me kan e si
  paska pase fole Fatmir Mehdiu Pse nuk e epni videon
  kur nje nat para tragjedise cfar apeli ban Fatmir Mehdiu
  Ju qe pshtillni e thurni rrena jeni anmiq te popullit
  Sikur Spartak Braho ku renen e qon derri ne qille mullagabeli i mahalles se beterve ! Ne vitin 1974
  Thot salih Berisha ishte shpijun ne France !!!!!
  Ku ish Enveri E ku ish Partija O Braho kokerrdhija ? !

  Reply to this comment
 21. Per Serbin Kososvar March 16, 12:10

  Me injorancen qe shpalos ne komentin tend, ti vetem SERB je, dhe 24 karatsh!

  Reply to this comment
 22. Alban Dega March 16, 19:11

  TRAGJEDIA E GERDECIT DHE QEVERIA NOTERE E XENIT NE DHJETRA AFERA KUSARIE MULTIMILIONESHE

  From: Alban Dega
  Date: April 6, 2018 at 1:03:44 AM EDT.

  ” I NDERSHEM” SI SALA APO KRYEHAJDUT SI BERISHA E CO, !?

  – Kryekriminelet e kryekusaret e Shqiperise kane emer e mbiemer…

  – Deshmite jane pa fund… me ze e me figure, ne kamera e kudo

  – Qeveria e Sales ne sherbim te familjes Berisha … Shkelzen Berisha zevendes-kryeminister i pare fuqiplot i babait te tij.

  – Nga Alban Dega, Nju Jork

  Po c’faj ka Sali Berisha pse vjedh Ilir Meta, mund te pyese dikush !
  Vallahi bilahi Sali Berisha eshte i ndershem, hidhen te tjere .
  Shihni ku jeton !?
  Ne nje apartament te zakonshem si gjithe te tjeret… e terrci e verrcii…. e verrci e terrci!

  Si eshte e verteta!?

  Cfare thone faktet !?
  A e dini se para se ti nxirrte ne publik Dritan Prifti ia kishte treguar 86 video te tjera me vjedhje e korrupsion jo vetem te Metes e LSI-se por edhe te ministrave e zevendeministrave e zyrtareve te Sali Berishes si Genc Ruli, Fatmir Mediu, Genc Pollo, Ridvan Bode…. dhe Ilir Metes !
  Berisha jo vetem kishte heshtur, por e kishte keshilluar Dritanin ta mbyllte ato afera megakusarie multimilioneshe ‘?
  Jo vetem aq… !
  A nuk ishte kryeministri Sali Berisha dhe qeveria e tij garantuesi i suksesit te cdo kontrate qe i kerkonte
  Argita e Shkelzeni si “Tokat e Helmatisura” te Damir Fazlicit, Gerdeci, qe gjoja “nuk e dinte ku
  binte”, megjithese Keshilli e Sigurimit Kombetar te SHBA, sherbimet e sigurise se Departamentit
  te Shtetit dhe ambasades amerikane i kishin kerkuar qe te nderpritej puna ne Gerdec gjate vizites se ish- Presidentit amerikan Xhorxh Bush ne Tirane e Fushe Kruje!?

  Keta as te genjejne nuk dine !?

  Vetdemeskohen keqazi !
  A nuk i shkaktoi 100 milione euro investim te humbur te nje multiimilioneri pakistanez e bija Argita me kerkesen per 3 milione euro qe do te fuste n xhepin e saj si shperblim per suksesin e paragarantuar te miratimit te kontrates nga i jati dhe qeveria e tij !?
  A nuk ishte Sali Berisha e qeveria e komanduar prej tij, qe i shkaktoi mbi 620 milione dollare humbje shtetit e popullit shqiptar me marreveshjen antishqiptare e antikombetare te CEZ-it vetem qe i biri Shkelzen Berisha dhe sekseri shqipfoles Nue Kalaj i tij te fusnin ne xhepat e tyre 7 milione dollare me nje dore e nuk dihet sa miliona te tjere nen dore, per cka ka dokumente e tabulata, mesazhe e prova pa fund!?
  A nuk ishte dhenderri i Sali Berishes, Jamarber Malltezi, qe i shkaktoi nje humbje prej 150 milione dollaresh te Bankes Boterore per projektin madhor te turizmit ne zemren e tij Bregdetin Vlore- Sarande dhe rrenoi me dhjetra shtepi te banoreve te zones e jo vetem nuk iu fut nje ferre ne kembe, por sot eshte nje nder kandidatet kryesore per te zevendesuar kryehajdutin e Autostrades se Kusarise se Kombit, Lulezim Bashen me mbi 500 milione euro te vjedhura e plackitura siqptareve qe e rrenoi ekonomine e financat shqiptare !?
  A nuk ishte qeveria e Sali Berishes qe me nje afere teper te dyshimte e tipike mafioze me sponsorin e Shoqates se bashkeshortes Lirie Berisha per Femijet Talasemike, qe nuk e kalojne numrin 250 ne Shqiperi, Rezart Taci, i shkaktoi nje humbje te paster prej 650 milione dollaresh, te nje kompanie kineze, shume e garantuar nga qeveria e superfuqise ekonomike e financiare e Botes ajo kineze, ofroi dhe u mund nga megamashtrimi i ketij hajduti e aventurieri qe ofroi 850
  milione dollare leshi me dokumente te falsifikuara e rrena !?
  Qeveria e Sales ishte ne qendrim gatitu ne sherbim te familjes Berisha … Shkelzen Berisha ishte zevendes-kryeminister i pare fuqiplot i babait te tij qe komandonte krejt ministrat e te jatit !

  A nuk mjafton vetem kaq ….?

  A nuk mjafton vetem njeri prej ketyre fakteve qe Sali Berisha, Ridvan Bode, Genc Ruli e co. te denohen me burg te perjetshem pa te drejte faljeje per demin kolosal qe i sollen popullit e shtetit shqiptar!?
  A nuk mjaftojne vetem keto 5 midis qindra fakteve te tjera qe Sali Berishes e Like Flori Tepsise sa Sheshi Skenderbej te LSI-se te denohen me burg te perjetshem e konfiskim edhe te Kulles se Drakules se Vicidolit e te Sarajeve te Xenit, Argites, Monikes e Berishes ne Farke e ne Gjirin e Lalezit, vilat e pallatet e Lulezim Bashes ne Tirane, Vlore e Hollande te blera me para e gjak, me vrasje vetvrasje piramidash e shitje deri mandatesh deputetesh nga 250 000- 500 000 euro ne zgjedhjet e 25 qershorit 2017!?
  A nuk mjaftojne keto pese fakte dhe cifligjet e Aleksander Frangajt e vilat qindra mijera auroeshe te gazetareve te Kazanit te Sali Berishes dhe te Tepsise sa Sheshi Skenderdebej te LSI-se Ilir Metes jo vetem tu konfiskohen pasurite por edhe tu hiqet e drejta e ushtrimit te mbulimit, fshehjes se ketyre krimeve, dizinformimit dhe shtremberimit te ketyre fakteve skandaloze e rrenimtare per shqiptaret e Shqiperine, nje pjese e te cilave eshte perdorur per te blere mediat e korruptuara po aq sa edhe politika shqiptare !?

  25 miliarde dollare kusari ne 27 vjet Salikraci !

  A e dini vellzer e motra shqiptare sa eshte shuma e vjedhur shqiptareve e Shqiperise ne keto 27 vjet nga kjo “Bande Gangsteresh” e nga kjo “Mafia qe ka dale krejt jashte kontrollit”!?
  Nga 20 – 25 miliarde dollare!?
  Ku shkuan !? Kush i mori!? Cfare u be me mbi 2 miliarde dollaret evetem te Piramidave !?
  Ne xhepat e kujt e ne cilat parajsa fiskale kane perfunduar !?
  Prandaj Shqiperia eshte ne kete dite halli !!!
  Prandaj shqiptaret jane ne varferi, ne papunesi, ne rruget e kurbetit!
  Eshte mekat !
  Eshte megakrim!
  Eshte tragjedi qe nje popull si shqiptaret te linde, te rritet, te plaket e te vdese fakir mbi nje truall flori, me bukuri natyrore hyjnore, me nje klime fantastike !
  E keshtu ishte, keshtu eshte e keshtu do te jete derisa populli do te duroje, derisa tia hedhim fajin, derisa do te ndjeke, derisa do te shkoje ai ne burg ne vend qe te coje ne burg shkaktaret e fatkeqesise se vet pa dallim feje, ideje, partie, krahine, ideje !

  Zgjidhja: fuqia e ligjit !

  Ata kane emra e mbiemra konkrete!
  Eshte koha qe ne vend qe behemi mish per topat e tyre, tua veme “topat e uraganit” popullor ketyre kusareve e vrastareve, ketyre hajnave me cizme, e vrasesve me fjale e vrasesve me plumba, ketyre atdheshitesve e atdherrenuesve te hurit e litarit !
  Eshte koha qe ashtu si francezet iu versulen Basitjes edhe populli shqiptar jo me vare e bidona me benzine, por me fuqine e votes dhe forcen e ligjit tu versulet Sarajeve e dugajave, Gjirit e Lalezit e Farkes, blloqeve te tyre, para te cileve ai i Enver Hoxhes duket si Kasollja e Galigatit,
  Parate, pronat e pasurite e vjedhura popullit duhet ti kthehen pronarit te ligjshem te tyre – popullit !
  Nuk eshte koha qe populli te paguaje tarifat e kusarise se Sali Berishes e Lulezim Bashes se autostradave jo autostrada e rrugeve pa rruge te Like Floririt e Monika Kryemadhit e co.
  Eshte koha per ligj e drejtesi
  Parate e vjedhura popullit dhe te sekuestrimit te pasurive te kusareve dhe vrasesve te tyre e te Shqiperise te perdoren per tarifat e rrugeve dhe per nje jete me te mire e me te begate te popullit !
  Nuk eshte as e drejte dhe as njerezore, nuk eshte demokratike qe 3 milione shqiptare te paguajne per hajnine, per korrupsionin, per luksin e 4 – 500 banditeve, gangstereve dhe mafiozeve qe e moren peng dhe kthyen ne ciflig te vetin Shqiperine
  Hajnat me cizme ne burg !
  Te shkoje haka tek i Zoti, populli !

  Reply to this comment
 23. Salih Berisha eshte nera e kombit ! March 16, 20:55

  Nuk po te rrika emni Alban
  Fjalet krejt rrene sp tkan tasjan
  Fjale pa fakte qpifes i krist
  Thue na qenka kontabilist
  I tregtise e i punes se pist
  Sot mas mrami u shpreh Berisha
  U qoj nrrot te sames ju rrenca e pisa
  Tha qysh neser te dal ne Viting
  Se due jeten me dyshim
  Pastertine e kam betim
  E kam neren me plot drejtesi
  Bujarine e kam tapi
  Shpine e babes ne Viqidoll
  E kam nreqe se jam doktorr
  Apo nine o lugat aga
  Rrasi nbythe suret e gata
  Prej Njujorku mos shit pleh
  tana fjalet qe i ke shkru
  Jan per ty e sme ngjiten mue
  Se mue me thone SAlih Berisha
  Krejt shiptarqe mu ka ba rrita
  E due jeten me faqe te bardhe
  Thjesht e nershem me qytetar
  Kurr per jete nuk baj zarare
  E due vendin e popullin tem
  Kun dredhise nuk i la rene
  Kurr punes keqe nuk i baj vend
  Ballin nalt e maje ncdo vend
  Ti i njujorkut veq po rrene
  Koke tere e mete pa men
  Tpaska hi ne koke fitili
  Pij do kokrra kunder metili

  Reply to this comment
 24. Lili March 16, 13:28

  Ju mendoni se gjithe kjo u organizuar nga baxhanaku e shkelzeni?! Jo , nuk kane ate kapacitet!
  U organizuar nga njerezet e amerikes edhe sherbimeve amerikane ! Dmth si cdo here nga CIA qe perdor shqiperine per ato ´dirty trick’
  Ku na vajti zotni Cristiani?!

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim