Varrezat greke, mediat italiane dyshojnë për manipulim me eshtrat

January 26, 2018 18:29

Varrezat greke, mediat italiane dyshojnë për manipulim me eshtrat

Mediat italiane flasin për një kapitulli të ri dhe historik në marrëdhëniet mes Tiranës dhe Athinës, pas kontradiktave mes tyre.

‘Il Picolo’ shkruan se ushtarët mendohet të kenë rënë 70 vjet më parë në luftën 1940-1941 dhe ato do të kenë një varr të denjë, gjë që sjell edhe një afrim në marrëdhëniet mes dy vendeve.

“Ushtarët e rënë në betejat me Italinë janë gati 8 mijë. Të braktisur ose të varrosur në varre të improvizuara pas vdekjes, ata ende mbeten të shpërndara në fusha dhe male në pjesën jugore të Shqipërisë. Tashmë jo më për shumë kohë, për fat të mirë të Athinës. Ministria e Punëve të Jashtme kryesuar nga Nikos Kotzias ka bërë të ditur në një deklaratë në fillim të gërmimeve në tokën shqiptare se janë gjetur trupat, e të “rënëve në Luftën e Dytë Botërore”, shkruan media italiane.

Nga gërmimet e deritanishme në Dragot të Tepelenës janë gjetur eshtrat e 6 ushtarëve, që thuhet se janë grekë, megjithëse janë krijuar polemika që në ditët e para, pasi historianë mendojnë se mund të jenë edhe italianë.

Ndër historianët, të cilët ka kundërshtuar së tepërmi është edhe Beqir Meta.

“Unë jam kritik, së pari sepse ushtria greke hyri në nëntor-dhjetor 1941 në Shqipëri për të aneksuar këtë territor”, shprehet historiani, i cituar nga media italiane.

January 26, 2018 18:29
Komento

5 Komente

 1. sapa January 26, 19:59

  Ne kembim te parase shqiptari transformon jo vetem historine por edhe origjinen e familjes se vet!Ky eshte shqiptari i sotem.

  Reply to this comment
 2. Ilir January 26, 20:01

  DUHEJ TE KISHTE PERFAQSUES NGA ITALIA. KJO NUK DO TE PERBENTE SIKUR NJE PROBLEM .
  LE TE VENDOSET SA ME PARE .

  Reply to this comment
  • mirel January 26, 22:49

   Perfaqesues nga Italia eshte Mero Baze i Peshtanit.
   Merua ka ekskluzivitetin e diagnozes se kufomave.
   Thone qe me ere bile i gjen se ku jane dhe ata qe nuk u varrosen denjesisht si njerez.
   Dhe italianet kur e moren vesh qe Mero kryeson germimet, e terhoqen perfaqesuesin per mungesa kompetence.

   Reply to this comment
 3. Alban Dardani January 27, 03:42

  — Per kujozitet , se sa seriioze jane keto punime e cvarrime –
  — JU REKOMANDOJ TE LEXONI SHKRIMIN NE GAZETEN TEMA te dt 23 [24] Janar 2018 [Aktualitet-sociale] , me titull;
  ” GREKU QE KERKON ESHTRAR E BABAIT NE TOKEN SHQIPTARE.
  — Gazetari shkruan ….” …. ne Dragot te Tepelenes eshte dhe [ L,,,,Z….], shtetas grek , babai te cilit ka lene jeten dhe me pas kockat ne token shqiptare”’.
  Pra ketij shtetasi i eshte vrare babai ne token ton. .
  — L…Z.. thot ; –….” .Nga sa me ka thene babai, kreret e kompanive kishin te gjithe medalje, por jo ushtaret e thjeshte , Ata kishn vetem leter njoftimin…..”
  — NUK DIHET , Kur ja ka thene babai, mbasi u vra . apo para se te vritej
  — Babai tij del se ka 78 vjet i vrare Ai ne foto tregon shume me i ri . . !!!!!..????
  — Del e qarte qe , nga medja, shqiptare, segmente e persona jo te thjeshte brenda shqiperis ka tendenca mashtrimi dhe manipulimi
  — Del e qarte, ATA USHTARE FATKEQ, TE HUMBUR APO TE VRARE KANE MBI 70 VJET TALLEN E POSHTEROHEN NGA VENDI TYRE ME GJITH SE E DHANE JETEN PERT ATE SHTET,
  — DEL E QARTE QE – LIGJI I LUFTES SE BASHKU ME KOCKAT E TYRE JANE LENE PENG PER QELLIMET SHOVINISTE TE GREQIS ..
  — K a nbi 15 vjet qe disa persona nga ajo zone kane lidhur marveshje dhe jane parapaguar per tjetrrsimin e nje rajoni te caktuar ne ate zone ne interes te pales greke. DHE SOT BEJNE CESHTE E MUNDUR QE TE REALIZOHET
  — -JUGU SHQIPERIS DO VAZHDOJ TE TJETERSOHET GRADUALISHT DUKE U PERDORUR E KOMBINUAR TE GJITHA MENYRAT -E MASHTRIMIT E TE TRADHETIS , ………..

  Alban Dardani NY- USA

  .

  Reply to this comment
 4. Spathiati January 27, 09:52

  Turkoarnavutet e albanistanit, lehin si qenet e terbuar kunder ushtareve herronj Grek.
  Terbimi i tyre po percillet çdo ditë nga mediat e narkoshtetit!
  O mbetje osmane turkoislamike te peshtyra, boll me urrejtjen tuaj patollogjike.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim