Gerveni humbet gjyqin kundër Ministrisë së Mbrojtjes

July 30, 2015 20:57

Gerveni humbet gjyqin kundër Ministrisë së Mbrojtjes

Kundëradmiral Kristaq Gerveni humbet gjyqin kundër Ministrisë së Mbrojtjes. Kundëradmiral Gerveni kërkonte shfuqizimin e urdhrit të kryeministrit për nxjerrjen e tij në rezervë dhe rikthimin si ushtarak aktiv në Forcat e Armatosura.

Por, pretendimet e tij janë gjetur të pabaza për gjyqtaren Arbena Ahmeti të gjykatës administrative të rrethit Tiranë, e cila ka lënë në fuqi urdhrin e daljes nga Forcat e Armatosura për Gervenin. Kristaq Gerveni është një emër jo pak i njohur për publikun.

Fillimisht emri i tij u përmend gjatë negocimit të marrëveshjes së paktit detar me Greqinë, çështje që gjithashtu po hetohet nga prokuroria.

Më pas, Kristaq Gerveni gjatë ushtrimit të detyrës së tij si atashe i Republikës së Shqipërisë në përfaqësinë tonë në NATO, në një takim me drejtues të aleancës politiko-ushtarake, është paraqitur me gradën e “Admiralit”, gradë të cilën Gerveni nuk e ka ende me dekret të presidentit të Republikës.

Për këtë çështje, pas kallëzimit të bërë nga zyra juridike e Ministrisë së Mbrojtjes, prokuroria kërkoi 6 muaj burg me akuzën “e përdorimit të gradave të pamerituara”.

Tanimë Gerveni humbi dhe betejën e kthimit në detyrë.

July 30, 2015 20:57
Komento

4 Komente

 1. KORÇARI July 30, 21:09

  Plaseni brenda legenin per tradheti

  Reply to this comment
 2. petrika July 31, 07:31

  Ahmet Zogu,i fali shen naumin Jugosllavise,vodhi arin e bankes se shqiperise,ju hoqi gjelperat pushkeve dhe topave,qe te mos luftohej kunder Italise dhe prandaj e ka monumentin ne mes te Tiranes.Sipas kesaj llogjike pse te mos i ngrihet nje monument edhe Gervenit,Bashes dhe Berishes per detin qe i falen grekut.Nuk e kuptoj,a e ka nder mend Rama per ti cuar ne gjyq,Berishen,Bashen dhe Gervenin per ate tradheti aq te rende ndaj atdheut?

  Reply to this comment
 3. futjakot July 31, 07:41

  po cfare burre muti paska qene, tradhetoi vendin me urdher te salkes duke i falur grekeve 300 km katror det ,ben si pedo duke u veshur me grada madhore ,do dhe te kthehet ne pune .

  Reply to this comment
  • LORA July 31, 11:01

   Ky burre muti eshte coban,llaci-fac,,,,,,dmth jo shqiptar,dhe si I tille ka sherbyer,per interesa antishqiptare,ne xhepin e parase publike shqiptare.
   TUNG.

   Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*