Gëzuar Vitin e Ri 2018!

January 1, 2018 00:13

Gëzuar Vitin e Ri 2018!

 

Prej pak çastesh kemi lënë pas 2017-n dhe kemi hyrë në një tjetër vit, për të cilin urojmë që të jetë më i mirë, të sjellë gëzime dhe lumturi në familjet tona.

Le të jetë ky vit i ri një vit i suksesshëm për të gjithë, këtu në Shqipëri dhe kudo ku jetojnë shqiptarë.

Urojmë që 2018 të sjellë më shumë begati për të gjithë, të krijojë një mjedis më të shëndetshëm social dhe ekonomik për çdo shqiptar!

January 1, 2018 00:13
Komento

28 Komente

 1. Preng Pjetri January 1, 03:33

  I nderuar zoti kryeredaktor i gazetes DITA!
  Te nderuar zoterinje
  Arben Duka
  Maikom Zeqo
  Bedri Islami
  Viktor Malaj
  dhe zoti Xhevdet Shehu.
  Te nderuar gazetar letershkrues dhe lexues të gazetes DITA!
  Ju uroj nga zemra Gezuar Vitin e Ri 2018!
  Kjoftë viti i ralizimit te deshirave dhe obligime tuaja miq te nderuar!
  GEZUAR!
  Miku i Gazetes DITA

  Reply to this comment
 2. Nuri Dragoj January 1, 03:34

  I nderuar z. Thano, Ju urojme nga zemra ta kaloni te gjithe si staf gezuar VITIN E RI 2018 me gjithcka deshironi!
  Me respekt Nuri Dragoj

  Reply to this comment
 3. xh.k. January 1, 03:50

  Gezuar! Qofte viti 2018 vit me i mire se viti qe sapo lam pas. Shendeti, miresia dhe dashuria mbizoterofte ne vitin 2018.

  Reply to this comment
 4. . January 1, 03:51

  Per shume vjet gezuar Thano! Shendet e lumturi stafit tuaj! Gj. Thanasi

  Reply to this comment
 5. Lexues January 1, 03:51

  Gezuar 2018! Qofte ky vit sa me i mbare dhe i begate per ju dhe familjen tuaja. Suksese te metejshme!

  Reply to this comment
 6. . January 1, 03:54

  SALI BERISHA UROVE DHE KETE VIT I LIRE.
  DOLE MA I FORTE TI SE KOCI XOXE. E TEME SEJKO. NUK PASKE BA SHKOLLEN PER MJEKE PO PER DEPERTUE SHQIPTARET.
  PA TJETER SHKOLLEN TA DHA ENVERI POR MESIMET TI PASKA DHAN TITO .

  Reply to this comment
 7. B.Fasko January 1, 03:55

  Urimet me te mira per vitin 2018 nga zemra ime shkojne per zonjen e madhe DITA me ate staf te mrekullushem,qe per cdo dite e moment na mban gjall e na jep shprese per nje te ardhme me te mire .Edhe njehere flm.e mirenjohje Dita jon,DITA e mbar shqiptareve te ndershem.B Fasko

  Reply to this comment
 8. Fier January 1, 03:56

  E nderuar gazeta dita. Duke e lexuar cdo dite te vitit si shtypi i shkruar nga mendje te forta intelekualesh ju urojm gezuar vitin e ri. Ne vecanti uroj zotin BEDRI ISLAMI Ku ne gjithe morine e artikujve te tij kete te numrit te sotem me titull nje vit i cmendur une si qytetare kam nje deshire qe gazeten e sotme tja dergoni dhurate opozites ne kete dite feste. Te mesojne dhe ata nga kjo analize. Por valle dine te shkruajne se ata cdo gje e kane gati dhe pastaj nuk e lexojne dot. Vajmedet moj opozite vajmedet po mendja ku te ka mbete. Te ka marre malet me kujdes skandalet. Eri fier.

  Reply to this comment
 9. . January 1, 03:56

  GÈZUAR Thano! Pèr shumè vjet tè tjera.Beni Duka

  Reply to this comment
 10. Vlora January 1, 03:57

  Ardjan .gezuar viti 2018 suksese.shendet e lumturi familjare stafit tuaj.nga bexhet rrapo .

  Reply to this comment
 11. Beqar Skenderi January 1, 03:58

  Si nje lexues i rregullt i gazetes dita tek e cila kam gjetur kenaqesine per realitetin qe pasqyron dua te uroj me rastin e vitit te ri 2018 stafin e saj me ne krye z. Thano dhe te gjithe miqte e saj per kontributin e shquare qe japin per te miren e pergjithshme. Urime te vecanta per z. Malaj. Z. Islami. Z. Tarifa. Z. Krisafi. Z. Xhufi. Z. Caushi. Dhe shume zoterinj te tjere qe ijapin drite kesaj gazete te nderare. Suksese dhe jete te gjate se bashku me burimin e pa shtershem qe e mban te fresket me uje qelibar. Arben duken. Poetin e madh. Me respekt. Beqar skenderi. Tirane

  Reply to this comment
 12. Mesuesi January 1, 03:59

  uroj diten per vit te mbare e faqebardhe si deri me tani . Gezuaq tere gazetaret e talentuar dhe profesioniste shume realist qe kane kontribuar ne sqarimin e situates politike e shoqerore kunder horrave pedeist e leshelist . Gezuar per shume vjet ! Mesuesi

  Reply to this comment
 13. Vangjel January 1, 03:59

  Gezuar Vitin e Ri 2018!!
  Shendeti,Fati,Mbaresia,Lumturia dhe Suksese ne te gjitha aspektet qofshin bashkeudhetare gjate ketij viti.
  Uroj per ju gjithe te mirat dhe fryma e kesaj feste u percofte ne familjen tuaj.
  Ja kalofsh gezueshem prane familjes dhe miqve.
  ????????????????????
  Me respekt
  Vangjel Shumeli

  Reply to this comment
 14. Kris 1 January 1, 05:06

  Gezuar dhe nje vit i mbare per starin dhe gjithe shqiptaret

  Reply to this comment
 15. Kariz Matik January 1, 09:26

  Shqiptareve rreth e qark globit, stafit te gazetes, lexuesve te saj, si dhe gjithe anetareve te ketij forumi i uroj perzemersisht:

  GEZUAR 2018

  Qofte ky nje vit i mbare per te gjithe JU SHQIPTARE, qe angazhimin tuaj keni deshmuar se jeni ajo pjese e ndjeshme e shoqerise, e cila, me vullnetin, seriozitetin, dhe pjekurine e saj do te ishte ne gjendje te vinte ne levizje ndryshime te c’do lloj karakteri qofshin.

  Jeta jone, te nderuar miq, eshte padyshim mjaft e bukur. Per t’i dhene asaj kuptim sa me domethenes, sot me shume se gjithshka tjeter, na nevojitet UNITETI .

  Reply to this comment
 16. Evdal Nuri January 1, 12:00

  Gezuar Vitin e Ri 2018 Z.Thano.
  Shendet e suksese ne trajtimin e problemeve ne Gazeten Dita me e lexuara dhe e dashura per ne .
  Urime Ju e stafit te palodhur te saj .
  Me respekt Evdal NURI .

  Reply to this comment
 17. shushica January 1, 12:14

  Gezuar…..Dita….e vetmja gazete qe pasqyron te verteten me koherence ,ne menyre te pavarur ,ne interes te shumices derrmuese te shqiptareve .Shpresojme qe te vazhdoni ne kete menyre,lexuesit tuaj nuk do tju kthejne krahet ne se stafi juaj do ti qendroje besnik ideve te perparimit ,barazise ,solidaritetit.

  Reply to this comment
 18. gjermani i fundit January 1, 16:51

  gezuar Vitin e Ri “DITA”, shendet dhe suksese ne familjet tuaja!

  Reply to this comment
 19. ´´ January 1, 19:50

  Gezuar Vitin e Ri 2018 – Dita

  Ju uroj shume suxsese ne jete
  e mbi te gjitha te jeni gjithmon shendosh
  te qendroni konseguente ndaj fenomenit politik
  e largoni cdo teme/mendime bosh .
  Nji vite i Ri qe te ndihet ajo Kik,
  ne ate ndryshim /progres /ide / qe mendjet ngacmon ,
  dicka qe ngjall shpresat ,ate qe shqiptari kerkon ,
  me bekimin e Zoti -t ,e lutur /pare drejt miresise ,
  te mbaj larg Djallin prej Shqiperise …

  Reply to this comment
 20. Stop censuren ! January 1, 20:00

  Mire qe beni censure selektive, por te pakten mos beni spostime komentesh se eshte turp..

  Kujdes se ke artikulli “Izet Haxhia: Familja Berisha që kam njohur unë” i dates 12 shtator po ju dalin sheshit dhe adresat e email-it te komentuesve.

  Reply to this comment
 21. zgalem January 1, 21:22

  Mbrothftsite e 2017
  Me dhembje , Bedriu 2017 e konsideron te mbrapshte , vitin , qe u mbyll . Per kendin , nga I cili I shef ngjarjet dhe fenomenet , Bedriu nuk gabon . Po qe se njeriu niset vetem nga analizat televizive , rezumeja e Bedriut justifikohet .
  Respektoj kulturen e analisteve medjatike , punen intensive me lexime dhe krahasime te organeve te shtypit dhe mbi te gjitha , me verifikemet e tyre ne teren . Vec ketyre analizave , pas perdes , ka shume analista amatore , qe analizojne , per pasión profesional , pa asnje lloj interesi dhe me ftoftesi apsolute politike . Analisti me objektiv dhe i pa gabushem eshte populli , qe voton . Shumicen e analisteve i njoh dhe i vleresoj , sepse gjithnje goditin ne shenje , pa eufori , pa demagogji . Une jam nje analist , pas perdes . Nuk kam shkruar kete vit artikuj politike , por zhvillimet politike i ndjek me ate intesitet , qe i ndjekin analistet e nderuar , qe e kane zanat funksional politiken dhe me kete zanat ushqehen . Ne kete kuptim , lipset te jen e me te permbajtur dhe sa me afer realitetit .
  Ju e quani 2017 cmenduri politike . Dakort , por femijen e sjellin ne jete dhimbjet e pa krahasushme te lindjes . 2017 solli fundin e ideollogjise narkotike berishiste . Opozita aktuale , nuk e ze ne goje Berishen , por koken e mban pas , mos ndoshta shkel , ne venomet e tij , qe i njef , qe jane kriminale .
  A e respekton Rama . Bashen dhe opositen? Ka shume shembuj se e respekton . Opozitaret jane te detyruar , dashje pa dashje te njohin perparimet ne arsim , shendetesi , polici , ne mjedis , ne industrine nxjerrese, ne korigjimet e bera me koncesionet , me rruget e pa mbaruara , me fasadat , qe e paraqesin vendin me kulturen minimale historike . Krahasoeni gjendjen me nivelin absurd te 2013 . Nuk u detyron njeri ta krahasoni me 97 kriminale , te pa njohur ne historine e Europes moderne .
  Simbas analizes time politike , ne 2017 , beri shume hapa perpara , platforma qeverrisese, Rama . U ekspozua me gjere berishisizmi dhe bene hapa , drejt shuarjes shumica e Partive satélite , perfshire dhe LSI-ne . Ne kete konkluzion te koncentruar , kam pasar parasysh edhe dobesite e qeverrisjes Rama , qe shumica nuk arrijne te evidentohen nga opozita , qe shkon drejt cthurjes. Opozita kritikon djathtas e majtas te tera tenderat , kocensonet , partneriti privat . Keto jane instrumenta pune . Po qe se nuk ben keto , qeverria nuk punon . Duhen denoncuar ligjerisht , ato instrumente , qe jane formuar me shkelje dhe denenconohen . Ju i denconini neper salla te mbyllura , ose ne cader , qe degjojne muret dhe mushamaja .
  Mandati I pare qeverrises , sado qe me gabime dhe kontravajtje shenon progress dhe eshte invesim , per zhvillimin teresor te demokracise , me shume gunga shqiptare, por dhe ekonomija levizi. Kjo periudhe vertetoi fallsitetin e praktikes qeverrisese berishiste , si arkaike , e te pa pranushme nga koha . Ne kete kohe , Edi Rama eshte shndruar ne líder , qe e pranon populli, Europa dhe Amerika dhe vete Tramp , sepse Tramp i perket historise se demokracise fondamentale .
  Edi Rama nuk ka formim , per politikan . Ai eshte artist dhe publicist , por ne karieren politike arriti ate , qe nuk do ta do ta bente as nje shqiptar tjeter , ne kushte te ngjashme . Konsiderohet nje politikan progresist , nga organizmat nderkombetare dhe nga vota popullore e 25 Qershorit . Eshte I pjekur si politikan krijus . mjafton te permendim nismat per mbledhjen e dy qeverrive , tregetia e lire , deri te vendosja e fotografise se I. Qemalit , ne zyrat e shtetit etj . si keto .
  Ashtu , sic e kishte mberthyer drejtesine , shtetin dhe presidencen , Berisha , pa nje Edi Rame , sot shqiptaret do te shqyenin njeri tjetrin , duke shitur diploma , duke bere te tjere Gerdece , duke marre shtetin neper kembe , per te mos paguar gjysma , ne kurriz te gjysmes tjeter . Lazarati do te vijonte te ishte embleme e shtetit , bizesnese do te zhvilloeshin ata , qe cakonte Berisha . Shiku do te vijonte te zhdukte te tjere Remzi Hoxhe . Vete policia do te quhej biznes brenda vetes . Spitalet do te ishin vende persekutimi . Sipas rrastit , do te kishte te tjere 21 Janar dhe general Prendi do te ishte shpallur hero kombetar , si te tjere , qe kane marre miratime ligjore te rreme .
  Kriza artificiale e mos pjesmarries se PD , ne zgjedhjet e shkuara , ishte largpamese dhe mashtruse . U kaperxye me mencuri dhe guxim , vetem nga Rama . Me gjeni nje Kryeminister , qe i fal opozites , jasht votimit , me shume se gjysmen e qeverrise dhe institucionet kushtetuse . Edi Rama , trashegon mencurine e Fanolit , trimnerine e Barjam Currit dhe maturine e Koco Theodhosit . Kete portret politikani nuk e dallojne dot , opozita dhe analistet destruktive .
  Europa i shef dhe i vlereson perparimet modeste te Shqiperise . Opozita nuk I dallon . I mbani mend oborret e spitalave , qe ishin shndruar ne qebaptore , po universitet fantaze , po shoqerite fantazme te offshoreve . Kini probleme me memorien dhe me te arthmen tuaj te ekuilibrit . Nuk ju ka kush faj . Vijoni ne rrugen tuaj te degradimit moral gazetaresk dhe civil .
  Keto gjema shqiptare , ka 5 vjet , qe nuk ekzistojne , por jane bere mite ne zhdukje dhe ne krye te kesaj lufte te pa precedente ka qene politikani i sprovuar dhe i votuar , Edi Rama , me ekipin e vet qeverrises . Kjo eshte arsyeja , qe e quaj te fituar platformen Rama dhe me perfundimin e reformes ne drejtesi , berishizmit si praktike qeverrises , do t’i mbetet vetem hiri .
  Dalja nga zyrat kushtetuse te Nishanit dhe Llalles , jane fundi i nje autokracie , qe do te jete objkt i studimeve sociollogjike , ne disa breza. Berishizmi do te studjohet si nje degezim specifik i fashtizmit –enverist . Kjo ideollogji do ta crrenjosi SPAk dhe FBI-ja e fameshme . Nje opinionist ka shkruar : E pame SPAKUn ne Kosove , por ki parasysh , Kosova nuk ka Berishe , nje qenie njerezore e pervecme , qe homologet I gjen vetem ne luciferin e Dantes .
  Lider nuk vetshpallesh . Lider te ben solidariteti I shumices . Ne kushtet aktuale , edhe 5 here te votohet Edi Rama , te pesta heret fiton . Ka njerez , qe emigrojne pa kthyer koken pas . Jane te nderuar, po aq sa dhe ata , qe kthehen nga emigracioni i pa sukseshem . Atdheu te fal me shume se sa e fal individi . Prapambetja ekonomike ka histori prej 3 dekada dhe me shume .
  Qeverrisja Rama , mbart edhe dobesi , qe ne disa rraste jane te theksuara dhe dallohen me syrin e cveshur . Bujqesia , me shume pak ndryshime , mbeti ne nivelin , qe e katandisen para ardhesit , perfaqesuar me shkaterrimet e pa riparushme te viteve 90 . Sot flitet per burokratizimin dhe arrogancen e administrates . Natyrisht perfaqesusit e LSI , jane protogoniste te kesaj apatie , por Shteti njef tyj si titullar dhe nuk te lejohet te mos marresh masa per shkaketaret , ne kohen , qe kryen krimet . Lufta ndaj narko trafikut duhet te kishte tjeter impenjim qeverritar , kryesisht policor . Ky problem u pa me eufori dhe pa pergjegjshmeri ne vleresimet e kritikave te opozites . Ti arrite te pohosh se me Ministrat e PD nuk komunikove as nje here . Eshte e pa lejushme , per nje titullar , pavaresisht cilet jane vartesit . Gabimet e vartesve , drejtusi i zoti , i merr persiper vete , ose eliminon vartesin , qe merr rogen nga taxat e popullit . Populli te ka besuar kontrollin e kupoles .
  A jane te riparushme keto dobesi?
  Po! I eliminon vullneti , fryma autokritike dhe analiza e qeverrisjes .
  Jane dobesi te rritjes dhe te zhvillimit demoktratik . Analistet e nderuar , te mos mbeten vetem te arsyetimi thjesht mekanik . Duhet te studjoje dhe shkencat biollogjie , madje dhe ato darivniste . Nuk mund te kete zhvillim , pa argumentim biollogjik . Vete tregu dhe punesimi , kane rrenje biollogjike . Biollogjia nuk eshte mtematike , as fizike , as shkence juridike . Biollopgjia eshte jete , mendje , ekuiliber, pa anshmeri . Kur flisni dhe shkruani , ju vetem biollogjine nuk keni parasysh . E quani jeten nje grup shkembinjsh dhe balte ku lider pretendoni te jene politikanet e deshtuar , por emrat nuk ua zini ne goje . Kjo eshte loje . I thoni popullit , kush do te jene ministrat e arthshem. Deri tani njifet “Kryeministri” ne hije , mbase dhe zevendesjja e tij , qe rend zbathur drejt postit te enderruar me sy hapur . Asgje nuk e merr seriozisht , tamam si nje milionere , qe njerzit i ngjajne si miza .
  2017 –ta – Vit me dinamike te larte . Zgalem

  Reply to this comment
 22. Guri Naimit D.(Dh .Xh.) January 1, 21:45

  “DITA” e pashoqia gazete;udherrefyese MASIVE !
  Na parapri ne kete vit te Ri!
  Te nderuar gjithsa ini gazetare e drejtues te gazetes sone “DITA’ sa komentues pasionate atdhetare!:
  GEZUAR vitin e RI 2018 me realizimin e ENDERRES mbarekombetare “UNITET-UNITET – vetem UNITET!
  Faleminderi mbeshtetesve komentues.

  Gur Naimit D(Dh Xh)

  Reply to this comment
 23. vasili January 1, 22:38

  Keto fjale tte pergjitheshme urime,jane ne te kundert me ate me cfare e prezantojne kete gazete, ata,analista me gen turkoshak dhe hoxhista te thekur.
  Merrni kthesen sa nuk eshte shembur gjithe catia.Historia,ne mos vonon tju gjykoje sot,e sigurt qe do tju gjykoje neser.

  Reply to this comment
 24. Padrino January 2, 01:33

  Urime Stafit te Gazetes Dita. 2018 Vit i mbare. Qedroni Ze i tè Vertetes. Gjithemone asnjanes.

  Reply to this comment
 25. Uroj bashkimin me Europen January 2, 09:13

  Uroj qe 2018 do ju sjelle Shqipetareve pasurine e vjedhur nga Ilir meta sali-berisha etjre
  Uroj Qe 2018 do ju sjell Shqipetareve punesime sipas meritave dhe angazhimeve qe zoterojne
  Uroj qe banaliteti I sjelle nga berisha te kthehet ne DINJITET Per Shqipetaret
  Uroj qe Zoti te ndihmoje Shqipetaret te bashkohen ne Familjen Europjane
  Uroj qe gazeta dita te kete sa me shum suksese

  Reply to this comment
 26. Nee Pashako D. January 2, 16:40

  Zgalemi veret ZGALEM duhet NEVIZUAR tere shkrimi tij.
  Zoti Vasili moe mendo vetem per “shenvasil”!
  Populli dhe vendi na ben apel dhe “Zgelemi”me mjaft komentues e ka mire.
  Te githe per MIRESINE!
  Qeveria te kete parasysh;se e ka zgjedhur- populli.
  VITI Ri fillofte me mbaresi.Kreu na duket me RISI.

  Nene Pashako D.

  Reply to this comment
 27. Nee Pashako D. January 2, 16:41

  Zgalemi veret ZGALEM duhet NEVIZUAR tere shkrimi tij.
  Zoti Vasili mos mendo vetem per- “shenvasil”!
  Populli dhe vendi na ben apel dhe “Zgelemi”me mjaft komentues e ka mire.
  Te githe per MIRESINE!
  Qeveria te kete parasysh;se e ka zgjedhur- populli.
  VITI Ri fillofte me mbaresi.Kreu na duket me RISI.

  Nene Pashako D.

  Reply to this comment
 28. Adih January 2, 18:22

  Gezuar vitin e ri .Gazetes se pamvarur DITA . .Vazhdoni kete rruge qe keni nisur,per te miren e shqiptareve . .

  Respekte edhe nje here Gazetes DITA:.Ju faleminderit.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Click here to cancel reply.

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*