Gianni Pittella njofton se mund të kandidojë për lider të së majtës italiane

Redaksia Online April 8, 2013 17:17

Gianni Pittella njofton se mund të kandidojë për lider të së majtës italiane

Zëvendës/presidentin e parë të Parlamentit Europian, Gianni Pittella njofton se mund të kandidojë për lider të së majtës. Mediat italianë bëjnë me dije se Pitella synon të jetë edhe kandidat për kryeministër.

Pitella aktualisht mban postin e Zëvendës/presidentin e parë të Parlamentit Europian.

Pas ditë më parë Pitella vizitoi Tiranën, i cili zhvilloi takime të ndara me kryetarin e PS-së, Edi Rama, dhe kreun e LSI-së, Ilir Meta, për t’i përgëzuar ata për arritjen e marrëveshjes për bashkimin e së majtës shqiptare./bw

Redaksia Online April 8, 2013 17:17
Komento

1 Koment

  1. Levizje! April 8, 18:57

    Kandidat i se majtes italiane,PD pas Bersanit qe nuk po ben dot qeverine nga mosdashja e Levizjes 5 Yjet e Beppe Grillos(pas 23 qershorit zbarkon ne Shqiperi) dhe mosakordeve te Bersanit e mbeshtetesve te tij,brenda PD,pêr qeverisje me Berluskonin,kandidat primar eshtë Mateo Renzi,mik i vjeter i Edi Rames,dhe kryetar i bashkise se Firence.Natyrisht do behen primarje(votime per te nxjerr fituesin)por Renzi eshte i padiskutueshmem fitues,nese Bersani nuk krijon dot qeveri ne parlament(duhen mashorance e kualifikuar).Por askush nuk do zgjedhje te shpejta,para Tetorit dhe duhet zgjedhur kete muaj presidenti…Pitella mund te konkuroje,por veshtire se fiton para modernit dhe liberalit te majte Renzi…Italia ne spirale veshtiresish ekonomike dhe papunesie te madhe prej 4 milion;rrezikon kolapsin prej mosshlyerjes se borxheve 7 here me i madh se Greqia(kaloi 2 mije miliarde dollare,nga 300 miliarde Greqia)Levizja 5 Yjet,di mire gjendjen,shkaktaret ndaj pret,ne prite…cdo bejnë shkaktaret,per ti cuar neser ne te ashtuquajturin Revolucion francez,pa gijotinen,si ka deklaruar Beppe Grillo,duke tentuar zhdukjen e partive politike,ideologjike,jo vetem nga Italia,por dhe nga Europa e me gjerë!…Levizja 5 yjet,bojkoton shtypin italian si fajtor i dyte per gjendjen e italianeve,dhe komunikon me shtypin e huaj dhe vija online!…Lexo:Www.Grillorama.it http://www.Grillorama mannaro a Londra…Www.Beppegrillo.it

    Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Sondazh

A ËSHTË EDI RAMA I MAJTË?

Shiko rezultatin