Gilman Bakalli: Kam marrë kërcënime nga myslimanët. Kemi frikë të kritikojmë

January 17, 2015 09:50

Gilman Bakalli: Kam marrë kërcënime nga myslimanët. Kemi frikë të kritikojmë

Pedagogu, studiuesi i Shkencave të Komunikimit dhe ish-deputeti Gilman Bakalli, thotë se ka marrë kërcënime dhe sharje të shumta pas një shkrimi në median e shkruar, ku artikulonte se me masakrën e Parisit, islami u dëshmua fe joeuropiane. Kushtetuta dhe jo Kurani është libri i Europës, shton ai, duke pranuar se ka marrë edhe mbështetje për shkrimin, por asnjë publikisht. Kjo sepse në Shqipëri, të gjithë kanë frikë se etiketohen si islamofobë.

“Reagimet kanë qenë kryesisht negative, me sharje, shpifje të ndyra, paralajmërime dhe kërcënime, por jo me vdekje. Rrjetet sociale, fatkeqësisht, janë terreni ideal për hienat që duan mish njeriu. I mirëkuptoj të gjithë dhe nuk u vë aspak faj. Janë njerëz të papunë, me halle të përditshme mbijetese, të frustruar nga probleme të ndryshme familjare, nuk janë në gjendje të lexojnë siç duhet as edhe një artikull gazete, janë të parealizuar në jetë, njerëz që kanë dështuar në çdo aspekt dhe kanë gjetur të vetmen fije shpëtimi tek feja. Besimi dhe injoranca i bën të mbindjeshëm ndaj çdo ngacmimi. Mjerë kush tenton t’ua prekë të vetmen pjesë të identitetit që u jep pak siguri në atë varfërinë e tyre mizerabël”, thotë ai për “Mapo”.

Bakalli shprehet se ekziston një frikë e madhe për të kritikuar islamin, pasi të sulmojnë dhe etiketojnë si islamofob. Ai ndërkohë thotë se harmonia fetare është një mit. Dhe për këtë Bakalli thotë “provo t’u kërkosh myslimanëve të bëjnë diçka për ndotjen akustike që sjellin ritet e tyre”.

Mos më thoni se futen tek harmonia fetare vizitat që i bëjmë shoqishojt me raste festash fetare. Jo! Harmoni fetare, fjala vjen do të ishte që një komunitet fetar, si ai mysliman p.sh. të pranonte të diskutonte publikisht për zhurmën akustike që shkakton 5 herë në ditë gjatë ushtrimit të riteve të veta dhe t’i merr seriozisht ankesat që vijnë nga popullsia. E kush guxon në Shkodër ta bëjë këtë pa pasur frikë minimalisht nga akuza për islamofobi? Në vend të kësaj të gjithë kanë zgjedhur të fshihen pas perdes së butë e të mëndafshtë të harmonisë fetare duke e ngurtësuar gjithnjë e më tepër shpirtin e mendjen ndaj “tjetrit ndryshe”, thotë ai.

January 17, 2015 09:50
Komento

58 Komente

 1. Lul January 17, 10:11

  Shif ndonje gje me te rendesishme qe nuke shkon mire mor Giligan Bakali dhe leje fen…bile me shume paske qene dhe depumut…prej floket se paske dal si coban.

  Reply to this comment
  • ILIRIA E MADHE January 17, 11:23

   SOT ESHTE 546 VJETORI I VDEKJES SE HEROIT TONE TE KRISHTERE!!!! 17 JANAR 1468 DATA E VDEKJES SE GJERGJ KASTRIOTIT, DHE FILLIMI I TRASFORMIMIT TE TMERRSHEM DHE FATKEQ TE SHQIPERISE SE KRISHTERE!!! NGRIHU GJERGJ SE DUHET TE PERFUNDOSH MISIONIN, E KEMI MU NE MES TE ARBERISE TE KEQEN….JANE TE MASKUAR SI ARBERESH, POR NE VENAT E TYRE KA GJAK TURK!! Jane thjesht kopilat e lene pas….

   Reply to this comment
   • nini January 17, 19:45

    lirija e madhe ,, skenderbeu eshte hero kombetare ,, ne shqipri ka tolerance fetare nga fakti se muslimanet jan ne shumice,,, imagjino te ishin shoket tuaj shumice

    Reply to this comment
    • gorezi January 17, 20:40

     Ku kauret ishin shumice ,ne greqi ,serbi ,rumani , fete e tjera u masakruan ne mundesine e pare qe u krijua.Ne Shqiperi ishte fat qe myslimanet (ateiste) ishin shumice.

     Reply to this comment
    • EPIROTI January 7, 19:48

     shumice jeni ; por mjerisht pa kualitet nuk vleni asnje peni, Jeni mish i huaj ne europen moderne te pasur e te bukur Kristiane ,Ju i perkisni nje epoke mjerane ku ngjyra e zeze e vdekjes predominon. Jeni mbeturinat e mongolve ,afganeve e kushedi se çfare tribush i perkisnin para ardhesit tuaj , nuk jeni adptuar me kohen ju kerkoni ta ktheni mbrapesht e pa mundur ,.Destinacioni i juaj eshte : humbja dhe asgjesimi .Fitorja i perket .Demokracise dhe progresit Modern.

     Reply to this comment
  • XUME PROTOPORDHA January 18, 07:06

   Lereni Gilmanin, lexoni XUME PROTOPAPEN, me prejardhje nga fiset majmune te xhungles afrikane. Super bajge, shkruan gjitheshka kunder personave me emer e mbiemer duke u fshehur vete pas nje nick-name. Nuk e di se eshte zbuluar dhe tashme vetem mbildhen prova per sa shpif, perfshire edhe per Gilmanin, dhe do habiteni kur te merrni vesh se sa do e denoje gjykata Xumen. Behu gati XUME, se ke dale nga anonimati, pa dashje ke dale o Miftar, e di vete ti se cdo te thote kjo. Tung nga Gil.

   Reply to this comment
 2. beni January 17, 10:32

  Feja islame nuk i pershtatet liris se fjales se lire,mendimit te lire krijus ne shum segmente te jetes se perditshme,dhe nje diktat ndaj asaj,qe ata e quajn te dal nga rruga e zotit,njerez qe kerkojn progresin e shkencen e jo primitivitetin e mjerimin social!
  Islami nuk i pershtatet civilizimit europian e vlerave te saj tolerante ndaj feve te tjera dhe ka nevoj te reformohet,duke filluar nga bataku ku e ka futur arabia saudite kete fe ne predikimet e profetit muhamet,qe cdo mysliman ne bote,duhet te vozitoj meken fajtore e fallsifikatorve qe kerkojn te mjelin injorancen me te mira materjale!

  Reply to this comment
  • Pellazgu January 17, 13:19

   @beni-qeni-plehu

   O qyp i mbushur me mut Anusi, po si nuk ndenje një çast të vetëm pa thënë gomarllëqet me frymëzim antimysliman, që tek e fundit janë edhe me frymëzim antishqiptar, përderisa rreth 70% e popullsisë i përket asaj trashëgimie. Ti mor hajvan je deklaruar si besimtar ortodoks, ndaj nuk të takon ty (për më tepër që s’ke as tru) të thuash se “islami nuk i përshtatet civilizimit evropian”. Nëse do kishe pak mend, pak kulturë dhe pak informacion do ta kishe marrë vesh se të parët që ngritën zërin ndaj mënyrës barbare sesi u veprua me Charlie Hebdo ishin krerët më të shquar të bashkësisë myslimane në Francë, duke mos e justifikuar dhunën dhe duke stigmatizuar skajshëm vrasësit. Ata si myslimanë ndihen të fyer nga karikaturat, por rruga e tyre për t’iu kundërvënë Charlit e Charli-ve ishte rruga institucionale e ankimit në Gjykatën Kushtetuese (ankim që iu refuzua). A nuk është kjo një mënyrë evropiane e trajtimit të përplasjeve në demokraci. A nuk ishte gjest me “civilizim evropian” ai që bëri djaloshi emigrant afrikan i besimit mysliman nga Mali, Lasana Batili, i cili vuri në rrezik jetën e tij për të shpëtuar hebrenjtë? (Franca, duke e quajtur gjestin e tij të denjë për civilizimin evropian, do t’i akordojë emigrantit shtetësinë franceze, pas 9 vitesh që ai ka në atë vend.)
   Përse ti qen lëpirës i Anusit shprehesh për myslimanizmin në përgjithësi (duke futur edhe vëllezërit tanë myslimanë shqiptarë në atë thes) dhe jo për një pjesë kriminale besimtarësh myslimanë, të cilët përdorin fenë për të realizuar qëllimet e tyre?
   Në cilin civilizim evropian bën pjesë ti mor qen që shpreh mendime të tilla të rrezikshme për bashkëjetesën demokratike në harmoni midis bashkësive të një shoqërie? Ky i yti është civilizim i Evropës së zezë dhe ksenofobe. I asaj Evrope që detyron shtetasit e saj të kenë në pasaporta të shënuar besimin fetar.
   Çdo fe mund ti përshtatet lirisë së fjalës, siç na treguan edhe krerët myslimanë në Francë, të cilët dënuan dhunën dhe kërkuan përgjigje në rrugë demokratike ndaj kujtdo. Problemi është se në çdo fe gjen individë si ty apo si ata Anusët që ti lëpin, të cilët me mentalitetin e tyre joevropian dhe të frymëzuar nga era e qelbur që gjenerojnë gjirizet e Malit Atos, për çdo paudhësi të tyren deklarojnë se fajin e ka myslimanizmi.
   Duke e mbyllur o zagar fundamentalist antishqiptar, po të shkruaj fjalët që ka thënë djaloshi afrikan Batili, kur e pyetën rreth veprës së tij heroike: “Ne jemi vëllezër. S’është çështje hebrenjsh, të krishterësh apo myslimanësh. Ne jemi të gjithë në të njëjtën barkë dhe duhet ta ndihmojmë njëri-tjetrin të kapërcejë krizën.”
   Si është e mundur që një afrikan (me të drejtë) quan vëllezër njerëz të racave të tjera dhe ti mor maskara antishqiptar i quan armiq myslimanët shqiptarë, me të cilët zhvillon veprimtarinë e përditshme jetësore?! Thashë “myslimanët shqiptarë” dhe jo “vëllezërit e tu myslimanë shqiptarë”, sepse druaj që ti nuk ke gjak shqiptari; nga ai gjak që gjatë Luftës e Dytë Botërore rrezikonte të rridhte lumë, vetëm për të mbrojtur mikun hebre që fshihte në shtëpi.

   Reply to this comment
   • albano January 17, 14:02

    pellazg me vjen keq por do te tregoj se cndodhi me islamin e frances me zezakun ;;;;hero qe shpetoi jete ? ? 1 EPÄRA IMAMI I FRANCES ESHTE NJE ZAGAR ARAB NJE HIPOKRIT I QELBET NJE MASHTRUAS I NDYRE QE NUK JA GJEN SHOKUN .. ai erdhi duke folur ne tele se e thirri francois hollande ;; me bo propagande ::me qetesu njerezit ;;se franca kishte frike ::: ky imami eshte arab dhe jo europian :: dhe e 2 kur u vrane vellezerit tane ne kosove ne bosnie ;; ky imami dhe arabet e tjere ne France as qe e cane trapin ;;;perse nuk foli as nje minute ne tele i shikonte lajmet masakrat dhe se hapi gojen nje minute ;;prandaj mos me fol per nje arab te qelbet qe e dredh si kurvat ::::dhe per afrikanin qe shpetoi cifutet , ,,? AI SHPETOI VETEN ..U FSHEH NE DHOMEN E FTOHTE POSHTE ///DHE TE TJERET E NDOQEN //NUK BERI NJE HEROIZEM ..POR NE TELE RREJNE ME I ZBUT GJAKRAT //// JETOJ NE FRANCE DHE I SHIKOJ HIPOKRITAT …DHE DICKA …NUK KA ASNJE IMAM EUROPIAN JANE ZEZAKE OSE ARABE .. NE SHQIPTARET JEMI EUROPIANE NUK JEMI ARABE ….MESOJE PAK HISTORINE ///NE EUROPE TE GJITHE MYSLYMANET JANE ARABE OSE AFRIKANE ….

    Reply to this comment
    • Pellazgu January 17, 15:17

     @albano

     Të jetuarit në Francë për dikë mund të bëjë që t’i ketë afër gjeografikisht ngjarjet që ndodhin aty, por kjo s’do të thotë domosdoshmërisht që edhe t’i kuptojë si duhet…
     Nuk do kisha replikuar me ty, sepse kushdo ka këndvështrimin e tij, që s’është domosdoshmërisht i replikueshëm për mua, përveç rastit kur një koment vjen era antishqiptari, që në fakt komenti yt nuk e ka. Madje komenti yt paraqet një përpjekje titanike për t’u shfaqur më shqiptar se vetë shqiptaria. Thënë këtë, po replikoj vetëm për të të kujtuar se askund në komentin tim nuk thuhet që shqiptarët janë arabë. Përkundrazi unë them që janë më myslimanë se vetë Evropa, përderisa shkenca e gjenetikës kaq shkuar aq larg sa të zbulojë sot se të parët individë që përhapën bujqësinë në Evropë i përkasin subkladës E-V13 të haplogrupit E1b1b1a1, që jo rastësisht përhapjen më të madhe e gjen në ADN-në e skeletet e gjetur në Kosovë dhe në DNA-në e shqiptarëve të Kosovës sot me rreth 47% (natyrisht edhe në pjesën tjetër të trojeve shqiptare por jo më shumë se 30%.
     Mirë mua që më thua të “mësoj pak historinë” (Nuk e di sesa shumë e di ti historinë, megjithëse mënyra jote e të shkruarit nuk lë shumë për të shpresuar në këtë drejtim.), pasi sipas teje unë se ditkam që “në Evropë të gjithë myslimanët janë arabë ose afrikanë”, por ti që pretendon se e dike atë të bekuar histori, mos vallë kërkon të thuash se shqiptarët myslimanë dhe boshnjakët myslimanë nuk janë evropianë?

     Reply to this comment
     • Pellazgu January 17, 23:14

      Gabim shtypi. Jo “që janë më myslimanë se vetë Evropa”, siç e kam shkruar gabimisht, por “që janë më evropianë se vetë Evropa”,

   • puntori January 17, 15:01

    pershkrimi tuaj eshte shume i regullet se keta pisa qe flasi keshtu jane per vete ekstermiost dhe provokoje me keto qe thone por do te shtoja se une personalishte jame i pa fe por vi nga familje muslimane e verteta eshte se feja muslimane ka pak problem me vlerat evropiane te liris e barazis te demokracis kjo fe ne vete predikimet e saje ka shumec pika qe bie ndeshe me vlerat evropiane do thoja ka pak me shume se fete e tjera se everteta eshte se dhe feja e krishter ka probleme me vlerat evropiane dhe kjo duhet thene por liria e fjales ne shtupe si koncepte per mua konkretishe eshte me e shenjete se sa keto qe thone keta se gjoja u perbuze profeti muamet ne korikatura te te ra jane te prasnushme keta qe gjoja duan ti ven kufi lirise se shtupit dhe aqe me shume karikaturave kerkojne te vendosin regulla ditatoriale qe avashe avashe me pae te kthen ne diktatur te regullta

    Reply to this comment
   • SKORPION January 17, 16:29

    Zoti Bakalli po TORAH i cifuteve a eshte kushtetute e Europes,me qe po thua se Kurani nuk qenka ?Nese eshte ashtu pra nese Torah-u eshte atehere pse Kurani nuk qenka?Mund te marim pergjigje? A po edhe ti lundron kah te con uji e jo logjika?

    Reply to this comment
   • beni January 17, 21:34

    Nje ateisti si ti qe pretendon te jesh,nuk i djek fjalet e mendimet e mia te lira,por te djek se e kupton veten qe je nje islamist i thekur,qe hiqesh si gjoja ateist kur nuk te pershtatet mendimi i lire i nje te krishteri!
    Kjo esht dobesia jote qe fshihesh ne komplekset e inferioriten ne vetvete!
    Shpallu me mir ate qe te mundon, ne brendesi qe je nje pleh i sulltanit dhe kerkon te besh punen e patriotit ne sherbim te islamit e te diktatit turk!esht shum keq,kur turku i shndruar ne shqiptar te bej punen e patriotit sharlatan e vulgar ndaj shqiptarit me renje e me dege!
    besoj se ke nevoje per ilace te forta te cmendurise,dhe per nje psiqater qe duhet te te qetsoj nga luga e prishur e trahanit te prishur qe te ka dhen ideologjia orjentale e sundimi i sulltanve turq! Shko e lerja njeher bythen turqve e arabve se mbase te japin mesim te mire e ndergjegjsohesh ndaj shqiptarit!pu far e poshter

    Reply to this comment
 3. XUME PROTOPAPA January 17, 11:10

  GILLMANEVE TE TURNIT

  Papa Bergoglio gjate vizites se tij nje javore ne Sri Lanka dhe Filipine foli edhe per ngjarjet e Parisit, duke shprehur edhe qendrimin e tij ne lidhje me lirine e shtypit me frazen “politically correct”:
  “NON FARE GUERRA PER RELIGIONE, NE’ INSULTARE FEDE ALTRUI”,

  thene ne shqipen e podgoriçanit Gillman Bakalli: “te mos luftohet ne emer te besimit fetar, dhe as te mos ofendohet besimi i tjetrit”!
  E nuk eshte i vetmi qe ka mbajtur nje qendrim te tille, mjafton te kujtojme amerikano verioret, anglezet e anglofonet australiane. Besimet fetare, per ata qe ndihen te tille, respektohen e nuk mund te jene objekt talljesh e humori ekstremistesh si Gillmani me MAPO-n e Zhejit me shoke e shoqe pak.
  Askush, ne normalitetin e te menduarit e te jetuarit bashkekohor, nuk justifikon krimet e fondamentalisteve islamike ndaj gazetareve dhe karikaturisteve ekstremiste ne te kundert te CHARLIE HEBDO-se, perkundrazi solidarizohet me luften e pa kompromis ndaj tyre. Por kjo nuk do te thote qe shume syresh aprovojne humorin bajat me fyerje falas ndaj sensibilitetit te atyre qe besojne e meditojne ndryshe nga ne.

  Edhe Edi Rama, i rrekur drejt perfitimit te nje titulli te pa merituar te “yllit polar” te bashkejeteses fetare, me “te kater vesheshkulurit”qe i detyroi te paradonin ne Parisin e plagosur, i perket gillmareve te turnit, me hipokrizine e truthareve pushtues te dunave te Sahares e stepave te Gengis Khanit.
  Mjafton qe shoku Edi Rama te rishohe ne foton e çastit me presidentin Holland, veshtrimin shpotites te nje te bezdisuri, me sharlatanizmin “tre lapes mbajtes” ne xhepthin e xhaketes gribluthte te blere per kete okazion.

  Per Gillmanin malazez e shokun Edi “çun tirone”, absurditeti e kodoshlleku nuk kane kufi: “ndotje akustike” arrijne te quajne nje rit fetar te rrenjosur ne mijevjeçaret qe lame pas.

  Si une, milione te tjere, per te ngelur ne temen e “ndotjeve akustike”, jemi mesuar jo pese here ne dite por plot njezet e kater here te degjojme tingujt monotone te sahateve “babagjyshor” duke na kujtuar me nje, dy..dymbedhjete te rrahura, oret e dites e te nates te te qenurit ne kete bote. Nuk kemi ndjesine ti hudhim ne bodrume sajesa kaq domethenese. Jemi mesuar me to, siç jemi mesuar me miljona tinguj, zhurma, shushuritje, fishkellima, thirrje, gerthitje, psheretima e çdo gje qe veshet na kapin ne kete bashkesi te quajtur qyteterim.

  Hipokrizia e timpaneve te shpuar eshte simboli i patjetersueshem i Gillmaneve dallkauke qe injorancen e pa cipe kerkojne ta shesin si radikal-shikizem ne modernizmin qe i ka lene ne harrese.

  Reply to this comment
  • Pellazgu January 17, 12:32

   @Besiana Xume Topalloviçi Gushi Protopapa

   😀 😀 😀 Mos je gjë gjyshja e atij të arrestuarit të kokainës ti? Nuk le njeri pa sharë e pa anatemuar! E bukura e komentit tënd është se je edhe me Charli Hebdo (“Vous êtes Charli”) edhe me ata që janë kundër fjalës së lirë. Të ka mbetur vetëm të thuash “Je suis EIIL (ISIS)” dhe je në rregull me të gjitha krahët diametralisht të kundërta, ku të shpie vetiu truri yt i mbushur me budallallëqe pa fund. E vetmja gjë që “gjallon” natyrshëm dhe në një trajtë të rregullt në trurin tënd është urrejtja karshi të gjithëve.
   Urime e çmendur! Tani ka ardhur mbretëria jote. Ngjarjet e fundit të kanë dhënë mundësi që gjatë masturbimit tënd të përditshëm “intelektual”, të vjellësh vrer majtas e djathtas, lart e poshtë, para e mbrapa. Lum ti moj amebë e çartur!

   Reply to this comment
   • XUME PROTOPAPA January 17, 13:49

    A e di shoku Edi Rama çfare ke pjerdhur ne bllogun “Popinga” kur mbroje kriminelet e shpjerdhur nga Ambasada ne Rome? Nuk me je pergjigjur pyetjes qe te kam bere ca kohe me pare per te na iluminuar me lidhjet qe ke shpirterisht (shpirtqeni qe ke) me ekstremistet e ISIS-it. Ja nje kujtese per ty gjithnje e gateshme

    MUSHKA ENGJELLore e RAMIZIT NGA MYZEQEJA

    Mushka (lat. – mùlus) ka nje tradite mijera vjeçare te rritjes ne Ilirine prehistorike. Si kafshe e zbutur per nevojat njerezore, eshte shterpe per shkak te permbajtes ne DNA-ne e saj te kromozomeve tek (63 kromozomi). Dallohen dy tipologji te mushkave:
    ato te lindura nga rraporti mes gomarit (Equus asinus -31 kromozomi) dhe peles (Equus caballus – 32 kromozomi) te perhapura ne zonat malore siç eshte Lazarati dhe,
    ato te lindura nga rraporti mes kalit dhe gomarices, te shumegjendura ne zonat fushoro-moçalore te Myzeqese.
    Arsyet e perhapjes se ketyre kafsheve shtepiake, jane te shumta siç eshte konstrukti i forte, perdorimi ne çdo terren e ambjent, rezistenca ndaj semundjeve.
    Ne origjinen e krijimit te tyre, per t’ju pershtatur nevojave te njeriut per te patur nje kafshe te forte si gomari-gomarica dhe te shpejte si kali-pela, u be dale ngadale edhe seleksionimi i tyre natyror, per te arritur ne ato qe ndeshemi shume shpesh ne çdo skaj te vendit – mushkat dy tipore.
    Mushka eshte perdorur shume edhe nga ushtrite europiane gjate luftrave boterore per transportimin e armeve dhe artilerise ne zona te veshtira malore.
    Karakteristikat komportamentale te mushkave, konsiderohen nga veterineret (ato qe kane arritur te diplomohen) me inteligjente se kuajt.
    Sipas statistikave te Institutit Veterinar te Kamzes, perhapja dhe shtimi i mushkave ne vite ka patur renje e ngritje ne numur teper problematike. Konsiderohet si vit rrekord i shtimit te tyre, viti 1969, sidomos ne zonat fushore te Myzeqese.
    Pikerisht ne vitin 1969, lindi e vetmja mushke “albine” (e bardhe) ne Myzeqe. U shkruan shume artikuj aso kohe, u bene shume studime shkencore, per te gjetur motivin e nje dukurie te tille shume te rralle.
    Pronari, nje lale myzeqeje qe quhej Ramiz (ironia e fatit deshi qe ne momentin e pjelljes te ishte prezent edhe Ramiz Alia) dhe per te hyjnizuar kete ngjarje i dha emrin Engjell !
    Duke qene se jetegjatesia e tyre i kalon te 40 vitet, nuk eshte e thene qe te mos e takojme ndonjehere edhe ne lulishten pas Kryeministrise duke kullotur barin e fresket akoma te pa korrur.

    Reply to this comment
    • puntori January 17, 15:15

     ha ha ha ha ha je shume i forte shoku bravi shoku por e verteata shoku eshte se kjo feja e islamite s eshte tona nga renja no i importuan

     Reply to this comment
    • Pellazgu January 17, 15:34

     @Besiana Xume Topalloviçi Gushi Protopapa (alias Ameba e çartur)

     Po si nuk shkruan diçka të re, por ke 12 vjet që përdor të njëjtat komente bajga në çdo forum dhe për çdo temë? E kam lexuar edhe më parë këtë koment tëndin në adresën time.
     Ti moj amebë e çartur nuk je shterpë vetëm nga mitra, por ti je shterpë më së pari nga trutë. E shkreta ti që ja bërë gazi i forumit. Askush nuk merret me budallallëqet e tua, përveç meje dhe ndonjë tjetri, që kur na vjen për të qeshur të fusim hostenin dhe ti e bën budallallëkun të marrë revan.
     Je budallaçkë e vlefshme. Të paktën të bën për të qeshur me inatin tënd prej lope të çmendur. Është i paçmueshëm çasti kur i turresh çdokujt për ta “shkatërruar” me komentet e tua që as shoqja Nexhmije nuk do të t’i kishte zili.
     Vazhdo amebë shurrane! Qelbe forumin me pordhat e tua! Paç fat!

     Reply to this comment
     • Avni January 17, 15:44

      O bithpalare,o Pellazg meso te shkruash shqip o idiot me fame.

     • Pellazgu January 17, 16:06

      @Avni

      Po ti mor qen plehrash që vjen era dhi nga mbive këtu?

    • XUME PROTOPAPA January 17, 16:00

     PJERDHLLAZGUT TE LENDUAR

     Mbase ke harruar, por eshte mire te ta kujtoj rrjeshtimin qe ju bente babagjyshja me b.then perpjete pas te dhjerave prapa kasolles me kashte e qerpiq, per t’ju disinfektuar, ju kelysheve pjerdho-pellazgore te moçaleve myzeqare.
     Ishe i vetmi qe gishtin e madh te babagjyshes tende, me ibrikun qe leshonte nje currile uje kenete, e ndjeje me shume kenaqesi e nuk largoheshe nga ai, paçka se te tjeret te llojit tend ulurinin, gerriceshin, qanin me ze te larte, ndersa qendronin ne pritje te gishtit te madh te babagjyshes tende, professioniste ne b.the larje gisht-ibrikore.
     Dhe te arrinte shqelmi i babagjyshes gisht embel, pas larjes se zgjatur ne dem te simileve tuaj, ti pjerdho-pellazgu i gjuhes se terroristeve ekstremiste, ISIS-ste, te dhunimeve njerezore qe nuk u shkollove se dhite te hengren librat.

     Reply to this comment
     • Pellazgu January 17, 16:17

      @Besiana Xume Topalloviçi Gushi Protopapa (alias Ameba e çartur)

      😀 😀 😀
      Ke pasur sukses me komentet e tua të stërpërsëritura, si dhe ky në fjalë, pasi aleat i yti qenka bërë një Anuslëpirës me emrin Avni, që vjen era dhi.

  • Cœur January 17, 13:29

   Xume , malazez doli dhe ky ????
   ahahahhahahhahahahahahahhahahah

   Papa ka te drejte ne fakt ,ata jane me tolerant .Ja merr Afriken psh
   ne fillim misionaret kishin biblen dhe vendasit token .Tani kane token “misionaret” dhe vendasit ….biblen .Tolerance qe e ben Vatikanin shtet me vete …kjo eshte vetem nje nga tolerancat …..sepse dhe San Paolo eshte nje tjeter tolerance financiare ….qe nuk heziton te aplikoje te njejtat standarte si te bankave te tjera me …kristianet ,vellezrit e tyre ….kur ne fakt kta profesojne qe pasurine do e gjejne ne qiell ….po nejse ti je me eksperte se une 🙂
   keto i di dhe vete ,po ke qejf qe ta shash si malazez Bakallin e gjore 🙂
   [nuk po dua te enderroj si do me shash mua ]

   Bakalli ka te drejte !
   Nuk guxon te thuash asgje ,jo karikature jo e jo ,por asgje .Une guxova dhe shkruajta “nuk besoj te Muhamuti” …prite zot ,mire qe ishte internet dhe kishin vetem mausin …se po te qene gure …as ty nuk do te shkruaja me .:)
   dhe une nuk jam islamofobe ,punoj gjithe diten me percet e zeza ,ahahahhah
   sinqerisht nuk jam islamofobe ,por nuk besoj aspak dhe e kam te domosdoshme qe tua them . PSE NUK DUHET TA BEJ KETE ???
   Dhe ding donget e tyre me cajne kaptinen ,seriozisht me gerrisin nervat .
   je duke kaluar rruges ,ke nje tel te rendesishme ….uh fillon ..muuuuuuuuu e muuuuuuuuuuuuuuuuuuuuu duken si ne ndonje stalle
   une su them gje atyre ,por ata cfare kane me mua , me Bakallin , me kedo ??
   behu me serioze dhe ti se ku+ku qe kemi te shtepia eshte dhe simpatike .

   Xume qe mos ta zgjas shume ,se dhe ti e di une qe do zgjatesh 🙂
   nuk jemi ne qe i shikojme ndryshe
   jane ata qe duan te ndryshojne gjithkend
   dhe kete e pretendojne , por dhuna asnjeher nuk ka pasur fitimtare
   aq me pak ate qe e fillon .

   Reply to this comment
   • XUME PROTOPAPA January 17, 13:53

    PSIKOPAT TERMINAL

    Ja edhe per ty nje rifreskim te kuterbimit qe shperndan ne kete faqe online:

    LIBRI I RI I NASHO JORGAQIT

    qe eshte ne botim, mban titullin “Mergata e Toptanqyqeve”. Kam patur mundesine te lexoj nje pjese te tij ne doreshkrim, pa dashur te influencoj ne qendrimin qe do mbajne lexuesit, ajo qe me ka bere me shume pershtypje eshte qe nofken “qyqe” ja pervesh: Abdiut, Alaudinit, Aliut, Atifit, Bedriut, Bihterit, Dilaverit, Enverit (te Sulejman Pashes), Ferdinandit, Galipit, Hasanit, Ihsanit (eremutshurruesit), Mehmetit, Pelazhit, Petritit (te Kamzes se Mziut), Refikut, Shadan e Sherifit, Xhahit pushtit te 21 Dhjetorit dhe Zijait te bajgores se haleve rome.
    Kurse Ajeten, Barijen e Maliqit, Eminen, Hiqmeten, Nekijen, Paqizen, Pashen e Avdiut, Rumenen dhe Sadeten i gjen te “pese-yjezuara” ne “Listen Madhnore” te xhengijeve te Ures se Tabakeve. Per çdo njeren tregon me skede te veçante, pozicionet kamasutriane dhe çmimin perkates.

    Nuk e pata te veshtire te gjej tet’eme, ishte e vetmja me “shtate yje”, nje per çdo vrime nga ke dale edhe ti.

    Reply to this comment
    • Cœur January 17, 14:38

     ncuk , nuk jam dakort
     pretendoj qe te me shkruash ndonje gje te re
     kjo eshte kopy past dhe …se meritoj 🙂
     Leri kto libra ,leri pash zotin se te kane ber me fiksime
     kudo shikon serbomalazezet …dhe mamane time 🙂

     replike mbi artikullin Xume ,
     sepse me fjalor rrugesh ua kalon te gjithve ti
     fatkeqesi eshte kur frekuenton vetem …rruget

     Reply to this comment
    • Pellazgu January 17, 15:43

     @Besiana Xume Topalloviçi Gushi Protopapa (alias Ameba shurrane e çartur)

     Tani që pashë këtë koment tëndin, mu desh t’i përsëris të gjitha lëvdatat që ti meriton: Lopë e çmendur, shurrane e çartur, amebë me flokë, muti i Nexhmijes, etj., etj.
     Po si moj lopë trutharë, as që @Cœur s’është mashkull nuk e ke marrë vesh? I thua “PSIKOPAT TERMINAL”, kur duhet t’i drejtoheshe “PSIKOPATE TERMINALE”… 😀 😀 😀

     Reply to this comment
    • XUME PROTOPAPA January 17, 16:10

     Ka nderruar seks ne kliniken ne Casablanca, ne pronesi tenden, ku here pas here shkon t’u mbash leksione ekstremisteve te ISIS-it mbi metodat e proselitizmit te forcuar (me kallashnikove, bomba e kamikaze) te europianeve. se ne Shqiperi me ndihmen e çunit te Kristaqit ke shkuar shume perpara (gjithnje me gishtin e madh te babagjyshes tende ne …sume).

     Reply to this comment
     • Pellazgu January 17, 16:33

      @Besiana Xume Topalloviçi Gushi Protopapa (alias Ameba shurrane e çartur)

      😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 @>–>–
      Shoqja Xume Nexhmije Trapa-trapa, tani u ngopa me të qeshura, mos vazhdo t’i përgjigjesh kësaj replike, sepse nuk më lexohesh më për sot, kështu që do të të shkojë mundi kot.

 4. malesori January 17, 11:22

  NDJEJ NJE ZHGENJIM TE MADH KARSHI TEJE .TI QE E MBAN VETEN SI PROFESORE,NE RRADHE TE PARE DUHET TE LETXOSH DHE TE STUDIOSH,KURANIN E VERTETE DHE TE PA SHTREMBERUAR NGA DOGMATIKET DHE EKSREMISTET.SI NJERI ME KULTURE QE MBAHESH ME KETE SHKRIM QE KJO GAZETE TE KA NXJERE NE KRYE ,NUK MERITON QE TE JESH AS NE MENYREN ME SPORADIKE TE KESAJ GAZETE.TI DUHET TE LETXOSH BILEN DHE PASTAJ TE DUHET TE BESH KRAHASIMET ME GJAK DERDHJEN QE KANE BERE KETA TE KRISHTER NE EMER TE KRISHTIT NE MBARE BOTEN.TA THEM KETE SE NJEREZIA NE MBARE BOTEN KU JETOJME .E JETOJNE DHE E HEQIN NE KURIZIN E TYRE PAMVARESISHT KULTURE DHE DIJES QE KANE.KETA NJEREZ TE THJESHTE SA DO TE PA DITUR QE TE JENE DIJNE TE SHOHIN DHE TE REVOLTOHEN BRENDA VETES SE TYRE ,DHE VJEN NJE DITE QE N NE ANEN E GABUAR TE ASJE CKA ESHTE E SHKRUAR E ZEZA MBI TE BARRDHE NE -KURANIN-E SHENJTE.NE TE GJITHE SHTYPIN DHE MEDJAT VIZIVE SHEH VETEM -ANALISTE-GAZETARE-POLITIKANE-ETJ,ETJ,ETJERE QE NA HIQEN SI VETE -PROFETI APO SI VETE -KRISHTI-PO NUK JENI VEC DEMAGOG TE RREZIKSHEM QE ALUDONI ME BASHKEJETESEN TONE FETARE QE NUK NA E SOLLET JU ,PO QE E KEMI TE TRASHEGUAR BREZE PAS BREZI ,GJE TE CILEN JU NUK PO LINI MJET DHE MENYRE PER TA SHKATERUAR PER INTERESAT TUAJA MESKINE.DEGJON B.BLUSHIN ,A THUA SE KY ESHTE JEZUSI NE TOKE .DEGJON S.NGJELEN PO NJESOJ .DEGJON A.ZHEJIN A THUA SE ESHTE KOKA ME E MADHE QE KA KY VEND.LETXON ATE -BUSHATI-QE SHPIRTIN JA KA FALUR -DJALLIT -PO NJESOJ.PROBLEMI I JUAJ ESHTE SHUME I THJESHTE.JU JENI TE GJITHE DEMAGOGE QE ENDENI SA NGA NJE GAZETE NE TJETREN,SA NGA NJE EKRANE NE TJETRIN ,VETEM PER XHEPIN TUAJ DHE KERKONI ME CFARDO LLOJE MENYRE QE TE FUSNI TRAZIRA ME QE LLIM QE KY POPULL I VUJTUR MOS TE GJEJE KURRE QETESI SE KESHTU E KENI ME TE LEHTE QE TA MANI TE SUNDUARE NE VARFERIN E TYRE POPULLIN.DHE SE FUDI(UJKU MJERGULL DO)……..

  Reply to this comment
 5. Ladi January 17, 12:14

  Femijet e tu jane pjes e harmonise Fetare. Ti je ish Muslim, Gruan e ke te Krishter dhe Femijet te pa Fe.

  Reply to this comment
 6. Domndoci January 17, 12:52

  O Gile! Je ba si top futbolli. Sa ne nje ekran ne nje tjeter. Mos e kruej me fete or toc. Mos e prish qetesine e njerezve me keto palacolleqe. E ndrite atje ku ishe (deputet) e tash na filozofon si e ama e Zeqos!

  Reply to this comment
 7. Tarrasi Dari January 17, 13:52

  Ti ke problem emrin ne krahasim me fene qe ke, mor toc kuklle. Emrin musliman e ke dhe mbron fene tjeter, qe dihet qe cfare masakrash ka bere, si muslimaneve ashtu dhe ne hebrejve, me qellim qe te mbante kristianizmin gjalle, sidomos gjate shekujve 10-13 te eres se re. Vertet ata bene krim duke vrare ato punonjesit e gazetes satirike, por edhe ato ishin paralajmeruar disa here, qe mos te talleshim me profetin e muslimave, pasi ai eshte i shenjte per 1,5 miliarde muslimane ne gjithe boten, keshtu qe sa do qe ishte karikure, ato duhet qe mos te talleshin, e te fyenin ndjenjat e muslimaneve ne gjithe boten. Edhe sipas gazetes “Financial Times” nje dite pas vrasjes ne France, ajo i vinte theksin, dallimit qe deri ku duhet te jete e drejta e fjales se lire, dhe fyrjes se dinjitetit te nje pjese te tere te njerezimit. Por ti mor rr.k ish deputet injorant, lexo nje here Kuranin dhe atehere mundoje te shkruash dhe te ofendosh fene muslimane, pasi ne asnje rresht te saj nuk percon dhune e vrasje por vetem paqe dhe falje. As ti dhe as kushdo nuk mund te njehsojne fene muslimane apo muslimanizmin me 2, apo, 5 apo 10 kriminele qe vrasin ne emer te muslimaneve dhe Profetit Muhamed, pasi e fyjne fene muslimane, si dhe vete Profetin, me shume se sa ti, dhe disa pseudogazetare dhe specialiste te medias, qe dalin ne tv, e media te shkruara, duke na dhene gjoja mend, kur s´kane per vete. Prandaj lereni keta hipokrizira por shikoni punet tuaja per te cilat jeni shkolluar, se edhe ato si beni mire, more toca???

  Reply to this comment
 8. Dostojevsk Lazarati January 17, 13:55

  Deputeti Gilman Bakalli i përket species së çuditshme të ersatz-intelektualëve që lindin dhe vegjetojnë në habitatin sorosian në Shqipëri, me prejardhje nga labirintet e diktaturës komuniste. Sipas jetëshkrimit të paraqitur prej atij vetë, në vetën e tretë, në faqen on-line të Kuvendit të Shqipërisë, ish-i persekutuari politik Gilman Bakalli, me babanë që kishte bërë burg politik, ka kryer studimet për gjeologji në Universitetin e Tiranës në vitet 1987-1991. Rrena fillon që nga viti i fillimit të studimeve sepse cikli i studimeve në këtë degë ishte pesë-vjeçar, çka do të thotë se Bakalli i ka filluar studimet në vitin 1986. Por ai e ka vënë qëllimisht vitin 1987, për të thënë se e ka marrë të drejtën e studimit pas Kongresit IX të PPSH, kur pati një zbutje të lehtë të diktaturës dhe disa njerëz me biografi të keqe, nga pikëpamja e regjimit komunist, mundën të marrin të drejtën e studimit në shkollën e lartë. Gjithsesi këtyre iu dhanë pak vetëve dhe në degë si agronomia dhe veterinaria, ndërsa ata që morën degë më të pëlqyera, e kanë bërë këtë pasi siguruan lidhje të posaçme me regjimin komunist. Gjeologjia ishte një degë që nuk pëlqehej shumë nga të rinjtë me “biografi të mirë”, por gjithsesi në asnjë rast nuk u jepej njerëzve me “biografi të keqe”, për shkak se mendohej se kjo ishte fusha kryesore ku “armiku” kërkonte të sabotonte ekonominë socialiste. Derisa Gilman Bakallit iu dha e drejta e studimit për gjeologji, është e qartë se ai ka bërë “Paktin me Mefistofelin”, me regjimin komunist, po të shprehem me një term nga letërsia gjermane, për të cilën Bakalli sot pretendon se është bërë ekspert, pas gjeologjisë. “Mefistofeli” i Gilman Bakallit mishërohet në figurën e Hekuran Isait, ministrit të brendshëm të kohës, të regjimit komunist. Ashtu si në dramën e famshme të Gëtes, “Mefistofeli” i diktaturës komuniste i kërkoi Gilman Bakallit shpirtin, në këmbim të plotësimit të dëshirave të tij. Dhe Bakalli e firmoi “paktin me djallin”.
  Duke u vënë nën komandën e “dorës së kuqe” Gilman Bakalli filloi të shohë të mira në jetë, duke marrë të drejtën e studimit për gjeologji, një fushë ku zbuloheshin shumë grupe sabotuese, gjë për të cilën Gilmani pritej të jepte kontributin e vet, sikur regjimi të kishte vazhduar të jetonte më gjatë, pasi ai mbaroi shkollën e lartë. Në shkollën e lartë Bakalli kishte shok kursi dhe konvikti “Çorapen” famëkeq të Berishës, që gjithashtu studionte për gjeologji, dhe që më pas do ta ndihmonte Gilin, siç e thërriste edhe ai shkurt mikune vet të ngushtë, të hynte në politikë.
  Kur Bakalli mbaroi studimet e larta në 1991, ai nuk punoi asnjë ditë si gjeolog, duke shkuar emigrant jashtë vendit, në Austri. Në vitin 2000 Bakalli shfaqet në Universitetin e Shkodrës si pedagog i gjermanistikës. Sesi përfundoi ai pedagog i letërsisë gjermane dhe i përkthimit në Departamentin e Gjermanistikës në Universitetin “Luigj Gurakuqi” të Shkodrës, kjo është një nga çuditë e tranzicionit shqiptar dhe një gjë që tregon për joseriozitetin e këtij universiteti. Z. Bakalli, në jetëshkrimin e paraqitur për veten në faqen on-line të Kuvendit të Shqipërisë pretendon se ka përfunduar studimet për gjermanistikë në Universitetin e Shkodrës, por pa dhënë data se ku e ka bërë këtë gjë. E pastaj ky njeri kërkon transparencë. Nëse ai do të bënte transparencë për këtë aspekt të jetës së vet, atëhere do të dilte një ngjarje për një pjesë tjetër të filmit “Matrix”, ku një njeri është njëherësh në dy vende, se z. Bakalli atëhere “studionte” gjermanistikë si emigrant në Austri, ku bënte punë të rëndomta për të nxjerrë jetesën dhe për të paguar diplomimin në Shkodër. Epigramin e Bakallit do ta kishte gjetur më mirë se unë i famshmi Tefë i Shkodrës, sikur të ishte gjallë. Ironia më e madhe, që e kapërcen edhe fantazinë e Tefës është se kancelare e Universitetit të Shkodrës në vitet kur supozohet se Gilman Bakalli ka studiuar për gjermanisht në këtë universitet ishte kurrkush tjetër veç Jozefina Topallit. Ajo sigurisht di shumë për shkollimin e Bakallit por nuk i pëlqen të flasë se atëhere Gili i sillte ndonjë dhuratë kur vinte nga Austria dhe se zonja sharmante lëshonte në korridoret e universitetit aromën e parfumeve të shtrenjta-dhuratë e Gilit.
  Në vitin 2000, në kulmin e konfliktit mes PD në opozitë dhe PS në pushtet, kur ishte koha që “qendrestarët” demokratë, shumë prej të cilëve me diploma universitare të marra brenda dhe jashtë vendit, ishin rrugëve pa punë, ish-gjeologu Gilman Bakalli u emërua pedagog i letërsisë gjermane dhe përkthimit në departamentin e gjermanistikës. Ata qytetarë shkodranë, të djathtë apo të majtë, që atëhere habiteshin se si ndodhi kjo, besoj e morën përgjigjen këto ditë, kur Bakalli deklaroi nga foltorja e Kuvendit ndarjen nga PD. Sipas atyre që Bakalli thotë në jetëshkrimin e vet në faqen e Kuvendit të Shqipërisë, në vitet 2001-2004 ai gjendet në Grac të Austrisë për të bërë doktaraturën në universitetin e këtij qyteti. Por ajo që nuk merret vesh është se kur Bakalli ka marrë masterin. Në jetëshkrimin e vet ai nuk jep asnjë të dhënë për këtë gjë, por pa bërë masterin nuk ta jep kush doktoraturën. Në kohën që Bakalli supozohej të ishte në Grac, ai, në vitin 2002, emërohet drejtor i departamentit të gjermanistikës në Univesitetine Shkodrës. Ashtu si në kohën kur supozohej të studionte për gjermanistikë në Shkodër, Bakalli gjendej njëkohësisht në dy vende. Kaq gjermanist i madh të ishte ky ish-gjeolog që Universiteti i Shkodrës dhe ministri socialist i arsimit të detyroheshin të emëronin atë në këtë post?
  Sekreti i suksesit të Bakallit është lidhja me sorosianët në Shqipëri. Bakalli u tërhoq nga sorosianët në masonerinë e tyre intelektuale, që shpërndan privilegje. Në vitin 2002 Bakalli përktheu dhe botoi librin e ideologut të sorosizmit, Karl R. Popper “E gjithë jeta është zgjidhje problemesh”. Ky është një nga tre librat e Popper që janë botuar në Shqipëri, dhe kjo është bërë me financimin bujar të Fondacionit “Soros”. Se përse ky sponsorizim iu dha Bakallit, kjo është e qartë. U bë që Bakalli të pompohet intelektualisht, në mënyrë që t’ i hynte karrierës akademike. Me këtë kuptohet se Bakalli hyri në elitën sorosiane shqiptare. Tashmë ai ishte gati për të bërë karrierë politike. Masoneria sorosiane në Shqipëri e tërhoqi Bakallin në rrethin e vet, për të thënë se në elitën e “shoqërisë së hapur” sorosiane në Shqipëri nuk hynin veç njerëz me origjinë nga ish-nomenklatura komuniste dhe ish-aparatçikë të regjimit komunist, por edhe ish-të persekutuar politikë. Por këta të fundit zgjidheshin nga rrethi i njerëzve si Gilman Bakalli, pra të tillë që ishin privilegjuar nga ish-regjimi komunist në krahasim me të ngjashmit e tyre dhe që të kishin lidhje të posaçme me ish-regjimin komunist, që zinin fill te firma e hedhur në zyrat e tij të errta. Pra, “dora e kuqe”, vazhdonte të komandonte karrierën e Bakallit.

  Reply to this comment
  • Cœur January 17, 14:43

   Gatja i Lazaratit
   jeni pa bar tani dhe ngelet blogjeve
   dhe ne alucinacion te plote te nje krize astinence ,flet percart .

   diskuto artikullin Gate ,artikullin ,jo Bakallin .

   ose mos diskuto fare , dil kullot per jonxhe tani ,se tjeter s’ka .

   Reply to this comment
   • Dostojevsk Lazarati January 17, 18:22

    (Une nuk marr mendime nga ”shimpazete” se cfare do shkruaj,, e perse do shkruaj!? Nuk jam i obliguar te marr pelqimin tuaj dhe as keshillat e ”shimpazeve” si ju qe fatkeqesisht, flasin dhe gjuhen shqipe! Fatkeqesi!!!

    E fundit, Ajo qe une shkrova i permbahet temes 100% por eshte veshtire te kuptohet nga ”shimpazete”! Une thjesht paraqita ”cv-ne” ose pak histori te shkurter te ketij ”sorosiani” e harrova te shtoj se ai eshte ”cifut” me origjine! Nje cifut i cili ka hyre ne politiken shqiptare me ndihmen e te atit te tij shpirteror, ‘George Soros” c’fare mund te presesh prej tij te thote????

    Cdokush qe ka pak mendje, pavaresisht se kujt religjioni apo denomicioni i perket, e kupton qe ”m…ja” ne fjale, ”Bakalli” kerkon te bej karriere politike duke perfituar nga ngjarja e shemtuar (me protagoniste agjencine e sherbime sekrete Mossad,) qe ndodhi ne Paris!

    Tung!

    Reply to this comment
   • info analitike January 17, 20:57

    “ai, duke pranuar se ka marrë edhe mbështetje për shkrimin, por asnjë publikisht. Kjo sepse në Shqipëri, të gjithë kanë frikë se etiketohen si islamofobë”

    1) Lexova ne faqen e tij ne facebook se nuk i ka munguar mbeshtetja publike nder te cilat lexova edhe ate te Arlinda Gumes
    2) Nuk besoj se ne Shqiperi opinionit publik i behet vone nese Gilmani, une apo dikush tjeter mund te jemi islamofobe. Ne Shqiperi ka shume racizem duke filluar qe me cifutet, zezaket, kinezet deri edhe tek qendrimi ndaj emigranteve shqiptare. Le te mos krijojme casus-e te tilla qe me teper nxiten nga egocentrizmi sesa preokupimi real.
    Qendrimet radikale te Bakallit ngjajne me ato te gazetarit dhe tashme politikanit, Magdi Cristiano Allam personazh qe ka ngjallur shume debate me daljet e tij ekstremiste.

    Reply to this comment
 9. Daridar January 17, 13:55

  E ke qare shkrimin more hajdar.Lexo me shume per fene muslimane atehere shkruaj ore trap me emer muslimani. Nderro emrin me mire se ti vetem musliman nuk je. tung Mono

  Reply to this comment
 10. AT January 17, 13:58

  Brravo kerriq, brravo, visk, brravo gomar. Zgjidhe vete vleresimin qe meriton. Une personalisht mendoj per brravo visk Gili.

  Reply to this comment
 11. pro.... January 17, 14:09

  …pershendes pellazgun..!

  Reply to this comment
  • Pellazgu January 17, 15:44

   @pro….

   Edhe Pellazgu të përshëndet…

   Reply to this comment
   • Tartufi January 17, 16:29

    @ Pellazg
    Jemi futur ne nje loje,ne mes te nje llumi te madh,qe eshte veshtiresi
    e madhe te dalesh ne krye? Po te heqim dore, ky llum i akumuluar
    dhe i shtuar per 70 vjet resht do te na tregoje si te deshtuar.
    Dhe normalet e kesaj Dites shpesh here na quajne te cmendur,me
    sharjet tona te pa permbajtura,por kurre nuk e mendojne thelle kete
    cmenduri.
    Te rosh ne mes te nje populli qe nuk ka fjale ne kete bote per degjenerimin qe ju shkaktua nga nje dor njerzish te fares se tyre,per
    70 vjet resht dhe te mos kuptoi,te ngelet vetem te luash nga trute e
    kokes? Te ngelet vetem te shashe se te diskutuarit eshte marezi!
    Une ta kuptoi mire gjuhen tende,kjo vjen nga cmendurija e kafsherise te ketij populli.

    Reply to this comment
   • SKORPION January 17, 16:43

    Ngjarjet e Parisit ishin likuidim klasik si atentat,por kursesi terrorizem.Ate qe ben Charlie Hebdo nuk eshte liri fjale,po sakte liri e fjale e urrejtjes.Tani vazhdojne me te njejtin avaz.Ai komedianti me ngjyre ate qe shkroi nuk qenka liri e fjales po dic e keqe qe bie ndesh me antisemitizmin? Cfar liri dyftyreshe qenka kjo?

    Reply to this comment
 12. zefi January 17, 14:19

  Me te tille deputete injorante kerkon te hyje ne Europe Shqiperia?
  Nuk mund te shahet krishterimi per djegjen e shkencetareve e dijetareve ne sheshet e Europes as per masakrat e kryqtareve katolike mbi popullsine ortodokse ne Bizant, as per luften 40-vjecare, midis katolikeve dhe protestaneve ne Irlanden e veriut, as per masakrat e ushtrise greke qe dogji 190 fshatra te Shqiperise se jugut dhe therri 200 civile (gra pleq, burra dhe femije ne Hormove (mos te kujtoje Janullatosi se jane fshire nga defteri shqiptar ato) dhe genocidin dhe shpronesimin barbar te popullsise came.
  Po keshtu, nuk mund te fajtohet Islami per vrasjen e 12 vetave ne Paris etj.
  Na mbyti injoranca e analisteve bakalle. Kush i paguan keta analiste?

  Reply to this comment
 13. Kris January 17, 15:12

  O te dashur komentues! Po jemi te gjithe shqiptare more te bekuar! Kujt i duhet tere kjo urrejtje dhe percarje!?Me dashuri gjen dashuri!

  Reply to this comment
 14. Gjergj January 17, 16:31

  Z.Bakalli,

  mos u tundoni dhe mos u prekni nga kercenimet e vemjeve turke dhe arabe. Asgje tjeter nuk jane. Jane thjesht zhgarravina shqipfolese.
  Ajo qe duhet tu jape Juve mbeshtetje, eshte realiteti ne terren. Shqiptaret nuk kane lidhje me faren e zeze te prapambetjes dhe te qenit zagar i botes. Aty ku jetojne keta plehra islame,,,,sundon varferia dhe shpellarizmi, njerezit ikin nga syte kembet dhe nuk shohin asnje perspektive jetese. Shihni boten myslimane. Eshte bota e injorances dhe e prapambetjes.
  Ata, qe ne Shqiperi, kerkojne te bejne ambasadorin e arabeve dhe turqve osmane, e kane te qarte se nuk duhet ta teprojne shume. Durimi ka nje fund dhe ai perfundon aty,,,,kur plehrat e kesaj bote, kerkojne te “dominojne” jeten e nje vendi.
  Shqiptaret nuk jane arabe dhe nuk jane turq. Ata qe duan te jene te tille,,,,te ikin nje ore e me pare, atje ku mendojne se gjejne vendin e parajses,,,,por ama pa te drejte kthimi.
  Feja e shqiptarit eshte shqiptaria. Cdo “ideologji” tjeter,,,,do kallet dhe do shkrumbohet, bashke me ambasadoret e tyre.!!

  Reply to this comment
 15. ay January 17, 17:32

  Ne Shqiperi nuk ka konflikt fetar,sepse nuk ka popull fetar.Ka ca aktore,…Aktori Sali Berisha mori persiper rolin e antikomunistit te terbuar,Aktori Sabri hafes godo mori persiper rolin e antikomunistit te urte,Aktori Sabri hafez Koci mori persiper rolin e muftiut moralisues-folklorik,;Nje aktor erdhi nga Afrika te luaje rolin e shejtan priftit grek e keshtu kane 23 vjet qe luajne teater me ne.

  Reply to this comment
 16. shqiptar sharri. January 17, 19:17

  Po,pse more vllezer po shani njeri tjetrin kur nuk keni asgje ne dor?
  Po,ju pyes,gjith juve qe komentoni,ktu pa mende dhe pa tru:A’keni ndigjue ndonji her,par ORGANIZATEN E MASONVE?Nese keni ndigjuar apo lexuar,ateher bejni thirrje kokes dhe trurit dhe dota shifni,se MASONET,jan ata qe gjitja luftrat dhe kacafitjet mes feve dhe popujve,ata i organizoin dhe i financoin per parat e botes,per dollaret,e strlinat,pe arin dhe nafte,pra te gjitha te keqiat dhe luftrat,pucet ushtarake,revolucionet popullore e fetare ata i pregaditin.Pandaj mos bejni si grat te ruga e pusit kur mbushin ujin e menjesit.

  Reply to this comment
 17. Arben January 17, 20:09

  POR TI OR GILMAN I KE PROVOKUAR, PRANDAJ TE KA THENE NDONJERI NDONJE LLAF (QE TI E QUAN KERCENIM)

  MOS OFENDO NJERI E NUK TE THOTE NJERI PLAC ME GOJE.

  ISLAMI ESHTE FEJA E PAQES.

  Reply to this comment
 18. Gjergj January 17, 20:15

  O shqiptar Sharri,

  Leri masonet dhe konspiracionet e tyre dhe perqendrohu me mire tek realiteti yt. Kur ta besh kete,,,, do arrish te kuptosh se SHARRI ka me teper callma dhe ferexhe, injorance dhe rrumpalle,,,,,,, sec ta lejon jeta me mend ne koke ne nje shoqeri “shqiptaresh”.
  Nuk jane masonet qe i ndajne shqiptaret. Jane tarallaket dhe perverset analfabete, qe me callma dhe mjekrra kerkojne ta bejne kosin llalle dhe shqiptarine turqizem. Ata qe mbyllin syte para ketij realiteti pshurres, nuk ia duan te miren shqiptarise.

  Reply to this comment
 19. XUME PROTOPORDHA January 17, 20:16

  Urraaaaaaa, doli XUMJA, ngjarje e madhe. Doli dhe mesuam shume nga komentet plot mendim e filozofi. Eshte mbushur plot ide, logjike dhe analize. Kot e sulmoni, mua me pelqen, sikurse edhe Vezhguesi F, Jozefinka Topallovic dhe Kastriot Myftaraj. Shvejku per inatin tuaj do thoshte: na rrofshi bythen, Rrofte!

  Reply to this comment
  • XUME PROTOPAPA January 17, 21:46

   TE KERKOJ NDJESE

   per humbjen e dy oreve te kullotjes se zakonte qe te bej ne livadhin modern te veterinarit te munguar, avokatit te plep-shkolluar, keshilltarit juridik te shokut Edi Rama, po ndihmoja Uran Kastravecin, çunin e Fuatit, te lidhte ushkuret e barnabrekeve, ndersa recitonte nje nga “sonatat” e tij plot frymezim, e te pranishmit ishin te paisur me kundragaze anti helmim.
   Sa te me jepet mundesia do konsultoj gjeologun Gillman, per shendetin tend te demtuar nga kjo negligjence e pa desheruar nga ana ime, qe mund te te shkaktoje konvulsione hamutgojore tere farefisnore.
   Riha ate qe do besh dhe te premtoj me solemnitet qe kullotjen tende te perditeshme nuk do te ta mungoj deri sa te ngordhesh.

   Reply to this comment
   • XUME PROTOPORDHA January 18, 06:59

    O Xume, po ca ke me mua o lumadh se une per mire te kam shkruar gjithmone. Ti Xume e une Xume, ti pape e une pordhe, une nuk kam se cfare te bej tjeter per ty vecse te lavderoj. Se e kam gjetur origjinen tende, vjen nga nje familje e humbur e Shqiperise se Mesme, te shpuri me zor Enver Haleja ne shkolle dhe aty u filologjose, dhe pastaj u bere komunist, I oreve te dyta apo te treta. Te eci disi me pas, se I hyre rruges se studimeve gojore, por e dhjeve kur te perjashtuan nga partia. Atehere edhe mami jote u murxit pak, se I kishe dale per konkurence. Tani, pasi mbaron pune ne kuzhine, ja fut noj shkrimi neper blogje, se per gje tjeter nuk je as per loqe. Xume, Besian, Jozefinka, Vezhguesi F, po mbase edhe Dardan dhe info analitike, jeni te gjithe personifikimi I nje, te vetmit prototip, te komunistit legen e servile, spiun e llapaqen, as me pak e as me shume se Saliu I Berishajve. Tung nga Gil.

    Reply to this comment
   • XUME PROTOPAPA January 18, 10:48

    Une edhe te kerkova ndjese, po ti se di ç’eshte edukata fizike se ate qytetare ta ka zene nga bishti Lisi te varret e Shqypit, kur bytheshiteshe andej nga Barbullenja e Ahmet Muhtar Zogollit te Xhemalit e Sadijes se Toptaneve me apendicit te operuar.
    Jam kurioz te me thuash nje dhe vetem nje nga “shpifjet” qe me atribuon, do te te afroj falas nje kafe (me pak striknine brenda) si mi qenefesh qe je.
    Une quhem Virgjinush Fuat Kostreci, dhe ke te drejte jam nga fshati i Erion Veliajt: Qelbesire – sot Ura Vajgurore. Kam nje mbese qe jam lodhur nje muaj per ti dhene emrin e rralle Ke-i-dha. Kam lindur ne 38-ten e shekullit te kaluar, jam burgosur vullnetarisht me 13.06.1973 dhe me nxorren me force nga burgu (edhe pas dusheve ku punoja si sapun mbledhes nga dyshemete – qelbesoja dynjane) ne 13 qershorin e 1981-shit.
    Me pelqen te mashtroj jo vetem miletin por edhe Ministrine e Financave dhe ate te Drejtesise, duke pretenduar se kam bere 20 vjet burg (ku marrin vesh Cani e Naçua i te korruptuarit Ilirush!).
    Here pas here me vjen nje muze kristaline dhe sajoj ndonje sonete (jo sonate, se di ti bie vetem fyellit pa vrima e pipizaneve te Myneveres, komshijes se Saimir Tahirit tek fabrika e kavanozeve ne Tirone).
    Ate nje meleon (nje milion) leke te reja qe me dhuroi shoku Edi Rama per vitin e ri per “njezet” vitet e burgut (bera vetem shtate), i bera te gjitha “rrush e kumbulla” thua ti, jo sapune me dhjame qeni.

    Reply to this comment
    • Vezhguesi F January 18, 17:05

     XUME, pse burgaxhi paske qene bre? Per pulatike apo ordiner? Nuk te dija aspak keshtu o Virgjinush. Bravo, mu shtua shume respekti per ty. Se dukesh qe ke qene ordiner, bravo djali.

     Reply to this comment
 20. toni January 17, 20:39

  Z Bakalli i dhemb veshi per ezanin e hoxhes po nuk e degjon fare kembanen e kishes,kur diskuton per akustike leshoje gojen per te dy anet njesoj,jo nje i nenes e nje i njerkes z profesor.

  Reply to this comment
 21. plaku i mocem January 18, 02:36

  Je i vogel o Bakall,per te analizuar fenomenin e Islamit ne Shqiperi.Eshte fakt i pamohueshem se ne Shqiperi feja muhamedane eshte fe e ardhur sikunder edhe krishterimi eshte fe e ardhur,mirpo ju more Bakall,nuk dini akoma dicka.Pjesa derrmuese,do te thosha mbi 90 perqind e shqiptareve te besimit musliman, per fatet e Shqiperise i kthejne b.. xhamise.Pyet ndonje te besimit tjeter e ben kete gje per institucionet e kultit te vet?Naten e mire o Bakall qe qenke dhe pedagog,mjere studentet e tu cfare mesojne prej teje!

  Reply to this comment
 22. lumi January 18, 08:21

  edhe gomeri nese shkon 4.5.vjet ne univerzitet dot arri te marr ni diplom.
  perseri gomer i thon

  Reply to this comment
 23. denisi January 21, 20:11

  atyre qe ju djeg e drejta tani fillojn e shpifen por jeni te vegjel para kti intelektuali te madh ju qe beni komente me siguri jeni me arsim te ulet ju maximumi keni lexuar kuranin kurse GILMAN BAKALLI ASHT HERO I FJALES SE LIR mesa shof te gjith ata qe kritikojn islamin jan te kercenuar me jet edhe dy shkrimtar sulejman rrushdi qe asht konvertu kristian e kan kercenuar me jeten a mos mahet me kercenime feja islame sikur asht hap ?pastaj saher shkoj ne shkoder per pushime me zgjon hoxha ne 5 mjesit a asht normale me besdis njerzit ne shpi te veta ?

  Reply to this comment
 24. Shkoder October 9, 11:14

  Zoti i Gjithsise e meshirofte Gimanin.. Nuk ka pas informacion per tolerancen dhe fene e paqes e te meshires.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*