Gjaku i Churchill del në ankand

February 24, 2015 11:10

Gjaku i Churchill del në ankand

Një shishe ku është ruajtur gjaku i ish-kryeministrit britanik, Winston Churchill, pritet të del në ankand në një shtëpi ankandesh në Britani.

Timothy Medhurst, një zyrtar i ankandeve “Duke” në Dorchester, ka thënë se pikat e gjakut janë mbledhur kur kryeministri i periudhës së Luftës së Dytë Botërore ishte trajtuar në spitalin “Middlesex” për një frakturë të ijëve në moshën 87 vjeçe më 1962.

Shishja është mbajtur nga infermierja Patricia Fitzgibbon, e cila tha se ka marrë leje për të mbajtur atë shishe si suvenir kur kanë dashur ta hedhin, transmeton Koha.net.

“Më kujtohet se ai asnjëherë nuk mund të flinte pa e lexuar edicionin e parë të të gjitha gazetave të cilat ia sillnin atij posaçërisht”, ka thënë Fitzgibbon.

Gjaku i tij pritet të shitet nga 460 deri në 930 dollarë kur të del në ankand, por Medhurst thotë se shtëpia e ankandeve e konsideron të “pamundshme t’i vihet një çmim kësaj pjese unike të historisë”.

February 24, 2015 11:10
Komento

2 Komente

  1. halldup February 24, 20:42

    Shkruhet: gjaku i CHURCHILLIT, o shqiptar!

    Reply to this comment
  2. shqiptar sharri. February 24, 20:44

    Gjaku i kti eshte si gjaku i atyre qe jan te smur nga SIDA,dhe ju keshilloi te mos e bleni.Kur hitleri e mori austrin dhe cekosllovakin ky beri pakte paqe,me ministrin ribertop,dhe ministri i kty muti.PO,mandej kur hitleri i hyri dhe anglis ky pordhec nji kindershtar i komunizmit ashtu si amerikant,bene aleanc me komunizmin i stalinit,dhe shpetuan nga nazizmi fal rusve.Dhe kur mbaroi lufta ky pizeveng e ndau boten ne perendim dhe lindje,ky ja afroi harten ruzveltit dhe stalinit,ky ishte qe e ndihmoi titon,dhe ky ishte nji armik i popullit ton,ky i tha stalinit,ja ti ta lam,polonin,chekin,bullgarin,hungarin jugosllavin,rumanin dhe krejt kavkazin dhe baltikun,por greqin ne dota mbajm se ushtrit tona jan atje.Ky,mandej sa ke gjall nuk e pranoi doren e miqsis s’shqipris dhe te qeveris s’atehershme,nuk e pranoi dhe se aniet i futi ne shqipri per ta sunduar dhe robruar shqiprin,ky eshte nji armik si ata ambasador qe vendosen ne londer per kufit e shqipris,prandaj mos e blini gjakun e kty flliqani.Haaahaaa,haaa,e shkrujta kete koment vetem se skisha dicka ma te rendsaishme se e dij.se kerkush nga shqiptaret nuk miret me kete person,nese jan shqiptar te vertet.

    Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim