Gjëndrat në gjoks, kur duhet të shqetësohemi

Redaksia Online January 14, 2013 14:09

Gjëndrat në gjoks, kur duhet të shqetësohemi

Shifrat alarmante të të prekurave nga kanceri i gjirit vitet e fundit e kanë rritur vëmendjen e femrave për kontrolle periodike të trupit të tyre. Gjëndrat  në gjoks shfaqen te shumë femra, çka bën që atyre t’u shkojë mendja menjëherë tek më e keqja.

Por nuk është gjithmonë kështu. Shpeshherë mund të kemi të bëjmë me formacione beninje, të cilat mund të jenë kiste apo fibroadenoma. Në disa raste arsyeja e shfaqjes së tyre mund të jenë edhe ndryshimet që pëson trupi, p.sh. gjatë menopauzës.

Madje, mund të ndodhë që edhe në moshën 8 vjeç, vajzave t’u shfaqen gjëndra, të cilat nuk janë gjë tjetër veçse shenjat e para të fillimit të pubertetit dhe ndryshimeve hormonale.

Diagnoza e bazuar në biopsi, ekografi apo mamografi është mënyra më e mirë për të kuptuar se me cilën nga këto raste kemi të bëjmë.

 

Fibroadenoma

Është një tumor beninj, i cili haset shpesh te femrat nën moshën 35 vjeç. Është një formacion në gjoks që nuk sjell dhimbje dhe formohet e rritet për shkak të çekuilibrimit të hormoneve, si p.sh. sasia e madhe e progresteronit.

Me kalimin e muajve, dimensionet e kësaj gjëndre mund të rriten, duke krijuar edhe shqetësim. Për këtë arsye, mjekët këshillojnë një ndërhyrje kirurgjikale për të hequr masën e zmadhuar.

 

Kistet

Kistet janë të dhimbshme. Ato janë si qeska të mbushura me lëng, i cili duhet ekzaminuar. Një sasi e vogël e këtij lëngu i nënshtrohet analizës histologjike, e cila jep përgjigjen e saktë për materialin që e përbën dhe sa i rrezikshëm mund të jetë. Në disa raste, mjekët procedojnë me aspirimin e këtij lëngu dhe kontrollet e herëpashershme, pasi kistet mund të mbushen sërish.

 

Tumori në gjoks

Në shumicën e rasteve, tumori i gjirit nuk ka asnjë simptomë. Për këtë arsye, kontrollet vetjake duhet të jenë të shpeshta, pa harruar mamografinë të paktën një herë në vit. Tumori i gjirit apo karcinoma mamare nuk haset shpesh te femrat nën 45 vjeç. Kjo lloj gjëndre ka formë të çrregullt, është e fortë dhe ndryshe nga kistet është i fiksuar në një vend.

Rastet kur duhet të shqetësohemi kanë të bëjnë me shfaqjen e një gjëndre nën sqetull apo në gjoks, e cila shoqërohet me enjtje, irritim, skuqje të lëkurës, ndryshim të formës dhe përmasave dhe dhembje.

Gjëja e parë që duhet bërë në këto raste është të drejtohemi tek mjeku. Vetëm ai mund të japë një përgjigje për të gjitha dyshimet tuaja.

Tumori i gjirit është sëmundje e rëndë që u ka marrë jetën miliona femrave në të gjithë botën. “Bisha” mundet vetëm duke bërë kontrolle të herëpashershme. Diagnostikimi i hershëm është thelbësor për të fituar betejën me të.

/ Përgatiti: Gazmira Sokoli

Redaksia Online January 14, 2013 14:09
Komento

28 Komente

 1. MAJLINDA June 3, 20:24

  si kurohen kistet ne kushte shtepijake ne gjoks?

  Reply to this comment
  • Tina January 30, 01:46

   Vajzes time i ka dal nje gjander ne gjoks është vetem 9vjeqar por ka dhimbje dhe i është enjetur ju lutem me tregoni qfar është se jam shum e shqetesuar..

   Reply to this comment
   • Leonita January 5, 12:32

    Pershendetje jam 20 vjece dhe kam nje gjender ne anen e majte te gjirit nuk eshte qe kam shume dhimbje ,vetem kur e prek me dore gjendren ndiej nga pak dhimbje ,por jam e sheqetesuar qka mund te jete kjo gjenderr,Besoj qe do te pergjigjet dikush komentit time

    Reply to this comment
  • Tina January 30, 01:50

   Vajzes time i ka dal nje gjander ne gjoks është vetem 9vjeqare por ka dhimbje dhe i është enjetur ju lutem me tregoni qfar është se jam shum e shqetesuar..

   Reply to this comment
 2. majlinda July 31, 18:24

  Jam Duke mar antibiotici per gjender dhjamore ne gjoksin e djathte a perthahen ATO me antibiotik dhe sa kohe do ishte mire te mar antibiotik

  Reply to this comment
 3. selim August 26, 10:42

  kam nje gjenderr ne gjoks si kokerr me dhemb kur e prek

  Reply to this comment
  • Denis March 10, 00:12

   Askush nuk kthen pergjigje.Kam nje djale 11 vjece dhe ka te njejtin problem . Ne zonen e aureoles ka ne gjender sa nje lajthi dhe I dhemb por ska enjtje.Ju nese jeni kontrolluar cfare ju ka thene mjeku? A eshte dicka shqetesuese ?

   Reply to this comment
 4. enkeleda October 25, 14:00

  jam 30 vjeçe, dhe me ka dale nje gjenderr ne sqeul, kam dhimbje shume, kur e prek dhe kur nuk e prek , mezi ngre krahun, ju lutem çfare mund te bej.

  Reply to this comment
  • Adela February 8, 00:50

   E ke gjender djerse, e sigurt sepse e kam kaluar vet. Ka dhimbje qe sngre dot krahun.vizitohu dhe do te japin dy lloje pomadash te cilat e japin efektin mbas 4 diteve te plote

   Reply to this comment
 5. Behie February 25, 07:10

  Kam verejtur nje kokerr ne pjesen e eperme te gjirit te djatht edhe pse gjithmon kam bere vetekontroll asnjeher skam verejtur nje gje te till eshte kokerr jo eshe shum e vogel nuk dhemb a mund te jet gjander dhjamore apo kancer ju luem me tregoni jam 38 vjeqe

  Reply to this comment
 6. laura March 9, 19:59

  Jam 32 vjec jam diasnikuar me 12 kiste ne njerin gji e 11 te tjetri plus rrjedhje e nje lengu jeshil..she nje kist 6 cm ne miter ..bera analizen e lengut e doli virus I stafilokok Mora ilacet 5 site I nderpreva se kisha keputje e dhimbje te stomakut ,jam shum ne merak cfare duhet te bej

  Reply to this comment
 7. nadire saliu March 18, 10:18

  mami im para tre vjetesh esht bere operim ne gjoks oqi gjendren tomorale tani asaj i ka dalur nje gjender tjeter po gjendra esht e levizshme kur e prek me dor asaj i leviz dhe ka llimje ju lutem dua te di esht ndonje gjender me qeder apo jo dua pergjigjen tuaj me respekt nadi

  Reply to this comment
 8. Lockaevogel March 30, 12:45

  Kam nje gjander ne gjoks i Cili endet here nga Njera ane e here ne anen tjeter

  Reply to this comment
 9. klaodia May 2, 16:30

  Mamit tim i eshte shfaqur nje gjender ne gjoksin e majte e vizitoi dhe i thane se eshte fiberadenoma beninje. Kam nevoj te di nese exhte e nevojshme te hiqet kjo gjender dhe a del perseri pasi e ka hequr?

  Reply to this comment
 10. Merita June 18, 11:32

  E dashur laura ,merr Aloevera Xhel,colostrium dhe Reishi dhe perdori per 3 muaj rresht dhe do shohesh efektin e shkelqyer .nqs je vertet e interesuar dhe e shqetesuar mund te lidhemi bashke

  Reply to this comment
 11. ami February 4, 14:57

  ju lutem mund te me jepni nje mendim se nuk di cte bej. jam 24 vjece nene e tre femijeve. I kam ushqyr femijet me gji dhe tani te voglen e kam ne gji. problemi im eshte se gjiri im I djath eshte me I madh se I majti cfar mund te jet jam shum ne ankth kam frik te bej kontroll theksoj qe bie ne sy qe eshte me madhe se I majti…me jepni nje mendim.

  Reply to this comment
 12. antigona February 25, 00:44

  Per shndetje jom 24 vjet jam emartume eh mka dal ne gji te djath ni si gjander ah sdi o jam ba shum ma rak ah shkakton per blem jam kan te spitali kurgjo so akim naj per gjegje memea dhan qe 1vjet e gjys a mashum ek am qit gjander

  Reply to this comment
 13. Florentine selimi March 1, 23:33

  Qka ndodhe nese kemi gjanderr me gjirin edjatht

  Reply to this comment
 14. linda April 25, 18:37

  jam 35 vjeqare kam dy femi kam disa te therura ne gjoksin e djatht

  Reply to this comment
 15. Ermira July 5, 22:10

  Pershendetje… doja t ju pyesja Cfar esht linfonodula aksilar?

  Reply to this comment
 16. Pa emer December 13, 15:49

  Qka ndodh nese njeri gji rritet me shpejt?

  Reply to this comment
 17. Egla January 30, 01:55

  Pershendetje jam nje Nanë me d’y femij kam një vajze dhe nje djal halli ime është se vajzen e kam 9 vjeqare dhe i ka dal nje gjander ne gjoks dhe ka dhimbje i është enjetur ka 10 ditë keshtu nuk e di qfare është jam shum e shqetesuar ju lutem me tregoni qfar është osé ku duhet te orjentohem ju faleminderit shum

  Reply to this comment
 18. ana May 29, 22:17

  km nje vajz 14 vjecare dhe ka dhimbje t shpeshta ne gjoks ,ju ltm me thoni nese esht ndonje gje shqetesuese apo jo???

  Reply to this comment
 19. ana June 2, 21:13

  vajza ime eshte 15 vjeqe dhe i kan dal ca gunga ne gjoks, shpesh here ka shum dhimbje, dhe kjo gje me shqeteson ju lutem me tregoni se qduhet te bej

  Reply to this comment
 20. Donika November 11, 15:44

  pershndetie jam Donika kam dialin 16 vjec ka nji Koker ne gjokes ne kraun e majt munt te me thoni cfar esh falemindetit

  Reply to this comment
 21. Xhoi May 4, 15:21

  Pershendetje jam 16 vjeqe dhe kam ne kokerr ne gjirin e majt cfar eshte ju lutem

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*