Përshkrimi i një beteje me partizanët shqiptarë nga një gjeneral gjerman

Nga Auron Tare February 20, 2016 02:20

Përshkrimi i një beteje me partizanët shqiptarë nga një gjeneral gjerman

Kemi dëgjuar shumë për luftën, por e parë me sytë dhe mendjen e një “armiku” ajo është më interesante.

Disa dokumenta janë deklasifikuar kohët e fundit nga arkivat amerikane mbi Luftën II Botërore.

Pjesa e mëposhtme është shkëputur nga shënimet e një prej gjeneralëve gjermanë që drejtuan luftimet në Greqi e Shqipëri dhe është publikuar nga Auron Tare.

Ja si e përshkruan gjenerali gjerman një nga operacionet:

“…Operacioni  Gembsbock dhe Steinadler Qershor 1944 ishin dy operacionet kryesore që u ndërmorën kundër partizanëve. Qëllimi  ishte shfarosja e forcës së mbi 9000 partizanëve të vendosur në Shqipërinë Jugore.  Objektivat e Operacionit: Të rrethohet armiku në zonat Kuç – Tepelenë – Përmet – Gjirokastër, në pamundësi të një rrethimi të shtyhet armiku drejt detit në zonën e Himarës. Ekzekutimi i këtij Operacioni ishte diskutuar në detaje me komandantët e Divizioneve duke përdorur hartat e zonës. Trupave ju tha qëllimi i misionit të tyre vetëm pasi filloi ekzekutimi i Operacionit nga vend qëndrimi fillestar i tyre.

Vështirësia më e madhe e këtij Operacioni ishte numri i pakët i trupave në dispozicionin tim për të rrethuar këtë zonë kaq të madhe.  Një betejë shumë e ashpër filloi në ditën e dytë të shfaqej në lartësinë mbi 2000 metra në masivin malor të Çorovodës. Vetëm një njësi speciale siç ishte Divizioni i Parë Malor me eksperiencë të plotë luftimesh malore, mundej t’i ndiqte partizanët në zonat më të vështira dhe t’i tërhiqte ata në betejë edhe në këto zona. Në momentin që partizanët e kuptuan se nuk kishin asnjë mundësi t’i rezistonin një njësie të tillë speciale si këmbësoria malore e këtij Divizioni, u munduan që të fshiheshin në zonat e vështira për t’u gjetur nga ne. Një pjesë e tyre bëri sikur do të sulmonte në Jug dhe pjesa tjetër u mundua të çante linjën e rrethimit në Veri – Perëndim. Shumë shpejt ata gjetën pikat e dobëta në rrethimin tonë. Njësitë e mbetura të partizanëve u larguan drejt Jugut në zonën e Vasiliko – Përmet – Tepelenë – Këlcyrë, një zonë shumë e ashpër malore. Duke qenë se kjo zonë kishte qenë gjithmonë një zonë e fortë që mbështeste partizanët, ata shpresonin se do arrinin të na përballonin në terrenin e thyer malor të këtyre maleve.

Gjenerali Lunz

Gjenerali Lunz

Divizioni i Parë Malor i cili kapi rrugën e kësaj zone në ditën e katërt të Operacionit, ndaloi atje për pak kohë sa të priste njësitë e tjera të lodhura nga beteja si dhe të pushonte pak edhe vetë dhe ditën e pestë, me gjithë rezistencën e fortë nga armiku, arriti t’u ngjitej pikave gati vertikale të maleve të Përmetit në mëngjes. Në të njëjtën kohë, Divizioni i 297 kapi grykat e rrugës Vlorë –Tepelenë – Këlcyrë, por ndërkohë, një grup i fortë prej rreth 1000 partizanësh u përpoq që të thyente rrethimin në Luginën e Sheperit me drejtim Gjirokastrën dhe më poshtë në Jug. Njësitë e Divizionit Styerer arritën që ta mbanin linjën e rrethimit të pa thyer dhe partizanët e lodhur nga përpjekja, ju drejtuan zonës së Kuçit. Kjo lëvizje vendosi fatin e tyre. Një tërheqje në Veri tashmë ishte e pamundur, pasi të gjitha batalionet Gjermane e kishin mbyllur rrugën Vlorë – Vasiliko si dhe të gjitha shtigjet e mundshme që mund të përdoreshin nga partizanët. Partizanët, duke parë që nuk kishin më asnjë shpresë shpëtimi, luftuan shumë fort nga dëshpërimi dhe terreni i vështirë i ndihmonte në këtë drejtim. Jo vetëm terreni malor ishte shumë i përshtatshëm, për ta kishte mjaft shpella ku kompani të tëra me partizanë mundën të strehoheshin në to. Në shumë beteja individuale gati edhe trup më trup, shumë nga këto vende ku ata fshiheshin, duheshin pastruar një për një.

Partizanët e mbetur u detyruan të ngjiteshin në malësinë e Kuçit. Rezistenca vazhdoi edhe për gati tre ditë me radhë. Më në fund arritëm t’i thyenim duke shpartalluar gati 2000 prej tyre, duke i vrarë apo kapur rob. Është mjaft e vështirë të themi me siguri se sa prej tyre kishin fatin të shpëtonin nga rrethimi ynë. Por megjithatë, disa javë pas kësaj beteje, partizanët u rishfaqën përsëri në këtë zonë, tashmë edhe më të fortë.  Nëse rrethimi do kishte qenë më i plotë në Veri-Perëndim, rezultati i Operacionit do të kishte qenë shumë më efikas. Përveç humbjeve në numër, armiku humbi një sasi të madhe armatimesh dhe municionesh si dhe pajisje të sinjaleve dhe komunikimit. Nga ana jonë humbjet ishin gjithashtu të mëdha. 120 të vrarë dhe gati mbi 300 të plagosur… Ky Operacion i urdhëruar nga Komanda e Lartë u quajt “STAINDLER”

Dita / për më shumë, klikoni KËTU

Nga Auron Tare February 20, 2016 02:20
Komento

167 Komente

 1. opozitar i sfilitur January 5, 13:54

  ta marri vesh Sali serbi cfar ishin djemt dhe vajzat e ktij vendi qe i vun pushken pushtuesit. nderime asaj rinie qe na ben krenar ne cdo kohe

  Reply to this comment
  • moçalor + terùn + redneck = jugor January 5, 13:57

   shko e lexo librat e At Zef Pllumbit e ke me kuptue si kush ishin moçaloret me yllin e kuq ne ball. ishin ato qe banen luften civile, ishin ato qe instaluen koleren e kuqe ishin ato qe instaluen injorancen moçalore.
   shko e bani te fala komunistave

   Reply to this comment
   • Hithri January 5, 15:21

    E po une me shume besoj gjermanin qe pershkruan kete lufte se At Zef Pellumbin qe shkruan mbi partizanet i nisur nga ideologjia vatikanase qe kishte ne tru. Keshtu mor mik, secili shkruan sipas ideologjise se tij, gjermani ketu shkruan sipas fakteve, prandaj merri me rezerva ato qe shkruan At Zef Pellumbi.

    Reply to this comment
    • raimondi Vlonjati January 10, 05:38

     Ky gjermani thote te verteten deri ne nje fare vendi, por kur ai bije ne kontradikte me veten kur thote se ne i shkateruam Partizanet , por me vone ata u shfaqen ne ate rajon te te forte se kurre

     Kjo tregon se partizanet te gjendur perballe presionit te nazisteve te cilet ishin te shumte ne numer, …jane terhequr ne ne menyre te organizuar duke shpetuar forcen e gjalle perballe presionit luftarak te nazisteve dhe me largimin e nazisteve
     menjehere partizanet tane jane shfaqur te riorganizaur ne ate zone aty
     Te mos harrojme se ata ishin te armatosur deri ne dhembe , me armet me moderne te kohes
     ndersa partizanet tane ishin te armatosur me arme modeste …..dhe nuk ishin profesioniste te luftes –E megjithate aty kane treguar se dijne te luftojne me mire se gjermanet …

     Por ajo qe me ben pershtypje dhe me emocionon eshte jo vetem lufta heroike e partizaneve tane,
     por edhe intelijgenca e drejtuesve ushtarake partizane
     te cilet
     …..duker perdorur manovrat e sulmeve mashtruese per te goditur ne anen e kundert ……(Ky jgenerali gjerman nuk e thote,)
     kjo taktike e partizaneve ka dhene efekt, sepse ka bere te mundur te cahet rethimi dhe te shpetojne partizanet …
     …dhe aftesia e partizaneve del me shume ne dukje duke pasur parasysh se perballe tyre ishte ushtari gjerman……qe sic thone amerikanet ,
     ishte ushtari Number 1 ne Bote

     Por nuk ka thene kot ish presidenti Eisenhower , kur ishte Krye-Komandant
     i forcave aleate ne Bari te Italise se :
     :”…..partizanet shqiptare gozhduan 4 divizione gjermane ne Shqiperi…..”

     Ky gjenerali gjerman genjen atje kur thote se u vrane 120 gjermane ….Ajo duket qe eshte genjeshter bajate ….Ne ate lufte aq te ashper qe ky e pranon edhe vete jane vrare me qindra naziste …..

     Aty kur flet per shpelllat , ai e ngatron se ne shpella u futen keta qe ishin te plagosur dhe spitalet e levizeshme aprtizane te cilat ishin ne Zonen e Smokthines dhe Kucit …

     Eh , ishin heroik partizanet ….

     Reply to this comment
     • Adi February 20, 09:37

      Rrespekt për shkrimin dhr frymën shqiptare që ke.

   • ILIRET January 5, 17:16

    Or mik qe te paska gri malarja e kenetave te Lezhes. Me mire komunist e bir komunisti, se sa spiun e bir spiuni, si puna jote.
    Se duhet ta kene thane shoket e tu spiuna. Komunist spiun nuk ka patur, pervec njanit. Sali Ram Berisha.

    Reply to this comment
   • era e ngrohte e burgjeve January 5, 21:17

    Si duket e ke pare te sat eme ne valle, ju a kane bluajtur kockat burgjet e xhaxhit, lageshtia e qelive ju ka bera qe reumatizma te depertoje dhe ne tru , edhe i vdekur po jua leron nenat me dulle, te jesh komunist eshte ideal i njerezve qe luftojne per barazi , si spiun qe je detyrimisht nuk mund ta shohesh njgjyren e kuq, ajo terbon demat dhe jo karkalec tuberkoloze si puna jote, era e myshkut te Spacit mesa duket te gudulise akoma hundet

    Reply to this comment
   • malok+alpin+injorant January 5, 22:34

    Ore toc maloku, akoma me komunistet dhe me maloket e Zogut ti. Po ata nuk ishin komuniste o malok qe shihje vetem kullen dhe katunin tat, ata ishin luftetare qe luftuan per vendin e tyre dhe jo per bajraktarin qe jetonte me taksen e gjakut apo per xhandarin e Zogut qe vetem prej uniformes ishte i pari i katunit. Jo mor injorant, ata nuk ishin komuniste ata ishin atdhetare, gje qe ju nuk e njihnit, jo se nuk donit por nuk ju linin malet te shihnit. Ne jug kishte kapedane qe drejtonin ne lufte , ata e merrnin titullin duke u treguar te zotet ne lufte dhe jo te trasheguar sic e kishin bajraktatet tuaj. Nejse , sic thashe ju nuk kishit faj atehere se nuk ju linin malet te shihnit, por nuk keni faj edhe tani se ju lame ne te butet dhe te qyteteruarit qe arritet te zbritnit nga malet sot.,

    Reply to this comment
   • Altini January 5, 23:41

    mjau mjau mjau…nese s’ke tru te heshtesh e te degjosh ata que ishin ne lufte, ki miresine te heshtesh per ata djem e vajza qe dhane jeten me dinjitet, ose jetuan ne heshtje e modesti

    Reply to this comment
   • frank January 6, 07:59

    e njof mire shkodren dhe at zef spiunin e vatikanit,nuk ka dallim propaganda fetare e vatikanit nga ajo e turkut nje mut jeni te dy.shqiptaret nuk ishin as vatikan asgje po ishin pagane.ti mos u hiq si me i mire se te tjeret se paske fen e vatikanit.pyete pak ate vatikanin tend ,se edhe njehere qe i kerkoi ndihme gjergj kastrioti e la ne balte dhe shqiperia luftoi e vetme per 30vjet turkun.mos na u hiq si super i ditur se je nje injorat shpellash.komunizmi beri shume gjera te mire per vendin tone dhe e rradhiti shqiperine ne anen fituese aleate.po te degjonim vatikanin tend do na kishte ndare greku me serbin,ai vatikani yt na don aq shume saqe nuk njef shqipatret e kosoves si shtet.para se te shkruash urrejtjen shiko realitetin dhe mos degjo pordhet me rigon te dom zefit.shqiperia eshte krenare per ata qeu vrane per liri kunder pushtuesve .a ka nje prift katolik hero ate me thuaj?hero jo tradhetar po.ik ha ndonje hashure se ke ik per lesh.

    Reply to this comment
   • Albanian EAGLE January 6, 17:26

    ..ndalu pak ne artikull dhe lexo, ..Luftime trup me trup…. me posht thuhet:.Ata (kupto “mocaloret” u rishfaqen edhe me te forte se me pare…, dhe pak me posht lexo…:humbjet tona ishin gjithashtu te renda.Nuk do shume mend te kuptohet se gjermaneve keta mocaloret me Yll ne Balle ua kane sjelle koqet verdalle e perpak sa ua kane keputur.Keshtu qe ti more bir ben mire te shpelash gojen para se te permendesh keta trima qe nuk mbushen breket por u perleshen edhe trup me trup, keta jane Lavdia e kombit tone, dhe jo si keta Patriotet e sotem qe ulin breket per ca dollare me teper

    Reply to this comment
   • Sala ne burg,Edi ne pension. February 20, 02:37

    Nga menyra qe shkruan dukesh qe ke 4 klase shkolle dhe ke shume urrejtje per jugun.
    A mos ndoshta e ben si dhelpra me rushte apo je kashte?

    Reply to this comment
   • ardi February 20, 16:19

    o lok po at zefi pse nuk luftoi apo rrite tu pi ven e tu pallu grat e fshatit sa per luft civile shko e fol me lok berishen. sipas teje at zefi na paska pas monopolin e te vertetes, shko o budall e zgjohu nga gjumi se zot nuk ka.

    Reply to this comment
   • e February 20, 18:34

    Te pakten partizanet shqipetare luftuan, ca si ti dhe rraca jote nuk mbahet mend te kene luftuar…Edhe kur u perpoqen te luftonin kunder komunisteve…ha ha ha, e di vete historine ti nga mocali I zadrimes dhe I torovice(ose thumanes)…

    Reply to this comment
   • Thanasi qe ta plasi February 20, 20:33

    Po te mos ishin ata more debil sot ti me siguri do flisje serbisht

    Reply to this comment
   • raimond vlonjati February 20, 21:08

    Mut Zef Pellumbi ishte nje krimb manastiresh dhe nje zvarranik para pushtuesve

    Ai ishte tamam nje sherbetor i rendomte i fshaizmit italian dhe Enver Hoxha beri shume mire qe denoi dhe duhet ta denonte me ashper

    Po ne nuk kemi nevoje te degjojm kete gjermanin se cfare ka thene per njerezit tane partizane

    ne kemi deklaraten e shkelqyer te Krye-moandantit te trupave Aleate -Gjeneral Eisenhower , i cili deklaroi ne 1946 ne Bari te Italise se :…Partizanet shqiptare gozhduan 4 Divizione gjermane ne Shqiperi….”

    Kjo mjafton per te kuptuar herozmin e pashembullt te partizaneve tane

    Reply to this comment
   • KERKOJENI TEK VETJA February 20, 23:37

    Te gjitha sa thua , jane idjotesite e nje moçalori, pjelles nazi- fashiste , ne dejet e te cileve vlon gjak antishqiptar dhe kriminel ne gen . Pthuuuuuu… morr bythe …! Perpiqesh te perçash shqiptaret ne Veriore e Jugore,sepse je nje derr pylli,malok i lindur e rritur ne shpella , por ti nuk ke pune fare ,me shqiptaret , se kini qene gjithe kohen spiune te te huajve , kunder ketij populli te shume vuajtur dhe qe tani,me Saliun ne balle,mendoni se iu erdhi koha juaj e felliqur. Populli nuk i harron mizorite tuaja more kelysh i nazisteve .

    Reply to this comment
   • Ervin February 21, 15:21

    Ore gomar, cfare lidhje ka Zef Pellumbi me ate qe thote nje gjeneral gjerman si deshmitar i pare i luftes. Tipike shqiptare, mbasi mbaron lufta fillojne e shajne ata qe te pakten luftuan.

    Reply to this comment
   • Motren MALOKEVE February 21, 21:36

    Te sateme ja ke treguar At Zef Legen Pellumbit?
    Ju shofte fara juve legenave kolaboracioniste te pushtuesve
    Maloket si ty do vdesin injorante dhe tradhetare. Kete e verteton edhe ky koment i yti o kafshe nga shpellat e malokerise.

    Reply to this comment
  • Pali January 5, 15:10

   Partizanet komuniste shqiptare, nen udheheqjen e komisareve jugosllave dh ete oficereve britanike, fituan luften nkunder nacionalisteve shqiptare dhe jo kunder ushtrise italiane apo gjermane. Imperializmi britanik e furnizoi ushtrine komuniste shqiptare me arme, veshje, para, pajisje te ndryshme, radio, bombardime me aeroplana. Ushtria partizane kreu vetem detyra ne sherbim te jugosllaveve dhe grekeve dhe kundra Shqiperise si gjate luftes ashtu edhe pas luftes. Kush mburret akoma per kete?

   Reply to this comment
   • Enver Hoxha January 5, 15:41

    Komunistet shqiptare luftuan per CLIRIMIN e Shqiperise,duke u bere pjese e KOALICIONIT BOTEROR FITUES ANGLO-SOVJETO-AMERIKAN!!!
    Ushtria e LAVDISHME HEROIKE NACIONAL-CLIRIMTARE e perbere nga djemte e vajzat me HEROIKE te popullit tone,perbehej nga dhjetra BATALIONE,BRIGADA ,DIVIZIONE E KORPARMATA te organizuara si USHTRI E RREGULLT!!!
    Ne siguruam mbeshtetjewn e plote te fuqive te medha te kohes si SHBA e BRITANIA E MADHE,te cilet kishin derguar prane SHTABIT TONE TE PERGJITHSHEM PERFAQESUESIT E TYRE NE RANG GJENERALI!!!
    Komunistet shqiptare e CLIRUAN Shqiperine pa patur nevojen e asnje ushtari te huaj,ndersa JUGOSLLAVIA TITIOSTE vetem se ka tentuar te percaje udheheqjen e LUFTES nepermjet agjenteve te vet si DUSHAN MUGOSHA E VELIMIR STOINIC!!!
    Te gjitha perpjekjet jugosllave deshtuan,deri sa ne vitin 1948 ne i TREGUAM VENDIN AGJENTEVE TE TYRE NE RADHET TONA ME PLUMBIN BALLIT!!!
    Kurre nuk ka patur sukses te dukshem nderhyrja jugosllave vetem ne momente te caktuara nepermjet agjenteve te tyre si KOCI XOXE,SEJFULLA MALESHOVA etj!!!
    Se sa ATDHETARE E TRIMA KEMI QENE NE,e verteton edhe fakti tjeter,qe edhe HRUSHOVIT ,LIDERIT TE SUPERFUQISE TJETER ME TE MADHE BOTERORE BRSS,I TREGUAM VENDIN!!!
    LLAPNI SA TE DONI,POR NE KURRE NUK BEME PAZAR ME FATET E POPULLIT TONE!!!

    Reply to this comment
    • Bardhyl Qirjaku January 5, 17:55

     I nderuari z.”Enver Hoxha” po nisem nga Juaj fjalia e fundit ” .. NE KURRE NUK BEME PAZAR ME FATET E POPULLIT TONE!!!” Cfare pazari ishte ai qe ne Mars 1953 ule ne gjunje gjithe anetaret e KQ, gjithe deputetet e ministrat dhe mbi 100 mije qytetare ne Sheshin Skenderbej per t’iu betuar Stalinit qe po varrosej ne Moske se do te ndiqje rrugen e tij.

     Reply to this comment
   • Korabi January 5, 18:50

    Po ky gjermani, apo dhe ky ka qene komunist? Po anglezet te cilet sic e pohojne vete, nga e keqja u detyruan te ndihmojne komunistet per shkak se ballistet ishin ne rastin me te mire pasive dhe ne me te keqin kolaboracioniste te nazisteve. Apo keta flasin kot dhe ju i dini te gjitha. Nuk ka dyshim qe koministet bene paralel me luften clirimtare dhe lufte per pushtet, dhe lufte brenda llojit, vende-vende mori dhe tiparet e nje lufte civile, por kurrsesi nuk mund te mohojme kontributin e luftes Nacional-Clirimtare. Ju kane shpelare trurin dhe flisni budalleqe neper forume.

    Reply to this comment
   • Ciljeta January 6, 11:42

    O Pal, te pjerdhsha mendjen, kaq mund te them per tyj se me shume nuk vlen.

    Reply to this comment
   • maks February 20, 09:06

    o pal ne jug te shqiperise luftonin bijt me te mir te shqiperise nuk i komandonin bajraktaret sepse ishin te lire dhe donin lirin serbet e kishin folen tek ju dhe barakteret e tu

    Reply to this comment
   • AGIM February 20, 12:13

    E pavertete. Greket dhe jugosllavet tere jeten kane luftuar per ndarjen ndermet tyre te territorit shqiptar. Keshtu bene edhe ne Luften e Dyte Boterore. Po te ish se edhe vete partizanet shqiptare do kishin luftuar pro tyre Shqiperia sot nuk do ish fare. Mendohu edhe nje here.

    Reply to this comment
   • arbeni nga tepelena February 20, 20:59

    ne korfuz eshte miratuar nje pakt(siamez) si esat pashe toptani ky donte shqiperine vetem me durres kavaje e tirane te jem une mbret e sme plas per asnje.balli kombetar nenshkroi ne korfuz te njejten ju vellezer grek merni der ne fier dhe ne te ballit ate qe do ngelet.

    Reply to this comment
  • Hithri January 5, 15:19

   Nje pershkrim i detajuar qe na eshte dhene ndonjehere per LANC-in edhe nga vete pjesmarresit e saj. Por, prisja nje analize te pergjitheshme si ajo qe ju be luftes greke te djelen e kaluar. Ky pershkrim ka kaperxyer gati me shume se 2 vjet nga analiza e mepareshme.

   Reply to this comment
  • elio January 5, 16:32

   Eshte kjo PROVA me e madhe, kush u vuri gjoksin luftes e kush si puna e “ballisteve” apo “legalisteve” duan te mohojne qendresen e jashtezakonshme te ketyre Heronjve te Shqiperise…
   Luftuan duke dhene jeten e tyre per te luftuar kunder pushtuesit…edhe kunder shqipetareve “nacionaliste” dhe klerit si puna e ketij “at” zef kukumjackes…. Nderime dhe rrespekte perjetesisht…
   Per ata qe fillojne e shajne ne nga jugu…c’te themi..faktet e tregojne kush jeni ju e kush ne…

   Reply to this comment
  • Bland Telegrafi January 5, 21:11

   Ata nuk ishin pushtues mor idiot injorant komunist

   Reply to this comment
  • Tos Bllokmeni January 6, 11:38

   Partizanet ia mbathen me te katra, lexoni librin e Franco Benantit, mjek prane spitalit partizan per te kuptuar, madje vete partizanet vrisnin te semuret e te plagosurit e tyre per te mos ngadalesuar marshimin. Edhe nga relacioni i jermanit ketu ska vend per triumfalizma, lufta e tyre ishte nje deshperim i vertete. Trimerite e tyre partizanet i treguan ne luften civile apo e thene ndryshe ne ate qe nisi ne vitin 1944.

   Reply to this comment
  • LUAN November 20, 22:30

   SIPAS KETIJ DOKUMENTI JEPET QE DIVIZIONO GJERMAN BRENDA PO THEMI 10 DITESH KA VRARE 2000 MIJE PARTIZAN ……..PO MIRE O NJERI QE JE KAQ I TRASHE KU ESHTE LAPIDARI QE ESHTE NGRITUR PER KETA 2000 PARTIZAN E KUPTON QE KE TERR JETEN QE TE KAN GENJYER O TIP I HAJVANIT.

   Reply to this comment
  • Dajti February 20, 05:34

   Me nje flete te grisur nga ditari nuk jepet e tere e verteta. Ne kete flete te grisur nuk shkruhet qe aeroplanet britanike bombardonin papushim forcat gjermane.

   Reply to this comment
  • Kuçi February 20, 05:41

   Partizant ishin partizan xhihadiste komuniste qe i sherbenin vetem serbeve, ruseve, grekeve, sllaveve.

   Reply to this comment
 2. arbri January 5, 13:55

  trima kan qene bijet e keti popuuli .me nga nje pushk kane qene .kurse gjermani i blinduar teri ne gryk me armatim e te stervitur.

  Reply to this comment
 3. Ladi January 5, 14:02

  Rrespekt per ato qe luftuan per Atdhe !!!

  Reply to this comment
 4. ben January 5, 14:32

  Pak Gjermane i vune si delet perpara komunistet rreckamane, sikur ti kishin shfarrosur te gjithe do te ishim europiane me te drejta te plota sot, por morri i kuq veshtire te zhduket shpejt.

  Reply to this comment
  • Korabi January 5, 18:56

   Po mos kishin qene ata “morrat e kuq” qe thua ti, Shqiperia do hynte tek vendet humbese te luftes pasi kishim qeveri kuislinge, dhe me vendet humbesi dihet sec u be, Gjermania u nda, dhe per 45 vjet ishte shtet kukull dhe me sanksione. Italise i hoqen Istrian dhe pati sanksione. Po nje shteti gati inekzistent si Shqiperia cdo ti benin mendon ti? Nje shteti per te cilin 3 te medhenjte kur ndane boten e pas-luftes as qe moren mundimin te flisnin? Me siguri do ndahej mes Greqise (e cila kishte mbeshtetjen e plote Britanike per ceshtjen e Vorio-Epirit) , dhe mes Jugosllavise qe ishte nje nga fituesit e luftes.
   Komunistet ishin monstra, c’njerezore e cte duash ti, por meriten per futjen e Shqiperise ne listen e fituesve te luftes nuk ua mohon dot as ti dhe askush!

   Reply to this comment
   • 1 prilli January 5, 19:37

    O Ben me fal qe po ta them po ti je kokrra e injorantit. Apo sic thuhet sot, analfabet funksional. Te tjerat ti ka thene te gjitha Korabi.

    Reply to this comment
   • ben January 5, 20:30

    Po zoteri por na mbyllen dhe jetuam si majmune TE VARFER ne kAFAZ NGA 44 DERI NE 90, mos flasim per te gjitha te zezat e tjera qe na bene

    Reply to this comment
    • malok+alpin+injorant January 5, 22:42

     O Ben . jam i sigurt qe nese nuk do te ishin keto 50 vjet qe ti po i shan me siguri ti do te ishe ne ndonje fshat duke punuar akoma me parmende. Po si cdo periudhe e historise se nje populli edhe periudha komuniste ka vlerat e saj. Nje nga ato jane shkollat qe ju mesuan te lexonit…

     Reply to this comment
    • Mira February 20, 10:02

     Cfare injorance mer hej!! Pse ti mendo se po te kishim qene ne ane te pales humbese sot do ekzistonim? Jeni njerez shume qesharak dhe idiot. Shqiptaria do ishte ndare ndermjet Jugosllavise dhe Greqise. Shqiptaret ne rastin me te mire do ishin asimiluar sic bejne ne Grek dhe Sllav dhe ne rastin me te keq do ishin spastruar etnikisht sic bene Greket me Camet. Jeni shume gjynah nga llogjika per te madhin Zot. Izolimi total ishte nje fatkeqesi, por s’eshte me deshire te lire, por ishte e impunuar nga gjithe keto hienat qe kemi perreth. Ja shihi sot si te pastruan etnikisht Kosoven e si ti asimilojne shqiptaret ne Greqi. Eshte shume trishtuese injoranca juaj.

     Reply to this comment
     • arbeni nga tepelena February 20, 21:10

      shikojne televizor me ngjyra kane dhe lap topa dhe shume ,po shume idiote mendojne se asimilimi ka qene para shum shekujsh,por mijra kosovare kane ikur nga viset e jugosllavise dhe kosova deri para 50- 60 vitesh.kurdistani eshte 40 milion banore dhe jane shperndare kudo.para disa kohesh nje italiane (me pak fjale)fliste dhe kritikonte per lirine e internetit qe mund te shkuaj e komentoj dhe nje budalla.dhe ne shqiperi ka shum budallenj qe nuk shikojne sot politiken greke ndaj kombit tone.

  • Open your mind January 5, 21:49

   Si pak gjerman o debil?Vetem te vrare thote ky gjenerali lane 150 dhe te plagosur nja 300.Sa kane qene te gjithe sipas teje,nja 50??Truthare te lindur.

   Reply to this comment
  • Ciljeta January 6, 11:44

   Por mor Ben pordha, sic thua ti eshte, por partizanet ishin ata qe u radhiten krah aleateve dhe fituan luften, ata miqt e tu do na kishirn radhitur me fashizmin, me humbesit dher antidemokratet. Por aq ke, aq thua, s’te ve kush faj.

   Reply to this comment
 5. IVANI January 5, 14:38

  te respektuar jane dhe ata qe lepinin b.then e Italianeve dhe Gjermaneve ata qe dhe grate dhe motrat i vinin te flinin me pepinot dhe gjermanet por me te respektuar jane keto mbeturina te Denikinit keto pjella qe tani i erdhi zeri se gjer dije dhisnin gjak nga partizanet tane trima qe per clirimin e keti vendi dhe keta alabake te mbetur nga fara e Gjermanit si Italianit qe jane baballaret e tyre na thone se liria erdhi nga Gjermani ose nga pepinot ….e kini gabim ju qe komentoni sic ju vjen ne terezi sepse duki qe jeni pjelle e keqa e Legalitetit–Ballit Kombetar…..dhe sa bukur e nxjer dufin ti..Klubi Shqiptar dhe disa te tjere kur tregoni qe partizanet fshiheshin vrimave dhe tradhetaret e vendit leftonin perkrah gjermanit ….po kunder kujt luftonin …apo kunder hardhucave neper mure…te them te drejten ne kete rast u bere i pa durushem prandaj shiko punen mos me ofendo te renit per atdhe se atje nderohen dhe dy dajot e mi qe dhane jeten per mua dhe per shume si ju bukshkelur…

  Reply to this comment
  • VELO January 5, 19:21

   Njësitë e mbetura të partizanëve u larguan drejt Jugut në zonën e Vasiliko – Përmet – Tepelenë – Këlcyrë, një zonë shumë e ashpër malore. Duke qenë se kjo zonë kishte qenë gjithmonë një zonë e fortë që mbështeste partizanët…

   CA GJERA NUK NDRROJNE KURRE. EDHE SOT E KESAJ DITE, KJO ZONE ESHTE FLAKE E KUQE

   Reply to this comment
  • Pëllumb zaimi January 5, 20:34

   “Ivani”? Përgjigje siç i do mushka drute ju ke dhëné pinjollëve te tradhëtisë e te kolaboracionisteve. Lufta nc-çl është monument që nuk mund te zhbëhet kurrë. Le të lehin zagarët e tradhëtise. Ec përpara ivan! Nderime!

   Reply to this comment
 6. Dardan January 5, 14:46

  Me vjen qe te kendoj me nje ze te forte sa te dundet i gjithe globi: Një zë po del nga grykë e Mezhgoranit, si jehonë e viteve të partizanëve legjendarë, jehonë që sot mundohen ta mbulojnë zërat e çjerrë të korbave dhe kukuvajkave me ne krye Korrakun e Viçidolit.

  Reply to this comment
  • Pëllumb zaimi January 5, 20:41

   Më të lumtë goja ” Dardan”që më solle ndërmënd këngën legjendare te grykës se mezhgoranit kënduar nga artisti i madh i shqiptarëve mentor xhemali! Ju përshendes prapë me këte kënge “dardan”!

   Reply to this comment
 7. Ura e Bunes January 5, 14:48

  Shpellarët e Sali vicidolit ishin aleate me pushtuesit gjermanë dhe krimineli tradhetar Xhaferr Deva nën komanden e gjermanëve vetem me 4 shkurt vrau ne Tirane 84 shqiptarë të pafajshëm! I merituar plumbi partizan që u dha ne koke shpellarëve(malesoret në shumice mbeshteten luften Clirimtare) dhe denimet e tyre gjer me cuarje tankesh mbi varre,per te mos mbetur farë e kocka malokaresh, pas clirimit, me se i merituar! Nuk thuhet se si batakioni kosovar “Skenderbeu” u sherbeu pushtuesve qe si shihet pranojne vet, me korrektesi, triumfin perfundimtar të Clirimtareve,që natyrshëm,kanë humbur një beteje,por që dihet,perfundimisht,fituan luften!
  Një grusht ne fytyre ky dokument ndaj pasardhesve të tradhetareve te djeshem që turpin e të pareve të tyre, si bashkpunetore të nazifashisteve, kërkojnë ta mbrojnë a vazhdojne edhe sot! Pranohet ajo qe është deklaruar edhe nga vet komunistet e athershëm fitimtare,se “Betejat e pergjakshme me okupatorin nazist dhe tradhetaret e vendit,e nxoren fitimtare popullin shqiptar dhe shtabin e tij të pergjithshëm!..

  Reply to this comment
 8. Mark uk January 5, 14:58

  Boll kemi marr vesh prralla partizanesh per 50 vjet.Vetem te numri i te vrarve me armikun eshte abuzuar se tepermi.Nga 28000 qe propogandonte komunizmi,nuk jan vetem 6300.Edhe kta ma shume se gjysma jan vrar ne mes shqiptarve e jo me armikun.Lufta e dyte botrore per shqiptart ishte ma teper luft civile.

  Reply to this comment
  • elio January 5, 21:24

   po si spjegohet mer ti, qe ky zoteria thote qe 4000 jan vrare e zene robere vetem ne nje operacion…apo matematiken nuk e percepton dot ti….

   Reply to this comment
  • era e ngrohte e burgjeve January 5, 22:08

   PO mor mark.uk ke te drejte, jane vrare me njeri – tjetrin , se po ziheshin kush do te shkonte i pari ti bente cbllokimin e lavamanit sateme, kush ishte me cilesori.

   Reply to this comment
  • malok+alpin+injorant January 5, 22:49

   Jo mor jo. Mund tju jete duk juve lufte civile se me injorancen tuaj kaluat ne krahun e gabuar dhe keshtu qe u perplaset me luftetaret atdhetare. Se per partizanet ishte lufte kunder pushtuesit dhe zorraxhinjve te tyre. Zorraxhinjte nuk bejne pjese civile te shoqerise.

   Reply to this comment
  • Mira February 20, 09:57

   Sa gjynah! As te lexosh nuk di. A e lexon cfare shkruan komandanti gjerman, apo ke vene kaseten e kendon te njejten kenge sa here hyn ne keshtu temash. Shifrat mund te jene te fryra por dhe mund te mos jene. Greket deklarojne sot e kesaj dite 3.000.000 civil sa per te marr dy lek shtese nga Gjermani nderkohe qe ne Shqiperi vetem 28.000. Po lexo lexo njehere se dhe injorantet kane te te drejten te behen njerez.

   Reply to this comment
 9. Kopani January 5, 15:43

  Si ka mundesi o Mark,malokari,ne lufte u vrane,sipas teje,per kater vjet 6000 partizane,(shifra zyrtare thote 28 mijë dhe nuk e ka kundershtuar malokari Berisha qe ishte ne pushtet?Pra shifra mbetet 28 mijë!)
  Por kur kemi shifren zyrtare 4000 të vrare me 1997 ne Jug,(2800 veriore e 1200 jugore,sipas shtypit) kur Saliu u shpartallua ne jug,dhe cecenet moren malet ferrave e pyjeve,nuk ështe me e larte kjo shifra jote se të vraret në jug? Dhe keta shqiptare te pafajshem (me vjen keq per ata cecene qe jugu i dogji te gjalle, si idjotesi cecenesh) nuk u vrane ne beteja me nazistet,si u vrane ata “6000” te shpikur me qellim nga ti…O mjeran,bashibozuk,duket tyt eti partizanet e shenjte ja kane shtypur koken si ua shtypen tradhetareve me meritë!Zgjimi yt,mjeran, i perngjet
  Dordolecit ne arë qe tremb vetem sorrat!…

  Reply to this comment
  • Gjergj January 5, 16:11

   Ti do te jesh revolucionar i Zan Caushit me patjeter,hajt mos u merzit se ka dhe me keq.Kuqot si puna jote i kane shfaros ne vende te tjera perendimore.Fyhreri,Franko,Mussolini,Pinocheti,McCarthy e me radhe.Shqiptaret kane pase nje seri fatkeqesish me ju.E para qe Zogu s’ua kishte friken e u la te livadhisnit lirshem.E dyta qe mongoloidet arriten deri ne Ballkan e zmbrapsen gjermanet.E treta kur nuk u pastruat mire ne ’92-in.

   Reply to this comment
  • @kopani January 5, 18:57

   kopani,

   Ku e gjete kete burimin zyrtar per 28000 deshmoret. Ajo ishte thjeshte shifer propagande 1 deshmor per m2 e ti po na e zyrtarizon. Nga arkivat rezultojne dhjetefish me pak por juve jua ka shpelare mend propaganda e enverit saqe edhe partizanet i imagjonnit gjithmone te hiperbolizuar e fitimtare. Realiteti sic tregon edhe shembulli i artikullit ishte krejt ndryshe. Mos ki merak se gjermanet nuk u tremben nga trimat tane edhe pse iu desh te largoheshin per arsye te ndryshme nga ato qe jane propaganduar nga diktatura.

   Reply to this comment
 10. Paravantis January 5, 15:49

  Te shkruash historine nuk do te thote te shash pa mend .Jugor e verior ne shekuj kane luftuar per kete vend.Ishte merit e atyre partizaneve trima qe vendi yne u rendit me fituesit.Ishin ata komunistet qe udhehoqen ate lufte clirimtare.Mos i ngatroni bemate pas clirimit me te vertetat e luftes.Kolaboracionistet e shkruan atehere historine e tyre,sot ato qe thone janeligjerata pas kuvendi.Kolaboracionistet nuk rehabilitohen per ato bema por pasardhesit e tyre nuk e meritonin trajtimin qe ju be.

  Reply to this comment
 11. xha kili January 5, 16:16

  shikoje dhe lexoje o sali pushti

  Reply to this comment
 12. Topallesha e parlamentit January 5, 16:20

  PER ‘SHQIPETARET’ E NGJIRISUR ME SHURREN E MENGJEZIT,PERFSHI EDHE SHURRANJOZET E DHJETORIT:
  -Luften e dyte boterore e fitoi Rusi ku u vrane sa gjysma e tere te vrareve ne Bote.
  -Nder popujt me trima gjate kesaj lufte jane treguar Polaket.Jugosllavet,greket e pse jo edhe shqipetaret.
  -Este merite e ish partise komuniste shqipetare qe e vendosi popullin ne kra te aleateve e jo armikut apo boshtit Berlin -Tokjo-Rome.
  -Gjate luftes vendin e qeverisnin qeverri kujslinge nga xhafer deva apo daja i Ibrahim Rrugoves qe i jane vene emra nja 10 rrugeve ne Tirane.
  -Me nazizmin bashkepunuan e vrane jo vetem organizata si balli i kombit por edhe legalitetit e nuk kish te bente fare me lufte civile por me ‘fitues ‘ e ‘humbes’.
  -Me nazizmin u bashkua edhe nje divizion SS gjerman me kosovare e per turpin e kombit mbante emrin Skenderbeu.
  -Ne terheqje gjermanet ne veri te Shqiperise bene ndjekura nga divizioni i pare shqipetar bene raprezalje ne kampin e perqendrimitPrishtine ku ishin ajka e rinise e vrane 103 vete te rinj te moshes 20 vjeç e qe nuk kujtohet njeri per ta .
  -Deklaratat e njerezve te ‘zotit’ qe bashkepunuan me fashizmin perfshi edhe papa pio xII ku nuk strehuan as femijet hebrej ne Vatikan por strehuan krimin e korrupsionin shqipetaret me keto deklarata fshijne bythen.
  -Amerika dhe Anglija hyne ne lufte atehere kur ajo kish mbaruar mjafton te dihet data 1943 kur zbarkuan ne Normandi ne menyre demostrative.
  -Evetmja merite e Amerikes ose me mire Detroid qe ktheu industrine e makinave ne ate te luftes dhe furnizonte ushtrine heroike te KUQE me armatime.
  KETO JANE FAKTET HISTORIKE E PO NUK I NJOHIM SKEMI PER TE BERE HAJER.

  Reply to this comment
  • pyetje January 6, 09:58

   Per kete tocon qe shkruan carcafe marrezish me siper.
   A me thua ku jeton aktualisht ti? Ne boten kapitaliste apo ne ate komuniste te stilit te babait tend shpirteror. Per njerez si ti ka akoma vende si Kuba, Korea e Veriut ku mund te prekesh me dore mrekullite e sistemit qe aq shume te pelqen.

   Reply to this comment
 13. Tani January 5, 16:35

  Me pelqeu komenti i IVANI-it. I sakte.

  Reply to this comment
 14. Tomorri January 5, 17:07

  Lufta clirimtare meriton nderimin e brezave.
  Respekt ketyre partizaneve per betejat e zhvilluara..
  Keto te verteta duhet te na bejne krenare per ata qe luftuan dhe dhane jeten per clirimin e vendit.
  Te mohosh luften per clirim sado modeste te kete qene ajo ne raport me shtetet fituese kryesore
  eshte papjekuri e injorance e pafalshme.
  Kur nuk vleresohen dhe ato vepra qe na nderojne atehere nuk e di per cfare duhet te jemi krenare.

  Reply to this comment
 15. klodi January 5, 17:35

  une do te falenderoja zotin tare per sjelljen per here te pare te nje shkrimi kaq objektiv nga kendveshtrimi gjerman. mendoj se zoti Tare po kontribuon shume ne ndricimin e shume te fshehtave te histroise shqiptare

  Reply to this comment
 16. favelas bidonvil January 5, 17:36

  Per ata koqe njohes diletante te historise se shqiperise,duhet tu bejme te ditur se organizata e pare komuniste ne shqiperi u krijua ne shkoder.Pra dhuraten e komunizmit e kemi nga veriu or miq ,aty ku dhe tentakulat sllave ishin te mire mbeshtetura.per dijeni rednek dhe palit.

  Reply to this comment
  • Tomorri January 5, 18:31

   Ne Shkoder si qyteti me i zhvilluar u krijua grupi i Shkodres pse kishte nje fare zhvillimi industrial dhe dihet qe organizatat u formuan ku kishte punishte dhe ndonje fabrike te vogel. Kjo nderon Shkodren per nivelin e zhvillimit.
   Se cka te beje Veriu dhe Jugosllavia ketu???

   Reply to this comment
  • albatros November 21, 01:16

   Gabim.Grupi i pare komunist u kfinua ne Korce me Ali Kelmendin

   Reply to this comment
 17. Mimoza January 5, 17:38

  E cfare vlen qe u rreshtuam ne krah te boshtit fitimtar, dukle vrare njeri-tjetrin. Sapo hyne partizanet ne Tirane vrane pa gjyq me mijera te pafajshem, pastaj cuan ne Jugosllavi nje paSURI TE PAPARE, NJE PJESE MBETUR NGA PUSHTIMI ITALIAN. PASTAJ MIJERA DJEM TE KOSOVES KALUAN TE LIDHUR NE TOKEN TONE PER T”U VRare ne Tivar, pastaj grupi keshtu e grupi ashtu, pastaj na dolen armiq edhe ato vende qe i kishim miq, pastaj u miqesuam me Kinen dhe tani lajme borxhet, pasi i lame Vietnamit dhe kamboxhes ne vitet e demokracise. Ndertuam dhe ndertuam me dhune, po ashtu prishet njeriu dhe ndodhi pastaj qe edhe ato qe ndertuam i lame te prishen po ne vete, sepse tani ishim kthyer ne perbindesh DHE SHKUANM PER TE LARE PRAPANICAT E GREKEVE ME MIJERA TE SHKOLLUAR. Se greket shPetuan nga komunizmi dhe u rehatuan e u rregulluan se pari nga plani marshall E PASTAJ ME PLANE TE TJERA KAPITALISTE, PO ME ATO PLANE MBETEN NJEREZ DHE NUK U SHKEPUTEN NGA BOTA. TANI QE TE RREGULLOJME VEBNDIN NE NA DUHT TE RREGULLOJME KOKEN TONE , TA KTHEJME PER SE MBARI. CERCILLI KA THENE SE I KEQ ESHTE EDHE KAPITALIZMI , PO ME GJENI NJE REND ME TE MIRE. eDHE VENDET ME SOCIALE SI ATO NORDIKE KANE SHKUAR ATJE KU JANE DUKE KALUAR NGA KAPITALIZMI.

  Reply to this comment
  • Korabi January 5, 19:09

   Fituam qe nuk u coptuam me tej, qe ekzistoi nje shtet shqiptar, sado i cunget. Perndryshe do ishim si kurdet, do ishim me miliona, por pa asnje te drejte, ndersa sot kemi nje cope shtet, dhe kemi mundesine te shahemi shqip ne forume.

   Reply to this comment
  • ben January 5, 20:38

   U shofte fara e kuqe si e kane shuar ne vendet e tjera

   Reply to this comment
   • Hithri January 5, 23:20

    U shofshi ju fare e keqe qe keni shitur Shqiperine den baba den me kuc e me mac tek fqinjet serbe e greke per ca para te qelbura se juve ka mbire fara gabimisht ne kete toke

    Reply to this comment
  • Mimoza e thare February 21, 21:39

   Paske rrjedhur moj Mimoze. Te paskan genjyer e te paskan shqyer trute me genjeshtra.
   Per cfare pasurie flet pas lufte moj hajvane femer? Ku e gjeten pasurin qe ja dhane jugosllaveve dhe per cfare ja dhane moj qyqe mendjepordhe?

   Reply to this comment
 18. partizan January 5, 17:39

  Lavdi LANC-it. Same shume shahet aqe me shume lartesohet vepra e atyre qe luftuan per liri. Arkivat kane gjera shume me interesante se kaqe. Mohuesit e luftes per liri nuk kane per ti aeritur kure synimet e tyre per te denigruar luften partizane dhe te lartesojne kolaboracionistet e ballit e legalitetit. Tradhetaret e kane vendin ne koshin e plerave. Butka(urani) le te mbaje pjesen e nderuar te fisit te tij se ai qe e vrau veten ne ale atje do ti mbetet nami.

  Reply to this comment
 19. nasruddin January 5, 18:50

  PERRALLAT ME MBRET TE AURON TARES.

  Ne Shqypni kishte vetem nje kontingjent te kufizuar austriakesh me detyre per te siguruar terrheqjen e trupave gjermane nga Lindja per ne Atdhe. 9000 partizane shqyptare qe permend Auroni ne perrallen e tij te Luftes se Maleve jane vetem per te ngritur entusiazmin e debileve enveriste ne DITA sepse kaq partizane nuk kishte as Greqia dhe as Jugosllavia. Me shume gjasa ka mundesi te keteqenedisa cuba si ata te Babe Myslymit qe shkrepnin ndonje plumb pas gerxheve dhe fshiheshin ne shtepi si fshatare te urte kur vinin te kontrollonin repartet e pastrimit. Le temos harrojme qe LANC u krijua me urdher dhe ndihme operative nga Beogradi nepermjet Moskes qe ja kishte lene Shqypnine nen hyqmin e Titos. Te gjitha lufterat partizane dhe 25 mije deshmore komuniste jane fantazi e kalemxhinjve te Enver Hoxhes qe ate kohe i merrte detyrat nga sekseret e Jugosllavise komuniste.

  Ndryshe si mund te spjegohet qe Enver Hoxha drejtoi kete Lufte famoze Nac-Cl nga shtepia e kunatit te vet kryefashist dhe kuisling Bahri Omari ku jetoi me Nexhmijen qe nga viti 1941 deri ne 1944 dhe kur dihet se nga kjo vile, ngjitur me vilen e Qazim Mulletit Enveri me Nexhmijen likuiduan kundershtaret politike dhe spiunuan tek fashistet shoket e vet?

  Ndryshe si mund te spjegohet qe Enveri qe nuk kishte shkrepur asnje arme ne jeten e vet, sepse kishte frike nga armet qe ne vegjeli, fillon te dale ne foto si nje Komandant Famoz i shendoshe dhe i dhjamur sikur te kishte jetuar ne nje hotel me 6 yje?

  Ndryshe si mund te spjegohet qe Enver Hoxha me LANC-in etij diten i betohej per besnikeri Anglise dhe SHBA-s, naten instalonte minat jugosllave ne Kanalin e Korfuzit dhe vriste ushtaret angleze so zogj pule? Per kete akt fashist dhe terrorist Gjykata Nderkombetare per Krime kunderNjerezimit ne Hage e denoi Shqypnine me nje vendim teformes te prere dhe Anglia konfiskoi perfundimisht dhe nuk i ktheu arin e Bankes se Shtetit te Ahmet Zogut qe kishin vjedhur gjermanet dhe e kishin fshehur ne malet e Bavarise.

  Reply to this comment
  • artani January 5, 19:22

   O injorant po nuk e kupton q

   Reply to this comment
   • artani January 5, 19:24

    o injorant po nuk e kupton qe keto jane dokumentat origjinale te gjeneralit gjerman? po keto jane shenimet e tija mbi eksperiencen ne shqiperi. divizini malor ka qene divizion elitar gjewrman dhe jo austriak. lexo pak o njeri se qenke me kater klase

    Reply to this comment
  • malok+alpin+injorant January 5, 22:58

   Ti o palle i dike te gjitha. Qeke tip i zgjut, po me thuj pak ku i ke gjete keto idera dhe legjenda, ne kafenete rreth PD-se, apo ne tryezat intelektuale te tropojes dhe Lacit? Apo mos ndoshta jane kujtimet e gjyshes punetore nga kofshet te Xhozit? Apo jane perpunuar nga kasta e shkolluar e te persekutumeve te Kurt Koles?
   Se po na i the se ku i ke gjet do te te veme ne krye te Akademise se Shkencave.

   Reply to this comment
 20. 29 nentori January 5, 18:57

  Epo çjane ca shpellare qe flasin kundra luftes nacional çlirimtare , skeni faj se e keni ne gjak nga gjysherit dhe stergjysherit qe ti sherbeni te huajve dhe tu rrini peqe edhe ku ju tundin nonat e motrat keto gjera po beni dhe ju tani se e keni ne gjak ( nuk kishte faj komandant Mehmet Shehu qe u thoshte te gjithe shpellarve ‘ kopila te vatikanit, lexo ate pallen me siper qe i beson akoma at zef pellumit , çfare mund te jete tjeter ai veçse ?????? )

  Reply to this comment
  • nasruddin January 5, 19:19

   Te ka mbetur ora ne Kohen e Qepes te 29 nentorit jugosllav te Marshallit Tito o debil enverist, prandaj ke harruar se Mehmet Shehun e vrau me nje plumb pas koke Enver Hoxha me xhelatin e tij Sulo Gradeci dhe me pas e sikterosi dhe e beri POLIAGJENT tejithe Botesdhe i vrau edhe gruan edhe djalin e tij.

   Reply to this comment
  • @29nentori January 6, 10:04

   Nga tregimi me siper na del se shpellaret paskan qene me shumice nga jugu. Cileve shpellare tu besojme???

   Reply to this comment
 21. Mark uk January 5, 19:14

  kopan: Sekretar partie fshati ke qene se dukesh nga cfar ke shkruar.Me te thene te drejten 4 klase shkolle i ke pasur te rregulta se 7 vjecaren ta kan dhen mesusat per servelizem.

  Reply to this comment
 22. sel dushku January 5, 20:10

  Sa pro gjermon paska sot plako , qekan bo gjithe shpellaret Europiane perendimore

  Reply to this comment
 23. era e ngrohte e burgjeve January 5, 21:20

  V.O…….KOMENTI ESHTE PER TY MOCALOR te mos kemi keqkuptime me jexuesit e tjre

  Reply to this comment
 24. Pëllumb zaimi January 5, 21:30

  “Klodi”? Ka dhe libra të tjerë komanduesish gjermanë që jane realistë në përshkrimin e betejave me partizanët shqiptarë. Njeri nga keta ka ardhur ne vitet 75-76 dhe kur eshtë takuar me nuçi tirën(shumë shtatshkurtër) në pogradec(ku kishte ardhur për të parë vendet ku kishte luftuar) i ka thënë: “të lutem më trego për taktikën tuaj të magjishme që nuk e kuptova dot atëhere. Na mundet gjithnjë” . Nuci tira ju përgjigj: “s’kemi ndonjë sekret taktik. Por po ju them një gjë:mos e sulmoni kurrë nje popull në vendin e vet se do të gjeni belanë”? Më vonë kur studjoja pér arsye pune tre autorë anglezë të luftës kunderguerrilje u habita me përfundimin e tyre pak a shume kështu:” kush ështe arma më e tmerrëshme e luftës së sotme? Raketat me rreze te madhe veprimi. Jo!? Artileria e kalibrave të medhenj. Jo!? Armet automatike me shpejtësi te madhe qitjesh. Jo!? Arma bërthamore. Jo!? Eshte lufta partizane(guerrilje) nje lufte qe here duket ,here zhduket por përherë kercënuese. S’të lë të qeté asnjé cast. Të tmerron nga befasia. Të tmerron nga padukshmeria. Te tmerron nga shpejtësia. Vetëm blerja e krerëve ka dhene deri diku rezultat në filipine por kjo nuk është gjithnje e mundur…”. Ajo që doja te thoja më në fund klodi eshte se ka dhe shume libra te tjere drejuesish gjermane por me sa kuptoj z.”auron isa tare”nuk ka pasur objekt autoret gjermanë drejtpërsedrejti por ekzaminimin e tyre nëpermjet dosjeve te zbulimit ushtarak amerikan? Nderime “klodi”!

  Reply to this comment
  • Gjergji January 8, 04:43

   A nuci tira dy pellembe mbi toka ua shtiu friken nazisteve.Mos te kishte Stalini mish njeriu per t’ia nxjerre perpara topit gjerman e shihte nuci tira bythen e mizes.Me nje divizion malor dhe gjermanet i ndiqnin nuci tirat deri ne shpella.Lere po te kishin pasur ndonje divizion SS.

   Reply to this comment
 25. Grava January 5, 21:35

  Mocalor dhe mark- lesh uku, jeni pjesa me fundurine e kombit! Mbahuni tek ai leshkua rrno me diftue genjeshtra!

  Reply to this comment
 26. nasruddin January 5, 21:51

  PERRALLAT ME MBRET TE AURON TARES JANE SAJUAR NE BODRUMET E KQ TE PPSH

  nga kalemxhinjte e zellshem te Enver Hoxhes. Askush nga Bota nuk ka pranuar zyrtarisht LANC-in shqyptar, dhe Shqypnia nuk eshte njohur ASNJEHERE si aleate e Bllokut Antifashist. Dihet vetem se Gjykata Nderkombetare per Krime kunder Njerezimit ne Hage te Hollandes e denoi Shqypnine perminatjugosllave qe vrane dhe masakruan ushtaret angelze ne Kanalin e Korfuzit. Ne baze te ketij vendimi Anglia nuk i ktheu Shqypnise floririn e Bankes se Shtetit te Ahmet Zogut, te cilin e kishin grabitur ne fillim italianet dhe me pas gjermanet dhe qe e kishin fshehur ne malet e Bavarise. Prandaj Auron Tarja me mire “perrallat me mbret te gjermaneve qe kane luftuar me partizanet imagjinare te Enverit le t’ja tregoje kalamajve te vet para gjumit te nates, sepse Enver Hoxha ate kohe i kalonte netet ne shtepine e kunatit te vet fashist Bahri Omari megjithe Nexhmijen e tij.

  Reply to this comment
  • malok+alpin+injorant January 5, 23:07

   JAm dakort me ty se ate lufte e ka drejtu I MADHI Ram Berisha nga Vicidoli i cili bente pjese ne forcat nacionaliste qe luftonin kunder te kuqve. Fatkeqsisht humben me ndihmen e te kuqve nga rusia dhe vendosen te kalonin ne metoda te tjera. ata rriten nje brez te edukuar mire ne mes te dhive dhe te arinjve sepse vetem ata nuk ishin komuniste dhe e nisen me detyren ti sillnin demokracine ketij vendi. Kjo u arrit kur pinjolli i Rames erdhi ne PD, hoqi qafe te tjeret, ca me llafe e ca me plumba( se i mesuan mire metodat e armikut si Enveri) dhe e nxorren ne drite kete vend me turmat e Shpellareve pak si shume malok qe e vodhen deri ne rrenjen e patates kete te shkrete popull.

   Reply to this comment
   • nasruddin January 6, 08:53

    Degjo o Malok Miku ke harruar vetem nje HOLLESI te vogel, por mjaft thelbesore: Sali Berisha eshte PJELLA e Partise se Punes dhe Miku i Familjes Hoxha denbabden dhe si rrjedhim nga kjo HOLLESI ajo gje qe vuajne kaq shume shqyptaret e kane te KEQEN tek FARA qe mbolli Enver Hoxha, Komandanti i DHJAMOSUR i LANC-it jugosllav, qe nuk kishte shkrepur asnje pushke apo patllake ne jeten e vet, por qe diti me murafet te spiunoje nga shtepia e Bahri Omarit tegjithe kundershtaret dhe dallkauket komuniste qe i besuan.

    Reply to this comment
 27. eter January 5, 22:19

  Ky dokument eshte i sajuar nga greker me banim ne amerik.Auron tare meru me detyren tende qe te kan ngarkuar,dhe mos u mer me peralla te sajuara nga komunistet grek.Gjermanet luftuan faren e flliqur komuniste,por jo popullin shqiptare.Euron mos e humb kohen me te kaluaren,sepse te konsumon per te tanishmen.Nje mjek gjerman para se te largohej nga vendi yne thote,me vjen keq te largohem nga ky vend me nje popull te mrekullueshem icili po vuan nga semundjet e ndryshme infektive.

  Reply to this comment
 28. nipi i veteranit January 5, 22:42

  turp,
  jo vetem injorance por edhe sahanlepiresa ,e sherbyesa te atyre qe nuk e duan nje shtet Shqiptar, qe e duan ta ndajne,e te mohojne ekzistencen e keti vendi.
  Ne vend qe te krenohemi me keto dekumenta,si pjese e historise se luftes vendimare kundra nazi fashizmit,ne kualicion me aleatet me te medhenj,e te jemi krenare, ca me dosje e padosje, hedhin balte me komente si te shitur qe jane.
  turp,turp…………………………….
  LAVDI PARTIZANEVE TANE.
  LAVDI POPULIT SHQIPTAR qe imbeshteti me buke, corape e baza me shtepite e tyre.
  LAVDI KOMANANT ENVER HOXHES, e shtabit te pergjithshem
  Lavdi deshmoreve TE LUFTES nazi fashiste.
  Historia do rishkruhet,dhe te gjithe ata pseudoanaliste,fashiste,balliste.historiane pa busull,qe ne keto 23 vjet hoodhen pluhur e balte ndaj kesaj epopeje me te lavdishme,me botime alla parash te joshura, neser do tu vije turp, perpara femijeve ,niperve te tyre, kur ata do te mesojne se,
  historia e luftes partizane ishte e vertete,e paster,e lavdishme,heroike,inkuadruar me aleatet e fuqive te medha,SHBA,BRITANI,RUSI

  Reply to this comment
 29. Horri i Bulevardit January 5, 23:01

  I them te gjitheve atyre qe mohojne Luften Nacional-Clirimtare.

  SHKOFSHI NE DJALL.

  Historia e Shqiperise, te vetmen gje qe ka dhe qe krenohet para edhe armiqve te saj, eshte se kurre nuk e uli koken, para pushtuesve, sado te medhenj e te fuqishem, kane qene ata.
  Skeni bythe ju qe bythen e shisni, ne pazarin e pare, te mohoni dhe denigroni heronjte e kombit tone.
  Ju bythelegena, jeni vemje, qe kudo qe futeni, sillni vetem eren e ndyre.
  Aq sa ishim, perseri se ulem koken dhe skemi pse ta ulim, se ne cdo kohe sidomos ne lufte, shqiptari i ka ndare gjerat kollaj, armikut dhe bashke me te edhe bythelepiresit te tij, i ka vene pushken dhe i ka dhene plumbin ballit, por problemin shqiptari e ka ne paqe, se pisat fshihen mbas demokracise, si vemje dhe hedhin helmin, kudo ku munden.
  Juve vemje, perpara se te ulni vlerat e luftes madheshtore te heronjve tane, ruani kurvat qe keni ne shpi, se lezetin ato e bejne pikerisht me ata qe burat e tyre kane inat, jo per gje, por duan tja dtedjin vemjeve si ju, se edhe ne shtepi jeni te padurueshem.
  Logoja juaj, Kifsha Nanen Teme, eshte modeli se cfare pjelle jeni.
  Poshte ndyresirat.

  Reply to this comment
  • @horri January 6, 10:07

   Horri,
   Per ty ka vend vetem ne Korene e Veriut, vrapo atje se nuk ben per ty kapitalizmi. Me ate rradake qe ke edhe ti biesh murit me koke nuk e merr vesh qe dhemb.

   Reply to this comment
 30. alban January 5, 23:36

  Nuk kam shume informacion per luften e atehersheme, por kjo ketu ngjan si lufte civile virtuale….mungon vetem te identifikoheni edhe me pseudonimin partizan apo ballist………..Po qetesohini nervat o popull se ka menyra me qytetare per te debatuar.

  Reply to this comment
 31. tol francezi it January 6, 00:11

  LUFTA NACIONAL CLIRIMTARE E POPULLIT TONE ,E SHPETOI SHQIPERINE NGA COPTIMI PERFUNDIMTAR QE DO I BENIN GREKET DHE ALEATET E TYRE ANGLEZ PAS MBARIMIT TE LUFTES SE DYTE BOTERORE,DHE FALE SHKATHTESISE SE STRATEGUT ENVER HOXHA SHQIPERIA SU BE REPUBLIKE E SHTATE E SERBOSLLAVISE,DUA TU THEM CA KOMENTUSVE QE THONE SE NUMRI DESHMOREVE ESHTE SESHTE I VERTETE ,U THEM SE NUMRI I TE RENEVE ESHTE I VERTETE ,PASI UNE PERSONALISHT KAM DY DESHMORE TE RENE NE LUFTE NJE NE BRIGADEN E PESTE XHAXHAI MAMASE TIME,DHE XHAXHAI IM NE BRIGADEN E GJASHTE VLLAI BABAIT TIM,QE RANE NE VERUSHE E VISHEGRAD TE MALIT TE ZI.KURSE UNE JETOJ NE EMIGRIM NGA 20 VJET, KETE FITOVA NGA DEMOKRACIA E SALIUT DHE NANOS,PASI NE SHQIPERI ESHTE VESHTIRE TE JETOSH ME PUNE KRAHU E TE NDERSHME.LAVDI LNC,LAVDI PARTIZANEVE DHE TE RENEVE TE LUFTES NC,LAVDI GLORIOZIT ENVER HOXHA UDHEHEQSIT TE KESAJ LUFTE.

  Reply to this comment
 32. Kus Baba. January 6, 00:24

  Nje pjes e mire e shqiptarve nuk flasin asnjeher si shqiptare, Koloboracioniste me cilesin e nacionalistev te cilet e humben betejen e luftes jane munduar gjithmon te gjejne arsye qe nu gjenden per te justifikuar poshtersit e tyre gjete luftes kunder pushtuesve. Ata fabrikuan cdo lloi parulle ku nje nder to me bajat eshte se Gjermanet ne shqiperi nuk erdhen si pushtues pore si rrugetare. ata vetem donin te kaloni neper shqiperi.!
  Ky eshte argumet teper bajat dhe i pa vlere madje edhe qesharak deri ne sarkazem. Pra sote kete nacionaliste pinjollet e tyre kerkojn te gjejne argumenta per te justifikuar paudhesit e tyre per te fshahur bashkpunimin e tyre me pushtuesit pore e kane te pamundur.
  Kemi shume nga ata si gjerman, anglez Amerikan qe kane argumentuar luften e e partizanve pa asn je kompromise kunder pushtuesve dhe tradhetarve te vendit
  Kershtu keta salanelepirsa te djeshiem lane pinjollet e tyre per te “uar” me perpara genjeshtren e tyre pore pa sukses.
  Puna e tyre dhe aktiviteti i tyre luftarak ka vdekur bashke me ta qe gjate luftes qe me clirimin e vendit.
  C`do argumente qe keta paraqesin nuk eshte gje tjeter vecse zhytje edhe me te madhe ne tredhetin e tyre kombetare.

  Reply to this comment
 33. Bardhi Tolabi January 6, 04:12

  Gjermani midis te tjerave thote se pamvaresisht se sa ishin humbjet e Partizaneve,mbas dy tre javesh Partizanet u shfaqen perseri ne ate zone dhe kete rradhe me te forte…e me tej thote …se nga rradhet e tyre pati 120 te vrare…Ja keta jane partizanet,te cilet i akuzojne se nuk kane luftuar kunder Italianeve dhe Gjermaneve,por na paskan bere vetem lufte civile.Luften civili e kane shpikur dhe e mbrojne vetem pinjollet e kolaboracionisteve dhe tradhetareve te Shqiperise.Dhe se fundi,ushteria partizane nuk ishte ushteri komunistesh,ishte ushteri e perbere nga te rinj dhe te reja me ideale te spikatura patriotike,qe rrembyen pushket per clirim Kombetar dhe nuk menduan per karigen e pushtetit te neserm.Shumica e partizaneve mbas lufte ju rrikthyen jetes se mepareshme .Te mos ngaterojme luften Clirimtare me rregjimin qe u vendos mbas saj.Ky eshte nje problem tjeter qe nuk ka lidhje me luften.Ushteria partizane me betejat e zhvilluara kunder Italianeve dhe Gjermaneve siguroi perkrahjen morale dhe materiale te Aleateve Anglo-Amerikane,perkrahje qe nuk ju dha ballisteve.A nuk ben pershtypje ky qendrim,a mos ishin komuniste keta Aleate,a mos donin ata qe Shqiperia mbas clirimit te behej komuniste?Jo,kurre.Por ata perkrahnin ate force e cila ishte aleate me t’a ne luften kunder murtajes nazi-fashiste dhe kjo ishte ushteria partizane.Zoterinj,balliste dhe kolaboracioniste,te perndjekur dhe te denigruar nga pushteti i vendosur mbas lufte,keni te drejte ta mallkoni e te ndeshkoni sic e gjykoni ju nga kendveshtrimi juaj ate pushtet,perfshi dhe Enver Hoxhen.Por, te pakten vleresoni ne se hiqeni se patriote dhe nacionaliste luften e partizaneve.Arsyetoni mbasi te fusni koken en uje te ftohte.Po te mos qe kjo lufta partizane dhe e njohur nga Aleatet dhe te ishte mbajtur qendrimi i Ballit kombetar,Shqiperia do te konsiderohej vend armik dhe do rrjeshtohej me humbesit e luftes.E ko do te na conte ne coptimin e Shqiperise midis dy shteteve fqinje,Jugosllavise dhe Greqise qe ishin me aleatet.
  Edhe nje here po e perseris,mos ngaterohet lufta Clirimtare me pushtetin e mbas luftes.Nderim per luftetaret e lirise dhe qendrim mos pajtues me rregjimin represiv te vendosur mbas saj,dy gjera te ndryshme dhe te palidhura me qellimet e tyre.

  Reply to this comment
 34. robert January 6, 04:29

  perçarja vazhdon me gjithese ka shum te rene per kete truall qe nga molle e kuqe der te gurt e zes. Ate Zef Pellumbi e dini si i pershroj ne nje shkrim te kohes pushtuesit Italian ; ‘ “pellumbat e paqes”:-) dhe i njejti turp ndodhi me Berishen kur deklaroi ne Londer se pergjegjesia e tragjedise se kanalit te korfuzit eshte e popullit Shqiptar! Ja vuri kete damk Shqiprise qe nacinalistet e kuq nuk e pranuan per çfar do lloj çmimi, filoserbi per inters te Serbis dhe arin e pergjysmuar te Shqiperis çuditi boten ne mes te Anglis dhe pasi vodhi e vodhi gjithe pasurine e Sjqiperis desh i shiti edhe nje cop truolli Greqis!

  Reply to this comment
  • nasruddin January 6, 11:38

   Nuk ja ka vene Berisha DAMKEN Shqypnise, por Gjykata Nderkombetare per Krime kunder Njerezimit ne Hage te Hollandes qe e denoi vendin tone per minat jugosllave ne Kanalin e Korfuzit, te cilesuara si te tilla nga nje ekspertize e mirefillten’\ derkombetare, me nje vendim te formes se prere dhe i dha te drejten Anglise qe te mos i ktheje floririn e Bankes se Shtetit te grabitur nga gjermanet.

   Reply to this comment
   • Mira February 20, 15:58

    E para, sepse qenke shume injorant, ajo ceshtje sot e kesaj dite diskutohet ne gjitha auditoret si e padrejte. Normalisht asnje shtet s’ka te drejte te konfiskoj asnje gje pa lejen e shtetit te “shpallur fajtor”. Ajo qe Anglia bere ndaj Shqiperise ishte konfirmim konkret i qellimeve anti-shqiptare qe kishin anglezet. S’do ndonje shkenctar qe te kuptosh qe Jugosllavet ja futen Shqiperise, ndaj dhe Vekja i shkeput komplet me vone, por s’do as ndonje mend qe Anglia s’kishte pune ne ujrat territoriale te Shqiperise. Se e pe si e shkrumbuan turqit avionin rus sa pane qe i ishte futur bishti i avionit ne territor te tyre. E dyta se cfare lidhje ka ngjarja e Korfuzit per keto delirimet e tua nje Zot i madh e di. Por ti me shume mundesi je ndonje file ose ndonje skorje osmane, qe e ke hal ne sy ekzistencen e shqiptareve.

    Reply to this comment
 35. Ilir January 6, 04:32

  DUHET TE KUPTONI NJE GJE.

  GJERMANI NUK KISHTE TRUPA TA PUSHTONTE SHQIPERINE, DHE KA DISLOKUAR TRUPA VETEM NE DURRES DHE NE JUG TE SHQIPERISE KISHTE VETEM 100 TRUPA NE KUCOVE PER TE RUAJTUR VAJGURIN.

  PER KETE ARSYE, TRUPAT QE ISHIN NE JUG TE VENDIT, ISHIN FAKTIKISHT NE NJE TERRITOR TE LIRE.

  KY OPERACION, KA QENE OPERACIONI I VETEM SULMUES I GJERMANEVE NE SHQIPERI.

  LUFTEN E BENE BIJTE DHE BIJAT E KETIJ POPULLI, E “UDHEHEQESIT”, QE THONI JU SHFRYTEZUAN RASTIN PER TE SPASTRUAR RRUGEN E TYRE PER NE PUSHTET.

  KENI SOT SHEMBULLIN E UCK-SE. LUFTETARET QE DHANE JETEN NE LUFTE A DO TE ISHIN DAKORT ME ATO QE KANE BERE THACI ME SHOKE, ME NAZIM BLLACEN, NJE VRASES PROFESIONIST QE MERRTE URDHERA POLITIKE PER TE VRARE KUNDERSHTARET?,

  KAQ I THJESHTE ESHTE MUHABETI!!!!!!!!

  NORMALISHT, QE THACI FLET NE EMER TE TYRE, POR THACI, KRASNIQI DHE KOMPANI, JANE PER NE BURG PER ATO VEPRA QE KANE BERE.

  KY ESHTE REALITETI.

  Reply to this comment
 36. lexuesi. January 6, 09:04

  Nje kundervenie e kote komentuesish, banale dhe injorante ne mbrojtje te kauzes se humbur. Idhujtaret e kotesise qe ishin mesuar te jetonin ne prapanicen e pushtuesve duke bertitur ne menyren me hipokrite per nacionalizem, fe e atedhe, humben ne menyren me te turpshme. edhe ne luften e dyte boterore, me te pergjakshmen e njerezimit.Ishte humbje e perboteshme, kudo qe u zhvillua ne çdo vend te globit.52 milione te vraret jane guri i madh i perjetshem qe rendon mbi baballaret e ketij mekati çnjerezor dhe pinjojte qe dalin ne mbrojtje te tyre.Prandaj bota kujton me 9 maj te çdo viti adhurimin per luftetaret anti-fashiste dhe neverine per gjaksoret italo-gjermano-japoneze qe lakmuan te sundonin boten per te plotesuar epshet e tyre.Prandaj çdo grupim qe ringjall ideologjine dhe simbolet e tyre eshte ndaluar sipas kartes se te drejtave te njeriut te OKB.Megjithate qente bastarde qe lehin kot nuk mundet te na sjellin mort, veçse na bejne t’i perzeme me shkop dhe te qeshim me lot kur i degjojme te thone broçkullat e tyre nacionaliste duke germuar ne kazanet e plehrave ku kalben mbeturinat nazi-fashiste.

  Reply to this comment
  • Pëllumb zaimi January 6, 11:41

   I nderuar “bardhi tolabi” dhe “lexuesi”? Eshte stérmundim t’ju mbushësh mendjen me te vërteten dhe me te drejten atyre qe e kanë ate “plot me rrena dhe shtrembërime”? Pastaj mos harroni dhe misionet e qellimshme.? Eshtë nje nga krimet më të medha te sali berishës riaktivizimi i pinjollëve te kolaboracionistëve per qëllimet e tij. Por e kanë te humbur davanë për te dytën herë. Evropa e bashkuar është bërë dhe do te bëhet e tille edhe mbi bazen e vlerave antifashiste. I mban nen vezhgim te vazhdueshem pinjollet e fashizmit. Kjo eshte thene publikisht ne nje mbledhje te “euromil” etj. Lerini te zbrazen… Vezë nuk bëjnë dot. Jargë po! Nderime!

   Reply to this comment
   • maks February 20, 11:01

    i nderuari pellumb e the mir qe mundohesh kot tju mbushesh mendje disave ne kete forum po un per te gjth keto bej fajtor enver hoxhen qe nuk i la ketyre mohuesve te luftes ne hall te tyre ne maj te malit me gjith bajrakerin e tyre qe te kullosnin dhit dhe kur te vinin ne qytet te vinin ne rresht per nji sepse aq te kulturuar ishin

    Reply to this comment
  • nasruddin January 6, 11:44

   Shko o lexues qe s’di te lexosh ne Gjermani, apo ne Poloni, apo ne Ceki, apo ne Hungari e gjetkte ne Boten e Civilizuar qe te festosh 9 majin diten e clirimit te Berlinit nga Ushtria e Kuqe, ose diten e pushtimit te Gjermnise Lindore dhe te vendeve te Evropes Lindore nga Mortja Bolshevike, e cilame kalimin e kohes i tranformoi keta popuj evropiane si fise te egra prej Afrike ZULU dhe i lane mjerim per vite me radhe. Shko o lexues debil dhe festo 9 majin 1945 ne keto vende kur te shikosh se do te hash dru vendce, ose ne rastin me te mire te qellojne me veze dhe domate te prishura.

   Reply to this comment
 37. nasruddin January 6, 09:25

  LANC-i I ENVERIT DHE LHL-te E ASADIT.

  Po c’lidhje kane keto? Ne aparance nuk kane fare, por kur lexon replikat e debileve fanatike te Enverit qe nga njera ane i kendojne si kukumjacka komunisteve qe implementoi Jugosllavia e Titos ne vendin tone dhe sajoi me perrallat m embret LANC-in imagjinar me Komandantin e saj te shendosur dhe dhjamosur sikur te kishte jetuar ne hotel me 6 yje dhe nga ana tjeter po keta debile fanatike enveriste ankohen qe pas renies se Murit te Berlinit (se me pare Enveri u priste koken) tani kane marre arratine dhe punojne ne dhe te huaj si emigrante pe rnje kothere buke. Ja ku eshte lidhja: Keto ngjarje kane shume te perbashketa qe nuk kapen me sy te thjeshte por lidhja e tyre ekziston dhe ajo eshte pikerisht tek FARA e keqe qe mbolli Enver Hoxha me LANC-in e tij ne vitin 1946 kur i vuri minat jugosllave anglezeve ne Kanalin e Korfuzit me urdher te Moskes dhe Beogradit dhe vrau ata ushtare angleze qe kishin mposhtur fashizmin dhe i kishin sjelle paqen Botes dhe per kete akt kriminal dhe terrorist Gjykata Nderkombetare per Krime kunder Njerezimitne Hage e denoi vendin tone me izolim dhe gjoba dhe Anglia nuk i ktheu floririn e Bankes se Shqypnise. Prandaj nastradini i tha Auron Tares qe “perrallat e tij me mbret” le t’ja tregoje kalamajve para gjumit te nates sepse shqyptaret i kane pare ne filmat me Rajmonda Bulkun dhe Arben Imamin shpesh ne Kohen e Qepes te Enverit. Qe te dalim ne Teme:

  LANC-i I ENVERIT DHE LHL-te E ASADIT.

  He pra, c’i lidh keto dy ngjarje? Pse SHBA dhe Bota zgjodhen pikerisht shqyptaret si KAVJE per te eksperimentuar asgjesimin e Armeve Kimike te Llahtareshme te Sirise dhe kriminelit nderkombetar Asad ne vendin tone. Pse pikerisht Shqypnia jone e vogel sa nje Gogel? Pse amerikanetdhe John Kerry nuk zgjodhen nje popull tjeter me te zhvilluar dhe me te civilizuar, por e vune gishtin tek populli yne qe jeton akoma Kohen e Qepes te Enver Hoxhes?

  KUSH E DI PERGJIGJEN LE TE FLASE.

  Reply to this comment
  • Horri i Bulevardit January 6, 11:38

   Nastradin, une e di pergjigjen.

   Jane dy opcione te ndryshme, Lufta N.C. ishte nje lufte, ku populli u ngrit, pa asnje mendim, se te shporrim armikun dhe te instalojme komunizmin.
   Ata qe luftuan dhe u vrane, jane nderi i kombit dhe kushdo qe te qeverisi, dubet ta kete parasysh, se ska bythe, te marre neper kembe heronjte, se ata dhane jeten, per kauzen e te gjithe shqiptareve, ata na rradhiten ne, ne skalionin e fitimtareve.
   Ne qofte se me ke lexuar me pare per temen e luftes, skam qene kunder Gjermanise edhe sot ate mendim kam, kjo se plani gjerman, kishte si obsion, bashkimin e trojeve shqiptare, gje qe na leverdiste, por asnjehete skam hedhur balte, mbi heronjte tane, qe jane nderi i kombit dhe mos venia e trupit te Enver Hoxhes, prane atyre qe ai komandoi ne luften e lavdishme N.C., eshte nje turp, qe shqiptaret duhet ta korigjojne sa me shpejt.
   Se kush eshte vepra e Enver Hoxhes me mbrapa, kete le tja u lejme historianeve dhe ske pse ta lidhesh ceshtjen me asadet dhe arabet.
   E them le ta thone fjalen historianet, se mbas Enver Hoxhes, na gjeti gjema me e madhe, sa sot diskutojme qe nje i cmendur, mund te hedhi ne ere nje dige hidrocentrali dhe ne sjemi ne gjendje tja kepusim koken si te zogut.
   Kjo eshte pergjigja ime i dashur nastradin. Heronjte e bene te tyren, ne te pakten, mos ti denigrojme, kaq kerkohet nga ne.

   Reply to this comment
 38. nasruddin January 6, 11:20

  “MEIN KAMPF” (LUFTA IME) E HITLERIT DHE LANC-i I ENVERIT.

  Para do kohe Sali Berisha ish Presidenti dhe ish Kryeministri me kolorit qe ka pasur Shqypnia e krahasoi dhe e quajti direkt Enver Hoxhen si nje Hitler shqyptar. Per fat te keq nuk i shoqeroi akuzat e tij me argumenta llogjike dhe historike, prandaj nastradini po mundohet te hedhe sado pak drite mbi nje te VERTETE historike qe BOSI demokrat shqyptar Sali Berisha deklaroi si te thuash pa dashje ne media dhe TV:

  Hitleri ka shume gjera te perbashketa me Enverin, por njekohesisht i dallojne mjaft te tjera. Ne Luften e Pare Boterore Hitleri nga nje sulm me LHL humbet shikimin dhe per nje kohe te gjate e kuron doktori Edmund Forster, i cilia rrin ta shpetoje me psikoterapi intenzive. Hitleri rikthen shikimin,por qendra e trurit te tij, Talamusi rezulton te jete i demtuar dhe ai shfaq shenja te vete sugjestionimit dhe induktimit te idese Ringjalljes se tij si nje BOS apo LIDER me mision per te vendosur Drejtesi ne Bote. Per kete arsye i futet politikes dhe behet antar i Partise Komuniste gjermane, por shpejt e le kete Parti duke i quajtur “qullashe te kuq” dhe krijon Partine e tij Nacional-Socialiste me program ekstremist per marrjen e pushtetit me dhune. Per kete gje e rasin brenda ne burg ku edhe shkruan librin e tij te pare “Levizja nacional socialiste” ne vitin 1926. Shoku i tij i qelise Rudolf Hes i thote Hitlerit qe Librin e ri ta quajne per shkurt “Mein Kampf” qe do te thote “Lufta Ime” dhe keshtu ky liber u be nje nga me te lexuarit ne Bote deri ne ditet e sotme. Ne vendin tone gjithashtu eshte publikuar dhe botuar Mein Kamp” i Hitlerit megjithe rrezistencen e opinionit publik.
  Cfare e ben kete liber kaq te vecante? Pothuajse ASGJE. Ne te shkruhet per “Luften e drejte e proletariatit dhe popullit gjerman kunder SHFRYTEZIMIT, MASHTRIMIT, IDIOTESISE DHE LAKMISE se Kapitalit te pameshireshem” me ane te centralizimit te Mjeteve te Prodhimit ne duart e Partise nacional socialiste. Si ju duket? Pak a shume si doktrina e Leninit dhe Stalinit vite me pare ne Rusine Bolshevike. Por pak a shume si doktrina e Enver Hoxhes ne Shqypnine Komuniste. Deri ketu OK! Por me tej Hitleri apelon: “Raca gjermane nuk meriton kete fat sepse jane race superiore. T’i shtypin koken atyre qe na kane hequr dinjitetin!” Ne vitin 1933 merr pushtetin dhe ne 1939 fillon Luften e Dyte Boterore, per nje jave pushton Evropen dhe falimenton Angline me bombardimenga ajri dhe mendonte te behej BOSI i Botes, sic i kishte thene truni i semure kur kurohej nga doktori Edmund Forster, te cilin e likuidoi me nje plumb pas koke sapo morri pushtetin. Ne kete pike fillojne te dalin ne pah edhe dallimet midis Adolf Hitlerit dhe Enver Hoxhes ne drejtimin e shtetit, sepse pernga ana fizike dhe trashegimnia familjare ngjasojne si dy pika uji.

  Enver Hoxha ne fillim nuk i meshoi nacionalizmit ekstrem, perkundrazi u be internacionalist komunist ka kufinj dhe i shiti “BYTHEN” ne fillim Titos te Jugosllavise dhe meurdher te tyre vrau ushtaret angleze ne Kanalin e Korfuzit, me pas u be servil i Stalinit te Rusise, akoma me pas i Mao Ce Dunit te Kines. Kjo veti e hershme internacionale e dallon Enverin nga Hitleri qe Sali Berisha nuk i ka kapur dhe nuk i ka spjeguar ne deklaratat e tij. Prandaj edhe LANC-i albanez nuk mund te krahasohet me Mein Kampf-in gjerman megjithese nga ideollogjia antihegjemoniste e Kapitalit Boteror kane mjaft gjera te perbashketa. Nacionalizmi i Enver Hoxhes shfaqet shume vone kur ky gjakatar dhe sadist i pameshireshme mbeti ne Dimrin e Vetmise se Madhe dhe e kishte kuptuar semund te mbante pushtetin vetem duke i ndersyer shqyptaret kundra fqinjeve. Ne kete faze Enver Hoxha paraqitet njesoj si Adolf Hitleri dhe Sali Berisha ka pasur te drejte ne vleresimin e tij.

  Reply to this comment
 39. Malo January 6, 11:56

  O njerez! Po pse merreni me disa individe injorant te paguar nga malokeria per te sfiduar luften Antifashiste Nacional Çlirimtare. Po keta injorant jane te paguar pikerishte per jkete problem dhe mendimet e tyre perfundojne ne ndonje WC. Lufta NÇl eshte e pershkruare imtesishte ne Enciklopedine boterore per krah fituesve te saj. Po atu jane te pasqyruar sakte edhe udheheqesit e saj. Keta qe mburren me ndonje agjent te Vatikanit dhe SIMIT as nuk e dine se perse flasin. Prandaj o njerez te mire, mos humbisni kohen me ta. Urrejtja ndaj jugut atyre, as me pak e as me shume ju afron funndin e tyre.

  Reply to this comment
 40. tol francezi it January 6, 14:35

  o nasrudin eshte kote te lodhesh duke te shpjeguar ty dhe dhe shume komentusve si ty rjedhen ngjarjeve qe kane ndodhur ne shqiperi .ignoranza non merita risposta,sepse per ty dhe takemin tuaj ,tutti mali vengono dall nuocere.

  Reply to this comment
 41. nasruddin January 6, 15:55

  NJE PERGJIGJE PER TE GJITHE QE DUAN TE VERTETEN.

  LANCI-in Enver Hoxha e komandoi nga shtepia e Bahri Omarit ne Tirane, qe ishte edhe kryeballist dhe kryefashist njekohesisht. Ne kete vile,ngjitur me vilen e Qazim Mulletit EnverHoxha ka jetuar me Nexhmijen e tij qe nga 1941 deri ne 1944 dhe nga kjo shtepi spiunoi tek fashistet te gjithe kundershtaret politike dhe shoket e vet debila-komuniste idealiste. Kjo eshte e VERTETA e hidhur sipas dokumentave dhe fakteve te pamohueshme, prandaj edhe nastradini hodhi shumevite me pare pyetjen thelbesore:

  PER CFARE LUFTE NACIONAL-CLIRIMTARE BEHET FJALE?

  – kur kjo Lufte LANC komandohej nga Komandanti i shendosur dhe i dhjamosur Enver Hoxha qe jetonte ne shtepine e Bahri Omarit dhe nuk kishte shkrepur ASNJE arme ne jeten e vet?

  – kur kjo Lufte LANC vrau ne 1946 ushtaret aleate angleze ne Kanalin e Korfuzit me mina jugosllave dhe per kete gje Gjykata e Nderkombetare per Krime kunder Njerezimit ne Hage (per sqarim ajo qe denoi Milloshevicin dhe Serbine) e denoi Enver Hoxhen dhe LANC-in e tij si organizate terroriste me sanksione te renda per Shqypnine dhe shqyptaret.

  – kur kjo Lufte LANC solli “PUSHTIMIN” e vendit tone dikur si nje “Lule Mali” nga MORTJA bolshevike dhe implementoi ne Shqypni regjimin me te eger qe ka njohur njerezimi duke mbushur lumenj me gjak njeriu te pafajshem nga bandat vrastare te Enver Hoxhes, te cilet ai me vone i quajti si Deshmore te Atdheut. Kete FARE te keqe qe mbolli EnverHoxha ne trojet shqyptare povuajne shqyptaret qenga 1944 deri me sot dhe enveristet ne DITA te mbyllin squpin e tyre komunist dhe te mos ankohen per Sali Berishen, pjellen e Partise se Punes dhe mikun e familjes Hoxha, por t’i kerkojne falje shqyptareve te tjere te masakruar nga ky ANTIKRISHT se me spiunimet dhe servilizmin e tyre kane bere te mundur qe AGONIA postkomuniste albaneze tezgjase kaq shume si ne ASNJE vend tjeter te Botes, ku LANC-et e tyre te REZILIT dhe TURPIT bolshevik i kane harruar prej kohe.

  Reply to this comment
 42. Deutsch January 6, 15:56

  Jemi ne 2014… Dhe akoma me ofendime ky Popull!!! Secili ka mendimin dhe njohurite e Veta…
  “” jetojme te gjithe ne te njejten Atmosfere Po sdo te thote qe kemi te gjithe te njejtin Horizont”””
  TOLERANC o Qytetare,,,

  Reply to this comment
 43. nasruddin January 6, 16:29

  PSE JANE KAQ TE CORODITUR SHQYPTARET NE DEMOKRACI?

  Nga njera ane shqyptaret duan fort te shkojne ne BE dhe te perfitojne nga Kapitalizmi Evropian,nga ana tjeter i kendojne elegji dhe qajne si kukumjacka LANC-in bolshevik te Enver Hoxhes qe i vuri minat dhe vrau ushtaret angleze ne Kanalin e Korfuzit me urdher nga Beogradi dhe Moska.

  Nga njera ane shqyptaret jane fort te gezuar dhe lumturuar ne NATO dhe nga ana tjeter i thurrin hymne “Ushtrise Legjendare te Komandantit te saj Enver Hoxha per te cilin NATO ishte organizate terroriste, VEGEL e “Rrezikut Anglo-Amerikan per Shqypnine” veper sot kriminale qe nastradini e ka perkthyer faqe per faqe dhe fjale per fjale ne burg me patllake tek koka.

  Nga njera ane shqyptaret me nje gezim te papare e pshurren dhe hodhen kokeposhte Enver Hoxhen ne 1991, sepse kishte falimentuar ekonomine dhe renuar shtetin dhe i kishte transformuar shqyptaret si kafshe pune, si spiune dhe besnike te Partise se Punes dhe nga ana tjeter shkojne dhe cdo 5 maj dhe 29 nentor shkojne dhe bejne homazhe dhe vajtojne si qyqe pylli me fotografine e Enverit ne dore tek varrezat e krimineleve te tij vrastare megjithe politiken famoze albaneze, pa dallim ngjyre apo kahu ideollogjik nga pas.

  THIS IS A QUESTION! KJO ESHTE PYETJA!

  PSE JANE KAQ TE CORODITUR SHQYPTARET NE DEMOKRACI?

  Reply to this comment
 44. lexuesi. January 6, 20:13

  Lexuesi qe “nuk di te lexoje”sipas dikujt, pa ndonje deshire te madhe don t’u pergjigjet kotesive te trilluara te humbesve, qe shohin prej kohesh enderra me syhapur e kenaqen me to.Don t’u thote se ka qene ne shume vende dhe ka pare te verteten e thjeshte qe nuk mundet te pergenjeshtrohet nga ata “qe dine ate qe nuk e dine”Ka pare Gjermanine, Trierin ku ka lindur K.Marksi dhe shtepine muze te tij, pa qene marksist,ka pare Bonin dhe publikimin e studimeve univesitare te tij per drejtesi, Berlinin dhe publikimin e veprimtarise se tij ne grupin “Hegelianet” e rinj,ka shetitur ne ” Boulevardin K.Marks”ka pare muzete e veprave mizore te fashizmit, Bukenvaldin, Mat’hauzenin e Aushvicin ne Gjermani, Austri e Poloni,ka pare permendoret e fitores kunder fashizmit ne Prage e Budapest sikurse ka pare me 9 maj 2005 ne Moske manifestimin e madh te jubileut te fitores mbi fashizmin ku merrnin pjese te gjithe kryetaret e shteteve te Euro-Azise e Amerikes.Ky lexues i palexuar ka lexuar ate qe shkruhet ne enciklopedite boterore me fame te Kembrixhit e Harvardit se tradhetaret me te medhenj qe ka njohur bota jane pas Juda Iskariotit qe tradhetoi Jezuin dhe Brutiit qe tradhetoi Cezarin , jane Benedikt Arnold, komandanti ushtarak I SHBA qe iu dorezua forcave angleze me 1770,Vidkun Quisling, komandanti ushtarak i Norvegjise dhe Peten i Frances qe iu dorezuan forcave gjermane, te cilet u denuan me vdekje dhe kujtohen me neveri ashtu si te gjithe ata qe u bene vegel e pushtuesve gjate gjithe historise njerezore.Nuk eshte quajtur kurre nje delikt me komunizmin aleanca antifashiste Angli-France-SHBA-BRSS, qe drejtohej nga korifejte e kohes:Çerçilli,Rusvelti,De Goli dhe Stalini.Nuk e ka zhvleftesuar askush ne bote meriten e sakrifices antifashiste te popujve dhe udheheqesve te tyre qe me vone u sunduan nga tirania komuniste.Tiranet jane te gjithe njesoj, pavaresisht ideologjise qe perdorin, si nikuizicioni i mesjetes, si tiranite e mevonshme te Stalinit,Maos e pasuesve te tyre dhe Markosit te Spanjes, Salazarit te Portugalise, Pinoçetit te Kilit e gjithe te tjereve ku kane vepruar.Gjer me sot nuk ka mundur askush nga tradhetaret pseudonacionaliste te shplahen nga krimi dhe imoraliteti politik me ujrat e perdorura te tualetit te pushtuesit. Terrori komunist i pasluftes ka dimensionet e veta fatale ne kohe e ne hapsire gjate ushtrimit te tij, te cilat vetem sa jane “pergojuar” dhe prej 23 vjetesh falsiteti nacionalist vetem ka stisur liri-demokracine qe udhehiqet nga “ish-armetaret” me te zellshem te tiranise qe i kane privuar viktimat e atij terrori ndaj çdo funksioni te shtetit politik ne jeten publike.

  Reply to this comment
  • nasruddin January 6, 21:28

   Degjo o Lexuesi Miku nje keshille nga nastradini se nuk te ben keq:

   Separi mos guxo te festosh 9 majin ne Berlin, se do te hash dru vendce, ne rastin me te mire do te qellojne me veze dhe domate te prishura per ibret. Gjithashtu mos u be internacionalit komunist per 9 majin e Ushtrise se Kuqe as ne Budapest, Varshave, apo ne Prage sepse kaq shume i urrejne sovjetiket ne keto vende sa do te cuditesh fare dhe enverizmi yt do te shuhet per nje cast si nje enderr e keqe albaneze. Kete keshille ta jep nastradini me dashameresi meqe e kupto se shetit Boten dhe shikon shume vende, por lexon dhe di pak per popujt dhe Boten. Degjoje keshillen e nastradinit se do te bindesh qe nuk e ka per keq.

   Sedyti me behet qefi qe ke vizituar Berlinin dhe bulevardin famoz Karl Marks ose Karl-Marx-Allee, qe me pare se Berlini te pushtohej nga Ushtria e Kuqe dhe te ndante Gjermanine ne dy pjese dhe te transformonte gjermano-lindoret si nje fis prej Afrike Zulu ne kerrthize te Evropes, ky bulevard pra qe u rikonstruktua totalisht nga komunistet ne vitet 1949-1961 nis nga qendra e Berlinit, Alexanderplatze dhe vazhdon deri tek Portat e Frankfurtit, me pare quhej “Große Frankfurter Straße” ose bulevardi i madh i Frankfurtit para 1961 quhej “Bulevardi Stalin”. Berlinezet shume shpejt e emeruan kete bulevard si “WC E STALINIT” dhe ky emer i ka mbetur deri me sot ne popull. Qe nga viti 1990 deri me sot ne Gjermani zhvillohet nje debat i gjere per ndryshimin e emerit te ketij bulevardi sovjetik por deri tani zyrtarisht ka mbetur si Bulevardi Karl Marks me ndertesat e shemtuara te ndertuara sipas projekteve sovjetike perreth. Kjo tregon per tolerancen qe kane gjermanet ne politikat e tyre, por njekohesisht edhe urrejtjen per regjimin gjakatar te implementuar nga Ushtria e Kuqe.

   Besoj se kam qene i dobishem me kete lloj informacioni.

   nastradini.

   Reply to this comment
   • Horri i Bulevardit January 6, 22:49

    9 maji ne Gjermani, eshte feste, por jo festa e kapitullimit, por eshte Festa e Nenes, qe bota e feston ne 8 Mars.
    Kjo per arsye se 9 maji eshte shpallur festa boterore e kapitullimit te nazi-fashizmit dhe Gjermania smund ta kundershtonte, por e feston si festen e nenes.

    Reply to this comment
    • nasruddin January 7, 09:23

     O Horr Miku po sikur ishe i persekutuar nga komunistet, pse del ne Dita bashke me enveristet qe mbushen lumenj me gjak njeriu ne vendin tone dhe vrane anglezet ne Kanalin e Korfuzit, por qe edhe falimentuan ekonomine dhe renuan shtetin ne vitin 1991 duke i transformuar shqyptaret si nje fis Afrike ZULU dhe qe na lane si “dhurate” Sali Berishen me Ilir Meten per te vazhduar kauzen e Partise se Punes 25 vjet pas renies se Murit te Berlinit me 9 nentor te vitit 1989. Kjo eshte data e FITORES mbi fashizmin dhe komunizmin ne Berlin dhe jo 9 maji i vitit 1945 kur Ushtria e Kuqe pushtoi Berlinin dhe gjysmen e Gjermanise dhe implementoi MURTAJEN bolshevike ne kete vend te civilizuar me popull te disiplinuar, qe po e vuajne gjermanet edhe sot e kesaj dite.

     Duhet te besosh nastradinin se duket qe ka pare Bote me sy me shume se ju o Horr Miku, qe ASKUSH nga vendet e BE-se nuk feston me 9 majin sovjetik te Berlinit. 9 maji sot njihet zyrtarisht si Dita e Europes ose si Dita e Shumanit – “Schuman Day” per nder te ish ministrit te jashtem francez Robert Shuman qe beri te mundur themelimin e BE-se ne vitin 1950.

     Ndryshe dita e Fitores mbi Fashizmin shenohet (nuk festohet) ne data te ndryshme ne vende te ndryshme te Botes: Ne SHBA ne 2 shtator, ne France dhe Angli ne 8 maj, ne vendet ish komuniste te Evropes Lindore eshte fshire me kohe nga kalendari historik, perfshire megjithe LANC-et e tyre dhe 29 nentoret e clirimit apo pushtimit komunist. 9 maji si data e Firores mbi Fashizmin festohet me parade ushtrake vetem ne Moske.

     Kete fakt historik duhet ta kishte kuptuar shume kohe me pare kryesisht politika shqyptare dhe BOSAT e saj, me qellim qe te edukonin miletin dhe te afronin Shqypnine e prapambetur vlerat dhe moralin e vendeve te BE-se. Per fat te keq kjo gje nuk ka ndodhur, perkundrazi shikojme LIDERAT e shtetit dhe te politikes te festojne 29 nentorin me fotografine e Enver Hoxhes dhe fati akoma me i keq eshte se faturen e injorances politike te LIDERAVE shqyptare po e paguan shtrenjte gjithe populli.

     Reply to this comment
 45. tol francezi it January 6, 23:35

  o nasrudin 9MAJI eshte DITA E FITORES MBI nazi-fashimin do apo sdo ti ,historine ti me saline se ndryshoni dot,29NENTORI I 1944 eshte DITA E CLIRIMIT TE SHQIPERISE nga okupatori nazist .

  Reply to this comment
  • nasruddin January 7, 09:33

   O koke-tul francezi qe nuk e di se ne cfare date ka shenuar Franca Fitoren mbi Fashizmin, per sqarim po te postoj repliken e nastradinit per mikun e tij enverist ne Dita, Horrin e Bulevardit qe t’i therrasesh trunit dhe te mos shkruash me brockulla ne kete forum te nderuar:

   O Horr Miku po sikur ishe i persekutuar nga komunistet, pse del ne Dita bashke me enveristet qe mbushen lumenj me gjak njeriu ne vendin tone dhe vrane anglezet ne Kanalin e Korfuzit, por qe edhe falimentuan ekonomine dhe renuan shtetin ne vitin 1991 duke i transformuar shqyptaret si nje fis Afrike ZULU dhe qe na lane si “dhurate” Sali Berishen me Ilir Meten per te vazhduar kauzen e Partise se Punes 25 vjet pas renies se Murit te Berlinit me 9 nentor te vitit 1989. Kjo eshte data e FITORES mbi fashizmin dhe komunizmin ne Berlin dhe jo 9 maji i vitit 1945 kur Ushtria e Kuqe pushtoi Berlinin dhe gjysmen e Gjermanise dhe implementoi MURTAJEN bolshevike ne kete vend te civilizuar me popull te disiplinuar, qe po e vuajne gjermanet edhe sot e kesaj dite.

   Duhet te besosh nastradinin se duket qe ka pare Bote me sy me shume se ju o Horr Miku, qe ASKUSH nga vendet e BE-se nuk feston me 9 majin sovjetik te Berlinit. 9 maji sot njihet zyrtarisht si Dita e Europes ose si Dita e Shumanit – “Schuman Day” per nder te ish ministrit te jashtem francez Robert Shuman qe beri te mundur themelimin e BE-se ne vitin 1950.

   Ndryshe dita e Fitores mbi Fashizmin shenohet (nuk festohet) ne data te ndryshme ne vende te ndryshme te Botes: Ne SHBA ne 2 shtator, ne France dhe Angli ne 8 maj, ne vendet ish komuniste te Evropes Lindore eshte fshire me kohe nga kalendari historik, perfshire megjithe LANC-et e tyre dhe 29 nentoret e clirimit apo pushtimit komunist. 9 maji si data e Firores mbi Fashizmin festohet me parade ushtrake vetem ne Moske.

   Kete fakt historik duhet ta kishte kuptuar shume kohe me pare kryesisht politika shqyptare dhe BOSAT e saj, me qellim qe te edukonin miletin dhe te afronin Shqypnine e prapambetur vlerat dhe moralin e vendeve te BE-se. Per fat te keq kjo gje nuk ka ndodhur, perkundrazi shikojme LIDERAT e shtetit dhe te politikes te festojne 29 nentorin me fotografine e Enver Hoxhes dhe fati akoma me i keq eshte se faturen e injorances politike te LIDERAVE shqyptare po e paguan shtrenjte gjithe populli.

   Reply to this comment
   • Horri i Bulevardit January 7, 10:08

    Nastradin i nderuar, mos ngaterro vitet, une nuk mohoj luften dhe mbroj te drejten e atyre qe luftuan, jo per partine dhe as per envere, por luftuan per nje Shqiperi te lire.
    Eshte bere zakon, qe disa me qellim ngaterrojne historine dhe fusin ne nje thes, komunizmin me atdhetarizmin, qe jane dy ide krejt te kunderta.
    Te nderosh heronjte, eshte nje cilesi, te denigrosh heronjte, eshte tradheti.
    Enver Hoxhes i jap ate qe i takon, udhehoqi luften, prandaj trupi i tij duhet rivarosur tek ata qe ai udhehoqi ne leften N.C.
    Enver Hoxhes i kam dhene meriten, ne luften kunder nje analfabetizmi ekstrem, qe kishte Shqiperia e mbas luftes.
    Ti japim meritat per sa i takon dhe ti themi ato krime qe ai beri, kur ishte ne pushtet.
    As nuk behem antikomunist, si Saliu dhe as enverist si disa enveriste te thekur.
    Per heronjte jam i qarte, per politikanet qe kane vdekur, dua te degjoj historianet, qe mund te bejne nje autobiografi ne teresi, jo thjesht nje pjese te jetes.
    Per 9 majin, ne Gjermani festohet Festa e Nenes.

    Reply to this comment
    • nasruddin January 7, 11:30

     Duhet te jesh me teper korrekt kur replikon me fanatizem dicka qe s’ka te beje me teVERTETEN e dokumentuar. Me faqen me poshte te internetit do te shikosh se dita e nenes ne Gjermani eshte 12 maji:

     http://www.holidays-info.com/Holidays-Germany/2013/holidays_2013.html

     “Dita e Fitores mbi Fashizmin” sic e shikon vete nuk ekzistonne kalendarin e festave te Gjermanise se Bashkuar. Sot kjo date festohet vetem ne Moske menje parade ushtarake.

     Sa per Enver ANTIKRISHTIN le ta leme per nje here tjeter.

     Reply to this comment
     • sali serbi February 20, 18:20

      Ore koktrul Nasruddin Ore pusht i pushtave po ty sikur te ka pjelle jotem me ndonje kodosh te forcave gjermane se ndryshe nuk ka si spjegohet kokengjeshja jote per tju kundervene realitetit t te sanksjonuar boterisht. Ore klysh, pyet njeher mire te teme dhe na njofto per te verteten .

 46. Bilal camurri January 7, 00:20

  Nuk jane genjeshtra,jane plotesisht te verteta raportet e gjeneralit gjerman.Te luftosh me mbrojtesit e vetem natyrale ne Europe,kete vetem shqiptaret dijne ta bejne.Kjo ndodhte kur nuk mbronin dot Camerine nga masakrat e andarteve dhe KOSOVEN NGA MASAKRAT E CETNIKEVE.BRAVO SHQIPTARET!KANE LUFTUAR ME GJERMANET,KANE HEDHUR NE ERE FLOTEN ANGLEZE,POR U KANE NGRENE MUNE GREKEVE DHE SERBEVE.

  Reply to this comment
 47. Mark uk January 7, 17:32

  tol francezi it:29 nendori eshte vertet dita qe iken gjermant,po eshte dita e okupimit komuniste.
  Kurse ura e bunes ka te drejt se gjermanet deshten tu zhduknin jo vetem si lagje po kudo ne bote.

  Reply to this comment
 48. Bardhi Tolabi January 7, 18:01

  O Horri i Bulevardit!
  Mos u merr me Nastradinin ,se te shpije ne 7 cezma dhe nuk te jep nje pike uje.Ai ngateron preshte me lakrat,luftenClirimtare me pushtetin e mbas luftes.I ka mbetur gozhde hedhja ne ere e anijeve Angleze ne Kanalin e Korfuzit,por nuk eshte ne dijeni se anijet ishin ne ujrat teritorjale Shqiptare.Kjo eshte edokumentuar nga zbulimet e fundit nga Amerikanet te cilet kane gjetur mbeturinat e anijeve nen det.Por lereni se Nastradini kete pune ka.Po te mbrosh luften qenke Enverist,po te shash Saline je komunist,po te quash patriote djemte dhe vajzat qe dhane jeten per Clirimin e vendit te akuzon se mbron ata qe bene lufte civile.Lere me kaq kete pune se eshte e kote te merresh me ata qe kane qene kolaboracioniste…

  Reply to this comment
  • nasruddin January 7, 19:11

   Po pse more Bardhi Tolabi nastradini te jep uje nga 7 cezma, kur “cezma” e vetme per skandalin e Kanalit te Korfuzit jane dokumentat origjinale te Gjykates Nderkombetare per Krime kunder Njerezimit ne Hage? Kjo Gjykate Prestigjoze qe denoi edhe Serbine me Milloshevicinpergenocidin ne Kosove, ne vitin 1946 pas nje ekspertize nderkombetare denoi Shqypnine dhe LANC-in e Enverit si nje organizate terroriste me sanksione te renda, qe i dhane te drejten Anglise per te mos kthyer floririn e Bankes Shqyptare te Ahmet Zogut,te cilin e kishin grabitur gjermanet dhe e kishin fshehur ne malet e Bavarise. Shqypnia sot duhet ta pranoje kete vendim turpi dhe rezili kur kerkon te behet pjese e BE-se dhe enveristet duhet t’i kerkojne falje popullit dhe jo te fryhen si Gjela maje plehut dhe te vajtojne si kukumjacka per LANC-in imagjinar clirimtar, kur dihet boterisht qe Komandanti EnverHoxha e komandonte LANC-in e tij nga shtepia e fashistit, kolaboracionistit, kuislingut dhe ballistit Bahri Omari, mund ta quash si te duash, por qe ishte kunati i Komandanit Enver Hoxha. Nga kjo shtepi i pabesi Enver Hoxha megjithe Nexhmijen spiunoi dhe likuidoi te gjithe kundershtaret politike dhe me pas filloi me “shoket” e vet debila-komuniste alla Qemal Stafa, Muftafa Gjinishti dhe Zoi Fundo e shume te tjere deri tek Mehmet Shehu dhe Kadri Hazbiu qe temos permendim ata pas liste.

   Per cfare 7 burimesh flet mor burre? Kur burrimi i nastradinit eshte vetem nje qe quhet E VERTETA.

   Reply to this comment
 49. Studenti. January 7, 18:28

  Faktet jane kokeforta, humbesit e turperuar nazifashiste i ka neveritur Evropa dhe gjithe bota,ata me kot perpiqen te nxjerrin koken nga gropa per te fshehur krimet monstruoze, te cilat nuk i mban toka.Nuk eshte e vertete se gjermanet,çeket,polaket, hungarezet e ndonje popull tjeter i rruzullit tokesor nuk perkujton me solemnitet 9 majin, fitoren mbi fashizmin.Kjo dite eshte e shenuar ne analet dhe librat historike te tyre ne sherbim te publikut shkollar e te rritur. Ndersa tirania fashiste mbyti me ekspansionin e vet ne furrat e vdekjes njerez, grupe e etni duke vjelle urrejtjen ideologjike, racore e fetare,hakmarrja antifashiste nuk ishte vetem komuniste, brenda luftes Gjermani-BRSS, perkundrazi ajo ishte fryma me progresive e mençurise njerezore e botes kapitaliste, qe realizoi sakrificen me supreme.Zor se do te beheshin brenda nates prosovjetike,komuniste vendet e Evropes lindore,sikurse me vone Kina, Koreja e Kuba, neqoftese nuk do te tradhetoheshin nga klikat e tyre fashiste, kriminale, antikombetare e antinjerezore, qe i kishin rjepur popujt e tyre deri ne palce duke i perdore mish per top kunder popujve te tjere.Prandaj thone se ekstremet piqen brenda rrethit vicioz. Per fatin e mire te popujve tiranite komuniste pas Luftes ll. Boterore nuk u forcuan nepermjet ekspansionit, por ristriksionit, duke u veteizoluar.Asnje nga komentuesit, veçanerisht ai me siglen “lexuesi”,nuk ka mbrojtur tiranine, por ka kundershtuar humbesit abuzues qe duan te justifikojne tiranine fashiste me inkuizicionin e eger komunist qe u instalua pas L.ll Boterore ne emer te fitores kunder heretikeve ideologjike reale, potenciale dhe imagjinare.Pertej çdo psikoze deshire e hamendje qe perpiqet te mbuloje “nacionalizmin fashist”flasin ne menyren me objektive te mundeshme vendimet e OKB-se dhe enciklopedite akademike boterore kudo ne bote.Ata qe kane humbur dhe kane deshtuar dhe zgjedhin te perdorin ende alternativen e gabuar te asaj aventure tragjike te shkuar nazi-fashiste duke u perpjekur per te spekuluar behen me shume te neveritshem.Kurre njerzimi nuk ka per t’i harruar per te nxjerre mesime, per te mos rene perseri ne rrugen e gabuar. Faleminderit.

  Reply to this comment
  • Pëllumb zaimi January 8, 00:29

   “Studenti”? Kini shumë të drejtë. Kini artikuluar një koment të shkelqyer,shprehes,bindes,realist, të vërtetë si e vërteta. Nderime!

   Reply to this comment
 50. Bardhi Tolabi January 7, 21:33

  Nastradin !Se pari, gjykata e Hages,nuk e ndeshkoj Shqiperine,sepse e kuptonte se,Shqiperia nuk ishte e afte dhe nuk kishte mina te ketij kalibri.Se dyti,vendimi i saj ishte realisht i lehte per palen Shqiptare,nje demshperblim simbolik,por qe u refuzua padrejtesisht nga pala tone dhe per pasoje, Anglia, vendosi te bllokonte floririn.Por, ti nuk je i njohur me dokumentat e zbuluara kete vitin e fundit te marines Angleze,si dhe te zbulimeve nenujore te nje ekipi te perbashket Amerikano-Shqiptar,te cilet gjejne ne ujrat tona anijet e mbytura,cka justifikon qendrimin e shtetit sovran Shqiptar.Nga ana tjeter, ti vazhdon me gozhden e Nastradinit te vertete,te merresh me pas luften,kur debati behet per luften.Prandaj te them se ngateron preshte me lakrat…

  Reply to this comment
  • nastradini January 7, 22:52

   Per Luften LANC e kam fjalen qe komandohej nga shtepia e Bahri Omarit, fashist, kolaboracionist, kuisling dhe kryeballist, te gjitha keto tituj i kishte kunati i Komandantit te LANC-it, qe kishte strehuar ne shtepine e vet Enver Hoxhen me Nexhin e tij qe nga 1941 deri ne 1944 dhe nga kjo shtepi Enveri spiunoi te gjithe kundershtaret politike dhe shoket e vet debila komuniste si keta qe i mbajne akoma ison ne DITA. Per cfare LANC-i flet atehere more mavri?

   Reply to this comment
  • Pëllumb zaimi January 8, 00:22

   Bardhi Tolabi? Nuk po hyj në shume hollesira sepse s’kam kohë por dua t’ju them se kini te drejte pér të vertetat e ditarit te anijeve angleze qe u mbytën në Korfuz! Minavënësit janë veté anglezët dhe kjo ka dalë nga po vetë anglezët. Dokumentin origjinal të kesaj te vertete e ka botuar gjithashtu “Auroni”(dokumentin origjinal anglisht)!? Nderime bardhi!

   Reply to this comment
 51. Bardhi Tolabi January 7, 23:02

  Nastradin efendi!
  Flas per ate lufte Na Cl. dhe ata partizane,per te cilet ben fjale gjermani ne kete artikull dhe qe i vrane atij,120 ushtare te tij,o debil, qe nuk lexon artikullin perse ben fjale,por i bije fyellit ne nje vrime…

  Reply to this comment
  • nasruddin January 8, 06:56

   Debilin tregoja sat eme dhe tyt eti qe te kane edukuar si nje kafshe pylli qe mbijetonin duke u ushqyer me kermat e Enver Hoxhes. Degjoni ju o VEMJE te Enverit, spiuna te Sigurimit te Shtetit:

   BOLL VRATE E MASAKRUAT POPULLIN SHQYPTAR! KA ARDHUR KOHA TE ZHDUKENI SI SPECIE ALIENE GJAKATARE, SEPSE BOTA NUK JU HONEPS DOT ME!

   Reply to this comment
 52. Pëllumb zaimi January 8, 00:13

  Nastradin? Më vjen keq t’ju them që jini komplet jashtë teme dhe jashtë objektit të shkrimit të Auron Tares! Kthehu më mirë në rivlerësimin e gabimeve të paraardhësve te tu. Kjo do të ishte më e drejtë dhe më burrërore! Ose me gjej një,vetëm një,absolutisht një “këngë antifashiste” të atyre që mbroni ju? Nuk ka asnjë sepse nuk luftuan me fashizmin i nderuar nastradin! Kujdes, korigjo gabimet dhe fajet e paraardhësve që të mos i përsërisni dhe ju!? Kjo do të jetë shënjë pjekurie dhe ndjeshmërie për të vërtetën historike? Kur ju ta bëni këtë atëhere mund te themi se shqiptaret ja arritën të ndërtojnë kohezionin kombëtar? Do te jetë dhe ndikimi juaj në këtë kohezion! Edhe njëherë nderime!

  Reply to this comment
  • nasruddin January 8, 07:05

   Keto pyetje beja Enver Hoxhes, BOSIT sadist qe i kendon elegji,sepse kur ky i pabese drejtonte LANC-in e enveristit pseudohistorian Auron Tare nga shtepia e kryefashistit dhe kryeballistit Bahri Omari, familja e nastradinit ishte anen e anglezeve dhe qe pergatiti edhe beri te mundur oferten e tyre ne Mukje per bashkimin e trojeve shqyptare. Teza qe minat e Korfuzit i kishin vene vete anglezet per te vrare ushtaret e tyre tingellon si tezat e Korese se Veriut sot nekonfliktin qekane me SHBA dhe Boten e Civilizuar. Prandaj ti je jashte totalisht teme se tema kryesore eshte:

   KU PO SHKON SHQYPNIA? NE BE APO NE KORENE E VERIUT?

   Reply to this comment
 53. Bardhi Tolabi January 8, 01:30

  Faleminderit Pellumb Zaimi qe me vjen ne ndihme.
  Jam Jashte Shqiperise dhe nuk i disponoj dokumentet qe thoni ju,por i kam lexuar kur jane botuar.Dokumenti i fundit,eshte zbulimi i bere nga nje ekspedite Amerikano-Shqiptare,ne bregdetin e Sarandes,e cila i ka gjetur mbeturinat e anijeve Angleze, ne ujrat e brendeshme tonat,pra keto anije kane cenuar sovranitetin e vendit tone dhe ndeshkimi ka qene dhe mbetet i ligjshem.Por, ajo qe me ben pershtypje, tek ky Nastradini,eshte se per cdo gje komentohet per artikuj te ndryshem,qe te behet “i besueshem”,ndaj atyre qe ju sherben,ka tendencen te fyeje Shqiperine dhe Shqipetaret,vetem e vetem sepse kane jetuar dhe punuar nen rregjimin e Enver Hoxhes,i cili pamvaresisht nga gabimet e renda ne drejtimin e vendit,u tregua i pameshirshem ndaj tradhetareve dhe kolaboracionisteve.Me kete qendrim,ky Nastradini, nuk ben gje tjeter vecse demaskon vetvehten, si pasardhes i kolaboracionisteve apo tradhetareve,ose eshte nje “tradhetar”i kohes se sotme.Bile, ne shume shkrime,citon vetem te keqijat dhe asgje te mire te Shqiptareve.Edhe ne keto komentet e sotme, nuk e di ku do te dale me “kembenguljen” e tij, kur mbetet vetem tek Bahri Omari dhe Enver Hoxha,i cili sipas tij ka qendruar brenda ne Tirane tke Bahriu,pa u larguar asnje dite prej 1941 deri ne 1944.Kurse dokumentet e ndryshme, perfshire dhe ato te Ballit Kombetar dhe historianeve, flasin per qenien e tij ne vende te ndryshme,.qe nuk luftoj asnjehere,por qendronte i fshehur ne male etj,etj.Kjo me acarron me shume genjeshtra e tij dhe jo permendja e Enver Hoxhes.Perfolja vetem per keto dy figura dhe jo per luften e bere nga partizanet ,te cilet vetem ne kete beteje, te pranuar nga vete Gjenerali Gjerman,nga lufta e pergjakeshme dhe heroike kane vrare 120 gjermane,synojne te mohojne luften partizane.Prandaj i them, por ben sikur haron dhe nuk me flet per ate qe i them une per keto ,por ngateron preshte me lakrat,luften Clirimtare me rregjimin e pasluftes,Nuk flet per kete beteje,por flet per Enver Hoxhen tek Bahri Omari dhe Enverin e mbas luftes.

  Reply to this comment
  • nasruddin January 8, 07:14

   O enverist dallkauk qe mbase je edhe spiun i Sigurimit te Shtetit ne pension po pse nuk shkon te jetosh ne Korene e Veriut te kselhasesh more derdimen i pandreqshem? Sepse ne kete vend do te gjesh te gjalle Enver Hoxhen, Komandantin tend te ngjallur dhe te dhjamosur sic duket edhe nga fotografia qe ka publikuar vete ne vitin 1944 sikur nuk kishte jetuar ne malet i ndjekur nga fashistet e Bahri Omarit, por sikur kishte jetuar ne nje hotel me 6 yje.
   Ik ne Korene e Veriut me mire se ndryshe ne ketu ne Shqypni do te perzeme me dajak, sepse Vatanin e duam sic e deshen intelektualet e mirefillte shqyptare, negjirin e vendeve te civilizuara te BE-se dhe jo tek rusi dhe koreanoveriori.

   IKNE KORENE E VERIUT DHE THYEJ QAFEN!

   Reply to this comment
   • Horri i Bulevardit January 8, 10:39

    Nastradin, dikush me lart me kishte bere te njejten oferte, Je per ne Korene e Veriut, uroj te mos kesh qene ti me nick tjeter.
    Nastradin, une nuk kisha mundesi te mbaroj shkolle ne Shqiperi, psene e di vete, edhe njehere qe mu dha rasti te dal jashte shtetit, sme lejuan, psene e di vete, por ne ate kohe, 76-78, kam qene kampion ne vrapimet e shkurtra per te rinj, 100 m, kampion, 60 m, me pengesa kampion, 200 m, nenkampion.
    Nuk dija gjuhe te huaj, perjashto pak italishten, si cdo shqiptar qe degjonte hitparaden apo Rai due, Domenica spotive.
    Po te marrim begraundin tend, gjithmone sipas te thenave po prej teje, ke qene perkthyes i veprave te diktatorit, mos me thuaj qe Sulo Gradeci, gjeti nje armik, per ti perkthyer nga rusishtja, veprat xhaxhit, se vetem per rusishtfoles, Shqiperia ska patur nevoje.
    Diku kam permendur ne nje koment, Uran Butken, qe gjithashtu gerthet se eshte persekutuar egersisht, por e verteta eshte se mbasi djalka Uran, i dergoi letren xhaxhit Enver, ku mohonte babane e vet dhe jepte garanci se jeta e tij tashme, ishte e lidhur pazgjidhshmerisht me partine dhe shokun Enver, arriti te fitoje nje burse dhe Urani nga i biri i nje armiku te popullit, na u be djalka i partise me universitet.
    Nastradin, kur flasim pershembull per Zhozefinen, flasim per Zhozin, jo per Enverin qe edhe kockat besoj ju kane tretur.
    Kur flasim per Saline apo per Ramen, flasim per keta, jo per Enverin, qe shume shtete, ne kaq vjet sa ka qe Enveri i la bijte e tij sylotuar, kane bere mrekulli.
    Nastradin, duhet te kuptosh, si mua edhe komentues te tjere, se ketu nuk diskutohet Enveri me Regan apo Kohl, ose Miteran, se po te diskutohej Enveri me keta demokrate, do ta kishte humbur luften si lider.
    Por ketu diskutohet, jo Enveri si person, por Koha e Enverit me kohen e Saliut dhe ketu shumica e komentuesve, qe kane qene edhe pjesmarres, ne shembjen e diktatures komuniste, anojne me teper nga diktatura komuniste enveriane, se me mire nje diktature komuniste, se te jetosh ne nje diktature kaotike berishiane.
    Deshmoret nastradin, leri ne vendin e vet, atyre ju kerkua te mbrojne atdheun e tyre dhe ata se bene fjalen dysh, por luftuan dhe dhane jeten.
    Ata qe mohojne gjakun e deshmoreve, quhen tradhetare. Kjo eshte e verteta dhe po te shikosh sot, jane pikerisht komunistet fanatike qe shajne Enverin.
    Une Enverin e shava atje ne demonstrata Enver Hitler, qe ishte thirrja e demonstruesve, sot smerrem me Enverin, se me duhet te merrem me ish enveristet, qe per te kamufluar te kaluaren, shajne Enverin, edhe kur diskutohet, pala greke ka pushim sot ne dogane se esht prishur kompjuteri.
    U zgjata.

    Reply to this comment
    • nasruddin January 8, 13:22

     Te garantoj me siguri qe nuk ka qene nastradini qe ka perdorur gjuhe ekstreme pa shka dhe qe e ka ndryshuar nick-un e tij me detyrim nga moderatoret e medias censuruese si Papa Piu Inkuizitori i Mesjetes qe censuroi statujat e Mikelanxhelos dhe e detyroi t’i mbuloje me gjethefiku gjenitalet e veprave te tij. Besoj qe duhet te kesh inteligjence qe ta kesh kuptuar nastradinin e vertete nga menyre toleruese e shkrimeve te tij meperjashtim te rasteve kur sulmohet pa te drejte dhe perballet me dhunen ekstreme te fanatikeve enveriste apo berishiste, tecilet per mendimin e nastradinit jane PJELLA te Partise se Punes.

     Reply to this comment
  • besniku February 20, 22:06

   Do te deshiroja qe komentuesit te ishin me te permbajtur ne komentet e tyre dhe me modeste ne shkembimet e pikpamjeve historike pasi duket qe nuk jane eksperte te fushes.Nese dokumenti i publikuar eshte nje deshmi autentike e marre nga ditari personal i nje oficeri te larte gjerman duhet pare refleksioni qe ka te beje me faktin historik e jo analiza per ate cka ndodhi ne shqiperi pas luftes se dyte boterore.Gjithsesi gjykoj se ne komente duhet pare aspekti i kritikes historike e jo gjykimi per ate cka regjimi i Enver Hoxhes percaktoi ne te ardhmen e Shqiperise gjate 45 vjeteve.

   Reply to this comment
 54. Studenti. January 8, 08:40

  Eshte nje mrekulli kur kane mundesi te flasin te gjithe,ata qe e dine dhe nuk e dine ate qe thone.Eshte gazmore te degjosh e te lexosh edhe ata qe kane mbetur brenda sinoreve te injorances se pafajshme qe mban eren e qelesheve,brekusheve e tirqeve te vjeteruara te nacionalizmit primitiv dhe te atyre rrufjaneve me frakun e oksidentit qe fshihnin mendesine feudale te fajshme te orientit ne sherbim te hyqymetit duke lozur rolin e mashtruesit nen prapanicen e pushtuesit . Bota e civilizuar e ka nxjerre ne drite marrezine e tyre,e shohin te gjithe, ndersa ata me kot perpiqen te dalin nga vrima e erret ku ishin strukur sepse kishin humbur prej mendjes se tyre te ndryshkur e te paskrupullt.Karikatura qe i bejne vetes eshte nje humor i bukur nen emrin e personazheve te legjendave urbane dhe te letersise se kultivuar, Don Kishotit, Tartarinit e Shvejkut,qe duhen ruajtur e nuk duhen humbur. Faleminderit.

  Reply to this comment
 55. tol francezi January 10, 16:57

  O nasrudin te kujtohet fjalimi i liderit komunist shqiptar Enver Hoxha ne 1946
  ne paris qe do behej koference paqes ,qysh ju drejtua signor Hoxha ne fjalim ,skemi ardhur ketu tu japim llogari ,por tu kerkojme llogari per demet qe na keni bere ,kur miku yt anglez km bevin dhe greku caldar donin ta ndanin Shqiperine me jugosllavine .o nasrudin qeramudini rofte 11janari i 1946 festa e republikes se shqiperise .

  Reply to this comment
 56. tol francezi January 10, 17:02

  Rofte 11janari i 1946 festa e republikes se shqiperise .

  Reply to this comment
 57. Ardi January 24, 19:08

  Duke pasur parasysh faktin që deri dje propagandohej me zell të madh se lufta partizane nuk ishte veçse një histori e trilluar e pushtetit komunist, mund të them se debati mbi aftësitë luftarake të partizanëve shqiptarë është një hap i madh përpara, jo vetëm për faktin se e merr për të mirëqenë ekzistencën e padiskutueshme të Ushtrisë Nacional Çlirimtare, por edhe sepse tregon qartë se aktiviteti luftarak i UNÇSH përbënte një faktor kryesor lokal, me të cilin komanda Naziste duhej të përballej me seriozitetin maksimal.

  Fakti që gjenerali nazist nga njëra anë flet me përbuzje për partizanët shqiptarë dhe nga ana tjetër pranon me naivitet dhe keqardhje tentativat e dështuara të ushtrisë gjermane për të asgjësuar UNÇSH është treguesi më i qartë se përballja me forcat partizane dhe dështimet e njëpasnjëshme paskan lënë përshtypje të thellë në psiqikën e komandës Naziste dhe të vetë Gjeneralit.

  Çdo detaj tjetër teknik është çështje këndvështrimi.

  Reply to this comment
 58. [email protected] October 5, 15:17

  populli shqiptar duhet te ket kultur demokratike…..se vetem keshtu mund te hecim perpara…..komunizimi eshte genjeshtrra me e madhe e botes…..dhe ajo na ka len kaq shum mbrapa ne si komb……dhe te gjith kombet e europes lindore……dhe lufta nacional clirimtare ka shum te paverteta shqiptaret me shum luftonin me njeri tjetrin sic kan ber perher…..partizanet komunist kan luftuar dhe vellezrit e tyre ne kosov (Drenic) me urdher te titos gjasme per te luftuar armikun gjerman per mendimin ti ata u genjyen,,,..politika e serbis i futi shqiptaret ne luft me njeri tjetrrin . dhe vuri dhe enver hoxhen ne krye te partis komuniste te cilen nuk e meritonte fare….sic nuk e meritonte dhe sali berisha kur u vu ne krye te partis demokratike ne 1992…….shqiptaret duhet te jen pak nacionalist ne vetvete dhe ta duan vendin e tyre …dhe mos te zien e te shajn njeri tjetrrin ne rrjete sociale…..rroft SHQYPNIA e madhe

  Reply to this comment
 59. Alban February 20, 10:22

  Per mua cdo kush qe s’pranon heroizmin e LANC eshte thjeshte anti-shqiptar. Shqiperia s’do kishte ekzistuar sikur te mos te rradhitej ne krahun e fituesve. Kaq e thjeshte eshte. Keto teza qe hidhen qe gjasme Shqiptaret s’luftuan me Gjermanin, ishin te njejta teza qe u paraqiten nga Greqia per aneksimin e Jugut te Shqiperise. Nderkohe qe po me te njejten teze Jugosllavet mbajten qendrim ndaj Kosoves. Per gjithe anti-shqiptaret qe vegjetojne kete gazete, e di qe s’ju pelqen qe sot flsini shqip dhe quheni shqiptar e jo grek e serb por s’keni c’ti beni ky fat ju ra. Urdheroni bujrum, jane hapur dyert, shkoni e shisni gjakun e hiquni si italian, si greker e si serb sa here tju doj qejfi, sic po bejne shumica e njerezve pa karakter qe po dalin nga ky vend. E shkoni e ngrini emrin e Shqiperise duke shitur droge e motrat tuaja, se meqe ju kapi liria. Cdo kush qe arrin te barazoj LANC me cfare ndodhi me vone ne Shqiperi eshte thjeshte nje idiot i kulluar. Ato qe ndodhen ne Shqiperine e pas luftes ishin komplet tjeter nga idealet e mijra te rinj e te rejave qe dolen maleve per te mbrojtur ATDHEUN E TYRE. Ate atdhe qe sikur mos te kishte ekzistuar do bente te mundur zhdukjen pergjithmone te fares shqiptare, ndaj vetem anti-shqiptar mund te vejne ne dyshim kete lufte te shenjte.

  Reply to this comment
 60. naku February 20, 10:50

  Respekt per LANC . Pinjollet vazhdojne te deshperuar te denigrojne por,partizanet e vulosen me tytat e pushkeve te verteten . Lufta qe e drejte dhe vendimtare sepse na rreshtoje ne drejtimin e duhur,perkrah fitimtareve. Perrallat e pinjolleve te ballisteve skan asnje vlere. Lavdi dhe mirenjohje.

  Reply to this comment
 61. faro February 20, 10:52

  Pohohet nga vete gjermanet se vetem ne kete operacion ishin vrare 120 gjermane e plagosur 200.
  Rradha u mbetet ballisteve te gjejne ndonje raport te tille gjerman dhe te na tregojne se sa kane vrare nga armiku .

  Reply to this comment
 62. faro February 20, 10:55

  Pohohet nga vete gjermanet se vetem ne kete operacion ishin vrare 120 gjermane e plagosur 300.
  Rradha u mbetet ballisteve te gjejne ndonje raport te tille gjerman dhe te na tregojne se sa kane vrare nga armiku .

  Reply to this comment
 63. Bujari February 20, 14:29

  …Lexojeni kete artikull te shkruajtur nga dora e nje komandanti gjermani gjate operacionit te dimrit nga trupat gjermane kunder forcave partizane…aty do ta kuptoni luften herioke qe beri ushtria partizane me bijte e bijat e saj me te mire…dhembe per dhembe e trup me trup….dhe perbaltjen qe i kane bere kesaj lufte armiqte dhe bashkepuntoret e armiqve si dhe Sali Berisha e sejmenet e tij…jam krenar qe kam pasur babain tim partizan ne luften per clrimin e atdheut…nderim dhe mirenjohje per partizanet qe morren pjese ne kete lufte heorike..

  Reply to this comment
 64. Varthi February 20, 14:32

  Ky raport është botuar edhe më parë në gazetat tona. Gjenerali gjerman gënjen kur thotë se në malet e Kuçit gjermanët vranë 2000 partizanë. Edhe po të llogariten dhjetëra fshatarë të masakruar në Kuç e Vranisht, besoj se të vrarët nuk e kalojnë shifrën 100. Duhen parë të dhënat e historikëve të brigadave partizane, që në këtë pikë janë të besueshëm, sepse të vrarët nuk bëhen dot të gjallë. Ai që ka përgatitur këtë artikull, duhej t’i ballafaqonte shifrat e raportit me burimet tona. Ky është kusht për një gazetari të mirë. Përndryshe u hapet rruga gënjeshtrave e mashtrimeve.

  Reply to this comment
 65. AAA February 20, 14:57

  Po shikoja ne pergjithesi komentet.
  Rreth 70% natyrisht jane pro PARTIZANEVE sepse ne luften nacional clirimtare u inplikua rreth 70 % e popullsise dhe kjo i ben nder popullit shqiptar.
  Edhe une jam bir Partizani dhe nip deshmoresh.
  Ndersa ju bij krimbash dhe funderrinash spiunesh dhe ballistesh jeni shum pak vetem 10% pasi 20 % ishin neutrale.
  LAVDI PARTIZANEVE DHE LUFTES ANTIFASHISTE NACIONALCLIRIMTARE.

  Reply to this comment
 66. Partizani February 20, 17:02

  Ti morr nastradin duhet ta hash maman ne gurr zmeril Per te vetemen arsye se te ka dhene gjirin e prishur qe nxier ere te keqe nga goja duke qelbur dhe mohuar L.A N.C dhe deshmoreve te rene kunderr bishes naziste Historin mund ta holloni por nuk mundeni te mohoni nje popull te tere o fare e keqe qe keni mbire gabimisht

  Reply to this comment
 67. aliu February 20, 17:36

  Pa kete lufte e permendi dhe berisha se mund te mos egsistonim.

  Reply to this comment
 68. Bilbil Sulovari February 20, 18:43

  Kur gjermanet e kane pranuar vete qe kane bere gjemen popujve ne luften qe zhvilluan te ne kelyshet e ballisteve ,zogisteve,bashkepunetoreve, fashizmit vazhdojne edhe sot te jane kundershtare te luftes se drejte N ÇL.Korbi ngelet korb dhe nuk ndryshon dhe keta lloj sorollopi te asaj kohe nuk kane ndryshuar,lufte ndaj kombit te vete ne çdo menyre.Mos u mundoni ti bindni keta lloj fare pa fare se nuk ja vlen.

  Reply to this comment
 69. emil February 20, 19:17

  Te ket qen gjermani kaq naiv sma merr mendja te ket shkruar kete informacion.450 te vrar e te plagosur nga ana e tyre dhe 2000 nga ana e partizaneve kur partizanet mbroheshin dhe gjermanet sulmonin dhe ne terren malor.secili qe ka ber 2 klas shkoll ushtarake e kupton qe kjo ska mundesi te ndodh ne ate terren ku jan zhvilluar luftimet dhe gjynah qe ky Taria ka ber dhe shkool ushtarake se qenka fyell fare nga ana ushtarake.

  Reply to this comment
 70. DIA February 21, 17:44

  Shkrimi i gjeneralit le paksa per te deshiruar nga ana strategjike, se nga njera ane na thote nuk kish forca te mjaftushme nga ana tjeter na thote qe maja e sulmit ish nje divizjon malor qe sipas numrave te kohes vetem ai divizjon duhet te kish rreth 9000 pjestare, duke pare qe ai permend dhe reparte te tjera ndihmese mund te themi me siguri qe raportin 1 me 2 qe duhet te siguroje sulmuesi gjermanet e kane siguruar, dhe duke ditur dhe betejen qe beri brigada e pare sulmuse ne Gurin e Pere dhe me pas si cau rrethimin ne Qafen e Gjarperit gje te cilen gjenerali nuk e permend madje e mohon te jete care rrethimi drejt veriut qe ne rastin ne fjale ish drejt verilindjes e ben pak te pabesushem ne shifrat qe jep per humbjet e gjermaneve se ish nje fakt qe nuk mohoet nga asnje qe partizanet dolen me te forte nga operacjoni i qershorit dhe ne vazhdim paten vetem rritje te fuqise se tyre ushtarake, dhe strategjia qe ka perdorur Spiro Mojsiu gjate liftes antifashiste eshte nje strategji e nivelit te larte dhe e kane pranuar si armiqte dhe aleatet, duket qarte qe armiku qe ne fillim e ka pasur te humbur kontaktin me partizanet dhe nga tregimi perseri duket qe kete kontak sa here qe e krijonte e humbiste vazhdimisht dhe kjo beri qe te mos dije me saktesi fundin e betejes dhe rezultatet e sigurta.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim