Gjeniu 11-vjeçar i sapodiplomuar: Ëndrra ime, t’u vërtetojë njerëzve ekzistencën e Zotit

July 23, 2018 16:41

Gjeniu 11-vjeçar i sapodiplomuar: Ëndrra ime, t’u vërtetojë njerëzve ekzistencën e Zotit

 

William Maillis, 11 vjeç, sapo është diplomuar në Akademinë e Arteve të Bukura në Florida.

“Jam plotësisht i magjepsur me këtë djalë dhe me punën e tij”, tha Dr. Tonjua Williams, President i Universitetit. “Ky djalë është shumë i shkëlqyer.”

Djaloshi mbaroi shkollën e mesme kur ishte vetëm 9 vjeç dhe prindërit e tij thanë se ai ishte gjithmonë “përpara kohe”.

Për dy vjet ai tashmë zotëron matematikën themelore, e pothuajse plotësisht algjebrën.

“Secili merr një dhuratë nga Zoti. Dhurata ime ishte shkenca dhe historia”, tha djaloshi pas marrjes së diplomës.

Dhe çfarë ndodh në jetën e këtij gjeniu të ri?

Edukimi i vazhdueshëm në Universitetin e Floridës së Jugut, ku po largohet muajin e ardhshëm.

“Dua të jem astrofizikant që t’u provojë njerëzve, nëpërmjet shkencës se Zoti ekziston”,tha 11-vjeçari.

Plani i tij është që të marrë një doktoraturë në moshën 18-vjeçare.

a.s/dita

July 23, 2018 16:41
Komento

5 Komente

 1. tozi July 23, 17:56

  I ka te gjitha mundesite ta provoje kete !Tani mu mbush mendja se qenkerka fenomen!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  Do zoti u mbush mendjen edhe Juve qe na jipni kete zheni!

  Reply to this comment
  • anticensurë25642654 July 24, 09:35

   ky është akoma fëmijë!!
   të zotërosh matematikë nuk të jep atë kesperiencë që ka një i rrutur!!
   e keqja është se ndoshta në familje ja kanë bërë mëndjen pordhë me sermone biblike!!ndoshta kur të rritet vogëlushi në vënd që të vërtetojë këtë ëndërr që ka,do të bëjë të kundërtën!!
   të përpiqesh të vërtetosh diçka,mund të sjellë të vërtetosh të kundërtën!
   sidoqoftë,dhe nëse dështon ky!?
   do të dalin të tjerë që do të ndjekin rrugën e tij!!
   njeriu nuk pushon së punuari!
   shpesh dhe pa asnjë rrezultat!!

   Reply to this comment
 2. Drini July 23, 19:22

  Hahahahahah i forte je Tozi

  Reply to this comment
 3. KORÇARI July 25, 11:13

  DHE GJENI DHE BESON SE ZOTI EKZISTON????
  HAHAHAHAHHAHA U GAJASËM SË QSHURI.

  Reply to this comment
  • anticensurë25642654 July 25, 17:07

   gjeni,por në fund të fundit fëmijë!!
   ashtu ja kanë mbushur mëndjen!
   ai do të ketë kohë!
   për të humbur o për të fituar kur të rritet!!
   si e thash dhe më sipër,shpesh herë nisesh për të vërtetuar një gjë dhe përfundon duke vërtetuar një gjë tjetër!!
   pra kjo që ka dëshirë ky djali mund ti dalë e kundërta!mund të vërtetojë se zoti nuk egziston!!
   sido që të jetë prapë jo të gjithë do ta besojnë!!
   merr një shëmbull të thjeshtë:astrollogjinë!!
   të paktën në botën perënidmore mund të thuhet se janë kushtet arsimore për të mos besuar brroçkullat e saj!
   por shumë njerëz e besojnë symbllur!!

   Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Sondazh

MENDONI SE PËR TË ZGJIDHUR KRIZËN POLITIKE DUHET NJË MARRËVESHJE E RE RAMA-BASHA?