‘Gjeniu i mashtrimit’ që arriti të shiste kullën Eiffel

April 23, 2018 10:21

‘Gjeniu i mashtrimit’ që arriti të shiste kullën Eiffel

Një gjeni i mashtrimit. Ky person, i njohur me emrin e artit Victor Lustig (emri i vërtetë nuk dihet) lindi në 1890 në një qytezë të Bohemisë. Në vitin 1925 realizoi mashtrimin që e bëri të famshëm.

Kulla Eiffel ishte në kushte të këqija.

Lustig shtiu në dorë letra të bardha me kokën e Ministrisë së Postë Telegrafit, enti përgjegjës për Kullën, u shtir si një funksionar i lartë dhe u dërgoi shkresa tregtarëve kryesorë të hekurit, ku u shpjegonte se Kulla do të prishej dhe mbetjet e saj do të hidheshin në ankand.

Një prej tregtarëve e hëngri karremin dhe i dorëzoi Lustigut një valixhe me 250 mijë franga, në përpjekje për ta korruptuar para ankandit.

Disa muaj më vonë Lustig e përsëriti mashtrimin, por u zbulua dhe u detyrua të largohet për në SHBA, ku vazhdoi të mashtrojë, por edhe u arrestua, u dënua dhe u mbyll në burgun federal të Alkatrazit, deri kur vdiq në vitin 1947.

o.j/dita

April 23, 2018 10:21
Komento

3 Komente

 1. kujtesa April 23, 11:14

  Mire kete,por pse nuk jepni rastin e ndodhur ne Shqiperine e para ’90 qe nje person me emrin Tit pazari,shiti kullen e sahatit ne Tirane!
  Atehere kjo ngjarje beri buje,apo nuk e dini kete fakt?

  Reply to this comment
  • Kujtesa1 April 23, 16:00

   Nuk kane nga ta dine se do merren me b.ythet e Çiljetes dhe me dasmat e Besit

   Reply to this comment
  • xyz April 23, 20:03

   Tit pazarin ose Tit mashtrusin e kom pas komshi. Ai ishte i pa-arritshem. Kulla e sahatit nuk ishte e vetmja. Sa katunar e kan honger prej tij si ‘gjeodezist’, prane katuneve qe mendohej se do te kalonte treni hahahahahah

   Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*