Gjërat që nuk duhet t’i bëni asnjëherë pasi keni ngrënë

February 8, 2018 16:56

Gjërat që nuk duhet t’i bëni asnjëherë pasi keni ngrënë

Disa gjëra janë tërësisht të ndaluara dhe aspak të këshillueshme për t’u bërë menjëherë sapo keni ngrënë. A e dini se cilat janë? Sipas “shije.al”, pasi keni konsumuar një vakt, është mirë që të mos ndizni direkt cigaren, të mos shtriheni për të fjetur, të mos bëni dush. Po ashtu edhe konsumimi i çajit, apo i frutave është i ndaluar.

Të pini duhan

Një cigare menjëherë pas një vakti është e barabartë me 10 cigare të konsumuara.

Të hani fruta

Jemi mësuar gjithmonë të hamë fruta pas një vakti të caktuar, por në fakt është e gabuar. Kjo mund të shkaktojë shumë probleme të rënda shëndetësore.

Të flini menjëherë gjumë

Dhe kujt nuk i flihet menjëherë sapo ka ngrënë? Por kjo nuk është aspak e këshillueshme. Përveçse gjumit të parehatshëm, do të keni probleme edhe me tretjen.

Të bëni dush

Prisni të paktën një orë pasi keni ngrënë. Mund të pengojë qarkullimin e gjakut.

Të pini çaj

Është një nga gjërat rreptësisht të ndaluara për t’u bërë menjëherë pasi ju keni ngrënë.

 p.k/dita  

 

 

 

February 8, 2018 16:56
Komento

1 Koment

  1. TLN February 8, 23:27

    O redaktor mos publiko artikuj te tille qe jane thjeshte copy/paste. Mire qe per duhanin qe dihet shkencerisht qe eshte i demshem, dhe fjetja menjehere pas ngrenjes shkakton acidin e stomakut te ngrihet deri ne gurrmaz, po cfare shkence thote qe frutat apo caji pas buke jane te demshem?

    Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*