Ka 100 vjet, por duket sikur është shkruar sot!

January 31, 2016 23:45

Ka 100 vjet, por duket sikur është shkruar sot!

Rreth 100 vite më parë, Gjergj Fishta shkruante se si ne shqiptarët rrinim hijeve pa punë dhe flisnim kafeneve për politikë duke pritur zgjidhje për jetët tona “nga Evropa”.

Fishta ve në dukje që klasa politike rend pas interesave personale, ndërsa punët dridhen e përdridhen deri në pikën sa nuk kuptohet më cila është rrena dhe cila e vërteta.

Megjithëse i shkruar në 1913 duket sikur është shkruar sot. /Dita/

ati1

January 31, 2016 23:45
Komento

16 Komente

 1. i thjeshte. December 2, 10:02

  Fishta i jashtezakonshem ne paraqitjen e mentalitetit te asaj kohe, Shkodra dhe Shqypnia at’her dhe sot t’prapambetuna, injorante dhe t’pashpresa.

  Reply to this comment
  • anticensurë 25642654 December 2, 12:10

   o lal nuk ka qënë fishta i jashtëzakonshëm!!
   jemi ne që kemi mbetur në atë kohë!!
   nuk kemi ndryshuar fare,vetëm presim të na japin të tjerët!!
   vetëm themi se fajt i kanë të tjerët!!

   Reply to this comment
  • No "aktivist interneti" ! December 2, 16:11

   I jashtzakonshem , i Madherishem , Poet,Shkrimtare, Filozof ,
   dhe madje s’do ta teproja aspak nqs do ta quaja Zoti Shqiptareve ,
   ne kuptimin sepse shifte ate ,qe vet shqiptaret nuk arrinin dot ta shikonin ,
   pervecse Zoti lart .
   Gjergj Fishta dhe Fan S Noli ,
   njelloj so Goethe + Schieler ne qytetin Weimar- Gjermani ,
   duhet ta kishin bustin e tyre ne qender te kryeqytetit Shqiptare ,
   si me te shquarit e kombit Shqiptare ,natyrishte
   nqs Shqiperia do kishte nji popullsi me shume Shqiptare se pseudoShqiptare .

   Sepse ky popull , nuk e merr asnjjiher dhe asgje seriozishte dhe filozofija e jetes se tij nuk eshte Puna e ndereshme ,por mashtrimi ,tradhetia ,kaosi e anarshia , gje e cila nuk i ngjan asnji filozofije jete te vendeve te civilizuara ,qe gezojn sot shtet e cdo te mire , Shqipetaret do vdesin idiote .

   Lavdi Gjergj Fishta-s ,
   nji nder Figurat me te Medha te Kombit Shqiptare .

   Reply to this comment
 2. orli December 2, 12:26

  Nuk eshte per Shkodren,kjo eshte per gjithe Shqiptaret qe nuk dine nga lidhet gomari e bejne politike e injorantet bejne politike e politikanet bejne hajni!te gjithe bejne si patriot e kujt i jepet mundesia i pari iken nga syte kembet,te gjithe bejne si burra te ndershem e nuk lene gje pa spiunuar e pisllik pa bere,te gjithe bejne si trima e çdo pushtet ua fute çizmen deri ne rrènze e nuk degjohen!i madhi Gjergj Fishta ka thene te verteta qe qendrojne dhe sot e prandaj nuk i gjenden eshtrat sepse ne na pelqejne genjeshtrat,genjeshtaret,tradhtaret,spiunet,kllounet,te paaftet,dhenduret e serbit,hajdutet etj.etj….

  Reply to this comment
 3. Z/Kallami December 2, 12:38

  Aktual asht e mbetet Fishta.
  Por nga ajo kohe dhe sot ka nji ndryshim.
  Sot ka kurvllek e vrasje,krime e korrupsion qe nuk kishte ne ate here kohet,e sot, jo me thase po, me maune.Mos me ti xane jo avullia por as shehri mbrenda.
  E hedh firmen politikani dhe hajnia depozitohet ne bankat e botes.Hajde e gjeje se cu ba tan ai “bereqt” hajniet.Hapen vende pune,fjala vjen ne Vlore,e nuk shkon kurkush.
  Asht catrafilue komplet dynjaja.Sa me te thane mendja edhe At Fishta me u cue prej vorrit veshtir me e kuptue kete lloj catrafilimi.Pushteti asht percudnue dhe ven ligje me denue te parin fukara qe e gjene me duer te shtrime ka i lutet Zotit per ndihme,e penalizon se po lype kashat buket per jetese.Ne fakt, fukaraja i lutet Zotit ta marrina sa ma pare qe te mos gezojne deren e burgut nga ligjet e shtetit moderrn Rilindja ne kartuca pikturet.
  Lutjet nuk sosin:
  Ka 3-4 dite qe jo vetem fukarat po mbare qiragjit e shqipenis me pension 15 mije lekesh per muej do te penalizohen nese gabojne gand mos me pague taksen e qiras pse te shtrijne gjymtyret per dyshem ne mbramje per ti pushue e te njehin gjalle neser.
  Ne thame poshte komunizmi!!! U Rraaaaaa!Ovacione!!!
  Po dhe ky fare kapitalizmit pluralist bojnash dreqit kujt i duhet.
  Perveq piktorit e doktorit ka luejn ping-pong ndervedi ne cdo 4 vjecar kampionat.

  Reply to this comment
 4. Kris 1 December 2, 12:40

  kjo tregon se shqipes i ka ngele sahati.

  Reply to this comment
 5. Nazim December 2, 12:49

  eh moj Shqypni e mjera Shqypni!
  Kush te ka nxjerr me kryet ne hi?

  Reply to this comment
 6. D O K L E A T I December 2, 14:23

  Merrni shembull o shqiptare. Noli dhe Fishta treguan se mund te duash zotin dhe kombin.

  Zoti kupton edhe shqip!

  Reply to this comment
 7. Drini i Bardhe nuk ka te ndale December 2, 16:33

  Ne kohen e Partise shtet , pasuria e madhe letrare e patriotike e Gjergj Fishtes nuk ishte e futur ne programet shkollore cofte ne lenden e leximit letrar ne klaset e ulta e te letersise ne shkollat e larta . Ne fakt , edhe pse ato krijime letrare ishin te ndaluara ne shkolle , debate dhe mendime per kete kollos te mendimit te perparuar shqiptar ka patur , per perse , ai nuk kishte nje vend nderi ne letersine shqiptare . Duke lexuar here-pas here veprat e shkruara nga te tij te krijohet bindja se ne opinjonet negative te krijuara per te , duhet te kete qene infiltrimi i veprimtarise se maskuar armiqesore e te huajve , qe qellimisht ne Shqiperi , njerzve te ndritur te mos u jepej vleresimi i merituar per ta lene inteligjencen shqiptare larg njerezve at’dhetar e me mendime te ndritura si ne rastin me Gjergj Fishten e madh . Ky doreshkrim i tij na jep me me kuptu se perse Gjergj Fishta e pate lene ate thenjen e tij : ” Le ta dije tan bota mbar , se Gjergj Fishta s’asht ma Shqiptar ” ! Pra prej zemres se ” plasme ” siq edhe thote dhe ne kete shkrim ; ” E PRA ATEDHETARET E SHKRETE , PLASEN , PLASEN TUJ FOLE PER ATEDHE E TUJ PUNUE PER VETE ” !

  Reply to this comment
 8. john December 2, 17:53

  GJERGJI Fishta ishte VOLTERI I SHQIPTAR ..MOLIERI I SHQIPTAREVE…POR ENVERI SE NGRINTE NE QIELL NGA GELOZIA …. DHE KISHTE FRIKE SE JA ULTE VLERAT SI ………..DHE KISHTE TE DREJTE . FISHTA .. SHQIPTARET EDHE SOT PRESIN NGA EUROPA ….NUK E DINI SE KUPTOJNE SE EUROPA SDON ME E DITE A JAN GJALLE APO VDEKE ALBANEZET….SHKRIM FANTASTIKE … NJERI I MADH …QE NA BEN KRENAR .. TANI RAMA BERISHA BASHA META JANE DISA COBANE ….PA KULTUREN E FISHTES. PA CIVILIZIMIN E FISHTES … QE MENDOJNE VETEM TE MBUSHIN XHEPAT … DHE TE RRENOSIN POPULLIN KEQ E ME KEQ ….

  Reply to this comment
 9. Zheleznov December 2, 18:47

  Me falni te Nderum. Une kam nderin dhe fatkeqesin qi jam jam shkodran. Persa i perket Fishtes falenderojeni kete Kryekodoshin qe keni per krietar qeverie qe dekoroi njeriun ( kriminelin sadist, Shyqyri Coku ) dhe sistemin cnjerezor komunist qe At Gjergj Fishten e pushkatuan 2 km. larg shpise teme te lindjes ( Zall i Kirit ) dhe as trupin nuk j’a j’a kene gjete kurre. Nje shoku i tij i ngushte ka germu nder te pushkatumit dhe e ka njoft At gjergj Fishten vetem prej unazes qe mbante ne gisht. Mekense nuk kishte mundesi me marre trupin ka marre per kujtim unazen. Shoku i tij sot jeton ne Australi. Quhet Fritz Radovani dhe asht rreth 90 e sa vjec. Per ma gjate flasim me cdo njeri te pagum qi ka qef me ba muhabet.

  Reply to this comment
  • i thjeshte December 2, 19:35

   kaq te paska hi ne qejfe komunizmi saqe edhe emrin e ke zgjedh nga ruset, t’lumte!

   Reply to this comment
  • LOVE P A R I S December 2, 22:44

   o Zhele znov torollaku
   ububuja na gjeti belaja me injorancen
   cfare Fishte pushkatoi komunizmi mor trap ?
   po FRANZ RADOVANIN pse e ngaterron ne llogjet e tua ?
   eshte tjeter histori dhe nje tjeter franceskan ai qe ka torturuar Sh.Coku

   dhe meqe jemi ne kete vakt anonimesh qe shpif shpif ,na eshte ber inboksi
   si kutite e votave te Saliut
   nuk di une si dhe cfare dekoroi ky shefi i qeverise ,se jam e sigurt qe as e ka idene dhe as ka lexuar apo firmosur ndonje dekorim ,thjesht sepse atij nuk i plas fare ,as per veterane ,partizane ,socialist apo komunist
   por ama me kujtohet mire shprehja “bashkefajtor dhe bashkvuajtes ”
   i kam akoma ne gjykaten e larte kriminelet e sigurimit te shtetit
   vetem ata punesonte shefi yt ,se i shantazhonte me dosjen
   dhe akoma me keq ZHELEfina e Shkoder loces
   qe krenohej me gjuhen e Fishtes , po ne 8 vjet qeverisje nuk gjeti kohe te ristrukturonte kullen e Fishtes ,ngriti vetem disa pak dhjetra vila per veten e saj

   ububuja kur do dhe ti te flasesh me gjate ……….HESHT idiot ,hesht dhe lexo !

   Reply to this comment
 10. Strazimiri floket me xhele. December 3, 02:19

  Te ndigjojme se cfare do te thote toci Mark uk leshi, se vetem ky bari dhe shpellar, merr vesh nga te gjitha.

  Reply to this comment
 11. MH February 1, 14:14

  Ti shkodrani Zheleznov.
  Me ke bind pa kushte qe vertet je zhelezhelenov ne tru.
  Fritz Radovani asht pak a shume i datlindjes 1937 apo 38.Pra ala nuk i ka mbushe te 80-tat.
  At Fishat ka vdek natyrshem me 30 Nanduer te vitit 1940.
  Fritz Rodovani gand asht ndesh mbi te verteten e cvendosjes se eshtrave te At Fishtes qe propogandohesh se jane hedhur ne shtratin e lumit Drin.Fritzi asht takue me punetorin e sherbimit nder vorre te Rmajit i cili i ka tregue qe eshtrat e At Fishtes i ka mbajt nja 1 jave ne zyre drejtori i komunales Rrjolli ( nuk me kujtohet emni i tije.Mbiemni,po)Te cilit ia kan sjelle per ti degdis dikund te humbun qe te mos gjinden perjete.Si perfundim eshtrat e At Fishtes gjinden shendosh e mire ne truell te Rmajve bri nji murit te vendosur ne nji thes ne grope te mbuluem me dhe te mos duken.
  Fishta e ka njohur komunizmin dhe Mskovin po nuk asht perpjek kurkund me te.Komunizmi ne Shqiperi e ka zanafillen me ditelindje ne Nandor gadi nji vit mbas vdekjes se Fishtes.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*