INTERVISTA / Gjergj Leka: Kemi pasur këngëtare të zgjuara, finoke dhe…

August 23, 2015 09:18

INTERVISTA / Gjergj Leka: Kemi pasur këngëtare të zgjuara, finoke dhe…

Në një rrëfim në shtypin e ditës për koleget e dikurshme dhe ato të sotshme, kengetari Gjergj Leka vlerëson me superlativa Vaçe Zelën, Irma Libohovën, Arta Babaramon.

Ndërsa jep opinion të kundërt për disa emra të tjerë.

Gjatë intervistës, i pyetur nëse mund të japë emra, ai thotë: “Nuk i them, se kanë familje. Bëhet fjalë për një këngëtare shumë të madhe, që ka marrë madje edhe çmime nga këngët e mia”.

Sipas Lekës Parashqevi Simaku ishte “më e privilegjuara”. Sigurisht, në vend të parë ka qenë Vaçe Zela, më pas erdhi Parashqevi Simaku.

Vaçja ka qenë “ministri më vete”. Madje Vaçja ishte mbi ministrinë. Ajo zgjidhte çfarë kënge të donte, ishte shumë e fuqishme. Sepse Vaçja nuk ishte thjesht këngëtare, ishte një këngëtare shumë e zgjuar. Vaçja nuk e fitoi se “ia dha” dikujt. Se ishin ca të tjera, që e “jepnin” dhe ishin të bukura, që të flasim troç tani. Vaçja e fitoi me zgjuarsinë e saj, duke ditur të mbante kontaktet e duhura dhe duke u bërë institucion. Gjithnjë, para se të dilte në skenë, Vaçja shkonte në banjë të urinonte dhe ankohej për dhimbje të forta barku, të tmerrshme, aq emocione kishte. Vaçja ishte rast unik, që dinte të ruante vlerat para publikut – thotë ai

Cilat kanë qenë rivalet më të forta si këngëtare?

Kanë qenë ato që kishin të dashurin ose mikun më të fortë. Historikisht, dy më të rrezikshmet kanë qenë Parashqevi Simaku dhe Lindita Theodhori. Përveç Vaçes, që e shpjegova më lart, që ishte tjetër gjë, Parashqevia dhe Lindita zgjidhnin këngët që dëshironin ato, bëhej ç’donin ato.

Si arritën të kishin kaq liri? A thua me aftësi?

A thua me aftësi, është edhe pyetja ime. Kishte shumë më të mira se ato.

Po Parashqevia ka fituar disa festivale…

Po të them që kishte këngëtare shumë më të mira se Parashqevia. Erdhi nga Kavaja, por nuk do të doja të jepja detaje, se nuk ka ardhur në ndonjë mënyrë shumë të bukur. Po lante rrobat pranë një pusi dhe kam rastisur atje, ndaj e di mirë si ka ardhur. Po pinin ca atje pranë pusit dhe e sollën në Tiranë, pastaj na çoi ajo tek pusi. Na e bëri gropën sa mundi. Që ta shpjegoj më saktë dhe në mënyrë më të përgjithshme: Kemi pasur këngëtare të zgjuara, këngëtare finoke dhe këngëtare kurva. Kurvat morën fund shumë shpejt, sepse e morën vesh të gjithë se çfarë ishin dhe i lanë. E kuptoni menjëhërë për kë e kam fjalën, se kurvat këngëtare, sado të famshme ishin asokohe, u zhdukën nga qarkullimi shpejt, pasi ndërroi sistemi. Fituan këngëtare finoke dhe të zgjuara.

August 23, 2015 09:18
Komento

24 Komente

 1. edi August 23, 09:35

  edhe ti tek kengetaret kurva hyn,

  Reply to this comment
 2. gushti August 23, 09:35

  Ndersa ti, o Gjergj, je nje egocentrik pa asnje vlere. Mëton te jesh origjinal dhe, per shkak te egocentrizmit, sfazohesh komplet. Perfundimisht, je njeri i sfazuar.

  Reply to this comment
  • nari August 23, 10:36

   Jam plotesisht dakord, vetem do te kerkoja te me perktheje ne shqip
   foljen “métton”.

   Reply to this comment
   • gushti August 25, 10:20

    Fjala mëton, i dashur Nari, është shqip e pastër dhe përdoret në vend të fjalës italiane “pretendon” (pretendere = me mëtu, ose mëtoj). Faleminderit per mirekuptimin.

    Reply to this comment
 3. bimi August 23, 09:49

  Vulgaritet…

  Reply to this comment
 4. Mazllemi August 23, 10:05

  Shiko dhe shtepine tende o Gjergj se aty ke dhe ti shume kurva,pastaj kalo kendej nga kurvat e tjera

  Reply to this comment
 5. zotnia r August 23, 10:07

  ti te pakten mos fol , se per ty tregojne historira …….

  Reply to this comment
  • raimond vlonjati August 24, 01:58

   Ky Gjergj Leka eshte komplet nje burre langaraq

   Sot po dalin kengetaret pa breke ne skene dhe na mburren duke na treguar zogun e tyre,
   nderkaq ky palaco Leka na flet per dashurickat e kengetareve ne ate kohe te diktatures, ketu e 30 vjet me pare

   Po nqs kane bere dashuricka , mire kane bere, por ama me bythe perjashta dhe pa breke nuk dilnin atehere , sic dalin sot

   Si ka mundesi te kete krijesa te tilla kaq te uleta sa ky Gjergj Leka , mor vella?

   Ky langaraq kujton se do beje pershtypje duke hedhur balte mbi ato kengeatret e asaj kohe qe ishin kengetare te shkelqyera , se ato me zerin e tyre dhe pamjen e tyre fisnike i jepnin kuptim jetes sone ne ato vite te merziteshme te jetes ne diktature

   Nuk ka bure ne bote qe te flasi ne interviste ne media per intimitetet e femrave kolege

   Ky eshte tamam Akrep ———–Mashkulli tregohet xhentelman gjithmone kur vjen puna te flasi per femrat,
   ndersa ky bastard tregohet i Shpifur dhe i neveritshem ne ekstrem kur merret me thashethemet e asaj kohe dhe na i hedh ketu

   Njeri plehre ! Pthuuu bastard i qelbur !

   Kjo interviste ektij fyen edhe dinjitetin e gazetes , Nuk duhej ti jepnit aspak vend ketij bastardi,
   porse nga ana tjeter bete mire qe e dhate qe njerezit te njohin se ky medioker esht edhe nje palaco si njeri

   Reply to this comment
 6. Henri August 23, 10:13

  c’eshte ky nivel i ulet? fjalor skandaloz, keto jane artikuj qe mund te lexohen edhe nga femije dhe nuk mbulohet vulgariteti duke zevendesuar nje zanore me nje yll.

  Reply to this comment
 7. nari August 23, 10:37

  Me fal se e shkrujta gabim.Eshte fjala per foljen “méton”.

  Reply to this comment
 8. drini August 23, 10:44

  mendësi kurve

  Reply to this comment
 9. salem August 23, 11:07

  Thone se edhe ti ke qene pederast pasiv.

  Reply to this comment
 10. Moskopolitis August 23, 11:11

  Nje nga ato ishte Dhora Leka, mamaja jote! E sigurimit dhe e UDB-se!

  Reply to this comment
  • gushti August 25, 10:26

   Z. Moskopolitis! Mos bini ne nivelin e Gj. Lekes. Prinderit e tij une i kam njohur, sidomos te atin, Kostandinin, i cili ka qene nje profesor i nderuar fizike dhe njeri shume i mire. Gjithashtu e ema nuk ka qene Dhora Leka, kjo nuk ka pasur femije, por ka qene nje kengetare e nderuar e operas dhe quhej Rozmari Jorganxhi.

   Reply to this comment
 11. Pipi August 23, 11:26

  C’eshte ky debil pseudoartist qe i jep gojes tani pas kaq vitesh? Ka nje fije respekti ky delirant, te pakten, per lexuesit qe presin gje tjeter nga keta qe merren me artin dhe jo te tilla pislleqe rrugacerrore…

  Reply to this comment
 12. Dulla August 23, 11:28

  Nuk ja vlen te merresh me nje njeri qe nuk ka qene kurre askund dhe flet e permend emra te cilet vetem se i ka degjuar nga te tjere, por nuk ka patur kurre rast te takohet me to.
  Çfare moshe do te kishte Vaçja sot???
  Çfare moshe ka ky idioti qe e permend???
  Kur lindi ky, Vaçja kishte kryer nje pjese te mire te karrieres se saj.
  Ky debili qe thote se e ka profesion muziken, ka harruar se muzika eshte e verber.
  Mbylli syte dhe degjo Vaçen. Degjo Parashqevine. Degjo Linditen. Ato jane aty me zerin e tyre. Dhe nuk shihet gjekundi nese ishin kurva apo jo.
  Nxirr ti tani, disa kengetare te permasave te ketyre qe u permend emrin…
  Dhe e fundit.
  Ne intervisten qe ke dhene, ka vetem nje kurve. Dhe kurva je ti Gjergj Leka.
  Burre kurve.

  Reply to this comment
 13. polisi August 23, 11:30

  gjergji ti ke qene je e dote mbetesh kurve e keqe e pederast budalla

  Reply to this comment
 14. intelektuali August 23, 12:10

  KUR SHTETI KOMUNIST DREJTOHEJ NGA PEDERASTI ENVER HOXHA KENGETARET NUK KA SI TE ISHIN VIRGJERSHA.

  Vace Zelen e zbuluan ne estraden e Lushnjes ujqerit e Beqir Ballukut dhe ja serviren ne tepsi per perdorim te brendeshem. Kur nami i saj kaloi caqet e Ministrise se Mbrojtjes u be si nje LILI MARLEN per shqyptaret ashtu sic ishte Lale Andersen per Hitlerin me aq shume autoritet saqe edhe Fecor Shehu nuk mund ta prekte me dore sic i kishte kaluar ne krevat te gjitha artistet dhe kengetaret bukuroshe te Realizmit Enverist.

  Reply to this comment
 15. intelektuali August 23, 12:11

  KUR SHTETI KOMUNIST DREJTOHEJ NGA PEDERASTI ENVER HOXHA KENGETARET NUK KA SI TE ISHIN VIRGJERESHA.

  Vace Zelen e zbuluan ne estraden e Lushnjes ujqerit e Beqir Ballukut dhe ja serviren ne tepsi per perdorim te brendeshem. Kur nami i saj kaloi caqet e Ministrise se Mbrojtjes u be si nje LILI MARLEN per shqyptaret ashtu sic ishte Lale Andersen per Hitlerin me aq shume autoritet saqe edhe Fecor Shehu nuk mund ta prekte me dore sic i kishte kaluar ne krevat te gjitha artistet dhe kengetaret bukuroshe te Realizmit Enverist.

  Reply to this comment
 16. LOVE August 23, 12:14

  ahhahahahahhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhahhhahahahh
  po c’tu desh mor Gjergj ,pse na prek telat e zemres se partise ….ahahhahahhaha
  cfare ke me Valsin e lumturise te kooperativisteve ?????
  ahahhahahahhahahahahahahahahahhaha
  ju kam thene :Keni qene te ndershem vetem nga biografia !
  degjova kete Theodhorin tani ,se dija qe ekzistonte ne fakt
  “ti papritur hyre shok ne ditet e mija ” ahahahahahh dhe une u bera fituese ne koncert

  se hap asnjeher Panoramen e Sandrit , dhe jam e sigurt qe me kete interviste kane ndonje gjobe qe nuk jua kane paguar ,keqardhje qe beheni pjese ne nje tragjikomi qe e dime te gjithe ,tragjike qe askush nuk ben nje “mea culpa ” per gjera qe kolegeve tuaj ju kane kushtuar dhe jeten .

  Reply to this comment
 17. METEH August 23, 12:52

  Ky duhet te denohet per shpije qe mban ne goje artistet femra,ku shume njerz nuk i din se si kan qene perveçse kengetare te mira.

  Reply to this comment
 18. mirel August 24, 12:25

  Shif cfare injorance harbute, vacja ishte e zgjuar thote, duke anashkaluar talentin e padiskutueshem qe e detyronte dhe “ministrine” ta respektonte Vacen.
  Padashur, vegjetativi Gjergj Leka, tregon se sistemi I atehershem respektonte talentin absolut te Vaces, dhe I perrulej. Vacja ishte autoritet ne fushen e kenges dhe nuk mundej qe askush ti impononte kenge qe nuk donte ti kendonte, sepse Vacja kendoi madherishem kenget e madherishme.
  Asnje qurrec nuk mund te matej me talentin e saj, jo me nje palo vagabond amorf pllazmuq dhe qelbes I peshtire si Gjergj Leka.
  Edhe sa per te tjerat e ke ndyre gojen si pusht I lig dhe I pafytyre.
  Asnje burre zoteri nuk mund flasi keshtu per nje femer, aq me teper per koleget.
  Po mire ta kane bere komentuesit qe te tregojne gishtin te familja jote,
  Ju plera qe mezi paskeni duruar te akuzoni komunizmin per dashnoret e sigurimsave, po sot kengetaret dashnore te kujt jane?

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*