Gjermani, tregues të dobët të ekonomisë në tremujorin e dytë

August 10, 2019 08:54

Gjermani, tregues të dobët të ekonomisë në tremujorin e dytë

Ekonomia gjermane mbylli tremujorin e dytë të 2019 me tregues të dobët, sipas të dhënave të publikuara, që tregojnë një ngadalësim të eksporteve ndërsa një luftë tregtare në rritje SHBA-Kinë kërcënon të çojë në një recesion të zgjatur global.

“Ndërsa eksportet nga ekonomia më e madhe evropiane ranë me 0,1% në tremujor, importet u rritën me 0,5 %”, theksoi Zyra Federale e Statistikave (Destatis).

“Eksportet ranë me 8% në muajin qershor, në krahasim me të njëjtin muaj të vitit të kaluar, dhe importet u ulën 4,4%”, tha Destatis.

 

 

b.b/dita

August 10, 2019 08:54
Komento

Ende pa komente

Ende pa komente!

Je i mirëpritur. Bëhu i pari që komenton këtë artikull. Kujdes etikën.

Komento
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*