Gjermania akuzon Erdogan: Mbështet grupet ekstremiste në Siri

August 17, 2016 10:43

Gjermania akuzon Erdogan: Mbështet grupet ekstremiste në Siri

Qeveria turke ka mbështetur në vijimësi grupet islamiste politike në Siri, Egjipt dhe në Palestinë, thuhet në një raport të qeverisë federale gjermane.

Kjo është përgjigja që qeveria gjermane i jep me shkrim Partisë së Majtë në vend, ku vihen në dukje lidhjet ideologjike që kanë ekzistuar midis Partisë së Drejtësisë dhe Zhvillim të Presidentit Erdogan dhe ekstremistëve në Lindjen e Mesme, mbështetje e cila ka ardhur përgjatë 5 viteve të fundit.

“Si rezultat i islamizimit gradual të politikës së brendshme dhe të jashtme të Ankarasë, që nga viti 2011, Turqia është kthyer në platformën e veprimit qendror për grupimet islamike në rajonin e Lindjes së Mesme”, thuhet në përgjigje.

Mbështetje kryesisht ka ardhur për Vëllazërinë Myslimane në Egjipt, Hamasin dhe grupet e armatosur të opozitës në Siri.

Sipas televizionit gjerman ARD, lidhjet më të theksuara ideologjike, partia e Erdogan i ka me Vëllazërinë Myslimane. Kjo përgjigje qëndron në kontrast me qëndrimin zyrtar të Gjermanisë, e cila e konsideron Turqinë aleat të rëndësishëm të NATO-s.

August 17, 2016 10:43
Komento

2 Komente

 1. anticensurë 25642654 August 17, 12:17

  më në fund po e hapin gojën për këtë paçavure!!

  Reply to this comment
 2. anticensurë 25642654 August 18, 08:09

  më në fund po e hapin gojën për këtë paçavure!!
  ?????????????????

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim