Gjoba më e lartë në historinë e shtetit shqiptar vuloset përfundimisht

March 24, 2020 21:27

Gjoba më e lartë në historinë e shtetit shqiptar vuloset përfundimisht

Gjykata Ndërkombëtare e Arbitrazhit në Uashington hoqi pezullimin e ekzekutimit te gjobës 110 milionë euro kundër Shqipërisë për konfliktin me biznesmenin italian, Francesco Bechetti.

Vendimi është marrë më 23 mars.

Kjo do të thotë që tashmë në mënyrë përfundimtare shteti shqiptar duhet ti paguajë biznesmenit italian (në foto) shumën e jashtëzakonshme.

Rreth një vit më parë, më 24 prill 2019, Gjykata Ndërkombëtare e Arbitrazhit për konfliktet e investimeve, e njohur ndryshe si ICSID, e gjobiti Shqipërinë me 110 milionë euro për konfliktin me biznesmenin italian, Francesco Beccheti.

Edhe pse vendimi ishte i formës së prerë, Gjykata e cila është pjesë e Bankës Botërore, lejon ankimimin kur plotësohen disa kushte të caktuara.

Ky është mekanizmi që shfrytëzoi Qeveria shqiptare për të kërkuar anulimin e vendimit dhe shfuqizimin e gjobës.

Por nuk ka funksionuar.

Kërkesa e Avokaturës së Shtetit për anulimin e gjobës u pranua nga Gjykata në datën 27 gusht dhe menjëherë Sekretari i Përgjithshëm i kësaj Gjykate ka njoftuar të dy palët e përfshira në konflikt, si Qeverinë shqiptare ashtu dhe biznesmenin Becchetti, për pezullimin e përkohshëm të ekzekutimit të gjobës.

Me vendimin e djeshëm ky pezullim u hoq.

Tashmë Becchetti duhet paguar megjithë interesat, megjithëse Shqipëria u mbrojt nga Avokatura e Shtetit Foley Hoag, një studio amerikane nga më të njohurat në botë për mbrojtjen e shteteve në konfliktet gjyqësore.

Ky dënim përfaqëson dhe vlerën më të lartë me të cilën Shqipëria është dënuar ndonjëherë në historinë e saj nga një gjykatë arbitrazhi.

 

d.a. / dita

 

March 24, 2020 21:27
Komento

71 Komente

 1. anda March 24, 21:49

  Punoni shqiptare se leket shkojne ne plehra kur ke idiote ne krye…

  Reply to this comment
  • Nje shqiptar: March 25, 17:00

   Joooo!Nuk eshte humbje!
   Shqiperia do te kishte humbur me teper ne se do te lejohej te funksiononte nje bisnes kunder vendit dhe popullit.

   Reply to this comment
   • dyshqiptar May 15, 18:33

    po o pall kari po.imperialisten dhe agjenturay e huaja.u japim nga 100 miljon euro i heqim qafe te qift qeni ropt e shtepis

    Reply to this comment
 2. demo March 24, 22:05

  Ja ku vjen nje lajm i mire per Sonilen.Thuaj qe nuk ka fat karadyzja!
  Ky kryeministri ka ndonje jurist me shkolle dite ne kabinet qe tja beje letrat ne rregull,apo e ka gjithe kabinetin si pun e Fates dhe atij Italo-Vlonjatit nga Lumi Vlores,qe fitoi Koncesionin e Sterilizimit?

  Reply to this comment
  • Erhard March 24, 23:13

   E kam thene me kohe qe Rama nuk pyet fare juristet,se ata i do vetem per forme!
   Rama vete vendos e vete duhet te pergjigjet pet kete dem kolosal!
   Po keshtu beri edhe me prishjen e pallatit te vjehrrit te Bashes ne Vlore!
   Ne se ka prokurori te pavarur,ta hetoje Ramen dhe ta coje para drejtesise!

   Reply to this comment
 3. Delja March 24, 22:15

  Po tani o Rame?
  Je mesu me keta te mbarumit mediat shqiptare qe u thua kazan sa here te do bytha.
  E shef cte ben “kazani” italian i TV Agonit?
  Te paguajme kete rrembythjen tani sepse ti do te meresh me mediat dite nate.
  Ordiner i deshtuar qe nuk e ke shokun

  Reply to this comment
 4. Alushi March 24, 22:18

  O Skenderbeu i Elises

  110,000,000 EURO

  … dhe ke fytyre te dalesh e te flasesh pas kesaj?

  Reply to this comment
 5. ETHEM March 24, 22:49

  Dita:Komentuesit ne DITA duhet te ken parasysh se H/çentralin e Kalivaçit nuk e dha me konçesion Rama-Beccetit,por Berisha apo Nano.Dhe Beketi e sabotoi dhe u mor me Sonilen.Rama kerkoi drejtesin e munguar per punen e pa bere dhe te sabotuar.
  -Gj. Nd/kombetare ne kete rast (si gjithmon)ndihmoi privatin e jo shtetin si rasti i kanalit te Korfuzit.Dhe Shqiperia po vidhet nga bisezmen hajdut me mbeshtetje politike,qeveritare..!

  Reply to this comment
  • Xhuxhumaku March 25, 00:22

   O ETHEM, tashti ti je me verte rrote cari, apo ben sikur je. Me kujton ate gruan qe thoshte “Muti i Belulit (Beluli ishte i biri) nuk vjen ere.”

   Reply to this comment
  • Andon March 25, 01:09

   Gjykatat nderkombetare ndihmojne gjithmone shtetet e jo investitoret por kaq i trashe, kaq i papergjegjshem, kaq idjot e i verber ishte sulmi i Rames per agon channel sa nuk kish avokat qe ti bente derman. Prisni prisni se nuk keni pare gje akoma. Ndersa kete punen e kalivacit , si gjithe injorantet shqiptare qe ndricohen nga militantizmi, jo nga e verteta, ja ke mbyt kot, te te roje rilindja.

   Reply to this comment
  • Eshte thjeshte FakeNews :Qellimi ;Zbehja e suksesit te KM Hapja e Negociatave March 25, 11:09

   Eshte nji Taktik e njohur ( E DESHTUAR )

   qe bandes pd-lsi ja servir Turori

   per te luftuar Qeverrine Rama .

   Duhet theksuar se

   Kontrata e Bexhetit eshte nji bashkpunim Bexheti –

   berisha (studjua e avokates )- meta (me juristet e tij )

   ku te dy Zhvatesit e e kriminelet e politikes Shqiptare

   jane Aksionere ne rast ” Fitimin e Gjyqit ” kunder Shtetit

   Shqiptare nga Mafiozi i prure ne Shqiperi dhe mbeshtetur pikerishte nga kta dy Kriminele Antishqiptare berisha meta .

   Ajo qe cudit ktu ,eshte entuziasmi i madhe i komeentueseve ,

   qe Shteti Shqiptare vidhet ga kjo Bande Mafiozesh

   ne bashkepunim .

   Jeni njerezit me te pafytyre te ktij Planeti.

   Reply to this comment
   • anticensurë25642654 March 25, 12:52

    ti o lali
    Eshte thjeshte FakeNews :Qellimi ;Zbehja e suksesit te KM Hapja e Negociatave
    ha mut sa të duash,po në fund të fundit do ti paguajmë ne paratë për bexhetin!!
    sill “fakte” a fake sa të duash!!
    bëj gati paratë dhe mo na çaj arin!

    Reply to this comment
   • Ylli March 25, 12:56

    Kush ka parë opinionin mbrëmë, ka tashmë provën e qartë se qeveria nuk ekziston.

    Në emër të saj merren vendime, madje dhe ligje që shmangin autoritetin e gjykatave dhe të vetë Parlamemtit.

    Ministrat as nuk e dinë se ç’kanë vendosur! Kulmi i kulmit!

    Shpallja e fatkeqësisë natyrore, zyrtarisht rezulton të jetë e propozuar edhe nga Ministri i Rindërtimit, por edhe Ai u habit kur e mësoi në studion e OPINIONIT!!!

    Ç’rëndësi ka pas kësaj se çfarë tha ministri? Qartësisht Ai është anëtar i një qeverie që nuk ekziston. Ndaj ato që ka thënë skanë më asjë rëndësi, sepse realizimi i tyre nuk varen nga Ai, as nga qeveria ai organ Kushtetues.varen thjesht nga BOSI.

    Ndërkohë me këtë lloj “vendimmarrje” është ndryshuar i gjithë rregjimi juridik i shtetit, sjellja e publikut dhe reagimi i institucioneve. Në këtë mënyre është anashkaluar Kushtetuta dhe ligjet normative të shtetit.

    Pra vendos vetëm BOSI! Pa proces, pa debat, pa propozim, pa mendim e propozim zyrtar të pjekur dhe pa vendim kolegjial siç kërkon ligji.

    Ja ku është prova se si SUNDON Bosi dhe JO LIGJI.

    Apo edhe këtë që e bëjnë hapur dhe dhunshëm nuk duhet ta themi se nuk është koha?! Vazhdoni e prisni kohën…

    E vërteta është që thuajse kështu ka qenë edhe kur skishim virusin, por ky virus e nxorri më dukshëm atë që kemi denoncuar prej kohësh.

    Vendi është në dorën e një njeriu të vetëm që jeton gjithnjë e më vetëm…

    Na pëlqen apo jo ky është fakt.
    Kujt i pëqen ky fakt ja paftë hajrin Enverit të ri!

    Personalisht rrefuzoj ta pranoj si standard qeverisës.

    Reply to this comment
   • lavazh truri March 25, 16:55

    Po pse more kokrra e idiotit, Berisha ja mbylli stacionin TV Bexhetit, apo Rama me kapadaillekun e vet proverbial ?
    Edhe kur ka ardhur Bexheti, nuk na e beri Berisha peshqesh, por Rama si kryetar bashkie. Berisha ka shume me teper gjynahe nga Rama, por ketu eshte Rama fajtor dhe nuk e luan as topi.
    Rama i nxorri punonjesit e parkut urban te Tiranes ne rruge te madhe dhe ja fali Bechetit per dy leke. Ketu e beri Bechet mafiozi TV dhe mblodhi me paga te majme Sonilen dhe ca te tjere. Por meqe nuk po binin me ne pazar me Ramen per menyren se si do perfitonte te tjera gjera, Rama si trim dhe idiot qe eshte, ja mbylli TV. Mafiozi Bechet, qe erdhi ne Shqiperi me 5 lek, qe nuk i investoi ne ekonomi, por duke blere pushtetaret, perfitoi bonuse krejt te pajustifikueshme dhe nepermjet tyre zgjeroi fushat dhe sferat e mashtrimit duke gjuajtur rastin. Dhe rastin flori e shkuar floririt ja dhuroi Rama.
    Paguaj o popull haraçet e idiot-mafiozit Rama !

    Reply to this comment
    • tru lavazhi malokesh March 25, 17:58

     dmth sipas teje kryetari bashkise Rama ate kohe

     komandote Qeverrine e shkerdhatave berisha -meta !!!!!!!!!

     mir qe jeni shejtan pore edhe budallenj .


     ishte studjua e avoktes argita ,nepermjet te ciles kalonoin gjithe investoret e huaj o debil.

     per gjithcka investohej e shqiperi .

     prandaj heshte se dime me shume se ty ne madje

     shume shume afera mafioze te fameljes se halese vicidolit

     Reply to this comment
 6. Fisniku March 24, 22:50

  Kush eshte fajtori qe urdheroi kete menxyre duke i shkaktuar shtetit shqiptar nje gjobe kolosale?
  Te dale menjehere para gjyqit!

  Reply to this comment
 7. Delja prape March 24, 22:51

  Ky eshte shperdorim i paster i detyres. Veprimet e paligjshme dhe pasoja konkrete në dëm të shtetit dhe në kurrizin tonë tashmë janë të provuara me provë shkresore. Nuk ka nevojë për hetime proaktive. Merret përmbajtja e vendimit të Arbitrazhit copy & paste dhe akuza është e provuar. Dikush apo disa duhet te shkojnë atje ku e kanë vendin. Jo në karantinë shtëpie por në burg.
  Bledi Dervishaj

  Reply to this comment
 8. Kris 1 March 24, 23:00

  Nje ngaterrim i vogel dhe kazani shpertheu
  Te gjitha ne dreq te vene
  Zot na ruaj Skenderbene
  Na ruaj moteren Mamice
  Polli princ me sakrifice

  Reply to this comment
  • Neri March 25, 00:53

   Mendoj se ka ardhur koha të fillojmë të emërojmë sheshe, shkolla, hidrocentrale e vepra të tjera në emër të Edi Ramës.

   Reply to this comment
 9. Ari March 25, 00:47

  Akuzë publike për Kryeministrin:

  Duhesh të paguash 140 milion Euro!

  Mos harroni!
  -I ka hequr njerzit nga puna për një vjershë!
  -I ka dënuar me burg për një faturë energjie.
  -I ka dënuar me burg për tejkalim shpejtësie.
  I ka dënuar etj, etj.
  Zoti Rama! Kjo faturë është e jotja.

  Reply to this comment
  • anticensurë25642654 March 26, 15:58

   Ari
   “Zoti Rama! Kjo faturë është e jotja.”-ai do të paguaj kur të fillohet të bëhet ajo që tha ai hollandezi për kushtet shtesë për shqipërinë!!”arrestoni njerzit oplitik të korruptuar”,bile shtoi “masat janë fare të thejshta”!!
   dhe kishte të drejtë!!
   janë shumë të thejshta,nëse arrestohen njërëz të tillë me fatura,të vërtetuara,të tilla!!

   Reply to this comment
 10. DR March 25, 00:51

  Koncensionet ne shqiperi u jane dhene mafjozeve dhe hajduteve me te medhenje qe njeh bota. Me ata nuk hahet dot shqiperia ti mbaj ne kontrool dhe ti pezulloj sepse ata jane mafjoz dhe bejne per vete cdo gje nepermjet paras. Kete te mire i la saliu shqipetareve ne qafe duke dhene koncensionet tek mafjozet. Keshtu jane dhene dhe vazhdojne te jepen edhe koncensionet e naftes dhe minierave dhe gjithe bizneset e tjera fitim prurese. Shqipetaret do ti kene ne qafe ata gjithe jeten. Prandaj qeveria duhet ta pyesi bythen mire kur jep me koncension, sepse keta lloj vetem abuzojne dhe vjedhin dhe nuk punojne, dhe eshte e veshtire ti heqesh kontraten bile edhe kur ka shkelje te medha. Kerdine po bene Bankers Petroleum, kush eshte ai qe mund ti stopoj kontraten ketij hajduti sot. Aty do rri ai te shfrytezoj dhe vjedhi sa ti doj qefi deri sa te shkaterroj gjithe ate vendburim nafte gjigand deri sa ti mbaroj kontrata 25 vjecare, bile shiko se qeveria mund tja zgjasi prape dhe 25 vjet te tjera.
  NE SHQIPTARET DUHET TE MBLEDHIM MENDJEN NJEHER DHE MIRE, KONCENSIONET JANE VETEM PER TE PASURUAR KONCENSIONARET DHE PER TE SHKATERRUAR GJITHE PASURITE KOMBETARE, SIDOMOS NE SHQIPERI, KRIJONI KOMPANIT KOMBETARE ME VETE FINANCIM NEN OMBRELLEN DHE KONTROLLIN E RREPTE TE SHTETIT PA E PRIVATIZUAR, EVETMJA ZGJIDHJE.

  Reply to this comment
 11. Gnirg March 25, 00:57

  me fal, po pse duhet ti paguj vetem Rama leket e Beketit? pse ju qe e votoni skeni asnje faj? ju qe e duartrokisni, ju qe heshtni? Po ju qe nuk e votoni por pranoni po me heshtje pazaret e mesnates? Hajde aty te gjithe per nje te llogaria Signor Becchettit!

  Reply to this comment
 12. mirel March 25, 04:18

  Mire e ka nisur Edvin Ramuti, dhe mire po e bitis.
  Ne fillim i paguam Lul Bashes 15 milion euro per qef te Ramutit, i paguajme Kastratit rrugen qe e paguam vete, dhe po i paguajme dhe naften Bankers, meqe po e marrin dhe nuk paguajne as taksa, dhe naftetaret ngelen pa rroga.
  Dhe rruget, qindra milionesh, bashke me sterilizimet 300 e ca milioneshe, e bashke me te tjerat, po ja paguajme perdite koncesionareve.
  Dhe ngeli dhe Bexheti, se dhe ate e kishim mangut.
  Bravo Ramut, tepke si premtove para 2013es qe do i zhdukje te gjitha koncesionet, por i shtove dhe na le ne dere dhe nje borxh te ri 1miliarde e gjysem..
  Populli budalla po kujton se lufton virusin me diagace, kur fle me virusin brenda, dhe ne vend te bente teste masive per te identifikuar te infektuarit, ben tifozeri per postimet skizofrene te Ramutit.
  Hani mut do thosha, po jo, hani virusin.
  E meritoni te vdisni…
  Qe kur jua kam thene?
  Qe para termetit..dhe po vazhdon vazhdimi

  Reply to this comment
 13. info analitike March 25, 06:51

  U desh ky vendim përfundimtar qe te vuloset perfundimisht kriekaqoli si idiot, megaloman e diktator. E keqja eshte se per idiotesite e tij paguajne te tjeter e asnjehere si vete. Tashmë totalit te gjobes duhet t’i shtohen edhe shpenzimet e studios se avokatisë e kamatat. Egzoni shoke se nuk keni pare gje akoma lideri global po ju vini nga fitorja ne fitore. Ore dini gje si eshte gjendja e buxhetit te shtetit dhe sa ka shkuar borxhi? Vetem mos na sillni ato numrat e Ben Ahmetajt.

  Reply to this comment
 14. Arbeni March 25, 07:46

  Mos harroni, se qeveria Rama duhet me pague disa miliona edhe studion ligjore qe e ka perfaqesue

  Reply to this comment
 15. Ethem Lalaj March 25, 08:56

  DITA:Jane ca tipa qe ofendojne si STRUCI qe fut koken ne rere.Kjo tregon se militante nuk jane vetem partiak idiot,por dhe kundershtar te çdo mendimi NDRYSHE qe do te thot harbut 400 brezash.Me keta shpifs nuk mund te shkohet ne BE.Keta duhet te kuptojne se tash e mbrapa do monitorohemi per çdo gje.
  -Eshte bere e qarte se koncesionet e firmosura nga Qeverit apo kuvendi nuk mund te çbehen me pa pasoja per ekonomine.Kjo edhe nga drejtesia jone e degjeneruare por edhe ajo nd/kombetare mese e korruptuare.
  -Per mua ka rendesi qe Rama kerkonte te ndertohej H/Centrali Kalivaçit qe Becceti(+Sonila) e sabotoi ate.Dhe ketu ne te 2 rastet u demtua ekonomia Shqipetare dhe jo Rama si K/Minister.
  -Mendoj qe DITA te mos i botoj komentet e shpifesve ordiner Salist Nr.2,3..!
  -FLM-DITA.

  Reply to this comment
  • anticensurë25642654 March 25, 09:09

   o copa e idiotit me kokë jashtë,jo si struci!
   “por dhe kundershtar te çdo mendimi NDRYSHE”
   këto që thua ti janë GOMARLLËQE o gomar madhor!!
   vetë e thua:”Eshte bere e qarte se koncesionet e firmosura nga Qeverit apo kuvendi nuk mund te çbehen me pa pasoja per ekonomine”-atëherë përse dobiçi që mbron ti o dobiç muti,tha para se të merrte pushtetin “NE DO TI ÇBËJMË TË GJITHA”??edhe kur shumica jonë jo vetëm nuk i besonte por dhe i thamë se nuk mund të bëhen për pasojat që thua ti!!
   o gomar e rracë gomari,sepse këtë budallallëk është vështirë ta kesh në këtë nivel pa e pasur trashëgim nga të parët e tu,”Kjo edhe nga drejtesia jone e degjeneruare por edhe ajo nd/kombetare mese e korruptuare.”a nuk të duket pak si e pamundur që vetëm një nejri në këtë dynja,botë,të jetë i PAKORRUPTUARI??
   pra i bie që dhe ti o bir kumlle të jesh i korruptuar!!
   arrin ta kuptosh llogjikën??
   e pamundur,absolute,që ti të kuptosh llogjikë!
   mor dobiç gomari!!
   mushkë shterpë në tru!!

   Reply to this comment
   • Kroger March 25, 15:25

    Ethem Lalal ka qene shef i deges ushtarake ne Fier dhe gjithmone eshte shquar per servilizem se aftesi nuk ka patur kurre i shkreti!
    Tani mbase do kete rrjedhur pak me shume se helbete pleqeri eshte ,ndaj mos i vini re!
    Nje gje nuk kupton ky i rrjedhur:
    -Ne demokraci,ndryshe nga diktatura,qeverite gjithmone duhet ta kene popullin OPOZITE te perjeteshme.,ndryshe qeveria cmendet dhe kalon ne diktature!
    Ky i rrjedhuri Reme nuk ka kuptuar as fjalen e urte te popullit se
    -“Po nuk qau femija nuk i jep sise e ema”!
    Pra po nuk u ankua,po nuk protestoi etj populli,kurre nuk do kujtohet qeveria per t’i shtuar rracionin!
    Dhe ajo tjetra se “Bark ngopuri nuk kujtohet per bark pangopurin”!

    Reply to this comment
    • Ta them apo mos ta them o thrapi ethem? March 26, 10:42

     O ceno. Ketyre bishtukerve te forumit qe e kane te shkruar ne lule te ballit idiotllekun ja ben hallall se i njohim, po ka dhe ca bishtuke akoma me te pacipe se ata, te cileve partia ua ka varur ne qafe melcite si ujkut.

     E keqja eshte se ata mbajne ne duar mashat per publikimin e komenteve dhe strukin surreterit nen rrogoz.

     Troc muhabeti, jane bishtuker te padukshem partiake dhe kjo i ben me te rrezikshem sepse e dhunojne pa e kuptuar askush lirine e fjales dhe mendimin e lire qytetar.

     Reply to this comment
  • Ta them apo mos ta them o thrapi ethem? March 25, 09:14

   Beji te fala kockahedhesit o fshikull partiake. Mengjesin e ta shtruan ne pjaten prej teneqeje, tani mprif dhembet per dreken. Ajo sapo mberriti ne aeroport me Lasgush rrapatushin. 100% e sigurte pa corona. Mos u dorrezo Teme ziu se nuk te le partia pa te hedhur edhe nje fije mish qe te mbllacitesh protezen.

   Reply to this comment
   • anticensurë25642654 March 26, 10:18

    Ta them apo mos ta them o thrapi ethem?
    nuk i jep kush ndonjë kockë E Themit!!
    shkruan falas nga budallallëkuuuuuuuuuuu!!
    është dement i shkreti,dement!!
    e keqja është se ka lindur kështu!!nuk ka mundësi riparimi!!

    Reply to this comment
  • Baftjari March 25, 13:58

   Ky i bie te jete punonjes i avokatures se shtetit ose ka konflikt interesi tjeter (ose ka lajthite nga mendja e kokes) se nuk mund te mbrohet nje kauz e tille. Arsyet e humbjes se ketij gjygji nuk eshte ajo qe thua zoterote por ti ka sqaruar publikisht Arben Malaj para disa muajsh ne qofte se e mban mend . Keshtu qe mos u lodh kot te hedhesh teza idiote jo hidrocentrali i Kaliacit apo kapi macja miun. Per kete duhet qe SPAKU te terheqin vendimin nga gjykata nderkombetare dhe te gjeje sa me pare shkaktaret e ketij demi kolosal per nje vend si Shqiperia.

   Reply to this comment
 16. Vari Janullen! March 25, 10:01

  Ne fillim mafja nderkombetare e Becheteve, me ndihmen e kermave si Berisha, kanibalizuan gjithe sektorin strategjik dhe industrial, duke nxitur nje nga spastrimet etnike me te poshtra te njerezimit. Pasi na vodhen dhe shporren dhunshem, tani na gjobisin duke na zhvatur dhe leket e kurbetit, me shpresen qe te na fusin sa me thelle ne dhe.
  Rrofte Amerika! Rrofte janulla! Rrofte arabi! Rrofte mafja! Shqiptare i mire, shqiptar i vdekur!

  Reply to this comment
 17. asd March 25, 10:50

  Tmerr ! Pse nuk dorehiqet ? Pse nuk i sekuestrohet cdo pasuri ? Pse nuk del ne rruge ta peshtyjne njerezit ? Po tani ke fytyre te kerkosh taksa ?

  Reply to this comment
 18. Eshte thjeshte FakeNews :Qellimi ;Zbehja e suksesit te KM Hapja e Negociatave March 25, 13:30

  Menyra juaj te te komentuerit ketu me befason !
  Mua s’me duket normale gjith ky entuziasem qe ju ka perfshire juve ktu .

  Jeni ju shqiptar ?
  Jeni ju aksioniste me Mafiozin Becchtet ?

  Sinqerishte me duket anormale, kjo menyre te menduari

  aty ,sikur te gjithe keni e deshironi vetem nji gje .

  Shkaterrimin e Shtetit Shqiptare dhe kjo eshte meshume se skandaloze ,

  per nji shoqeri te mbytur ne Absurditet …

  Reply to this comment
  • anticensurë25642654 March 26, 10:22

   or ti a je në rregull??
   kush leshin është në krah të bexhetit??
   or copa e idiotit jemi kundër atij që i “fali” paratë tona bexhetit!!
   jemi kundër këtij bastardi që për kapriçot e tij po na bën të paguajmë lesht e kokës!!
   përse jeni kaq idiotë mor njerëz??
   ti na sulmon ne përse i themi idiotit mos vepro në kokën tënde por vepro sipas ligjit??
   or hajvan ti je absurditeti vetë!!

   Reply to this comment
   • Eshte thjeshte bla bla blu March 26, 13:47

    anti censure,

    e para mo u cirr se te dolenn jarget jashte ,

    dhe e dyta mba distance nga une Kafshe !

    Gjithe shqiperia e di se cdo koncesion ,cdo investor

    i huaj kalonte nepermjet Zyres se Tatitimit Familjaree breisha Argites .

    vazhdo leh ,jetojme e Demokracci

    Reply to this comment
    • anticensurë25642654 March 26, 15:49

     Eshte thjeshte bla bla blu
     a nuk mërzitesh tu kriju idiotësi të reja??
     apo demenca bën të sajën??
     lali nuk flitet se nga kalonte!atë e dimë se nga kalonte dje ashtu si e dimë se nga kalon sot!!
     dje nga gita e sot nga linda!!nuk ka ndryshim!!
     problemi është se ky e prishi për PORDHË,si ja prishi vjerrit të lulit pallatin!!
     prandaj vjerri i lulit mori dëmshpërblim dhe ky dobiçi tjetër po ashtu!!
     o të plaçin trutë,pordhët e ramës i paguajmë ne me miliona!!
     rama maksimumin paguan vetëm budallallëkun tënd me lugë bosh!!
     unë do leh sa të dua ashtu si dhe do dhjes sa të dua!!
     ty nuk të ndalon kush të hash a të lëpish jargët e mija kur bien në tokë!!
     sepse qent nuk i le me më lëpi surratin!!
     maksimumi këpucët!!

     Reply to this comment
     • Bla bla blu ! March 26, 17:22

      anti censure ,

      qeke i semure shume .

      Thjeshte leh – ofedon ,

      Je total i paafte per nji debat .

      Flet e tym , e ndez cigaren nga krahu u gabuar :

      Kisha vetem nji Lutje si Njeri ,

      S’te jam drejtuar ty asnjiher ne asji duskutim ktu ,

      dhe as te kam ofenduar ,,,

      refuzoj cdo debat me tipa si ty ,

      ndaj qedrom larg mua ,

      flm .

    • anticensurë25642654 March 27, 08:19

     “Je total i paafte per nji debat .”???
     ku e ke debatin ti mor dobiç??
     tek pseudonimi që e nxjerr si letër hundësh nga PS??çdo herë një të re??
     “refuzoj cdo debat me tipa si ty ,”
     përse e bën o dobiç??
     a të shkruajta diku “të lutem më këthe përgjigje??
     “refuzoj cdo debat me tipa si ty ,

     ndaj qedrom larg mua”
     mos bëj debat,këtë mund ta bësh ti,kurse unë nuk jam i detyruar të bëj atë që do ti!!
     pandaj kur të ma dojë ari mund të qëndroj afër TUA!
     hy cop idioti,me tendencë demencën!!

     Reply to this comment
 19. Cunat e partis PS-PD-LSI RO****A March 25, 14:39

  E shkatrruan kete vend sala me liken 400 miljon cekce e gjysmat ne xep, mesoi dhe ky malloshi gjat qysh behen lek kollai ja futi dhe ky nje 100 dhe i ndajn mbas pallatit ne banka te huaja ,kurse shqiptart e shkret po marin dhen neper europ e bot ,kurse kto 3 Rop****t kush mund te bej vila me te bukura Ju lerofsha fa*****t e qen e mace ca te ken ne shpi

  Reply to this comment
 20. kasemi March 25, 14:50

  Ore zoti redaktor, ndaloje kete mizori, ndaloni fyerjet dhe sharjet kunder ketij vendi dhe politikave e qeveritareve te saj. Perse i zgjidhni komentet vetem sipas deshiores tuaj, turp. Gazete e ndyre. Po sikur kjo te mos jete e vertete, si do te veproni ju zoti redaktor se bashku me kete mizoti komentuesish te perzgjedhur? Lexoni te verteten atje ku editohet e mos shpifni. Si more i deshironi vetem te keqen ketij vendi!!! Une si lexues kerkoj qe kjo gazete te mbyllet pasi perhap vetem fake news dhe shifje ne kete kohe te jshtezakonshme qe po kalon vendi.

  Reply to this comment
 21. demo March 25, 16:02

  Kasem mos na e bej kete gjeme.
  Kafet u mbyllen,Rruget u mbyllen,Stolat e Dominose u boshatisen,Ku do shkojme ne te llapim?
  Ne spital?

  Reply to this comment
  • Eshte..momenti... March 25, 18:05

   per te gjithe ju qe merakoseni me te drejte per tv-te . ne fakt dollape nga shperthen m..uti i qelbur i llapaqenerise kriminale te kafsheve me dy kembe . nje stacion i vetem po te jete objektiv mbulon te gjitha nevojat e publikut . keta jane me qindra mijra e miliona ne te gjithe globin . shpresohej, qe te zhvillohej njerezimi me kete shpikje gjeniale te kokave te ndritura te njerezimit. por ra ne duarte e perverseve te te gjitha ngjyrave ne mbare boten dhe tani prodhojne vetem …jashteqitje hienash . dhe…duhet dhe t’i paguash !? zgjidhja; FLAKEN…..

   Reply to this comment
 22. Zigur Qarri March 25, 16:47

  Shqupisa, mos u ngutni para kohe, ben mire ai qe qesh i fundit.

  Reply to this comment
 23. Eshte..momenti... March 25, 18:06

  per te gjithe ju qe merakoseni me te drejte per tv-te . ne fakt dollape nga shperthen m..uti i qelbur i llapaqenerise kriminale te kafsheve me dy kembe . nje stacion i vetem po te jete objektiv mbulon te gjitha nevojat e publikut . keta jane me qindra mijra e miliona ne te gjithe globin . shpresohej, qe te zhvillohej njerezimi me kete shpikje gjeniale te kokave te ndritura te njerezimit. por ra ne duarte e perverseve te te gjitha ngjyrave ne mbare boten dhe tani prodhojne vetem …jashteqitje hienash . dhe…duhet dhe t’i paguash !? zgjidhja; FLAKEN…..

  Reply to this comment
 24. Tema March 25, 21:32

  Po vet do e paguaje ate gjobe ,sepse eshte personal e me qellim gabimi . Mund ti mare borxh vellait te tije i cili ka ne of shor nje gjendje prej 600 Milion eurosh ..Ca i ka Edi 140 milion euro nje leter bythe i ka ..PORDHE INJORANTI E TALLES I VESHTIRE ESHTE , IRONIK SI ATA PORDHACET QELBESIRA I DUKET VETJA SE KA HYP KE BISHTI I DARDHES ..PORTOKALLE ESHTE JETA E MASKARALLIQET QE BEN KUSHDO NJE DITE I PAGUAN .. NQS GJOBA PAGUHET NGA ARKA E SHTETIT , OPOZITA TE MARE MASAT E DUHURA..

  Reply to this comment
 25. Beni March 25, 23:03

  Z. Rama, shit poturet te paguash gjoben !

  Reply to this comment
 26. Mafia italiane March 26, 02:06

  Rama te mose njohe vendimin dhe Bexheti te shkoje ne p…th te Soniles. Gjykata te gjeje se ku dhe si i investoi paret Bexheti por kuptohet qe nje pjese e atyre para ve Bexheti i paguan nen tavoline gjykatesve. Korrupsioni eshte ne gjithe boten dhe ku ka italiane ka edhe shejtane..

  Reply to this comment
  • anticensurë25642654 March 26, 15:54

   lali nuk ka pordhë këtu si thua ti!!
   vetëm në shqipëri “nuk njihen”vendime e rezultate!!
   bota ti vë koqet në bigë!!
   të kujtohet enveri dhe borxhi me kinën??
   atëherë kur u prishëm me kinën dhe enveri tha se “nuk njohim borxhin që kemi marrë nga kina,kaq e aq për shkak se kina ka shkelur këtë e atë”??
   e ke paguar të tërin më vonë kokër për kokër!!nëse ky pallosh dobiçi bën atë që thua ti??
   e di çfar ndodh??
   të vjen përmbarimi,lali tek shpija!!
   jo ai i ramës por ai i botës!!
   nuk ke më kredi,ke sekuestrime ku ata mund ti bëjnë dhe kështu me rradhë!!
   nuk është aq kollaj or ti!!
   aq më keq për situatën që ne ndodhemi!!
   jo vetëm cullak por dhe të përvëluar me ujë të nxehtë!!

   Reply to this comment
   • Niku March 26, 19:12

    Je komplet off-side si me thene. Keto historite me Kine e me Enver nuk pijne uje ne kete situate se jo per gje, por edhe sistemi ligjor evropian nuk mbeshtetet tek precedenti si ai amerikan psh. Per rastin ne fjale, VENDIMI PERFUNDIMTAR NUK ESHTE MARRE AKOMA. PIKE. Mund te flisni gam-gam sa te doni, perfundimi eshte po njesoj. VENDIMI NUK ESHTE MARRE dhe kur te merret SHTETI SHQIPTAR DO DALE FITUES. Nuk behet diskutimi juridik me thashetheme apo mosnjohje si funksionon ligji dhe procedura nderkombetare ne keto raste. Po te ishte vendimi perfundimtar, vete Bexheti do kishte dale krekosur te kerkonte leket apo te vinte sekuestro ndaj shtetit shqiptar, por ja qe s’e ka bere. Ka arsye pse, e di dhe vete qe do humbase prandaj s’po ndihet. Nuk keni faj ju, faj kane keta rrotat qe peshkohen dhe postojne gomarlleqe te paverifikuara.

    Reply to this comment
  • Xhuxhumaku March 26, 16:58

   O Mafia e ketij timit, po ala’ nuk e ke marre vesh ti qe Bechetti 20% te asaj shumes do t’ai kethej Edvin Bythes si shperblim personal? Ala’ nuk e ke marre vesh o debil qe e gjitha ishte nje loje per te vjedhur taksapaguesit shqiptare, ou me fal se harrova se ai gjeniu i financave thote qe nuk paguan taksapaguesi, po buxheti i shtetit. Ju blepiresve te Rames ua ka zone trunin Korona me kohe.

   Reply to this comment
   • Niku March 26, 18:04

    Bexheti do jepte edhe me shume se aq, por jo Rames. Kontraten per Kalivacin e mori nga nje minister I LSI-se. Ideja e voneses se pales shqiptare ne gjykaten e shkalles se pare ishte pikerisht kjo, qe te humbiste shteti dhe te detyrohej te paguante gjoben Bexhetit dhe ky pastaj e dinte si do t’i ndante dhe me ke. Prandaj shteti e ka apeluar vendimin dhe ka marre avokat te hajrit, qe te mos e paguaje gjoben. Para se te llapni kot, informohuni se ju ben mire. Dija ju mbron edhe nga koronavirusi.

    Reply to this comment
    • Xhuxhumaku March 26, 22:24

     O Niiiiiiiiiiiikuuuuuuuuuuuuuu, or rrote nuk flitet per gjoben e Kalivacit, por per mbylljen arbitrare qe i beri Edvin gjeniu televizionit te Bechettit TV Agon. Keshtuqe ik e futi i dopio se ajo te mbron me mire trurin nga demenca.

     Reply to this comment
     • Niku March 26, 23:09

      Oooooo xhuxhmaxhuxh, hidhi uje fytyres te qartesohesh o dyl. Ceshtja per te cilen behet fjale ne kete artikull, ka te beje me koncesionin e Kalivacit dhe ate te impantit te riciklimit. Licensa u dha ne kohen e qeverise se Fatos Nanos, u rinegociua ne Kohen e Berishes dhe u nderpre ne kohen e Rames.Ka edhe dy ceshtje te tjera te hapura, por jo ne juridiksionin e ICSID (International Centre for Settlement of Investment Disputes), njera nga Bechetti personalisht dhe njera nga Agonset, kompania meme e Agon Channel. Kur them une qe komentoni pa ditur gje, vetem llap te llapim e per te share? Hajde te te jap ndonje leksion ndonje dite per kesi lloj gjerash.

     • Xhuxhumaku March 27, 00:31

      O niku, te pjerdhsha mu ne leksion. Ti nuk di te lidhesh ushkuret e tua na dashke me na dhone men. Ik or pirdhu.

     • Niku March 27, 14:30

      Keshtu eshte, kur nuk ke argumenta kalon ne ofendime personale pa me njohur. Ka nje arsye te forte pse mua s’me pelqen te merrem me kokederra si puna jote, as ketu ku jam. Eshte harxhim kohe. Shyqyr thuaj koronavirusit dhe kam ca kohe te lire dhe englendisem se normalisht as kohe kam po as rendesi s’dua t’ju kushtoj. Boll keni handikapin tuaj.

     • Xhuxhumaku March 27, 15:09

      Nga lufta vec ay largohet qe ehte lindur tradhetor. Keshtu eshte me ca pordho si puna jote qe kur nuk kane c’te thone me, fillojne meshirojne vehten the thone c;me duhet mua te merrem me ty. Po mos u merr o zoteri c’te pickoi. Tu thuash te tjereve hajdeni tu mbaj leksion nuk te ben profesor or trap llafazan. Ou me fal ofendimin, duhet te te kisha thene kokederr.

 27. Niku March 26, 16:55

  Ja keni futur kot, por me kot nuk behet. Mire qe nuk e keni haberin nga jurisprudence, por nuk beni dot as verifikime per te pare nese ajo cfare shkruani eshte e vertete apo jo.

  Qe te mos zgjatem, ceshtja deri tani eshte pezull, thene anglisht – pending (shikoni statusin ne faqen e ICSID) qe domethene vendimi final nuk eshte marre akoma. Eshte gjykata e apelit qe pritet te marre vendim, dhe nese palet nuk jane dakort ceshtja mund te shkoje ne nje shkalle me te larte. Si perfundim, Bexheti s’ka per te marre asgje, ose me sakte do marre kete timin. Arsyeja e vetme pse fitoi ne shkallen e pare ishte sepse pala tjeter (qeveria) nuk kishte pergatitur dokumentacionin ne kohe. Po te verifikohet kontrata, do shihet qe Bexheti nuk ka respektuar asnje pike te saj per ndertimin e HEC ne Kalivac. Ne ate kohe Ministria e Industrise kishte minister nga radhet e LSI dhe Bexheti eshte mik I Metes. Perfundimin nxirreni vete. Tani qeveria ka kontraktuar nje nga kompanite me prestigjoze per mbrojtje ne kete fushe dhe gjasat jane qe perfundimi do jete ne favor te shtetit shqiptar. Ka per te plasur nga inati Sonila dhe AQdi Krasta, po s’kemi c’i bejme, keshtu e kane keto pune.

  Reply to this comment
  • ? March 27, 00:33

   E more sufllaqen e rradhes ke bodrumi i karministrise ti niku?

   Reply to this comment
   • Niku March 27, 14:33

    Sufllaqen ma dha mamaja jote sot ne mengjes. Ti dukesh c’majmun je, s’ka nevoje per komente shume. As e ke idene per cfare po diskutohet, thjesht u fute per te share. Une s’jam as ne Shqiperi, po ja sic thashe me lart, shyqyr koronavirusi dhe kemi ca kohe te lire te tallim gonglat me tipa si ty. Juve do ta coni perpara Shqiperine. A mortja, mortjaaa thuaj.

    Reply to this comment
    • ? March 27, 18:03

     Niku ti nuk qeke ne Shqiperi. Ua sa cudi, jo per gje po edhe une nuk jam ne Shqiperi. Mos valle na ben me te mire kjo? Per nje njeri qe pretendon se ofendimet fillojne atehere kur mungojne argumentat nuk je keq kur fillon e flet per mamane time, kur une te dukem majmun pa me pare etj. etj. Bravo Niku je ekselent, i pakapshem as me gjethe fiku, je inteligjent, megjithese i ceket, je pordhac, megjithese shtrengohesh shume per t’i nxjerre, etj. etj. Ah, po Shqiperia nuk ka nevoje as per mua, e as per ty per te shkuar perpara, ashtu si ka shkuar deri tashti avash avash historia do beje te veten. Jam i sigurte per nje gje, pordhot si puna tende mer mire te harrojne edhe qe jane shqiptare e te vazhdojne jashte Shqiperie te shkelqejne kudo qe punojne nga pastrimi i nevojtoreve te aeroporteve deri tek bankat me te rendesishme e universitetet me presitigjioze.

     Reply to this comment
     • Niku March 27, 18:32

      Replika ime ishte aq, vetem replike, nuk e nisa une ofendimin, e nise vete me sufllaqen dhe karministrin. Apo do me tregosh edhe normat e komunikimit. Shikoji te gjitha postimet e mia me lart dhe ne asnje rast nuk kam ofenduar. Kam qene ironik, po, por ofeza personale ne asnje rast…deri sa replica ka qene ofeze. Nese nuk te pelqen te te ofendojne pas, mos ofendo I pari dhe meso te komunikosh. Madje postimi yt, nuk ka lidhje fare me temen, por m’u pergjigje mua duke me treguar sufllage. Nuk ka te beje nese je Brenda apo jashte Shqiperise, norma e komunikimit eshte po njesoj. Qendroji temes dhe mos ofendo, dhe nese ofendon, mos te te vije tharte kur te kthehen me ofeze. Postimet e mia te para kane qene vetem informuese, njerezit flasin pa ditur per cfare flasin. Dhe kam 100% saktesi e te drejte ne ate qe them. Nuk flas asnjehere pa patur njohuri per nje ceshtje, kur nuk di, rri e degjoj qe te mesoj. Ashtu sic duhet te besh edhe ti apo ndonje tjeter qe vjen llomotit vetem per te share njerez qe nuk I njeh apo per te hedhur helm qofte ndaj qeverise, qofte ndaj ndokujt qe I duket sikur mbron qeverine. Jeni bere si monstra dy kembore qe s’dine te komunikojne normalisht, vetem duke share e vrerosur.

     • Xhuxhumaku March 27, 21:30

      Eh mor Niku, ti u thua te tjereve kokederr, po vete qeke kokderr e lope bashke. Mua nuk me vjen tharte fare nga mender ofezat e tua se e marr vesh qe je nje cope pordho i vetkenaqur dhe pervec te tjerave as me njeh e as te njoh, keshtuqe mund te ishe pak me sportiv. Te paska ngel hatri ty nga sufllaqet? Epo na plasi bytha. Puna eshte se kush thartohet nga ofezat qe i behen nuk ofendon te tjeret si puna jote, keta lloj kafshesh quhen hipokrite. Ik o Niku e mos na çaj me trapin, e nese kujton se ky logu ketu eshte qe te zgjidhi haket e Shqiperise e te ndricoje miletin ik e gjej noi ilaç kunder kapsllikut. Une nuk po vazhdoj me. Ti qe me c’kuptoj je nga ata qe duhet patjeter te leshojne pordhen e fundit, leshoje dhe ja ma rruh pastaj. Une po pushoj se pjerdhuri tashti se u bo pak si bajat. E nqs kujton se po jep leksione komunikimi ketu une po te them qe je shume larg, pavaresisht se si te esht mbush ty truni jot sa nje hudher.

 28. Bla bla blu ! March 26, 17:24

  anti censure ,

  qeke i semure shume .

  Thjeshte leh – ofendon ,

  Je total i paafte per nji debat .

  Flet ne tym , e ndez cigaren nga krahu u gabuar :

  Kisha vetem nji Lutje si Njeri ,

  S’te jam drejtuar ty asnjiher ne asji duskutim ktu ,

  dhe as te kam ofenduar ,,,

  Refuzoj cdo debat me tipa si ty ,

  ndaj qedrom larg mua ,

  flm .

  Reply to this comment
  • anticensurë25642654 March 27, 08:22

   tashti e mora vesh kush je!!
   o fterr o beter o copa e idiotit,përse harron pseudonimin tënd??
   shkruje në dorë,jo në pëllëmbë,se nuk të kujtohet,por në kurriz të dorës!aty ke mundësi ta shikkosh përherë!
   he shejtan budalla,shejtan budalla!!

   Reply to this comment
 29. tomorraku March 27, 19:01

  Ne seancen e fundit te ketij gyqi,pervec deshmitareve Sonila Mece e Adi Krasta ishin thirrur nga Shqiperia edhe Avokatet mbrojtess dhe prokuroret e plepave te Saliut ne gjyqit te FullanitjKjo e beri kete gjyq interesant ,prandaj edhe shperblimi i Bechetit per kete grup te strukturuar kriminal qe jo vetem i larte ,por edhe me premtime per nji vazhdimesi ne kompanin e tij ne te ardhmen!

  Reply to this comment
 30. Adih March 27, 22:10

  Cme kenaqin shpirtin disa komentues ketu , te me siperm.Ca i drejtohen Rames ,ca e lvderojne dhe ja ngjisin fain Berishes .

  Por mos haroni ,kur gjykata e STRASBOURGUT do hapi thesin dhe ne si shtet shqiptar do zhdukemi nga harta e botes .Konkretisht ,shkelet akoma nen stop kushtetuta ,neni 181 i saj per ceshtjen e pronave ,shumat do jeni jo me milioona si ne rastin ne fjale , por me miliarda ,kondra shtetit shqiptar dhe pro pronareve .Do me kujtoni nje dite ,kjo do jete e afert ,dhe mirepres cdo kritike ,qofte edhe nga keta te ripjelljes moniste .Jane mbi 15 vjet qe jane te bllokuara vendimet ,per te dale pro pronareve ,dhe kjo ka ndodhur si Saliu dhe Rama i jane lepire ,aman na i shtyni se do i rregullojme ,por deri me sot noc rrokun .Me keqeardhje anija eshte shpuar ,po i futet ui nga te pa pergjegjshmit politikane anti prone te Katovices dhe ky Italiani do ju duket koqe pordhe karshi ketyre miliardave ??Keq shkojne punet .

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim