Gjobë 25 mln lekë dhe procedim pronarit të resortit në Himarë

May 23, 2020 17:00

Gjobë 25 mln lekë dhe procedim pronarit të resortit në Himarë

Pronari i një resorti në Himarë është proceduar penalisht ditën e sotme. Ai akuzohet se ka hedhur inerte dhe mbeturina në bregdet, si dhe ka ndërtuar pa leje.

Policia ka njoftuar gjithashtu se subjekti është gjobitur edhe me 25 milion lekë të vjetër.

“Subjekti privat, një resort në pronësi të shtetasit A.K, ka bërë ndërhyrje të paligjshme në sistemimin e plazhit bregdetar duke hedhur mbeturina dhe inerte, si dhe ka ndërhyrë duke rindërtuar me dërrasa një objekt në plazh, pa leje nga autoritete”, thuhet në njoftimin e policisë.

Njoftimi i plotë i policisë:

Aksioni nga Policia e Himarës në bashkëpunim me Inspektoriatin Kombëtar të Mjedisit dhe Territorit (IKMT).

Subjekti privat, një resort në pronësi të shtetasit A.K, ka bërë ndërhyrje të paligjshme në sistemimin e plazhit bregdetar duke hedhur mbeturina dhe inerte, si dhe ka ndërhyrë duke rindërtuar me dërrasa një objekt në plazh, pa leje nga autoritetet.

Në vijim të veprimeve, Komisariati i Policisë Himarë ka nisur procedimin penal ndaj pronarit të subjektit, shtetasit A.K., për veprat penale “Shpërdorimi i tokës” dhe “Ndërtim pa leje”.

Po ashtu, IKMT ka ndëshkuar subjektin me masë administrative – gjobë 2.500.000 lekë për veprime në kundërshtim me legjislacionin në fuqi.

Për kundravajtjen, IKMT nisi procedurat ligjore duke pezulluar çdo lloj punimi dhe sanksionoi me vendim, subjektin kundravajtës.

Policia e Shtetit dhe IKMT u bëjnë thirrje gjithë subjekteve të tregojnë kujdes maksimal në lidhje me pronën publike, pasi në të kundërt do të përballen me pasoja të forta konform ligjit.

Policia e Shtetit dhe IKMT ftojnë qytetarët që të denoncojnë çdo shkelje apo dëmtim të mjedisit, në numrin falas 112 apo Komisariatin Dixhital.

o.j/dita

May 23, 2020 17:00
Komento

3 Komente

 1. mirel May 23, 17:14

  25 milione leke te vjeter. Mos perkthejne dhe shqip nga Google keta. Kjo menye shprehje eshte per 3 vjecaret

  Reply to this comment
 2. Dodona mbi Tomorr May 23, 18:51

  Perse gjithe keto shkelje ne Himare?Po a u prish ai ndertimi pa leje? Mos po leshon qeveria pak si shume ne Himare ?A po rikthehen Bollanot ,Nerenxet e te tjere si keta qe po kerkojne “shkeputje” te Himares?Perse u ndal ne Himare projekti per vijen bregdetare? Akoma do te diktoje Greqia politiken shqiptare?

  Reply to this comment
 3. demo May 23, 19:05

  Or shyqyr,,se na mbyten resortaxhijte.
  Burg,burg dhe prishini te gjitha ndertimet ne plazhe.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim