Thaçi fshin Rexhep Qosen nga një foto në përkujtim të Rugovës (!)

December 2, 2014 14:28

Thaçi fshin Rexhep Qosen nga një foto në përkujtim të Rugovës (!)

Akademiku Rexhep Qosja ka reaguar ashpër ndaj kryeministrit në detyrë të Kosovës, Hashim Thaçi.

Shkak për këtë është bërë fshirja e tij nga një foto e publikuar nga Thaçi, në përkujtim të 70-vjetorit të lindjes së Ibrahim Rugova.

Thaçi ka postuar një foto nga marrëveshja e Rambujesë, në të cilën nënshkrues ka qenë edhe Rexhep Qosja.

Por, në foton e publikuar nga Thaçi, Qosja është zhdukur.

Për këtë arsye Qosja e ka cilësuar atë stalinist.

“Sot e lexova urimin që kryeministri në detyrë i Kosovës, Hashim Thaçi, shpalli në faqen e tij në Facebook me rastin e përvjetorit të lindjes së ish-kryetarit të Lidhjes Demokratke të Kosovës, Ibrahim Rugova.

Kryeministri në detyrë Hashim Thaçi me përkushtim të veçantë e me ndjenja sentimentale thekson bashkëpunimin e tij “pivotal” me Ibrahim Rugoven. Di shumë, ndoshta çdo gjë, për këtë bashkëpunim “pivotal” mes tyre prej Konferencës së Rambujesë e deri në vdekjen e parakohshme të Ibrahim Rugovës. Është e zakohshme në botën e qytetëruar që urimet për ditëlindje si dhe ngushllimet për vdekje të jenë të sinqerta.

Vetëkuptohet se nuk do ta bëja këtë reagim për urimin e kryeministrit në detyrë Hashim Thaçi me rastin e përvjetorit të lindjes së Ibrahim Rugovës sikur ky urim të mos ishte përcjellë me një falsifikat: me shkurtimin e fotografisë nga nënshkrimi i Marrëveshjes shqiptaro-serbe në Rambuje prej së cilës në mënyrë staliniste, jo vetëm në këtë rast, janë hequr fotografia e Rexhep Qosjes dhe e Veton Surroit.

A e këtillë duhet të jetë demokracia jonë? A e këtillë duhet të jetë historia jonë? Le të gjykojnë lexuesit. Mua s’më duhen fotografitë! Mua dhe krejt popullit shqiptar i duhen sot më tepër se kurrë përgjegjshmëri shtetërore dhe ndershmëri politike, demokratike dhe historike, që aq tmerrshëm po i mungojnë Kosovës në këtë kohë”, thotë Qosja në reagimin e tij.

Kujtojmë që Qosja ka pasur një miqësi të madhe me Thaçin, por duket se tashmë kjo miqësi është plasaritur, pas reagimit publik të akademikut kosovar./b.l

 

Foto e publikuar nga Thaçi

Foto e publikuar nga Thaçi

Foto origjinale

Foto origjinale

 

 

Nga financohet fushata kundër Rexhep Qoses?

Nga Hamit Fazliu *

Është bërë më shumë se një muaj që në Prishtinë zhvillohet një fushatë e pashembullt ndaj akademik Rexhep Qosjes. Ata që e kanë përcjellë dhe e përcjellin jetën politike e kulturore në kryeqytetin tonë prej viteve të shtatëdhjeta të shekullit të kaluar e këndej mund ta dinë se nuk është fushata e parë ndaj tij, por është fushata më e pistë dhe më e poshtër që mund të jetë bërë ndonjëherë në Kosovë ndaj një intelektuali.

Shumica e lexuesve mund të mendojnë se këtë fushatë e ka filluar vetëm një njeri të cilin grupi i Preshevës arriti ta bëjë kryetar të Akademisë së shkretë të Kosovës. Tani është kuptuar që ky njeri, plotësisht i parëndësishëm për jetën kulturore dhe shoqërore të Kosovës, fushatën kundër akademik Rexhep Qosjes e ka filluar me kërkesën dhe financimin e kryetarit të Lidhjes Demokratike të Kosovës, Isa Mustafës dhe kryetarit të Partisë Demokratike të Shqipërisë, Lulëzim Basha më sigurt të thuhet Sali Berisha. Mos të ishte ky bashkëpunim ndërmjet një argati të shkretë, të mësuar që në vitin 1981 për argatëri ndaj pushteteve serbë dhe shërbëtorëve të tyre shqiptarë, 55 pyetjet e tij nuk do të ishin 55, siç quhet gazeta e Tiranës pronar i së cilës është autori, më mirë të them ai kazani prej 200 kilogramësh ende i patrajtuar për rolin e tij prej hajni në tragjedinë e Gerdecit e për helmimin shumë vjeqar me rrena e poshtërsi të opinionit shqiptar dhe nuk do të botohej të njëjtën ditë, kur edhe në Prishtinë, në gazetën e Sali Berishës “Rilindja Demokratike”, mjerisht e pagëzuar me atë emër pikërisht nga akademik Rexhep Qosja.

Isa Mustafa ish-kryetari i Rinisë Socialiste të Kosovës, ish-kryetari i Komunës së Prishtinës dhe mbasandej ish-ministri në qeverinë e Kosovës në kohën e Millosheviqit ka shumë arsye të organizojë fushatë kunder akademik Rexhep Qosjes, sepse Rexhep Qosja foli hapur për jetëshkrimin politik antikombëtar, në të vërtetë kriminal të Isa Mustafës në kohën e kasapit të shqiptarëve Millosheviqit. Isa Mustafa ka shumë drojë se prej kritikave e intervistave të akademik Rexhep Qosjes, siç ishte ajo intervista që pati me gazetarën e njohur të Top Chanel-it, Rudina Xhunga, para reth një muaji, prej të cilave dridhen politikanët me biografi të përlyera dhe me sjellje politike të tanishme të shënuara prej korrupsionit, mund ta pësojë në zgjedhjet e ardhshme ashtu siç e pësojë Sali Berisha në zgjedhjet e 23 qershorit të kaluar prej librit të tij “Shqipëria dhe Kosova-si janë dhe si do duhej të jenë” apo edhe prej kritikave të tij në vitin 1997. Isa Mustafa ka shumë arsye te frikësohet prej kritikave dhe intervistave të Rexhep Qosjes, të frikësohet jo më pak se Sali Berisha tashmë i përmbysur politikisht, sepse kritikat dhe intervistat e akademik Rexhep Qosjes priten me interesim të madh dhe lexohen me besim të plotë prej lexuesve tanë në Kosovë dhe në Shqipëri. Kritikat e tij dhe intervistat e tij priten me aq interesim dhe lexohen me aq besim sepse janë të shkruara me argumente, sepse janë të bazuara në të vërteta, sepse janë të shkruara prej njeriut që sot përfaqëson nderin dhe etikën intelektuale në kulturën dhe në politiken shqiptare.

Për t’u çliruar prej kësaj frike që shihet qartë se e ka përfshirë nga kritika e Rexhep Qosjes, politikanin e Millosheviqit pas vitit 1981 në Kosovë, Isa Mustafa, zgjodhi rrugën që kishte zgjedhur në politikën e tij në Prishtinë në Kosovë në kohën e shefit të tij Rrahman Morina-Sllobodan Millosheviqit: zgjodhi rrugën e përpjekjeve pë asgjësimin moral të kritikut akademik Rexhep Qosja. Dhe për këtë punë të pistë ai zgjodhi njeriun  i cili siç mësuam nga internet prej një ish-studenteje të tij njihej për sjellje të pista dhe dhunues në Universitetin e Prishtinës, Hivzi Islami. Ky njeri të cilit nuk ia dinë emrin as tridhjetë banorë të Prishtinës, në artikullin “55 pyetje për babain e kombit” (për Rexhep Qosjen) u shërby me gjuhën e shtallave të lopëve. Ishte kjo gjuhë që I skandalizoi të gjithë lexuësit që kanë një edukatë dhe një kulturë normale. Ishte kjo një gjuhë që mund të flitet vetëm prej njeriut që mund të jetë rritur e edukuar në shtallë të lopëve.

Në fushatën që kundër akademik Rexhep Qosjes organizoi argati i Rrahman Morinës dhe i Millosheviqit, Isa Mustafa, shpejt e shpejt, pa ndonjë përtesë, u inkuadrua edhe nënkryetari i Akademisë së Shkencave dhe të arteve të Kosovës, Pajazit Nushi. Ai iu dha përkrahje gjuhës së shtalleës së lopëve të Hivzi Islamit në artikullin kundër akademik Rexhep Qosjes dhe në të njëjtën kohë I vuri nënshkrimin një proteste zhgarravitur kundër Akademisë së Shkencave dhe të Arteve të Shqipërisë dhe kundër 37 intelektualëve më të shquar të Shqipërisë, që ngrtën zërin kundër urrejtjes patologjike të hivzive e pajazitëzive kundër akademik Rexhep Qosjes. Ky solidarizim me gjuën e shtallave dhe ky nënshkrim i Pajazit Nushit me akuza ndaj shkencëtarëve, akademikëve të Shqipërisë, të akuzuar për gjoja “superioritet të rrejshëm” ndaj akademikëve të Kosovës pakkënd e befasoi në Prishtinë. Arsyja pse këto veprime të tij antikombëtare dhe të pakulturë befasuan pakkënd në Prishtinë është jetëshkrimi i shokut Pajazit, në disa pikëpamje i ngjashëm me jetëshkrimin e shokut të tij Isa Mustafa. Edhe shoku Pajazit ishte zyrtar I lartë në Kosovën e pas vitit 1968 dhe një kohë edhe në Kosovën e vitit 1981. Bashkëkohaniket e tij që e njohin kaherë, kur ai ishte funksionar në detyrë apo në dispozicion për çdo detyrë, thonë se ai me Mihajllo Zicerin, funksionar I Kosovës, në vitet e shtatëdhjeta kishte marrë pjesë në likuidimin politik të Ali Hadrit për shkak të polemikës së tij në të cilën I kishte demaskuar rrenat e Sfetozar Vukmanoviq Tempos kundër Shqipërisë dhe Kosovës. Me vonë si zëvendësdrejtor në normalen e Prishtinës me drejtorin serb shoku Pajazit kishte marrë pjesë në përjashtimin prej shkollës të një numri nxënësish të Normales, që prej drejtorit serb dhe zëvendësit të tij shqiptar, shokut Pajazit quhëshin të indoktrinuar me nacionalizëm dhe irredentizëm shqiptar.

Me një natyrë të tillë, të dëgjueshme, të përkulshme, të pamëshirshme ndaj të vegjëlve, madje ndaj nxënësve të vet nuk është e çuditshme pse ky Pajazit Nushi u qua aq vendosmërisht edhe kundër akademik Rexhep Qosjes, edhe kundër Akademisë së Shkencave e të Arteve të Shqipërisë, edhe kundër grupit të 37 intelektualëve me të shquar të Shqipërisë që mbrojtën akademik Rexhep Qosjen prej gjuhës së shtallave te lopëve të të ashtuquajturit Hivzi Islami.

I garantoj shokun Pajazit si dhe shefin e tij shokun Hivzi se fushata e tyre gjuhëflliqtë kundër Rexhep Qosje, si dhe reagimi fyes ndaj Akademisë së Shkencave dhe Arteve të Shqipërisë dhe ndaj 37 intelektualëve të Shqipërisë do të jetë ngjarja më e paharrueshme në biografitë e tyre të tilla çfarë i njohim.

Fushata e organizuesve të saj dhe argatëve të tyre është e kuptushme se në intervistat, kritikat, veprat e idetë e akademik Rexhep Qosjes vetvetiu gjejnë komprometimin edhe bashkëpunëtori i Rrahman Morines – Millosheviqit, Isa Mustafa dhe rroktarët e tij shoku Hivzi e shoku Pajazit.

E një që dihet e sigurt, kur Millosheviqi që në ditën e dytë të bombardimeve të NATO-së në Kosovë, në Prishtinë i vuri një veturë me eksploziv në oborrin e shtëpisë  Rexhep Qosjes ku i demoluan edhe  shtëpinë. Kjo veturë me eksploziv që shpërtheu në oborrin e shtëpisë së Rexhep Qosjes ishte atentat drejtpërdrejt mbi akademik Qosjen dhe familjen e tij nga Millosheviqi. Kurse tash shërbëtorët e Millosheviqit si duket kanë marrë obligime që te organizojnë  tjetër  fushatë, atë për linçimin e akademik Rexhep Qosjes dhe me nxitje të ndonjë atentati ndaj tij.

Rexhep Qosja s’ka nevojë të mbrohet, ai ka dëshmuar se di të mbrojë veten prej armiqve e shërbëtorëve të tyre. Por Kosova ka nevojë të mbrojë Akademinë e Shkencave dhe Arteve të Kosovës, Universitetin e Prishtinës e do institucione tjera që sot po bëjnë fushatë kundër Rexhep Qosjes.

Urrejtja e këtyre pleqve sehirxhi të ASHAK-ut, ndaj Rexhep Qosjes ka burimin të inferioriteti dhe autoriteti gjithëkombëtar  i Rexhep Qosjes.

Por një gjë është e pakuptueshme dhe e papranueshme, heshtja e shoqatave të UÇK-së, të burgosurve politik e disa të tjerëve që vetmohueshëm që e kanë mbrojtur Kosovën, prej armiqve serb e shërbëtorëve mjeran shqiptar, por si duket këtyre u ka “ra sopata në mjaltë”! Rexhep Qosja ishte kampion, mbrojtës e dala zot i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës prej armiqve dhe komprometuesve të saj, ku në mes të përkushtuarve për komprometimin e UÇK-së, ishte shoku Hivzi tash kryetar i ASHAK-së dhe punëdhënësi i tij bashkëpunëtori i Rrahma Morinës – Milliosheviqit, Isa Mustafa kryetar i Lidhjes Demokratike të Kosovës.

*Botuar në DITA në Mars 2014

 

December 2, 2014 14:28
Komento

104 Komente

 1. Gjoli March 21, 16:57

  Eshte njelloj si Saliu yne dhe Ky Thaçi i Kosoves.

  Reply to this comment
  • DRENICA E KUQE March 21, 19:10

   Eshte faji i Thacit sepse nuk eshte dashur ta lere asnje titist te marre pjese ne konferencen e Rambujes dhe as Rexhep Qosiqin ngase titistet e sollen Shqiperine dhe popullin shqiptar ne kete dite, e lane pa emer e pa nder duke e perdhosur sistematikisht luften e UCK! Turp u qofte te gjithe titisteve dhe klyshve te tyne!…

   DRENICA E KUQE

   Reply to this comment
   • roberto December 3, 00:28

    O Drenica e kuqe si breket e Aishes!
    Ti dukesh,qe je titist dhe anti shqiptar se kur mbron nje SPIUN TE Milloshevicit sic ka qene Rugova,doemos qe do sulmosh edhe Rexhep Qosen!
    A di gje ti titisti Drenica e brekeve te Aishes,se pse iku Rexhep Qosja nga Kosova dhe erdhi te jetoje ne Shqiperi???

    Reply to this comment
    • DRENICA E KUQE December 3, 00:28

     “roberto” qenke nje jashtqitje serbi dhe mos ha shume m..lla! Dije se DRENICA E KUQE kurre nuk ka qene me siq thua ti “Rugoven” po as me “patriotin” R. Qosiq, e titist hiq se hiq, moj faqja e zeze “roberto” e Shqiperise!…

     DRENICA E KUQE

     Reply to this comment
     • plaku i mocem December 3, 00:29

      “Drenica e kuqe”,vazhdoni akoma me titizmin e Akademik Qoses,ju qofshi!
      Ne se njerez te tjere si prof.Qosja do ti kishin kontribuar kultures tone kombtare aq sa profesori do t’i respektoja me shume edhe sikur ju t’i quanit ata si ish titiste.E njohim Titon e titizmin per kunder Shqiperise Londineze,por nuk dime qe ne kohen e Titos te jete bere genocid ndaj shqiptareve te Koseves, apo ata te kene qene ne prag te urise.Rankovici e provoi kete ne kohe te tij pa sukses.Nje fjale e urte thote:Kur te kafshon qeni yt, kot ruhesh nga qeni i komshiut.Nje euridit si prof.Qosja i ben nder cdo shqiptari.

     • shqiptar sharri. December 3, 00:31

      I’NDERUR DHE I RESPEKTUAR PR-AKAD,R.QOSE.PO,UNE KAM MIRKUPTIM PAR KETE QE THUE,DHE ME VJEN KEQ JO PER TY,SE TY NUK JE PAR TI ARDH KEQ NJERIUT JE I MADHE,POR SE HISTORIN MUNDOHEN TA BEJN,HASHIM THACI NGA BROJA KJO ESHTE HATA.PO,NJI GJE PO E THEM PROF.SA POSHT KA RA KI POPULL,SA PAKURIZOR KI POPULL,SA SERVIL KI POPULL,SA PA KRENARI KI POPULL,POSI MUNDET NGA KY POPULL TE DALE NJI UDHHQES SHKEMB,E LIS,KUR KY POPULL ESHTE VET SHELNE,QE ERA E KTHEN KAH TE DOJE.PRA LISA DHE SHKEMBE NUK KA KY POPULL,PAS 5,SHEKUJVE NJI U BE,POR DHE VARIN JA PRISHEN DHE E NXOREN NGA VARI PAS 5 VITE OR PROFI I MADH.PO SI NUK TURPROHEN THACI,HARADINI,CEKU E SHUM KOMANANTA DHE LUFTAR TE UCK,QE I UROIN DITLINDJEN DHE I SHKOIN TE VARI,NJI VARHIMSI TE POPULLIT SHQIPTAR DHE NE VECANTI TE KOSOVES.AI I QUJTE KTA JAN BANDA SERBE,AI I QUJTE JAN CA BANDIT QE MUNDOHEN ME NA FUT NE LUFT JAN SHERBETOR TE SERBIS,AI NUK SHKOI TA FAMILJA EMBLEMENTARE E SHABAN JASHARIT DHE KOMANDANTIT,(PER MU NUK ESHTE LEGJEND SE UNE E KUPTOI LEGJENDEN SI PRALL)MA TE MADH TE KOHRAVE MODERNE,DHE KTA QE THIREN E CIREN NE EMER TE UCK,DHE KOMANDANTIT ADEM JAHARI,DHE NE TE NJEJTEN KOH E SHKELIN KOMANDANTIN SHKOIN I PERKULEN NJI BICIMSEZI QE KUR NUK E NJOHU UCK,DHE LUFTEN E SAJ,QE KI RAGOV AS NUK E NJOHU QEVERIN THAQI KUR U BE MBAS RAMBUJES,DHE KTA HIPOKRIT AMA TE GJITH HIPOKRITA,QE NGA THACI,RAMUSHI,CEKU,REMI ALIAS MUSTAFA,QE I DIT I THURI LEVDATA TE NJI MISION T.V,PO KTA JAN VETEM BUBRECA NDAJ TEJE,POR JA QE NGA NJI HERE DHE HISTORIA TREGOHAT E PA MESHIRSHME,DHE E PA DREJT,NJOF SABRI NOVOSELLEN.ALIAS MAXHUNI.ERDHI TEK UNE NE ZVICER DHE NDEJTI DY JAV SI NE SHPIN E VETE,VITI 1984.DHE HYEM NE DEBAT PER LEVIZJEN AI NGA TURQIA KISHTE ARDH SIPAS URDHRIT TE BYROS POLITIKA DHE K,Q.P.P.HYJEM NE DEBET TE FORT,UNE KURI NUK KAM QEN PER KOSOVEN REPUBLIK,SE E DIJA SE EDHE PO U FITUE KSOVA REPUBLIK APO SHTE QE U BE,I THOJA PER MU NUK KA VLER SE KU JET TETOVA IME DHE SHKUPI?AI SI DEMAGOG QE ISHTE U MUNDUE SHUM TME BENDE SE,PO KOSOVA REPUBLIK APO SHTET POR ME GJITHA TROJET,ULQINI A KRAJA PRESHEVA KUMANOVA E KSO PRALLASH TRGONTE,POR UNE I THASH KSAJ IDIOTSIE NUK I BESOI NJI,E DYTA NUK MUJM NE ME BERE SEJCILEN 10,VITE LUFTRA I THASH POR TASHTI KA ARDHE KOHA DHE TANI DUHET TI JAPIM ZJARIT PER TE ARIT CLIRIMIN E TROJEVE,SHQIPRIA LE TE RIJE LARG ME POLITIKAT E SAJE KARSHI BOTES SI QE ESHTE DUKE BERE,AJO THONTE PERKRAHIM KERKESEN E STUDENVE,POR AJO E PA SE NDRYSHUN KERKESAT JA FILLUN PER KUSHTE POR DOLEN PAS DITE PER BASHKIM,DHE DY DITET BASHKIMI U KERKUE NE KOSOV,POR DIKUSHE E FUTI REPUBLIKEN,DHE KSHTU SHQIPRIA NGELI PRAPA U DETYRUE TE THOT NE PERKRAHIM STIDENTET DHE RININ E KOSOVES,PO KY SABRI FASHISTI SE ASHTU DOLI NE VITIN A SALI BERISHES,KY FASHISR ME THA,PO BYTHA JOTE QENKA MA I MENCUR SE ENVER HOXHA,DHE NJI BYRO POLITIKE QE MERET ME KOSOVEN DHE SHQIPTARET,TY QE NUK KE KRYE NJI SHKOLL TE MESME ME THA(SABRIU ISHTE ROBAQEPES ME FAKULLTET HAAHAAHAAA)LEJOMA ME THA TELEFONIN TETA VERTETOI SE CKA THOT AMBASADORI NE TURQI MBYEMRIN HOXHA E KISHTE,EMRI TANI NUK ME KUJTOHET.THIRE I ZHASH.DHE E THURI,FOLI ME TE,I THA SE JAM TE NJI SHOK QE ESHTE FAMILJE PATRIOTKE,VET I TRETI VLLA I IKUR,DHE TRE VLLEZER DHE NANEN I KA TE BURGOSUR,JA TREGOI GJERAT E MIA,POR I THA KAM NJI PROBLEM,ME KETE TETOVAR PATRIOT,NUK E PERKRAH KOSOVEN REPUBLIK,DHE NUK ME BESON SE KJO ESHTE DHE POLITIKA E ENVER HOXHES DHE SHTETIT SHQIPTAR,MERE I THA ATIJ AMBASADORIT THAJ SE KUSH JAM UNE SE JU ME KENI DERGUE NE PERENDIM PER ME RIVENDOS REGULLAT NE LEVIZJE.UNE FOLA ME AMBASADORIN,DHE JA THASH TOC DHE ATI,NESE SHQIPRIA DHE ENVER HOXHA PERKRAHIN ME TE VERTET KOSOVEN NE KUFET ADMINISTRATIV TE KRAHINES,EDHE PSE JAM ENVERIST,UNE JAM KUNDER ENVERIT.AMBASADORI I KESH PAK DHE ME THA,JU I DINI PUNET MA MIRJU DUHET TE BASHKOHENI ME NJI QELLIM,DHE U NDAM DUKE I URUAR NATEN E MIR NJERI TJETRITTANI MBAS 5-6.MUJ SABRI TRADHTARI NIKU NE SUEDI,NJEFEN MIR ATA ME KETE MILAIM ZEKEN SE DHE KI MILAIMI KA QEN TEK UNE,DHE E DINIM ISHTE NE ETE KOH E VJETER,MESIGURI MBY 50-TAT.PO SI U BE KY,QE SHKOI NE SUEDI DHE NUK KA PUNUE VETEM KA CEL NJI DYQAN POR SUEDIA NUK U BE CARSHIA E VJETER E TETOVES SE VITEVE 80,QE TE QEPNIN TEK SABRIU TESHAT NAT E DIJT SI FABRIKA E TETEKSIT TE TETOVE,POR JA NE VITIN 1991,NA DOLI SABRIU 60,VJEC MILIONER,NDERTONTE PALLATE NE DURS,TIRAN,DHE KY ROBAQEPES NA DPLI ARQIKTET INXHINER NDERTIMI,DHE KUR JA FILLOE SHARJET PER ENVER HOXHEN,SHARJET QE VETEM NJI RUGACI I KAN HIJE,E JO NJI SABRIU QE UNE KISHA NJIHUR,PR TANI ESHTE AFER 80,VITE KA BERE PASURI,SA KA MUJT,BILEM DHE BANJEN E KLLOKOTIT E MORI DHE E NDERON NANEN E VET ME ENRIN NANA NAILE,DHE PER SEKRETARE MBAN FEMRAT GJYS PROSTTU DHE I MBAN SI GRA NJI,DYMTRE,KATER,KY PATRIOT PRA QE THONTE SE JAM I DERGUAR NGA KOMITETI DHE KTY PISI AI KOMITET I KA DHAN 3.MILION DOLLAR PER TA ZHVILLUE LEVIZJEN PER TE NDIHMUE LEVIZJEN DHE NJERZIT E SAJKY MATRAPAZ ATA PARE I VODHI PAR VETE,DHE E TREGOI KOHA,SESI PATI MUNDSI TI FITOI AQI PARA KY FASHIST I FLLIQUR PA PUNUARE.PRA ATE QE THOT IBRAHIM KELMENDI ESHTE E VERTET,SE TE DIT KAN PAS LIDHJE MES VETI.PARET E LEVIZJEZ I VODHI DHE TANI JETON SI PASHA KY RENEGAT KY FLLIQSIR,POR TANI NA DOLEN KREJT TE TILL,SI THACI ME SHOK,SI RUGOVA ME SABRI E ME MINISTRIN E MILLOSHIT QE TANI NA BEHET KRYEMINISTER,HAJ MEDET MEDET VEJ HALLI PER NE,TUMJAT JETA PROFESOR.

     • albert December 3, 00:31

      Ne baze te shkrimit ti duhet te jeshe nje goran nga Sharri.

     • shqiptar sharri. December 3, 00:31

      OJ,DRENICA E KUQE PO MOS E BENE TE ZEZ DRNICEN SE THACI U TREGUA MA HIPOKRIT DHE MA TITIST SE VET ATA QE TI PO I APOSTROFON.PO KU I NGJAN,THACIT,RAMISHIT,REMIT APO XHDO LUFTARI TR UCK,TE SHKOI TE VARI I TE VILIT KTE I QUENTE BANDA TE SERBIS,UDBASH DHE KURI AI NUK E PRANOI UCK,DHE LUFTEN E SAJDHE NUK SHKOI TE DRENICA KUQE DHE TE VARET E JASHARVE,ATEHERE TREGOM MOJ DRENICA E KUQE,ME KEND JE,ME UCK,APO ME RUGOVEN QE ISHTE KUNDRAJ SAJ?SA PER THACIN,LUFTEN QE BENE HALLALL TE GJITHVE,POR PAS LUFTE TE GJITH E DHIEN KRSJT KOMANDANTAT E DHIEN VEPREN E TYRE JU BEVTE MIR,

     • Mark uk. December 3, 00:32

      Gabim ka bere qe i ka hequr foton kti agjentit te UDB Jugosllave.Qosja eshte i pa deshirueshem ne vendin e tij per sherbimet qe i bere jugosllave dikur,tani per serbet nuk e di.Ne te vertet perkrahjen ne Shqiperi e ka vetem se eshte kundershtar i se djathtes e vecanarisht i Berishes per te vetmen arsye qe nuk e ndigjoj te lidhej me vendet islame e tte hiqte dore nga Europa katolike.Ne Angli nje agjent punonte per sigurimin e jashtem.Ne nje aksion ky humbi nje kembe ne nje perpjekje,po shpetoj pa vdekur.Smith quhej edhe mbasi u sherue ponoj perseri pe Anglin.Po ne kete kohe u lidh me agjenturat e huaja kunder shtetit te vete.Kjo ka ndodhur mbas luftes se dyte.Ka kohe qe ka vdekur po kemben qe ka humbur per vendin e vete e ka ne bust te shkruar ket kemb e dha per mbreterin e bashkuar,pjesen tjeter e ka dhene per te huajt.Pra duhet vlersuar te mirat e te kqijat e Zogut,te Enver Hoxhes te Sali Berishes.Sido te themi kta jan ne histori dhe duhet te peshohen.

     • alfade December 3, 00:32

      Nuk po marr vesht kush eshte UDB-ash QOSJA apo RUGOVICI ???

     • shqiptar sharri December 3, 00:32

      PER ROGOVICET UDBASH ESHTE QOSJA,PER ATA TE QOSES JAN ROGOVICET KESHTU I KEMI TE DYT UDBASH KESHTU DEL.POR KUR QOSJA KA SHKRUE KUNDER UDBES,LIBRIN E FAMSHEM-VDEKJA ME VJAN PREJ SYVE TE TILL,RUGOVA U PSHURTE ENDE NE PANTOLLA.HAJ PER TE MIR ALFADE,KUPTOJE VET TANI.

     • Pellumb zaimi December 3, 00:33

      Shqiptar sharri dhe Alfade? Di mirë që ka një skenar intensiv udba-sh për ta njollosur prof. Qosjen “si udba-sh”? Kërkojnë të krijojnë mjegull dhe baltosje për këtë figurë të madhe të shqiptarizmit!? Di gjithashtu nga burime të ish-lidershipit të UÇK që thaçi punonte për interesat e një shërbimi sekret të një vendi perëndimor!!? Por edhe po ta marim aktin e thaçit si një “akt retushimi fotografik” prapë është faj!? E vërteta nuk lejohet të zhbëhet,të retushohet e të fshihet!? Prof. Qosja,- e di gjithë bota që ishte antar dhe firmëtar i marrëveshjes së Rambujesë!? Atëhere përse thaçi kërkon ta fshijë këtë “dëshmi historikofotografike”? Pse nuk i intereson që prof. Qosja të jetë aty? Sepse shërbimi perëndimor që është tutor i thaçit është mik i sërbëve,kjo është përgjigja? Nderime!

    • ELIOT February 1, 17:59

     DRENICA KA TE DREJTE ROBERTO ..RRUGOVA ESHTE HERO I SHQIPTAREVE ..NDERA REXHEP QOSJA ESHTE NJE SAHAN LEPIRES II KOMUNISTAVE … I KRIMINELEVE … DO ME THENE NJERI ISHTE PER POPULLIN DHE TJETRI QOSJA PER VETEN E VET .. EGOIST ..

     Reply to this comment
  • N.VJOSA March 22, 07:08

   Ndjej nje trishtim te madh kur shikoj qe shqiptaret jane te perçare!
   Nje pjese me Rexhep Qosen dhe nje pjese kunder tij!
   Nje pjese kunder Adem Demaçit dhe nje pjese kunder tij
   Nje pjese me Rugoven dhe nje pjese kunder tij!
   Nje pjese me Hashim Thaçin dhe nje pjese kunder tij
   Nje pjese me Sali Katastrofen e nje pjese kunder tij!
   Nje pjese me Isa Mustafen e nje pjese kunder tij!
   DHE KJO VJEN E BEHET ME E NDIESHME , ME E DHIMBSHME KUR VJEN PUNA EDHE NDAJ ATYRE QE E DERDHEN GJAKUN LUME PER KOSOVEN, PER SHQIPERINE, PER KOMBIN TONE!…
   Perça e sundo!…
   Kjo ka qene deviza e armiqve, pushtuesve, qe ne krye te heres!
   Keshtu me turqit, keshtu me italianet, keshtu me serbet, me greket….
   Dhe tmerrsisht e dhimshme behet kjo ndarje kur shikon qe hidhet balte edhe ndaj Heronjve te Kombit, luftetareve te rene per ta ruajtur Kombin tone te mos zhduket, te mos asimilohet nga kombet e tjere!
   E dhimbshme kjo ndarje kur shikon te hidhet balte deri dhe mbi Adem Jasharin, Avni Rustemin, Isa Buletinin, Bajram Currin, Luigj Gurakuqin, vet Lufen Antifashiste Nacionalçlirimtare dhe se fundemi edhe mbi luftetaret e Çlirimit te Kosoves!
   Nje fushate e poshter ndaj Akademikut te shquar Rexhep Qose!
   Fushate denigruese!
   Pse?
   Sepse Qosja ka forcen intelektuale dhe guximin te thote te Verteten, pa marre parasysh reagimin e kundershtareve te tij!
   Jo, o njerez te mire.Per Mendimtarin e shquar flet vepra e tij dhe jo shpifjet!…
   Nuk eshte tregues ai qe permendin disa komentues se Qosja nuk ka perkrahes dhe se kur paska kerkuar vota e paskan votuar me pak se Nje Perqind e Kosovareve!
   Qosja nuk ka pasur ndonjehere Parti te mirfillt, te organizuar , per te organizuar fushate zgjedhore!…Kush i ka numeruar simpatizantet e Qoses?
   Akademiku i shquar nuk eshte Kryetar Partie!
   Ai eshte nje Intelektual i mirfillte qe i ka sherbyer, ME VEPREN E TIJ, Kombit shqiptar!…
   Prandaj e gjej me te udhes te them, te mos hidhet balte mbi kete Kolos te Kombit tone , sidomos nga njerez pa vlera te mirfillta intelektuale!
   Shume njerez te shquar te Botes moderne qe jetojme , miq dhe dashamires te shqiptareve na kane bere thirrje ne shqiptareve, midis te cileve do te veçoja Presidentin Klinton, britanikun e shquar Toni Bler dhe te tjere:
   J U,
   S H Q I P T A R E T,
   M O S
   S H I K O N I
   Ç F A R Ë
   J U
   N D A N ,
   POR ÇFARĔ JU BASHKON!….

   Reply to this comment
   • andi March 22, 13:40

    N.Viosa! Jam dakort me komentin tuaj, por jo me thirrjen Shqiptare shikoni cka ju bashkon e jo cka ju ndan. Bashkepunetoret e UDB, bashkepunetoret e Millosheviqit nuk duan ta kuptojne Shqiptarizmen e patriotizmin, ata duan poste e pare, servilizmin gadishmerin ndaj te huajit qe i ndihmon te shtypin e poshtnojne te vetin per perfitime materiale e morale, ata duan te jene mbi te tjeret me meriten e vetme te Servilizmit e nenshtrimit ndaj te huajit per te percmu te aftit qe nuk munde tu afrohen me aftesi por me dredhi e tradhti te jene mbi to. Isa Mustafa eshte nje Udbash i dores pare, Ivziu e i gjithe ai klan jane njesoj. Ku te vinte ne detyra te larta ai rregjim po te mos ishe i tille, ku te vinte ne detyra te larta ai rregjim po mos ti sherbeje me devotshmeri duke dhane prova me pare besnikrije ndaj ati regjimi, e kjo duke spijunu njerezit e afte patriot e atdhetare. Keto ishin Isa Mustafa me kompani qe sot na hiqen si Demokrat e atdhetare te afte e te ndershem. Jo keto jane te njejtit qe ishin dje edhe me te sofistikum e te egersum se dje. Me ka taku me ndej me nje ish Udbash Serb qe kishte punu ne Kosove dhe e lavderonte Isa Mustafen se i kishte dhane Shtepi ne Kosove ne kohen kur ishte Minister nga fondi i Ministris tije!!!!!?

    Reply to this comment
    • N.VJOSA March 22, 15:16

     I nderuar andi,
     Te falenderoj per respektin qe ke duke mu pergjigjur!
     Ju keni te drejte kur flisni me fakte per sherbetoret e serbeve!
     Une e di mire , serbet kane punuar shume per te pasur Kolonen e peste ne radhet e bashkatdhetareve tane!
     Tradhetareve dhe spiuneve duhet tu japim ate qe meritojne….
     Por Miqt e medhenj te shqiptareve e kane fjalen me shume qe ne shqiptaret te mos perçahemi nga ata qe duane te na zhdukin si komb!
     Perça e sundo, ka qene ne shekuj deviza e antishqiptareve!
     Po ne çfare duhet te bejme?
     Te perçahemi se nje Isa Mustafe apo nje Hivzi hedhin gure ne bashkimin e shqiptareve?….
     Jo, kurren e kurres.Perçarsit ti njohim, ti demaskojme pa meshire! Por ne populli duhet te bashkohemi mes vedi!
     Boll te perçare jemi!
     Ketu e kane fjalen Miqt tane, te cilet e kane treguar me vepra miqsine e tyre me ne!
     SHQIPERI E KOSOVE JANE NJE, NJE GJUHE, NJE KOMB!
     Kosovaret e kane Shqiperine atdheun e tyre dhe Shqiperia eshte Perendia jone!
     Te pershendes Andi dhe te uroj gjithe te mirat!

     Reply to this comment
 2. P.A.B March 21, 17:29

  Kshu del, kur nje shkrim shqip, kudo ne globosferen shqip-folese; behet artikull by-proxy. Vec permend nje te famshem ose futu ne nje sherr te madh. z. Fasliu, ka kete info ne internet:

  Sipas këtij burimi kandidati i ardhshëm më potencial i PDK-së është Hamit Fazliu nga Prekazi i Skenderajt dhe Rafet Rama po nga ky fshat , pas përfoljeve të shumta se kreu aktual Sami Lushtaku nuk do të kandidojë edhe për një mandat tjetër.

  “PDK po mendon që për kryetar të Komunës të Skenderajt ta propozojë Hamit Fazliun, i cili ka një përvojë pune me shumë se një dekadë në fushën e qeverisjes lokale. Fazliu është figurë e pranueshme për lidershpinin e partisë dhe njeri me ndikim në PDK, por edhe i pranueshëm edhe për familjen Jashari”, ka thënë ky burim. Ndërkaq, gazeta ka kontaktuar Fazliun, i cili ka mohuar të jetë në dijeni që partia e kryeministrit Hashim Thaçi po planifikon ta propozojë për kryetar të komunës së Skenderajt.

  “Për herë të parë po dëgjoj diçka të tillë dhe sinqerisht nuk jam i informuar. S’kam asnjë koment, përveç që falënderoj ata që po mendojnë dhe Zoti iu dhashtë bereqet ”, ka thënë shkurt ai.

  bereqet … Indeed :):):)


  Jam dakort me tezen e AGJENTURES Serbe, por mendoj se eshte pune me e thelle se kaq! Spiunet e Turqise i fusin hundet ne shume pune…pastaj ke ato Ruse, Gjermanit si rrihet, Britaniket ngatrrestare e Franca qe nuk ja harron zotit Qose kur e ka demaskuar boterisht. Brazili….

  O Njerez, si nuk u lodhet?!

  Raport pas raporti…ju akuzojne per korrupsion e kriminalitet; populli kosovar ka Papunesine me te madhe ne rajon; nuk ka buke te haje…e ju akoma me keto?

  O Njerez (ju qe dini te shkruani) harroni agjenturat e replikat pa vlere; dokumentoni Krimet e Luftes; jeni ceshtja e I-re ne Historine e Planetit, kur Viktima po shihet me keq se Agresori. Mbani rekorder dhe rregulloni “librat”

  Late NAM!

  Eshte nje fenomen nder-shqiptar… ne vend se te behet dicka per ceshtjen ne fjale, i hidhen ne fyt njeri-tjetrit. Nje kengetare (e nderuar) gati me lot ne sy e masakroi nje analist; ne kohen qe harxhoi, fansat qe ka, burimet monetare (te vogla, s’duhen shume) do kish bere nje Faqe ne Internet me Biografine e plote te V. Zeles, kuruar disa albume dhe vene ato te plota ne Internet! Keshtu behen punet dhe nderohen kujtimet. (vacja akoma s’ka info te plote, dhe jane ca tinguj te “viteve” 50-te, pa figure, ose 1-2 me figure te zbehte)

  Per mua vazhdoni… .

  Reply to this comment
  • heu bre ! C'kar po thue ! March 21, 17:59

   Eshte gjithmon bukur ti besosh syzeve te tua P.A.B dhe te jesh ne ate cfar shikon nepermjet tyre jo vetem plotesishte i bindur ,por ti tregoshe edhe te tjerve si duhet te jene gjonat !
   ! ! !

   Eshte kjo nji perpjekje jotja per te larguar nga mendimet e shqiptarve ,ajo , qe un do ta quaja njiher ashtu per humor , shmangja pra qendrimi larg prej trurit shqipove Diktaturen e Mendimeve Mazokiste qe torturojn veten shqiptaret apo ,…si bre z. analist ?

   Reply to this comment
   • Tajson March 21, 19:32

    Un mendoj se tipi lart nuk e nxjer koken lart llogores se tij (heu bre c’kar thue?)
    sepse mendoj , nepermjet ksaj “taktike” ,kerkon te ruaje te paprekur identitetin e vet. A nuk kemi then qe me identitet kuptojn ne nji far menyre vetkufizim prej te tjerve ?!
    Hm, me ate qe ti e ke trajtuar si me humor (Diktatin e Mendimeve Mazokiste) un shof dicka te vertet ne mendimet e shqiptareve ,por ne nji tjeter kendveshtrim . Nejse, burrat s’duhet te fshihen por te dalin ne beteje ,qe nenkupton nji debat ku nuk luftohet per te fituar por thjeshte debatuar prej te cilit duhet me dal dicka . Apo s’lejon ajo (Diktatura – juve aty !) 😉

    Reply to this comment
    • shqip March 21, 20:09

     Mos i vini njerezit nen presion ,duke i kerkuar pergjigje menjiher !
     Tregohuni pak te duruar ,tjetrit i duhet kohe te pregatitet pra te mendoj , ue !

     Reply to this comment
   • P.A.B March 21, 20:09

    Pershendetje, “h-b-c’k-p-th.”

    Miqesisht e me shume respekt te kerkoj te mos me adresohesh me, me ate Nickname qe mban.

    C’thote artikulli, c’thashe une, apo c’nderhyn ti me vone; ne kete rast – per mua – s’kane me vlera.

    E di se me kupton.

    Vete ke zgjedhur ta mbash nje Uniforme te tille.

    Kjo s’ka lidhje me te qenit “prude” POR sa ta kam pare targen, s’te kam lexuar ne asnje postim.

    1) keshtu nuk ben “emer kerkund”
    2) meqe me fole direkt, te fola.

    (theksoj tek 2, per asnje arsye tjeter nuk do hyja ne replike, te referohem apo te drejtohem ty.)

    Ne nje Forum Publik qofte me relativitet-anonim, ka nje fare mase. S’po te gjykoj, as te “tregoj” si te veprosh ne forum/jeten tende. Te dish qe Rrugacerine nuk e perkrah dhe e dua sh. larg; kur te ndryshosh aparencat dhe vjen normalisht; do trajtohesh si i tille.

    Kam shprese ne mirekuptimin tuaj, nese jo konsideroje kete te mbyllur.

    Flm.

    Reply to this comment
    • shqip March 21, 20:32

     Hej , P.ordh e A.rdhur nga B.ytha .Nqs ti mendon se duke degjeneruar nji debat normal ne te tilla shprehje prej njeriu ordiner , kjo tregon qart nivelin tend prej karagjozi e kjo bie er !
     Nji njeri normal mendoj ,kur dikush i drejtohet direkt dhe pa e ofenduar aspak ,pa ju drejtuar me ndonji term te tille si “shkerdhate crrudo” ,brenda nji qendrimi korrekt prej nji njeriu normal ,pergjigjet si njeri i cili ben pjes ne njerzit normale te ksaj Bote dhe nuk perdor te tilla “mburoja qesharake” duke ju larguar debatit si qeni me bisht ndr shale !
     Pergjigja jote tregon qarte se qenke shume i semure e un do te kshilloja ndonji menjiher nji terapi .
     Shpresoj mos te kem shqetesuar shume ,por me beso ishte thjeshte nji debat test qe provokova me ty dhe vertetova ate qe edhe mendoja . Miqesishte po ju keshilloj , nenshtrojuni menjiher ndonji terapie ke Doktorri .

     Reply to this comment
     • Tajson March 21, 20:54

      Per hit te se vertetes jetojm ne kohe Krize dhe njerzit te ndodhur brenda situacioneve te tilla , mundet te reagojn ne forma nga me te pallogariteshme . Sidoqoft ne jemi ata qe edhe prezantohemi ktu .Nqs tipi ka deshir te mos perballet ,te pakten do duhej ti ruante vetes fytyren nqs vertet ka nji te tille ,duke shpetuar ate se dhe me cfar identifikohet ktu .
      Nqs eshte vertet i semure ,gje e cila eshte dicka normale ne ate vend ,lereni te qet ,mos e prekni ,sepse do perballeni me efektin (P.) pastaj.

     • P.A.B March 21, 21:44

      @shqip. Asnje fjale nuk eshte per ty. Po flas me kete nick: “heu bre ! C’KAR po thue !”

      AS per temen as per “direk e pa me ofenduar” Nuk me duhesh ti per keshillues e perkthyes. Mbaj vendin tend. Personi me lart nuk ka nevoje per avokat, e asnje fjale nuk ishte per ty. Zberthime e mendime qe ke, mbaji per vete. Njerezit normal e abnormale, fol me ta kur te del pune. Une s’kam asgje me ty, megjithese e pashe per cfare erdhe. Nuk je as ironik e as i mbuluar; vjen ere qe larg. Nese do sqarime me pas apo ke ndonje problem e sqarojme ne tema te tjera.

      aI QE VJEN ME “heu bre ! C’kar po thue !” E FLET ME TY, ti vazhdo me te. Vec ate ke ne dore; as te kushtezosh e as te kercenosh kend tjeter. Shpjegohem mjaft qarte ne ate qe dua dhe s’lejoj ne nje te “folur direkte” me ate, ty a kedo tjeter – Fjalorin e Nevojtores, Mbaje per vete.

      Miqesisht,

      Te Keshilloj ta lesh me kaq, sa pa dale nga kontrolli… . Une jam qytetar i Lire, nga nje Vend…qe ka ze! Nese (deri tani jemi ne “chat te drejte”) filloj dhe ndjej qe ti dhe ai, jeni i njejti person, apo qofte dhe dy; e kur ti kerkoj Moderatoreve per ISP tuaj, punet do Ndryshojne.

      Shqip….po te jap nje paralajmerin serioz. Te pashe prape ketu, sinqerisht do ta bej jeten e veshtire.
      NE JETE REALE.

      Te garantoj per kete.
      Mos me provo.
      Te lutem Shume!

    • heu bre ! C'kar po thue ! March 21, 21:04

     Heu bre !!! P.A.B
     Si ke shkrue bre analist ?
     Se > 1) keshtu nuk ben “emer kerkund”
     CfaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaR !!!!!!!!!!!!!!!!!
     Je ti per te ber emer ktuuuuuuuuuuuuuuuuuuu!!!!!!!!
     Ahaaaaaaaaaaaa-haaaaaaaaaaaaaa -haaaaaaaaaaa
     Oh mor i mjer ,por ti qenke i Mutuar N’Tru or taj !
     Qeke ordiner fare dhe me vjen mir qe te njoha surratin tend o tollumbace inteligjente . (Shko vizitohu se e ke vertet mjaft te nevojeshme o i mjer )

     Reply to this comment
     • P.A.B March 21, 21:31

      I nderuar z. C’k*r.

      Per cfare jam une ketu, s’ka te beje me ty. Per Emrin qe do te besh Ti (po!) ke zgjedhur rrugen me te gabuar. Sjellja prej “Debili Gaztor” nuk e mbyt dot qellimin (qe te gjithe e kane, ndryshe njererzit do flisnin me vete, qofte dhe anonime!) qe ke, qe ne ardhje. Do te lexohesh, e kerkon vemendje. (si te gjithe ne) Por ke zgjedhur formen me banale. 🙁

      Nuk me ke njohur dhe s’ke pare asgje, akoma nuk kam filluar me ty. Tani jam ne Cell.

      Te thashe me Ler te qete, NUK E DUA RRUGACERINE PRANE. Ti vazhdon me shperthime derogative dhe ofendime; kujton se ishe ironik dhe i mbuluar me pare? Prit per pergjigjen me vone, ne fund te faqes. Sic e ke kerkuar, sic dhe e Meriton.

      Ti kontrollon vec goditjen e I-re.

      Asgje me shume.

      Faleminderit, serish.

     • freud March 21, 22:33

      Me kete PUB-in mos u merni se vuan te gjitha deliret dhe patologjite njerzore dhe si i tille i fut te gjitha ne te njejtin funksion.

 3. Mark March 21, 17:33

  A mund ter me thoni ju se sa kohe ka qe vete qosja i Kosoves ka qe investohet per mos berejn e shtetit si duhet e kundra demokracise nen keto vende dhe me parate e kujt shteti. Gojet e liga thone se ka qene nje vegel e vjeter e serbise. Asaj nuki i mungojne parate per te vjelle vrere shqiptaret kundra shqiptarve. Ky njeri qe po ju dhimbset kaq shume se po na e sulmokan ne Shqiperi e Prishtine ka gati 20 vjet qe sulmon kadarene berishen gjithe zhvillimet ne kete vend. Vetem Enver hoxhen e Millosheviqin, E habitshme. Nongrata duhej te ishte shpallur ne te dyja vendet. Per çfare akademiku mund te flasim ketu kur ka urrejtej e tere intelektualve te Kosoves e jo pak shqiptarve;vetem te kiomunisteve ketu jo. Mblidhen ketu nje tufe cobanesh kiomuniste te vetequajtur intlektual dhe gjithe gezim ndjekin qosen tek u thote perralla me kulture islame,se ne shqiptaret jemi me shume orientale se ne europe se berisha e te tjere jane tradhetar. Duartrokitjue nga ditezinj

  Reply to this comment
  • Arturi March 22, 09:51

   Eh mor Mark!
   Ti ke hallin e komunisteve me te qelbur shqiptar, Sali Berisha e Isa Mustafa.
   Nuk ke shume faj! Krimi me i madh i komunizmit eshte se ndertoi “njeriun e ri” – si puna jote! 🙁

   Reply to this comment
 4. zeni March 21, 17:37

  Po pse cfare prisni nga burri i Sllobodankes,Sali Fazllici?

  Reply to this comment
 5. Partizani March 21, 17:49

  Lincimi,qe i behet NJERIUT ME TE URTE TE KOMBIT SHQIPTAR SOT,akademikut te vertete Rexhep Qosja,nuk eshte thjesht nje kundervenie,qe i behet ketij IDEALISTI te madh shqiptar,por zbatim i SKENAREVE ANTI SHQIPTARE te Akademise serbe,per SHKATERRIMIN E SIMBOLEVE TE SHENJTA TE KOMBIT SHQIPTAR!!!
  Ne se para 90-tes kete RRENIM e realizuan te plote ne trojet shqiptare ne ish Jugosllavi,ne Shqiperi ,pas 90-tes,ia lane ne dore nje ARMIKU TE EGER ,Sali Berishes,qe per 24 vjet,me UREN E ZJARRIT ne dore,ka DJEGUR E SHKATERRUAR gjithcka nga e KALUARA E LAVDISHME E SHQIPTAREVE KETU,qe nga monumentet e Kultures se lashte ILIRE,perdhosja e HISTORISE dhe datave historike,baltosja e HERONJVE dhe reabilitimi i TRADHETAREVE E KRIMINELEVe si Ahmet Zogu,Esat Pashe Toptani,Rexhep Mitrovica,Ibrahim Rugova,Xhaferr Deva,Muharrem Bajraktari,Gjon Marka Gjoni etj!!
  Ne se ne Shqiperi LUFTA E LAVDISHME NACIONAL-CLIRIMTARE baltoset si LUFTE CIVILE nga ata,qe bashkepunuan me pushtuesit nazi-fashiste,ne Kosove as qe kane tentuar ta POHOJNE se edhe populli i Kosoves ka LUFTUAR KUNDER PUSHTUESVE GJERMANE ne LUFTEN E DYTE BOTERORE, duke krijuar Brigadat PARTIZANE ME KOSOVARE me ndihmen e USHTRISE PARTIZANE TE SHQIPERISE,qe luftuan se bashku per clirim!!
  Ne fund te kesaj lufte ne radhet e CLIRIMTAREVE TE KOSOVES numeroheshin rreth 70 mije PARTIZANE,por sot ne Kosove e bejne LIGJIN jo bijte e ketyre PARTIZANEVE,por bijte e atyre,qe formuan DIVIZIONIN NAZIST SCANDERBEG!!!
  Eshte kjo arsyeja,qe edhe luftetaret e UCK-se nuk trajtohen si HERONJ,por si ROBER nga qeveria Thaci!!!
  Eshte kjo arsyeja pse ne Kosove LINCOHET Rexhep Qosja,ndersa SPIUNET E UDB-se si Isa Mustafa,Ibrahim Rugova etj,mbahen per heronj!!!
  Per turpin e intelektit te popullit kosovar,sot atje bejne ligjin ANTI SHQIPTARET,perderisa Sali Berishen,kete ARMIK E TRADHETAR TE KOMBIT SHQIPTAR,qe furnizoi tanket serbe me nafte per te DERDHUR GJAK SHQIPTARI,ju e mbani per HERO!!!
  Ku jane IDEALISTET e vertete kosovare???
  Perse u lihet fati i Kosoves ne duart e SPIUNEVE TE UDB-se???
  Per kete arsye sot REXHEP QOSJA perben nje VIJE DEMARKACIONI midis ATDHETAREVE TE VERTETE SHQIPTARE DHE ARMIQVE TE KOSOVES!!
  Kush e mbeshtet Rexhep Qosen , DO SHQIPTARET,TE KALUAREN ,TE SOTMEN DHE TE ARDHMEN E KOMBIT SHQIPTAR!!!
  Fjalet dhe idete e Rexhep Qoses jane RRUGA E VETME per te gjykuar te sotmen dhe te ardhen tone!!!
  Sot per sot Rexhep Qosja eshte YLLI POLAR i shqiptareve!!!
  Te tjeret ja kane shitur SHPIRTIN ARMIQVE TANE!!!

  Reply to this comment
  • partizanija March 21, 20:58

   @ partizan
   More partizan ziu dje lexova thirjen qe na beje te gjitheve,per vllazerimin e
   popullit ,duke i lene te gjitha te kaluarat.U pregatita me gjith shpirt per kete
   thirje vllazerore.Vendosa qe vajzen e vetme qe kam ti ja jipja,djalit te ballistit
   te fshatit ,per ti haruar ato qe beme.Tani qe lexova kete koment mu kthye
   mendija,i thashe vehtes me mire e vdekur se e martuar me djalin e kujslingut.
   Pershendetje o partizani tim???? Mjere ky popull ku ne mes te tij ka partizaner
   qe na thresin,shtate dite ne jave per tu vllazeruar e per tu vrare.

   Po te them o lume,mos dil ne kuvende
   se ti mban samar,se ti ha gjembe.

   Reply to this comment
   • Partizani March 22, 00:45

    @partizanija!!
    Cfare paske lexuar dje,o RRANGALLE QYQARI???
    Ti as nuk di te lexosh e aq me pak te kuptosh se cfare shkruhet ne komentet tona!!
    Te kesh nje kompjuter dhe te godasesh tastieren nuk nenkupton se je i ZGJUAR DHE KE AQ MEND sa t’u japesh edhe te tjereve!!!
    E kuptoj se je je COPE INJORANTI dhe me shume te djegin demaskimi,qe u bej une ANTI SHQIPTAREVE SERBO MEDHENJ,qe akuzojne te madhin Rexhep Qosja vetem se u NXJERR BOJEN TRADHETAREVE TE KOMBIT Ibrahim Rugova e Sali Berisha!!1
    Nuk tha njeri,qe vajzen te mos e martosh me ballistin,bile mund ta cosh edhe PROSTITUTE,sipas kanunit te sotem,por te hedhesh poshte ate qe populli ka ndertuar me GJAK E DJERSE nder shekuj eshte KRIM I MADH dhe ANTI SHQIPTARIZEM!!!
    Edhe une kujt i flas kaq holle,nje DERDIMENI CETNIK,qe me shume do Berishen se prinderit e vet!!

    Reply to this comment
   • feniks March 22, 00:57

    E kaluara kurre nuk duhet harruar dhe hedhur poshte!!!
    Nje popull pa te kaluar ,nuk ka as te tashme e as te ardhme!!!
    Kete ka bere Sali Berisha keto 24 vjet e ne vazhdim,qe ka ZHDUKUR te gjitha SIMBOLET DHE GJURMET E TE KALUARES TONE HISTORIKE E KULTURORE!!!
    Ai reabilitoi TRADHETARIN serb Ahmet Zogu duke i ngritur shtatore TURPI ne mes te Tiranes!!!
    Kete e beri per te sajuar nje precedent per vete,qe edhe ate ta vleresojne si ai,ndonese ka bere KRIME ME TE SHUMTA E ME MAKABRE se te gjithe ARMIQTE E SHQIPERISE NDER SHEKUJ!!!
    Berisha nuk e njeh LUFTEN NACIONAL-CLIRIMTARE(e quan lufte civile),nuk demaskon bashkepuntoret me pushtuesit ata BALLITO-ZOGISTET,nuk njeh DATEN E CLIRIMIT TE SHQIPERISE, 29 NENTORIN 1944,DITEN E SHPALLJES SE REPUBLIKES ME 11 JANAR 1946 etj!!!
    Muzeumet e LUFTES E KULTURES,SHTEPITE E PATRIOTEVE TE MEDHEJ etj jane shkaterruar,qe te mos ngelet asnje GJURME ku brezat e rinj te edukohen me krenarine e te pareve te vet!!!
    Ehu,sa male me letra duhen shkruar per te demaskuar TRADHETITE E KRIMET KUNDER KOMBIT SHQIPTAR!!!
    Sali Berisha eshte ARMIKU ME I EGER I KOMBIT SHQIPTAR!!!

    Reply to this comment
  • Hamit Fazliu March 22, 09:07

   Partizani, Respekt per vlersimin e drejt qe i beni prof. Qosjes!

   Reply to this comment
 6. ali March 21, 18:08

  Jam plotesisht dakort me artikullin demaskues te zotit Hamit Fazliu ndaj agjenteve e spiuneve
  te Serbise , duke filluar me Sali Berishen dhe Isa Mustafen dhe duke perfunduar me sejmenet
  e tyre qe s’dine gje tjeter vecse t’i thurin hosana e ditirambe padroneve qe organizuan kete
  fushate te neveriteshme kunder patriotit e humanistit te madh , shkrimtarit e kritikut e mbi
  te gjithe te mbrojtesit te gjuhes STANDARTE SHQIPE ! pikerisht ne keto kohe te zymta per
  gjuhen shqipe qe po sulmohet nga te gjithe serbofilet shqipfoles me qellimin e vetem qe
  duke sakatuar gjuhen shqipe realizojne thenjen e vjeter romane ”divide et impera ” ! Per
  tradhetaret shqiptar ,ne te dyja anet e kufirit , ky mbetet leitmotivi themelor ”bastadimi ” dhe
  ndarjen e gjuhes shqiper ne ”gegerishte ,, dhe ”toskerishte” !!!
  Virtualisht desheroj te them se po mos kishte qene vepra e Dantes ”La Divina Comedia”
  sot Italia do te ishte 100 shtete italike ?! Fale kolosit Dante , qe me vepren e tij nuk e per-
  cau ,por e bashkoi Italine ! Ate Itali qe ne njohim sot ! E dhashe kete shembull per te tre-
  guar se sa vlera ka nje gjuhe per bashkimin e nje kombi dhe R. Qosja eshte kampioni i
  gjuhes ” standarte ,, shqipe ! Dhe per mendimin tim perben nje vlere te jashtzakoneshme
  te akademikut te nderuar shqiptar ! Te gjitha sulmet qe i behen Qoses , nga cdo ane qe
  te vijne cojne ”uje ne mullirin serb,, dhe kete duhet ta kuptoje cdo shqiptar i madh apo i
  vogel qofte ! Quo Vadi ? O tempora o mores !!!!

  Reply to this comment
 7. feniks March 21, 18:11

  Fushaten denigruese kunder Rexhep Qoses e ka ORGANIZUAR,DREJTUAR DHE SPONSORIZUAR REGJIA ANTI SHQIPTARE E BEOGRADIT,pastaj vijne agjentet e tyre ne Shqiperi e Kosove,Sali Berisha e Isa Mustafa!!
  A nuk e vini re se qe prej Clirimit te Kosoves e deri me sot, NEK ZIHEN NE GOJE SERBET DHE KRIMET E TYRE DHJETRA VJECARE kunder shqiptareve atje,por e gjithe URREJTJA DHE PERCARJA eshte drejtuar kunder Shqiperise,duke filluar nga perdhosja e Luftes Nacional-Clirimtare nen udheheqjen e PKSH-se dhe Enver Hoxhes,Luften heroike te 4 Divizioneve Partizane per Clirimin e trojeve shqiptare ne ish Jugosllavi,qe me MOS MIRENJOHJE trajtohet si TRADHETI KUNDER SHQIPTAREVE ATJE!!!
  Po GJAKU I 650 DESHMOREVE qe dhane jeten atje si mund te PERRDHOSET kaq paturpesisht???
  Ka 24 vjet,qe ne vend qe te vleresohen mbeshtetja e madhe e Shqiperise per Kosoven,u bihet daulleve serbe se per MASAKREN E TIVARIT e paskan fajin Enver Hoxha e jo banda eTito-Rankovicit!!!
  I keni harruar MIJRA SHQIPTARE TE INTERNUAR E VRARE ne kampin famekeq te Goli Otokut,apo mijra kosovare te tjere,qe nuk u gjenden akoma TRUPAT,por kane kohe te NXISIN PERCARJEN MIDIS SHQIPTAREVE!!!
  Merren me lincimin e Rexhep Qoses se ahtu u intereson ARMIQVE TE SHQIPTAREVE!!!
  A nuk e shihni se cfare ka bere e po ben TRADHETARI I KOMBIT Sali Berisha per te NXITUR LUFTE CIVILE NE SHQIPERI???
  Sa me e paqendrueshme te jete situata ne Shqiperi,aq me keq do te jete situata e te gjithe shqiptareve ne Ballkan!!!
  Po u kundervihen QEVERISE RAMA me force,se po e ndjejne,qe po u vjen LAKU ne fyt per te gjitha KRIMET e bera!!!
  SHQIPTARE KUDO QE JENI!!!
  NGRIHUNI NE KEMBE PER TE MBROJTUR KOMBIN NGA ARMIQTE E SHQIPTAREVE!!!
  I PARI TRADHETARI SALI RAM BERISHA DUHET TE COHET PARA GJYKATES NDERKOMBETARE TE HAGES per KRIME LUFTE E GENOCID!!!!!!

  Reply to this comment
  • Pëllumb zaimi March 21, 23:47

   Antishqiptarizmi dhe antishqiptarët ose letërthithsit higjenikë të prapanicës sërbe!? VR !!! @Ali @ Feniks ?Ndaj në përgjithësi të njëjtat pikëpamje e qëndrime me ju ? Kush del në krah të akademikëve me “palcë kombetare” si Rexhep Qosja është në anën e duhur të historisë. Rexhep Qosen e bën “mal” koherenca e veprave te tij. Gjithnjë gjen te njëjtën zotesi,dituri,konsekuencë,qartësi ngado që ta fillosh veprën e tij. Tek isa mustafet,hivzinjtë,salinjtë etj. gjen gjithnjë të kundertën e koherencës. Çfare kanë thënë dje nuk e thonë sot,cfare kane thënë vjet nuk e thonë sivjet,çfarë kanë thënë në mengjez nuk e thonë në darkë etj.etj. Këta unë i quaj “mutacione historiko-gjenetike”!? Pjella të kolaboracionizmit me botën e nëndheshme e te mbidheshme sërbe,pjella te antishqiptarizmit më të ndyrë, të pabesë me shqiptarët dhe me vehten e tyre!? Vepra e akademikut të ndritur nga faqja e parë tek e fundit bie vetëm “erë shqiptarizëm”. Vepra e kundershtarëve të Rexhep Qoses nga faqja e parë tek e fundit i ngjan një letërthithseje higjenike ku amalganizohen të gjitha llojet e mbetjeve antihistorike??? Eshtë në një farë kuptimi koha e bajgave hivziste e saliste deri sa shqiptarët te marin vendimin që këto bajga t’i nxjerin për të plehruar arat!? Nderime për këtë zë të se vërtetes , autorin e këtij shkrimi Hamit Fazliu!

   Reply to this comment
 8. Mark uk March 21, 18:12

  Hamit Fasliu: Si te flasesh per R Qosen si ju dhe disa hamita ai nuk e kalon 2% ne testimet e bera ne Kosove.Ne Shqiperi ky sherbetor i UDB ka ma shume perkrahes per te vetmen arsye se eshte kundershtar i Berishes,Arsyeja e prishjes Berishes me Qosen ishte akademiku si nje islamik i thekur i kerkoj Berishes te lidhej me vendet e lindjes pra me vendet islamike e jo prendimore.Po deshe kundershtoje po me argumente.

  Reply to this comment
  • votuesi March 21, 21:38

   Mark-uk(raina),ti kam lexuar komentet e tua ne shume raste dhe 90%e komentuesve te kane share per mendimet qe sjell ketu, ke te drejte te llapesh sa te duash ashtu sic llap perdite Saliu ne stallen e parlamentit por dicka nuk jam i qarte Ne shqiperi Qosja ka me shume perkrahes se eshte i UDB thua me siper… SALIU YT eshte spiun i trefishte,dhe vendet e lindjes ore kaqol jane katolik dhe ortodoks ne besime vetem turqia motra e kosoves,bosnjes dhe e nje pjese te shqiperise eshte islamike,po deshe ti jap me perqindje,per Qosen thuhet akademik dhe burre me mend kurse per Berishen amerikanet flasin me dy kuptime qe disa shqiptare koqe e marrin per burre shteti dhe nuk i marrin vesht per ironite qe perdorin amerikanet.Ne konferencen islamike na futi Berisha dhe jo Qosja qe thua ti Mark Dorovina.Shqiptaret me mend Berishen e quajne plak i rrjedhur,burre i keq, llapaqen si grate,hakmarres i lig dhe i pabese.Dje ne parlament ngaqe LIRIA ja kishte ngaterruar ilacet qe i jep perdite te kontrrolloje llogjiken ai doli dhe foli si kurvat e keqia qe shahen kur i marrin meshkujt njera-tjetren.Ne rast se do ta dish qe ne kohen e DULL BALOQIT kishte 1150 te burgosur dhe 20 mije te pushkatuar per 45 vite me 3 milion banore ne keta 24 vite qe po na gerric nervat i shituri Sali RAMO BERISHIC kemi 30 mije prostituta ne europe,5500 te burgosur ne shqiperi,30mije te burgosur ne europe,45 mije shqiptare te vrare e te zhdukur pa din e pa nishan dhe 60%e popullsise leckamane qe nuk mbushin barkun e femijeve me buke kur popullsia e shqiperise nuk i kalon ketu 2.5 milione banore..Dhe e fundit qe Berisha permend ZOTIN nuk e permend kot se vetem nga Ai ka frike qe mos ta paralizoje nga fiziku ndersa per popullin shqiptar nuk pjerrdh fare se ja ka pire lengun ..kur ne 97 nuk u denua si Caushesku ska per tu denuar kurre,Rilindja qe perrallisin keta socialistet e dhjamosur ka vdekur qe foshnje..Dhe po e mbyll qe vertete populli ne kosove nuk i dha voten QOSES por ashtu si ne shqiperi idealet kane vdekur,votohet vetem per interesa ekonomike e ku te vjedhin me shume ..babezia pangopshmeria nuk kane kufinj,nuk ka me burra ne kohen e sotme se brezi yne e ka mendjen te grabise,te shaje e te mashtroje te spiunoje shokun mikun e komshiun,te vrase vellane per nje gardh,te vrase nenen dhe babane se nuk i dha leke nga pensioni qe te bleje hashash..Popull siper gomarit me celular vetem ne trojet shqiptare shikon,maloku me qira e quan veten tironc,Politikani kapet me bllok ne dore duke bere vjedhje ashiqare gradohet kryetar,sekretari i rinise se punes behet prefekt,trafikanti i droges ne itali behet kryetar bashkie dhe i pashkolluari me diplome false behet minister..Shkurt shqiperine e ka marre deti se lumi diku do ta shpinte

   Reply to this comment
   • Lleshi April 4, 15:29

    Votues , kush t’i ka dhene ty ato statistika ? Ne Shqiperi per 45 vite sipas Presidentit te sotem Bujar Mehmetit (Nishanit te Saliut) kur ishte Minister Drejtesie dhe kishte llogaritur te persekutuarit per t’i shperblyer , tha se “jane gjithsej 21400 te internuar debuar , te burgosur dhe te pushkatuar , nga te cilet te pushkatuar 749 persona …” sipas Ministrise se Drejtesise ! Njihuni me statistikat zyrtare se kerkesat per demashperblim i kane bere vete familjaret apo ish te perndjekurit qe te merrni vesh shifrat e sakta , sepse jane turrur per leke sot ! Ke dhe mjaft ordinere qe kane falsifikuar letra dhe jane bere te perndjekur politike ! Mos flisni ne hava !

    Reply to this comment
 9. mustafa March 21, 18:31

  hiqeni ket mut sllavo serbi se nuk ben akush fushat ndaj tij dhe te qmendurit te tij adem demaqit po ky i ben vetvetes fushat antinjerzore se esht idiot amoral tradhtar se bashku me demaqin dhe esht i denuari me vote qysh ne fillim te karrieres se tij te pare politike me0.009% te votave ne kosove then drejten ky esht gjak e tru malazez sllav atje ku e ka prejardhjen dhe gjuhen ne familje serbishte esht antikombtari dhe antishqiptari me i madh prej se rugova e udhehoqi kosven me politikne etij te but paqesore dhe pa asnje leshim serbis gjakatare

  Reply to this comment
 10. mustafa March 21, 18:33

  kujt i duhet le ta marrin se bashku me vllaun serb te serbis adem demaqin le ta qojn te grat e tyre te nuset e tyre dhe te motrat e tyre seshum pislleqe ka ber ky me studentet shqiptare per nje note kalues ne kohen emonizmit jugosllat te titos

  Reply to this comment
  • Lleshi April 4, 15:34

   Isa , por cfare do ti bre ne gazeten dita ? Ty te kem udheheqes dhe nuk ban mire me shkruejt si na qitu ne gazete ! Pastaj do ta kuptojn e kta shiptart e tjer se jena me serbin dhe gjak shkinash , e pastaj car na mbet per n’Kosov ?

   Reply to this comment
 11. bilal camurri. March 21, 18:36

  Nuk dua te perseris ato qe kam thene kahere per Rexhep Qosen.Sikur vetem Berishen te na kishte treguar (Na e tregoi bishen,kur nuk e njihnim),i ka te pakta nderet qe i behen.Me eshte si Danko i Gorkit,qe e nxorri popullin e tij nga erresira ne drite mes vetesakrifikimit!

  Reply to this comment
 12. Fili March 21, 18:52

  MBRONI ANTI-SHQIPTARIN. MBRONIN KETE VEMJE QE SHAN RUGOVEN. TAMAM GAZETE KOMUNISTE, MOS U QUANI “DITA” por “Erresira” se jeni injornat dhe antishqiptare

  Reply to this comment
 13. bilal camurri. March 21, 18:52

  Mark Uk! Duhen shatra patrat e tua analfabetike per te treguar kujt kategorie i perkasin ata qe gjuajne profesor Qosen.Ato kater klase fillore kooperative,qe permend shpesh i ke me djersen e ballit,por Fahri Balliu nuk i ka as ato.Une qe vija nga Camurri ne gjimnazin Dhaskal Todri,e di mire qe ka mbetur tre vjet ne klase.

  Reply to this comment
 14. Horri i Bulevardit March 21, 19:01

  LDK e Ibrahim Rugoves dhe PD e Sali Berishes, jane dora e zgjatur e ish UDB-se, qe kane marre persiper te shkaterrojne faktorin shqiptar.
  Por shqiptaret kane nje te mete te madhe qe kurre si ka lene te zgjedhin ata qe e meritojne.
  Kemi te keqen qe nuk i nxjerrim bojen sa jane gjalle antishqiptaret, por megjithese i njohim nepermjet punes minuese qe bejne keta plehra, duhet te presim te vdesin dhe te na e thone te huajt, punet e tyre antishqiptare, qe neve te na mbushet mendja, se vertet keta jane plehra.

  Reply to this comment
 15. studenti March 21, 19:23

  Jam shprehur kunder denigrimit me prapavije politike, nen hijen e akademizmes cinike, qe i behet Rexhep Qoses.Kur shihni obeliskun qe populli i Athines ia ngriti Diogjenit, kujtoni perandorin, Aleksandrin e madh qe i tha se do t’i plotesonte tri kerkesat me te rendesishme te jetes, por ai iu lut vetem per nje gje,te largohej pakez, te mos ia zinte diellin.Kujtoni Sokratin kur e denuan “Tridhjete tiranet” me vdekje dhe para miqeve te tij kur po i jepte fund jetes tha se ata njerez te rrejshem perseri gabuan duke e bere tani e tutje te pavdekshem. Inkuizicioni eshte i hershem,viruset e tij veprojne tinezisht nepermjet “politikaneve”mekatare qe uzurpojne driten dhe fuqine jetedhenes te shkences.Personazhet qe e shantazhojne Qosen, qe ai te heshte, te mos thote te verteten, jane ata qe jane mbytur prej prapesive te tyre te vepres e te jetes dhe kane “varrosur” veteveten.Duke qene te gjalle prej kohesh kane vdekur.

  Reply to this comment
  • Pëllumb zaimi March 22, 00:02

   @ “Horri i b…” @ “studenti” ? Komentet tuaja meritojnë nderim intelektual. Uné mund t’ju jap vetëm atë që kam kompetencë “kafe me bisht”. Respekt te veçantë për të dy! Kafen e kini veç e veç!?

   Reply to this comment
 16. rezart March 21, 19:23

  Kujtese per te gjithe ANTISHQIPTARET!!
  Ne se gjykoni se Rexhep Qosja ka GABIME DHE DUHET AKUZUAR,ne vend qe ta SHANI,do beni me mire t’i argumentoni me fakte kundershtite tuaja!!!
  Shikoni Sali Berishen serb!
  Meqenese nuk i mbron dot KRIMET e tij, SHAN SI RRUGAC Edi Ramen!!!
  Sharjet jane “argumentet” e vetme te RRUGACEVE!!!
  Rexhep Qosja kur akuzon Isa Mustafen,Ibrahim Rugoven apo Sali Berishen jep FAKTE DHE ARGUMENTE PA ASNJE FYERJE!!!
  Bejeni edhe ju te njejten gje,por nuk e beni dot!!!
  Kot nuk deklarojne serbet se ne ish Jugosllavi 1/3 e SPIUNEVE TE UDB-se ishin SHQIPTARE!!!
  Edhe sot ne Kosove keta SPIUNE DHE KELYSHET E TYRE BEJNE LIGJIN!!!

  Reply to this comment
  • partizanija March 21, 21:12

   @ rezart
   Ja dhe per ti o bajge e lopur,qe na i nxjer nje pjese te madhe te shqiptareve
   te Kosoves spihune te Serbise,pervec ketij Rexhepit te florinjte.
   O kungulli i fshatit te evgjiterise,ti me shoke ke nevoi per ndihme e jo per te
   komentuar me ti.

   rezart qesharaku,rezart laskuriqi
   rezart idioti,rezart evgjiti.

   Reply to this comment
   • evgjiti March 21, 22:07

    @ “partizanija”!
    Ti qenke nje derr putane o “partizanija” (injorante, shkruhet partizania) antare e partise se kurvave qe nuk te mjaftoka ai gaxhoi qe ke ne shtepi por shikon per hunj te tjere.
    Evgjiteve , ti moj bordello dymije lekeshe, t’u vish anash dhe jo t’i perçmosh. Si duket, meqe i merr ne mbrojtje, ke kaluar ndonje nate te paharruar me ndonje serb. Ptfu lavire!

    Reply to this comment
    • Partizanija March 21, 23:31

     Nuk ndrishon evgjiti ,me lekuren e zbardhur
     edhe mbret te bhet,prap do jete i tallur.

     Kur te shoh rezart,se c me grin shura
     o evgjit i tredhur,te ka vlere lekura.

     Reply to this comment
     • Lleshi April 4, 15:45

      Partizanija e Ballit
      plot me eksperience
      ka xhveshur breket
      ka hedhur velenxe !

      Gjak tradhetari
      ne vend qe te druhet
      eshte ngrehur si k…
      dhe vet nis e kruhet !

      Gjak tradhetari
      ndalu mos mer vrap
      se gjaku shqiptarit
      nuk eshte ketch-up !

      Ju vemje servile
      gjithe jeten tuaj
      si gjarperi nen gure
      punuat per te huaj !

   • rezart March 22, 01:10

    @partizania!
    Nuk i nxjerr une se sa SPIUNE ka patur e ka shqiptare te kohes se ish Jugosllavise,por vete serbet e kane deklaruar!!!
    Pastaj nuk ka patur nevoje per theniet e serbeve,qe te bindem, se ata kane thene gjysmen e se vertetes per ju!!!
    Keni 6 vjet nga Clirimi dhe nuk merreni me ARMIKUN TUAJ ,SERBET,qe ju vrane,ju groposen me mijra vete ne varre te perbashketa etj,por merreni me ne SHQIPTARET E SHQIPERISE,qe jo vetem nuk u kemi bere keq,perkundrazi ju kemi ndihmuar aq shume sa ju kurre ne jete te jeteve nuk laheni me ne!!!
    Serbet ju kane perdhunuar grate ,motrat,vajzat,ju vrane djemte,por ju nuk merreni me ata,se jeni SPIUNE TE PAGUAR PREJ TYRE,por merreni me ne,Rexhep Qosen,Masakren e Tivarit ia kerkoni Shqiperise e jo tradhetareve tuaj etj!!!
    Serbet ju pushtuan Mitrovicen,tallen me shtetin tuaj te kalbur,ju moren 16 komuna me zgjedhjet e fundit,bene zgjedhjet e tyre ne Kosove dhe ju nuk merreni me ata,por me ne!!!
    Heu,bre SPIUNE TE SERBISE!!!
    Cfare doni te beni me shume,qe t’u vene vulen e TRADHETARIT E SPIUNIT???

    Reply to this comment
   • Arturi March 22, 13:26

    Ke te fala nga dajat e Liries dhe dhenderrushi i tyre, Salush!
    Me pak trajnim nga Fazllici, mund te besh karriere ne UDB.

    Reply to this comment
  • Hamit Fazliu March 22, 09:12

   Te lumte rezart!

   Reply to this comment
 17. Lulip March 21, 20:13

  Me ngohet shpirti dhe mendja nga artikulli realiste e argumentues qe ka bere kosovari i vertete Hamit Fazlliu qe eshte nga zemra revolucionare e Kosoves,djepi qe perkundi heronje qe luftuan e cliruan Kosoven si Adem Jashari e te tjere.Ku ishte Rugova e Mustafa e mbeshtetesit e tyre kur luftonin keta heronje te UCK-se?.E pergezoje jashte mase Hamit Fazlliun me qe eshte nga Prekazi i Skenderajt pasi aty ne kohen e luftes ka qene mesues vellai im icili u kap me arme ne shkolle qe shkonin per partizanet e brigades se Shaban Polluzhes e u burgos ne Kampin e Prishtines.Gjithmon kane luftuar djemte e kosoves por kane patur gjithmone neper kembe tradhetaret qe nuk ja kane dashur te miren kosoves dhe kombit shqiptare.Populli i kosoves dhe Inteligjenca progresiste duhet ti demaskoje antishqiptaret qe permenden ne kete artikull e te tjere ne Kosove e shqiperi.Te gjithe ata qe sulmojne Rexhep Qosen jane te lidhur me fije te hapura apo te fshehta me Miloshevicin ne Kosove e Shqiperi.Kush e mbeshteti aq forte UCK-ne?==Rexhep Qosja, dmth.kunder armikut te kosoves Miloshevic.Kush e mbeshteti vendosmerishte firmosjen e Rambues duke ju kunderven Miloshevicit?==Rexhep Qosja.Keto veprime e te tjera ne momente delikate ne fatet historike te Kosoves te bera nga Rexhep Qosja, shpune ne clirimin e kosoves nga kthetrat e Miloshevicit. Disave ne Kosove e shqiperi ky veprim nuk u ka pelqyer.Kontributi i Rexhep Qoses per kombin shqiptare eshte i permasave Biblike ne te gjitha fushat.Emerat e atyre qe sulmojne Rexhep Qosen do te shuhen tani e ne te ardhmen,ndrersa Rexhep Qosja do te lartesohet shume here se sa eshte sot.Ata qe sulmojne Rexhep Qosen jane tradhetare e armiqe te kombit shqiptare dhe kjo e vertete do te vertetohet gradualishte e plotesishte dhe jo vetem se jane damkosur Liliput sot e mot perpara gjigandit Rexhep Qose.

  Reply to this comment
 18. kurva e shkodres March 21, 21:12

  PD -JA E SHQIPERISE domethane partia e degjeneruar dhe kurvave shqiptare
  LD-KJA E KOSOVES domethane partia e lidhja e degjeneruar e koqeve katunarve

  Reply to this comment
 19. Zani Burimi March 21, 21:17

  Shkrim polemik i z. Hamit Fazliu eshte vertet i qelluar dhe … shtize e zjarrte ndaj kryetradhetareve dhe sejmeneve te tyre.
  mendoj qe moderatori te jete shume i kujdesshem dhe te mos lejoje te zhgarravisin disa analfabete dhe ndonje Mark qen.
  Flm “Dita” qe po boton shkrime te Njerezve te Kombit!

  Reply to this comment
 20. lexuesi March 21, 21:19

  Ata qe denigrojne Qosen e Demaçin nuk ua njohin aspak vepren.Jane ata qe blegerijne pas bariut qe mban ne njeren dore shkopin dhe me tjetren rregullon festen.Ndillen pas tij duke pritur te rrjedhe diçka prej hejbes sa here bariu shtrengon breket.Pas fishkellimes turren dhe shtrengohen te lepijne doren qe behet prej kripes e njelmet.Demaçi e ka thene fjalen e mençur e trimerore nepermjet vuajtjes e dhembjes,Qose e ka bere kete nepermjet shkences, te tjeret kane bere gjene e asgjese nepermjet “mjegulles”, qe leshon gota e veres duke krijuar me ane te genjeshtres halusinacionin e se vertetes.Eshte marramendje e vjeter e turmes qe padija e ka lene te verber dhe te paqenet i kthen ne idhuj, te aftet i sheh shtrember.Por Qose dhe Demaçi kane luftuar, kane fituar dhe jane vleresuar nga luane prandaj nga zvaraniket asnjehere nuk jane trembur.Sulmi ndaj tyre eshte politika deshtake e e “zotave” te kupoles se kotesise qe eshte rrezuar, eshte shembur prej paaftesise e genjeshtres.

  Reply to this comment
  • Pëllumb zaimi March 22, 00:11

   Po “lexuesi”? Përfundim me mënd: “ata që shajne R. Qosen e A. Demaçin nuk kanë lexuar asnjë rrjesht nga vepra e tyre”!? Nderime qytetar!

   Reply to this comment
 21. Daullja March 21, 22:51

  E keqja eshte se ne stanin tone si ne Kosove edhe ne Shqiperi, ne vend te na shtohen bagetite, na shtohen qente . Urime autorit te ketij shkrimi

  Reply to this comment
 22. Ilir March 22, 04:34

  MAJMUN I KURDISUR NGA UDB-JA. EDHE SOT QE FLASIM DHE JO VETEM NE TE KALUAREN.

  Reply to this comment
 23. lexuesi March 22, 08:50

  Falenderoj gjithe ata qe perpiqen te mirekuptojne dialogun e komentuesve te shumte, qe nxiten prej dijeve,mediokritetit a empirizmave abuzive.Nuk besoj te kete ketu njerez qe shtyhen te mbrojne ose te denigrojne dike nga dashuria a urrejtja per te ruajtur identittetin ne shperberje te fisit, sepse kjo gje eshte transferuar ate tek partite qe kultivojne politiken e konfliktit. Kjo shtyse qe duket se vjen nga idhujtaria politike, eshte ende nje forme instiktive e sjelljes primitive e atyre qe nuk e njohin problemin dhe personat prej faqeve te librit, por si ne pazarin e sendeve te perdorura terhiqen nga shumellojshmeria, forma, ngjyra, etiketat etj qe ne fund te fundit mbushin disa kerkesa te individit.Do te ishte mire qe njerzit te flisnin per ate qe dinin, dhe kjo nuk eshte vetem mundesi e akademizmit, por e etikes se atyre qe i afrohen gjithenje civilizimit.Megjithate nuk ka arsye te na zihet fryma prej mbeturinave, qe i prodhojme vete,neqoftese do t’i leme ne vendin e grumbullim-perpunimit dhe te riciklimit. Eshte e ditur se te gjitha vlerat njerezore jane rrezikuar prej sakrifikimit perballe keqkuptimit dhe mohim-asgjesimit,por jane rilevuar prej mundimit dhe kane mbetur si gure te çmuar te kultures se njerezimit.Vepren shkencore social-filologjike te Qoses dhe antikonformizmin e Demaçit ndaj manipulim-pushtimitit nuk mund ta neperkembin macet qe hiqen si luane, pasi kane mesuar se i perkasin sojit felini.

  Reply to this comment
 24. Mark uk March 22, 08:57

  Votuesi:E di se mi kundershtoni komentet e mija.Komentuesat e ksaj gazete jeni nje celul komunistesh qe pranoni te perdoreni per servila spiuna vetem per nje dhjetmijlekesh qe ju japin.Pyet kosovart se cfar pershtypjesh kan per Qosen.Mire se Berisha politikan ka sa te duash vend per tu kritikuar po Kadare.Berisha vertet beri krim qe futi vendin ne konferencen islamike duke shkelur edhe kushtetuten nga qe ne Shqiperi ka tre besime pa e bere me referendum.Tani kan filluar te dalin pasojat.Nuk perkrahi Berishen as si politikan as si njeri te pakten qe nga viti 1993 fill mbas futjes ne ket konferenc.Kam iden qe ju personalisht nuk ja keni iden per Qosen se kush eshte vetem se eshte kunder te gjith te djathtes.

  Reply to this comment
 25. orienti March 22, 08:59

  -OK me Daullen.

  Reply to this comment
 26. lumi March 22, 09:00

  Skam ndermend meu marr me me genjeshtra por ni gje esht e vertet
  hivzi islami eshte ni qen seb ni lloj si sinan hasani posht tradhtia

  Reply to this comment
 27. Dani March 22, 09:00

  Qosen e njohin dhe i japin aq sa meriton neper votime ne Kosove, 2% te votave atij dhe partise tij fantazem qe nuk i dihet emri. Per kete duhet gjetur nje alibi, dhe thuhet se ka fushate kunder tij nga LDK dhe PD. Po fushata pro tij nga kush sponsorizohet, pervec se nga nostalgjike te enverizmit sic eshte vete Qosja? Nuk arrin Qosja, per fat te keq te komunisteve, te zere vend ne politiken kosovare. Dhe nuk ka per te arritur kurre me ato ide marksiste te vjeteruara qe ka ne koke, esht thjeshte nje nostalgjik diktature komuniste.

  Reply to this comment
 28. Eli March 22, 10:38

  Lereni Qoset…Agollet..Kadaret…Berishet…te jetojne ne modelin e U.D.B ne te kundert po i ekzekutoni para kohe?

  Reply to this comment
 29. LORA March 22, 10:38

  Eshte nje fat i madh per gjithe shqiptaret, qe rrojne e punojne ne trojet shqiptare dhe ne mbare boten, qe kane sot nje YLL POLAR , i cili u tregon udhen e mbaresise, punes ,patriotizmes, dinjitetit kombetar dhe ate te prosperimit ekonomik.Pse eshte nje YLL i padiskutueshem, i sulen zagaret e brekedhjerit dhe gjakprishurit (mender-akademike e co) kosovare;natyrisht dukshem te kurdisur nga sherbimet sekrete antishqiptare.S’kane faj,jane ne hall te madh sepse shqiptaret ,me ne fund,e kane gjetur udhen e tyre te ecjes ne nje hap me popujt e qyteteruar.
  Artikullshkruesi Hamit Fazlliu meriton mirenjohje per kete trajtim te frikes qe ndjell aradhen e maskarenjve, ne misionin e pamundur te shuarjes se YLLIT.
  Keto fushata e ngrene edhe me ndritshem YLLIN tone Rexhep Qosja,po aq sa evidentojne me qarte ceten bastarde ne sherbimin permanent te kockes lamashe.

  Reply to this comment
 30. Franci March 22, 10:59

  Nderime Z. Hamiti. Ju falenderoj per artikullin. Kush me mire se Ju e di se cka jane seicili nga palet ne kete konflikt te neveritshem. Profesor Qosja te mos merzitet nga lehjet e lopcareve te tipit Hiv-zi & Co. Me vjen keq per P. Nushin qe ka ra ne batakun e lopcareve tip Hiv-zi. Nderime profesor Qose dhe Ju z. Hamit. Mos pushoni se demaskuari plehrat akademike dhe serbo akademiket mjerane!

  Reply to this comment
 31. dhori March 22, 11:29

  Te dhimbesen bashkekombesit e tu kur, nga komentet e tyre, kupton se nuk e kane as idene me te vogel per vepren intelektuale, gjikante dhe thellesisht kombetare te prof. Rexhep Qosjes.
  Ketyre fatkeqve gjysme analfabet u mjafton te kene degjuar qe Kollosi i Shqiptarise kritikon Sali Berishen dhe Ibrahim Rugoven per te leshuar gelbazat ne internet me shpres se do arrijne te ndotin thembren e kepuces se prof. Qosjes.
  Me dashamiresi do t’i keshilloja te lexonin dicka nga ndonjeri prej volumeve te veprave te prof. Rexhep Qoses. Nuk po them te lexojne nje volume te ter, se e kuptoj qe nuk e lexojne dot.

  Reply to this comment
 32. Arturi March 22, 13:29

  UDB ka shtrirje te madhe ne Shqiperi (Sali & Co) dhe aq me teper ne Kosove (Isa Mustafa & Co). Fatkeqesia jone! 🙁

  Reply to this comment
 33. lexuesi March 22, 13:38

  Sa do qe te ruhesh,kur ha hudhra do te te vije era, keshtu eshte ne nje fare menyre edhe debati i padeshirueshem i imi ne radhen e komentuesve me ndonjerin prej nesh qe mendon se vetem ai i di te tera. E kam fjalen per komentuesin M.Uk, te cilit dua t’i them me miresjellje se gabon rende kur thote “hazer xhevap”pa e ditur aspak se “komentuesit e kesaj gazete jane nje celule komunistesh qe perdoren si spiune per nje dhjetemije leksh”.Ata qe duan te paragjykojne te tjeret meritojne vemendje deri sa te terhiqen nga qellimi i tyre i shtrember, prandaj mbetem i dyshuar se mos ky paragjykues eshte vete nga soji i atyre qe kane bere dhe bejne pune te liga ne t’erret. Te mbeshtetesh mbi disa pershtypje cilatdoqofshin, qe jane individuale, a grupacionale per Qosen dhe t’i konsiderosh si te gjithe kosovareve eshte nje lajthitje, ndoshta keqdashese qe dallohet edhe prej te marreve.Te quash dobesi dhe antivlere te Qoses se kritikoi Kadarene do te thote te mos keshe fare haber nga filozofia, si perqasje e mendimit, qe zhvillohet e persoset vetem mbi opozicionet e gjykimit per te kapur arsyetimin si argument te zhvillimit nepermjet ndryshimit. Shkurt,vetem per interesat e vetes perdoret filozofia e genjeshtres qe eshte mosnjohja dhe mosdashja e se vertetes, qe i ka lene njerezit buze tatpjetes.Faleminderit gazetes qe na jep mundesine te shprehim midis nesh “rrahjet e zemres e te mendjes”per te kuptuar sa me mire dimenesionet tona te jetes.

  Reply to this comment
 34. albert March 22, 19:05

  Po e permend thenjen e gazetares kosovare znj. Kimete Berisha per z. Qose.
  “Misioni i Rexhep Qoses eshte mohimi i personaliteteve properendimore”.

  Reply to this comment
  • rezart March 22, 23:24

   @albert!!
   Kush jane keta personalitetet PRO PERENDIMORE NE KOSOVE,qe paska kritikuar Rexhep Qosja dhe ne nuk dime gje???
   Ne se quan te tille TRADHETARET E KOMBIT Ibrahim Rugova dhe Sali Berisha,ti dhe perendimi paskeni shkuar per LESH!!!
   Me pare se te jete PRO PERENDIMOR nje POLITIKAN,duhet te jete PRO SHQIPTAR!!!
   Ne se nuk eshte i tille ,atehere nuk vlen as per shtepine e vet!!!

   Reply to this comment
   • albert March 23, 09:20

    rezart!
    Z.Qose eshte nje inatcor dhe nje grindavec. Ai me te gjithe intelektualet kosovare u sha dhe tani mbeti pa miq.
    Secili qe e ka percjelle veprimtarine e z. Qose mire e din qe ai eshte kunder z.Kadare dhe z. Rugova, si perfaqesuesit me te denje properendimor. Natyrisht qe ketu nuk hyn z. Berisha, sepse ai ka pikepamje tjera.
    Gazetari A.gashi per z.Qose thot “Qosja percon negativitet dhe destruktivizem”.
    Shnet.

    Reply to this comment
    • rezart March 23, 11:21

     @albert!
     Eshte nje MJERIM TOTAL,qe Kosova( ne se mendojne si ty shumica),qe perfaqesuesit me te denje PRO PERENDIMORE na qenkan nje gazetar anonim A.Gashi dhe TRADHETARI I KOMBIT SHQIPTAR dhe nipi i KRIMINELIT Xhaferr Deva,spiuni i Milloshevicit,Ibrahim Rugova!!!
     Zoti “intelektual”kosovar”!
     Dukesh,qe ne pa mundesi apo ne MJERIM te mungeses se fakteve e argumenteve per te HEDHUR POSHTE AKUZAT E Rexhep Qosjes,zotrote perdor fjalet feminore kunder tij si “inatcor” dhe “grindavec”!!!
     Kaq gje i u mesohet femijve te kopshteve e jo me te rriturve se keto fjale mund te perdoren si ZHARGONE e kurre si fakte,ne maredheniet shoqerore e jo per te vleresuar nje AKADEMIK!!!
     Spjegoji keto terma,zoti albert,se une ne te gjitha intervistat apo shkrimet e tij ,jo vetem nuk kam pare te shfaqen keto cilesime,por gjykoj se ne BOTEN SHQIPTARE SOT nuk ka personalitet me te EKUILIBRUAR dhe me LLOGJIKE te sakte sa prof.Rexhep Qosja!!!
     Eshte e kuptueshme per te gjithe,se ju,qe i kunderviheni Rexhep Qosjes sot jeni vetem MJERANE sa nuk dini as se si ta kundershtoni kete KOLLOS edhe duke e share!!!
     Nje kopje mjerane e juaja gjendet ne Shqiperi,agjenti i UDB-se Sali Berisha!!!
     Te gjithe ju UDB-ashet ,pervec ANTISHQIPTARIZMIT TE EGER nuk dini te beni gje tjeter !!!
     MJERE KOMBI SHQIPTAR SE SA SHUME ARMIQ PASKA BRENDA VETES!!!
     Kurre mos ardhte dita,qe te bashkohemi me ju!!!
     Sa shume urrejtje keni per ATDHETARET E VERTETE,sa keni “HARRUAR” armikun tuaj shekullor serbin,qe ju ka VRARE E PRERE,por ju heshtni!!!
     TURPI JU MBULOFTE!!!
     Ku jane IDEALISTET E VERTETE NE KOSOVE,qe nuk i vene perpara keta HORRAT E UDB-se???
     Bashkohuni me Rexhep Qosjen,Adem Demacin,Hamit Fazliun etn dhe ngrimi jje FURTUNE kunder tyre se po ua MARRIN KOSOVEN PER TA CUAR PERSERI NE SERBI!!!

     Reply to this comment
     • albert March 23, 13:45

      rezart!
      Fyerja eshte nje nder vetite me te keqija qe ka njeriu. Dhe per dikend ajo eshte “arma” kryesore ne replika me te tjeret. Fatkeqesisht kete veti e paske edhe ti.
      Une si nje “perzierje” shqiptaro – kosovare e kam ate te drejte te jap mendimin per dikend, qofte ai edhe per z.Qose. Dhe sigurisht qe ti nuk do te jesh ai i cili do te me privoje nga kjo e drejte.
      Z. qose e njoh mire,biles shume mire. Ai si njeri i letrave eshte shume i madh,nder me te medhenjte. Por qosja si njeri eshte shume i lig. Eshte grindavec, inatcor, tinezar,zemerkeq…Me shumicen e intelektualeve kosovare ai u sha dhe u fye si mos me keq, me shumicen prej tyre ai nuk ka kontakte.
      Mjerim total nuk eshte nese une, si shumica e shqiptareve e konsideroj z. Kadare dhe z. Rugova si perfaqesues te denje properendimor. Mjerim total do ishte nese do te mendoja ndryshe. Dhe qe te dy i konsideroj atdhetare. Eshte tjeter qe sot po dalin disa dhe madje edhe Heroin Kombetare po e quajne tradhetar. Eshte mendim i tyre, sigurisht i gabuar.
      Nuk e di se sa atdhetar i vertete eshte Z.qosja. Une di per te qe u deklarua kunder flamurit kombetare. Une di per te qe ne Institutin Albanologjik e pranoi percaresin me te madh te harmonise fetare tek ne, dhe nuk ju duk pak qe e pranoi por edhe e lavderoi per “kontributin e dhene ne ceshtjen kombetare”. E “kontributi” i tij dhene ceshtjes kombetare eshte fyerja dhe sulmi ndaj cdo gjeje qe eshte shqiptare.
      Mallkimi i yt per mosbashkim eshte teper i ulet, eshte qellim keq. Mos valle ti do te doje te bashkoheshe vetem me ata shqiptare te kosoves qe e dashkan grindavecin dhe percaresin Qose? Ndihem i lumtur qe ky mallkimi i yt nuk do te vleje per mua. Une njerez te gjakut tim kam si ne Shqiperi po ashtu edhe ne Kosove.
      Kosoven ne duar te Serbise nuk po e cojne ata qe kane mendim ndryshe nga ty. Kosoven ne duar te Serbise po e con korrupsioni dhe ekstremizmi fetar.

     • rezart March 23, 14:03

      @albert!
      Te duket vetja i pagabueshem ndaj kundershtite e te tjereve i quan FYERJE!!!
      Ne se quan fyerje etiketimin qe te kam bere se je “MJERAN” ne mendime,nuk eshte fyerje,por nje e vertete e sakte!!!
      Ti akuzon Rexhep Qosen si “inatcor”,”grindavec”,”tinzar”,”zemerkeq” etj,por ne MJERIM te plote nuk je ne gjendje t’i argumentosh konkretisht!!
      KY ESHTE MJERIM,albert dhe si i tille ti i ke te gjitha ato veti per te cilin akuzon Qosen!!!
      Nje njeriu te tille si ty,ne ne Shqiperi i themi “LLAPAQEN”!!!

 35. ali March 22, 19:35

  Ne Kosove jane numuruar 80 mije spiune te UDB- s ! Shifer ”astronomike” kjo ne raport me
  popullin kosivar ! Kosovare jeni vigjilente ! Jo cdo gje qe shkelqen eshte flori !

  Reply to this comment
 36. P.A.B March 22, 23:33

  I nderuar z Fazlliu, sa mbarova nje “postim sh. te gjate, pike-me-pike replike” por besoj eshte me mire 1) t’ja kursej forumit keto fjale. 2) mu kujtua nje shprehje nga Nassim N Taleb:

  “You can debate someone who is wrong, never debate someone who is *not even* wrong.”
  ***

  nejse.

  Jam ketu vec per nje kujtese. Keni bere nje gabim te rende sot, qe kalon pertej etikes dhe eshte i paligjshem. Ne Angl quhet Incitement. Ne Shqip aprovim, perkrahje, hedhje zjarrit bezine, bashkepunim aktiv; eshte akt i denueshem, moralisht e ligjerisht. Keto me poshte jane fakte lehtesisht te verifikueshme nga forumi e jo nga Ora Ime. Kushdo me njohuri bazike kompjuteri mund te gjeje Date/Time per cdo Postim te bere me siper.

  Dy anetare te forumit fillojne nje Sherr. “Mashkulli poston” me zjarr. “Femra i pergjigjet” me pak ngacmim. Nga ora 8:30 deri 11:23 te nates, dje. Sot ne 09:04 te mengjesit, duke lexuar shume mire shprehite, ofendimet; fjale si bordello, put*ne, lav*re Serbesh, e K*rve”

  I thoni personit: TE LUMTE.

  I nderuar jeni shume gabim. Mos i lumte atij e as ju. Nuk ka asnje shkak ne bote (qofte per krime/tradheti/sherr) qe na lejon (atij, mua dhe ty) te ofendojme dike publikisht; a te perkrahim ofenduesin. Nuk do i hyme analizes se “dy debatuesve” si flet nje apo nje tjeter, Ju nuk duhet ta benit dhe mos e inkurajoni kete. As per Rexhepin, as per Kombin, e as per asgje. Ne fillim eshte njeriu, etika dhe ligji. Dhe kjo mbron kedo, i dua apo nuk i dua une (dhe ti) MARK UK, Elin, Danin, Albertin etj, ato meritojne te postoje si qytetare te lire, me dyshimet, fjalet e mendimet personale; pa rene pre e dhunes, tifozllekut banal dhe e agresivitetit Pernicioz; te “zhabave virtuale” Te cilave – te jemi te ndershem tani- per t’u sjelle me kete forme, nuk u duhet “rexhepi, kombi a tema” e bejne fare mire kudo. “i Keqi dhe i uleti” nuk vuan per shkak qe sillet ne kete menyre.

  Me ate Ju Lumte, pavaresisht merites se “Rexhepit” (per mua sinqerisht, ne cdo nivel- ortografi, morfologji, sintakse, stilitike, thelb; nuk kalon pertej Muhabetit te Mejhanes) keni folur me shume se per 10 artikuj. S’jeni ketu per te perkrahur Dhunen verbale, sado kombativ te jete horizonti, qellimi, intensiteti i ndjenjes tuaj.

  Si “Shq. anonim” po te them: te lutem me lexo ne lexim linear; mos me hy ne nick/ prapavije apo anonimitet; e kurre ne te drejtat e mia, tek “heu bre-te” ne pergjithesi nuk reagoj mire.

  Nuk di sa Shqipe kane paguar 3% une e kam bere kete per mbi 3-vjet ne britani e pa nderprerje e pa pyetur kurre si/ku shkojne; e kam takur Profesor Rexhepin 2 x, dhe te vellain, dhe studente, dhe mesuesin e tij (nje plak fisnik nga Ulqini qe sot mendoj se ka vdekur, z I.L) kam pas mik Adem Jasharin (me fjalet e tij: nese dua dike ne shtepi ne Drenice “nje dite” nga Shqiperia, je Ti.) Shume i ri isha ne ate epoke tjeter, pa u marre kurre me politike kam pare “pune te tjera” Me pas botuar “dy fjale” per Ademin, dy media e kane marre vete, nje portal/gazete ne Maqedoni) etj si keto; vij nga nje familje qe ka ngrene buke me Gjuhesine; e ka dhene gjak (thelle ne histori) per Sh e Kosove; dhe nuk lejoj kend qe “nen emrin e Kombit/kombetares” te na beje Shantazh ne Media apo direkt.

  Kuptoje nje-here dhe mire, z. Qosja eshte i zoti i vetes, relevancen e gjerave qe keni thene qe nga vitet shtatedhjete (nuk shkruhet Shtatedhjeta, e as shtlle, shtalle, shtallat, por Stalle/ dhe nuk eshte fyrje sic mendon ti. Nese nje nene-serbe a shqiptare ka lindur se STALLE femija i saj nuk eshte kafshe. zoteri, Bajram Curri dhe Elez Isufi, kane lindur ne “stalla”) nuk i thote asgje Shqiptarit mesatar, as me “pajazite e as me isa mustafe”

  Po flasim per Etiken, punet ne Kosove i dini vete; te tonat i dime ne; jemi vellezer por secili ne shtetin e vet. Rregulloni punet tuaja pasi cic-mice akademikesh dhe Komunash s’na duhen Hic; po hic fare! Qosja eshte figure divisive, ne merita, jete dhe politike, KOMBI ESHTE KONCEPT I MADH! I fundmi Shqiptar qe ka nje fare konsensusi popullor ne raport me Kombin ka vdekur ne 1892! Na dha dalje 500 vjecare, (me nje moto e nje Logo) ai eshte Vaso Pasha; pra per hater te zotit, “mi lini rehat keto Shqiptaret e mi” jemi nje shoqeri qe na duhet emancipim te kalojme pertej “te gjithe e dine” dhe infantilitetit kolektiv; dhe kjo fillon me:

  Etike, miresjellje, respekt reciprok, e pa te shara. Sa per ju? Pa te Lumte. Kur dikush kalon ne Dhune e Agresivitet Ekstreme verbal; vertete ju s’kontrolli askend, por Perkrahje nuk duhet tu jepni.

  Cdo gje tjeter vjen me pas.

  Me respekt per ju,

  Reply to this comment
  • Lleshi April 4, 16:12

   Uau Babai i Kombit ??!!! Une nuk flas me pa marre leje ! Boooobo sa poshte mu duk vetja ! Faleminderit shume juve qe na mbroni dhe na kontrolloni dhe nuk na lejoni te nxjerrim fjale te pamatura sipas jush ! Ju meritoni , pa komplimenta , te jeni udheheqesi shpirteror i shqiptareve te fshatit tone per shekullin e ardhshem ! Lavdi vepres dhe mendimit tuaj ! I paharruar qofte kujtimi juaj !

   Reply to this comment
 37. beni March 23, 11:18

  Bravo vertet! Ke sjelle fakte shume interesante, une jam shqiptar i shqiperise dhe nuk i dija keto fakte, por gjithmone kam besuar ne qendrimet dhe opinionet e z.R.Qosja, pasi me inteligjencen dhe kulturen e tij dhe me menyren e drejteperdrejte te te thenit te gjerave te bente me te vertete per vete. Me ka habitur me njohurite qe ai kishte dhe per zhvillimet politike ne Shqiperi, psh, ai e ka kritikuar ashper Sali Berishen dhe PD dhe menyra e humbjes se tyre me nje rezultat plebishitar, tregoi shume qarte se z. Qosja kishte plotesisht te drejte. Le te shpresojme se dhe vellezerit tane ne Kosove do te kuptojne kush eshte me te vertete z.R.Qosja, te cilin do ta quaja pa asnje hezitim pasuri te kombit shqiptar dhe kush jane keta plehra te kombit qe e sulmojne ate. flm

  Reply to this comment
 38. xhonson March 23, 11:35

  Heu, bre P.A.B!!!
  Me siguri do jesh shtruar ne ndonje CMENDINE dhe DELIROHESH ne kompjuter duke u share me te gjithe!!!
  E akuzon zotin Fazliu,se i paska thene “TE LUMTE” personave qe SHAHEN MES VEDI!!!
  Nuk e di se ku i ke gjetur ti keto,qe derdellit,se asgje nuk eshte e vertete!!!
  Ke zhgarravitur nje carcaf,por nuk ke dhene asnje fakt!!!
  Hape trurin o BUBI,qe te pastrohet TALLASHI,qe ke ne koke!!!
  Ne kete forum nuk duhet te kete vend per DELIRANTET PSIKIKE si ky EC-ja publike !
  E dime,qe Kosova ka spiune te serbit me shumice,prandaj merre rrogen me ndonje pune tjeter,o P.U.B!!!

  Reply to this comment
 39. Vëzhguesi F. March 23, 13:54

  Nje koment apo opinion i pergjithshem dhe nje kritike dashamirese!

  Mbasi lexova jo vetem nje here shkrimin e zotit Hamit Fazlliu dhe jo pak por 72 komentet e jo 72 lexuesve te ndryshem, megjithese e kam thene mendimin tim ne shkrime analoge, gjykova te them nja dy fjale.
  Jo vetem nga krahina nga jam une, por nga çdo cep i Shqiperise brenda dhe jasht kufijeve te shtetit ame (nuk jam i sigurt per kombe te tjera) thuhet nje shprehje e perafert “Qellohet me gure pema me kokrra dhe jo perralli i djegur 9nje lloj shkurre qe nuk bene as lule dhe as kokrra).
  Rexhep Qosja nuk eshte shok i askujt prej atyre qe i adresojne gure, balte apo fekale te prodhuara nga truri i tyre dhe te nxjerra ne forme fjalesh dhe fjalishe nga gojet e tyre si gropa te shqyera.
  Po kush e shan Rexhep Qosen, xhanem?! Hivzi Islami! E kush na qenka ky, kush e njeh perveç ca te afermeve apo pazarxhive te tij, pa perjashtuar sponsorizuesit e qeneflleqeve te tij, ata te cilet ashtu siç zhduken fizikisht Fehmi Aganin, planifikuan por nuk mund te realizonin asgjesimin fizik te Rexhep Qoses, ndaj kerkojne me çdo mjet te bejne asgjesimi e tij moral. Po pse ndodh kjo?! Vetem naivet nuk mund ta kuptojne por dhe antikombetaret te cilet i mbajne iso sulmeve te tila denigruese dhe te paskrupullta. Arsyeja eshte se Rexhep Qosja nuk i vjen te keqes verdalle apo te heqe ndonje tangente (siç bene rendome shkrimtari yne i madh por politikani yne i oborreve, zoti Kadare), perkundrazi Rexhepi i bie te keq

  Reply to this comment
 40. shqip March 23, 14:03

  Akuza qe P.A.B i drejton autorit te shkrimit z.Fazlliu nuk qendron .
  (Nick name “Heu bre c’kar po thue” ) nuk ka te bej aspak me z.Fazlliu ,pervec faktit se eshte ne gjak dhe ndjenje shqiptare si dhe z.Fazlliu edhe pse nuk vjen nga Kosova por Jugu Shqiperise.
  Un mendoj se P.A.B bej pjes ne ata tipa ,te cilet sado te maskuar qe shfaqen perball nesh e bejne te dukeshme ate qe kan brenda edhe jashte . Qe te jesh nji “Gjuhetar i mire” kjo si jep te drejten askujt ti japi vehtes te drejten per te injoruar te tjeret ,apo duke kercenuar me jete te tjeret , pa ditur aspak se vs kujt je .Tipi duket aq i vetedijshem dhe inteligjent ,sa kalon kufijt e te qenit vetvehtja ne nji arrogance te pashembullt.
  Kultura ne komunikim e cila predikohet ne nji Nickname “P.A.B) s’mundet me qen relevante ,nderkoh qe i njejti person me nji tjeter Nickname sulmon cdo qendrim korrekt ndaj atyre qe jane kritik vs cdo qendrimi antishqiptar / antikombetar, brenda ktij komuniteti te interrnetit. Qe ti kerkosh dikujt ti qendroj korrekt nji komunikimi qytetar ,pra korrekt ,te kulturuar …duhet me pare qe ta aplikosh vet ate seriozishte e me sinqeritet e jo si nji Fasade mbas se ciles fshien disa maska, jo nji !
  Asnji nga ne shqiptaret mendoj un I nderuar P.A.B , nuk eshte ktu per te treguar superjoritetin e tij si person ,si komentues apo si inteligjent mbi te tjeret . Ktu ne kte forum sidhe cdo forum tjeter bashkbisedimesh shqiptatre nuk diskutohet per te treguar se sa te zgjuar jemi ,as per te krijuar nji korrniz individuale ne opinionin e forumit (si ti mendon e vepron) POOOOOOOOOOOOOR …per te shkembyer opinione si shqiptare ne interes te kombit tone ,ne interes te ndertimit te kombit tone duke u larguar nga gabimet e trashgimite mentalitetet e se kaluares ,te cilat i kushtuan aq shume ktij kombi pra gjithe Shqiperise (Kosove ,Mali Zi, Maqedoni, Cameri) .
  Nqs un do hidhja nji veshtrim ashtu thjeshte (pa marre ne analize gjuhen tende te shprehur ktu ne forume -jo vetem ke Dita) do te potretizoja si nji person i cili ,sfilon mbi kte pacarele virtuale ,si nji modele e veshur me inteligjencen e te shprehurit korrekt gjuhen shqipe ,pa gabime ,me nji luk Anglez ,qe kerkon te terheqesh vemednjen e te tjerve ,por qe me gjithe perpjekjen tende hipokrite ,ne realitet kemi te bejme me nji iluzion optik, nji robe qe s’ti mbulon boothet . Me duhet te pohoj se ,sensi qytetar ne komunikim qe ju pretendoni eshte i vetmi “fragment” gjate gjithe llafollogjise tende i cili mundet ti afrohet arsyes time .

  Ti ,e shume si ti , te cilet i japin vehtes te drejten e te qenit dikush ,ose te pakten perpiqen ta fitojn ate interrnetit (ktu) nepermjet taktikes qe perdorin (ne dukje inteligjent) duke i dhene mend jo vetem gazetarise e gazetareve ktu duke i liustruar statistikat tuaja me idiomat angleze , por edhe shume komentuseve ktu ,pa ditur aspak , sa korrekt je ne arrogancen tende .
  Ne komentojm ktu ,te shkujdesur ,mbase edhe me gabime drejtshkrimore ,sepse nuk kemi intesionin si ty ,qe te formojm ktu profilin DIKUSHI para shqiptareve ,por te japim kontributin tone atdhetare ,per vendin tone ,per shoqerine tone ,ndryshe nga ty. ( Ich finde sehr unterhalsam deiner Gramatik-sintaks-ect-Test in der Tat ! Darüber zu diskutieren ,finde ich nicht für richtig ,aber glaub mir,ich würde in ein Gramatik-Test nicht durfallen) ,) )
  Un psh, nuk i kushtoj aspak rendesi ktu ,se jame duke ber nji gabim drejshkrimor ,apo se duhet te konceprtohem ne paraqitjen e jashteme ,sepse ndryshe nga ty ,un sjam nji person siperfaqsor dhe ata te cilet jane te interesuar per pozitiven ne nji shkrim arrijne te kuptohen qarte nga shqiptaret. Un, ndryshe nga ty P.A.B ,s’dua te behem i famshem nepermjet sfilates gjuhesore neper forume ,sado jorealist te tingellonte thenja ime (X) dikujt ,,porse dua qe ne ate qe un shkruaj ktu ,shpreh ,ti sherbej dikujt nder shqiptare ,duke perfituar e marre dicka nga shkrimet e mia ,komenteve te mia ,te cilat gjithmon ,ne cdo kohe kan patur nji karakter shoqeror ,kulturor e ne funxion gjithmon te patriotizmit atdheut tone. Nqs je inteligjent dhe ke trasheguar nji kultur ne nji X fushe prej familjes ose studimeve te bera , kjo ste jep te drejten te shtremberoshe ate te tejreve e ne fun te fundit ,ta vesh aftesin tende ne interes te shoqerise shqiptare dhe Atdheut e jo ta perdoresh ate thjeshte si nji fasade ,pas se ciles fshihet gjithcka tjeter se cfar rreaklamon .
  Shpresoj qe te refletosh sadopak brenda teje ,nqs mundesh.

  Reply to this comment
  • rezart March 23, 14:45

   Respekte “shqip” per gjithcka ke replikuar me “MODELIN”
   P.A.B.!!!
   Ke respektuar lexuesit e tjere,se per kete bubin as qe da t’ia dije per cfare shkruan!!!
   Ate e ka programuar PADRONI,qe te shfryje sa te mundet kunder KOLLOSEVE SI REXHEP QOSJA,aq te paket qe i kemi,por te mjaftueshem per te ndjekur rrugen e duhur ne kete erresire ANTISHQIPTARE qe ndodhet KOMBI YNE SOT PER SOT!!!
   Nuk eshte thjest nje kritike apo pertdhosje ndaj Rexhep Qosjes,por nje SKENAR SERBO MADH,KUNDER KOMBIT TONE!!
   Eshte i njejti skenar kriminal,qe ka vepruar ne Shqiperi e ne Kosove per PERCARJEN E POPUULLIT SIPAS KRAHINAVE,FEVE,PARTIVE,PASURIVE etj!!!
   ARMIQTE TANE JANE SHUME TE ORGANIZUAR KUNDER NESH,ndersa ne shqiptaret po vazhdojme rrugen e vjeter
   PERCA E SUNDO”!!!
   Shikoni se si dalin SKENARET ANTI SHQIPTARE TE BEOGRADIT:Tani kane nxjerre NDRYSHIMIN E STANDARTIT TE GJUHES SHQIPE!!!
   Jo po gegerishtja,jo po toskerishtja!!!
   Do vije koha,qe edhe alfabetin do ta kercenojne!!!
   GJUHA ZYRTARE nuk eshte shumatore e dialekteve te nje populli,por ESENCA ME E SAKTE E TE FOLURIT DHE TE SHKRUARIT,qe mundeson zhvillimin e metejshem te saj,te botimeve dhe te komunikimit te njejte per te gjithe shqiptaret apo edhe te huajt,qe mesojne dhe perdorin gjuhen tone!!!
   Askush nuk ndalon qe njerezit te perdorin dialektet e tyre kudo vec komunikimit zyrtar,mediatik,arsimor ,kulturor etj!!!
   Ne se nje shkrimtar do te botonte nje roman ne dialektin e tij,me siguri,qe ai nuk do lexohej nga lexuesit e tjere,qe nuk e njohin ate dialekt!!!
   Cfare leverdie do te kishte ky shkrimtar???
   Edhe bota ka qindra gjuhe,por eshte pranuar ne komunikimin boteror GJUHA ANGLEZE pa asnje paragjykim!!!
   Po te perdorej GJYKIMI IDIOT i disa GJUHTARUCEVE,se STANDARTI I SOTEM I SHQIPES nuk prezanton 50% te shqiptareve te dialekteve te tjera,atehere i bie qe,
   – KINEZET DHE INDIANET TE KERCENOJNE PER PADREJTESI TE MADHE,QE GJUHET E TYRE,PRA TE 3 MILIARD NJEREZVE,nuk perfillen,pra qe nuk flitet ne bote gjuha e tyre!!!
   Nuk e keni hallin tek GJUHA,ZOTERINJ UDB-ashe,por tek PERCARJA E KOMBIT SHQIPTAR PER INTERESAT SERBOMADHE!!!

   Reply to this comment
   • shqip March 23, 16:45

    Pershendetje rezart .
    Rrespekt gjithashtuper komentet e tua ,
    te cilat i kam lexuar me kenaqsi ,per frymen atdhetare qe i dhurojn cdo lexusi .
    Jame plotesishte dakord me gjithcka shkruan mbi skenaret e antishqiptareve ,te cilet shfrytezojn hapur cdo te car ne mentalitetin e shoqerise shqiptare ,prandaj dhe duhet te shtrengojm radhet prane cdo shkrimi apo ideje ,qe sulmon vlerat e verteta kombetare si z.Rexhep Qosja.
    Me ka rene rasti (sa i takon dialektit dhe gjuhes ) te takoj shqiptare te kosoves ,qe flasin nji dialekt te veshtir per nji nga jugu si un jam, poooor..ai qe do te kuptoj si shqiptare ,fokusohet ne ate se cfar do te thuash dhe kupton drejt shqiptarin dhe jo ne ate se foli ne nji dialekt tjeter . Luften me te madhe e kemi me veglat antishqiptare shqipefolese sesa me te huajin . Klm.

    Reply to this comment
 41. Vëzhguesi F. March 23, 14:25

  Nje koment apo opinion i pergjithshem dhe nje kritike dashamirese!

  Mbasi lexova jo vetem nje here shkrimin e zotit Hamit Fazlliu dhe jo pak por 72 komentet e jo 72 lexuesve te ndryshem, megjithese e kam thene mendimin tim ne shkrime analoge, gjykova te them nja dy fjale.
  Jo vetem nga krahina nga jam une, por nga çdo cep i Shqiperise brenda dhe jasht kufijeve te shtetit ame (nuk jam i sigurt per kombe te tjera) thuhet nje shprehje e perafert
  “Qellohet me gure pema me kokrra dhe jo perralli i djegur 9nje lloj shkurre qe nuk bene as lule dhe as kokrra).
  Rexhep Qosja nuk eshte shok i askujt prej atyre qe i adresojne gure, balte apo fekale te prodhuara nga truri i tyre dhe te nxjerra ne forme fjalesh dhe fjalishe nga gojet e tyre si gropa te shqyera.
  Po kush e shan Rexhep Qosen, xhanem?!
  Hivzi Islami!
  E kush na qenka ky, kush e njeh perveç ca te afermeve apo pazarxhive te tij, pa perjashtuar sponsorizuesit e qeneflleqeve te tij, ata te cilet ashtu siç zhduken fizikisht Fehmi Aganin, planifikuan por nuk mund te realizonin asgjesimin fizik te Rexhep Qoses, ndaj kerkojne me çdo mjet te bejne asgjesimi e tij moral.
  Po pse ndodh kjo?!
  Vetem naivet nuk mund ta kuptojne por dhe antikombetaret te cilet i mbajne iso sulmeve te tila denigruese dhe te paskrupullta.
  Arsyeja eshte se Rexhep Qosja nuk i vjen te keqes verdalle apo te heqe ndonje tangente (siç bene rendome shkrimtari yne i madh por politikani yne i oborreve, zoti Kadare), perkundrazi Rexhepi i bie te keqes mu ne zemer, ne koke aty ku ajo ndjehet me keq, ne kete rast thuhet i nxjerr te palarat ne shesh apo i heq petet lakrorit.
  Rexhepi yne i madh, nuk pelqehet nga qorrat ne Shqiperi dhe ne Kosove si dhe horrat qe i mbanin iso mikut te Milosheviçit, pseudogandistit anti UÇK, Ibrahim Rugoves dhe freskuesit te tij Isa Mustafa, pinjolleve te ish kolaboracionisteve te luftes se dyte botrore, perfaqesues i turpit te cileve ishte krimineli Xhaferr Deva.
  Qosen akademik dhe kritik nuk e pelqen edhe shkateruesi i Shqiperise dhe dinjitetit te shqiptareve (misioni dhe detyren e te cileve ka zbatuar dhe zbaton e di vete ai) Sali Berisha dhe shpura e tij ne forcen politike qe ka drejtuar de jure dhe drejton de fackto.
  Por nuk ka shqiptar te paperlyer qe nuk e njeh kete fakt. Ndaj sulmet ndaj Qoses jane sulme ndaj inteligjencies se vertet shqiptare dhe jo atyre segmenteve te quajtur intelektuale te sponsorizuar nga ata qe kane synuar shkaterrimin e Shqiperise dhe shqiptareve, duke sajuar gjithfare trillimesh dhe perdorur gjithfare etiketimesh per te poshteruar dhe ulur figuren e tij, duke harruar se per kete problem ka dhe nje postulat se sa me shume sulmohet nje figure si akademik Qosja nga plehrat antikombetar, aq me shume lartohet figura e tij dhe tek ata qe per shume arsye nuk e kane njohur.

  Nje kritike dashamirese @ PAB!

  Ne komentet tua kam lexuar se jeni shume i shperndare, ndoshta jo me ndonje qellim te keq, por qe leni te kuptoni tek lexuesit se ose kerkoni te shmangni qellimin e shkrimit te publikuar, ose kerkoni te hidhni poshte argumentat e artikullshkruesit.
  Gjykoj se me kete lidhen dhe replikat e disave ndaj jush.
  Ne komentin e fundit keni sulmuar direkt artikullshkruesin, madje pa kurrfare takti dhe etike duke e akuzuar se pari se po …”…i hidhka benzine zjarrit” dhe se qenka ky shkaku apo shkaktari qi dikush perdor fjale apo fjali jo etike.
  Me duhet te them se je jo vetem tejet subjektiv por dhe kokeforte ne vazhdim te idese tende se qenka e parendesishme te prononcohesh ne mbrojtje te nje figure jo te zakonshme si Rexhep Qosja dhe ju dashka meshuar vetem faktit te menjanimit te ndonje zhargoni nga ndonje lexues qe irritohet me te drejte nga majmune te llojit mark uk apo ndonje tjetri apo tjetre.

  Reply to this comment
 42. P.A.B March 23, 21:46

  xhonson, sillu si “low life” por jo me postimet e mia. Nuk kam “akuzuar” por dhashe me ore/date dicka qe eshte e vertete. Dhe eshte shume Gabim! Gjej sojin tend si ne “mbrojtje e ne sulme”s’me intereson se ekziston. Jo vetem qe sillesh Ndyre e Pa-cipe, po akoma insiston ne Serbe e Rexhepe. NUK TE DUHEN TY KETO PER TU SJELLUR SIC SILLESH. Jeni me nje fjalor te NDYRE. mori fund kjo.
  —-

  Vezhgues i nderuar, nuk ka asgje dashamirese ne postimin tuaj; s’je ketu te me gjykosh mua, as nga e shkuara e as nen Siglen e “kombetares” apo per ndjenjen super-patriotike qe ke. As me pretekstin fals te keshillimit (as ti dua, as kapacitetin se ke!) apo rendesine qe nje tematike perfaqeson per ty. Ke pare sh. mire c’ka ndodhur me lart; nese ajo s’te shqeteson mos nderhy aty ku s’te takon. Kurre s’te lexoj, qe kur te pashe heren e 1-re si flet dhe sa kupton; sinqerisht ta them…jo vetem je i Nxituar por s’te lexoj fare. Nuk di a je ne gjendje Ti, te debatosh per “cmimin e zarzavateve” me nje RRUGAC qe te ve koburen tek koka- ne Rruge. Virtualja eshte njesoj. Eshte e drejta ime te veproj sic e shoh te arsyeshme. Jo po ta them zeze-ne-te-bardhe, MOS ME LEXO ME, postimet e mia mund ti anash-kalosh! “Replika” jone merr fund ketu.
  —-

  Shqip, jo vetem sillesh si hipokrit i rangut me te ULET dhe i paftyre, por dicka po te shqeteson pa Mase. Shume-Shume!! Ke mbi 2 here qe hidhesh dhe Shqetesohesh me shume per te tjeret! Kujdes. Nuk jam une problemi yt. As kam ardhur te te them; qe ne ditet e fundit po “ulurin” per fjalorin banal ne Parlament; pikerisht kete fjalor Rrugacesh qe ke perdorur Vete. As qe “pergezon” nje vazje, ” te gjithe te rinjte duhet te marrin shembull nga ty” kur ajo debaton me zedhenesen e PD-se. Eshte e njejta vazje qe 2 dite me pase tha, Kam marre Kercenime ne FB. shqip- Jane NJEREZIT SI TI; qe ja kane bere ato kercenime. Qe gjene nje shkak, “rexhepin/ saliun/ kombin” e c’te duan; e veprojne barbarisht.

  Meqe me ke permendur “FORUME TE TJERA” po ndaloj tek ti, megjithese te thashe nje here Seriozisht mu zhduk. Une nuk komentoj ne forume te tjera! 1.5 muaj tek Respublica ne 2013. Dhe nje here ne Forum Shqiptare per 2-3 jave. Eshte nje person, qe atehere dhe tani, dhe ne Blogun Tim, qe me sillet verdalle. Te tille, me ligj quhen Stalker/s. Kur hyn nga Shqip (me 8 a12 mars) apo nga Kina, me IP statike, dinamike apo by proxy, me tel mobile dhe si te doje, me Google Chrome 33 apo Firefox 27, (kam 3 tracker-s ne blog, njeri eshte profesional) kur le koment ne blog…Une e di kush eshte ai. Po prese “kercenim direct” dhe nga familja. Pastaj do e zgjidhim fare mire. ” ai do me njohe” se po vdes ta dije, dhe behemi “cifti i pare” Shqiptar me historie Ligjore (dhe mediatike) ne Distance. Nje Shembull …dikush…do ta beje. Dhe ky forum (per ato qe nuk e dijne) me pak “pune” eshte e lehte qe gjindet dhunuesi per ate qe i futet (cdo komunikim ne outgoing nuk eshte encrypted!) meqe me “njeh me kohe” mbaj parasysh kur te them- MU ZHDUK. Nuk po bej shaka me ty. Se ke kuptuar akome qe po flet me Shq. qe i ka “means & knowhow” puna jote; por dy qeliza ne tru…nese nuk te bejne te mendohesh, duhet te bejne ta mbash doren!! Dhuna verbale (ajo qe ti shqip-perfaqeson) dhe agresiviteti Virtual, kane nje kosto. Lexoje prape kete qe thashe. Ato qe jane Perfaqesia Jote, …I KE THENE VETE:

  shqip:
  E ke bere me 21 Mars, 2014 at 8:32 [sipas te dhenave te marra nga forumi]

  [ Hej , P.ordh e A.rdhur nga B.ytha .Nqs ti mendon se duke degjeneruar nji debat normal ne te tilla shprehje prej njeriu ordiner , kjo tregon qart nivelin tend prej karagjozi e kjo bie er !
  Nji njeri normal mendoj ,kur dikush i drejtohet direkt dhe pa e ofenduar aspak ,pa ju drejtuar me ndonji term te tille si “shkerdhate crrudo” ,brenda nji qendrimi korrekt prej nji njeriu normal ,pergjigjet si njeri i cili ben pjes ne njerzit normale te ksaj Bote dhe nuk perdor te tilla “mburoja qesharake” duke ju larguar debatit si qeni me bisht ndr shale !
  Pergjigja jote tregon qarte se qenke shume i semure e un do te kshilloja ndonji menjiher nji terapi . Shpresoj mos te kem shqetesuar shume ,por me beso ishte thjeshte nji debat test qe provokova me ty dhe vertetova ate qe edhe mendoja . Miqesishte po ju keshilloj , nenshtrojuni menjiher ndonji terapie ke Doktorri . ]

  Ketu jemi ndare, perfundimisht. Por nese do te germosh…Vazhdo. Do njifemi.

  Rez, s’te kam permendur ne postin-1, je krejt pertej. aq pertej sa zoti te ndihmofte. Po te kujtoj Kushtetuten Shq. PJESA E DYTË/ TË DREJTAT DHE LIRITË THEMELORE TË NJERIUT//KREU I PARIME TË PËRGJITHSHME Neni 15 1. “Të drejtat dhe liritë themelore të njeriut janë të pandashme, të patjetërsueshme e të padhunueshme dhe qëndrojnë në themel të të gjithë rendit juridik.” Te patjetersueshme: NUK VAREN/NDRYSHOHEN Nga ti e askush, e per asnje arsye madhore. Se nje person te duket ty “m*t e majmun” se eshte gabim e fajtor, se ben nje krim a dicka qe ti nuk e pelqen; ne nuk e rrahim, anihilojme (anihilojme) e ta mbysim. Keshtu, e po fillove te shohesh gjerat ne kete forme, neser e me pas…Nuk do qeshe Njeri kur Polici te bie kokes me tabele e te rreh me Shkop gome per Nje gjobe Makine apo se e Ke FAJIN TI! ne fillim je Njeri dhe ke te drejta. Me dhimsesh qe je kaq Qytetar I varur, E vetem kaq. Vazhdo me “onanizm publik”, te them se nuk e ke drejte, aq me pak ke shkak. “Rexhepi dhe Kombi” nuk na mbulojne arsyet pse flasim/veprojme e sillemi ne kete menyre. Jeni qartesisht e dhimbserisht te kuptueshem; sic dhe jeni krejt gabim. E ardhmja dhe Shq, nuk punojne per Ju. Nuk keni sy e mend ta kuptoni por ajo dite do vije; kur individi dhe Jeta vlejne mbi gjithshka ne ate vend, e ku LIGJI DO ZBATOHET.

  Reply to this comment
  • shqip March 24, 10:43

   P.A.B.
   Eshte per te ardhur keq por e vertet ajo qe un arrita te kuptoj mbi personin tuaj.
   Inteligjennca shoqeruar me arrogancen tuaj ne komunikim ,nervat te tendosura si kavo celiku ne debate ,tregon qarte se ju vuani nga nji agresion i brendshem ne kte marrshim deliranti ,te cilin e rreflektoni qarte ne komunikim .
   Me fjalen “ZHDUKU” e para mua s’me eshte drejtuar asnjeri deri me sot e po ashtu te me kercenoje me jete ! Un s’mendoj se nji njeri i cili vuan nga ai frustrim jete ,duhet te kerkoj shpetim ne perplasje te tilla per jete a vdekje ,nderkohe qe ne nji forum secili e ka marr parasysh edhe “ate kosto” reaxionesh nga me te ndryshmet nga pjesmarresit .” Eshte litari jot aq i shkurter ” ?!
   Hm, nji “guxim i admirushem vertet” nga ju ,te arrini ne kte pik ! Un kisha menduar gjithmon se jame nji nder me te guximshmit e ksaj bote ,por ja qe qenkam gabuar .Me pelqejn sfidat ne jete dhe kjo me zgjon “jashtzakonisht” kurjozitetin e te tregoj interes ne drejtimin tuaj si person . Do ndihesha i rrespektuar nqs ju do me ndriconit pak rrugen drejt ksaj njohje ,ndoshta nepermjet nji ( Info-personale,> ju siguroj se s’vij nga geni i pabese i asaj Bote) e cila do mundesonte shuarjen e kurjozitetit tim te madh .
   Sa i takon asaj qe ju aludoni mbi vizita ne Blog, ju siguroj qe.. bogjet per mua jane nji XERRO NUMER dhe s’me kan interresuar kurr bla bla blu-t qe notojn brenda tyre .Si perfundim do thoja se kam arritur te klasifikoj e vendos ne ate grupim me te cilin ti identifikohesh ne opinionin shqiptare ,pra se ku ben pjes .
   Besom.. “nqs s’do te dhimbte shume” se ;
   (Meine High Heels sind größer als dein IQ) 😉
   Do desha sinqerishte te kisha nji komunikim te drejtperdrejt me ty ,sepse keshtu do mundesha te njifja e t’me njifje me mire .
   Sa per dijeni pab, un kam nji shprehje timen ne raport me te tille versione interesante qe s’i mungojn per fatin e mire asnjiher faqeve shqiptare te interrnetit , e cila eshte ( Oh..sa mir qe shume Intelilegjent-paranoide te pashpres , s’dijne se un mbi mendimet e tyre 10-yess .) 🙂
   Tingellon pak brutale ,por ja , e tille eshte kjo jete >pab ! A s’te duket edhe ty e tille ? Brutale …

   Reply to this comment
   • P.A.B March 25, 09:03

    Zhduku, se je ngjite si m.pas kepuce. Me jete s’te ka kercenuar kush. Shpif a jo, kuptoje nje dite do paguash. Do te KOMPLIKOJ JETEN- te tashe, se kete e kerkon vete. Bully virtuale, dikur paguajne ligjerisht. Virtualja ne REALE transferohet kollaj; kjo varet nga ti, e sa shpejt ngelesh brenda. Po tregohesh sh. i kujdeshem. Nje dite do rreshkasesh, eshte standarte kjo per stalkers virulente; te gjithe nje DITE E humbin!

    1) bej kercenim direkt. Penalish/ civile do japesh demshpermblim.
    2) rri sic je. Por mos ndrysho kompjuter, e as me cel nga sllovenia. Dhe ne “intensitet te ulet” prape paguan. Ti e di se dikur kjo do marre fund. Nga frika ndryshon kompjuter dhe te jam bere FIKSIM EKSTREM, rri ne nje vend. Prit.

    Pse vjen si:
    fly
    LION
    kallash
    Katoliku?

    Rrri. Nje dite Gazeta do e jape IP tende. Dje u terbove/ nuk kupton se gazeta na jep te gjitheve cookies, kur futemi ketu ne forum, (prandaj te del niku blu nga Cel) dhe keshtu po komplikon jeten tende. Ky nuk eshte duel qe “ti po mbledh prova per mua” provat i kam une. S’te kam bere gje; te vjen inat ” qe kam shetitur, jam i cute” me kufizon ne postime…” ty s’te flet kush, keshtu ne jete” kerkove ip-ta dhashe dje. [fute ne google/ shihe c’te del! E kam filluar anen formale- jo se ti paske “shoke tek amc-ja. nuk eshte aty DITA. e mos shih enderra me spiune e trojane. Ligji do te djege!]

    Pse kerkon detajet e mia? Posto te tuajat publikisht. pse do “te me njohesh sinqerisht” pastaj s’do tja dish per mua, pastaj ne ka dale “polici internetit per faqet shqiptare, pastaj enforcer” psatj be terpai e naliza njerezish…Kush te tha kjo eshte PNA JOTE?

    Nuk ka asgje brutale tek ju, zoteri. Je delirant e injorant. Brutalitetin ta kane bere te tjere, sic te trajtojne e shtypin perdite, kete FRUSTRIM madhor, nuk ta heq interneti. DESHTAK. I gjore… po. Dhe gjoresia e mentaliteti i Skllavit, pas ANONIMATIT RELATIV, prape ta shtojne friken me shume. JE BERE STLAKER VIRTUAL. aKOMA se ke kuptuar qe termi ne vetvete i ka thene te gjitha. Por dhe anonim ke frike te rrish ne nje nik..friken e ndjen!

    kjo do provohet. ti do paguash. sipas ligjit.

    Reply to this comment
    • shqip March 25, 10:23

     Ah mer idioti i pashpres .
     Agresioni qe ke brenda po te grryen keq trurin tend qe lufton me fantazmat qe te mbajn pushtuar kafken .
     Kercenimet e tua i ngjajne me shume atyre te femijve te shkolles .Pervec se je njeri ordiner je edhe qesharak dhe duket qart se semundja qe ke eshte agravuar shume me kalimin e kohes . Njerzit ne forume perplasin idete e tyre shkembejne opinione dhe kjo eshte dicka mjafte normale per njerezit normale te ksaj bote . Nqs nuk je i afte te perballosh debate ,per arsye se je i semur psiqik ,kjo nuk te jep te drejten te ofendoshe e silles si ordiner forumeve .
     Kercenimet e tua kursej o Miki Maus, sepse nuk je ne nji film animacioni ktu ,por tregohu pak serioz dhe rrespekto njerezit e mos ofendo si i marre nqs dikush te replikon pa te ofenduar . Boll jetove ne lufte me fantazmat .nqs je kaq semure kerko ne google ka plot alterrnativa mjekimi ,pororsit medikamentet qe duhura te cilat mundet te largojne fantazmat qe ke ne koke dhe boll aktivizove banden tende me komente sepse nuk ke asnji shanc me mua ,ne cdo aspekt . Ndoshta nji dite do me njohesh mire dhe do shuash ate kurjozitet scurril qe te ka erresuar syte dhe trute . Miqesishte ,vizitohu ke Doktorri me i afert dhe kurohu per veten tende jo per mua .Un s’kam ditur se ne kte bote ekzistonte nji i semure si ty dhe s’jam e s’kam qen kurr ne kerkim te te semureve qe kerkojn ta kurojn semundjen e tyre duke u perplasur interrnetit . Me vjen keq por un s’mundet te jem Doktorri qe ju duhet ,as terapisti qe ju nevojitet. Meso te mposhtesh terbimin qe te erreson syte dhe ver ne funxion llogjiken ose kurohu . Gjithcka ti shkruan pershkruhet nga nji agresion e brendshem qe te kercenon jeten ty ,un kam studjuar psikologji dhe sinqerishte do te rekomandoja ashtu sidhe me poshte terapin e nevojeshme ,nqs sdo te perfundosh ne psiqiatri. Mos u merzit shume ,jane gjera qe i ndodh te gjithve ne jete .Sot eshte normale te semuresh i ndodhur mes problemevev stresit te jetes qe te qendrojn mbi shpine ,prandaj edhe njiher ,te keshilloj VIZITE KE DOKTORRI !!!!!!!!!!!!!!!!!! MOS HARRO !!!!!!! 😉
     Duke e kuptuar qart semundjen qe te ka pushtuar ,s’po i marr seriozishte bla bla blu-te e tua P.A.B-uuuuuuuu.

     Reply to this comment
     • P.A.B March 25, 15:41

      Sikur te rrinim aty do perfundonim si ty. Kerkon ate qe mund ta kishe; mosha e pamundesia ne sh. gjera, te dyja bashke s’perballohen lehte. N frustrimin tend vec kete sherbim u ben Shq., jashte. Nga dita e I-re qe te kam bere pershtypje; me ilo e me lolo qe me vjen: mos shkruaj, bej keshtu, me lepihesh, me afrohesh…me tregon “njerzillek” pse nuk i flas C’K*rit, ben akcente veriu, zhdukesh vjen si loni, kthehesh katolik, pastaj me “ve ne seder” pse largohem nga debati e pastaj vjen si dje. Me tregon se asgje ‘sdo t’ja dish, PRAPE me hyn nen postime duke bere pyetje per fjale qe kam thene me pare. Te bezisin “bota e lidhjet e mia” nuk le gje pa lexuar; e pamundur te vazhdosh jeten tende.
      —-
      Po proteston pa mase qe “s’te interesoj” E vazhdon me nje gjuhe duke me thene “anti-shqiptar” ne cdo postim; dje u TERBOVE. Je STALKER, e vendos une e ligji; jo si mendon ti “po bej gallate, do i jap mesim, haha, eshte qef, une jam , une ja tregoj rrugen te gjitheve se jam BRUTAL” Po futesh thelle e me thelle, nje dite nuk do dalesh dot.
      —-
      “Do desha sinqerishte te kisha nji komunikim te drejtperdrejt me ty ,sepse keshtu do mundesha te njifja e t’me njifje me mire- keto thua!”
      ———–

      Zoteri, s’dua te te njof. Absolutisht fare. KUSH TI JEP KETO IDE? PSE DO TE ME NJOHESH? Nuk eshte forumi juaj, nuk kemi asnje lloj marredhenie pertej Iluzionit Tuaj prej Stalkeri VIRTUAL! As njerezore, as financiare e asgje bashke. Cfare Sinqeriteti ke ne kete mes? Zhduku dhe mu largo eshte thjeshte, zhduku dhe mu largo. Kur dikush s’do te flase me ne, eshte e drejta e tij.

      Kur ka “shqip” nick te tjere s’ka, kur vijne ato, ti s’je ketu. Gjuha eshte njesoj. Ka software (5 seconda kam bere te gjithe threadin) qe per fat te mire (tendin) nuk shkon me ne analize stringesh mbi 67%. Nga pesha/ menyra/ distanca/ perseritja/ hapesira/ shkronjave dihet kur 2-3-4 nick jane i njejti person. Per mua e di qe je ti por eshte ne Anglisht, pra jo prove ligjore. Te kishte te tille ne shqip sot do flisje me dike tjeter.
      —-
      Analizat psikologjike beji gjithe diten, te bie ate qe thashe dje:

      [18;18/ 24/03/2014/ //// LOIN, ja po ta kursej nje udhetim tek AMC. “My IP. 217.47.155.59″] Beji google asaj IP, une kam fuqine e nje qytetari te thjeshte, po s’kontrolloj British Telecom!!! Bere “under-notice” , futur tek ato me potencial per tu abuzuar, se Qytetari eshte ankuar. Kjo eshte faza 1. Formale.

      Ja, mos u lodh dhe per kete (te gjitha perpjekjet e mia, jane menyra per te thene se nuk po te provokoj, e per disa here te keerkoj te largohesh, ku je gabim/dhe/pasojat/ nje dite kjo do LLOGARITET) shko te: http://en.utrace.de/ Fut IP, ke nje harte. Hover, click. Del IP-ja, futur ne “range” te adresave te abuzuara/ ose me potencial per … te Kategoria [“-B” flag.] Cdo kompani ka rregullat e brendshme per kete. C = “llogje femijesh” -B = serioze (me aq sa jua kam mbushur une mendjen por pa prova- vec me ate qe me the dje: DO TE GJEJ/ DUA TE TAKOJ) B = sh. serioze/ A – eshte “kercenim per jeten/familjen” me te shkruar te qarte.) PRA- se te pelqejne skenaret Policore (me trojane) nese dikush merr mase private te me gjeje, Alarmon kompanine, cohet nje B-Flag, automatikisht. Publikisht njofton Stalkerin (qe po me dhunon) se kjo eshte Adrese e FILTRUAR e nen VEZHGIM, e del [‘[email protected]’] per kedo qe e sheh kete gje, apo Internet Provider nga behet kjo (tendin) Cdo kompani ne bote i di keto… te medhajat nga vende te zhvillura kur ti do te “thyesh” ate IP e te me hysh ne Kompjuter automatikisht te BLLOKOJNE. (ne cdo shtet STALKERs /DHUNA VIRTUALE denohen me ligj. Personi ose eshte Ankuar ne Faze 1. ose eshte ne mbrojtje policore) E neser IP juaj, do i leshoje te gjitha detajet qe ka, adresen/emrin tuaj. Ato duhen, qe ti te marresh/letrat/ lajmerim-paraqitje. Ti, pastaj shpalos “forcen, bukurine, trimerine, zotesine qe ke, e sigurisht BRUTALITETIN” e fundit nje prove me teper, jo vetem e ben me dashje, por ja ke vene qellim vetes per nje KOHE TE GJATE!

      Arsyet madhore qe te forcuan ty per jave te tera, se “une jam i qute, te shes mend, u pergjigjem keq te tjereve, jam anti-Berishe, Anti-Qose” sigurisht ligji i kalon ne favorin tend. Vazhdo.

      Te kam thene s’dua te flas. Nuk me intereson ti, as jeta juaj. Kur abuzon, dhe nen ligjin, je i gjetshem. Me le mua zoteri, te rri… i poshter, i keq, budalla, sido te duket ty. MOS kerko Njohje, ben Kercenime, shpalos frustracione, shantaze, presione. Dhe proteston “nuk jam AI” Kur nuk je ai…asnjehere s’te kam ardhur me te kap per krahu! S’KAM pune me Ty, nese nuk je AI=STALKERI. S’ti dua sqarimet.

      Une te “sqaroj” se te kerkoj te largohesh, dhe kete sqarim, disa here, e kam detyrim! Cfare hapash kam ndermarre une, ta bej te qarte qe po me shqeteson, e ne kete forme nuk po me le asnje hapesire, por tu drejtohem autoriteteve.

      S’je STALKER? IK.
      Kaq te thjeshte e ke!

      JE ti BRUTALI? STALKERI? Rri.
      —-

      Te them, nuk po bej shaka. Beje google ip-ne time! Nuk kam c’te bej me teper te kuptosh se po shkon drejt persektimit ligjor. Ketu e me pas te gjithe e ke bardhe-e-zi.

     • shqip March 25, 17:17

      Gia capito caro amico .

      Nji gje me cudit mua ne kte sindromen tende e cila do ishte, talenti qe ke per te inskenuar skenare ne koken tende,ke nji fantazi impresionuse . Eshte e paimagjinushme se si nji njeri si ti, vjen ne mendime se un tu paskam qepur ty (zgjou nga agonia ku ke ren hej, bim -bum) .
      Me gjithe fjalorin tend te ndyr dhe intepretimet e tua mbi ndjekesit e tu STALKER apo X UFO ,un thjeshte kam rreplikuar dhe kam kthyer pergjigje ,brenda nji komunikimi normale si te gjithe praptikojme ktu ,si njerez qe kane njifar niveli e kulture .
      Se me cfar problemesh okupohet koka jote ,mua s’do me interesonte fare ,madje as te te njohe ty ,porse gjithcka erdhi si rrezultat i nji komunikimi replikash te nxitura nga histeria jote . (Pastaj,c’kuptim do kishte buooh! Nqs je nji mashkull un nuk do kisha ndonji pretendim per ty, sepse jam nji mashkull mjafte potent e feministe i talentuar me permasa nderkombetare ,pra fli i qete ne ate aspekt )
      Nji gje dyshoj ne gjithe kte “rolin tend te viktimes” qe je duke luajtur ne gjithe kte perplasje te panevojeshme e cila do kishte te bente jo vetem me opinionin tend ne komentet qe ben ,por eshte grupimin ku ti ben pjes (“Analistat e shquar antiAl “) 😉 .
      Pra kerkon ne nji far menyre te hakmerresh kunder meje me te tilla idiotesira qe vetem se te c’vleresojne si njeri,para te gjitheve dhe sigurishte te semurin me keq .
      Gjithcka qe ti artificialisht fryn ne debatin normal ,ka te beje me ate se ti je pjes e atij grupimi “Analistash” vs te cileve un kam qen kritik gjithmon dhe kerkon te marresh revansh .. Pra eshte nji nder format me ordinere per tu hakmarre kundrejt dikujt qe te kritikon sepse mendon ndryshe nga “JU” . Me kto nuk dua te krijoj iden perfekte te absurditetit te gjithe ksaj Folie debatesh te panevojshem ,por me mendimin se asnji ne kte bote nuk ka te drejten ,te ofendoje shaje, kercenoj ,akuzoje pa te drejt se po e gjurmoj , MUA !!!
      Ne asnji lloj forme . Te kam shkruajtur si njeri ´me lart , (sepse un dij ndoshta shume me mire se ty ti lyej turinjt ty e kujdoqoft) ndaj ,kujdes e merre nen kontroll agrresivitetin tend e mos terrorizo te tjeret me ofeza e akuza te paqena.
      Nqs ti je nji nder njerzit e afert te krykriminelit salih berisha dhe mendon se me te tilla metoda te kamufluara mundet te me besh presion mua ,qe un mos te shpreh ate qe mendoj ne lidhje me putanat e kombit tim ,kunder terroristeve islamik , kunder armiqeve te gjakut tim ,pikerishte atyre qe ne kto 23 vjet shkaterruan me themel ate vend e te ardhmen e atij populli dhe timen njikohesishte ,gabohesh rende,lodhesh kot . Edhe ne dijme mire si funxionojn gjerat mbi kte platform interrneti (ku cdo klick, e komment i bere E-Mail i derguar ,kontrollohen ne kohe reale) dhe i kemi te protokolluara cdo koment tendin ,e natyrishte analizuar ne detaje ,nga njeri ne tjetrin ,madje kohen kur e ke bere nji koment dhe pas kujt komenti e ke bere dhe cfar ke shprehur ne komente,madje analizuar ate.
      Bota nuk fle dhe kjo Toke vazhdon sidhe me pare te rrotullohet “i nderuar armik”!

      Nqs ti do deshe te dije dicka me shume nga mua dhe ata qe shtrengohen pas teje ,un do te thoja se ; ” Pasi mbaruam rikonstruksionin e Anijes fluturuse Enterprise , jemi duke punuar per shpikjen e avionit te nendheshem ” Shpresoj te jem shprehur qarte .Per ty, me beso qe,as qe dua t’ja dij se kush je ti ,se cfar mendon ti , etj etj. Bej t’fala fisit “anal-istave” Mos me shkruaj me sepse s’dua te merrem me me njerez si ty ,per mua ti je nji nullnummer pra tema eshte e mbyllur . .:)

 43. Vëzhguesi F. March 24, 13:08

  @PAB!
  Sinqerisht nuk kam pasur dhe as nuk kam kurrfare deshire jo te debatoj por as te te lexoj ty dhe shenimet e tua qe u ngjajne shenimeve te nje rrugetari qe ka humbur jo vetem rrugen.
  Te paska hyre vetja keq ne qef kur thua se une nuk e paskam kapacitetin te keshilloj ty.
  Une nuk kam ndermend dhe as dua qe te keshilloj njeri aq me pak ty, por adresova nje kritikë ndaj “humorit’ tend, ne nje faqe ku problemi qe shtrohet nuk eshte çeshtje gallate, por edhe per menyren se si i drejtoheshe artikullshkruesit sikur te ishe pjese apo antar i redaksise se gazetes.
  Gjithsesi eshte problemi yt.
  Me duket se nuk te kam fyer , qe me tregon debatin me rrugaçet “ne tregun e zarzavateve”, dhe sa jam ne gjendje une, ne mos kerkon te tregosh eksperiencen tende andej nga je. Natyrisht qe virtualja nuk eshte njelloj me krahasimin tend vulgar.
  Nuk eshte ne doren tende qe te “replikoj” ose jo, qofte une ty apo ti mua.
  .Nuk besoj se e ke harruar shprehjen shqiptare se po hodhe do te presesh.
  Per dijenine tende zoteri nuk i perkas kristianeve te devotshem, qe kur me qellojne ne njeren faqe , tu kthej tjetren, por jam nga soji qe asnjehere nuk le kusur pa kthyer dhe perpiqem te gjeje festen (kapelen) qe te takon.
  Pastaj ju kerkoni te prezantoheni si njeri i gjezdisur, ndersa nga ana tjeter beni kercenime kercenime virtuale, te cilat nuk mund t’i justifikoje asgje.
  Shpresoj qe kurre te mos me lexosh dhe te mos marr vesh kurre se kush je , sepse te njejten ndjesi kam dhe une per ty dhe per ato ç’ka nxine ne kete faqe blogu.

  Reply to this comment
 44. P.A.B March 26, 22:42

  STALKER!

  Komunikimi ndermjet dy a me shume personave eshte: verbal, ne te shkruar, me mimike e gjuhe trupore. Si jepet mesazhi; me te folur, shkruar, sinjale, gjuhe shenjash, me zjarre/pasqyra ne koder a maje-krahi…s’ka rendesi per sa kohe qe eshte i kuptueshem per te dy palet. Nje “bisede” ka dhenes / marres; komunikim e kod; kuptim e mesazh; persa kohe qe arrihet kjo…Eshte njesoj si ne Rruge, ftyre, a ne tavoline. FB, Forumet, Twiter, mesazhet me telefon, email e ato te kompjuterizuara te formave te tjera; jane ne varesi te Legislacionit te cdo Shteti. Pa asnje lloj perjashtimi. Dunimet, kercenimet, fyerjet, ofendimet, ne shtrije kohe e me persistence; ne varesi te shkalles, denohen sipas ligjeve perkatese. Dikujt i eshte shkaterruar jeta per nje Tweet (me pak se 140 shkronja- nje student qe tha ne “pergjithesi” pa ju drejtuar kujt “mire beri qe vdiq!” per nje person tjeter) dhe dikujt i eshte komplikuar Jeta, per “harassment & stalking” per dite e jave. Denimet shkojne nga keshillime formale (nga Policia) ne gjoba dhe burgime; i.e Rekord Kriminal per Jete.

  STALKER, hajde ne blog, sot apo neser do postoj si ndiqen keto pune (distancat jane komplet pa vlere, s’shpenzoj asnje QINDARKE, a te udhetoj ne Shq apo Rusi!) dhe implikimet qe nje Rekord Kriminal le ne jeten e nje njeriu normal (me pune, shtepi, familje) ne raport me shoqerine, familjen, punet, financat, kredite, bankat, makinen, policine, ligjin e jeten ne pergjithesi. Qofte 1 dite burg = Rekord Kriminal. Sigurisht, “policia nuk vrapon” se merret me Krime qe kane Viktima te dukshme; por kush di te ndjeke etapat e ti dokumentoje, qe nga bizinesi privat (mbrojtje nga Internet Provider- faza1) deri tek Autoritetet Ligjore, di te vere Sistemin ne Levizje. Gjithshka eshte SISTEMI, sa te hyje dhe me pas fillon procesi. Pervoja ka treguar se STALKERET asnjehere s’terhiqen vete, nese pasojat nuk jane te Dukshme; humbje dhe penalizime; ne disa raste…ato vazhdojne per vite. Zakonisht ~90% e Stalkerve nuk njohin 1) “kompjuterat” 2) Ramifikimet e plota ligjore. Gjate dhe pas denimit jane te kushtezuar te ndjekin Terapi Mjeksore. me vendim Gjyqsor. Dua qe STALKERI im ta shikoje dhe kuptoje mire cdo Faze; kur ta shofe (dhe te digjet!) d.m.th. 2 here. Ka nje diference me kohen kur Paguan, sesa kur nuk dinte asgje e Pendohet pse u kap. Eshte mire te kesh nje Fund te ditur, sesa nje fund qe te vjen pa e kuptuar. Kjo shton dhimbjen 2here tek ta. Kete kerkon Shoqeria, ligji dhe Viktima; jo hakmarrje…por PAGESE, me ekstremen dhe ate qe Jep Ligji.

  Stalker do ta “Komplikoj Jeten” perkthehet po “Komplikon Jeten Tende!” E ke lexuar keq. 1) sikur asgje s’do ndodhe! 2) Si kercenim direkt qe dikush do te takoje ne rruge. Punet / jeta jane shume te thjeshta; gjithshka eshte rutine, mesatare e ne ne MES. Ne nje forum Britanik dy persona u zune me fjale, e lane te takoheshin. STALKERS jane ne te gjithe boten nuk jemi ne me te Keqinj. Bota ka turlifare Bishash-Psikopatesh. Nje person i III-te ne emer te “Prishjes se Paqes” ju drejtohet Autoriteteve dhe Policia i kapi ne vend-takim. Kur avokati i Pales “se mire” paraqiti dokumentacion se klienti i tij “kishte 85%” te drejte, vetem pranoi te takohen se tjetri e NXEHU; Gjyqtari tha: “s’me intereson fare! Dy persona qe takohen me leva dhe thika, te vene “nderin ne vend” jane te denueshem njesoj! 2 vjet Burg., per te dy. Dhe njesoj te denueshem jane ato qe i hedhin zjarrit bezine ne forume publike, ato qe thote te lumte, ja vene fajin Viktimes (kur personi pretendon qe ka STALKER- po bejne veper Penale ndaj tij- ASGJE TJETER NUK KA ME VLERE, dhe ne qofte ai krejt gabim!) dhe Stalkeri do denohet por dhe ai qe bie ne nivelin e tij. Ke Problem drejtohu ligjit” Me nje fjale tha…kur kerkon jete te Lire, Zbato ligjet.

  Ne hierarkine e Kriminalitetit, eshte keshtu: Vrasesit e femijeve; vrases serial; Pedofilet dhe perdhunuesit, pastaj –STALKERS. Zakonisht i lene larg “popullates se pergjithshme te burgjeve” se Kriminelet i urrejne me gjithe shpirt. Per viktimen e fundit qe kam lexuar- ka qene nje student (cun sh. i mire/ familje e mire) qe permbi 1 vit ja nxiu jeten nje femre ne Forume Publike. Veproi si manjak dhe pasi ajo i tha: Mu ZHDUK! U kap (sigurisht!) e u denua. Ne burg u vu te punoje ne biblioteke, personeli mendoi se gjithshka ka kalur, diten e I-re nje i Burgosur i nxorri syrin me laps. Kur dhe Kriminelet Brutale i urrejne STALKER-et…kaq shume, nuk duhet imagjinate te kuptohet pse Shoqeria ka mekanizma tu “prese doren” e cdokus ka te drejt ti urreje, izoloje, injorje apo ti denoje me cdo menyre qe ka. Nese Studenti do e kish vrare ate vazje do ishte “kriminel i respektuar” ne burg, si STALKER…urrehet nga te gjithe.

  (e di se po lexojne disa) Kete po shoh ketu ndaj meje. Nga nje Person i dhunshem (ne veprime/fjale) qe nderron nick e perdor cdo forme intimidimi, fyerjesh dhe kercenimi. = STALKER. Nese- STALKER – vetem ty- asnje tjetri qe na lexon, ty me 10 nick qe ke nderruar deri tani!- l/j/K/k/f/i/ etj. do te shohesh “fundin” dhe si shkon… hajde ne Blogun tim. Lexo, sot ose neser do Publikoj Menyren Proceduriale per cdo person te thjeshte, si ndiqet si vazhdon dhe si perfundon persekutimi i Nje STALKERI. Te vish ne nje blog, ne vetevete nuk eshte keq… mbledhur me te tjerat eshte nje fakt me teper qe tregon persistencen, insistencen, violencen dhe qellimet e tua. Ta shohesh Britani-Shqiperi si ndiqet kjo (a ne cdo shtet tjeter) hajde tek blogu, do e jap hap-pas-hapi. Aty ke detajet e ceshtjes, aty do publikoj cdo Dokument Ligjor qe coj e marr, ne cdo faze. E pas cdo faze, do shikosh qe nje dite (varet nga ti sa shpejt kalon ne piken kulmore) kjo dale dhe nga kontrolli im. Kam force deri ne moment qe Autoritetet nga 2 shtetet fillojne komunikimin me “leter-porosi”

  Ngacmimi, ofensa, turperimi, komunikimi agresiv, cenimi i Dinjitetit e lirise te kujdo; jane vepra PENALE, si ndaj nje te pastrehi ne rruge, si ne pune, si ne shtepi, si tek dikush qe mbulon ftyren me shall/shami, si ne forum tek dikush me emer apo ANONIM. Nuk tu desh asnje shkak, se eshte per kadarene a qosen; ato jane njerez me te mira e te meta; Kombin e ceshtje madhore…ne fillim Vjen Njeriu dhe Respekti te drejtave te tij; as Berisha dhe Shqiptaria; sikur flas per ligjin apo jam haptaz anti-berishe; as kur jam “asnjanes apo i qute” asgje s’te jep justifikime. Mos-dashja, frustrimi e xhelozia, jane te lejueshme (ne fund te gjithe kemi ndjenja) STALKER eshte VEPER PENALE.

  Reply to this comment
 45. P.A.B March 27, 05:08

  STALKER – po bej nje prezumim te fundit qe je VERTETE Cub, (ne jete reale) ke bere burg diqysh e nuk pyet, e s’ka kush te ben gje. Ta dish qe dhe nje shtet prej Kartoni, e shkaterron Individin. Persekutimi Penal nuk eshte gjithshka,ka me keq. Kesaj do i shkoj deri ne fund; me pas ka Padi Civile. Do marr demshperblim. Majfton nje Prokure – autorizim per dike qe njoh a nje avokat standart. Nese do arrij Penalen, Civilja eshte sh.sh. e thjeshte, “stampa e demit” eshte dhene. Plus, ne ceshtje civile niveli i proves eshte me i ulet. Pa te urryer, pa asnje pasion. Eshte ceshtje kohe. Shtepi, makine, llogari Bankare “ngrihen” e Permbarimi ben cdo pune; shet 10x me pak ne vlere. Marr Parate qe me Takojne per “Harassment, alarm & distress” e “cenim te dinjitetit njerzor” dhe “kufizim te lirive te mija” KESHTU SIC JAM. Anonim, jam njeri. Sic je dhe ti. S’do me ndaloje asgje. Pa meshire as kur “te njihesh” e aq me “pak kur te paguash” Jam i thate, e do te djege trupi e kurre s’do me degjosh ne person. Nje e mire do dale, ato 2-5-10 milion leke qe do te hiqen ty, kalojne tek nje Shtepi Femijesh ne Shq. Per sot-e-neser, e kam nje kothere buke.

  Nese vendet do ishin nderruar, e do me jepje ti mua IP tende, brenda 5 min, do e kaloja ne Fazen2. Nje email Policise Shq. + nje cc per “Dhenesin tuaj te Internetit” Nga e para me duhet vetem Incident Report (no. Protokolli) email pergjigje; te dyten do e beja “te kthenin leket pas” e te mbyllin internetin. (sigurisht, ti do gjesh tjeter, a internet kafe, ky nuk eshte qellimi im, e as fundi) Behet 2-3x. Policia do kohe (e mund) te levize; biznesin, di si e ve ne levizje; qe kur te me lexojne…te hidhen nga karrigja. (nese nuk eshte i bazuar ne nje kasolle) Me ke lexuar qe jam “keshilltar biznesi” (kam qene deri vone) dhe 1-ne-5 pikat themelore, kur shkonim ne ndihme / konsultim te tij; eshte “Cyber Threats” Beso, kur kam qene ne gjendje te mbroj Buken e te Tjereve, 3 shkronjat e mia…u dal zot. Proceduren e ankimeve i kam me “template”e legjislacion perkates, shtoj vec date/ore/ incident. Jane Letra te Formuluara ne Menyre Standarte e Formale; nga avokate te zote. Sot, nje biznes qe nuk ka prezence on-line, nuk ekziston. Kompetitoret, dashakeqesit, problematiket (e stalker individuale) i godasin aty. Ne do me kerkonte kush keshilla si individ – si te veproj, do thoja; MBYLL FAQEN, mos ju pergjigj! Vete, s’do ta bej, “varferia internetit shqip” na la duke mbyllur faqe; agresione banale, virulence ekstreme; urrejtje e vec urrejtje, anesi/ politike dhe rrugaceri! Besoje (eshte ne interesin tend!) nuk jam njeri madh, as Emer, as analist (2-3 pelqej – te tjeret i quaj Mercenare!) as gazetar, e as Intelektual; jam njeri sh. i vogel. Nese kam eksperienca eshte puna ime; kur dua ti ndaj ne publik…cdokush me lexon a iken. Me kane thene “ti them atij thanos” e kam menduar te bej “shenime udhetimi” kush lexon-lexon, por s’dua te behem sebep te shahet gazeta nen emrin tim. Botohem ne cdo organ te shtypit Boteror, po te dua. (e kam bere, gjithmone anonim, e rralle) Nuk jam gazetar! Jam botuar ne gazeta Shqip, vite-vite me pare, as kerkoj honorare as kam dhene emer. 1-2-3x per vit. 5 vjet pushim, 2x te tjera. Kur ke nje “grievance kaq ekstreme” kunj a dicka qe te “shpon ne zemer” ne ate menyre qe me ke lexuar, kishe rastin qe kur i thashe Redaktorit tek Rubrika Pyetje: “S’me njeh. Me ke botuar. Dikur, une e ti kemi shpetuar jeten e nje femije!” Shume mire mund te beje “challenge” ne Forme Publike! “O, P.A.B. do te elaborosh me shume? Ose une te them qe eshte BULLSHIT!! Aty une do zgjidhja 1) te hesht (e drejta ime) ngaqe kam genjyer, a s’dua te flas. 2) te shpjegoj, direkt “poshte hundes te redaktorit” si ka qene rasti – dhe si me nje “artikull mund te shpetohet jeta e nje femije” Anonim, me emer cfaredo. Se mu dhimb, me e ndershme se te coj £50 per meshire, qe ne fund s’do kish shtuar asgje! Pas pergjigjes time, ishe i lire te thoje: “o thano, po ja fut kot ky?” Do fusja dhe emrat e dy “analisteve” te njohur, qe folen per te njejtin problem, por zeri i tyre nuk u degjua. Jo se jam une me i mire, por qelloi shanci, nje here. Mund te pyeteshin ato…kush eshte ky anonim qe flet “cmenduri te tilla” e vertete kjo ceshtje? Po. E vertete! 1 dekade me pare. Deri ketu gjithshka do ishte normale dhe njerezore. Te qenit anonim nuk na ben me te keqinj apo te mire, eshte zgjedhje e kujtdo; ne jemi ato qe jemi. Pranojme njeri-tjetrin se keshtu duhet bere; e kur s’duam ti flasim dikujt eshte e DREJTE E KUJTDO. Ekzakt si ne jete, pune e rruge. KREJT NJESOJ. Kur i versulesh dikujt: me c’ke pse s’me flet…je i nxehur; nje here Lejohet. Dhe 2 dhe 3. Kur fillon ta ndjekesh, fyesh dhe ofendosh; dikush te bie me cante kokes dikush kerkon ndihme tek ligji.

  Pse vi une ketu, ti e disa po “dridheni” qe te gjeni pergjigje! Harroni – MUND TE MOS E LEXONI FARE. FARE-FARE! Sic bej une me ju, a kushtdo. Vec eshte e pamundur kur dikush te flet direk nen postim. Nje kujton se “luftoj me mullinjte e eres” (ma ka thene vete) tjetri “po na shet mend”!! Vi se jam Interesaxhi. KUPTON???! Vi se dua nje media te forte, se admiroj Thanon (se njoj. s’me njeh) e gazeten, dua ta bej kete nga Poshte, aq sa ka force nje postim. Vi se shqipja ka norma e edukate. Shqiptaret jane si gjithe te tjeret, te zgjuar e budallenj, agresive e me kulture, normale e psikopate; dhe nje Det i tere ne mes – Shqiptari normal/mesatar. Vi se jam Ekstremist ne nje ide te cmendur qe kam, FUQIA E MEDIAS. Jam gati te duroj “5 Kryeministra te poshter” per “5 editore me integritetin e z. Thano” (me nje, nuk fuqizohet media.) Vij sepse e di qe mua “nuk me duhet Shq” e jetoj pa te, sic jetova per 20vjet+, por nuk parandaloj dot Femijet te mi te kerkojne “gjakun” neser! S’dua ti shihni ne 10-20-30 vjet (kur ju tu kene rene dhembet) duke qare ne TV-Shqiptare, si te pa-fare duke kerkuar “rracen e babes” e me…PERKTHYES!! (a thashe jam interesaxhi?) Vi se kam pare median e Forte te bej kryemistra qe s’shkojne as ne banjo pa “valixhen berthamore” te lepihen si servile Editorit te nje media; e kam pare forcen e saj. Besoj se media Shqip ka ngelur “kontrollori i Fundit” deri sa te dale gjenerata 3, femijet tane. PRANDAJ Vi. Se jam individualist, pa thirrje as kerkoj bashkim. Media e ben apriori, na perfaqeson ne; sa me shume e sa me normale jemi ne…me e Forte behet Media. Vi se ndihem mire te shkruaj Shqip, ne jete te perditshme se kam kete mundesi! Kam cte them, e di qe nuk krijoj problem me kend; kush me flet normalisht! Vi, te flas me njerez te mire, jo me idiotin qe shkon poshte shkrimit te nje Shqiptari te Urte e te Mire-Shkolluar (Dr. I Shkencave Politike) dhe bertet: ja ke fut kot ti je idiot, po na shet men. Per ate nuk vij. As kam ardhur per ty, STALKER. As per ty s’do ik. Sic jam i vetdijshem se “pa moderim” platforme, pa precendente Juridike ne Sh (s’kam lexuar te jete persekutuar 1-STALKER Virtuale) akoma jemi ne epoken e wild-west.

  STALKER, ne 2-3 ngacmime indirekte (nderrove nick a ishe njesoj) ke pare se kam kujtese te mire (te kam provuar me link/kohe, ku je gabim dhe 1-2 here gjithmone ne fillim…te jap nje dalje te ikesh, ose me “miqesisht! Ose me humor. Mbaj mend (ne te tjere) se kur te thone 1-2-3-4 faleminderit/miqesisht/ me respekt; po te “tregojne dhembet” s’ka aty as miqesi, as respekt e as falenderime; gjuha Formale s’lexohet mire nga shume njerez. Sidomos ato qe jetojne (dhe i ka mundur) me INFORMALITETIN. Kupto se do rreshqasesh dhe po “krijove identitet te ri anonym”… vetem nje reference tek e shkuara mes nesh do me bej te te njoh. E bere kete dy nete me pare. Dhe sa te maresh pergjigjen Penale (bertas shume, s’me turperon statusi i Viktimes; kam pas nje pervoje 1000 vjecare qe mbeshtet Viktimen dhe underdog, shteti ve ne dispozicion cdo mekanizem te tij) te garantoj qe nuk do ta le me kaq. Do marr ate qe i takon cdo VIKTIME — Penalizimin ndaj teje, + Demshperblim CIVIL.

  Mba nje sy drejt blogut, jo se te duhet inkurajim te besh ate qe ben per MUAJ! Aty do kesh “c’mund te bej une privatisht” e nese dua te te diskretitoj publikisht, me emer, foto e adrese. S’do ndodhe kurre, dhe po me dogje shtepine shkoj 1) tek policia. 2 ) siguracionet. Vetgjyqesine ta kam lene ty. Do paguash 3x. Ne ane: Penale. Finaciare e Humbje besueshmerie/ opinion/ statusi ne jete. (Nese ke) PSE NUK TE NDAHEM? Sepse akoma nuk di nje rast te vetem, QE NJE STALKER TE KETE PUSHUAR DHUNEN Virtuale-Reale NE MENYRE VULLNETARE pa nderhyrjen e nje Force Madhore Supresive – ose nje dajak i mire nga dikush ose SHTETI LIGJOR. Une nuk jam rrugac, besoj ne ligje!! E di qe do vazhdosh, di qe do vish prape. Vete a ndermjet avokatit (tuaj) te gjitha, do i lexosh serish. Jane dokumenta, sa me shume te kete te tilla, me shume “do ja sjellin mendjen verdalle!” njeriut te ligjit qe do hedhe ne tavoline 5cm dosje te trashe e do te thote, nje dite: “100 shance te dha, te gjitha ti ka treguar me procedure; prape s’arrite te mbahesh? Ti Qofsh.” Kjo do e shtoje…ate qe qe po kerkon me nje Kembengulje Brutale – denimin/pagesen. Ne blog do lexosh si behen dokumentacionet, precedentet, si dhe “shtetet e lodhura” (thuaj Shq) veprojne … ose detyrohen te veprojne. Si njeriu me humneren para mbyll syte e vazhdon te ece. S’ka Zot ta ndaloje deri sa dikush “ta kape me dhune” per qafe e ti THOTE: Njeri ku po shkon? NDALO. STALKER- ti e ke humbur kontrollin cfaredo te thuhet. Une e di cfare po bej.

  S’duam as te ngaterrojme kend as t’na keqkuptoje njeri. Shpesh ne moment te nxehte behen ngaterrime (nga une a kushtdo) si dhe efekti juaj zinxhir (kur te papjekurit futen pa e kuptuar c’po ndodh, kane mentalitet qe i sheh gjerat sipas rregullave/ bakgroundit, perceptimit te tyre) krijon probleme. I kerkoj falje nese dikush eshte ndjere keq nga fjalet e mia. Nuk kam pasur parasysh te cenoj asnje. Thjesht kam NJE STALKER VIRTUAL. Pretendoj se ka Veprim PENAL. Nese Autoritetet Ligjore me lene ne balte, ngelet per tu pare. Si kam bere me pare keto pune (S’kam pasur stalker ndonjehere) por e di si eshte cdo hap. Kur kam “mbyllur krizen” ne shkalle te madhe…(per bizneset) mese nje here, besoj se di ta shkallezoj dhe poshte; tek Individi-Vetja. Veti baze e cdo krize eshte:

  NESE NUK PERKEQESOHET, (per nje fare kohe) ASNJEHERE NUK BEHET ME MIRE!


  Asgje personale, me askend.

  [‘STALKER – merr pjeset qe jane per ty. “Kuriozet, qe hidhen e shtojne tek flaket” marrin ate qe s’eshte per STALKERIN; i ndajme punet. Kush s’me do si Tip, s’ka pse lexon eshte i lire ta beje. Sic dhe une si nderhyj askujt. Bashke… “Shihemi ne LIGJ” … Ke vendosur “te ma nxish jeten” Jam i detyruar te mbrohem deri ne fund, deri kur Autoritetet te BEJNE te ndalosh kundrejt ~ Pageses per te Gjitha Aksionet e Tua. Stadet, do i gjesh ne blog. Une ne kete teme nuk paraqitem me. As nuk te flas tek te tjerat. Evidence, po mbledh, si te kam Njoftuar. Ndihu i lire te Ankohesh per mua, (dy te dhena i ke/ Blogun+IP-ne!) Nese ndien qe te kam ngrene te drejten e je “njeri normal qe u nxefe pak (disa jave/muaj) merr 5 fjale/fjali te miat… e jepja nje avokati. Ai te sqaron sa gabim jam. Tani, qofsh: 1) njeri normal qe Perkohesisht u vet-egersove e te dha zemer anonimati relativ 2 ) njeri i keq, qe je mesuar me vepra kriminale. 3) STALKER i pandalshem. Sido/kushtdo te jesh; gjen veten ne dy postimet e fundit. ]

  Reply to this comment
 46. DRENICA E KUQE December 3, 07:06

  Duhet pare me kujdes mbeshtetsit e Qosiqit, si komentusi “plaku i mocem” etj! Ndersa e verteta eshte kjo: Ai Hamit Fazliu qe “Dita” ia publikon shkrimin, sa di une eshte nga Drenica dhe nuk e ka zgjedhur kot se koti Qosiqi per asistent te vetin, per ta pasur krah “Drenicen” qe e ka “mashtuar” gjithmone! E gjithe bota shqiptare nen sundimin e Jugosllavise e Serbise e dine qe te gjithe “shqiptaret patriote” qe kane ardhur nga trevat shqiptare te Malit te Zi, Serbise, Maqedonise e Presheves ne Kosove kane qene agjente te sigurimit serb e jugosllav (UDB-KOS) dhe kane spiunuar intelegjencen shqiptare te Kosoves, pos asaj qe ka qene krah i tyre ne Kosove! Prej Qoses e qosiqve tjere ka ardhur lufta e UCK ne kete shkalle poshtrimi dhe duhet te kini shume kujdes per ata qe levdoni, kur ata i çonte ne qiell Tita! Thone disa se “E njohim Titon e titizmin … por nuk dime qe ne kohen e Titos te jete bere genocid ndaj shqiptareve te Koseves, apo ata te kene qene ne prag te urise”. Me kete “teori” duhet te “pajtohemi” ngase te vetmit jane ata si Qosiqi, Hoxhiqi e iqe e iqe te tjere qe nuk kane pasur uri ne Jugosllavi dhe as ne “Kosmet” dhe as nuk eshte bere “genocid” ndaj tyre… Titoja pat zgjedhur e shpikur nje metode tjeter gjenocidi “pambukun”… Shih numrin e e familjeve te te perndjekurve e te burgosurve shqiptare ne Jugosllavi dhe do shihni permasat e gjenocidit dhe etnocidit qe ka bere Tito bashke me qosiqet!…
  Ndoshta mjafton kaq per ju “trimat” e Rexhep Qosiqit!…

  DRENICA E KUQE

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*