Veliaj pyet kryeqytetasit: 3 gjërat që kanë nevojë për ndërhyrje urgjente?

July 15, 2015 15:19

Veliaj pyet kryeqytetasit: 3 gjërat që kanë nevojë për ndërhyrje urgjente?

Cilat janë tre gjërat që kanë nevojë për ndërhyrje urgjente në Tiranë? Kjo është pyetja që kryetari i zgjedhur i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj u drejton kryeqytetasve, në profilin e tij në Facebook.

Natyrisht sugjerimet janë të shumta, që nga lulishtet, masat ndaj qenve të rrugës, ndërtimi i trotuarëve etj.

Veliaj shkruan se tashmë duhen përveshur mëngët për të nisur ndryshimin e shumëkërkuar. Nevoja e parë që jep vetë ai është puna. “Tirana ka nevojë për më shumë punë, punë, punë!”, shkruan Veliaj.

“Edhe pak ditë – gjer sa të ndodhë kalimi i stafetës në Bashkinë e Tiranës nga KQZ – përveshim mëngët për të nisur ndryshimin e shumëkërkuar në qytetin tonë. Tirana ka nevojë për shumë punë, punë, punë! Na tregoni cilat janë 3 gjërat që, sipas jush, kanë nevojë për ndërhyrje urgjente në Tiranë?”, pyet Veliaj.

Ndërkaq, po sot Gjykata e Tiranës ka pranuar dhe shqyrtoi kërkesën e Veliajt për verifikimin e mandatit. Gjatë seancës, vetë Veliaj nuk ishte i pranishëm.

July 15, 2015 15:19
Komento

26 Komente

 1. i ri July 15, 15:47

  Puna e pare ,,,,,,!
  Nderroni emrin e rruges l.Rugova ne rruga “Deshmoret d 4 shkurtit ashtu si ishte dikur.Memorjen tone kombetare nuk mund ta vrasin disa spurdhjake tradhetare e kolaboacioniste. Pastaj me radhe ,te vendoset rregulli pastertia,te lirohen rruget e trotuaret.Te vihet nen kontroll tregu i lire,agrobizneset ,.Te eleminohen menjehere hajdutet e te paaftet nga zyrat,,,,, Mbaj premtimet,,,Pune te mbare e suksese Erion presim e besojme shume nga ti.

  Reply to this comment
  • une July 15, 16:09

   Te mos lejohet te therren bagetite rrugeve e te tregetohet mishi neper rruge, por te jene therrje te kontrolluara e mishi i kontrolluar e i tregetuar sipas standarteve higjeno-sanitare…

   Reply to this comment
   • fiqo July 15, 18:10

    Keshtu pyeti edhe Tahiri kur u be minister, si e doni policin na pyeti. Pastaj sngeli polic pa na vene gjoba neper lagje. Lerini keto shfaqje pa shije. Shif mos tja japesh tenderat Kocos dhe Lsis. Lyji dhe floket bjonde se Rama na premtoi nji femer ne bashki.

    Reply to this comment
  • nazim July 16, 02:40

   Ashtu sic a thote dhe Rezevuari me poshte:

   E para:
   UJE 24 ore.

   E Dyta:

   Sistemi i pastrimit te rrugeve dhe nxjerrja e plehrave duhet permiresuar duke studiur si e ben bota e qyteteruar. Mos te lihet ne dore te xhambazeve. TIRANA DUHET TE JETE E PASTER.

   E Treta:

   Rregullimi i rrugeve

   Duke bere keto, e te tjera hapen vetvetiu VENDE PUNE, sic e thekson dhe vete kryetari i ri.

   Me kembe te mbare!

   Reply to this comment
 2. grazi July 15, 16:17

  te maresh nje eskavator 24 ore non stop, qe te heqesh mutin mullar qe eshte bere per25 vjet. hajt me krahe te lehta e bythe te forta.

  Reply to this comment
 3. Illo July 15, 16:18

  Erion Veliaj ka dhene prova se eshte ndryshe nga te gjitha rrymat politike te tranzicionit shqiptar . Eshte njeri , qe beson te puna e tij dhe e bashkepuntorve . Kam besim te verber se ky djale do ta beje Tiranen qytet aerobik , ku mund te jetohet me mire se sa te shkon ne mendje . Une kam 20 vite jasht dhe mendoj te kthehem , per te perforcuar bindjen , se Erioni eshte ai qe I duhesh Tiranes . Puna, ne te tera kohrat , ka vujtur , per faktin se nuk I eshte gjetur I zoti I pershtatshem . Kete radhe votusit nuk gabuan . Flasim pas nje viti dhe ne vijim . I. Foto

  Reply to this comment
  • Lili July 15, 18:35

   Edhe halla ky tiranas ,qe ‘ndegjoj’ qytetaret gjate fushates nuk e di se Cilet Pune duhet me ndreq? Cdo dite do na pyese? OK,ate here pezullimi i leurs ndertimi tek hyrja e Parkut!

   Reply to this comment
 4. fteri July 15, 16:33

  *****Tirana me ne funde Gjeti nje kryetar vizonar ,puntor per te hartuar nje program te qarte shpetimi te Kryeqytetit,te çlirimit te tortuareve,te perparimit te Tiranes,te perpunumit te nje strategjije dhe taktike qe te marre parasyshe raportin e forcave pluraliste ne kshillin bashkiak,per marre mendimin e te gjithve ,qe te orjentohet ne baze te kushteve per ta quar Tiranen ne nje zhvillim te pa pare ne nje fitore duke pleqeruar dhe bashkerenduar me shoket duke I dhene nje trajte te plote zhvillimi Tiranes.+++++++++++++++++++++++++

  Reply to this comment
 5. fteri July 15, 16:47

  *****Tre nderhyrjet me emergjente qe ka nevoje Tirana….. tani ne kohe vere mendoje se jane:1-Pastrimi I qytetit nga mbeturinat .2-Shtrimi I rrugve neper lagje (qe na ndotin me balte e pluhur)3-Dizfektimi I vatrave mushkonjave ,dhe kryesorja ZHdukja e minjeve ,sidomos neper tregje te ndryshme ushqimeve dhe zarzavateve,magazinave ,kanaleve te ujrave te zeza ,pusetave etj.faleminderit.+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++=.

  Reply to this comment
 6. sokrati July 15, 17:58

  Te faleminderit “i ri ” ! Qenke ne mendimin tim .Edhe para dy ditesh kam dhene te njejtin mendim. Puna e pare qe duhet te beje keshilli i bashkiak duhet t’i ktheje emrin rruges “Deshmoret e 4 shkurtit” Nuk duhet ajo rruge te kete emrin e nipit te Xhaferr Deves” Duke lexuar emrin “I.rugova” ns kujtohet menjehere xhelati Xhaferr Deva …….. ndaj them : Posht tradhetaret e kombit si te vjeter e te rinjte. Lavdi gjakut te 84 deshmoreve te vrare ne pabesi e te pafajshem naten e 4 shkurtit ……. !Emrin e rruges e ndryshuan po tradhetaret e miqte e xhaferr Deves,te cilet urdheruan per te vrare popullin me 21 janar 2011 , ku skuqen bulevardin me gjakun 4 te vrareve , qytetare te pafajshem..U vran 4,po mund te ishin vrare e dhe 84 ,e do barazoheshin me Xhferr Deven…… Edhe njehere te falenderij per mendimin e shfaqur ,o i ri. Pershendetje nga myzeqari Sokrat.

  Reply to this comment
 7. Rezervuari July 15, 18:01

  Depozitat e ujit mbi tarraca. Turp i botes na bejne keto depozita, burim infeksionesh, shperdorimi, kostosh indirekte, konfliktesh, degradim i soletave mbajtese, rrezik, turp per panoramen e qytetit.

  Furnizimi me uje per 24 ore, tashme pas 25 vjetesh tranzicion duhet te gjeje zgjidhje.

  Reply to this comment
 8. fad July 15, 18:06

  Urime me krah te lehta dhe jo gjumash.
  Per mendimin time 3 gjonat qe jane emergjente jane;
  1 Pastrimi I plerave dhe I kazaneve te plerave, dhe hapjen e banjove publike
  2 Pastrimin e hapsirave mindis pallateve, ngritjen e kendit te lojrave per femijet
  3 Shtrimin e rrugeve se eshte turp Tirana kryeqytet me rrug te pashtruara, vendosja e sinjalistikave te qarkullimit, vijzimi I rrugeve her pas here.
  Gjonat jane te shumta por ishalla me guximin me dhe isiativen tende themi se Tirana duhet te behet qytet europian, respekte.

  Reply to this comment
 9. petrit July 15, 18:08

  Ju lutem te na riktheni gjithe trotuaret qe i kane zene maskarenjte ane e mbane Tiranes dhe qe kur te kalosh, duhet te spostohesh ne rruge apo te ferkohesh me bythet e pijaneceve qe shtrihen neper karrike e jargavisin gjithe diten. Vaj halli kur je edhe me familje. Ju luten na i riktheni se kemi vendosur te jetojme ketu dhe mbetemi me shprese se do e beni nje gje te tille, nese jo, na thoni te te ikim dhe ne dhe Tirane te mbetet halja e madhe e pijaneceve qe kudermojne ngado rrugeve.

  Reply to this comment
 10. Pensionistja July 15, 18:25

  Pastrimi, pastrimi, pastrimi,
  Gjelberimi, gjelberimi, gjelberimi,
  Rruget, rruget, rruget.

  Reply to this comment
 11. Artan July 15, 19:09

  Tirana ne rradhe te pare ka nevoje per mbikalime se vjen vjeshta dhe dimri dhe ecja me makine ne Tirane kthehet ne tmerr, ky duhet te jete prioritet i bashkise,, ne rast se nuk realizon kete gje dmth do ia fuse gjumit me keq se ish-kryebashkiaku tramvajs..se ujin 24 ore sigurisht nuk e siguron dot pas 25 vitesh permbysje diktature, lulishte sigurisht nuk ka ku i ben, cfare i mbeter te beje tjeter? Gjume me buzeqeshje duke mermeritur pune pune?

  Reply to this comment
 12. Mark uk July 15, 19:12

  Se duhet te siguroj pune mbi 40% te popullsis se afte per pune.Po ka gjet gomar e tallet me ta.

  Reply to this comment
 13. Kris 1 July 15, 20:37

  shko ne zyre
  dil nga zyra
  mos shit me fiq

  Reply to this comment
 14. luluezim basha July 15, 20:52

  te behen disa hale ne tiran se se u shuros komlet tirana se skan ku te behen shuren njerizt kjo esht e habitshme po esht e vertet

  Reply to this comment
 15. Aqo July 15, 21:11

  Mark,sepse te vjen goja ere fekale ,per te mos e thene shqip………….

  Reply to this comment
 16. besoj te vota ime July 15, 22:41

  kam besim dhe te votova.
  sot prona e perbashket,tarracat e pallateve jane kthyer ne private nga katet e fundit.
  te kafe roma, pallatet agimi jane ndertuar shume paleje,gjate fushates se votimeve,dhe ballkone te cilat grupet inxhinjerike duhet ti verifikojne, ne qeender te tiranes,afer bllokut.
  mos patja e administratorit te pallateve agimi qe ne vit ndertimi 1954,sjell edhe abuzim, se vihet reklame AMC, pa leje te banoreve nga qytetari qe zapton e blokon taracen , vjedh korent per ndricim te reklames dhe mer qira ne NBG,per perfitime,se nuk e kontrollon ligji.
  qytetari G.TAVANXHIU,vjedh energji dhe dikush e mbron derisa ka mare leje dhe per reklamen AMC, te verifikohen firmat e banoreve te shkalles 6.
  sektori inxhinjerik duhet te studjoje ndertimet mbi taraca,e balkone pa themel,ndertuaar nga nje teknik, pa licence sala, te shkalla 2 , ku ka bere edhe taracen shpi.
  jane me rezik,pallatet agimi.

  Reply to this comment
 17. pas fasades July 15, 23:04

  z.erjon,
  uroj suksese ne punen yuaj si krytar i bashkise semetropolit.
  jukujtoj se duhet ti vleresoni, dhe i vleresoji edi si kryetar bashkie me2005, kur i leu pallatet e unazes ,shtesat, ballkonet paleje i leu dhe i beri si fushe shahu.
  por lyrerja u be vetem ne fasaden nga rruga kryesore barjam curri, ndersa brena ballkonet nuk lidhen nga themeli,por fillojne kati 3,4,5,6,dhe po u keputen,loja e shahut nuk del remi

  Reply to this comment
 18. plaku i mocem July 16, 01:49

  Z.Veliaj!
  Kontrolloni trotuaret ne Tirane.Eshte per te vene kujen,trotuare te zene nga shtesat e pallateve,Shkon te trotuar,papritmas te shfaqet pallati,zbret nga trotuari ne rruge,ku rrezikohesh nga makinat,pastaj hypen perseri ne trotuar.Trotuar quhet ky?Ne “Kodra e Diellit”trotuaret jane vetem sa te vesh njeren kembe, sepse kemben tjeter duhet ta mbash ne rruge,sepse privatet kane afruar gardhet e oborreve te vilave te tyre ne kurriz te trotuarit, pjeses se qytetareve.Pra u eshte grabitur trotuari qytetareve.Po te futesh ne lagjet e Laprakes e njejta gje.
  Kerkohet Master plan dhe task-force e paisur me Diagac per hapjen e trotuareve per publikun-kjo eshte nje nga 3 emergjencat e Tiranes.Natyrisht qe nuk eshte pune e lehte.
  Z.Veliaj!Kthejani qytetareve trotuaret,te mbeteni ne histori.

  Reply to this comment
 19. astrit July 16, 08:16

  rregullo personelin e bashkise duke caktuar njerez kopetente,prano dhe zgjidhe te gjitha ankesat qe vijne nga qytetaret brenda nje kohe te shkurter

  Reply to this comment
 20. Mark uk July 16, 08:16

  Aqo:Po ju c patet.Me sa duket nga qe tu ka mbush goja mute te kan humbur edhe shqisat.

  Reply to this comment
 21. lejlek May 11, 12:58

  Vetem ne TIRANEN e Shqiperise ka gardhe dhe mure detoni qe zene rruget e njerezve, turp!
  Edhe ne fshatrat me te thella te greqise nuk lejohen gjerdhet pale me muret.
  Lagjia e re e Astirit ne drejtim te Yzberishtit …nje qytet i tere pa rruge kembesore ….mund te kalohet vetem me makineJO KEMEBESORE , JO BICIKLETA.
  Dhe ne mes te rrugeve gabina elektrikete cfaqen si fantazma ne mes te baltes e pluhurit….
  Por per cudi te gjithe banoret thone “jemi nga kryeqyteti”
  PARADOKSALE….Shqiptarshe.
  Rregullo rrethinat pastaj shkoi qendres mendoj une si i erdhur nga pyjet e fshatit….

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*