“Më dha 50 mijë euro kapar dhe foton…” Gjykata lë në burg biznesmenin e gazit

February 3, 2014 23:58

“Më dha 50 mijë euro kapar dhe foton…” Gjykata lë në burg biznesmenin e gazit

Gjykata e Krimeve të Rënda lë në fuqi masën e sigurisë “arrest me burg” për biznesmenin e gazit, Ilir Karçini, i cili akuzohet se është porositës për vrasjen e biznesmenit Pirro Bare. Seanca gjyqësore u zhvillua me dyer të mbyllura dhe zgjati vetëm disa minuta, ndërsa biznesmeni Karçini u mbrojt nga ish-kryeprokurori, Theodhori Sollaku.

Karçini u arrestua më 1 shkurt 2014 pasi dyshohet se ka paguar 120 mijë euro për ekzekutimin e pronarit të ”Porto Romanos”. Ai pretendon se nuk ka pasur asnjë arsye të paguajë apo urdhërojë vrasjen e Bares.

Por Sinanaj ka dhënë indicia konkrete për kontaktet mes tyre. Është fjala për katër takime me Julian Sinanajn, dhe një foto e përbashkët ku Ilir Karçini ka qenë së bashku me biznesmenin rival të tij Piro Bare, çka janë prova kryesore e Prokurorisë së Krimeve të Rënda, që provojnë se biznesmeni 44-vjeçar ishte porositësi i atentatit. Në një rast, ka thënë Sinanaj, bashkë me Genis Mëhillajn e kanë takuar në zyrë Karçinin, ku ky i fundit i kishte dhënë edhe 50 mijë euro kapar, ndërsa pjesa tjetër prej 70 mijë eurosh do t’i jepej pasi të kryhej vrasja.

Grupi i hetimit ka bërë edhe një provë, duke i dhënë rreth 20 fotografi të ndryshme Julian Sinanajt për të provuar deklarimet e tij, dhe mes tyre Sinanaj pa hezitim ka identifikuar Karçinin.

February 3, 2014 23:58
Komento

19 Komente

 1. beni February 2, 08:46

  Denim maksimal edhe per kete maskara.

  Reply to this comment
 2. Dashnor Kozaj February 2, 14:54

  Cfare te thuash. Kjo eshte pasoja, e demokracise ,Killera me Pagese .
  Duhet ,studiuar dhe analizuar shkaku.
  Ne diktature,sundonte diktatin kupola shteterore ,me gjithe fuqine e saj te perbindeshme.
  Persa i perket ,aspektit ekonomik,ishte ;

  Prona shteterore mbi mjetet e prodhimit .

  Kjo eshte celesi i gjitheckaje , qe po ndodh sot aty ne Shqiperine e kthyer me koken poshte ,nga anti shqiptaret .
  Dihet qe kthimin e Shqiperise ,me koken poshte ,nuk e kane bere shqiptaret e thjeshte,
  por eshte pasoje e nje studimi te mirefillte ,nga armiqte e shqiptareve,qe nuk mungojne
  te cilet jane ,shteti verior ,Serbia dhe ai jugor, Greqia .
  Te dy keta shtete nuk e donin Shqiperine me shqiptaret brenda, qe te zoteronin,mjete prodhimi, ne nivelin me te larte ne Europe, per sa i perket numrit te forcave prodhuese .
  Sipas statistikave, deri ne vitn 1991 ,zinim vendin e pare ne Europe ,per fryme te forcave prodhuese ,[ nga 18 vjec deri ne 55 vjec ],ne zoterimin e mjeteve te prodhimit,qe jane ;

  Puset e Naftes, Kullat e shpimit per Nafte, [168 ,kulla shpimi,te gjitha i mori metalurgjia]
  Rafinerite e Naftes,[ Cerrik, Kucove , Fier , K.P.TH.Naftes, Ballsh ],Rrjeti Nafte Gaz sjelles, Sarande-Ballsh, Fier -Elbasan , Divjake -Azotik, Fier, ,.Amonice,Gorrisht, – Ballsh,
  K.P.TH.N.Ballsh,-Pontil, ne mes te detit afer ishullit te Sazanit, dhe gjithe rrjeti i shperndarjes te gazit ne cdo familje ne qytetet ,Patos me gjithe rrethinat, dhe Kucova .
  Azotiku i Fierit , Ureja e Fierit ,T,E.C. i Fierit, U.M B.ne Fier .Ushqimorja ne Fier .Serat ne Fier , U.M.Naftes ne Patos, Uzina e bazes se Tubave ne Fier,

  Fabrika e cimentos ne ,Vlore ,Fabrika e Konservave ne VLORE, Uzina Mekanike Vlore ,Fabrika e llampave ne Vlore ,Fabrika e Sodes Kaustike dhe Kalcinuar ,Vlore ,Fabrika e Sapunit Vlore, fabrika e prodhimit te Kripes [ NaCl ],Vlore , Ullishtja e Fameshme ne Vlore ,Fabrika e Prodhimit te rasatit te peshkut ne VLORE , Plazhi Publik ne VLORE,Porti me gjithe Parkun e Peshkarexhave ne VLORE ,Miniera e Bitumit ,Selenice,

  Uzina e PLASMASIT, ne LUSHNJE, UZINA e prodhimit te Produkteve per Blegtorine ,Toke me 200 mije Ha ,e Drenazhuar,qe jemi ketej ne Europe, e nuk kem pare dhe degjuar, drenazhime te tilla si te fushave te Lushnjes Fierit, Korces, Kavajes dhe Vlores ,

  Uzine e Gozhde Bullonave,ne Kavaje, Uzina e Qelqit, Kavaje ,Ushqimorja ,Kavaje .etj…

  Uzina e Plastikes ne Durres, Uzine e Remontit Hekurudhor Durres, Uzina Kimike ,Durres,
  Porti me gjithe parkun e vaporrave dhe Peshkarexhat, Durres ,U M B Durres ,Serrat Durres , etj , etj ,

  Kombinati i Auto Traktorave, Tirane , Kombinati i Tekstileve , Tirane ,Uzina Dinamo Tirane ,Fabrika e Kepuceve Tirane , Uzina e Remontit te Tankeve Tufine Tirane ,Antibiotiku
  Tirane , Kinostudio Tirane ,Fabrika e Prodhimit te Shtyllave te Tensionit te Larte Tirane ,Kopeshti Botanik Tirane , Kopeshti zoologjik Tirane , etj …etj…..etj…..

  Kombinati siderurgjik i Lacit, Uzina e bakrit Rubik, Uzina e Rencit SHkoder, Uzina e prodhimit te Kabllove ne SHkoder , Fabrika e cigareve ne Shkoder ,Trikotazhi Shkoder .Kompleksi i Mbareshtrimit te gjedhit Shkoder ,Instituti i Misrit Shkoder ,etj….etj……

  Te mbyllura te gjitha minierat ne Tropoje .
  Te mbyllura te gjitha minierat e bakrit, ne Mirdite .Kukes, Kalimash,Reps ,Te mbyllura
  te gjitha fabrikat e pasurimit te mineraleve .si ne Bulqize ,Burrel, Rreshen ,Prenjas ,

  Fabrika e instrumentave Petro Papi, ne Korce, Trikotazhi ne Korce ,TE.C.i Korce ,Kompleksi i Mbareshtrimit te te imtave [dhen dhe dhi ], Miniera e Mborje Drenoves,
  Kombinati i Sheqerit ne Maliq, Korce . etj ….etj……

  Kombinati Metalurgjik Elbasan , se bashku me 12 uzina si NIKEL – KOBALTI etj, Fabrika e tullave ne Elbasan, Uzina e Kromit ,etj …etj…

  Uzina e paisjeve shtepiake Bule Naipi ,Gjirokaster, Trikotazhi Gjirokaster ,
  Miniera e Qymyrgurit Memaliaj .etj ………
  Fabrika ushqimore ne Sarande , Fabrika e Konservave te midhjeve ne Sarande . Kompleksi i Brezareve te Bregdetit me Agrume ne Sarande .Fabrika Ushqimore ne Delvine . etj ..etj..

  Te nderuar lexues ka dhe shume ndermarrje dhe njesi prodhimi te te mirave materiale
  qe dispononte atdheu yne, deri ne vitet1992,por nuk mund ti shenoj per efekt kohe te komentit .

  Pra del pyetja , kush na i shkaterroj mjetet e prodhimit te te mirave materiale ne atdheun tone qe u ngriten me kontributin e te gjitha forcave prodhuese te te gjithe vendit,duke mos marre shperblimin e merituar, per kohen e harxhuar ne pune ,qe dhe une jam nje nga ata .

  Pergjigja, sipas meje , eshte ;
  Politika anti kombetare e politikaneve tane .
  Del perseri pyetja ;
  Kush jane keta politikan .;
  Keta politikane qe kane shkaterruar Shqiperine tone te dashur jane;

  Ramiz Alia,
  Sali Berisha,
  Fatos Nano,
  Ylli Bufi
  Kastriot Islami,
  Aleksander Meksi,
  Ilir Meta ,
  NJe pjese e mire e ish deputeteve dhe e deputeteve aktual, si dhe nje pjese e mire e ish ministrave dhe disa ministra aktual te L.S.I. se .

  Tani del pyetja tjeter, te dashur lexues.
  Si do zgjidhet ky hall i Shqiperise tone te dashur dhe i bashkekombesave tane,qe te mos perfundojne si Killeri i me siperm.?

  Te nderuar shqiptare kudo ku ndodheni , Ju bej Thirrjen ;

  Te ngrihemi ne kembe si nje trup i vetem, e te SH P R O N E S O J M E

  banditet e politikes shqiptare, . Duhet filluar nga antishqiptari me i terbuar dhe agjent potencial i SERBISE .
  Shqiptare mos humbni kohe,
  Parate e shqiptareve jane ne bankat e botes.

  Reply to this comment
  • Stef Staku February 4, 09:03

   E bukur e reale.

   Reply to this comment
  • hosteni February 4, 16:03

   @dashnor kozaj ti jeton akoma me te shkuaren,,,,,,,,,,,,,,,,nga emri me dukesh si ata ishet,,,qe je rrezuar nga kolltuku i partise se punes,,,,,,,hapi syte edhe fol per realitetin,,,,,,,,,,mos na trego arat,,,,,,,,!!!!!!!!!!!!

   Reply to this comment
 3. Shkodrani February 2, 14:57

  JAM DAKORD ME BENIN DENIM MAKSIMAL POR DUHET HETIM I HOLLSISHEM SE KTU KA “SPEC DJEGES ” BRENDA HISTORIA E KTYNE “BIZNESMENEVE ” SE TAN JAN PSEVDOBIZNSMEN JAN KRIMINELA DHE TE LIDHUN ME POLITIKEN LART DEPUTET . ISH MINISTRA ISH KRYEMINISTRA E ME RRALL

  Reply to this comment
 4. Bilal camurri February 2, 14:58

  Kjo Zegjine Sollaku beka gjyqet e ortakeve te burrit,po me Daullexhiun e Kamzes cfare lidje ka?

  Reply to this comment
 5. dajti February 2, 15:16

  babezia per pasuri ,do u haj koken shqiptareve …mos u fryfshin ….po ketu do ngelen mor te pa lyre …te gjitha jane stoli per token ….asgje nuk merni me vete …,,,,akoma nuk e kan mer vesh shqiptaret qe pasuria e tyre eshte 2 m dhe’ ….jo gjithmone pasuria eshte fatmiresi …shume here eshte fatkeqesi ,dhe fatkeqesi me permasa kolosale ……Onasi ishte supermiliardes …dhe familja e tij vetem vare mbolli …..tani ja ha pasurine i dashuri i mbeses ….prandaj mblidhni mendjen …punoni m endershmeri ,jetoni mire …por mos tu hy tahmaja ..se populli thiote ..kush ka tahma ,humbet dhe ate qe ka ……falenderoj zotin qe me jep buken eperditeshme dhe naten fle si qengj ….edhe pse nuk darrkoj neper restorante ,por ha trahana

  Reply to this comment
 6. hosteni February 2, 16:50

  @ dajti komenti e shkrove para darkes apo mrapa ????????

  Reply to this comment
 7. arben February 2, 17:41

  keta kriminela te dy kraheve i mbrojne nderkombetare dhe amerikanet se kan pjesen e tyre prandaj , cirren per dite aleati yne kryesore se i mbrone pa rrezeva ne dem te shqiptareve te shqiperis dhe shqiptarve per rreth , pa u keputur zinxhiri ps pd dhe ambasadoret shqiptaret do te jene skllever ne vendin e tyre dhe sic po endemi rrefugjat neper europe pa shpres. ka ardhur koha dhe ka kaluar qe ambasadoret e shba duhet te mos nderhyjne ne punet tone te brendeshme , dhe perkrahin keto forca politike qe jane ne dem te shqiptarve ,qe kan vjellur dhe kan ba krime kundra popullsis te pa mbrojtur nga instutucjone shqiptare , ku shqiptari ne vendin e vet eshte i pa shpres per te ardhmen e vet dhe te femijve te tyre nga perkrahja dhe vjedhja e votave me bekimin e ambasades amerikane .prandaj populli duhet te rragoj me force per voten e deformume me bekimin e ketyre palo ambasadoresh qe na kan deformuar demokracin me qellim duke perkrahur njerze qe vrasin qytetaret e vet , pra kjo eshte ajo demok qe kemi enderruar ne koen e xhaxhit , shum zhgenjyse dhe vrastare per nje popull qe e ka dashur pa rrezerva ate vend , por nje zhgenjim vdekje prures , sic po e perjetojne qytetaret e ati vendi , pra besimi tek politika amerikane e nje populli eshte po thuaj ne o tung

  Reply to this comment
 8. dumdum February 2, 18:40

  Një fakt është shumë domethënës.
  Ky Bare qenka shumë i pasur dhe i fuqishëm, por kjo nuk i ka siguruar as veten e as fëmijën.

  Ky është sistemi që kemi ndërtuar dhe mesa duket askush nuk e kontrollon, as pasuria, as politika, as Amerika, as Saliu, as Meta.
  Sado politikan që flet bukur të jesh dhe sado i pasur, asgjë nuk të garanton sigurinë minimale, atë të jetës.

  Reply to this comment
 9. Pipi February 2, 19:49

  Pune horrash e bastardesh. Ja kane arritur qellimit te terheqin vemendjen e opinionit publik ne saje te mediave, te cilat mezi presin te ndodhin ngjarje te tilla. Mallkuar qofshin…

  Reply to this comment
 10. dhori s February 2, 20:29

  Dhori i zeqinese dhe zeqineja e dhorit binomi drejtesi leka dhe rilindje

  Reply to this comment
 11. lexusi February 2, 20:47

  Akoma nuk dime gje se si eshte e verteta e vrasjes se shoferit te Sollakut ne bulevardin deshmoret e kombit, ne prezence te z;Zeqine.

  Reply to this comment
 12. Nje mik qe te do te miren February 2, 21:40

  Burgu i parjetshem eshte pak.
  Shikoni dhe beni vete ne po presim verdiktin e drejtesise tone.

  Reply to this comment
 13. GOCTIRANE February 2, 22:10

  gjelle qensh

  Reply to this comment
 14. baba nga durrsi February 2, 23:28

  Me kujtohet qe diku nga mesi i viteve 80 disa keqberes vodhen ne DURRES magazinat e BGT-se (magazina shteterore kryesisht me mall te importit) duke vrare dhe rojen e tyre, nje njeri i thjeshte qe po kryente vetem punen e vet, Me kujtohet fort mire qe ngjarja beri buje te madhe dhe gjyqi i tyre u zhvillua tek ndertesat e portit te Durrsit sepse pjesmarrja e njerzve ne ate gjyq dhe interesimi publik ishte mjaft i larte saqe salla e gjykates nuk kishte kapacitet per te gjithe ,biles u montuan dhe altoparlante jashte nderteses qe kalimtaret (populli) te degjonte me veshet e tij kush i kishte vjedhur pasurine dhe c,denim do u jepej! Bukur fort, denimi qe ju dha ishte : VARJE NE LITAR per vrasesin e rojes se shkrete,dhe dy te tjeret ME PUSHKATIM per vjedhje e bashkpunim ne krim! Trekendeshi u ngrit tek magazinat ne Shkozet (DR) pra tek vendi i krimit dhe 2 te pushkatuarit u vendosen anash trekendeshit(u fol qe ishin pushkatuar ne nje zone jasht qytetit dhe u expozuan aty) Te nesermen ne mengjes cdo kush mund te shkonte ti shifte me syte e tij dhe ti therriste dhe mendjes se cfar ndodh kur vjedh e vret popullin e gjore! te exekutuarit ishin YLLI. L, SABRI. N. dhe te fundit se mbaj mend emrin. Kush eshte nga durrsi e din mire kte fakt dhe mund ta konfirmoje, pra s,ja fus kot. MORALI : A ka ardhur koha qe te bejme drejtesi sic duhet apo vetem lloqe Kavaje e shpresa koti ?j

  Reply to this comment
 15. tani February 3, 07:46

  bravo ….. gjelle qensh ..nuk ka nevoje per me shume koment.Mjer ne ku jetojme ,kush na udheheq ,kush na mbron e kush na gjykon…dava priftera, bare, kar cini,me nje fjale pune ze qi nesh…….

  Reply to this comment
 16. danilo February 4, 06:15

  Eeeeh or babe nga Dr, ato kohra per rendin dhe sigurin vijne njeher ne 200 vjet,tani ti marim era mutit qe na bene keta qe na qeverisin qe nga 1990~ta!

  Reply to this comment
 17. miri February 4, 09:00

  ligji e ka maksimumi 5 vjet…..rri si mut nashi.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*