Gjykata rrëzon padinë e Rovena Gashit ndaj Arta Markut

March 8, 2018 12:44

Gjykata rrëzon padinë e Rovena Gashit ndaj Arta Markut

 

Gjykata administrative ka rrëzuar padinë e lëshuar nga Rovena Gashi kundrejt Kryeprokurores Arta Marku.

Gashi e ka paditur Arta Markun për shkak se kjo e fundit e ka shkarkuar atë nga puna. Gashi ishte në krye të njësisë së de-kriminalizimit në Prokurori.

Në vendim, Gjykata sqaron se urdhri për lirimin nga detyra të Gashit është i ligjshëm, pasi urdhri i Arta Markut ka diskrecion personal.

Në fund, gjykata çmon se kur urdhërohet një ndarje detyrash nga një epror, ky akt nuk mund t’i nënshtrohet kontrollit gjyqësor.

“Lirimi nga detyra si drejtoreshë i Rovena Gashit është urdhër eprori. Urdhri është në përputhje me kompetencat e Arta Markut, si Prokurore e Përgjithshme. Nuk ndërhyjmë në detyrat që ka një organ kushtetues. Urdhri s’mund t’i nënshtrohet kontrollit.”

l.h/ dita

March 8, 2018 12:44
Komento

10 Komente

 1. alphade March 8, 13:09

  Qelbesja ! Nje rrugace e mirefillte,nje anetare e mafias
  shqiptare ! Investigoni pronat kesaj baxhelle me diplllo-
  me batakcilleku…..!!!

  Reply to this comment
 2. zgalem March 8, 13:31

  Gjykatat tona , tregojne me kete vendim , se dine te gjykojne dh ete japin gjykime shume te pjekura . Ky vendim , bind kedo , me drejtesine e tij .Vendimet e pa pjekura nuk kane ardhur nga pa aftesite , por nga prapeite . . Zgalem

  Reply to this comment
 3. info analitike March 8, 15:47

  Te kishte ndodhur nje gje e tille ne kohen e Saliut do te ishin turrur taborret e Dites. Tani qe ndodh ne kohen e kriepsikopatit keta lavderojne gjykaten se i beri “endorsement” pushtetit. Jo po do te bejne shtet me rilindjotet. Ore po a harruat se cfare tha Rama kur foli per rolin e prokurorit te perkohshem qe nuk do te kishte tager qe te hiqte vinte apo te bente levizje rrenjesore ne prokurori? Vazhdoni e blegerini o delet e partise se ju jeni te paret qe do te shkoheni ne hell nga kasapi kriepsikopat qe po u rrjep me taksa absurde e abuzive. Mire ua ben se e meritoni plotesisht!

  Reply to this comment
  • Nestor March 8, 16:12

   O infopordha, Ste del e keqja me Ramen. Ai ben cdo mengjez nga nje infoanal dhe shkarkon banjen. Ti nga haleja e KM vjen ketu per te ndotur blogun e DITA-s me perversitetet dhe idiotesite e tua proverbiale. Shporru o kermesire vucidoliste.

   Reply to this comment
 4. fteri March 8, 15:49

  Ndëshkim maksimal ,rrugë tjetër nuk ka !

  Reply to this comment
 5. Mark .U.K March 8, 18:09

  Edhe Zahon e Edit ta kishte pyetur do ti thoshte e ke te humbur.

  Reply to this comment
 6. alphade March 8, 18:12

  Nesto,dale,dale se s’ke pare gje akoma !!!!! Sa keq me vjen qe prapa deres leh nje qen ….,!!

  Reply to this comment
 7. tomorri March 8, 18:13

  Kjo eshte peshku I mad e ha te voglin.

  Me kujtohet nje radt kishte bhumbur gjyqin nje Agilent ..
  Ja spjegojn nuristit consultative..
  I those te vine x date,,,,
  Kurt shkojn I pert me koke ulure.
  Te drejt keno por ate e pas ka gjykuare nje
  Shoko Mie..
  Sipas monistave cur te pushon drejtori nuke Hynes gjykata???????

  Reply to this comment
 8. padrejtësi March 8, 20:19

  Malokria e mori vendin dhe popullin në qafë këta duke u shtirë si të drejtë e të varfër edhe si të diskriminum-persekutum manipulant pa pikë turpi u vërsulen në të gjitha institucionet shtetrore dhe ja çka i bënë vendit dhe popullit

  Reply to this comment
 9. Adih March 8, 22:47

  Kte e mbante ne preher Llalla ne zyren e tij..

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*