Gjykata “shpëton” Bashën dhe Ristanin, pushon çështjen për lobimin rus

January 13, 2020 16:54

Gjykata “shpëton” Bashën dhe Ristanin, pushon çështjen për lobimin rus

Në përfundim të seancës gjyqësore, Arban Ristani ka informuar mediat se çështja për lobimin rus u pushua nga Gjykata.

Ai u shpreh se Partia Demokratike i kishte siguruar paratë nga buxheti i saj dhe se Prokuroria nuk kishte asnjë fakt për akuzat e ngritura.

Gjykata vendosi të pushojë çështjen, pasi nuk ka fakte. PD ka vepruar në respekt të ligjit”, tha Arben Ristani.

Lulzim Basha, u mor i pandehur në gjykatën e Tiranës përballë Prokurorisë, për lobimin 675 mijë dollarë në Shtetet e Bashkuara të Amerikës përmes kompanisë offshore Biniata Trade, për zgjedhjet parlamentare të vitit 2017. Në bankën e akuzës janë edhe ish-sekretari i Përgjithshëm të PD Arben Ristani dhe financieri i kësaj force politike Ilir Dervishi.

Tre personat akuzoheshin për “Falsifikim të dokumenteve dhe formularëve”, pasi nuk kanë bërë deklarimin e shumës në pasqyrat financiare të Partisë Demokratike pranë Komisionit Qendror të Zgjedhjeve. Ndërsa hetimet për “Pastrim të produkteve të veprës penale” u pushuan.

l.h/ dita

January 13, 2020 16:54
Komento

19 Komente

 1. Djedushka: January 13, 16:58

  Ja pra qe krisma nuk ka patur!!
  Pastaj edhe ne ka patur,ato…..

  Reply to this comment
 2. mirel January 13, 17:07

  E shyqyr, jepni denime vetem per shpifjen se te tjerat jane te gjitha ne rregull.
  Vazhdon komedia

  Reply to this comment
 3. gezuar monstra, festen e 21 janarit 2011 !! January 13, 17:11

  ha..ha ..ha
  .
  skenar pabesuesmerisht i pritshem

  .
  perfundimi..

  ja ne shqiperi vepron ligji..krye opozitari shkon ne gjyq…dhe nuk u denua….

  neser do ndegjoni..

  ..arrestohet saimir tahiri dhe bota e macroneve do thote
  ja u zbatual ligji per kokat e medha..
  .
  ku qendron kriminalja nga rama me spak-axhinjte..

  .
  Luli vrau ne 21 janar 2011..vodhi gjysem miljardi..shiti detin..hapi dosjen e serbeve te shtepia verdhe…dhe shpetoi nga akuza artificjale per ruset…e leshit
  .
  kurse tahiri per nje telefonate te mjegullt nga kushurinjte e gruas Lulit do shkoje ne Rec

  ..
  javen qe vjen eshte 9 vjetori i vrasjes se 4 kok-palareve nga bash berisha

  Gezuar Devilul basha festen e 21 janarit 2011
  .
  Gezuar Enverofagu festen e 21 janarit 2011 qe te beri kryemonster
  .
  Gezuar Arvizute e amerikes festen e 21 janarit 2011 me te cilen vrate besimin qe kishin shqiptaret per shtetet e lunbashkaura te amerikes
  .

  Reply to this comment
 4. info analitike January 13, 17:13

  He more shoke a e shikoni se sa shume e di Lulken Edushka edhe me shume se Tahorrin. Tani vazhdoni bejini dua kriekaqolit.

  Reply to this comment
 5. ...si akuzat "krime kunder njerezimit" ndaj Blerim Celes dikur... January 13, 17:43

  Gjykata nuk mund te jape denim per shpifje per qeverine Rama!
  “Lobimi rus” ishte nje silazh i mire per militantet rilindjote te mbllaciteshin si lopet deri sa te ngopeshin por ama jo per ne salle te gjygjit.
  Gjykata nuk “shpeton” Bashen se nuk eshte e Bashes. Gjykata shpeton kete qeveri Rama te ciles i perket nga nje diskretitim nga keto akuza pa asnje baze asnje prove por vetem nje artikull gazete te paguar prej saj.

  Reply to this comment
 6. Franci January 13, 17:44

  Me kete vendim …Shqiperia nuk behet me!!!
  Politikanet mund te vjedhin edhe 250 milion euro, mund te vrasin 4 protestues ne mes te bulevardit, mund te hedhin ne ere 26 viktima si ne Gerdec dhe te zgerdhihen ne publik e te dalin te pafajshem nga superkriminelet e drejtesise.Ketyre gjygjtareve i rebte mbi kokat e demijeve te tyre ajo qe i ra familjeve te Gerdecit e 21 janarit.

  Reply to this comment
 7. Franci January 13, 17:45

  Me kete vendim …Shqiperia nuk behet me!!!
  Politikanet mund te vjedhin edhe 250 milion euro, mund te vrasin 4 protestues ne mes te bulevardit, mund te hedhin ne ere 26 viktima si ne Gerdec dhe te zgerdhihen ne publik e te dalin te pafajshem nga superkriminelet e drejtesise.Ketyre gjygjtareve i rente mbi kokat e femijeve te tyre ajo qe i ra familjeve te Gerdecit e 21 janarit.

  Reply to this comment
 8. Aleksander Thana January 13, 17:46

  Nuk pritej gje tjeter. Ky eshte kryekarabushi I ardhshem e radhes qe duhet te qeverise ata qe kane mbetur ne Shqiperi, “the walking dead people”!

  Reply to this comment
 9. Aleksander Thana January 13, 17:47

  Nuk pritej gje tjeter. Ky eshte kryekarabushi I ardhshem I radhes qe duhet te qeverise ata qe kane mbetur ne Shqiperi, “the walking dead people”!

  Reply to this comment
 10. MH January 13, 17:49

  Me duket qe cdogje e arritur me shume buje e ovacione po perfundojne si flluske sapunit.Lodra per kalamaj.
  Mendimi asht per te shkreten rreforme ne drejtesi me kapo Vettingun.
  Reforma ne drejtesi si nji loje cirku te dhimbeshme.

  Reply to this comment
 11. Arben January 13, 18:02

  Çohuni o milet, nuk dënojnë njëri tjetrin këta.

  Edhe Rama kur 8shte opozitë nuk pyeste shumë nga vinin paratë, prandaj nuk ja mban të denojë bashën

  Reply to this comment
 12. MeteH January 13, 18:35

  LOJA MBAROI.LUL-SALIU SHPETOI PERSERI.DREJTESI ISHTE E VDEKUR,ESHTE E VDEKUR DHE DO TE JETE E VDEKUR.
  -BERJA E REFORMES NE DREJTESI ESHTE NJE LOJE ND/KOMBETARE PER TE MBAJTUR ME SHPRESE POPULLIN SHQIPTAR.AJO PO I SHETBEN ATYRE PER TE MBUSHUR XHEPAT ME RROGA TE MAJME SHQIPETARE DHE ND/KOMBETARE.ONM DUHET TE IK SI PRINC VIDI.
  -KOT THON SE SPAK DO BEJE NAMIN.JANE I NJEJTI BRUM I KURSIT 6 MUJOR TE PLEPAVE.
  -PO VJEN 21 JANARI DHE EDI RAMA NUK DUHET TE DAL MË ME LULE PER ZIVERIN,FAIKUN ME SHOK.
  -DREJTESIA JONE E SABOTOI PERSERI DENONCIMIN AMERIKAN PER 675.000 $ TE LOBIMIT RUS.KETU FITOI LULI,SALIU,UDB,KGB,ASFALIA E KO.DREJTESIA VDIQ PETFUNDIMISHT.
  -EDHE SALIANI I BABALES DO TE DALI SI PELLUMB,NDONSE NE 2019 OPOZITA DOGJI VENDIN.KA MUNDESI TE DENOHET S.TAHIRI PER SAJESAT E ISH-POLICIT ZAGANI QE SOT ESHTE NE ZVICER ME BABALEN DHE ISH-POLICIN NUHU TE F.KRUJES PER SAJESEN XHINSELA.
  -TASHME EDHE SHQIPTARI FUNDIT DUHET TA DIJE SE SB ESHTE I PAMPOSHTUR.AI KA LINDUR PER TE MOS VDEKUR KURRE DERI SA TE DJEG SHQIPERINE.

  Reply to this comment
  • Toger Lukas January 13, 23:39

   Eh mor kapter i brekeve qe e paske shkruar emrin mbrapsh. A thua po ftillohesh edhe ti? Apo cudia me e madhe do zgjase deri neser e pastaj do fillosh te llapesh si zakonisht. Dhe ti ne ndryshim nga ky trapi gjeometrik me poshte e ke falas edhe lepirjen edhe lehjen. Po per nje gje rri i qete. Sa te kete debila si ty dhe plehra si ky bq me shume kende me poshte, deshira jote qe Edvini te jete edhe 30 vite ne pushtet eshte e sigurt qe do behet realitet. Keshtu o shoku Ethem, idiot i dobishem dhe pasardhes i denje i Lej Fenit.

   Reply to this comment
 13. prizem January 13, 19:20

  KCK ne grahamat e fundit…

  Reply to this comment
 14. Ilir January 13, 19:37

  A ka shkalle me te larta per gjykimin e ketyre krereve te Pd-se, per kete faj te tyre , te qellimshem ?
  Mos u nxitoni komentues dhe lexues ? Pa u mbushur java, eshte e priteshme kerkesa per gjykim ne nje shkalle me te larte. Ne rast se kjo kerkese nuk ndodh te behet, atehere dyshimi i disa prej jush se ka nje marreveshje te fshehte Rama Basha, nuk eshte me dyshim , por eshte nje ngjarje e vertete.
  Akoma brenda PS-se dhe simpatizanteve te Saj, ka te tille qe e hane sapunin e Edi Rames, per djath.

  Reply to this comment
 15. lana January 13, 19:38

  O popull e pate me ze e figure se cfare ndodhi e pra ky popul ka ngrene po ha dhe do te haje nje m…..te tere jeten.

  Reply to this comment
 16. Vari Janullen! January 13, 20:47

  Teater!
  Amerika vendosi hapjen e hetimeve si mjet shantazhi ndaj gjobave dhe politikes tribalo berishiste te Bashes, dhe po Amerika i dha pafajesi, sapo Basha futi bishtin ne shale dhe filloi te recitoi sipas tekstit.
  Dje Basha doli dhe kerkoi zgjedhje brenda sistemit mundesisht me Ramen kryeminister, sot pafajsia.
  Drejtesia eshte vetem burgu per popullin, por kurre per horrat e Amerikes ne politike, sidomos kur bejne ate qe do Amerika.

  Reply to this comment
 17. katarakti January 13, 22:55

  Vendimi i sotem deshmon se nuk duhet te kemi asnje shprese as te Vettingu, as te SPAKU dhe te asnje lloj drejtesie ne Shqiperi. Nuk e di sa pergjegjes eshte Rama ne kete “larje duarsh” te drejtesise shqiptare me kryetarin e PD-se. Ky eshte problemi dhe çeshtja kryesore: Ose Rama eshte bashkepunetor ne kete aferë ose edhe sot e pas 7 vjetesh qe eshte ne krye, ai nuk ka asnje pushtet real ne Shqiperi. Pushtetin vazhdojne ta kene Berisha, Meta dhe Basha. Dhe Rama ka vetem çelesat e kashtes. Per faj te tij. Se nuk ka autoritet. Se nuk eshte per detyren qe ka marre persiper. Shqiperise nuk i nevojitet nje kryeminister si ky pa autoritet, pa zgjuarsi. Qe zgjedh nje here presidentin “më të mirë qe ka pasur Shqiperia” dhe pastaj zihet me të. Kur gjithe populli e dinte se kush ishte dhe çfare perfaqesonte Ilir Meta me Leshelinë! E di shume mire qe drejtesia eshte gjoja e pavarur. Por shteti ka mekanizmat e tij qe drejtesia te ushtrohet me hir apo me pahir. Duan apo s’duan gjyqtaret e korruptuar. “Pafajshmeria” e Bashes, ne marreveshje apo jo me Ramen, eshte nje shpulle fytyres per te gjithe ata qe kane besuar se ndonje dite do te kete drejtesi ne Shqiperi. Per kete e votuan Te Gjatin. Jo qe te fuse ne burg ata qe nuk kane te paguajne dritat, apo qe shesin ne trotuar sa per te nxjerre nje kothere buke. Vendimi i sotem e ben te qarte se Shqiperia nuk ka shprese. Harrojeni 21 Janarin dhe saken se dilni perseri ne bulevard me tufa me lule dhe me lotë krokodili. Siç duket jane te gjithe njelloj. Te perlyer dhe te pandershem. Ndryshe nuk ka si spjegohen edhe gjithe ata te kriminalizuar qe i dalin Rames ne krye te bashkive. Kjo do te thote se ose ai eshte i pazoti, ose eshte i perlyer edhe vetë. Per me shume as qe merr mundimin te spjegoje akuzat qe i behen per PPP-te dhe kostot e tmerrshme te tenderave te qeverise se tij. Turp dhe zhgenjim i tmerrshem nga i Gjati

  Reply to this comment
 18. fteri January 14, 09:40

  Ky vendim i padrejtë i gangësterve të gjykatëtës që le të lirë L.Bashën godet Wetingun dhe besimin e popullit te ardhja e drejtësia e re .

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim