Gjyqi me Edi Ramën, prokuroria kërkon pafajësi për Edi Palokën

May 29, 2015 10:57

Gjyqi me Edi Ramën, prokuroria kërkon pafajësi për Edi Palokën

Prokuroria ka kërkuar që Edi Paloka të shpallet i pafajshëm, në procesin gjyqësor ku ai akuzohet nga kryeministri Edi Rama për shpifje.

Kërkesa e prokurorisë është bërë gjatë paraqitjeve të konkluzioneve përfundimtare në Gjykatën e Lartë.

Sipas prokurorisë, nuk ka fakte që deklaratat e Palokës të përbëjnë vepër penale.

Kryeministri Edi Rama e ka akuzuar Palokën për shpifje.

Për këtë arsye, ai ka kërkuar dënimin e tij.

Por, Paloka dhe avokatët e tij, ashtu si në rastin e Ristanit, thonë se akuzat i kanë bërë në emër të PD-së dhe për këtë nuk mbajnë përgjegjësi.

Tashmë pritet vendimi i Gjykatës së Lartë.

May 29, 2015 10:57
Komento

19 Komente

 1. lato May 29, 11:04

  Nuk ka llogjike qe cpifjet ne emer te PD nuk quhen.Nuk e njoh kodin penal,por nuk besoj se ka ndonje nen ku thuhet se kush vret,vjedh,fyen,cpif,shet territorin e Shqiperise ne emer te PD,nuk e kap ligji !

  Reply to this comment
  • Bureto May 29, 11:28

   E drejte. Shpifja denohet, pavaresisht se ne emer te kujt behet. E kunderta nuk ka sens. Prokuroria jone ashtubsi dhe gjykatat jane politike dhe prej tyre nuk mund te presesh drejtesi kur eshte fjala per ata qe e kane ndertuar ate sistem te korrptuar.

   Reply to this comment
  • shqiptari May 29, 14:54

   Ky prokurori mbron akuzen apo te akuzuarin? Sic duket do te jete nen urdherat e Berishes. Po gjykata e nalte a eshte nen urdherat e Berishes? Ne qofte se edhe gjykata e nalte do te japi vendim sic kerkoi prokurori, atehere vendimi do ta coje vendin ne rruge te rrezikshme, pra drejte destabilizimit. Atehere cdokush mund te akuzoje, te shpifi e te tjera, jo vetem per persona politik, por edhe per persona juridik e te tjere. E ne fund te fundit nuk dihet se kushdo ta pesoje.

   Reply to this comment
   • Toni May 29, 16:48

    Ore po kta prokuroret epror kane adriatik llallen car prisni me juve ,me keto institucione te drejtuara nga SHQUP-i car nuk ben vaki edhe mushka pjelle..

    Reply to this comment
 2. miroo May 29, 11:43

  ne emer te popullit je denuar me vdekje……..eh sa gjera behen ne emer te miletit dhe ne fakiret sdime gje, rrofte K.Q.P.P.SH ME SHOKUN ENVER HOXHA ne krye. cfare faj ka diktatura me emrin e miletit sistemonte armikun e kllases.ke te drejte paloqe.

  Reply to this comment
 3. merziti e vjeter May 29, 11:55

  shpifja te denohet, aq me teper kur deputetit i pd-se eshte vetem shpifes,dhe ne cv politike si deputet i shume legjeslaturave duhet te kete

  master , dokturature vetem per shpifje.
  por kryeministri edi me shume duhet ti kushtoje se po vjen behari turizmit,se po shikoj ne kete foto qe ministria e turizmit gjermeni eshte shum e cuditur.dhe pse nuk i degjon,por mediton
  ajo mendon ku e kam hallin une e cfare thone keta.

  Reply to this comment
 4. it-al-ia May 29, 12:05

  O popull ne shqiperi s’po denohen per vrasje u denokan per shpifje eee mjera shqiperi..

  Reply to this comment
 5. tirona May 29, 12:45

  Me pak fjale ne kuvend do thuen lloj lloj shpifjes dhe vetem Zoti do e di ku ndahet e verteta nga genjeshtra ….Kur vete Deputetet tane qe jane te zgjedhurit nga populli dhe presupozohet qe Jane njerez me integritet qenkan kaq mashtruesa dhe nuk duhet ti marim seriozisht ,si mund te na konsideroj Bota si popull me integritet……!!!!?????? Keto jane pasojat e 90 kur per te drejta studimi ne juridik mereshin pa asnje lloj kriteri… Me pak fjale nje pjese e madhe e tyre nuk dinin as shkrim e kendim….

  Reply to this comment
 6. semanjaku May 29, 13:03

  Prokuroria kerkoka pafajesi per shpifjet e goje shkumes ,,,,,po mire e ka,,,prokuroria dhe gjykatat tona nuk denuan per 26 majin 1996,,,,per 97 ten 98 ten vjedhjen ne rrugen e kombit,,,,vjedhjen ne banken e Shqiperise,,,,dhurimin e nje pjese te teritorit,,vjedhjen e pasurive kombetare si mineralet drut pyjor naften bregdetin,,,dhenien e Shqiperise 1 euro,,,nuk denuan per vrasjet ne Gerdec dhe 21 janar etj dhe te denoje per shpifje?joooooo Per sa kohe Edi rama nuk do beje reformen ne D R E J T E S I te mos kerkoje as ecjen normale te reformave te tjera as te gjeje te drejten per veten e vetepamvaresisht se eshte kryeminister.

  Reply to this comment
 7. yy le May 29, 15:14

  po ore po madje nese i ka bere ne emer te pd dhe kupola e pd apo kush e ka kompetencen te vendose e te autorizoje deklaratat qe behen ne emer te pd, pergjigjet ne bashkepunim bashke me keta qorrat qe duan te mbulojne mutin me shurre. kush ka bere qofte edhe pak te drejte penale e di mire si funksion mekainizmi i atribuimit te pergjegjesise penale dhe civile ndaj organizatave, dhe e di mire cdo me thene societas delinquere potest per pergjegjsine penale, dhe parimin e pergjegjsise obiektive ex K.C., per ata qe punojne ose atyre te cileve kontakti apo raporti me organizaten u ka krijuar mundesine te bejne demin civil (e thene sh trashe kjo e fundit) Keta prokuroret ose jane inkompetente ose jane idiote, ose nuk u rruhet hic e s’ja kane friken kujt ose te gjitha bashke, deri sa per te kerkuar pafajsine formulojne konkluzione te tilla

  Reply to this comment
 8. skifteri May 29, 15:19

  Ne qofte se Paloka dhe Ristani nuk denohen zotrije prokuror shqiptar njerez te damkosur ne krime qe jeni fatkeqesia e ketij vendi ,ky qendrim I mos ndeshkimit nga ana juaj do te sanksionoje nje shtojce dhe skeme te rrezikshme qe gjithekushe munde te kryej krime dhe te mos ndeshkohet!.., te vrase ne emer te partise dhe pergjegjesine ta mbaje partia qe ne thelbe partia s’eshte asgje. Paloka dhe Ristane keta kriminel qe e njohin ligjin nuk lejohet te perfitojne nga keqberjet e tyre te perseritura dhe te nxise perfitime ne deme te qytetarve dhe ne rastin konkret te viktimes (kryeministri I vendit).Kriminelet te marrin ate denim qe meritoin sa dhimbje I shkaktoi viktimes aqe dhimbje tu shkaktoi denimi ketyre pionecve ordiner e fallfisikator qe krimet e tyre ja ngarkoin partise qe do te thote ASEGJE!!.. .Interesi I detyrueshem I prokurorise me kushtetute eshte qe krimineli Paloka dhe Ristani te mos perfitoine ne deme te Qytetarve dhe viktimes radhes (kryeministri )te nxjerrin rregullat e veta ne deme te partise se tyre qe perfajqesoin ,dhe pikrishte per kete kriminelet tane e meritoin ndeshkimin.~~~~~~~~~~~~~~##

  Reply to this comment
 9. andromeda May 29, 15:21

  Edit mirë t’i bëhet kur nuk dijti, qysh në krye të herës të Rilindë drejtësinë. Shumicën parlamentare e kishte për të rrëzuar palo-presidentin, për të hequr kryeprokurorin, për të shkarkuar dhe dënuar Gjin Gjonërat dhe plepistat 6 mujorë.

  Reply to this comment
 10. dita May 29, 15:41

  Turp turp per prokurorin, Te mbrosh. shpifsit dhe ata qe akuzojne pa fakte dhe pa argumenta??? Drejtesia ne shqiperi ka marre fund.. Mjere shqipetaret per sistemin e drejtesis qe kane.Sipas prokurorise ne parlamend nuk behen ligje por thashatheme dhe nuk mbajne pergjegjesi per cka thone deputetet???Kjo eshte nje marrzi e turpshme
  Deputetet bejne betimin para kushtetutes (se do te punoj me devoteshmeri dhe perkushtim
  duke zgjidhur problemet dhe hallet e popullit).Jo me thashatheme por me argumenta dhe fakte te pa diskutushme per kete eshte betuar deputeti para kushtetutes.
  Pse luftohet qe deputeti te jete shembull nga cdo pikpamje
  . Zoterinj te prokuroris mblidhni trute se nuk jeni fare ne regull.Me veprimet tuaja tersisht te gabuara dhe shume te rrezikshme per mbarvajtjen e kuvendit te shqiperise.Me kete qendrimin tuaj te ulet ju po shkatroni ne themel drejtesin Prandaj parlamenti shqiptar eshte katandisur si estrad qe cdo dite te ejte ndegjojme shprehjet nga me te ultat sa eshte bere I neveriteshem turp turp deputeti nuk mban pergjegjesi per cka thot??Por ligjin ju zoterij e zbatoni per njersit e thjesht pa perkrahje. Ligji duhet te zbatohet njesoj per te gjithe pa mvarsisht fuksionin qe ka. kjo qe ndodh ne shqiperi nuk ndodh ne asnje vend te botes. Ju si prokurori duhet te jepni llogari per keto veprime skandaloze Turp turp

  Reply to this comment
  • Bureto May 29, 18:14

   Ka ndodhur shpesh qe prokuroret kane kerkuar masa penale ndaj te paditurve, por gjykatat i kane nxjerre te pafajshem ata. Kesaj rradhe do ndodhe e kunderta, prokuroria i nxjerr te pafajshem po do t’i denoje, mbi bazen e fakteve, gjykata. Domethene prit gomar te mbije bar…..

   Reply to this comment
 11. skifteri May 29, 15:46

  *****sipas ketyre prokurorve te korruptuar dhe te drgjeneruar qe jane pjella me e ndyre e kombit qe na kane rane per hise keto 24 vjet per punet me te zeza qe I kane shkaktuar ketije vendi ne 100 vjet shtet nje horror qe nuk njehe historia e drejtesise shqiptare e botrore .Prokuroria te zbatojne kushtetuten dhe kodin penal dhe te mose tallet me popullin,se do vije dita qe populli ti kape per fyti .Sipas ketyre mostrave gjithkush munde te shaje,te akuzoi,te masakroi dhe deri ta vrase dhe pergjegjesin ta mbaje partia. Ne I paguajm prokurorine per te zbatuar ligjet ,kurse ajo lufton me çdo kushte per te deformuar kodin penal na “rrofte ” kjo prokurori dhe keta gjyqtar qe po mbushin xhepat e barkun e tyre per majmeri se do ti therim per mishe per tja hedhur qeneve te rruges se qente shtepiake I helmojne.~~~~~~~~~#

  Reply to this comment
 12. besabese May 29, 16:12

  Pyetje per deputete e kuvendit te Shgqiperise ,per k/*prokurorin dhe per gjykatat tona te c’drejtesise.

  Cfare eshte P.D(Partia demokratike) nqe mbajka ne strofken e saj me eren e celbur ,me te rende te korbat e vdekur, qepaskan te drejte te shpifin ne emrin e partise e mos tu denokan????kush do pergjigjet dhe kush do denohet?
  Partia,pra PD , eshte krijuar me vendim _____ dt__________ te gjykates se Tiranes,kjo ne zbatim te ligjit..” per partite politike”….qe jane me shume se 100 p[arti politike te krijuara??? ,dhe ne asnje nene te ketij ligji …nuk thuhet qe ne emrin e partise je i lire te shqipesh dhe te etiketosh ke do qe te thote mendja,edhe pse je genjshtar e mashtruas.cka lexohet se Paloka e Ristane e sahanet e PD sic shpif sali antishqiptari, paskeshin sipas prokororise e gjyqetareve te vendosur ne keto detyra ne mirekuptim te salinishanit te dy tesemurve mnendore,se edhe ketu ligji vendos president qe gezon shendet te plote….por veshtroni doren e paralizuar te nishanit qe se leviz qe populli lexon nje mashtrim s paraliza eshte rrjedhoj e trurit qe e ka t manget e kur te vije koha per ligjin e drejtesise se vertete te dy keto(sali *nishani) do thojne qe kemi kartele me diagnoze psikopate….???e nuk do te denohen s cfare kane bere te dy e cfare kane firmosur te dy…deri dhe shitjen e vendit tek Ruso *serbi…do te dalin pasi te vihen ne vendin e duhur drejtesia…????
  Tek vendimi i sotem qe Paloka =thuthuci, si ky dhe i ndjeri Pashko kane harxhuar para PPSH me ju sjellur gojen ,kurim jashte shtetit se as thuthucat e sotem me shpifje nuk kane qene ne gjendje t’i shprehin…e keto dy ishin kunder PPSH e Enver Hoxhes….Ku te ka punuar babai o Paloka…qe origjinen malesore e ke e shpif s te mbroka vertete padrejtesia e PD se fliske ne emrin e PD…tE DREJTOHEM O GJYQTAR-E….pse nuk denoni PD ta nxirni jashte ligjit sepse anetaret e saj shpifin e ofendojne ne emrin e kesaj partie…Pse ju o gjyqtare lejoni nje parti te tipit fashiste te veproje keshtu…Ahere populli kerkon denimin e gjyqtareve per shpallje te padrejtesise…..Kerkojne korrupsionin ne drejtesi….Ja ku e keni shkarkoni burgosni,gjobitni
  Arben Ristane te sahanet e pd..6E.Paloken qe poaguan gjyqtaret per te shpallur padrejtesi…ndigjoni o shurdher gjyqtare se ska permend ne emer te partes shpifjen po, po i sigurte ne shpifjen e nje thuthuci…fashist…shpives qe nuk duhet te jete as deputet ,ja te kriminuarit e PD…ne parlamntin shqiptare…urretja e popullit do t’i japi denimin…
  Te denohet Sali serbi qe shpif edhe ky ne emeron e PD shpif e nuk denohet….o fashist qe ke vrare e prere,vjedh e pervetsu pasutite kombetare qe ke shit e plackit rruge,poara e shitur detin …pse nuk denohet,pse populli pret nje revolucion ne drejtesi urgjent…
  Kur veprohet keshtu me pa drejtesi per kryeministrin e mbi 10000000 votave popullore ,qe embeshtet…po per popullin e thjeshte sa padrejtesi do te kene ne vendimet e tyre keto gjyqtare me kurse 6/mujore, te emeruar nga saliu per t mbrojtur familjaret e familjes e partise e te gjithe sollumcaret e saliut qe popuylli perjete nuk i harron..por pret te denojene te gjith..
  Kerkoj B.E dhe SH.BA te nderhyjne te gjithe trupi diplomatik,,,,si tingellojne e pse nuk reagojne ne vendime te tilla ,qe -shpifin ne emrin e PD,KUSH ESHTE KJO PD…APO “DREJTESIA ” ku ne shpalljen e padrejtesive tyrer qe shpifin ne merin e partise,e qe nuk u denokan atehere shpallni vendime ku ..te jepet denimi dhe shkarkimi i prokuroreve,gjyqtareve qe i emeroje sali serb antishqiptari qe e ka vendin ne burg.. se emerimin e tyre e beri per te mbrojtur salite……por qe Populli i zgjuar e shume i urte shqiptare i din bemat e tij dhe pret denimin….po su denua saliu me ushtrine e tij PD etj.strukturat e tij se fillojne nga kreu i shtetit Nishanlliu i semure,qe nuk bene asnje emerim pa dhene vizm saliu/…Kush eshte ky,dhe keto qe shkaterrojne shtetin e drejtesine…
  Kujtoj ketu qe nje portret i sh.Enver e beri me te semure saliun sa policia kontrollon nje nga nje anetaret e PPSH dh te P.K mos kane ndonje trakt apo potrete te sh.Enver…se vdes saliu nga ketyo fjalet e sh.Enver….po o sali o bish tradhetare …edhe ne varr ka me te ushtu fjala e popullit…Rri aty ne ferr o tradhetari me i madh, i te gjitha koherave..o antishqiptari me i eger…edhe vorri ka me te nxjerr jashte se gjyqtaret e drejtesise tende nuk i ke prane per te dhene vendimin e padrejtesise se edhe ato ne burg do t’i lesh o tradhetari i zi….mallkim

  Reply to this comment
 13. Nena e zeqos May 29, 20:56

  Te poshtjasi edhe Paloqia more derëziu Edi. Edhe ki ta nguli e nuk e munde dot me gjikate ? Rruaji strufin Saliut dhe te tjereve qe ke keputur mish ne fushate ne 2013 që do t’i bej ate e kete. Nuk me ze gjumi na the sa ta xgjith 21 Jenarin. Si i tha Fuat Boëiu xhebrailit qe do t’i merrte shelegun. ” Po s’ma merr dot jeten mua, haji bajgat shelegut ” Edhe Ti more derdimen. , kur nuk ben dot ato qe na the , rruaji strufin Palokes dhe lere karriken. Ta them kete si femer me ksperienc, se femrat qe u hape faqen do te te vijne hakut ty.

  Reply to this comment
 14. Palok Ristani May 30, 00:19

  S’ka Prokurori ne bote si kjo e jona.Pika ne qe kemi Prokurori.Turp e faqe e zeze.

  Reply to this comment
 15. pro dhe kunder May 30, 08:29

  ..te denohet partia..!!!

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim