Gjyqtarët që ikin me dëshirë, marrin pension të parakohshëm

July 8, 2016 16:10

Gjyqtarët që ikin me dëshirë, marrin pension të parakohshëm

Projektligji i ri i “rivlerësimit kalimtar të gjyqtarëve dhe prokurorëve” do t’u japë mundësi funksionarëve aktualë të Drejtësisë, që në rast se duan t’i “shpëtojnë” vetingut, atëherë të japin dorëheqjen.

Në nenin 48 të projektligjit të ri thuhet se prokurorët dhe gjyqtarët që pranojnë të largohen vullnetarisht, ndaj tyre ndërpritet procesi i vetingut, madje do të përfitojnë dhe trajtim të posaçëm, duke i nxjerrë në pension të parakohshëm.

July 8, 2016 16:10
Komento

4 Komente

 1. perkthyesi July 8, 16:16

  A mund ta dime se sa pension do te marrin keta gjyqtare “te ndershem”, te cilet nuk kane lene dy gure bashke sa ishin ne detyre?

  Reply to this comment
 2. pelicilina July 8, 17:11

  makari te jet kesht dmth gjykasit dhe prekuroret qe kan bushur bankat me evro dalin pa lagur ku ishim ic gjekundi cfar u be nje vrym ne uje bravo rilindja reform po ben

  Reply to this comment
 3. as July 8, 17:39

  C’eshte ky favor per gryexhvatesit, dashkan dhe pension
  Ata gjyqtare qe do te largohen me deshire eshuma nuk do te ndiqen penalisht por duhet te derdhin ne buxhetin e shtetit te gjithe pasurine qe nuk e justifikojne ose te tatohen ne masen 50% per perfitime te jashteligjore gjate trazicionit

  Reply to this comment
 4. l ri July 8, 19:35

  Kurrë e kurrës nuk duhet bërësit kjo.Tjetër gjë është pensioni,por jo pa dhënë llogari.Para ligjit askush nuk mund të ketë imunitet.Po të kenë vjedhur e bërësit korrupsion duhet më parë të kalojnë tek biruca,,,përndryshe bje erë hakmarrjeje politike e paaftësi.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*