Pse vijojnë ngjarjet e rënda dhe përsëriten turpe si ky i Rinasit

April 10, 2019 09:59

Pse vijojnë ngjarjet e rënda dhe përsëriten turpe si ky i Rinasit

Prej kohësh opinioni publik po përcjell ngjarje nga më shokueset, të njëpasnjëshme. Vrasje të cilësuara, me pagesë ose jo, të tipit mafioz ose jo, grabitje në mes të ditës në mes të qyteteve kryesore, vjedhje, korrupsion, drogë, kriminalitet, etj.

Ngjarja dje në Rinas ishte e rëndë, e përsëritur dhe turpëruese.

Njëri nga autorët e grabitjes mbeti i vrarë. Identifikimi i tij do të rrisë mundësitë e identifikimit edhe të autorëve të tjerë apo grupit të grabitësve. Me gjasa nga identifikimi do të kalohet në një kërkim të intensifikuar të të gjitha strukturave ligjzbatuese. Ne urojmë që ky grup kriminal të kapet sa më shpejtë dhe të vihet para drejtësisë.

Por rrethanat e ngjarjes dëshmuan edhe njëherë një sërë masash të paplotësuara dhe difektoze që autorët e grabitjes – nëpërmjet informatorëve të brendshëm dhe njohësve të sistemit të hyrje-daljeve në Aeroport, por edhe njohjes së regjimit të parkimit dhe protokollit të ndjekur në ulje ngritjet e avionit të piketuar, ngarkim shkarkimi i tij, kombinuar kjo edhe me lëvizjen e blindave që dorëzojnë monedhat për t’u ngarkuar në avion – i shfrytëzuan në favorin e tyre.

Kuptohet që do të dëgjojmë përsëri pingpongun e rradhës në mënyrë që institucionet t’ja lënë qyrkun e fajet njëri-tjetrit, por kjo nuk zhvlerëson aspak, dëmin e madh që ju bë me këtë rast Sigurisë Kombëtare, emrit të Shqipërisë, pa marrë parasysh këtu dëmin financiar, njerëzor dhe rrezikun e shtuar për pasagjerët, personelin, forcat e sigurisë dhe forcat policore që u ndeshën me armë me këtë bandë të rrezikshme, ku kësaj rradhe plumbat ishin reale dhe përplasja përfundoi me një jetë të humbur.

Përveç defekteve të sistemit dhe mungesës së masave ruajtëse në aeroport, të cilat u shfrytëzuan më së miri nga grabitësit, të bie në sy paisja e tyre tërësisht profesionale, jo vetëm me veshjet, kamuflazhin dhe mjetet e maskimit, por sidomos arsenali i armatimit që ju kap grabitësit të vrarë. Automatikë, fishekë, lëndë plasëse, granata defensive, granata tymuese, etj. Imagjino se çfarë arsenali ka patur i gjithë grupi.

Kjo tregon se në Shqipëri, grupet kriminale posedojnë të gjitha armatimet e mundshme dhe janë forcuar e fuqizuar duke fituar terren dhe kurajo në raport me shtetin.

Lind pyetja, si ka mundësi të ndodhin ngjarje kaq të rënda të përsëritura disa herë? Si ka mundësi të ndodhin vrasje të paralajmëruara? Edhe këto pyetje janë pyetje tashmë të vjetëruara. Menduam se përgjigjen e tyre do ta merrnim pas vitit 2013, kur publiku shqiptar votoi për ndryshime tërësore në të gjitha marrëdhëniet publike e sociale dhe sidomos në ndryshimin e metodologjisë së aplikimit të elementëve të sigurisë publike.

A-ja në abetaren e veprimeve policore është parandalimi. Ngjarjet kriminale dhe sidomos ato të rëndat siç ishte edhe grabitja e djeshme duhet të parandalohen me masa të rrepta. Me një protokoll të rreptë të lëvizjeve, me pengesa e dyer të njëpasnjëshme njësoj sikur të hysh në një burg të sigurisë së lartë, duhet të ishin hyrjet e daljet e Aeroportit që pas ngjarjes së parë të ketij lloji. Kjo është e katërta në Rinas, e dyta brenda aeroportitm çdo herë me blindat transportues të bankave.

Vërtet nga brenda Aeroporti ruhet nga shoqëritë private të ruajtjes fizike, por çdo masë e marrë në këtë drejtim duhet të kontrollohet nga policia, nga shteti.

Ngjarjet e ndodhura kohët e fundit, defektet e shumta, mediokriteti, mungesa e parandalimit të ngjarjeve, mungesa e kontrollit të territorit, mungesa e informacionit, mungesa e angazhimit të profesionistëve të vërtetë e me një karrierë të gjatë në Polici, defektet e rënda në ndërtimin strukturor të Policisë së Shtetit, mungesa e disiplinës, mungesa e funksioneve organike e mbuluar me detyra dhe kohëmatës konkret, mungesa e pagesave të rregullta e justifikuese për punën e bërë, masat jo të mjaftueshme të marra për të forcuar institucionin e Policisë, na kanë prezantuar këto kohë një Polici të sëmurë, shpesh herë të mundur nga ngjarjet e rënda.

Ka një perceptim të gabuar tek drejtuesit e Policisë, por sidomos tek drejtuesit politikë që marrin pozat e policit dhe mendojnë se punën e tij e bën kushdo. Mendojnë se “ndryshimi i kokave” drejtuese në drejtorinë qendrore, në drejtoritë e qarqeve dhe në komisariate do të japi rezultate në përmirësimin e performancës së Policisë.

Pak kohë më parë filloi e u zbatua një lëvizje masive e drejtuesve të drejtorive e komisariateve me idenë se në këtë mënyrë do të përmirësohet puna e policisë. Por si mund të jetë i mirë një frut i shëndoshë në dukje, por i kalbur nga brenda.

Policia sot ka humbur disiplinën, besimin reciprok të kolegëve, ka humbur ruajtjen e sekretit, ka humbur motivimin.

Vetëm një “përmbysje” e metodave të sotme, e mentalitetit të vjetëruar që nuk i përgjigjet zhvillimeve të kohës, forcimi dhe mbështetja e bazës, largimi nga shfaqjet dhe ndërhyrja e politikës, mund të bëjnë një kthesë e cila parandalon ngjarjet e rënda dhe krijon më shumë siguri, gjë që ka munguar deri tani.

Dita

 

April 10, 2019 09:59
Komento

35 Komente

 1. Namik April 10, 10:25

  Edhe kanè Fytyrè edhe shajnè ENVER HOXHÈN këta SURRAT ZINJTÈ e ShkërLLatoKracisè 29 VJEÇARE ????!!!!!! Ku kishte PIDH MOTRE që tè GRABISTE , sikur 100 LEK të VJETRA nè atè kohè ???????!!!!! ENVER HOXHA e Ngrinte SHTETIN nè Kèmbë me SEKONDA dhe ishe i kapur brenda MINUTAVE , po të VIDHJE edhe 1 STILOLAPS!! Edhe Edvini që thoshte do bëj “SHTET” , doli HAJDUT i KORRUPTUAR , njèsoj so BANDITËT e PD dhe LSI !!!!!! Dhe kur je HAJDUT i KORRUPTUAR i SHTETIT dhe kèrkon të VJEDHÈSH PARATÈ PUBLIKE me anë tê TENDERAVE dhe KONÇENSIONEVE me të NJÈJTÈT HAJDUTÈ dhe KRRIMINELË , që VIDHTE dhe GRABISTE , SHQIPÈRINÈ PDja dhe LSIja , NUK mund të bësh dot SHTET edhe sikur të duash , sepse prioriteti i KRYEMINISTRIT është si të VJEDHI , ZHVASI , GRABISI dhe PLAÇKISI SHQIPÈRINÈ e RROPATUR , me të njëjtët HAJDUTÈ , BANDITÈ dhe KRRIMINELË që PLAÇKISTE PD KRRIMI dhe LSI PLAÇKITJA !!! !!!!!! !!!!!!!!!! RROFTË i LAVDISHËMI dhe i Paharruari ENVER HOXHA që kishte SHTET me TOPE të RËNDA .

  Reply to this comment
  • intelektuali April 10, 11:23

   Namik Fanatiku i Enverit,

   ja ta spjegon intelektuali pse ne kohen e Qepes te enverit nuk kishte guxim te vidheshin lekat e bankave:

   sepse:

   ENVERI ME NEXHMIJEN VIDHNIN CDO GJE PER VETE DHE LEKAT E VJEDHURA I DERGONIN NE BANKAT E HUAJA PA U MARRE VESH FARE

   Pyete biznesmenin Luan Bregasi, krushkun dhe arketarin e familjes Hoxha se ta tregon ai sa pasuri kane bere Enveri me nexhmijen duke vjedhur per 50 vjet me radhe cdo gje qe prodhohej dhe qe eksportohej nga Shqypnia Komuniste duke i transformuar shqyptaret si sklleve me pune te detyruar ne vendin e vet dhe duke e kamufluar veprimtarine e hajnise se tyre makaber antikombetare me nje propagande te shfrenuar bolsheviko-staliniste si rufjane te vertete.

   Reply to this comment
   • Namik April 10, 11:55

    Qepe HALENÈ o intelektual i K.. dhe boll bère Monolog si ZAGAR RRUGËSH! Bèj Komentet e tua O DitëZI dhe SURRATZI dhe mos Impono mendimin të tjerëve !!!! Nuk mi ndryshon dot KURRË Mendimet e mia ti, EDEPZÈZ , LYRASH , HALABAK , MERCENAR , ZHAPIK Haleje! SHURRAQ që fle akoma me Bebelina edhe pse i ke kaluar 50 VJEÇ !!!!! Prandaj të ka lënë edhe Gruaja ty GAXHGAUN , sepse ti NUK je për SHTËPI , por je për ZAGAR GJAHU , që ja bën HAM HAM HAM !!!!! Ti HASH K… ENVER HOXHËS , BALLIST i ZI si KORBI dhe ZOGIST i ZI si MAVRIJA me BOJË

    Reply to this comment
    • Kobe April 10, 15:41

     Ore Namik ..Ore plak tutkun akoma prallat e Enverit ke ne koke me ballista e tradhetare qe duhen demaskur. ..yyyyytt kerme e gjalle qe kunterbon. ..te dhjevsha Enverin qe ke ne koke

     Reply to this comment
    • Vasili April 10, 20:33

     Or namik,je kar i tere nga koka deri tek kembet!
     Po e e filloj nga fshati meqense je fshatar:
     Mbasi ja u a grabiti tokat enverif ju detyroi si skllever te sherbenin ne tokat e grabitura.
     Dhe kur skllav-katundari guxonte te merrte nje pjese te vogel,nga e tera qe ja kishin grabitur,shteti i kuq mobilizonte gjithe llojet e zagareve te tij te ushqyer,per ta shqyer skllavin ´´hajdut´´.Enveri i thosh :Si guxon te me vjedhesh sado pak ne ate token tende qe une ta grabita te tere!!!.
     Kurse qytetarit i jepte nje bakshish ne vend te rroges,kurse me ate qe i vidhte ushqente sekretaret,sigurimsat,ushtrine prej koti te katundareve pa fund,qe ishin per te mbrojtur,bashke me sigurimsat,bllokun e madh dhe te vegjel.
     E pe mor derdimen,qe pa asnje pushke apo top,ne bythgrisur dhe shpirtgrisurit e enverit,pushtuam nje bote perndimore te tere.
     Mos shko larg,por hidh syte mbi vete,qe nga te ngrenet te jane bere faqet si bythe,dhe barku si grua me bare.
     E po ahere jo te brdhje gjithe fshatin por dhe gjithe qytetin nuk gjeje nje te tille.
     Ik Namik shko bej kaken tani,per te treten here qe e ben sot,nga te ngrenet,te vetmen gje qe mund te besh mire,se ahere mezi e beje nje here ne jave.
     Te kish zene bytha merimange.

     Reply to this comment
 2. Kush e zgjidh kete rebus April 10, 10:26

  Ketu dalin disa pyetje qe une nuk marr dot përgjigje.
  – Si e dinin grabotësit daën dhe orën e mbëritjes se parave?

  – Ku ishin tërheqësit e vërtet te parave?
  Se nje gjë s’po kuptoj, paratë vinë, dhe pritësit e parave janë burgaxhinjtë komando, që tërheqin paratë. I bie meqë bankat nuk kishin përfaqësuesit e tyre për tërheqjen e parave, porositësit dhe doremarresit e ketyre parave të ishin vete hajdutet.

  Reply to this comment
  • mirel April 10, 16:50

   Keto pyetjet tona, kaq te renda sa duken, do zbuten rruges, dhe do katandisen si pyetjet e tenderit te Unazes. Eshte normale, do thote kryeministri, ne gjithe boten vidhet, dhe nuk do merret me njeri me to. Do harrohen si milionat e tenderave te rrugeve. Qindra milionat ne fakt. Ceshtja do katandiset ne nje debat publik midis Rilindjes dhe PDse, ku vemendja e PDse do perqendrohet ne LANCL dhe komunizmin, ndersa Ramuti do pershkroje me euridicion te “pakrahasueshem” vuajthet biblike qe po heq nga PDja..

   Reply to this comment
 3. demo April 10, 10:42

  Eshte me e pademeshme te nderrosh kryeministrin dhe gjithe ministrat,muaj per muaj,se te nderrosh drejtuesit dhe profesionistet e Policise.Ne Itali nderrohen shpesh qeverite,por shteti funksionon,.Funksionaret e Ekonomise,Taxave,policise,ushtrise,nuk nderrohen

  Reply to this comment
 4. intelektuali April 10, 11:17

  Po pyetja tjeter o gazeta DITA?

  PSE DUHET TE TRANSPORTOHESHIN CASH MILIONA EURO NGA BANKAT SHQYPTARE NE DREJTIM TE PANJOHUR?

  Ne cilin vend te Botes kryhen transerta te ngjashme mafioze ne miliona euro ne terrin e nates me thase si ne Kohen e Qepes te Perendimit te Larget me kaubojsa dhe bandita?

  Kjo eshte pyetja me thelbesore per qeverine dhe shtetin e Edvin Droges qe nuk di te kontrolloje shtetin e tij, sepse helbete eshte i vetmi Kryeminister ne Bote qe e ka babane kriminel komunist qe ka firmosur varjen ne litar te nje poeti disident antikomunist ne vitin 1988 dhe qe ka kthyer Kohen e Preshit te Enverit me gerdallat enveriste si Gramoz Ruci, Spartak Braho, Fatmir Xhafaj me plot spiuna te Sigurimit tip VENUSI ne majat me te larta te prokurorise dhe te shtetit monist.

  prandaj:

  O GAZETA DITA BANDITET JANE ULUR KEMBEKRYQ NE RINAS DHE PO VJEDHIN LEKAT E BANKAVE TE EDVIN DROGES

  Reply to this comment
 5. Aty April 10, 11:18

  Po MOS eshte loje kjo,pastrim paresh te pista.Deklarojne 3ml euro te humbura dhe thaset Jane tembushur me letra bakalli ,leket,eurot tani ja marrin siguracionit,se te gjitha opsionet Jane ne kete Shqiperi te mjere e te pazot.

  Reply to this comment
 6. Toni.D. April 10, 11:21

  Derisa Shoqeria Shqiptare te krenohet me kriminelat (gje e vertete) krimi po lulzon dhe do lulzoje.

  Reply to this comment
 7. hajduti bertet "Kapeni hajdutin" April 10, 12:19

  As nje shtepi nuk vjedh dot pa patur nje kallauz nga brenda. Keto super-vjedhje kane per autore njerez te qeverise. Keto vjedhje i bejne cubat me pushtet. Nuk eshte her e pare, ka ndodhur shpesh ne qeverisjen e Rames ku rasti me qesharak ishte ajo vjedhja tjeter miliona Euroshe e qe pastaj “zbuluan” nje tenxhere me ca Euro brenda ne nje oborr fashati dhe njoftuan me buje se u gjeten milionet e vjedhura.

  Reply to this comment
 8. demo April 10, 12:27

  Kompania e transportimit te parave eshte e njejta qe ishte edhe heren e kaluar:Nazeraj,,keshtu thote ay analisti Koka. Me mire dergoni me karroce,I keni me te sigurta transfertat.

  Reply to this comment
 9. valentina April 10, 13:19

  O intelektual mos shkruaj me pacavure se ia qite bojen vetes fare,eshte e dreja juaj te urresh Enverin,por mos u bej kaq banal,me thuaj o intelekt cilen te besoj nga te dyja?te besoj kur shkruaje qe nipi i enverit bashke me tahon e librazhdit kishin ngritur laboratorin e kokaines ne xibrake?apo ENVERI ME NEXHMIJEN VIDHNIN CDO GJE PER VETE,DHE LEKAT E VJEDHURA I DERGONIN NE BANKAT E HUAJA PA U MARRE VESH FARE,tani meqenese Enveri me NEXHMIJEN i paskeshin mbushur full bankat e botes me parate e shqiptareve,perse ketij nipces i eshte dashur te rrezikoje duke iu futur aventures si drogdiller?

  Reply to this comment
 10. Mere April 10, 14:39

  Mire gomari na ngordhi , po nuk na lene rehat dhe mizat.
  Pse nuk thoni keto firmat private qe ruajne keto objekte shteterore cfare personel kan , sa pergatitje kan dhe sa te afte jane per te parandaluar, ruajtur dhe asgjesuar veprime kriminale dhe vjedhjet ? Perderisa jane te pa shkolluar , pa ndonje shkolle dhe kurs profesional etj…etj.. Jane interesat e atyre qe licensojne keto firma , te atyre qe u besojne objekte te rendesishme, ku fakte te tilla tregojne se keta” rojtare” jane vec per te ruajtur bostanet.
  Mire te tjerat po nuk te lene dhe keto mizat si ” intelektuali” ziguri”,” Manjani”, “Vasili”,” Nishani” qe skan te mbaruar me perallat per kohen para 30 vjetesh dhe e gjithe e keqja na eshte shfaqur vetem kete dy vjecarin e fundit dhe na mbulojne se jane dhe ata ne historin e 26 vjeteve te tjere te tranzicionit qe hengren, vodhen , dogjen, vrane e shkateruan gjithe pasurine e ketije vendi , direkt ose indirekt dhe guxojne e futin turinjte me [email protected] kudo si mizat ne [email protected] the te kalit.

  Reply to this comment
  • Lili April 11, 07:21

   Pse sepse nuk eshte puna e tyre po puna e shtetit me kontroluar kush punon ne punet me reziqe shoqetore apo me impakt sigutije te madhe si aeroporti ! Shoqerite kane te drejte me zgedh njerezet po shteti in fine duhet te jape pelqimin a jo per keto njereze!kurse n’albanistan ndodh e kunderta shteti ne ngjuj para horrave ….

   Reply to this comment
 11. demo April 10, 16:07

  O Mere! Nuk eshte ceshtje trainimi,mesimi,specializimi,rregullore.etj.Firmat private marrin nga shteti,ose privati nja 800 mije leke dhe mezi u japin rojeve 300 mije.Edhe keto 300 mije(te vjetra)roja duhet ti harxhoje per uniformen,per specializimet,per mesimet,kartelat shendetsore e mroklla sa te duash.Policia private e ka mendjen ku te vjedhe per vete,jo te rrezikoje koken per te mbrojtur objektin nga grabitesit.
  Pune e pare shteti duhet te kontrolloje presidentin e firmes rojeve private sa leke u jep rojeve?Rroga mos jete poshte 500 mije lekeve.

  Reply to this comment
 12. ISH ANTIENVERIST April 10, 16:12

  Ka kaluar cdo lloj perfyterimi degradimi i shtetit shqiptar qe dhe serbi apo greku me antishqiptar ne 1991 nuk do ta besonte….pse greket serbet dhe cdo antishqiptari ne bote fituan JACK POT-in..
  ….
  Ne 1990-1991 kur zbarkuan euro-amerikanet ne Shqiperi kishte dy shtylla kryesore ku mbahej ai vend:

  E para ishte shteti shqiptar qe per nga kontrolli i situates ishte i pari ne bote…pra dhe nje pordhe kunder pushtetit te bente nje person ai denohen sipas ligjeve te kohes..
  Pra keto euro-amerikane ne ato vite bene krimin mete madh qe nga koha e Gjergj KASTRIOTIT..pasi shteti nuk ishte i Enverit por i shqiptareve..
  .
  Ne dakort ideologjia Enverit ne ate kohe kishte rene..por pse me ideologjine e Enverit u dogj dhe shteti shqiptareve??
  ..
  Ta dinin shqiptaret ( e kam fjalen per popullin) nuk besoj se do vinin ambasadoret si agersore propogande dhe zogista-ballista-terrorista te shqyenin kete vend me keq se serbi te na kishte pushtuar….kjo eshte vazhdim i nje krimi i bere ne 1991 me teorine e dekomunistifikimit qe donte te bente Rajersoni qe ne fakt u kthye ne nazistifikim….OK e rrezuam statujen e Enverit atehere ( se sa ishte gjalle i rruajten trapin) por ne asnje menyre nuk duheshin glorifikuar zogistet-ballistet isha bashkpuntore te fashizmit qe erdhen si CLIRIMTARE ne 1991 gjoja hodhen nje kamunizem te vdekur dhurate prej ramiz alise dhe e ligesise te elezbiberajt i mergates qyqeve..
  .
  Jane pikersisht keto zombie jo vetem qe e reabilituan Enverin por e kane shenjteruar
  %%%%%%%%%%%

  O Enver te kam rixha
  Ngrehu neser me sabah
  Behu dhe nje here i ri
  Ne dac hajde si sozi

  Mer komanden ne kete vende
  Se te prete populli tente
  Qe ti vesh gjerat ne vende
  Se Shqiparine e shqyen qente

  Jan ngjallur krimbat e tokes
  Cep me cep i bien botes
  Me genjeshtra e mashtrime
  Letra fallco e ngjyrime

  I fshine emrin Shqiperise
  Mohojne bijte e Lavdise
  Mohojne gjakun per ket vende
  Kane fshire edhe mundin tende!

  Jan ngritur ne piedestale
  Kriminele “intelektuale”
  Ane e kende bejne morale
  Per te vdekur e per te gjalle

  Madje ketu ne forume
  Bejne komente shume spiune
  Mbajne nofken “intelektuale”
  Por ne fakt jan avdalle

  Jan avdalle te “Lilidhonit”
  Pjelle e djallit dhe e klonit
  Qe vertiten pas baronit
  Jan ushtare te Salihonit

  Ne cdo zyre e ne cdo frone
  Krimineli ka timone
  Basarduan historine
  E shkateruan gjithe Shqiperine

  Neper rruge e neper sheshe
  Ne bregdet e ne biznese
  Ane e mbane kudo te veshe
  Vec te huaj do te gjeshe…..

  Nuk ka me as industri
  As bujqesi e blegtori
  Madje dhe Naimin vete
  Nuk e njef me ky milete….

  E mos fol per Skenderbene
  Qe shume vjete mbrojti Atdhene
  E kan nxjere mor, ne pazare
  Por ne kembe, e jo mbi kale…

  S’ka me sheshe SKENDERSBE
  Vec nje male, plote gurre e pleh
  Qe kane zbrituar nga malesia
  Te mohoje sheshin e tija….

  Dhe nje djale paska i drojtur…
  Ti Enver nuk e ke njojtur?
  Vec nje gje me vjene cudi!
  Per fytyre, eshte kopje Ti!!!

  Per mendje e burreri
  Eshte naive, eshte cilimi
  Sala leve e punesoi
  Qe mire halet t’ja pastroi

  Ky debil pak kohe me pare
  Nxori detin ne pazare
  Dhe ja fali more Greqise
  Kapitalet e Shqiperise…

  Ky agjente e ky spiune
  Drenicare thot, jam une…
  Eshte hajdute i licensuar
  Rrugen e Kombit ka pervetesuar

  Te mos flasim per Gjykata
  Kemi hedhur vertete hapa
  Ne plepishte “master” muarr
  Ne kupole te emeruar…

  Dhe “cekani i drejtesise”
  I bje kokes se vegjelise
  Mjeri popull ku te veje
  Te derjten ku do ta gjeje?

  Me arme e demagogji
  Shkateruan brezin e ri
  Neper rruge te droguar
  Pa familje, te shkateruar…

  O Enver u shua bota
  Ti e bere mor si lopa
  Shume punove per Shqiperi…
  Po c’le pas more derezi?

  Ca spiune e kriminele
  Shume hajdute e dembele
  Nje Nano e nje Sali
  Qe e shiten kete Shqiperi

  Qe shiten Jo vec lavdine
  Jo vec vlerat e historine
  Po nenshtruan vegjeline
  E skllaveruan per hordhine

  Skllaverine ne vendin tend
  Se pertypin dot as qente
  A ka burra ne ket toke
  Qe ti dalin vendit zot?

  O Enver te kam rixha
  Hajde neser me sabah
  Se te prete mor populli tend
  Flamuj Shqipesh ne Kuvend!

  per Namikun (komentuesi i pare)

  jam nga ata shqiptare qe hodha Enverin ne 1991 por ka ardhur koha ti kerkojme falje jo per merite te tij por te ndyresise kozmike te glases politike perfshire dhe miqte tane qe na konsiderojne si Ferme Kafshes

  Reply to this comment
 13. mirel April 10, 16:20

  Nuk e ka fajin policia, o zoti…kush ishte ky qe e ka shkruar??
  E ka kryeqelbesira ne krye te shtetit dhe te kincesioneve. Ky eshte kryeministri i koncesioneve me sakte, dhe jo. I shtetit
  Si mundet te akuzosh policine kur kjo eshte vetem per te vene gjoba e per te arrestuar fshatarin pa tollon tatimor? Kaq i kane dhene kompetence, aq do bej..Si mund ta kesh fajin te Policia kur shtetin e strukturon dhe e ideon vetem. sipermaresi i koncesioneve, Ramuti, per interes te koncesioneve. Policia nuk i hyn ne pune gjekundi, pervecse ta perdori si ndermarje komunale.
  A mund te lihet siguria kombetare ne dore te privateve? Imagjinoni ketu mund te zbarkojne batalione te armatosura, po te mendosh sportivitetin e konceptit koncesionar te Ramutit per sigurine kombetare. Pse, stadium eshte aty?
  Dhe ne stadium mobilizohen forca te rendit per te ruajtur qetesine, jo me ne Aeroportin Kombetar ku mund te hyjne qindra trupa dhe materiale ushtarake.
  Eshte baraz me kufirin territorial.. Si e markan ne dore koncesionaret? Kjo eshte politika antikombetare e Ramutit, dhe e askujt tjeter. Kasta qe e mbeshtet eshte teresisht e kapur dhe e korruptuar.
  Nuk eshte thjesht puba se humben 10 milione euro..dhe turperimi..
  Problemi i futjes se materialeve te rrezikshme dhe armatimi ne Aeroport eshte skandaj i permasave me te renda se duken ne pamhe te pare.
  10 milione euro jane lule sikur te ishte marre avioni peng, dhe ti kerkohej shperblim dhe Austrise per pasagjeret, pervec Shqiperise
  E kuptoni qe kete mund te vije e ta beje kushdo? Mund te vihe tjetri nga ana e anes dhe te ta marri avionin plot me pasagjere.
  Nuk e kuptoni qe nuk eshte vetem siguria kombetare, por dhe siguria e pasagjereve qe implikojne dhe shtetet perkatese?. Cfare dp u pergjigjet Ramuti ne rast skandali, larg qofte..? E ka fajin kincesioni..?
  Pikerisht kete beri Leshi sot, pa piken e turpit

  Reply to this comment
  • Dasem ne Varreza.. April 10, 16:56

   zoti mi…

   ke kalur ne orgazem qe ndodhi kjo fatkeqesi kombetare..pasi nuk eshte problemi vetem i kesaj vjedhje tronditese per kete shtet te drobitur por dhe per vete kombin
   .
   sa per koncesionet rekordi mbahet nga saleh berishaj qe ka leshuar mbi 80% te tyre dhe me pas vjen Nano apo Rama.
   .
   edhe nese Rama guxon te prishe keto koncesionet me partnere nderkombetare qe i ka lene peshqesh sali bythisha juaj atehere albitrazhet nderkombetare ja fusin sa krahu shqiptareve sic dhe ka ndodhur..
   .
   Shumica i ngjarejve te tilla kane prapavije grupin NAZISKIN CIFTELIA dhe tregojne se shteti paralel i berishes pas 2013 ka triumfuar mbi shtetin aktual dhe kjo duket dhe nga doktorr Halezi i voas qe mbron hapur doktorrin e Viqidolit..

   Reply to this comment
  • Lili April 11, 07:29

   O mirel, po pikerisht per futjen edhe largimin e cfare do material prej kokaines tek armet e cdo gje tjeter eshte dhane arroporti koncesionarit!
   Jo jo nuk ka gabuar edhe kete here KM i jone, po qillimisht eshte e ka bere kete pune se mbulojne ma mire keshtu trafiqet e tyre…
   me marreveshje me koncesionarin
   Po gjithmone ne kurriz te popullit shqiptar qe paguan taxen e sigurise qe paguan taxen per policine qe paguan taxen per siguracionet etjetj…
   Po kur nuk kerkon pergjegjeset!

   Reply to this comment
 14. Vasili April 10, 18:07

  Pushteti i rames,vazhdon te perfitoje dhe te vazhdoje i pa trazuar bemat e tij,prej narcisti te semure,vetem se ne pozicioniet e opozites eshte nje bande e vjeteruar injorantesh primitiv,qe ne nje terbim te deshperuar dhe fare pa shprese,ata kerkojne qe kete vend dhe kete popull,ta shkerdhejne para dhe mbrapa ndyre si dikur me njerezit dhe me metodat e tyre talibane.
  Gjithmone kam kerkuar te gjej nje dimension karizmatik tek Rama,por e kam pasur te pamundur kur e takoj ate tek bashkebisedimi i perhershem i tij me alabake ordinere,apo me pinjollet 24 karatsh te komunizmit hoxhist dhe asnjehere
  me qytetarin hallexhi dhe te maturuar,apo intelektualin e rralle qe guxon nganjehere te belbezoje ne kete xhungel,ku ndjen vec gjithmone nje te ftohte pabesie,apo bashkebisedimi diskret, i njejte dhe monoton me folkun e mbledhur ne shesh te qyteti,
  Asnjehere konkret dhe analitik ne gabimet dhe fajet jo te pakta,te qeverimit,te cilat dhe i permend sa per te shkuar rradhen,
  Por neverine me te madhe ta shkakton,ne pritjen e pafundme,qe vazhdon te perjetoje qytetari shqiptar,qe te perdori ligjin qe kryeministri e posedon,per ti rene kokes sic e meritojne shperdoruesit e shumte,por qe vazhdojne te defrejne si ne kohet e lashta,nen hijen e ketij frikacaku patologjik.
  I pa tolerueshem,ka qene ne vite,qendrimi i institucionit te rames i min se arsimit,karshi rektorit koni,te universitetit shteteror,qe vazhdon i qete te beje shkelje flagrante te pa tolerueshme,krejt ne te kundert me funksionin normal te univerisitetit shteteror.
  Megjithse tymi ka vite qe ka dale ne cati,dhe kujtdo i ka sosur durimi me kete vemje te ndyre koni, apo musabelliun pushtin plak te korruptuar skrapalli te bujqesorit,rama vazhdon i qete te pikturoje,ne studion kryeministri.Nuk do kundershti dhe shqetesim vetjak nga klani i kulles se saliut dhe likes,produktet e te cileve ata jane.

  Reply to this comment
 15. Nik April 10, 18:10

  Gazeta Dita, çuditem qe shqetesoheni per nje jete te humbur te nje super krimineli. Ligji me vdekje duhet te sillet ne parlament veçanerisht per porositesit dhe vrasesit me pagese dhe kriminele te te ketij soji.

  Reply to this comment
  • mirel April 10, 18:54

   Jo, ligji me vdekje duhet te sillet per kriminelet e sojit Rami, qe organizojne vjedhjen, zhdukin parate e Shqiperise ne Cayman, dhe vrasin keta ordineret.

   Reply to this comment
 16. Pps April 10, 19:34

  Nga ngjarjet e.fundit,vjedhjet në zonën e Rinasit,lëvizjet e banditëve para e pasvjedhjes del qaryë se zona e veprimit të këtyre bandave çshtë zona nga Rinasi e përeth.Po e njëhta zonë ky janë organizuar shpërthimet me eksploziv intensiteti i krimit më i laryë.Bandat më të rrezikshme janë në këtë zonë të ShqipërisëShumë.banditë njihen mirë nga banorët.Është normale.Po policët nuk duan?Mirë Sajmiri e kishte mëndjen të udhëtonte me varkë e kultivonte lule.Po ky Dalakieza prej Mirdite pse nuk e bën dhe policinë sic bëri ushtrinë.Pse nuk shkon të japë një cfaqe me cifteli në zonën e Lac Fushkrujës,mbase i parandalon krimet në këtë zonë.

  Reply to this comment
 17. Alban Dega April 10, 20:42

  LULEZIM BASHA KA SHKUAR PER LESH P…JESHKE …

  Po a nuk eshte detyra kryesore kushtetuese e ushtrise mbrojtja e sovranitetit dhe integritetit territorial te shtetit shqiptar!?
  Po a nuk jane aeroportet kombetare e nderkombetare te nje shteti objekte strategjike te rendesise se vecante !?
  Po a nuk jane aeroportet e nje shteti pika dhe objektivi I pare e kryesor qe sulmohet dhe pushtohet per ti hapur rrugen zbarkimit nga ajri ne territorin e tij!?
  A thua ishin budallenj ish-tiranet e Tiranes Enver Hoxha e Mehmet Shehu qe ngjitur me aeroportin civil te Rinasit kishin vendosur edhe aeroportin ushtarak ku nuk depertonte as miza!?
  Po si mund te linte pa vrare edhe mbrojtjen e ushtrine shqiptare kryevrasesi serial i mbi 15 fishte i shtetit shqiptar Saleh Ramollah Ajatollah Milloshevici dhe “Banda e tij e Gangstereve”, alias “Shoqata e Gjuetareve te Brogradit” me te cilen sic pat deklaruar ne Kuvendin e Serbise qysh ne 1991 kryekasapi i Ballkanit “do te futej per dy ore ne Tirane” !?
  Atehere si nuk qenka sigurimi i tyre detyre dhe kompetence e forcave te armatosura, ushtrise shqiptare !!!???
  Ky Lulush Karabushi i Vicidolit ka shkuar krejt per lesh dhie ose per lesh p… jeshke !
  Jo sot po qe kur u lind p… jeshke mashkull nga koka tek kembet !

  Reply to this comment
 18. ALBAN DEGA April 10, 20:45

  TURP E FAQJA E ZEZE PER ATA … DHE KETA !

  From: Alban Dega
  Date: April 9, 2019 at 11:54:50 AM EDT

  TURP E FAQJA E ZEZE PER ATA … DHE KETA !

  – Aeroportet jane objeke strategjike ne mbare Boten

  – Aq me teper per nje vend te vogel si Shqiperia

  – Nga Alban Dega, Nju Jork

  Sulmi dhe vjedhja e sotme ne mes te dites e 10 milione eurove ne Aeroportin Nderkombetar “ Nene Tereza” eshte nje njolle turpi per qeverite e 14 vjeteve te fundit ne Shqiperi.
  Aeroportet jo vetem nderkombetare, por edhe kombetare jane objekte strategjike te nje rendesie te vecante per cdo shtet, sidomos per nje vend te vogel si Shqiperia!
  Aq me teper i vetmi Aeroport Nderkombetar i nje shteti, sic eshte ai i Rinasit.
  Kur nje bande prej tre hajdutash futen e grabisin 10 milione euro ne mes te dites, po nje nande terroristesh apo kamikazesh te Al Keidas, ISIS-it… cfare mund te benín me 150 pasagjeret, pilotet, ekuipazhin e aeroplanit dhe vete avionin qe mund ta perdornin si nje rakete gjigande ne qe nder te Tiranes apo ne cilindo kryeqytet te Evropes duke krijuara tragjedi me pasoja e permasa kombetare e nderkombetare!?
  Turp e faqja e zeze per ata qe dhane me koncesion te vetmin aerport Nderkombetar te Shqiperine, por edhe ata qe i pausan tash e 14 vjet !
  Qeveria dhe Kuvendi i Shqiperise pas nje analize te thelle juridike, politike dhe ekonomiko- financiare, duhet te anullojne menjehere kontraten e Koncesionit te Aeroportit “ Nene Tereza” dhe te padisin kompanine koncesionare per mos marrjen e masave te sigurise se aeroportit ne Gjykaten Nderkombetare Tregetise ne Nju Jork apo ne ate te Arbitrazhit me Londer jo vetem per kete akt, por edhe per spekullimet me cmimet stratosferike te sherbimeve te tyre duke e bere aeroportin me te shtrenjte ne Evrope per qytetaret shqiptare dhe te huaj.
  Prokuroria e Pergjithshme dhe KLSH te ngrene nje Task Force, Grup Hetimor special per kete koncesion dhe te coje ne pranga cilindo qe ka futur e ngjyer duart ne kete afere te piste qe rrezikon sigurine kombetare dhe qytetare ne Shqiperi!
  Te njejten gje te beje edhe Kuvendi i Shqiperise !

  Reply to this comment
 19. ALBAN DEGA April 10, 22:11

  TURP E FAQJA E ZEZE PER ATA … DHE KETA !

  From: Alban Dega
  Date: April 9, 2019 at 11:54:50 AM EDT

  TURP E FAQJA E ZEZE PER ATA … DHE KETA !

  – Aeroportet jane objeke strategjike ne mbare Boten

  – Aq me teper per nje vend te vogel si Shqiperia

  – Nga Alban Dega, Nju Jork

  Sulmi dhe vjedhja e sotme ne mes te dites e 10 milione eurove ne Aeroportin Nderkombetar “ Nene Tereza” eshte nje njolle turpi per qeverite e 14 vjeteve te fundit ne Shqiperi.
  Aeroportet jo vetem nderkombetare, por edhe kombetare jane objekte strategjike te nje rendesie te vecante per cdo shtet, sidomos per nje vend te vogel si Shqiperia!
  Aq me teper i vetmi Aeroport Nderkombetar i nje shteti, sic eshte ai i Rinasit.
  Kur nje bande prej pese hajdutash futen e grabisin 10 milione euro ne mes te dites, po nje bande terroristesh apo kamikazesh te Al Keidas, ISIS-it… cfare mund te benín me 150 pasagjeret, pilotet, ekuipazhin e aeroplanit dhe vete avionin qe mund ta perdornin si nje rakete gjigande ne qe nder te Tiranes apo ne cilindo kryeqytet te Evropes duke krijuara tragjedi me pasoja e permasa kombetare e nderkombetare!?
  Turp e faqja e zeze per ata qe dhane me koncesion te vetmin aerport Nderkombetar te Shqiperine, por edhe ata qe i pausan tash e 14 vjet !
  Qeveria dhe Kuvendi i Shqiperise pas nje analize te thelle juridike, politike dhe ekonomiko- financiare, duhet te anullojne menjehere kontraten e Koncesionit te Aeroportit “ Nene Tereza” dhe te padisin kompanine koncesionare per mos marrjen e masave te sigurise se aeroportit ne Gjykaten Nderkombetare Tregetise ne Nju Jork apo ne ate te Arbitrazhit ne Londer jo vetem per kete akt, por edhe per spekullimet me cmimet stratosferike te sherbimeve te tyre duke e bere aeroportin me te shtrenjte ne Evrope per qytetaret shqiptare dhe te huaj.
  Nderkohe líderet kryesore te opozites babale qehajai i Berishes ne krye te saj, Lulezim Basha dhe kapteri i Sales Bujar Nishani na benin kryegjykatesin kushtetues dhe 007 Xhejms Bondin e grabitjes.
  Lulushi e quajti shkelje flagrante te Kushtetutes vendosjen e Aeroportit Nderkombetar te Rinasit nen sigurimi. E forcave speciale te ushtrise shqiptare
  Po a nuk eshte detyra kryesore kushtetuese e ushtrise mbrojtja e sovranitetit dhe integritetit territorial te shtetit shqiptar!?
  Po a nuk jane aeroportet kombetare e nderkombetare te nje shteti objekte strategjike te rendesise se vecante !?
  Po a nuk jane aeroportet e nje shteti pika dhe objektivi I pare e kryesor qe sulmohet dhe pushtohet per ti hapur rrugen zbarkimit nga ajri ne territorin e tij!?
  A thua ishin budallenj ish-tiranet e Tiranes Enver Hoxha e Mehmet Shehu qe ngjitur me aeroportin civil te Rinasit kishin vendosur edhe aeroportin ushtarak ku nuk depertonte as miza!?
  Po si mund te linte pa vrare edhe mbrojtjen e ushtrine shqiptare kryevrasesi serial i mbi 15 fishte i shtetit shqiptar Saleh Ramollah Ajatollah Milloshevici dhe “Banda e tij e Gangstereve”, alias “Shoqata e Gjuetareve te Brogradit” me te cilen sic pat deklaruar ne Kuvendin e Serbise qysh ne 1991 kryekasapi i Ballkanit “do te futej per dy ore ne Tirane” !?
  Atehere si nuk qenka sigurimi i tyre detyre dhe kompetence e forcave te armatosura, ushtrise shqiptare !!!???
  Ky Lulush Karabushi i Vicidolit ka shkuar krejt per lesh dhie ose per lesh p… jeshke !
  Jo sot po qe kur u lind p… jeshke mashkull nga koka tek kembet !
  Prokuroria e Krimeve te Renda, Prokuroria e Pergjithshme dhe KLSH te ngrene nje Task Force, Grup Hetimor special per kete koncesion dhe te coje ne pranga cilindo qe ka futur e ngjyer duart ne kete afere te piste qe rrezikon sigurine kombetare dhe qytetare ne Shqiperi!
  Te njejten gje te beje edhe Kuvendi i Shqiperise !

  Reply to this comment
 20. Lili April 11, 07:01

  Pse?
  Sepse nuk ke shtet!
  Nuk ke KM po nje bojaxhi a nje facebookgji!
  Haber per cka eshte shteti e cka duhet te siguroj te kontroloj shteti nuk e ka as ai as turma e pseufoministrave e pseufodirektoreve qe e rrethon se te gjithe jane ma pak se ai prandaj jemi ku jemi…. te udhehequr nga dembela e ignoranta, plus asaj qe e mban vetin per palekushi!!!

  Reply to this comment
 21. Lili April 11, 07:15

  Shefi i policise, ministri i jone, me urdher te km se nuk besoj se vepron kryeneveti, dergoj nja 300 police tek fshataret per t’ju prish shtepite qe nuk vlen as 1 million …
  Po per 10 a 20 millionet shefi i policise as nje polic te vetme nuk dergoj per t’i siguruar keto pare qofte gjate rruges qofte te aeroporti….
  Pse? Sepse prioriti i prioriteteve nuk eshte siguria jone per kete minister e kete qeveri , po si me va nxhih jeten shqiptareve cdo dite ma shume, po, kjo eshte prioriteti qe ia kane vu vetit! Jo siguria e aeroportit!
  Deshtim ne cdo aspekt nga dergimi i pareve pa asnje kontrol e cuditerisht pa çipsat e sigurise, e sigurisht pa asnje perfasuese te shtetit per me vertetuar a u vune a jo keta kur u mbushen thaset, tek shetitja e pareve neper aviona me pasagjer plot ne kundershtim me cdo udhezim nderkombtar per levizje te pareve…kush kontrolon cka n’albanistanin e kesaj qeverije? Kur do vini rend si dhtet?

  Reply to this comment
  • mirel April 11, 16:05

   Po ministri i brendshem nje majmun ne duart e Ramutit. Nje cope servil i peshtire qe aq do beje sa ti thote Shefi kryeminister.
   Thashe dhe me pare, grabitesit duhet te falenderohen se na nxorren ne pah probleme te rendesishme:
   Nje- Sigurine Kombetare, qe eshte pertoke, inekzistente
   Dhe e dyta- Pastrimin e parave qe ben qeveria
   Dhe e treta, koncesionet qe qeveria i krijon si pjese e skemes se grabitjes se pasurive kombetare
   Kush nuk e kupton kete eshte idiot

   Reply to this comment
 22. genti April 11, 08:05

  Shqiptaret duan llogje kavaje se nuk rrine dot pa to. Eshte gjeja me e thjeshte te mbrosh dhe aeroportin dhe thaset me para. Shqiperia nuk ka profesioniste, por njerez diletante. Kaq veshtire eshte qe nje deri t’i vihet nje sistem alarmi dhe nje sirene qe bucet kur hapet ne menyre te paautorizuar? Po kamera sigurie ka ajo dere?A eshte dikush ne nje tavoline diku qe kontrollon kamerat cdo minute. Kaq problem qenka te vesh nje sinjal 200 metra nga dera qe te sinjalizon se po afrohet dikush? te gjitha keto qe po pershkruaj i gjen me pa leke kudo. Shqiperia si ne kohet e westit kur teknologjia t’a bije bomben ne pjate te gjelles.Dronet i gjen per pak para ne dyqane. Ngrihet ministria ketu dhe i versulet kompanise qe administron aeroportin. Nuk po them se kompania nuk ka faj, por banka qe transporton para, kaq diletante jane qe nuk fusin brenda thaseve apo tufave te parave pajisje GPS?Nuk blen dot GSP (qe jane sa nje monedhe dhe nuk kushtojne hic)? Nuk ka nevoje t’i ruash thaset hic. Mjafton te thuash qe kane sinjalizues brenda ne tufat e parave.Ja u zgjidh.Teknologjia e sotme i ka kufizuar keto ngarjet te tipit west ne te gjithe boten. Nuk merr dot nje biciklete ne rruge qofte dhe e pa kycur se te vjen i zoti ne shtepi brenda sekondes. Ajo qe shoh une ketu eshte perleshja e njerezve kot me kot dhe shumica as nuk j’a kane idene se per cfare diskutojne dhe kalojne male diskutimesh nga ministria tek enveri kur ceshtja eshte shume e thjeshte. Ah te mjeret shqiptare qe nuk e dine sa injorante jane se do pinin ujin e lanes dhe qejf dhe do do vdisnin… Gam , gam, gam ky popull. Do gam gam lliqe qe i quan pune sepse nuk ka si shtyn jeten ne ate injorancen e tij duke u ankuar per cdo gje dhe viktimizuar vetveten ne cdo sekonde.

  Reply to this comment
 23. Plaku Xhuxhumaku April 11, 15:37

  Fajin e ka Saliu.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim