“Gratë të heqin ferexhenë”/ Vendimi i Zogut e bën Tiranën të lumtur

November 18, 2017 11:32

“Gratë të heqin ferexhenë”/ Vendimi i Zogut e bën Tiranën të lumtur

 

Nga Aurenc Bebja*, Francë

Gazeta franceze, “L’Intransigeant”, ka botuar, të mërkurën e 31 marsit 1937, në faqen n°3, një shkrim në lidhje me vendimin historik të Mbretit Zog për heqjen e “çarçafit – ferexhesë” nga gratë shqiptare.

Si u prit ky vendim në Tiranë dhe në mbarë Shqipërinë? Në vijim, do të gjeni shkrimin e plotë, të sjellë në shqip nga Aurenc Bebja – Blogu “Dars (Klos), Mat – Albania”:

Tirana, qytet i lumtur

Një vendim i Mbretit Zog i cili është mirëpritur

(Nga i dërguari ynë special)

Tiranë, 30 mars.

“Shqiptaret e bukura, që prej katër ditësh, kanë zbuluar fytyrat e tyre. Mysliman besnik, por sundimtar modern, Mbreti Ahmet Zogu, në fakt, ka adoptuar nga Parlamenti një ligj që urdhëron gratë e mbretërisë së tij të heqin dorë nga “çarçafi – ferexheja”, një zakon i vjetër i imponuar në shekullin e XV-të nga turqit, kur ata pushtuan Shqipërinë pas vdekjes së heroit kombëtar shqiptar Skënderbeut.

Ky vendim ka ngjallur gëzim të madh në të gjithë Shqipërinë : tek gratë, së pari, të cilat janë, si të gjitha bijat e Evës, të lumtura që admirohen, dhe tek të gjithë të rinjtë.

Tirana është bërë papritur një qytet i lumtur… Të qeshurat dhe rinia ndriçojnë të gjitha fytyrat… Dhe të huajt, të kënaqur, zbulojnë bukuritë që nuk dyshonin…

Kudo, e miratojnë vendimin e sovranit – i cili qe bërë popullor, me 1 mars 1928, duke adoptuar nga Parlamenti, barazinë e të drejtave mes gruas dhe burrit. Padyshim, që disa myslimanë të vjetër, të cilët kundërshtojnë modernizmin, protestojnë në rrugët e Tiranës, kur takohen me gra pa ferexhe, por ata janë vetëm një pakicë e vogël që nuk shqetëson asnjeri. Dhe bukuroshet shqiptare u përgjigjen atyre nëpërmjet buzëqeshjeve më të lumtura.”

R. Singer.

* Burimi: Blogu © Dars (Klos), Mat – Albania

November 18, 2017 11:32
Komento

7 Komente

 1. ELIOT November 18, 19:57

  BRAVO ZOGU I PARE .. TI ISHE NJE NJERI I CULTURUAR …QE DONJE TA COJE PERPARA VENDIN JO SI HITLERI I BALLKANIT ENVERI … ZOGU PER KOHEN E VET ISHTE NJERI I HAPUR QE DO TA CONT VENDIN NGA ME TE PERPARUARIT NE BALLKAN ..ME ZOGUN S KISHTE PRISONIER POLITIKE ..SI ME DULLEN E QELBET … ME ZOGUN SHQIPTARET IKNIN KU TI DONTE PALLA E K NDERSA ME DULLEN ..EDHE NE TOILET NUK SHKOJE PA LEJEN E SPIUNEVE .. ZOGU NUK VRAU RININE NE KUFIJE SI FASHISTI ENVER …. DHE DREJTESI ISHTE ME E MIRE … CDO GJE ISHTE NDRYSHE ME ZOGUN … PRINDERIT E MIJE ME KANE FOLUR ….. KISHTE TE VARFER …NE SHQIIPERI ..POR NE BOTE KISHTE KRIZE TE MADHE NDERSA SHQIPERIA E KALOI KRIZEN PA VETEVRASJE SI NE AMERIKE SI NE BOTE …PRANDJ BOSJEVIKE TE BITHES …. TJA RRUANI ZOGUT ………MERCI

  Reply to this comment
 2. Arber I November 19, 00:22

  Ferexhete u hoqen vetem ne leter dhe ne propaganden franceze. Zogu tjeter fliste tjeter bente.

  Reply to this comment
 3. Hani mut, qeras qeveria. November 19, 18:25

  …i culturuar ?! Eh c’na gjeti ! Rane gomeret ne kompjuter dhe o burra ta shkerdhejme gjuhen shqipe. Per pika apo presje as nuk po flas fare. Qenke dobic nga ata qe as “dulla” nuk u mesoi dot shqipen o Eliot bythqiri.

  Reply to this comment
  • ELIOT November 24, 14:18

   FSHATARI QE E HA MUTIN VETE … MESO MIRE CDO TE THOTE DEMOKRACIE …LIBERTE EGALITE …PASTAJ SHKRUAJ …SE NJE ANALFABET QE SI DIN KETO GJERA TE TJESHTA NUK KA VEND QE TA NJOLLOSE KETE GAZETE … SE ENVERI JOT NDEJTI 5 VEJT NE FRANCE DHE SI MESOI … DHE TI ME 5 VJET NE TIRONE SMA HA MENDJA TA DISHE . JU KUPTOJ … NENTE UJE NJE KOS E GJITHE RRACA …MERCI DHE MESOI MIRE SE NA BOTE ME TURP TE GJITHE SHQIPTARET ..

   Reply to this comment
 4. KONCERT NE VITIN 36' November 19, 23:28

  Duket hapur qe Aurenc Plenci nga
  DOWN TOWN KLOS Mat – Albania
  eshte nje tifoz i semure i Ahmut Zogut.
  .
  Kjo heqje e carcafeve ne kohen e Ahmutit nuk u shtri as ne 1 perqind te atyre qe e aplikonin…vetem ne oborrin e tij dhe aty rrotull u bene me shume ne meriten e Geraldines qe kjo zonje me shume ishte fat per Shqiperine se sa per Satrapin e BURGAJETIT
  .
  Komentshkruesi ne vitet 40-50 ka pare me syte e tij jo vetem ne zona rurale por kudo keto carcafe dhe nje prapambetje te shekullit XV.
  .
  Vetem ne kohen e Enver Hoxhes me sakte ne vitet 1966-1970 ai ju hoqi turkoshakeve jo vetem carcafet por dhe shallvaret dhe citjanet e qindra mostuozitete te tjera qe duan faqe te tjera
  .
  Nuk mund te “embelsoje” ky artikull i filozogistit Bebe krimet e llahtresheme te tradhetarit dhe kurvarit Ahmut Zogjit:

  Le te krahesoje ky Aureci keto qe thote At BENARDIN PALAJ me kete anonimin Singer qe ka shkruar ne nje gazete qe e lexonin 500 veta dhe qenka bere nami se u be TIRANA QYTET I LUMTUR

  &&&&&&&&&&&&&
  Masakrat e Zogut, te katoliket shqiptare nga varjet tek pjekja në hell e njeriut

  At’ Benardin Palaj në revistën “Hylli i Dritës” Nr. 13. shkruan se “Kur plasi lëvizja e Dukagjinit, atëherë Ahmet Zogolli ua muar jeniçerëve të Stambollës ato armë të ndryshkura me gjak të shqiptarëve për me shue vllaznit e vet të krështenë të Dukagjinit. E atë vjet Muharrem Bajraktari i Lumës, ngrehë shtabin e vet – dibranësh, matjanësh e lumjanësh, hi në Kishë të Shalës, ku si nder dhuni të tjera bani kjo ushtri laperash e zhelanash – toka me pasë randë – vrau edhe rrogëtarin e fratit krejt afër kishe…
  Burrat ma të mirë të Dukagjinit, bashkë me shumë meshtarë, u burgosën, vriten, futen në lak e arratisen. Burgjet mbushë me gra e fëmijë, gjaja mbarë plaçkitë… (“Hylli i Dritës, Nr. 13” viti 194125-253). Një dëshmitar tjetër i asaj kohe, Pal Dukagjini shkruan se “Ç’ka ndodhi aty e mbrapa në Dukagjin e dijnë vetëm ata që e provuen. U dogjën shtëpia, u grabitën pasuni, u pushkatuen burra, u burgosën robni, u varën, u rrahën deri u dhunuen në nderë e erz, çka për shqiptarin ashtë dekë ma e ranë se deka.
  U dogjën dhjetëra e dhjetëra shtëpi, katunde të tëra u grabitën, u therën bagëtitë, u plaçkit çdo gjë që nuk mund të merrej me vete.“Sot janë dorëzue prej komandantit Operativ Kapiten Prengë Previzi 67 kokrra dele dhe 23 krenë lopë e qe” (Zef Harapi po aty.) Mercenarët ngado që i ranë, shkatërruan vathët e bagëtive, duke i detyruar pleqtë, që kishin mbetur pa arratisë dhe plakat t’ua piqnin në hell, t’ua zinin mishin e bagëtisë, me qumësht madje edhe në planc të bagëtisë së therur se kështu u shijonte shumë më tepër.
  Hapnin qypat e gjalpit e pjek petulla, të cilat i shoqëronin me mjaltë, ndërsa bletëve u fusnin flakën e barutit në derë të zgjojës. Bashibozukët shpërthenin kotecat e drithit e u jepnin për të ngrënë kuajve të tyre. Imoraliteti i tyre ç’njerëzor arriti deri aty, sa në Shalë marrin e lidhin një plak pas hellit të fërlikut dhe fillojnë ta rrotullojnë pranë zjarrit sikur të ishte ferlik.
  Zogolli me hipokrizinë e tij dhelparake arriti të nxiste një krahinë kundër një tjetre, duke përdor me shumë sukses mercenarët e verbër si topxhi të dhunës e terrorit të shfrenuar ndaj kundërshtarëve, duke përdor reprezaljet masive ndaj një krahine të tërë, siç ishte Dukagjini në rastin konkret. Mercenarë të armatosur nga Kelmendi zunë Qafën e Pejës, duke i detyruar dukagjinasit të kthehen prapa në tokën e tyre të shkretuar, ku Hasan bek Bushati, Muharrem Bajraktari e kompani, vazhdonin operacionin e pamëshirshëm….
  .
  AURRENC !

  Deri me sot i kam lexuar artikujt tuaj por nga sot te premtoj se jo vetem nuk do ti lexoj por do te meshiroj
  Te respektoj qe je filo-zogist edhe pse i semure por nuk ke te drejte per fake news apo fuck-news..
  ..shame shame

  Reply to this comment
 5. KONCERT NE VITIN 36' November 20, 17:24

  shenim ;

  NJE KOMENT TE NGJASHEM KAM NISUR PARA 2 DITESH DHE NUK DI ARESYET E VONIM-CENSURIMIT

  ……………

  AI I TAKON PERMENDORJA ZOGUT KURVES ME KETO MASAKRA MESJETARE ??
  .
  AI TAKOJNE KETO ARTIKUJ TE HAURENC BEBES SE NEN ZOOGOLLIN U HOQEN PERCET..DHE ERDHI LUMTURIA

  Masakrat e Zogut, nga varjet ne litar tek pjekja në hell e njeriut
  – At’ Benardin Palaj në revistën “Hylli i Dritës” Nr. 13. shkruan se “Kur plasi lëvizja e Dukagjinit, atëherë Ahmet Zogolli ua muar jeniçerëve të Stambollës ato armë të ndryshkura me gjak të shqiptarëve për me shue vllaznit e vet të krështenë të Dukagjinit. E atë vjet Muharrem Bajraktari i Lumës, ngrehë shtabin e vet- dibranësh, matjanësh e lumjanësh, hi në Kishë të Shalës, ku si nder dhuni të tjera bani kjo ushtri laperash e zhelanash – toka me pasë randë- vrau edhe rrogëtarin e fratit krejt afër kishe…
  Burrat ma të mirë të Dukagjinit bashkë me shumë meshtarë u burgosën, vriten, futen në lak e arratisen. Burgjet mbushë me gra e fëmijë, gjaja mbarë plaçkitë… (“Hylli i Dritës, Nr. 13” viti 194125-253). Një dëshmitar tjetër i asaj kohe, Pal Dukagjini shkruan se “Çka ndodhi aty e mbrapa në Dukagjin e dijnë vetëm ata që e provuen. U dogjën shtëpia , u grabitën pasuni, u pushkatuen burra, u burgosën robni, u varën u rrahën deri u dhunuen në nderë e erz, çka për shqiptarin ashtë dekë ma e ranë se deka.

  Pas sukseseve të para kryengritësit, të cilëve u mungonin armët dhe fishekët, nuk u rezistuan forcave të rregullta të ushtrisë e xhandarmërisë dhe bandave të shumta të mercenarëve civilë që ishin shumë më superiore në numër e në mjete luftarake, prandaj detyrohen të tërhiqen drejt Gurit të Kuq. Forcat zogiste ndërmorën një aksion të shpejtë, të rreptë dhe të efektshëm reprezaljesh, ku terrori i bandave civile të Matit dhe të Lumës,të cilat i kalonin 10 000 vetët –
  Pas sukseseve të para kryengritësit, të cilëve u mungonin armët dhe fishekët, nuk u rezistuan forcave të rregullta të ushtrisë e xhandarmërisë dhe bandave të shumta të mercenarëve civilë që ishin shumë më superiore në numër e në mjete luftarake, prandaj detyrohen të tërhiqen drejt Gurit të Kuq. Forcat zogiste ndërmorën një aksion të shpejtë, të rreptë dhe të efektshëm reprezaljesh, ku terrori i bandave civile të Matit dhe të Lumës,të cilat i kalonin 10 000 vetët(Zef Harapi, Kamiljo Libardi), që u mblodhën menjëherë në Qytetin e Shkodrës dhe të prirë nga Fiqiri Dine vazhduan më pas reprezaljet që ishin të papara dhe të padëgjuara në malësitë e Pukës, Shalës, Shoshit, Nikaj-Mërturit, Pultit, Shllakut e Temalit.

  Në drejtimin e Komandantit të Përgjithshëm Fiqiri Dines, armata e Nënkolonel Xhemal Arianitit filloi kundërgoditjen ofensive ndaj Dukagjinit sipas këtyre drejtimeve
  1- Më 27 nëntor 1926 forcat e Kapiten Preng Previzit u nisën drejt Koplikut për në Theth.
  2-Me 28 nëntor Dukagjini mori ikjen masivisht nga Qafa e Pejës -Shtegu i Dhenve drejt Malit të Zi. Në këtë qafë nga forcat mercenare të Kelmendit u zunë 300 shaljanë, ndër të cilët Avdi Kola(Bajraktari i Gimajve), me gjithë nipat e bajraktarit të Shalës.
  3- Më 29 nëntor 1926 Kapiten Muharrëm Bajraktari, mësyni Qafën e Agrit nga Nikajt dhe Merturi e hyri në Abat të Shalës, gjatë operacionit vriten Prelë Ndoka, Gjelosh Ndoka(dy djemtë e Ndokë Mirashit të Pepajve, Pep Nika –Pepaj- Shosh dhe Stakë Ndoci Dardhë-Shosh.

  4- Po më 29 nëntor nga Guri Kuq dhe Mali i Shoshit Hasan Beg Bushati me një pjesë të forcave të tij, hyri në Shosh dhe me pjesën tjetër hyri në Pult të Dukagjinit u rrethua nga të gjitha anët ndërkohë që kryengritësit kishin marrë arratinë drejt vendeve të padepërtueshme. Komandanti i Operacionit të Shkodrës N/Kolonel Xhemal Arianiti në Shkodër me 11.12.1926 bënte të ditur se “përveç 14 vetave që ishte njoftuar më parë nga kjo komandë ndodhën nën vërejtje 53 komitë prej Shale, Shoshi e Nikaj- Merturi, si dhe 110 vetë të tjerë prej Thethit, të cilët kanë marrë pjesë në kryengritje. Përveç të naltpërmendurve ndodhën këtu nën vërejtje edhe 129 gra e fëmijë prej Shale, Shoshi e Nikaj –Merturi” (Zef Harapi “Dukagjini, historia dhe etnografia”. Studim i viti 1949, fq 219)

  U dogjën dhjetëra e dhjetëra shtëpi, katunde të tëra u grabitën, u therën bagëtitë, u plaçkit çdo gjë që nuk mund të merrej me vete.“Sot janë dorëzue prej komandantit Operativ Kapiten Prengë Previzi 67 kokrra dele dhe 23 krenë lopë e qe” (Zef Harapi po aty. Mercenarët ngado që i ranë, shkatërruan vathët e bagëtive, duke i detyruar pleqtë që kishin mbetur pa arratisë dhe plakat t’ua piqnin në hell, t’ua zinin mishin e bagëtisë, me qumësht madje edhe në planc të bagëtisë së therur se kështu u shijonte shumë më tepër.

  Hapnin qypat e gjalpit e pjek petulla të cilat i shoqëronin me mjaltë, ndërsa bletëve u fusnin flakën e barutit në derë të zgjojës. Bashibozukët shpërthenin kotecat e drithit e jepnin për të ngrënë kuajve të tyre. Imoraliteti i tyre çnjerëzor arriti deri aty sa në Shalë marrin e lidhin një plak pas hellit të fërlikut dhe fillojnë ta rrotullojnë pranë zjarrit sikur të ishte ferlik. (hell)
  .
  ZOTI AURENC
  QE JE FILOZOOGIST
  TE RESPEKTOJME
  POR MOS KERKO ME QIRI
  KETO ARTIKUJ DHE MASTERBON ME TO

  Reply to this comment
 6. ELIOT November 20, 18:52

  Ha ha ha bolsheviket i vrau gjelozia ;;;; SDINE ME LEXUR FRENGJSHTE …PER ENVERIN GAZETAT E BOTES SHKRUANIN … DIKTATORI ME I MADH NE BALLKAN ..I MBYLLI KUFIJTE …E VRAU RININE SEPSE DUAN LIBERTENE …. ENVERI NUK E NJEH FJALEN DEMOKRACIE MEGJTHESE NDEJTI 5 VJET NE FRANCE …. NJE FASHATR QE VRAU KUNATIN E VET SPIUN DHE JETONTE SI BORGJEZ ..MEGJITHESE I URRENTE TE PASURIT ..????? ARBER FSHATARI … NENA IME TIRONSE DHE KURRE SKA VUNE CERCAF NE KOKE NE KOHEN E ZOGUT … DHE KY MUTI .QE QENKA NE DEBILE ME KULTURE LOPE … KUR UNE KISHA INTERNET ..TI LOPE HAJE AKOMA BUKE MISRI QE BERISHA JU JEPTE ME ……DHE ME GJUKOJNE FRANCEZET PER KULTUREN TIME …SJA LEJOJ NJE ANALFABETI TE ME GJUKOJE ……… DHE LAJINI DHEMBET BOLSHEVIKE TE QELBET ….BOLSHEVIKET U BENE XHELOZA NGA VERITA . VOILA LA VERITE .. ZHULSA DONI APO SDONI JU .. HEJ SPIUNAT E ENVERIT A E DINI CDO TE THOTE DEMOKRACIE …..JO SMA HA MENDJA FSHATARE QE JENI .. SMUND TA DESHIFRONI DOT JETEN …KENI LINDUR BUDALLENJ DHE DO TE VDISNI BAJGAT E QYTETERIMIT …..MERCI …ET A BIENTOT …

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*