Grekët janë me rusët, djegin flamurin amerikan dhe turk (VIDEO)

November 27, 2015 21:33

Grekët janë me rusët, djegin flamurin amerikan dhe turk (VIDEO)

Qindra qytetarë në Athinë kanë protestuar kundër rrëzimit të avionit rus pranë kufirit me Turqinë.

Protestuesit kanë djegur në mënyrë demonstrative flamurin amerikan dhe ate turk duke dalë hapur në mbështetje të politikave te Moskes.

Demostruesit gjatë protestës kanë kërkuar daljen e Greqisë nga NATO.

Gjithashtu ata kanë dorëzuar në ambasadën turke në Athine një letër drejtuar presidenti Recep Tayyip Erdogan, të cilit i kërkohet që turqit të mos i afrohen përmendores së pilotëve grekë të vrare ne vitin 1996.

 

November 27, 2015 21:33
Komento

8 Komente

 1. Pellazgu November 27, 21:46

  Grekët gjithmonë me rusët kanë qenë.
  Problemi është se a e dinë ata hajvanët e mbledhur aty, e që djegin flamujt e Amerikës dhe Turqisë, se turku i mbyt me shurrë?

  Reply to this comment
  • adi November 28, 01:46

   Bravo Grekeve. Te njejten gje duhet te beje dhe shqiperia. Nato ka mbeshtetur vrasjen e dy piloteve Ruse qe ishin me mision te shkaterronin bazat e terroristeve e Isis qe kane marre jete njerezish te pafajeshmish dhe kane dy vite qe terrorizojne boten. Nato i doli ne mbrojtje turkut te pabese megjithese ishte e padrejte. Shqiperia te kerkoje daljen nga NATO.
   E harroi Nato avionin Rus me 240 persona ku nga ata 10 ishin femije te mitur. e harroi sulmet qe bene terrortistet ne paris ku vrane me qindra persona dhe plagosen qindra te tjere.
   Shqiperia duhet te kerkoje daljen nga NATO nuk kemi nevoje per te tille aleance. Aleance me Turkun qe ka pushtuar dhe mbajtur te pushtuar ballkanin e shqiperine per 500 vejt. turku eshte i pabese.

   Reply to this comment
 2. i madhi November 27, 21:53

  Po mir bejn i krijoi perendimi dhe ata e shajn perendimi prap i ndihmon ata prap e shajn ne me pro perendimoret ne ballkan tall karin perendimi me ne.

  Reply to this comment
  • era November 28, 07:40

   shume e sakte, po na copetojne tokat duke i falur poshte e larte dhe kopuket e qeverive (Kosove e Shqiperi ) nuk ndjehen se ka urdheruar perendimi.

   Reply to this comment
 3. nje gjykues i drejte November 27, 22:19

  Ketu nuk behet fjale se kush e mbyt tjetrin me shure . Edhe Rusia e mbyt turkun me shure . Ketu behet fjale per opinionin e grekeve , qe sigurisht do te jene me ruset , pasi asgje nuk i lidh me turqit , perveç urrejtjes per pushtimin shekullor dhe prapambetjen e trasheguar nga ky pushtim . Edhe vendet e tjera te Ballkanit , te pushtuara nga otomanet , e urrejne Turqine , sepse nga pushtimi i gjate turk , Ballkani ka mbetur rajoni me i prapambetur i Evropes . Perjashtim , ben vetem Shqiperia , qe ka qene me e shfrytezuara dhe me e shkaterruara si komb , fe , ADN e identitet dhe qe per çudi , e konsideron turkun “popull vella” , gje qe nuk ka ndodhur kurre ne historine e çdo kombi ne bote , qe te pushtohet e mbahet ne erresire shekullore nje popull dhe ky popull , te kete “vllazeri” me pushtuesin . Por , kjo hyn nder çudirat e shqiptareve , si shume çudira te tjera tonat , qe habisin boten . Megjithate “vllazeria” me turkun , nuk eshte deshire e te gjithe shqiptareve , perjashto myslymanet , se mua si ateist , po te me pyesesh , mund t’a bej vella nje evropian , kushdo qofte ky , qe nga Norvegjia e deri ne Serbi , Greqi e Rusi dhe nuk preferoj kurre , te kem “vella” nje aziatik te shemtuar , si turku , sidomos kur mendoj pasojat e pa riparushme , qe na shkaktoi erresira 500 vjeçare e bishes otomane .

  Reply to this comment
  • fllad November 28, 08:01

   edhe une keshtu e mendoj veten si gjykues te drejte por emrin e kam ndryshe.
   Jam dakord me ate qe shkruan se cfare i ka bere perandoria otomane Shqiperise.
   Por faktin se pse shqiptaret mbeshteten tek turku e shikon skiç.
   Turku na mbajti te pushtuar por hiq ata norvegjezet qe thua ti, Evropa e copetoi dhe e beri placke tregu shqiperine me mendesine e kafshes se pyllit.
   Nese Europa te perpiqej mbas vitetev ’90 te ndreqte fajet dhe borxhet qe i kish Shqiperise, te siguroj une se jo ateistet por dhe musulmanet do donin te kishin vella europianet.
   A i ke pare emigrantet me prejardhje nga familje muslimne qe mbajne kryqe ne qafe dhe kane filluar shkojne neper kisha ne vendet ku jetojne ne Europe?
   Nuk e kane shume per fe, pikerisht se jane ateiste ne qelize e bejne kete, dhe pikerisht aty ku ndjehen te mbeshtetur dhe te perfillur.
   Ne vitin e pare mbas ndrimit te sistemit kur Greqia jo vetem me fjale por me vepra filloi te sulmonte shqiperine Europa heshti ashtu si heshti dhe per krimet ne Bosnje.
   Turku i tha grekut se nese tentonte te hynte ne token shqiptare atehere une per cdo 1 meter ne token shqiptare do te hyj nje kilomete ne token greke.
   Jane disa gjera qe behen si te ndjehen dhe jo me pazare. Kete e vlereson shqiptari, nuk ka lidhje fare qe eshte musliman apo i krishtere.
   Po te nisim me remineshnca historia bota do te behej pershesh – do i versuleshin gjermanise se Hiterit apo italise se musolinit se shkaterroi boten, Frances qe deri ne mesin e shekullit te kaluar kishte aq shume koloni ne bote sa lodhem ti numeroj, dhe ketyre kolonisteve moderne te sotem qe nuk te pushtojne me ushtri dhe territore por mutin ta bejne ne koke edhe me keq.

   Reply to this comment
 4. Gentile... November 28, 11:14

  Ne opinionin shqiptare ,mundet te degjosh ,interpretime nga me “interesantet” ,
  per arsyen e thjeshte se ne nji pjes,jo te vogel te asaj shoqerie , mungon funxioni logjik ne arsyetime .
  Ktu fjala eshte per ate fare bastarde ,qe ndyn cdo dite e me shume mediat e gjithcka Shqiptare ne ate vend .

  Pra, nqs do ti hidhnim nji veshtrim korrekt temes ne fjale ,
  si nji njeri i cili udhehiqesh ne jete nga arsyeja dhe jo instikti ,
  do kuptonim qarte se, Greqia si shtet e popull ,ka lidhje te lasgta me Rusine ,
  dhe ktu s’kam parasysh vetem religionin , pra …ka nji te drejte morale te mbeshtese Rusin ,
  ashtu si kann te drejte edhe myslimanet te cilet jetojne ne Shqiperi ,qe kane te njejtin mentalitet kulture e lidhje gjaku me turqine .
  Prandaj ,c’ka ktu per histeri ???

  Reply to this comment
 5. nje gjykues i drejte November 28, 12:58

  Do desha te dinja , zoti Fllad , ku e ke degjuar , lexuar , mesuar qe Turqia paska bere ate deklaraten qe na kumton ti ? Ku e paske degjuar , lexuar , mesuar , se Greqia paska bere perçapje per te pushtuar Shqiperine ? Kush ja u ka ngulur ne koke keto idiotesira ? E para , Shqiperia , qe nuk i ka rene ne qafe askujt , po edhe çdo shtet sovran , sidomos evropian , kurre nuk mund te sulmohet nga asnj vend tjeter , se nuk e lejon kush , aq me teper nga nje vend i NATO-s , siç ishte dhe eshte Greqia . E dyte , kush e ka autorizuar Turqine , t’i dale ne mbrojtje dhe t’a ruaje Shqiperine nga kercenimet e fqinjeve ? Ka pasur ndonje pakt , aleance , apo traktat te tille midis Turqise dhe ndonje qeverie shqiptare te pas 1990-tes ? Ato qe shkruan ti , ne lidhje me deklaraten e Turqise per Shqiperine , jane pjelle e fantazise turkoshake qe ekziston tek myslymanet shqiptare , ne lidhje me Turqine , te cilet , vdesin per nje çike Turqi . Politika , lufta , mardheniet midis shteteve , i dashur Fllad , nuk funksionojne ashtu , siç mendojne turkofilet shqiptare . Ate qe citon ti dhe qe ja atribuon turqve , e ke degjuar ndonjehere nga goja e ndonje funksionari politik apo shteteror turk , ose shqiptar ? Kurre . Do te ishte idiotesia me madhe politike nje deklarate e tille , bere nga nje shtet i huaj , ne lidhje me shtetin sovran shqiptar .

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*