Grekët: Pas Turqisë, Shqipëria është armiku ynë numër 2

May 6, 2018 14:30

Grekët: Pas Turqisë, Shqipëria është armiku ynë numër 2

 

Opinioni publik grek shfaqet i trazuar dhe me mëdyshje për sa i përket zhvillimeve të fundit në lidhje me Turqinë, të cilën e konsideron një fqinj armik, por një pjesë e konsiderueshme e grekëve shfaq thuajse të njëjtin mendim edhe për fqinjët e tjerë të Greqisë.

Në një sondazh të publikuar nga gazeta “Ethnos” e së dielës, 87% e grekëve cilësojnë Turqinë armikun numrin 1 të vendit dhe 63% shprehin frikën për mundësinë e një incidenti të “nxehtë” mes dy shteteve.

Të pyetur nëse konsiderojnë shtet armik dikë prej fqinjëve, përveç Turqisë për të cilën thonë “po” shumica dërrmuese, pozitivisht i janë përgjigjur pyetjes për Shqipërinë, 47% e të intervistuarve dhe 45% për ish-Republikën Jugosllave të Maqedonisë, ndërsa një pakicë e vogël prej 10% ndan të njëjtin mendim për Bullgarinë.

Ndaj pyetjes se sa gjasa ka të kërcënohet integriteti territorial nga fqinjët, për Shqipërinë janë përgjigjur “po” vetëm 27% dhe 63% “jo”.

Në të njëjtat përqindje thuajse janë përgjigjet edhe për ish-Republikën Jugosllave, ndërsa kur vjen fjala për Turqinë 78% e grekeve ndjehen të kërcënuar nga fqinji lindor.

Sipas sondazhit nëse këto vende do të integrohen në BE, 56% e grekëve beson se do përmirësohet qëndrimi i Shqipërisë ndaj Greqisë dhe po ashtu edhe i Maqedonisë, ndërsa për Turqinë më shumë se 64% mendojnë se kjo nuk do të ndodhë.

Gjithashtu shtatë ndër dhjetë grekë mendojnë se diplomacia duhet të jetë mjeti kryesor i ushtrimit të politikës së jashtme, ndërkohë që 82% vlerësojnë se bashkëpunimi mes vendeve ballkanike do të përmirësojë nivelin e jetesës në rajon.

a.s/dita

May 6, 2018 14:30
Komento

21 Komente

 1. Merqez Katunari May 6, 15:37

  O greke plehra ke keni miq ju o rrace evgjithesh, serbet dhe ruset? ?? Jeni rrace e pabese

  Reply to this comment
 2. (ARMIQ STRATEGJIK) ? apo (PARTNER STRATEGJIK) ? May 6, 16:49

  Ç’NE KESHTU QE GREKET NA CILESOJNE (ARMIQ) ???
  SALIU & LIKJA & EDVINI e kane zgjedhur Greqine (partner strategjik) !!!

  Reply to this comment
 3. Mark U.K May 6, 17:06

  Keni vetem nje armik e ata jan turq.Shqiptart pjell e turqve,nuk keni ditur gje.

  Reply to this comment
  • Shtaza Mark Ujk May 6, 18:02

   O Mark , si eshte e mundur , te mos kesh asnje ndryshim nga greket , kur flitet ne raportet Shqiperi-Greai dhe nga serbet , per raportet Shqiperi-Serbi ?! Dhe , pastaj te vjen keq , kur te bien si bresher fyerjet !

   Reply to this comment
 4. nje antiturk i betuar May 6, 17:43

  Çfare ka per t’u habitur ? Po te lexosh te gjitha komentet e turko-shqiptareve neper forrume , grekun e quajne armik te pare . Atehere , çfare prisni ju , qe greket te na kene miq ? Madje , shume po bejne , mbajne me buke 700 mije arnaute , shumica islamike , te cilet mbajne me buke prej 25 vjetesh familjet e te afermit e tyre ne Shqiperi . Dhe jane pikerisht keta shqiptare qe jetojne ne Shqiperi ne saje te emigranteve ne Greqi , te cilet shkruajne nje mije e nje te zeza kunder Greqise e popullit grek . Popull i shemtuar jemi . Do te thote ndokush , si gjithmone , qe shqiptaret ne Greqi rojne me punen e tyre ….po pse do t’i ushqente gratis Greqia ? Pastaj , kush i ftoi keto falanga jeniçeresh qe vershuan si ordhite dumbabiste nga kufijte greke , pa dokumenta , pa identitet , burgaxhinj , kriminele , delinkuente ? Mos valle , kishte ndonje marrveshje ndershteterore me grekun per forca pune te huaja ? – JO ! A e meritojme neve te na quaje Greqia armik , pas Turqise ? Plotesisht . Shqiperia , nje Turqi e vogel , problematike dhe mosmirenjohese , jo vetem me grekun , por me gjithe Evropen , gje qe , Evropa tashme na njef dhe e di shume mire .

  Reply to this comment
  • NJE MIK QE TA DO TE MIREN May 6, 18:46

   Te jesh antiturk , bile i betuar , nuk do te thote te jesh edhe antishqiptyar i nbetuar , si ti , qe gjasme je shqiptar . Se pari ; Shqiptaret kane emigruar ne shume vende te Europes , por askund nuk u kane thene se i mbajne me buke , sepse ata jane te zotet e vetes dhe e sigurojne jetesen me punen e vet e nuk jetojne me lemoshat e askujt . Vetem ndonje kelliore greke, sidomos ata te borderose se kolonel Januillaqisit , e kane ne maje yte gjuhes , nje fyerje te tille ! Sa kohe tye sielleni kershtu , asnje shqipytar nuk iu honeps dot .
   Se dyti ,shqiptaret nuk jane pordhace greke , qe jetojne me enderrat e Perandorise Bizantine (ose Romake te Lindjes) te “Megali Idese”, qe u kla mbetur ora ne Mesjete . Edhe pse greket kane shfarosur krejt shqiptaret qe banonin ne trojet e tyre , pervec atyre qe kane asimiluar me force , e u dridhet trupi ne se historia flet per keto krime , ata perseri kane synime teper armiqesore ndaj vendit tone ! Si mund te quhet vend mik Greqia , kur kuadratet ushtarake ne paraden sjhtyeterore , ne prani te autoriteteve me te larfta shteterore kendojne kenge rreshtore nga me te egrat qe jane degjuar ndonje here qysh ne mesjete ?! A nuk eshte ky , nje qendrim thellesisht armiqesor i qeverive te tyre ?! Greket , edhe sot kane prtetendime territorial;e ndaj shtetit shqiptar , me idjotesite e tyre “Vorioepirote” , ne vend qe te ishjim ne , me prfetendime te tilla ?!
   Edhe kur Shqiperia braktisi politiken e vetizolimit , pas viteve `90 , ishin greket qe vershuan bashke me priofterinjte emerkeq , me libra e harta , qe “zhvatnin” gjysmen e Shqiperise , dhe sikur te m,os mjaftonte kjo , iu versulen me egersi rekruteve te pa armatosur ne mesnate ne Peshkepi te Gjirokastres , duke masakruar disa prej tyre ! Bile njeri nga ata bandite , kandidoi per kryetar bashkie ne Himare dhe tani sefundi per kryetar te asaj qe quhet organizata “Omonia” , dhe ne te gjitha rastet , Shqiperia nuk eshte ndier fare !
   Pa dyshim , qe ne nje koment , nuk mund te permendet as nje e mijta e veprimeve te tyre, qe na kercenojne me gojen e ministrit idjot te luftes , sde kane raketa, avione e ushtri te forte , ndaj shqiptaret , nuk duhet te permendin identitetin e tyre , se perndyshe do te quhen nacionaliste e shqiptaromedhenj ! Vete parlamenti e qeveria greke , ka shprehur zyrtarisht , jo vetem nje here , se jane penduar qe e dhane voten pro Shqipoerise per te hyre ne NATO , sepse ate vote , mund e duhej ta paguante shume shtrenjte Shqiperia . Tani qe kerkohet vota grfeke per celkjen e negociatave , kane kercen uar e vazhdojne hapur , per te xhvatur sa te jete e mundur me shume.. Sjellja e autoriteteve greke ne kete menyre , ngjason si dy pika uji ,. me nje punonjes shteteror te korruptuar , qe i shet me para sherbimet e tij , edhe pse paguhet nga shteti e detyrohet nga ligji ! Pra, Greqia sillet me ne , si nje shtet i korruptuar ,pa dinjitet e pa mopral demokratik , qe nuk meriton aspak respekt , por vetem NEVERI !
   Keto jane vetem nje grime , more @antiturku…. , shtetit “mik” qe me ligj je ne gjendje lufte me ne ! A mund te kete hipokrizi me te kulluar se sa kaq , more Janullaqis , qe ke uzurpuar prej tre dekadash fronin e larfte te kryepeshkopit “shqiptar” ! ! !

   Reply to this comment
 5. ARISTIDH KOLA ARVANITI May 6, 18:13

  Shqiperia Natyrale,
  dhe
  Greqia Artificiale,
  NUK MUND TE VENDOSIN KURRE NJE MIQESI NATYRALE.

  Reply to this comment
 6. N.VJOSA May 6, 18:17

  Greket kane shansin historik te permirsojne mardheniet me Shqiperine.
  Nga miqesia dhe mardheniet korrekte perfitojne të dy vendet!
  Nga grindjet vetëm te keqija vijnë!
  E thjeshte për ta kuptuar!

  Reply to this comment
 7. AUTOKTONË - NË TOKËN TONË May 6, 18:40

  Greket cilesojne turqit si armiqte numer 1 sepse turqit ndoqen greket nga vendi i tyre i origjines nga vendi i tyre i pare ne gadishulli i anatolise.
  Greket cilesojne shqiptaret si armiqte numer 2 sepse greket me ndihmen e Europes e kane te zaptuar vendin e tyre te dyte ne gadishullin ilirik.

  Reply to this comment
 8. Mark .U.K May 6, 20:02

  shtaza mark ujku:E gezofsh emrin,dhe vertet e meriton.Dua te ju pyes shtaz shpiake a eger jeni.

  Reply to this comment
 9. shinjestra May 6, 20:08

  Per ne Shqiptaret, Greket jane te paret ne shenjester ndersa Serbet te dytet.

  Reply to this comment
 10. MH May 6, 20:09

  Greket kane shume te drejte te deklarojne per armikun numer 2 shqiptaret.Sepse shqiptaret virrnin me hap rreshtore dhe kengen ne goje ne qendren e Athines;Mezorret e shqiptarve do bajme litare.
  Pra kuptohet ekstra lehtesisht qe jeni ju greket armiq me shqiptaret pa jemi ne me juve.Sepse jeni ju armiq qe na impononi te jemi armiq.
  Ndonji mund ti duket se e kam shkprehur gabim.Jo e kam shprehur qe ta lexojne greket kengen me hap rreshtor.Si indikator per te gjetur se kush asht armiku dhe nga e ka burimin.

  Reply to this comment
 11. Amerikani May 6, 20:30

  Une them qe ketej e tutje ti duam greket.

  1. Se i dhame heronjte e mitologjise. I dhame Akilin dhe Trojen. Homeri i gjeti heronjte ne popujt pellazgo-ilire qe sipas tij, Strabonit etj flisnin ne nje gjuhe tjeter nga ajo e Homerit.

  2. Se i dhame Romes e me pas Bizantit ( trashegimine e te cilit greket e sotem pretendojne se trashegojne ) shume perandore.

  3. Se nen jorganet e perandorise osmane dhe sulltaneve te Anadollit patrtiarkana ortodokse u lejua te perhape gjuhen dhe ndikimin e saj asimilues ne Epir, Thesali dhe More ne toka te banuara nga Arberoro-Epirote e Arvanitas.

  4. Se me pushtimin osman te Ballkanit Arberoro-Epirotet nen drejtimin e te madhit Skenderbe sakrifikuan gjithcka paten per 25 vite e me shume per te ruajtur trashegimine, kulturen dhe zakonet jo vetem te tokave te banuara nga Arberoro-Epirotet por te gjithe Ballkanit madje edhe vete egzistencen e kultures evropiane ne kohen e njerit prej sulltaneve me ekspansioniste te perandorise Mehmet pushtuesit.

  5. Se edhe pas pushtimit osman shqiptaret e vazhduan luften e tyre deri ne renjen perfundimtare te asaj perandorie ne 1924 me koston e asimilimit dhe shperfytyrymit te tyre kombetar duke u detyruar per shkak te persekutimit dhe kulacit te ndryshojne perkatesine fetare nga katolike e ortodokset e pare te Ballkanit ne muslimane nen nje mareveshje te perhershne midis partiarkanes dhe portes se larte. Megjithate trojet shqiptare nuk munden te bien te ghitha nen kete ndikim. Luftetare si Krokodil Klava etj edhe me perpjekjet e birit te Skenderbeut nuk lejuan qe Himara te bjere nen kete ndikim. Po keshtu dhe Mirdita ne Veri.

  6. Ti duam greket se ata sebashku me perandorine osmane ne nje komplot konstant u perpoqen te asimilojne dhe percajne nepermjet ndikimit fetar dhe perkatesite fetare shqiptaret , me shkolla e kisha greke duke i privuar shqiptaret nga shkollat dhe kishat e tyre para greke e sllave e duke mohuar ne kete menyre historine shkencore te ekzistences se tyre mijera vjecare si populli me i vjeter i Evropes. Duke i percare ata sistemakish nepermjet besimit ne te krishtere greke larine e sllave dhe muslimane turq. Per nje abetare shqiptaret syrgjynoseshin ne nje komplot te patriarkanes dhe perandorise osmane ne stepat me te erreta te Anadollit. E kjo pune vazhdoi derisa disa mendje ndritur te cilet ne i quajme Rilindas me ndihmen e Austro-Hungarise dhe me pas SHBA i dhane pavaresine Shqiperise me 1912. Asaj Shqiperie te tretur e grabitur tashne nga fqinjte me ndihmen e pazareve te perandorise me Rusine cariste ne 1/3 e territoreve te saj duke lene jashte trungut ame tokat me pjellore shqiptare te banuara me shqiptare te Kosoves e Çamerise pa permendur te tjerat

  7. Ti duam greket per genocidin e 1914 ne fashatrat e jugut. Genocid qe vazhdoi deri me 1944 me banoret autoktone te Çamerise.

  8. Ti duam per shpernguljet masive te popullsise Shqiptare ne traktatin e famshen te perandorise osmane dhe shtetit te ri grek. Ate te Luzanes se Zvicres me 1923 ku shqiptare te paster etnikisht te besimit musliman u derfuan ne Turqi dhe greke te Turqise populluan tokat e tyre.

  9. Ti duam qe edhe sot e kesaj dite vazhdojne te mbajne me shtetin shqiptar nje ligj lufte me preteksin se ne shqiptare ne 1941 paskemi sulmuar Greqine kur ne vete ishim te pushtuar ne ate kohe nga fashistet e Musolinit e si pretekst ne kunderofensive kunder fashisteve italiane greket serisht u perpoqen te pushtojne tokat e shtetit te rene shqiptar gjoja se po clirojne vorjo epirin kur dihet boterisht endra e “megali idese” greke per aneksimin e epirit te veriut pasi me epirin e jugut i mbyllen punet qysh me 1913.

  E se fundi une them ti duam greket se po te duam greket ne fakt duam nje pjese te popullit tone. Ata arvanitas te helenizuar nga ortodoksia dhe gjoja trashegimia helene, nje shpikje e mbretit bavarez Oto te Greqise te krijuar rishtas si shtet me 1821. Ata arvanitas qe i dhane pavaresine Greqise se sapo krijuar ku nga 100 luftetaret kryesore 90 prej tyre ishin arvanitas te cilet luftonin gjithashtu kunder shqiptareve te tjere renegate te besimit musliman nen perandorine osmane.

  Po ke greke te duam ne? Kush quhem greke? Shqiptaret arvanitas? Vllehet, sllavet apo egjyptjanet e turqit? Kush jane greket? Helenet e lashte nuk kane asnje trashegimi me keta te sotmit qe bota perendimore e dashuruar ne mitologjine helene, me Sokratin, Homerin, Platonin, Perikliun,Aristotelin etj krijoi nje shtet te cilit i gjeti dhe nje emer dhe e quajti Grqi!

  Studuoni Akejte dhe Helenet e lashte dhe do kuptoni me keqardhje qe Greqia dhe populli grek eshte nje fantazi. Eshte nje konjukture. Eshte nje shtet i krijuar mbi baza te interesave te fuqive te medha te kohes.

  Greqia nuk ekziston!

  A nqs ortodoksia dhe besimi fetar qenka edhe perkatesi etnike atehere mjer kush e mendon kete. Per te tille njerez mund te ndjesh vetem keqardhje per injorancen e tyre.

  Shqiptaret qofte te krishtere apo qofte muslimane jane shqiptare.

  Te krishteret ortodokse qe e gjejne veten vellezer me greket apo sllavet apo muslimanet qe e gjejne veten vellezer me turqit apo arabet ndofta kjo eshte e drejta e tyre si besimtare por kursesi e verteta historike e shkencore.

  Besimi fetar nuk bie ndesh me perkatesine etnike.

  Reply to this comment
 12. “greqia” e sotme eshte e = me ISIS keshtu eshte krijuar May 6, 21:00

  “Greket “ dhe turqit jane nje, nuk kane dallim greket nga turqit. U bej thirrje shqiptareve dhe ta ngulin mire ne mendje qe 40 % e grekeve te sotem jane turq anadolli

  Reply to this comment
 13. Arben May 6, 21:24

  e dini edhe vete qe na keni rene me qafe, prandaj

  Reply to this comment
 14. koment May 6, 21:34

  praktikisht greket kane fobi ndaj gjith fqinjeve dhe shqiptaret jane thuasje njelloj armiq si maqednonsit me respektivisht 47% dhe 45%.
  titull sensacional artikull bullshit

  Reply to this comment
 15. Pellazgos May 7, 00:33

  Eshte e vertete ajo qe thua zoti me comentin “koment”,se te ashtuquajturit Arvanitas qe nuk u bene Hamza,Sulejmaner,Qemaler,Mustafa dhe per kete u ndeshkuan rende dhe u persekutuan nga “vellezerit” e tyre turkoallvani.
  Heronjte Greke Arvanitas luftuan kunder Ali Pashave,Ibrahim Pashes dhe turkoallvanosave qe luftonin per Dum Baben.
  Po keshtu edhe kunder Italianeve te Duces dhe Jenicereve myslimane te Thesprotise te ashtuquajture Camer.
  Ata luftuan per nje komb Ilyro Epirote qe myslimanet nuk duan ta permendin termin historik te Vorio Epirit.
  Ju te ashtuquajturit Albanas,pse nuk quheni Epirote meqenese edhe “heroi” juaj njifej si Prijesi i Epirit dhe jo Albanas?
  Apo nuk besoni Barletin dhevete Kastriotin?
  Kurse comenti i Amerikanit qe thote qe i dha heronjte e Mithollogjise,Filosofet,Perendite e Olimpit,Alfabetin,Arithmetiken,Gimnastiqine,Dhimokratine Greqise kur per here te pare si stete artificial i crijua ne 1912 ten dhe Alfabetin ne 1906 en.
  Nuk e kupton ky teveqel qe nuk e ka njeri ne llogariazmo se njefet thjeshte nje vend myslimane,drogazhinj,rrembyes te jerezve,te rrezikshem,vrases,menjefjale te degjeneruar.

  Reply to this comment
 16. T. Voda May 7, 03:38

  —- JANE SHQIPTARET ATA QE KANE e qe duhet te kene ketej e tutje akoma me shume FRIKE NGA GREKU.
  — Jane qarqet neo-fashisteanti dhe ato anti-shqiptare, brenda e jasht greqise [ SE RE ], te cilet , per te mbajtur te ndezur [te ngritur ] frymen nacionaliste , u fryjne urave te armiqsimit ndermjet DY POPUJVE TANE TE MIQSUAR NGA LASHTESIJA….

  —- JANE RrYMAT E VJETRA NACIONAL- SHOVINISTE , ”te kunguara ” vazhdimisht nga klerike te fshehur nen masken e veladonit, TE CILET , AKOMA NUK KANE KERKUAR FALJE PER KRIMET E BARBARITE NE JUGE TE SHQIPERIS ME PRETEKSTIN E PRETENDIMEVE TERITORJALE . Akte qe i bejne shqiptaret te jene mosbesus dhe vigjelent …edhe per te ardhmen

  ,– JANE po ATA , qe per me se 75 vjet u MBAJNE MBI KOKE SHQIPTAREVE NJE LIGJI LUFTE atavik , qesharak, duke bere EDHE SOT PRESION, indireke e direk PER LESHIME E NDRYSHIME KUFIJSH E TERITORESH.. …PER VENDOSJJEN E VARREZAVE TE USHTAREVE NE NJE SHTET TJETER , AS 1-3 ORE LARG VENDIT AME , TE RENE TE HARRUAR E TE HUMBUR , PA VARR E KOCKA , TE NJE LUFTE 80 VITE TE SHKUARA…!!!!..
  — JANE po ATA GREKER QE PERGATITEN NE KAMPET TYRE DHE I DERGUAN KUNDER Shqiperis TE GJITHE TE ARRATISURIT PRO-FASHIST E KOLABORACIONIST. Greqia I organizoi e bashkpunoi me ata prej te cileve hartoi e shpalli ‘’LIGJIN E LUFTES ME SHQIPERIN ‘’,….!!!.. NJE .” DHURATE” QE VAZHDON TE JETE DHE SOT…!!!
  —- ME QESHRAKJA se LIGJI me shtetin qe e sulmoi [Italin ] u hoq me nje here pas lufte,. Futja dhe luftimet e ushtris greke ne teritorin shqiptar, nuk quhen pushtuse, nderko pretendimet teritorjjale dhe provokacionet kufitare nuk reshten per 50 vjet. Pretendimi per JUGUN E SHQIPERIS NUK ESHTE REVOKUAR, HERE PAS HERE ‘’LIROHEN BOLLONAT’’, ‘’LULEZOJNE NERENXAT’’ !!!!… LIGJI LUFTES VAZHDON SE GREKERIT JANE TE ”FRIKSUAR.”..!!!-
  — A THUA TE JET E VERTET………!!!..
  — MOS VALLE KJO ‘’FRIKE KAQ E MADHE’’ E GREKERVE KA LIDHJE ME RIGJALLERIMIN E PJELLES NEO FASHSTE SHQIPTARE TE ISH KOLABORACIONISTEVE ME RASTI E DEKORIMEVE QE U BERI PRESIDENCA ‘’ PER ‘’KONTRIBUTIN E TYRE TE VYER’’….!!!!!!..
  — MOS VALLE KETO ” TESTE E STUDIME ” BEHEN PER NJE MILITARIZIM TE METEJSHEM , NDER KOHE SHQIPERIA NUK KA AS BREK …. ?????
  — KUSH DUHET TE JETE I FRIKSUARI ….! !!..??
  ……………………………… T. Voda …. NY………………

  Reply to this comment
 17. Dash May 7, 08:46

  Bravo : komenti : Nje mik qe ta do te miren ,..dhe komenti : Amerikani…kjo eshte e verteta…..ndersa ti PELLAZGOS budalla mbete a i gjore, flet gjera pa lidhje, komplimente per injorancen…

  Reply to this comment
 18. Dash May 7, 08:53

  Qytetareve te shtetit grek te sotem ju eshte bere lavazh truri i vazhdueshem ne vite ,eshte e gjitha faji i disa qarqeve te caktuara qe mbajne peng politiken greke prej me shume se 150 vjetesh…dhe te mendosh qe mbi 70 perqint e atij vendi kane gjak shqiptar eshte tragjedi kjo percarje nen perkun fetar…

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Click here to cancel reply.

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim