“Grekët” pisanjosë të “Vorio Epirit”

November 8, 2018 17:42

“Grekët” pisanjosë të “Vorio Epirit”

Nga Leonard Veizi

“Ty të shkojnë Fizët njëzetë herë te dera e shtëpisë dhe ti rri e i vështron si gallof. O Pika, pika…. Pse nuk vete t’u ndezësh cingarin”. Kjo sentencë letrare, marrë nga filmi “Njeriu me Top”, skenarin e të cilit e ka shkruar Dritëro Agolli, m’u kujtua teksa shihja prej ekranit të televizorit një tubim provokativ prej një tufe grekësh pisanjosë, bash në tokën shqiptare. Këta pisanjosë, të hipur në autobusë firmato, kaluan kufirin nën hundën e autoriteteve shqiptare, me flamuj e banderola të shtetit tjetër. Nuk vinin për festën e hallouinit, aspak, por sepse do merrnin pjesë në një varrim. Dhe në banderolat e tyre shkruheshin thirrje ekstremiste. Ndërkohë, në tokën shqiptare, me banderola si dacibaot e revolucionit kulturor, e flamuj me kryqe ortodoksësh, kërkonin të varrosnin si hero, një sharlatan që ishte aq idiot sa shkoi për dhjamë qeni, sepse në keqkuptim e sipër mendoi se do të arrinte të kthente në kauzë të paqenën. Kështu e kishin instruktuar kapterët e shërbimit sekret apo të forcave komando greke. Dhe tjetri bie në thes kokë e këmbë, a thua se nuk kishte jetuar deri dje mes shqiptarëve në atë pjesë të tokës që u kishin bërë vend.

Dje, në tokën shqiptare, grekë histerikë me simbole të ortodoksisë fetare, guxuan të thërrisnin “qen shqiptar”. Epo domosdo, sipas forcës së zakonit buçat qentë do kërkojnë. Se ndryshe s’ka si ndodh. Por gjithsesi fjalën nuk e kisha për thirrjet që çojnë në ndërzim, shkërdhim e përmirësim race. Grekët pisanjosë u trimëruan sot, në mungesë të shtetit shqiptar. Se këto fjalë i shkojnë më shumë për shtat shtetit shqiptar, që edhe 30 vjet pas rënies së murit të Berlinit, vazhdon të mbetet me brekë nëpër këmbë.

E në këto kushte, kjo tufë pisanjosësh, që kujtuan se me tre euro spray kundra djersë ia hodhën bythës, thirrën e kënduan këngë patriotike nga të tyret, nxorën mllefet si në një të vjellë pas dehjes, na shanë ne shqiptarëve me libër shtëpie e çuditërisht kaluan dhe në orgazmë.

Dhe ende nuk e kanë marrë vesh këta pisanjosë grekë se ky fshat me emrin Bularat, është tokë krejtësisht shqiptare. Dhe Shqipëri është dhe ca më tej kufirit, që kur ua përmend u bie pika m’u në çaçkë të kokës. Dhe sa shpejt e harruan që të parët e tyre erdhën në këto toka si plebej, të punonin për llogari të bejlerëve shqiptarë, të cilët ç’është e vërteta e kishin zakon të luanin tespihet e të bënin sehir nga lart, teksa shihnin argatët të lëronin në arat e tyre.

Palikarët” grekë që u trimëruan në një ceremoni funebër, nuk ishin dhe aq trima kundër osmanëve të Portës së Lartë,  dhe revolucionin me të cilën mburren, pritën t’ua bënin shqiptarët. Ata ishin trima me gratë shqiptare, që në vitin 1914 i thernin për t’u nxjerrë fëmijët që kishin në bark. Në këtë pikë po, kanë treguar trimëri të rrallë. Kështu e shprehnin ata “mirënjohjen” dhe urrejtjen bashkë për shqiptarët që u dhanë lirinë, e ku në parlamentin e parë të tyre për pako vota fitoi greqishtja, përndryshe dhe ajo pjesë e Ballkanit që e quajnë Hellas, do fliste po shqip si kjo pjesa jonë në po të njëjtin Ballkan.

Ekstremistët grekë u munduan që varrimin e një ekstremisti ta kthenin në një protestë provokative, dhe padyshim ia arritën falë dhe mbylljes së syrit të shtetit shqiptar, nën ankthin e frikën se, jarabi mos na nxehen grekët e na lenë jashtë Evropës, mos na nxehen grekët e na përzënë emigrantët, mos na nxehen grekët e na bëjnë namin, mos na nxehen grekët e na hanë… “K….”

Shteti palaço i shqiptarëve e bëri vetëm një herë detyrën e vet, vrau një ekstremist që me uniformë të forcave komando të ushtrisë greke, me armë snajper qëlloi mbi policët e këtij shteti. Por për të treguar se ne jemi më të hapur nga sa duhet i lejoi ekstremistët e tjerë të mbushnin rrugët e Bularatit, të shpalosnin flamujt e helenizmit fals, të atij helenizmi që për hir të së vërtetës ka vdekur para 2000 vjetësh. Dhe më e keqja ishte se në tokën shqiptare u lejua të thirrej, “Kjo është Greqi”.

U raportuan fyerje nga ana e palikarëve pisanjosë ndaj reporterëve shqiptarë të cilët po kryenin detyrën në tokën e tyre. Se dhe reporterët shqiptarë po transmetonin pamje nga ceremonia e varrimit, që për të thënë të vërtetën edhe po të mos i transmetonin këto pamje nuk do të kishim pësuar asnjë humbje, në mos po drekën dota  konsumonim me qetë se kaq.

Patën guximin grekët të hidhnin parulla kundër Shqipërisë, sepse u trimëruan nga përulësia e shtetit shqiptar. Sepse shteti ynë u mjaftua me ndalimin e ca dhjeramanëve që se demek mbanin me vete sende të papranueshme për të lakuar kufirin, e që me siguri do kenë qenë armë të ftohta se ato të nxehtat kam përshtypjes që dhe nuk arrijnë t’i përdorin sado të trajnohen si komando në njësitet speciale.

“Ty ta përvëluan shtëpinë Fizët dhe s’je i zoti të shkrepësh një kobure kundër tyre”. Kjo sentencë letrare, marrë nga filmi “Njeriu me Top”, skenarin e të cilit e ka shkruar Dritëro Agolli, mu kujtua teksa shihja prej ekranit të televizorit se si një tufë grekësh pisanjosë shanin: “qen shqiptar”.

November 8, 2018 17:42
Komento

59 Komente

 1. vlonjati November 8, 18:01

  Leo ulu dy tulla se nuk gjuhen laraskat me saçme derri.

  Reply to this comment
  • Tani November 8, 19:26

   Terroristin po e kthejne hero me urdher dhe pagesa te shtetit te Greqise. Per fat te keq ‘suxhuku i gjate’ e la qe kjo te ndodhe. Pftuuuu Edi Rama, je nje maskara. Nuk je burre. Je nje frikacak pa koqe! Po ja jep grekut jugun e Shqiperise. Kjo e tera sepse ti nuk e can bythen dheme mosbythecarjen tende, per te ruajtur karriken tende, ju le felliwesirave greke te bejne me territorin e Shqiperise sikur te ishte pjese e Greqise. Kjo eshte e turpshme. Kishim shpresa te medha tek ti por na zhgenjeve. Je nje morr frikacak! Shko edhe ti bashke me kopilin e Vicidolit dhe te gjithe esadistet qe ja kane shitur shpirtin parase. Jeni te gjithe ne nje thes, maskarej. Mos na thuaj me qe nuk jemi te tere njelloj! Po jeni njelloj. Po te ishe burre do ti kishe ndaluar ne kufi. Dhe tju thoje Dropullit, jo para publike per varrimin e nje terroristi! Tani grekerit te kane kapur per koqesh. Ti ja u dhe ne pjate argumentin qe ti vret minoritare greke. Sepse ti dhe ata qe te japin keshilla jeni nje tufe frikacakesh dhe ndyresirash ‘without balls’ (pa koqe)! Jeni te gjithe te tredhur! Fjalet e mija nuk mund te shprehin dot inatin dhe peshtjellimin qe na keni ngjallur me kete sjellje esadiste! Pftuuu te gjitheve, qe nga frikacaku i Shkodres Bushati qe eshte fshehur pas perdeve te graus dhe ti qe e ke qepur gojen me suxhuk prapa. Greket ta futen suxhukun. Tani mbaje dhe ik edhe ti me bisht ne shale. Elektorati nuk ka per ta falur faktin qe ju dhe grekerve varreza te reja dhe kete terrorist hero! Turp edhe per nenen qe te ka lindur dhe qumeshtin qe te ka dhene! Nuk je me ne radhen e shqiptareve! Jeni nje tufe me maskarenj! Te gjithe njelloj!

   Reply to this comment
 2. vilson naci November 8, 18:03

  Nje shkrim ideal, sepse drejtimin e shtetit Shqiptare e kene mare ne dore adoleshentet qe nuk e kane idene e rrenjeve te ketij Kombi. Une jam kunder regjimit monist qe kaluam por per kete rast them ku je o Enver . Eshtrat e ushtareve Greke jane aty qe nga lufta Italo-Greke por asnjehere nuk muaren guximin per te ngritur vorreza ne token tone. Kjo teme eshte e gjate por artikulli i Z. Leonard Veizi eshte nje kembane e forte per keta palo qe duan te drejtojne popullin Shqiptar. Lipsur qofte Europa qe nuk e di as vete se ku eshte e ku do te perfundoje.

  Reply to this comment
 3. cohu enver legjenda nga varri November 8, 18:09

  Shqiptaret historikisht kurre nuk kane patut frike nga greku….eshte e kunderta..
  .
  Me e frikeshmja eshte se keto grekerit ( me sakte shqiptare greqishtfoles) kane patur gjithmone pas bythe Rusine Angline apo Ameriken ( lobet e tyre te fuqishem)pas bythe..dje sot dhe neser

  Cfarë ishte ushtria e Enver Hoxhës ??
  do thoshte Strategu Berishe ne 1992 ?

  Me Greqinë nuk kemi problem se eshte vend i Natos dhe BE prandaj te hiqet armet luftarake dhe stervituni me arme druri….dhe nuk vonoi “peshqeshi” nga vendi Natos & BE

  Me 10 prill te 1994 i realizua masakra e pergjakur nga skuadro komanda “Pirro 1″ Komando përbëhej nga 7 persona te armatosur me armatim te ushtrisë greke Pjesa tjeter qëndroi ne greke.Ne mesnatë u bë krimi, kunder një reparti me 130 rekrute te rinj dhe te parmatosur.

  Në orën 02:40 një komando greke prej 8 personash me uniforma të ushtrisë greke hynë në territorin shqiptar, në afërsi të fshatit Peshkëpi pranë një reparti ushtarak. Komandoja vret në befasi ushtarin Arsen Gjini, kapitenin Fatmir Shehu dhe plagos tre shqiptarë. “Këto i keni për Vorio Epirin”, kanë thirrur ndërsa gjuanin. Gazeta “Elefterotipia” publikon lajmin se vrasja është marrë përsipër nga grupi terrorist “MAVI” (Fronti për Çlirimin e Epirit”.
  Nata e 10 prillit 1994 do të mbahet mend nga të gjithë shqiptarët. Vendi ynë atëherë u gjend përballë një sulmi ushtarak. Një repart komando hyri nga Greqia 4 kilometra në tokën shqiptare. Pasi kishte studiuar më parë planin, njerëzit që mbanin veshur uniforma ushtarake, sulmuan postën kufitare të Peshkëpisë.
  Bilanci dy të vrarë, tre të plagosur dhe disa dhjetra ushtarë të traumatizuar. Komandoja greke kishte zgjedhur si moment të duhur për të sulmuar, kohën kur i gjithë reparti kishte rënë në gjumë. Dy persona me uniformë dhe maska hynë në korridorin e kazermës. Komandanti i stërvitjes, Fatmir Shehu, u foli të panjohurve, duke u kërkuar të kursenin ushtarët, por ata e qëlluan me armë duke e lënë të vdekur.
  Më parë maskat kishin ekzekutuar edhe ushtarin Arsen Gjini. Tre rekrutë të tjerë mbetën të plagosur gjithashtu. Nën këcënimin e armëve maskat që flisnin greqisht duke përmendur Vorio Epirin, i mbyllën 130 ushtarët në një dhomë, ndërsa dy oficerë të tjerë i izoluan në një zyrë tjetër. ..
  .
  Prandaj shqyptare sa te keni Cizmen e Monikes..bolet e Xenit dhe bibilushin e Zaho Rames mos e rruani trapin se na ruajne dhe na rruajne miqte edhe pa shkumë
  .
  Për kujtesë
  Terroristi Fredi Beleri qe ishte pjese e grupit te masakres Peshkepise jo vetem qe nuk u ndeshkua por sa here ka votime ne Himare hedh kandidaturen per ‘TONGERLLIK”
  Ju lutem ca trimave qe shejne Enverin ne internet…Shajeni xhaxhin edhe me liber shtepie por merrni nje bisk rroje tja rruani Fredi Belerit dhe pastaj merruni me kockat e Enverit si kanibalë psiqikisht te semurë.

  Reply to this comment
 4. Arben November 8, 18:09

  Paramendoni te shkojne camet ne cameri te nderojne njerezit e tyre te masakruar.

  Kjo eshte shqiperia uropiane ooooo milet.

  Reply to this comment
 5. demo November 8, 18:27

  Ptuuu,ptuuu ptuuuu ptuuuu.Kjo eshte Evropa e llumit te proletariatit,qe pasi e shau,e mallkoi,e bllokoi me 7 katinare Evropen per 50 vjet,tani kerkon Evrope me zor,,.Me cdo lloj cmimi,edhe me cmimin e perdhosjes kombetare,.E kerkon nga populli me langaraq,me hibrid,me plehraxhi,me jevgjit,me hajdut,me lypesqar i Azise mesjetare.Kete popull e kane pranuar ne Evrope per SADAKA,per hir te nje emri,qe ka patur dikur toka ku ata jane vendosur,.Mooortja te na bjere te gjitheve,po qe se Evropa kalon permes Greqise.Mos u befte kurre Shqiperia,po qe se duhet leje nga Greqia.
  Ju o llum i fshatarsise,ju o llum i partizaneve atdhevrases te enver hoxhes,dijeni se fisniku Mehdi Frasheri ne 1923 paralajmeroi qeverine greke se do ta shperblente me te njejten monedhe qeverine greke,nqs,nderrmerte ndonje spastrim ethnik ne Cameri.Dhe Shqiperia nuk kishte vecse 3 vjetr qeveri.Kjo ishte Shqiperia e bejlereve dhe agallareve,.
  Kjo e juaja eshte shqiperia e harbuteve,qe beni te fortin me fisniket shqiptare u grabisni tokat dhe pronat,..Po nje bythezi greku tall koqet me ju.Ne nuk kishim arsye te kerkonim leje nga greku per te hyre ne Evrope,se ne ishim Evrope,edhe ashtu te prapambetur,tradicionale,pa fabrika dhe uzina,pa oxhaqe der ne re.Me pashaporten tone gjesdisje boten dhe neper dogana mund te kontrollonin greket dhe italjanet,por jo shqiptaret.Sepse NE ISHIM TE NDERSHEM ,mor faqezinj,qe na bete gazin e botes!

  Reply to this comment
  • mirel November 8, 19:26

   nuk eshte Evropa kjo o demo.
   jane shqiptaret.
   Evropa nuk ti pruri greket, ti pruri Rama dhe Berisha.
   Shqiptaret po i mbajne me te mire.
   Ministri i Brendshem ka shpallur fitore te departamenti i Kafes dhe lufta kunder djegies se plerave.
   Kjo eshte demokracia apo jo
   zgjedhim te bejme ate qe na pelqen
   Ne na pelqen qe politikanet tane ta shesin Shqiperine, detin, varrezat, te drejtat e minoritetit, mjafton vetem nje fjale per ne Evrope, dhe gati bileta: Shqiperia vete ne Evrope nga Vorio-Epiri.
   Shqiptareve ju pelqen ta blejne kete bilete,nuk po ta ofron Evropa, po ta ofron qeveria dhe politika shqiptare.
   Kete pazar kane bere, qe ti mbajne shqiptaret me nje fije shprese per jeten duke i treguar Evropen, se ne Shqiperi nuk ka me vend per shqiptaret.
   Feudalet e kane marre ciflikun e tyre dhe shqiptaret jane bere skllever me meditje.
   Per tu ndier si qytetare te shekullit te 21 qeveria ju tregon ndonje peralle per Evropen.
   Ja Evropa thone, rrugen e keni te lire, po plotesuat mareveshjet.
   Ta merr token greku, te merr dhe nderin, te merr dhe jeten,,,po ne nuk kemi ci duam gjithe keto. I kemi teper ore dhe nuk i mbajme dot mbi shpine.
   Prandaj ja rrasim Evropes fajin.

   Reply to this comment
 6. Dibrani November 8, 18:27

  Leonard i the te gjitha

  Kemi te bejme me ca zagar te shitur qe vet-quhen Grek
  Kemi te bejme me nje budalla qe iku si derri ne thes.

  Dhe kemi dhe nje shtet Shqiptar formal ,..qe eshte ne qeveri vetem per te vjedhur Shqiptaret.

  Mendoj populli duhet te ngrej nje organizate me titullin (shpeto atdheun nga hajnat)

  Dhe te ket per detyre asgjesimin e politikaneve qe jane per te vjedhur dhe lepirsa ndaj hirakise.

  Vetem atehere do shikoni ndryshim ,..qe Shqiperia deshiron.

  Me mire te vdesin ca deputet ,komunar dhe qeveritar.

  Sesa te vdes nje popull….eshte drastike,..por ketij populli nuk i ka mbetur solucion tjeter.

  Reply to this comment
 7. Ylli November 8, 18:30

  Une mendoj se shteti shqiptar beri shume mire qe lejoi ate cirk palaçosh e tubim sharlatanesh qe cdo shqiptar me llogjike minimale te kuptoj qe nacionalizmi eshte strehe e maskarenjve dhe patriotizmi eshte virtyt i atdhetareve.
  Ate shfaqje te shemtuar dhe ate histeri antishqiptare krejtesisht pa shkak ,nuk duhet ta harrojme kurre.Nje idiot pervers ,pjesa nacionaliste greke perpiqet ta bej hero.
  Mos ju duket shaka e keqe ,por greket rrojne me mite dhe prej miteve.
  Greket jane popull histerik megaloman .Kjo i shtyn ne idiotizma te pacipa dhe ne te mjejten kohe ne humanizma te papara.
  Kur sulmuan Turqine ne 1922 ,kryen krime te llahtarshme dhe kur u terhoqen pesuan katastrofen me te madhe si komb.2 milion greke u kthyen me dhune si refugjate ne Greqi.
  I vetmi popull evropian qe doli te festoje sulmin e 11 shtatorit mbi New Yorkun.Po te njejtet mblodhen 10 milion € ndihma per viktimat e çunamit ne Indonezi etj.
  Greket besojne se jane pasardhesit e alieneve ne Toke.Te vetmit.Po ashtu besojne se jane bijte e Zeusit dhe Apollonit.Se kane problem te besojne se Krishterimi lindi prej tyre.
  Greket perzune nga Athina heroin Themistokli dhe te perndriturin Perekli..
  Greket detyruan Sokratin te vriste veten.
  Greket vrane te vetmin iluminist te tyre Kapodistrian.
  Burgosen heroin e tyre Kombetar qe vdiq i verbuar ne burg …Kolokotronin.
  Filoruset grek dhe filoanglezet grek u vrane mes tyre per 7 vjet 1828 deri ne 1835.
  Lufta civile eshte sporti kombetar grek.Ne 1914 deri ne 1919 vendi u nda ne perkrahes te Venizellosit dhe ne ata te mbretit Konstandin.
  Ne vitet 45 -49 u theren mes tyre me barbari te papare ne histori
  Greket besojne se tymi i bardhe i avioneve eshte lende kimike qe amerikanet i sperkasin se kane frike nga zgjuarsia greke.Mos qeshni ,se vritesh po i kundershtove.
  Greket na urrejne por mos u habisni.Ata urrejne gjithcka e kedo.
  80% e grekerve urren per vdekje hebrenjte .78 % urojne zhdukjen e Amerikes.75 % e grekerve bejne fajtor Gjermanine per krizen.
  Greket mburren se luftuan nazizmin dhe pesuan humbjet me te medha ne njerez mbas Rusise.Po kjo nuk i pengon te votojne Krisi Avgin ( Agimi i Arte) dhe te adhurojne Hitlerin qe u vrau 300 mije njerez.
  Mos u merrni me greket se nuk ja dilni dot.
  Vetem se kete vend qe quhet Shqiperi nga Konispoli ne Mitrovice duhet ta duam pa kusht ,pavaresisht kush qeveris.
  Nuk e di me sa fytyre ai plehra Vangjel Dule do shkoj ne parlament.Ai meriton perbuzje.Spurthjak gjarper dhe legen.

  Reply to this comment
 8. Stremi November 8, 18:39

  Shqiperia ne kohen e Enveritishte e izoluar, nuk kishte aleate ushtarake qe ta mbronin, nuk ishte as ne NATO.
  Por ne te gjithe e dime e madje me mire se ne e dine greket se nuk mund te nderhynin ne punet e brendshme te Shqiperise. Ai hyri ne bisedime me Greqine nga pozite barazije absolute e madje superiore.
  Enveri u kishte vene kufirin te thana dhe cdo provokimi iu pergjigj me kercenimin se cdo lufte me Shqiperine do te vinte ne vend padrejtesite historike qe iu be ne shqiptareve me cungimin e trojeve te tyre ne Konferencen e Londres.
  Ngreu edhe nje here o luani i Shqiperise qe te lemerisen edhe keta Dropullite qe ishin vene ne sherbimin tend si spiune ne Greqi!
  Ngreu edhe nje here ta shohim prape Shqiperine sovrane, me dinjitet e te paneperkembur.

  Reply to this comment
 9. jugu November 8, 18:39

  Ata varrezat qe u ngriten nga Berisha dhe tash vazhdon Rama me te njejtin kurs,marreveshtja e detit,e kane bishtin mbrapa.Greqia e ka Janullen ne Shqiperi i cili akordon sipas meloldis se vete qeverin dhe presidencen…

  Reply to this comment
 10. Shqiptari November 8, 18:44

  Bëni një dokumentar me ç’bënë ekstremistet grekë në Bularat, bashkë me videon e policisë për vrasjen e terroristit dhe shpërndajani deputetëve evropianë. Sa here të pretendojë Greqia aty për “të drejtat” e minoritetit, dërgojani atë video prapë deputetëve.

  Kryeministri grek duhet të dilte në television e ti vinte emrin që ka terroristit, të thoshte se flamuri grek fyhet kur mbulon atë kufomë. Do humbte ca vota, por shteti grek do fitonte dinjitetin. Tani ai dinjitet përfaqësohet nga këta zorraxhinj që mblidhen nga brenda e jashtë kufirit.

  Reply to this comment
 11. Dibrani November 8, 18:45

  Enever Hoxha nuk ishte budalla qe ekzekutonte pjestar te qeverise se tij.

  Ishte e mbushur plot me agjenta dhe njerz te shitur

  Qe te kurohet Shqiperia duhet bere lista e zeze per hajnat e Shqiperise qe vjedhin dhe shesin kombin.

  Reply to this comment
 12. kasem gahinji November 8, 19:11

  per masakren e peshkepise,si nuk degjova te thote njeri se pse ushtaret,ne vije te kufirit,ne vendroje ne kufi dhe thellesi,ishin pa fisheke,praktikisht te carmatosur? kush urdheroj?pse urdheroi?komandot greke e dinin kete. pse nuk mbajti pergjegjesi njeri per kete veprim?

  Reply to this comment
 13. enverdjali November 8, 19:16

  Ky mjerani Kacifas u perdor nga keta qe sot e therrasin hero, jane ata qe e cuan drejt vdekjes dhe qe sot e qane. Kaq te trashe njerez e te aferm te te ndierit Kacifa nuk kam pare e degjuar ndonjehere. Me mjerane nga te gjithe keta eshte nena e te ndierit qe qan bashke me ata qe e vrane te birin e saj. Ndiej neveri per kete ngjarje.

  Reply to this comment
 14. MH November 8, 19:24

  Me keto qendrime toleruse te shtetit Shqiptare per interresa anetaresimit ne BE e ku po di.Heren tjeter greket do te vijne ma te entuziasmuar dhe do ecin me hap rreshtore duke kenduar:”Me zorret e shqiptarve do bajme litar”.
  Kur,per shtetin grek meriton tu vihet rruspulli vorrezave te tyre ne token shqiptare ose brenda 24 orve ti marrin pa kurrfare kushtit.Qe te mos e prishim “harmonin” ndervedi.

  Reply to this comment
 15. mirel November 8, 19:27

  Populli shqiptar ngeli kopil ne shtepi te tij. Vjen kopili minorikar dhe e neperkemb shqiptarin.
  Morrat e Evropes. Ja ku jemi, rilindas dhe dhjerokrate.
  Me nje qellim te perbashket: te shesin Shqiperine.

  Reply to this comment
 16. Kris 1 November 8, 19:33

  Ke thene te verteten e madhe ne nje kohe qe ne presim qe maskarenjte te na cojne ne qivvrope duke na zhytur ne halete greke

  Reply to this comment
 17. katarakti November 8, 19:44

  Mos merrni kot. Vertet qe kane ardhur nja 500 pisa nga Greqia dhe po bejne “namin” ne Bularat, por keta plehra nuk perfaqesojne nje Greqi 10 milioneshe.Mua me duket se shteti shqiptar po mban qendrimin e duhur. Ai ekstremisti grek mori ate qe kerkoi, – plumbin ballit. Kjo tregon se nuk eshte me ajo kohe kur bandat greke vrisnin ne Peshkepi ushtaret shqiptare dhe nuk u hynte gjemb ne kembe. Tani ekstremistet greke te te gjitha llojeve mund te turfullojne, te terbohen, te marrosen, te qajne me lot dhe denese per njeriun e tyre, por asgje nuk ndryshon. Tani po ikin te gjithe nga kane ardhur. Se bashku me ate buçen fashiste nga Qiproja. Ndersa shtetit shqiptar nuk i levizi qerpiku. Kjo i terbon nacionalistet greke dhe po i terbon edhe hijenat e tyre ne Shqiperi. Njerez te mençur ne Greqi nuk u solidarizuan me veprimin e ekstremistit nga Bularati, ndersa opozita shqiptare heshti dhe ferkoi duart. Mua me duket se te dyja qeverite, si ajo e Tiranes edhe ajo e Athines, jane duke mbajtur qendrime te moderuara dhe nuk po kerkojne t’i fryjne zjarrit. Pra asgje per tu shqetesuar. As per te bere nacionalistin e çartur antigrek dhe islamistin e terbuar antiperendimor. Dhe te mos harrojme se ne çfare derexheje jemi. Pa ushtri, pa armatim, me nje rini qe deshiron te iki nga syte kembet.

  Reply to this comment
  • Jo November 10, 11:30

   katarakti, fakti qe PARLAMENTI GREK , duke mos e pasur ne asnje procedure te tij, mban 1 min heshtje ‘per terroristin nga VORIOEPIRI”, mua me thote qe Shteti grek eshte e perfshire. Ky veprim nuk eshte vetem nje teke e partise , te ciles i perkiste nenkryetari i parlamentit grek ne momentin e kerkeses (demokarcia e re), por vazhdimi i nje palni te koordinuar mire , me qitje te larget. Eshte edhe bilancimi per ate qe nuk arriti te ndodhte ne Bularat…

   Reply to this comment
 18. Nik November 8, 19:46

  Qeverria e Enverit e qosi ne fund kur lidhi mareveshje diplomatike me nje vend qe kishte dhe ka akoma ne fuqi ligjin skizofrenik te luftes me Shqiperine. Eshte per t’u çuditur se çfare diplomate dhe juriste te rangut te siperm medioker dhe te pa afte ka patur vendi yne! Nuk e hapi gojen fare per çeshtjen çame! Pa leri keta langaraqet qe kane “drejtuar” Shqiperine pas viteve 90! Asnje burre shteti per be; hajdute dhe mashtrues te gjithe!

  Reply to this comment
 19. lana November 8, 19:51

  SHTeti te leviz urgjentisht dhe te therasi ambasadorin Grek e te kerkoje llogari sepse kete provokim do bejne dhe vitin tjeter biles me shume sepse moren kurajo.

  Reply to this comment
 20. Alban Dega November 8, 19:53

  LEHJEVE TE QENIT VETEM QENI U
  PERGJIGJET ME LEHJE !

  As ti Zoti Leonardo Veizi nuk ben perjashtim nga kjo filozofe popullore !
  Edhe une e ndoqa jo nga nje por ne kater televizione shqiptare njekohesisht histerine e nje grushti grekesh qe me votat e tyre nuk zgjedhin asnje kryeplak katundi …
  Krejt ato pamje fashiteshin, shkriheshin si bora ne uje nga deklarata e Ministres se Kultures se Greqise dhe padia e 14 deputeteve te Parlamentit grek nga Partia qeverisese Syriza e kryeministrit Cipras qe paditen nje televizioni kombetar “ Sky” per mashtrimet (Fake News ) dhe dizinformimin e qellimshem te vrasjes se terroristit te armatosur grek nga policia shqiptare me Bularat !
  Tu biesh tupanave te patriotizmit folklorik shqiptar perballe histerise se nje grushti cartanash greke nga rehatia e kolltukut me sy ne ekran eshte gjeja me e kollajte por edhe me qesharake ne Bote !
  Nacionalizmi eshte streha e fundit e te gjithe maskarenjeve, ka thene Faik Konica i madh.
  Eshte koha qe cdo shqiptar te shikoje e veproje se cfare mund te beje per shtetin dhe kombin e vet jo se cfare shteti dhe kombi do te beje per te, sic ka thene Xhon Kenedi !
  Po aq folozofike eshte edhe shprehja e arte e Abraham Linkolnit :
  Cdo popull ka qeverine qe meriton !
  Cdo popull ka aq liri e te drejta, aq fuqi e begati sa c’ lufton e punon per to !
  Te tjerat jane terrci e verrci, verrci e terrci ose tralala zura nje gale!
  Ose ose thirrje ala “ kapedanash” Balli Kombetar”
  – Para trima ballista ! nga prapavija jo nga balli i frontit te betejes, sic veprojne edhe shume komentues tupanxhi te nacionalizmit folklorik shqiptar qe nxjerrin tym e flake nga pasferrat e pseudonimeve te internetit …

  Reply to this comment
  • ganiu November 8, 23:00

   Të më falësh o Albin,nga truri,mo vall ishe gjeti në terren ” sic veprojne edhe shume komentues tupanxhi te nacionalizmit folklorik shqiptar qe nxjerrin tym e flake nga pasferrat e pseudonimeve te internetit …”? Apo të kanë mjaftuar 4 televizor për të qënë ndryshe nga të tjerët?
   “Kacifas”/ Tsipras: Vepruam siç duhet, zemërimi i justifikueshëm”,për këtë Cipras e kishe fjalën ti?

   Reply to this comment
  • anticensurë25642654 November 9, 09:14

   o kar dega
   mos i ngatërro njerzit me veten!!
   “LEHJEVE TE QENIT VETEM QENI U
   PERGJIGJET ME LEHJE !”
   nëse është dikush që leh!?
   je vetëm ti,si shqiptar!
   pastaj vjen ai rob shkërdhyeri nastrobytha!!
   ti deh ai lehni nga mëngjezi deri në darkë,ndaj qenëve dhe ndaj njerëzve,dhe ndonjëherë ndaj vetvetes!!
   po si mor copë mishi histerik,”histerine e nje grushti grekesh qe me votat e tyre nuk zgjedhin asnje kryeplak katundi …”kurse në fakt përveç atyre 14 deputetëve,pjesa tjetër o nuk u prononcua o ishte me këta histerikë!!bile dhe K/ministri e quajti të ligjshëm zëmërimin për vrasje ne “heroit”kriminel,terrorist gërk!!
   “Tu biesh tupanave te patriotizmit folklorik shqiptar perballe histerise se nje grushti cartanash greke nga rehatia e kolltukut me sy ne ekran eshte gjeja me e kollajte por edhe me qesharake ne Bote !”
   nuk e di çfar mund ta ket shtyrë leonardin,por të garantoj se dhe ai njësoj si ne,ka çfryrë dufin,në radhë të parë ndaj haleve tona të politikës tradhëtare,dh enë radhë të dytë ndaj asaj politike hipokrite në shkallën më absolute,të asaj politike shoviniste në shkallën më të lartë të shtetit gërk!!
   ti me të vërtetë nuk je me pseudonim,por mos harro se je dhe si pare e kuqe!!ose më kollaj si ver llapa!!
   me ty nuk tallen më as kalamajtë o alban debili!!

   Reply to this comment
  • Jo November 10, 11:48

   Alban Dega, parlamenti Grek ka mbajtur nje min heshtje per “VORIOEPIROTIN”

   Reply to this comment
 21. 28 vjet te vonuar... November 8, 19:59

  Të nderuar nevrikë interneti !
  .
  Tinguj te kesaj muzike qe sot luhet ne Shqiperine e Jugut kane filluar qe ne 1991-1992..
  .
  Qofte mallkuar kush shan Berishin tradhetar apo kriminel !
  .
  Katapultimi i tij nga bodrumet e Beogradit dhe Athines ishte nje plan i miremenduar nga keto qe sot i quajme miqte tane..Edhe lufta me kufomen e komunizmit e elezbibereve dhe rajersoneve ishte loja..
  .
  Me nder me thene Saleh Berishaj ishte nje lloj BORATI I KAZAKISTANIT qe komandohej me dron nga makartiste& xhorxhorriste ne Perendim qe nga nje ane e vune si PIT BULL te hante kockat e Enverit ng ana tjeter mesynte Millosheviqi ne Veri dhe Micotaqisi ne Jug..
  .
  o njerez !

  ..Edhe sot vazhdon kjo loje..shikoni falagat demon-krate qe behen trima me nje plake 100 vjecare dhe dhjesin gjak nga 4 autobuza me greke te droguar me avujt e Janulles..
  .
  Pse me nder me thene Saleh Berishaj hapte varret e Enverit ne 1992 kurse nga krahu tjeter jo vetem na futi Janullen..jo vetem qe eklipsoi popullin e Kosoves kur ish Jugosllavia po ndahej..por na futi ne konfernce islamike..hiqte bustin e Gjergj kastriotit kur vinte sulltani Ozal”apo deklarata e tij se KEMI GJAK TURKU….pra nuk eshte ky si BORATI KAZAKISTANIT ?
  .

  Një dokument i 26 dhjetorit 1992, përgatitur nga Kuvendi Popullor dhe që mban firmën e ish- kryetarit Pjetër Arbnori, i dërgohej Presidentit të asaj kohe, Sali Berisha, duke i kërkuar ekstradimin e Anastas Janullatosit.

  Në fillim të dokumentit theksohet se ishte ish- Presidenti Ramiz Alia që e ftoi Anastas Janullatosin që të vinte në Shqipëri si i përkohshem.

  Në një bisedë me At Artur Liolin, Ramiz Alia i thotë se ka për qëllim që të ftojë Janullatosin në Shqipëri, pasi ka katër muaj që pret për vizë.

  Liolin i thotë që i duhen vendosur disa kushte Janullatosit.

  Janullatos ngriti menjëherë një Këshill të Përgjithshëm të Kishës Ortodokse Autoqefale, thuhet në raportin e Arbnorit.

  “Si sekretar u zgjodh Aleko Dhima, një person që për shumë vjet militoi si sekretar partie në radhët e PPSH,” shkruhet në raport.

  Raporti thekson faktin që Janullatos nuk ka reaguar ndaj operacioneve fshesa që po bëheshin në atë kohë ndaj emigrantëve në Shqipëri.

  “Nuk kaloi shumë kohë dhe çdo gjë nisi që të qartësohej. Në fillim skenari filloi me ndërrimin e fesë dhe të emrave të refugjatëve shqiptarë me atë të forcës dhe presionit, pastaj me lëvizjen antishqiptare në Greqi. Si gjithmonë udhëheqësi dhe flamurtari i Vorio-Epirit ishte Mitropoliti i Konicës, Sebastianos, i cili së bashku me qarqet shoviniste nisi një fushatë të egër spastrimi, e cila u quajt “Operacioni Fshesa”,” thuhet në raport.

  .
  Seancë parlamentare, e hënë, 3 gusht 1992, ora 17:00

  Perikli Teta – Zoti Kryetar, Në emër të një grupi prej 28 deputetësh të Partisë Demokratike dhe të Partisë Socialdemokrate, desha të shpreh përkrahjen për një protestë që na ka ardhur nga një grup ortodoksësh shqiptarë me këtë përmbajtje:

  P r o t e s t ë

  Ne, besimtarët ortodoksë, të mbledhur sot në Kishën Ortodokse të Tiranës protestuam dhe protestojmë energjikisht ndaj përpjekjeve të kishës greke, të ndihmuar dhe nga disa të ashtuquajtur kishtarë shqiptarë, si ish-komunisti Aleko Dhima për të shpallur Kryepeshkop të Shqipërisë, priftin grek, Anastas Janullatos.

  Këto janë atentate që i bëhen Autoqefalisë së Kishës Shqiptare, e cila është arritur me gjakun e sakrificat e atdhetarëve tanë të shquar, si: Papakristo Negovani, Petro Nini Luarasi, Fan Noli etj.

  Megjithëse opinioni ynë e ka ngritur zërin kundër ndërhyrjes brutale të kishës greke, të njohur për qëndrimin e saj dhe sot e kësaj dite antishqiptar, ata përsëri sot u përpoqën të realizojnë vendosjen e Janullatosit si Kryepeshkop të Shqipërisë, gjë që është në kundërshtim të hapur me statusin e kishës autoqefale shqiptare.

  Ne, besimtarët e ndershëm ortodoksë, të fyer në ndjenjat tona fetare, kombëtare, i bëjmë thirrje mbarë opinionit ortodoksë shqiptarë të dënojë me forcë veprime të tilla dhe të bashkohet me ne për të mos e njohur as sot , as kurrë peshkopin e importuar. Shqipërisë kurrë nuk i kanë munguar klerikët e zotë, të ndershëm dhe atdhetarë. Të mos mendojnë shovinistët grekë se tashmë u erdhi koha për të realizuar synimet e tyre satanike.
  .
  pra te nderuar nevrike interneti jeni 28 vite te vonuar..kur kompozohej kjo muzike funebre antishqiptare ju demo-net hanit kockat e Enveri atehere dhe sekrecionet e Nexhmijes sot..qe me then te drejten ne kohen e tyre per here te pare ne historine shekullore te Shqiperise ai u bente “stervitje’ grekut dhe serbit dhe nuk e cante Trapin qe ato kishin baza te superfuqive buze kufirit me Shqiperine..

  Jepini Cezarit ate qe i takon..

  Reply to this comment
 22. Epiriot me Shpirt e me Zemer November 8, 20:11

  jo nuk eshte grek kari kacifarati
  eshte vllehobullgar nga bularati
  jane mbeturina cobanobullgaresh
  nga ata qe jan soj hyzmeqaresh
  erdhen aneve dikur per punetor
  tashi paturpesisht thon jan vendor
  nesje kjo spo na e prish punen
  por kur i futen greqizmit keq
  me keq sesa turku i futet sumes
  kur te bejne edhe si trima dyfeku
  more ky soj qe tund vec dybekun
  thone qe Enveri ishte nje tirran
  edhe qe Shqiperia nje diktature
  por ne kohe te *diktatures*
  krejt entite ishin po njesoj
  jevgu vllehu gorani e shejtani
  arixhiu malazezi edhe kinezi
  jevgjit shume poshterohen
  arixhinjte shume pergojohen
  edhe pse per ket vend ata flijohen
  ndersa krejt keta goraniket
  krejt vllehet edhe bullgariket
  malazezet edhe greqiket
  dolen te gjithe tradhetare
  hiq vetem ndonje rast te rralle
  sa na pane qe jemi te dobet
  zgjaten dhembet e hapen gojet
  mu ne fyt te na kafshojen
  prandaj ju o komentatore
  qe derdellisni si motorre
  ju qe shani trim Enverin
  edhe qeverine e para 90′-tes
  jeni te gjithe nga soji grenxez
  ju nuk jeni nga soji i bletes
  bleta prodhon vetem nektar
  kurse grereza mutin ben mullar.

  Reply to this comment
 23. Pellazgos November 8, 20:12

  Zoti Leonard,mire e thua qe Arvanitasit shqipetare udhehoqen Revolucionin Greke ne 1821 per clirimin kunder Turqise,po “shqipetaret” si Naimi,Samiu,Abdullahu,Ismail,Hasani dhe qindra te tjere shkuan ne Turqi!
  Pse”
  Nuk e moren vesh qe keta Arvanitas shqipetare po i vriste turku,apo shkuan per “turizem”?
  Po te birin e Bubulines qe kerkonte koken e prere te tij nga Naimet,Samite,Abdullahet,Ismailet e di ty?
  Apo di qe po te jesh myslimane je shqipetare dhe po nuk luftove per turkun te marresh edhe tituj nuk je shqipetare.
  Ju jini katastrof e vetvetes,prandaj perpiquni te mbani breke jo nga Greku por nga ata qe hiqen “miq”.

  Reply to this comment
 24. I.Troplini November 8, 20:34

  Heshtje varri,

  i ka pllakosur keta qeveritaret dhe opozitaret tane, qysh kur RENEA, kreu ne menyre perfekte ate nderhyrje ne Bularat dhe permbushi me te, detyrimin karshi ligjit dhe qytetarit shqiptar.
  Nje tufe grekerish te xhindosur, mberriten sot ne varrimin e bashkekombasit te tyre, sic e quanin ata. Ata, hyne te paralajmeruar, nen hunden e autoriteteve shqiptare te doganes ne Kakavije. Tek shanin dhe shprehnin urrejtjen e tyre ndaj ne shqiptareve, pyesja veten i deshperuar, se deri ku shkon vetesyrgjynosja e nje kombi? Deri ku shkon veteperdhosja shqiptare?
  Jo jo. Askush te mos genjeje vetveten dhe te tjeret. Ketu, nuk kemi te bejme me asnje TAKTIKE POLITIKE nga ana e politikes? Kjo, eshte thjesht PAAFTESI dhe MUNGESE STRATEGJIE VEPRIMI.
  Ata greke, qe kerkonin babane ne Shqiperi dhe qe shfrynin kunder vendit tone pikpamjet e tyre me pretendime territoriale, u filmuan nga kamerat.
  Perse u lejuan te dalin nga Shqiperia? Perse u lejuan te hyne, kur policia u gjeti maska dhe simbole te organizatave terroriste ne shtetin fqinj?
  Nuk eshte shume e veshtire te kuptosh se nga ku erdhi urdheri per mosnderhyrje. Jane te njejtat levizje si gjithmone, ku nje hapi perpara, i bashkangjiten tre mbrapa.
  Kjo puna e grekerve dhe e radikalizimit, mund te zgjidhet edhe ndryshe. Ata qe jane kurioze, mund ti hedhin nje sy asaj videos ne internet, ku tipa si keta qe benin te fortin sot ne Bularat. u munduan te ulnin flamurin turk, ne vijen ndarese te Qipros se veriut me ate te jugut?
  Flamurin turk, nuk mundi as ta preke, ai Zoteria.
  Prej asaj kohe, nuk kini pare me greker, te mundohen te prekin simbole turke.
  Shqiperia, drejtohet nga njerez, karakteri dhe formati i te cileve, nuk perputhen me interesat kombetare.
  Ndaj, greket bejne pershesh, sepse kane paguar per kete shesh. “Fondi i tyre per zhvillim”, nuk ka shkuar vetem tek gazetaret dhe televizionet, me analistet e tyre gjithologe.

  Reply to this comment
 25. Shqiptar i Ndershëm November 8, 20:46

  Komenti im ende i papublikuar ne Editorialin e sotem te Gazetes Tema: Mero Baze, xhaxhai im grek.
  @[Mero Baze, Botues i Gazetes Tema]
  SHKRIMET E TUA NE LIDHJE ME GREQINE NUK JANE PROFESIONISTE.
  JU NUK JENI SOT NJE FEMIJE, POR NJE ADULT QE MUND TE ANALIZONI FAKTET.
  JU NUK JENI SOT NJE HISTORIAN FEMIJERIE, POR NJE PRONARE, GAZETARE DHE ANALIST FAKTESH.
  Ti shqiptar minoren ndjeheshe pra normal prane xhaxhait tend grek qe edhe ne regjimin komunist shqiptar ishte financier i fermes se vetme te qytetit.
  Por si ndjehen miljona arvanitas vellezer te Aristidh Koles dhe çame ortodokse ne Greqi qe kane rreth 200 vjet pa asnje shkolle fillore shqipe dhe asnje te drejte identitare???
  Por si ndjehen rreth 500.000 emigrante shqiptare qe sipas statistikave greke jane ne vendin e fundit krahasuar me çdo kombesi tjeter per pune ne bordet drejtuese publike dhe private ne Greqi???
  Çeshtja e problemeve te akumuluara dhe te shumta dhe ngjarjeve aktuale Greqi-Shqiperi nuk jane thjesht nje çeshtje korrupsioni se si jane perdorur fondet e Ministrise se Jashtme te Greqise.
  Pse si mendon ti femije nostalgjik i xhaxha Dhimitrit, se mbledhjet sistematike te pakten prej 28 vjetesh te Ministrise se Jashtme te Greqise me sillogjet e paligjshme vorioepiroton dhe financimi mujor i paligjshem i homogjeneve dhe te shnderruarve ne homogjene ku shume banojne ne Shqiperi, a nuk jane shovinizem shteteror, a nuk jane irredentizem shteteror, a nuk jane financim shteteror i Greqise i te gjitha drejtimeve politike qe kane qene dhe jane ne pushtet, por qe nuk ndodh midis asnje çifti tjeter shtetesh te Europes!!!
  SHËNIM:
  NATYRISHT SHKRIMI JUAJ AKTUAL NUK KA SHKAK MUNGESEN E PJEKURISE NJEREZORE, POR SIGURISHT DIÇKA TJETER.
  PUBLIKONI KOMENTIN TIM!

  Reply to this comment
 26. Sazani November 8, 21:23

  Leonard , qënke goxha djalë , bravo !
  Edvin Rama na doli një copë bajgë . Në këtë mandatin e dytë i është çjerrë krejt maska . Dridhet e përdridhet si prostitutë . Paska qenë frikacak i pështirë . PS duhet ta qërojë pa u futur në zgjedhje , ndryshe kjo parti do ketë fatin e PD .

  Reply to this comment
 27. demo November 9, 01:52

  Mirel nuk e ke kuptuar shkrimin tim!Nuk i drejtohem Evropes,por atyre ish bllokmeneve fshatare qe dje shihnin nga Kremlini,sot kerkojne Europen me cdo cmim,qofte duke cenuar integritetin kombetar!
  Berisha dhe Rama jane dy prej tyre.

  Reply to this comment
 28. Lavdosh Isufi Chicago November 9, 02:06

  GREKERIA

  Cfar na gjeti me Grekerin
  Per cdo dite na shton merzin
  Do te zbatoje dinakrin
  Te mare per vete Shqiperin

  Po kujtojme historin
  Cfar ju lidh me Shqiperin
  Nga koha me pellazgjin
  Ju pritem me bujarin

  Nuk keni qen autokton
  Keni ardhur shekuj me von
  Kur Pellazget ishin ne fron
  Ju kan pritur si religjion

  Cte keqe nga Shqiperia
  Keni par ju vrafte perndia
  Hiqeni dore nga dinakria
  Ka dal sheshit pa drejtesia

  Preveza dhe Cameria
  Jane trualle nga Shqiperia
  Te banuara nga shqiptaria
  Eshte e shkruar nga historia

  Se kongresi ne Berlin
  Firmosi per pa drejtsin
  Ju dha juve Thesalin
  Tani doni dhe Shqiperin

  Hiqeni si trima me cika
  Rrace e ardhur nga Afrika
  Qente e vegjel lehin nga frika
  Duken qarte dhe nga mimika

  Kur flisni per trimerin
  Pse nuke mereni me Anglin
  Qe u mori gjithe florin
  Mori zjarin ju la hin

  Pa degjo Greke kalimera
  Iku dimeri erdhi vera
  Nuk bie bore nuk fryn as era
  Matu mir kur te dalesh te dera

  Ngrehu ti Marko Bocari
  Trego historin per se mbari
  Ku ishe dije ky far grektari
  Kur punonte si ysmeqari

  Pse ky Greko fare panxhari
  Kerkon te pij gjak Shqiptari
  Ngrehu Ali Pashe nga varri
  Beje synet keta palikari

  I turperuat Grekerit e par
  Qe ishin burra Dijetar
  Po ska mbetur me nga ajo far
  Juve sote jeni tru thar

  Deri dije si ziliqar
  Sot jeni kthyer ne lypsar
  Se udhehiqeni nga ca kusar
  Duan floririn per ne var

  Qe ti veme koke muhabetit
  Shihni hallet e miletit
  Jeni ber si gjethe plepit
  Ju con era ne breg te detit

  Dhi e zgjebosur bishtin perpjet
  Trembeni kur levizin ret
  Skeni gjake more te shkret
  Keni mente sa per kulet

  Mysliman e te Krishter
  Pa bashkohuni dhe nje her
  Kujtohuni ku keni ler
  Veten tuaj beni me nder

  I lini ndasite fetare
  Ndiqeni rugen perparimtare
  Te drejten humanitare
  Politika eshte vrastare

  Ju ndimuam per Pamvarsin
  Luftuam bashk me grekerin
  Foto Xhivella e Bubulin
  Po ju se njihni besnikrin

  Shkruajti liber gjenerali
  Aprovoje kisha Shen Pali
  Enver Hoxhen zemer dijali
  E kethyet ne Greke mali

  Si thote palo historian
  Ja vute emrin Mavrojani
  Po ai ishte Albaniani
  Enver Hoxha prej vatani

  O ti Greke te hengert mortja
  Cdo e mire nuk eshte e jotja
  Je I lodhur shum nga vuajtia
  Nuk te mbushet ajo karoqja

  Po te pyes moje E vlloqi
  Sa Shqipetar jan ne Greqi
  Po Greker ne Ameriqi
  Qe punjne per sufllaqi

  Qe nga Gjermania u prun
  Nje Mbret ne krye u vun
  Se nuk kishit per kete pun
  As nje Grek per te ngulur hun

  Mbreti i dyte nga Danimarka
  Se Greqis i kish ren flaka
  Me shtepit mbuluar me pllaka
  Te pragu vajtojn ca plaka

  Mbreti Jorgo dietari
  Nxori ligje nga sirtari
  Se ju bridhnit si zuzari
  Ju ish keputur litari

  Po mblidheni mendjen e kokes
  Jeni bere gazi I Botes
  Te gjith shkojn mbas karoces
  Juve ikni kundera rrotes

  Ju na thoni Allvanos
  Ne u themi karagjos
  Ju a shkojme uiin nen rogos
  Edhe detin ju a bejme kos

  Ka pasur burra Shqiperia
  Dalloheshin nga trimeria
  Shkelqenin nga mencuria
  Nderoheshin nga boteria

  Se lavdija e te pareve tan
  Qe shperndar ne cdo an
  Qe nga lufta me Trojan
  Deri vone me Sulltan

  Luftoj Pirua me Roman
  Luftoj e doli ne mejdn
  E vun Mbret per Sicelian
  Se ishte burre me taban

  Skenderbeu me Turqin
  E firmosi vete lavdin
  Mori kurore me dafin
  Krijoje vete Mbreterin

  Shume duron ky lloj Shqipetari
  Po u ndez nuk fiket ziarri
  Vete do digjeni si mullari
  Te mos mbetet kemb Grektari

  Qe te jemi fqinje te mir
  Beni ndryshim me deshir
  Mos u sillni si vampire
  Veten tuaj beni te nxir

  Se kjo bote ka ca regulla
  Cdo cati mbuluar me tjegulla
  Ne pranver mbillet pjergulla
  Mbas shiut na del mjegulla

  Reply to this comment
 29. Onkezmi November 9, 02:33

  More Demo,qe je nje bibloteke e pasistemuar.A e di se “miku”tend i idealeve donte te bashkonte Shqiperine me Greqine,pra,Greqine e Madhe.Pres balten tend te hedhesh si me i “dituri”,i ketij bllogu…

  Reply to this comment
 30. Stefan Cole Vlora November 9, 03:27

  Enver Hoxha po rrotullohet ne varr nga keto palacolleqe qe po ndodhin ne mes te dites ne toke shqiptare. i kemi ra ne qafe kot Enver Hoxhes,por tani po duket qarte se ka pas te drejte ne shume gjera.Turp e faqe e zeze per kete klase politike qe ka ulur breket para disa legenave greke dhe sherbetoreve te tyre Vangjel tavo e Vangjel Dule e disa Bollano e Bole te tjere.

  Reply to this comment
 31. MBINJERIU November 9, 05:15

  TE GJITHA KETO QE PERJETOJME JANE PASOJA.
  SHKAQET LE TI NXJERRE KOMISIONI PER SIGURINE KOMBETARE.
  PSE , ME CFARE DUHET TE MERREN NESE NUK MERREN ME KETO PUNE ???
  TEK NE MENDOJ I BINDUR FORT SE EKZISTON PERCARJA DHE PIKERISHT NJE PERCARJE E MBJELLE FORT THELLE NGA MILIONAT QE HEDH GREKU PER TE BLERE KETE DHE ATE…!!!
  PSE TE MOS BLEJE GREKU POLITIKEN SHQIPTARE DHE JA , JA KA ARRITUR QELLIMIT SHUME SHPEJT , SHUME QARTE , SHUME PASTER.
  MBJELLJA E FARES SE URREJTJES NDER NE ESHTE NJE PLATFORME DHE PROGRAM I DETYRUESHEM DHE I PERHERSHEM I POLITIKES DHE STRATEGJISE GREKE PER SHQIPERINE.
  PER TA MBAJTUR VENDIN TONE LARG OBJEKTIVAVE DHE REALITETIT HISTORIK QE GREKUT I DJEG DHE I PERVELON DERI NE PALCE.
  ESHTE PIKERISHT PER KETE ARSYE QE KETO FALANGA NDERSEHEN PER TE CUAR NE PIKEN ZERO MARREDHENIET ME VENDIN TONE.
  SA HERE QE NE DUKJE KA PERPJEKJE TE DYANSHME PER PERMIRESIM MARRDHENIESH MENJEHERE NGRE KRYE DHE AMPLIFIKOHEN NGJARJE DERI NE EKSTREM DUKE E CUAR SITUATEN DERI NE PIKEN ZERO.
  E KAM THENE DHE E PERSERIS ME ZE TE LARTE JO PER TE KRIJUAR SITUATA TE AGRAVUARA POR PER TE VENDOSUR NJE PIKETE TE PALEVIZSHME QE ESHTE CESHTJA CAME.
  AMPLIFIKIMI I SITUATAVE NGA SHTETI GREK E KA ORIGJINEN DHE BURIMIN SHUME HERET QE SHKON DERI NE VITET E KRIJIMIT TE TIJ SI SHTET.
  DUKE PATUR STRATEGJI TE QARTE SE SI TI MBAJNE MARRDHENIET ME SHQIPERINE GJITHMONE TE TENSIONUARA PER TE HEQUR DHE LARGUAR VEMENDJEN NGA THELBI PROBLEMOR QE ESHTE CESHTJA MADHORE E CAMERISE TE CILET ATA E DINE FORT MIRE POR AQ FORT SIC E DINE AQ FORT E MOHOJNE.
  A E KUPTOJME SE NGRITJA E PROBLEMIT TE CAMERISE ESHTE NJE TERMET PER SHTETIN GREK SEPSE BEHET FJALE PER GATI 20% TE TERITORIT TE TIJ.
  PRANDAJ DUKE BLERE DHE SHITUR TEK NE POLITIKANE ATA MBAJNE LARG HALLET E TYRE.
  NE NE EVROPE NUK DUHET TE VEMI DHE AD NUK VEMI DOT ADHTU SIC NA DO GREKU , SIPAS INTERESAVE TE TIJ DHE QEJFEVE TE NACIONALIZMIT HELEN PASI PROBLEMI DUKE QENE EKZISTENT DHE I PAMOHUESHEM NUK MUND TE MBARTET SIPAS POLITIKANEVE EUROPIANE NE BE.
  PROBLEMET PRA DUHEN ZGJIDHUR.
  SIPAS POLITIKES GREKE PROBLEMET DUHEN FSHIRE .
  GJE QE ESHTE E PAMUNDUR.
  SIPAS POLITIKES SHQIPTARE PROBLEMET DUHEN ZVARRITUR MEQELLIM A ME DEMEK PER ZGJIDHJE SIPAS RASTIT.
  POR JO.
  DUKSHEM NE NJE TRUP TE SEMURE NDERHYRJA OPERACIONALE BEHET SE PARI TEK ORGANET JETIKE PA TE CILEN NUK MUND TE KETE ASPAK JETE TE METUTJESHME PER TRUPIN.
  NDAJ PER SHQIPERINÈ DHE SHQIPTARET EUROPA ESHTE LARG DHE NJE NGA ARDYET ESHTE SE KJO I INTERESON GREKUT SI PER CESHTJEN CAME ASHTU DHE PER TE MBAJTUR KRAHUN E LIRE TE SHQIPTARIT SA ME POSHTE TE JETE E MUNDUR.
  KA NEVOJE GREQIA PER COBENE DHE PUNETORE KRAHU SHQIPTAR.
  NDAJ BEJ APEL PER RRUGEN QE DUHET NDJEKUR PASI VAJTJA TEK CESHTJA CAME ESHTE PROBLEM SHUME I RENDE DHE I VESHTIRE , E NDEZ POLITIKEN NE TE DY KRAHET POR I JEP ZGJIDHJE NJEHERE E PERGJITHMONE DHE U MBYLL GOJEN DHE DEREN KETYRE PALO PLACKAVE QE VINE NGA GREQIA DHE BEJNE TRIMIN TEPKE SI REPARTET PARMILITARE SERBE NE KOSOVE.
  CELJA E PROBLEMIT CAM ESHTE EMERGJENT , PARALEL ME PROBLEMIN NE KUFI ME SERBINE DHE KOSOVEN SIC ESHTE MITOROVICA DHE LUGINA E PRESHEVES.
  GARDHI DUHET NGRITUR EKZAKT ATY KU JANE JO HISTORIKISHT , SE HISTORIA ESHTE BERE SI PROSTITUTA EVROPIANE POR REALISHT ATU KU TE PARET DHE VELLEZERIT TANE KANE GJAK SHQIPTAR.

  Reply to this comment
 32. demo November 9, 10:27

  Z.Onkezmi nuk besoj se Xhaferr Deves i ka shkuar ndermend te bashkoje Shqiperine me Greqine.

  Reply to this comment
  • anticensurë25642654 November 9, 10:55

   e ka fjalën,më duket për lumo skëndon,që e mgatërron me mehdi frashërin,pra për mitatin dhe për marrveshjen me gërkun gjat luftës së II!!
   sa për xhafën!?
   vari hajdarin!!
   si puna e dhelprës me tigrin!!
   besoj se të kujtohet që ” të gjithë ja kishin frikën dhelprës”!?

   Reply to this comment
 33. Mavroni November 9, 10:42

  Po lexoj lloj lloj mesazhesh te derguara nga lloj lloj njerezish qe besojne se jane duke i bere nje veprim patriotik vendit duke shkruar. Si fillim duket mire. Madje shume mire. Por ajo qe me vret me shume nuk eshte ardhja e disa ekstremisteve grek ne Shqiperi dhe te bertiturat e tyre antishqiptare pasi kjo nuk perben ndonje lajm me kete pjese te popullsise se fqinjeve tane, as urrejtja qe kane nje pjese e popullit te urte e kokeulur te minoritetit grek ne Shqiperi, nje pjese kjo e trulavazhuar nga te jetuarit ne Greqi ne keto 27 vite. O Shqiptare…. a e dini se terrorristi per ne eshte hero per palen kundershtare? Ne te gjitha rastet dhe ne te gjitha shtetet. Shqiptaret kane qene terrorriste per Turqit kur kerkuan pavaresine e Shqiperise. Partizanet ishin terrorrist per nazistet. UCK-ja terrorrist per Serbet. Palestinezet jane terrorrist per Izraelin, etj., et.
  Ajo qe eshte e rendesishme eshte jo kunderveprimi Shqiptar i ketij rasti morti (dhe keshtu rastes do te kene gjithmone), sepse terrorristet e moren pergjigjen nqs mendonin se mund te vijne tu drejtojne armet shqiptareve dhe ate pergjigje do marrin gjithmone. Asnje ne historine tone nuk ka arritur te na mposhte edhe pse kane dashur te na zhdukin fare madje Perandoria Romake qe ishte me e fuqishmja e kohes dhe kishte ne perdorim gjuhen latine, sot eshte zhdukur dhe nuk flitet me. Po ashtu edhe Perandoria Otomani qe kishte ne perdorim gjuhen osmanishte, sot nuk flitet me. NE VAZHDOJME DHE FLASIM SHQIP DHE DO TE VAZHDOJME TE FLASIM EDHE PER MILENIUME TE TJERA por me mend ne koke dhe jo keshtu emocionalisht.

  Eshte mire qe patriotizmin ta tregojme jo vetem me kunderveprimet emocionale ndaj llumit grek por edhe te hedhja e mbeturinave dhe ndotja e ambjentit qe eshte bere alarmante, edhe te lufta kundra korrupsionit dhe mosmbeshtetja e politikaneve dhe drejtuesve te institucioneve duke bere servilin, edhe te ndihma qe duhet ti japim njeri tjetrit si bashkeqytetar te nje kombi, edhe vullneti pozitiv per te punuar me shume dhe te rrime larg basteve dhe pijeve alkoolike qe te prishin mend e kokes, mos te merremi me thashetheme dhe perhapje informacionesh te paverteta pasi perben demtim te rende moral per kombin, mos ti vjedhim pronen vellait apo motres, etj., etj.

  Reply to this comment
  • anticensurë25642654 November 9, 11:04

   pak a shumë si ide e ke të mirë o
   Mavroni
   por mos harro se megjithëse dolëm fitimtarë ndaj gjuhës latine,osmane sllave,kemi përfunduar si kokoshi një thelë!në kohën e romës ishim gjysma e botës,sot jemi një pikë në hartën e europës!!
   ky është problemi ynë!!
   sepse ne i quajmë të drejtat padretjësitë që na bëhen,sepse ne nuk na ha palla kur bashshtetasin,bashkqytatarin,bashkfshatarin,komshiun e godasin!sepse ne shikojmë pragun e shtëpisë dhe jo kufirin e shtetit!!
   fraza e fundit është e bukur bile shumë e bukur,por në vëndin e gabuar!!
   ke kohë ta shkruas në vënde të tjera!këtu është pak si e tepërt!!i vejn sikur përpiqesh për ti rregulluar vetullat,dikujt,por në fakt qëllimi është ti nxjerrësh sytë!!
   këtë shije më lë shkrimi tënd o Mavroni!!

   Reply to this comment
 34. minushe November 9, 10:51

  te lumte dora e ke goditur shkrimin. por te del nga shpirti..tamam pisanjose

  Reply to this comment
 35. fteri November 9, 19:32

  200.000 çamë jetojnë të përzënë me dhunë larg vatrës tyre amtare,prej Filatit e deri na Prevezë ,kan frikë të shprehen në gjuhën e mëmës shqipëri ,pasi grushti i egër i shtetit diktatorial nacionalist shovinist grek do binte dhe ka rënë mbi ta pa mëshirë.
  Preveza qyteti më jugor i Çamërisë ,ka një popullsi prej 15-20 mijë banorë ,renditet gjithmon pas Janinës.

  Duhet ta dini se Preveza para 120 vjetësh ka qënë kryeqendra e atdhetarizmit shqipëtar ,është fjala për vitin 1879 kur Preveza ,në shtëpinë e Patëriotit e atdhetarit të flakët Abedin Dinos u mblodhë gjithë paria e shqiprisë ,prej Jugut e deri në Kosovë për mbrojtjen e trojeve etnike.

  Janina ka qenë kryeqendra e shqiprisë së poshtme epiri (jugut) aty njëherë e në një kohë shumë vite të shkuara ka qenë shqipëri është dheu shqiptar toka e të parve tanë.Po ç’ti bëshë ? Motet bënë te tyre …….

  Fjala e urtë popullore thotë :”Grekëve edhe kur ofrojnë dhurata nuk duhet t’ u besosh”
  Ndërkoh ne shqiptarët me shtet të dobët imazhi i kalit të trojës rishfaqet sërishë në pranverën e përgjakshme të v. 1997 kur u ngrit flamuri grek ,por ishte kërcënimi amerikan dhe turk që i frenoi i frenoi hovin shovinist grekët e pa basë ,andarve të rij Por si në vitin 2000 edhe sot në v. 2017-18 kërcitën dhëmbët gjoja për prishjen e shtëpive të himariotve ose akti terrorit i Kaçifiçes,pra veprojnë si uliksi ,dinakria mizore e tyre vazhdon me nguljen e gozhdës nasradinit me pelegrinazhe në vorrezat e ushtarve grek në vendin tonë!!

  Ndërkohë në Tiranë ,shtetarët e Sali Shpellarit i servilosen me shitjen e detit kryegjernralit të asfalisë greke të veshur me veladon fort lumturisë tijë JANULLATOSIT ,qëveç të tjerave arriti të hedhë edhe baltë mbi figurën emlematike shqiptare mbi Fanolin e madhë.
  Të mos harrojnë pisanjosët e vorioepirit se Epiri është kryeqendra e qytetërimit antik në Europë ,kjo është e vërteta historike e popullit tonë që shovinistët duan ta errësojnë ,le ta pasqyrojmë historinë e të parve tanë të ndritur ashtu si është .

  Reply to this comment
 36. fteri November 9, 19:35

  200.000 çamë jetojnë të përzënë me dhunë larg vatrës tyre amtare,prej Filatit e deri na Prevezë ,kan frikë të shprehen në gjuhën e mëmës shqipëri ,pasi grushti i egër i shtetit diktatorial nacionalist shovinist grek do binte dhe ka rënë mbi ta pa mëshirë.
  Preveza qyteti më jugor i Çamërisë ,ka një popullsi prej 15-20 mijë banorë ,renditet gjithmon pas Janinës.

  Duhet ta dini se Preveza para 120 vjetësh ka qënë kryeqendra e atdhetarizmit shqipëtar ,është fjala për vitin 1879 kur Preveza ,në shtëpinë e Patëriotit e atdhetarit të flakët Abedin Dinos u mblodhë gjithë paria e shqiprisë ,prej Jugut e deri në Kosovë për mbrojtjen e trojeve etnike.

  Janina ka qenë kryeqendra e shqiprisë së poshtme epiri (jugut) aty njëherë e në një kohë shumë vite të shkuara ka qenë shqipëri është dheu shqiptar toka e të parve tanë.Po ç’ti bëshë ? Motet bënë te tyre …….

  Fjala e urtë popullore thotë :”Grekëve edhe kur ofrojnë dhurata nuk duhet t’ u besosh”
  Ndërkoh ne shqiptarët me shtet të dobët imazhi i kalit të trojës rishfaqet sërishë në pranverën e përgjakshme të v. 1997 kur u ngrit flamuri grek ,por ishte kërcënimi amerikan dhe turk që i frenoi i frenoi hovin shovinist grekët e pa basë ,andarve të rij Por si në vitin 2000 edhe sot në v. 2017-18 kërcitën dhëmbët gjoja për prishjen e shtëpive të himariotve ose akti terrorit i Kaçifiçes,pra veprojnë si uliksi ,dinakria mizore e tyre vazhdon me nguljen e gozhdës nasradinit me pelegrinazhe në vorrezat e ushtarve grek në vendin tonë!!

  Ndërkohë në Tiranë ,shtetarët e Sali Shpellarit i servilosen me shitjen e detit kryegjernralit të asfalisë greke të veshur me veladon fort lumturisë tijë JANULLATOSIT ,pëveç të tjerave arriti të hedhë edhe baltë mbi figurën emlematike shqiptare mbi Fanolin e madhë.

  Të mos harrojnë pisanjosët e vorioepirit se Epiri është kryeqendra e qytetërimit antik në Europë ,kjo është e vërteta historike e popullit tonë që shovinistët duan ta errësojnë ,le ta pasqyrojmë historinë e të parve tanë të ndritur ashtu si është .

  Reply to this comment
 37. fteri November 9, 19:37

  200.000 çamë jetojnë të përzënë me dhunë larg vatrës tyre amtare.

  Prej Filatit e deri na Prevezë ,kan frikë të shprehen në gjuhën e mëmës shqipëri ,pasi grushti i egër i shtetit diktatorial nacionalist shovinist grek do binte dhe ka rënë mbi ta pa mëshirë.
  Preveza qyteti më jugor i Çamërisë ,ka një popullsi prej 15-20 mijë banorë ,renditet gjithmon pas Janinës.

  Duhet ta dini se Preveza para 120 vjetësh ka qënë kryeqendra e atdhetarizmit shqipëtar ,është fjala për vitin 1879 kur Preveza ,në shtëpinë e Patëriotit e atdhetarit të flakët Abedin Dinos u mblodhë gjithë paria e shqiprisë ,prej Jugut e deri në Kosovë për mbrojtjen e trojeve etnike.

  Janina ka qenë kryeqendra e shqiprisë së poshtme epiri (jugut) aty njëherë e në një kohë shumë vite të shkuara ka qenë shqipëri është dheu shqiptar toka e të parve tanë.Po ç’ti bëshë ? Motet bënë te tyre …….

  Fjala e urtë popullore thotë :”Grekëve edhe kur ofrojnë dhurata nuk duhet t’ u besosh”
  Ndërkoh ne shqiptarët me shtet të dobët imazhi i kalit të trojës rishfaqet sërishë në pranverën e përgjakshme të v. 1997 kur u ngrit flamuri grek ,por ishte kërcënimi amerikan dhe turk që i frenoi i frenoi hovin shovinist grekët e pa basë ,andarve të rij Por si në vitin 2000 edhe sot në v. 2017-18 kërcitën dhëmbët gjoja për prishjen e shtëpive të himariotve ose akti terrorit i Kaçifiçes,pra veprojnë si uliksi ,dinakria mizore e tyre vazhdon me nguljen e gozhdës nasradinit me pelegrinazhe në vorrezat e ushtarve grek në vendin tonë!!

  Ndërkohë në Tiranë ,shtetarët e Sali Shpellarit i servilosen me shitjen e detit kryegjernralit të asfalisë greke të veshur me veladon fort lumturisë tijë JANULLATOSIT ,pëveç të tjerave arriti të hedhë edhe baltë mbi figurën emlematike shqiptare mbi Fanolin e madhë.

  Të mos harrojnë pisanjosët e vorioepirit se Epiri është kryeqendra e qytetërimit antik në Europë ,kjo është e vërteta historike e popullit tonë që shovinistët duan ta errësojnë ,le ta pasqyrojmë historinë e të parve tanë të ndritur ashtu si është .

  Reply to this comment
 38. At the Center of the Greek storm... November 9, 21:05

  Habitem me keto shqyptare si intelektuali Mero qe edhe pse ben thirrje per paqtim po e pranon kete farse te grekerve si vet- poshtrim..Mero duhet te marre shembull nga Veizi…sepse greku ka 200 vjet qe ti gjitha betejat me ne i ka te gjitha fitore asnje barazim asnje humbje me perjashtim te kohes ENVERIT MADHERISHEM
  .
  .Problemi eshte se nuk duhet te lejojme vet -poshtrimin….Ne rastin qe flitet I vrari DUHET TE TRAJTOHEJ SI TERRORIST DHE GREKET NE VEND TE KERKONIN FALJE……E BENE TERRORISTIN ..HERO…
  ..
  iMAGJINONI NJE RAST “ANAPOLLO” ( te kundert)
  Te libri i tij ‘Ne qender te stuhise” ish drejtori I CIA-s Xhorxh Teneti ( alias Jorgo Koka)

  ‘At the Center of the Storm: My Years at the CIA: George Tenet ” ai ka nje pasazh ku thote:

  Prinderit tane kur nuk donin tekuptoheshin nga ne…FLISNIN SHQIP..

  ..Pra kjo tregon se prinderit tij..me vogla kane qene me origjine jo shume te larget Shqiptare dhe normalja kane qene bi-linguale pra quhen SHQIPTARO-GREKE apo greko shqiptare..

  .AJO QE ME BEN PERSHTYPJE eshte se si ky njeri i mire-edukuar ne Amerike kurre nuk foli asnje fjale te vetme ne favor te Shqiptareve…..dhe le te supozojme te bente ndonje skice si Mero:
  “DAJA IM SHQIPTAR”…pra kur koka te inteligjente te diaspores te ashtuquajter greke kane nje qendrim mosperfilles deri negativ per Shqiperie cfare mund te presim nga Kocifozet e Vorio Epirit ??
  .
  Falenderojme zotin Veizi per kete artikull brilant
  .
  Sugjeroj moderatoret e Dites te vene ne faqe ballore shkrimin e GAZMEND KAPLLANIT per talebanet e ballkanit…eshte per tu theksuar se zoti Kapllani e njeh shkelqyeshem situaten ne Greqi pasi i ka hequr ne kurriz ndyresite e ekstremit grek.dhe sot jep leksione ne Amerike dhe nderohet nga greket e moderuar

  Reply to this comment
 39. T. Voda November 10, 03:22

  GREQIA, DO TË FLASË SINQERISHT ME SHQIPËRINË, MBASI TË KURORËZOJË PLOTËSISHT ”SHANSIN E TRET— SHANSIN E ARTË ‘’
  —-Në vitet 80, Greqia testoi qëndrimet zyrtare të Shqipëris,për çështjet që i ka në vazhdimësi dhe sot. Hyri në traktativa, por nuk arriti ku duhej. Situatat e brëndëshme në Shqipëri para dhe gjatë viteve 90, bjerrimi e shkatërrimi i shpejtë i saj, në veçanti ai moral, psikologjik, ekonomik e ushtarak….etj , marrja e drejtimit të vëndit kryesisht nga njerëz dilettante, të pa aftë, bisht përdredhur e kurriz përkulur, interesaxhinj e të korruptushëm kanë qëne disi befasuese, të papritura, dhe tepër frymëzuse për Greqin.
  . ——– Duhet të kete qënë kjo arsyeja që tratativat e para viteve 90 [ligji luftes, varrezat, cështjet kufitare dhe ato çame] ..u lanë në heshtje [në inkubacion], për ti rishikuar , riprogramuar e për të përfituar maksimumin e mundshëm në vitet që do të pasonin, e në vazhdim…..
  ——Pra Greqis , ne fillim vitet 90 , iu afrua shumë mundësia e realizimit të ëndrrës së vjetër, pushtimi i Jugut te Shqipëris. – Greqisë I erdhi si peshqesh ‘’Shansi Trete’’,ose‘’ SHANSI I ARTE’’. Kjo, falë ndryshimit të sistemit dhe shkatërrimit total të Shqipërisë.
  — DIHET, SHANSI PARË – ,Lufta e I- Botërore.—Greqia, duke shfrytëzuar momentin e një shteti Shqiptar të brishtë, të pa organizuar e te pa armatosur, të porsa dalë nga robëria 500 vjeçare, e sulmoi me zjarr dhe hekur, boshatisi e shfarosi fshatra e krahina të tëra [ me metoden e spastrimit etnik.] . Nëse nuk do ndërhynin fuqitë e mëdha,në veçanti SHBA, Jugu i Shqipërisë do të ishte tjetërsuar.
  —– SHANSI I DYTË…,ai i Luftës II- Botërore. Shteti Grek, duke shfrytëzuar sulmin e Italis fashiste dhe dobësite morale e psikologjike të ushtris Italiane, çarjen e frontit që krijuan dezertimet e 3 batalioneve Shqiptare, ushtria greke ndërmerr një kundër-offensivë admiruese. Me pretekst të ndjekjes së ushtris italiane, futet në thellësi të te rritorit në jug të Shqipërisë. Pushton për të dytën herë vijën e pretenduar si ‘’vorio epir’’.
  —Sot, nga disa të ashtuquajtur historianëe analistë, e deri foltorë e gojtarë‘’të sinqertë’’, të tipave gjithfarsoj…dredharakë, dy fytyrsha e dopjorol, besë-thyer e besë prerë, bisht- përdredhur ekurriz-përkulur deri nëzvarritje, ‘’japin garanci ‘’, se greku s’ka ardhur si pushtues. Por,në qofte se nuk u nis si i tillë, ju dha mundësia që të sillej e të bëhej pushtues.
  —– Me popullatën u përdorën metoda disi të buta [e ‘’kulacit’’], Ndërkohë u zbatuan elementë të sjelljes si pushtues [sundues]. Në disa vënde flamuri shqiptar u zëvendësua me atë Grek–.U izoluan [Internuan] elementë e grupe gjoja të dyshimtë, — në disa rrugë, dyqane e zyra lokale u bë zëvendësimi i tabelave me ato dy gjuhëshe [shqip-greqisht], —ndryshimi i pjesshëm në administratën locale etj. — U mbajtën peng një pjesë e banorëve me shtëpi pranë vijës frontit, duke qëndruar bashkërisht në shtëpitë e tyre. –Në disa rajone, ushtria greke 2 muaj para se të tërhiqej për në greqi, grumbulloni si peng popullatën e zonës me besim bektashi, e vendosen në kampingje e çadra , te rrethuar me ushtarë të armatosur.[ psh..i përqëndron në M.të Bardhë – – Petran–Përmet, afër kufirir grek]. Ka edhe shumë elemente te tjere që tregojnë se shteti Grek u fut në Shqipëri si pushtues. Nëse Gjermania naziste , nuk do të zbarkonte në Kretë, Greqia nuk do të ishte tërhequr. Do të kish luajtur kartën e viktimës, duke ‘’ligjëruar’’ kështu pushtimin e jugut të Shqipërisë.
  —–FILLIM-VITET 90. afruan ”SHANSIN ETRETË” ose”SHANSIN E ARTË’’’. Shteti Grek, me një herë , të gjithë ‘’radarët e baterite‘’ i orientoi dhe i mban në këtë drejtim. —-Aktivizoi dhe mban të ngritura shtabe me drejtime të caktuara. — Ka një platform komplekse e të mire organizuar në detaje. Ka mire programuar një rrugë relativisht të gjatë, por me sukses të sigurtë, dhe pa kthim mbrapa [si dy të parat].–Përparësi i ka dhënë rrugës ‘’paqësore’’, si me më pak bujë , zhurmë e shpenzime ekonomike, pa humbje materiale e jetë njerzish ,pa shqetësuar shumë fqinjët , pa zhurmuar dhe angazhuar drejt përdrejtë konjukturat ndërkombëtare.
  — Vëmëndje tepër të vecantë zë punae kamufluar brënda territorit shqiptar. Synohet të kapet, manipulohet e korruptohet [nepermjet ‘’Kuajve te Trojes], i gjithë sistemi piramidali drejtimit të shtetit, – të ekonomisë, – mbrojties, – rendit [nga maja në bazë] dhe të kapen plotësisht organet e medies, -shtypit,- e te propogandës për coroditjen, përpunimin dhe orientimin e opinionit drejt nje platforme të para caktuar … ……….etj.
  Njëkohësisht, për këtë ‘’Shans të Tretë’’ [‘’Shans të Artë’’] , që”AGOI ” pas përmbysjessë komunizmit dhe politikës dilettante alla Shqiptare, shteti Grek, për të fshehur [shmangur] synimet e vërteta, -keq kuptimet e drejt për drejta ,-ose ‘’zjarrin mbi vehte’’, nxiti qarqet e caktuara ultra nacionaliste per te nxjere në skenë një ‘’opozitë’’ me emrin e saj shumë domethënës …’’AGIMI I ARTE ’’. Një opozitë neo-fashiste, me politikë, akte e pretendime të hapura, të drejtpërdrejta territoriale ndaj jugut të Shqipërisë. Ka bërë thirrje, ka testuar e provokuar disa herë, edhe me njerëzit e saj brënda territorit të shqiptar dhe atyre fqinje te Shqipërisë. Kërkon të rrisë ndjenjat nacional-shoviniste, të fusë frymën e përçarjes dhe armiqësimin mes popullit shqiptar dhe grek .
  — Skenarët dhe platforma e kësaj force politike regresive, gjejn frymëzim e mbështetje:
  — Tek politikat shtetrore greke per mbajtjen prej 78 vjetesh te ligjit luftës me Shqiperin .
  —Tek ‘’mbjellja’’ e jugut Shqiperis me varrezat e ushtarev greke rene ne luftën italo-greke .
  — Tek kerkesat per ndryshimet ndërkufitare në det e në tokë…………, .
  – Tek synimet e ndryshimit te zonave minoritare; te emrave, toponimeve e te teksteve historike .
  —Tek politikat per mos njohjen e te drejtave Çame çështjes se Çamëris etj, etj .
  —Tek kleriket grek me tendenca shoviniste . Tek disa konjuktura e lobe luftënxitëse nderkombtare që kërkojnë armiqësim dhe përçarje të popujve në Ballkan.
  — ‘’Fenomeni-BULARAT’’, ESHTE VETEM FILLIMI…. ATA QE I HYNE KESAJ AVENTURE [varrezizimit te JUGUR TE SHQIPERIS] JANE TRADHETARE E ARMIQ JO VETEM per TE DY SHTETET E POPUJT RESPEKTIV , POR , EDHE PER TE GJITH RAJONIN..
  — Cdo argument tjeter eshte nje fars, mashtrim e veprim djallezor. ATO VARREZA Do te sherbejne si ‘’CIBANE’’, e ‘’ VATRA ZJARRI’’, DO TE NDEZIN E DJEGIN VAZHDIMISHT MIQESIMIN SHQIPTARO –GREK e do te nxisin urrejtje dhe frymem e nacionalizmit ekstrem……..
  — SHQIPTARET DUHET TE MBLEDHNI MENDJEN, SA NUK ESHTE SHUME VONE..!!
  NE TE KUNDER ….!!!!
  NJE nder Politikat e largeta te shovinizmit fqinj , DUKE NXITUR ‘’VETHELMIMIN’’ , ‘’VETMBYTJEN’’ , ‘’VETASGJESIMIN ‘’NDERMJET SHQIPTARESH, SYNON ne menyre graduale te shperbeje e tjetersoi kudo trevat shqiptare , KTHIMIN E FAKTORIT SHQIPTAR NE SHPREHJE GJEOGRAFIKE.
  — Veprimtaria e afer dhe ajo e para 100 viteve e shtetit grek , ndaj shqiperis eshte e njejta. Mund te ndryshoje vetem ‘’modeli i qepjes’’ dhe i perdorimit te ‘’ kamuflazhit ‘’
  — Deri tani ,Shqipëria ka diskutuar e lidhur marrëveshje me Greqinë në kushte inferiore, pse jo nën një tutelë e pozitë diskriminuese, fyese. KETE E VERTETOI NE SE MIRI EDHE ‘’FENOMENI’’ BULARAT
  —- Që diskutimet dhe veprimet e sotme ndërshtetërore, të vijojnë nga pozita të barabarta, me qetësinë dhe trasparencën e besueshme për opinionin zyrtar e atë publik si edhe, për të ndërtuar një të ardhme më miqesore, më të qetë e të sigurt, ndërmjet dy popujve dhe shteteve, Shqipëria të kishte kërkuar e të kërkojë KETEJ E TUTJE SI PARA-KUSHTE ezaurimin e tre problemeve me palën greke.
  —– SE PARI–, të hiqet ‘’Ligji i Luftës’’. Është në të mirën e të dy shteteve e popujveqe ky akt të kryhej i vecantë, në formën e një ceremonie zyrtare. Ku, të dy palëttë dënojnë aktete hidhura të së kaluarës që çuan në një armiqësim të pa merituar.
  —– SE DYTI —, në të njëjtën kohë, të kërkohet falje për barbaritë e ushtrisë greke të luftës pare botërore në trojet shqiptare, për sulmet e barbaritë e andartëve e të grupeve diversioniste ndaj patriotëve e banorëve të shqipërisë së Jugut dhe banorëve të pafajshem të Çamëris.
  —–SE TRETI — , të deklarohet zyrtarisht heqia dorë nga pretendimet territoriale në jug te Shqipërisë, e të ashtuquajturit ‘’Vorio Epir’’, nga nxitjet ose mbështetjet e tendencave nacional-shoviniste, si dhe ndërhyrjeve në punët e brëndëshme të shteteve respektive. Një deklarim të tillë ta bëjë dhe Shqipëria për Çamërin.
  —–NGJARJET E BULARATIT , KERKOJNE KTHIM PAK MBRAPA, DHE RI-REFLEKTIM…!!
  Pra Greqia të marrë nismën e pastrimit rrugës nga këto ngërçe, pastaj të vijohet me çështjet e kufijve, të varrezave, të çamërve etj. Deri sa të parapergatiten e të zgjidhen këto tre pika, me mirkuptim përkohësishtle të ndërpritet cdo veprim i përbashkët. Grupet e ekspertëve ,të specialistëve ndërshtetërorë , le te punonin në palët respektive për tu hapur rrugën diskutimeve e vendimeve të përbashkëta ne vijimesi..
  —-Është paradoksale, e pa kuptimtë, dy popujve nga më të vjetrit e Evropës, tradicionalisht miqësorë, t’u mbahet mbi kokë prej 78 vjetësh një‘’Ligj Lufte’’ që i presupozon këto dy ‘’shtete armiq’’, kur shkaktarëte asaj lufte, kanë mbi 70 vjet që kanë shuar çdo gjurmë të hidhur të së kaluarës, përfshirë edhe me Greqin. Kurse shteti grek, që është dhe anëtar i bashkimit Europian vazhdon të mbajë ‘’ ligj lufte’’ vetëm me Shqipërin. Dhe Evropa e dyzuar , hesht…!!
  — Fati për të ardhmen e Jugut të Shqipërisë është tepër i rrezikuar, si asnjëherë tjetër. –
  Është në dorën e shtetit Grek, të intelektualëve dhe politikanëve të shëndetshëmtë saj, që të ‘’kurojnë cdo çiban’’, e të shuajnë mundësinë e krijimit të çdo ‘’vatre zjarri’’ që zgjon e nxit armiqësitë e vjetra , ndërmjet vëndeve dhe popujve në Ballkan.
  –Në mbyllje, dëshiroj të përshtas thirrjen e Julius Fučik, [lufta e dytë botërore]…. BASHKËKOMBAS, JU KAM DASHUR… VIGJËLONI..!!!

  Tomor Voda – NY. USA
  [pershtatushr me pak ndryshime nga komenti dt..03/03-2018

  Reply to this comment
 40. Modus November 10, 12:15

  Leonard Veizi, edhe termin “Vorio Epir” duhet ta shkruani midis thonjëzave. Ai term për ne nuk ekziston, ndryshe ata “grekë” e arritën një fitore. Eshte njesoj sikur te pranojme nje term te shpikur nga politika shoviniste greke.

  Reply to this comment
 41. demo November 10, 12:36

  Une me mire duroj hipokrizine e Nexhmijes,se te duroj kur me jep mend ti.Kam shkruar Mehdi Frasheri dhe e kam fjalen per Mehdi Frasherin .Nga viti 1923 deri ne vitin 1939 ka qene perfaqesues i perhershem ne Lidhjen e Kombeve.Ne 1929 kryetar i keshillit te nalte te shtetit dhe ne 1935 kryeminister i Shqiperise.Eshte ky Mehdi bej Frasheri,qe kercenoi greket ne Lidhjen e Kombeve,se nqs.ndermerrnin ndonje spastrim ethnik ne Cameri,do te shperbleheshin ne te njejten monedhe me minoritaret Dropullite dhe te gjithe greqishtfolesit e Shqiperise.Dhe qeveria shqiptare nuk kishte as 3 vjet jete.Por ju kelyshte e harbuteve te kuq nuk e keni hallin tek shovinistet greke qe kane bere dhe bejne ligjin ne Shqiperi.Ju e keni hallin se Mehdi Frasheri ka qene kryeregjent i Shqiperise,kur Ushtria Cliriumtare Gjermane cliroi trojet shqiptare ne Jugosllavi dhe Grekeri dhe ja bashkoi ato Trungut Ame.Ju e quani Kuisling.
  Ne 1939 Mehdi Frasheri u arrestua nga Karabinieria Italiane dhe u Burgos ne Ishujt e Internimit ne Itali ku qendroi deri ne vjeshten e vitit 1943.Nuk u burgos enver hoxha,qe nga ministria e brendshme e fashizmit u shperblye me tre muaj rroge qyl,pa punuar nje dite,sepse shkollat ishin mbyllur.Pse?Sepse te gjithe organizatoret e Demostrates se Korces,Abas Ermenji,Enver Sazani e te tjere qe sme kujtohen,u burgosen dhe u degdisen ne Itali.Kush ishte kallauzi?Kush i numuronte demostrataxhijt,kur Abas Ermenji i thirri Urjahipit:-Hajde dhe ti Enver bashkohu me ne!
  Kush e dinte Shtepine ku strehohej Qemal Stafa,kush e dergoi ne gestapo listen e djemve antifashiste te Vlores?Kush e shiti tek serbet Nako Spirun?Kush e PADISTE Mehmet Shehun tek Hrushovi?Saqe Hrushovi ja perplasi ne Butrint duke i treguar Teme Sejkon.:-Ja ku e ke Kryeministrin e Ardhshem,se na plase me akuza per ate kryeministrin tend kokederr!
  Ja pse ja thyen kockat me hunj Teme Sejkos,jo Fllota e 6 Amerikane,Asfalia greke e kurvnilluqet e enver hoxhes,qe gjinte viktima per kopilat e vet.
  Mehdi Frasheri nuk ishte kopil incesti,ishte bej e bir beu,fisnik prej DERE TE MADHE,Me nderhyrjen e Xhaferr Deves tek gjenerali gjerman Nojbauer,forcat gjermane qe pushtuan Italine ne vjeshten e vitit 1943,nxorren nga burgu Mehdi Frasherin dhe e vune te qewveriste Shqiperine ETHNIKE,TE BASHKUEME,me Regjencen,qe perbehej nga 4 themelues burra te rralle qe nuk i vijne me kesaj llumhane qe kllonoi HIBRIDI I GJYLOS.Keta ishin Mehdi bej Frasheri,Lef Nosi,Pater Anton Harapi,Fuat bej Dibra.Keta burra te rralle thirren Kuvendin e Lezhes te Skenderbeut,ASAMBLENE KOMBETARE, per Bashkimin e te gjithe shqiptareve nga Sanxhaku ne Cameri per te mbrojtur Kufijte e Shqipnise Ethnike nga Preveza ne Molle te Kuqe.Kollona e V e serbeve ne Shqiperi e qelloi me top.Keta klyshet e Urjahipit te Serbise,na tregojne arsyetime fatale,se nuk mund te luftohejh me ushtrine serbe,nuk mund te luftohej me ushtrine greke,se ruset ishin ne Beograd.Po mire ore internacionaliste proletare!Si luftoi nje cope Finlande sa Shqiperia me Lubine Ruse-bolshevike?Si luftoi Skenderbeu me Turqit?Si luftoi nje batalion i Shaban Polluzhes me brigadat e Mihajllovicit,me brigadat e Rankovicit,me brigadat Maqedonase dhe deri ne Janar 1945 kembe shkjau nuk mujti me hy ne Kosove,deri kur brigadat e Shefqet Pecit u duken me flamur kuq e zi.Kur pa flamurin Shaban Polluzha,u tha djemve.Me varrosni poshte lumit te Derenices,se s`mund te kluftoj kunder flamurit!
  Kete Shqiperi qe ka mbetur po e mbajne ne kembe Amerikanet,se Dobici i Vucidolit,do ta kishte shitur qekur komando me 5 jevgjite te MAVIT kapi te gjalle 200 rekrute te pa armatosur ne Peshkepi,.Do ta kishte shitur gjithe Detin me gjithe Sarande e Delvine sikur mos ishin Amerikanet.Ky deliri Rajonal,s`po e mban vendi,e ka zene Zerzeleja dhe po e tund pa i dhene Gjirin e Sarandes,dhe Gjirin e Otrantos deri ne Himare ortakeve Greke.Vete e organizoi gjithe ate poshterim antikombetar me rrugace greke qe i mblodhi rrugeve te Greqise per t`na uluritur me nene e babe e me liber shpie gjithe kombin shqiptar ne Bularat.Nuk kishte nevoje te dergonte polici,as Renea ne Bularat.Dy pellembe me tutje quhet LAZARAT..JANE FERMERET E LAZARATIT,komshinj mot e jete me bujqit e Bularatit.
  Dilnin LAZOT dhe i prisnin komshijte ne menyre demokratike,me buqeta me lulen perfaqesuese,me flamure kuq e zi te baba Rexhepit.Se Camet e Idrizit jane tregtare me shumice dhe pakice.Enver Hoxha u dha banak,demokracia u dha TREGUN CAM.

  Reply to this comment
 42. Kur çeçoja kishte biçak... November 10, 19:22

  Nuk ka ngelur neofashist,zogist,berishist,makartist,
  xhorxhsorrist,ediramist pa hedhur gëlbazat e tyre ndaj Enver Hoxhës….
  .
  Nëse do të më pyesnin se kush ishte vepra më madhore në drejtimin e tij të shtetit shqiptar ajo ishte jo vetëm qe I mbylli sqepin monarkofashistëve por arriti ti kërcenoje se ne rast se e krruanin bishtin…Mëngjezi do hahej në Janinë dhe Dreka në Athina.
  .
  Por ajo që u skalit ne perjetesi ndodhi ne Paris 1946 kur bota u njoh me faktin se Shqipëria kishte tashmë zotin e saj.
  .
  Viti i largët ’46, koha kur Enver Hoxha vuri me shpatulla pas murit homologun e tij grek edhe pse kishin anglo-amerikanet nga mbrapa….
  *
  Kryeministri fashist Vërlaci dhe qeveria që ai drejtonte, duke mos qenë në gjendje që t’i bënin ballë presionit të Romës zyrtare, të joshur dhe nga premtimi se me këtë rast do të arrinin t`i kthenin vendit krahinën e Çamërisë, të shkëputur padrejtësisht me vendimet e Konferencës së Ambasadorëve më 1913, çka do t`u jepte sipas tyre, kapital e mbështetje brenda vendit, iu bashkuan agresionit të fashistëve italianë kundër Greqisë.

  **
  Këtë akt të kolaboracionistëve e jo të popullit shqiptar, që edhe vetë ishte i pushtuar nga të njëjtët agresorë, u përpoq ta shfrytëzojë qeveria greke e pasluftës për të ngritur në Konferencën e Paqes, të mbajtur në Paris më 1946, akuza dhe pretendime absurde ndaj Shqipërisë. Në Konferencë, kryeministri grek Caldaris do të kërkojë që Shqipëria të cilësohej e të dënohej si shtet agresor, pjesëtar i bllokut fashist, duke ju referuar pikërisht solidarizimit të qeverive kolaboracioniste me agresionin e Italisë Fashiste.

  ***
  Akuzat dhe pretendimet greke u hodhën poshtë nga Enver Hoxha, kryeministër dhe kryetar i delegacionit të Shqipërisë, që deklaroi, ndër të tjera se Shqipëria qysh në fillim u bashkua me aleatët e me aleancën antifashiste që udhëhiqnin ata dhe i qëndroi deri në fund besnike parimeve të saj, duke kryer obligimet ndaj saj e ndaj popullit të vet e duke dhënë kështu kontributin që i takonte në fitoren mbi nazi-fashizmin.

  ****
  Lidhur me kërkesën e qeverisë greke për rishikimin e kufijve të Shqipërisë, në kuadër të zgjidhjes të ashtuquajturës çështje vorio-epiriote, kryeministri shqiptar deklaroi ndër të tjera se Shqipëria s`ka ardhur këtu që të japë llogari, por t`u kërkojë llogari atyre që në të kaluarën kanë copëtuar e gllabëruar territoret shqiptare; se kanë ikur ato kohëra kur fatin e Shqipërisë dhe kufijtë e saj i vendosnin të tjerët; se të drejtën për të diskutuar e aq më pak për të vendosur për ta nuk e ka as kjo Konferencë dhe as ndonjë konferencë apo forum tjetër ndërkombëtar.

  ******
  Në kufijtë e shtetit shqiptar nuk ka as edhe një pëllëmbë tokë të huaj, përkundrazi janë të tjerë ata që kanë grabitur territore shqiptare. Kufijtë e Shqipërisë janë të shenjtë e të paprekshëm e, po të jetë nevoja, ato do t`i mbrojmë dhe me gjakun tonë.
  .
  Ishte koha kur çeçoja kishte biçak !

  Reply to this comment
  • Lili November 11, 06:45

   Dikur ne new york ,patdisa demonstrata : shqiptaret protestuan kunder regjimit ,ato ballista e zogista qe po permend ti,po kur dollen greket kunder shqiperise te gjithe ato shqiptare aty dollen kunder grekeve edhe mbrojten Shqiperine..
   Ishte koha kur nuk kishim nje grek ne krye te kishes orthodoxe …

   Reply to this comment
 43. Eri November 10, 20:51

  Me duket e cuditshme qe dikush me lart flet per ngjarjen e Peshkepise dhe citon nje fare emri Fredi Beleri si pjesemarres ne krim.Si ka mundesi qe nuk arrestihet nga policia apo te jete gjalle edhe tani pas kaq kohesh.Dikush duhet te kishte menduar per ta vrare.

  Reply to this comment
 44. SN November 11, 18:30

  Shteti shqiptar eshte frikacak. I hyjne ne shtepi me force ca grek rrugaç dhe ai hesht. Pila, pika..

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*