“Shqiptarët do na i marrin të gjitha, janë fëmija i përkëdhelur i Amerikës”

March 3, 2018 12:59

“Shqiptarët do na i marrin të gjitha, janë fëmija i përkëdhelur i Amerikës”

Analisti dhe gjeopolitologu grek Dhimitris Kicikis, ka ngritur alarmin në shtetin helen duke treguar sipas tij, planin amerikan për copëtimin e Greqisë dhe krijimin e Shqipërisë së Madhe.

Në emisionin ‘Kontrastet’ (ΑΝΤΙΘΕΣΕΙΣ) në televizionin grek Kreta (ΚΡΗΤΗ-ΤV) ka shpalosur sipas tij planin amerikan për Ballkanin.

Duke iu referuar hartave të realizuar nga vet ai, Kicikis shton se së shpejti do të bëhet Shqipëria e Madhe e cila do të përfshijë Epirin e Greqisë (Çamërinë deri në mes të Greqisë së sotme) dhe gjysmën e Maqedonisë deri në Shkup.

Ai shton se Amerika po projekton krahas Shqipërisë së Madhe të krijojë edhe Maqedoninë e Madhe me kryeqytet Selanikun dhe Trakën e Madhe.

Kicikis shprehet se Shqipëria është ‘fëmija i përkëdhelur’ i Amerikës.

Jo vetëm kaq, Kicikis shton se edhe Kreta do të bëhet e Pavarur për shkak të një kanali detar që do të krijohet në Egje.

Pjesë nga emisioni:

Dhimitri Kicikis: Diku këtu është propozimi im. Në Ballkan shikojmë Shqipërinë e Madhe, Maqedoninë e Madhe, Traken e Madhe.

(Ndërhyn gazetari). Por unë shikoj që aty ku thuhet Shqipëria e Madhe, përfshin edhe tokën greke, Epirin.

Dhimitri Kicikis: Natyrisht!

Gazetari: Nuk është kjo, ajo që dëshironi, por tregoni atë që dini (duke iu referuar hartave të paraqitura nga Dimitri Kiciki).

Dhimitri Kicikis: Tregon atë që di unë, që do të bëjnë amerikanët.

Gazetari: Dua ta qartësoj që mos të kemi keqkuptime.

Dhimitri Kicikis: Natyrisht! Jo se e dua unë, por ky është plani i amerikanëve, por thjesht nuk është publikuar. Planet amerikane dolën hapur për shtetet e Azisë, por nuk janë paraqitur për Evropën.

Atëherë, marrim Shqipërinë e Madhe. Shqipëria është ‘fëmija i përkëdhelur’ i Amerikës, janë kurdët e Ballkanit. Prandaj shqiptarët janë 100% pro Amerikës.

Projekti i Shqipërisë së Madhe është: Shqipëria e sotme do të bashkohet me Fushë- Kosovën, do të bashkohet me Shkupin në Lindje dhe normalisht (thonë amerikanët edhe pse nuk është vendosur) Shqipëria do të marrë edhe Epirin grek. Pra do të bëhet Shqipëria e Madhe.

Pastaj, sërish me planin amerikan do të bëhet Maqedonia e Madhe me kryeqytet Selanikun. Dmth, ajo çfarë ka mbetur nga Shkupi, do të bashkohet me zonën e Maqedonisë së Greqisë dhe kryeqyteti do të shpërngulet nga Shkupi në Selanik. Kështu do të behët Maqedonia e Madhe e pavarur.

Gazetari: E përsëris. Ky është projekti e Amerikës. Unë duhet ta përsëris, më lejoni.

Dhimitri Kicikis: Shteti i tretë tani, Traka e Madhe (zona Thrakis në Greqinë e sotme). Dmth 3 Traket, Traku i lindjes, ajo e perëndimit dhe ajo në zonën e Bullgarisë që do të bëhet e Pavarur.

Harta numër 2

Dhimitri Kicikis: Kjo është që të shikoni pamjen e krijimit të Shqipërisë së Madhe, Maqedonisë së Madhe dhe Trakës së Madhe. Urdhëro! Kjo që mbetet do të jetë Greqia. Edhe Kreta do të bëhet e Pavarur. Është një tjetër hartë që do ta shpjegoj.

Gazetari: Të lutem një minutë, jo do të bëhet e Pavarur, por duan ta bëjnë të pavarur. Unë nuk do lodhem duke e përsëritur këtë (i referohet planeve amerikane)

Dhimitri Kicikis: Natyrisht! Duan amerikanët. Do ta shpjegoj edhe pse e duan. Është një tjetër hartë. Është një hartë që tregon Egjeun që e kam bërë me dorë.

Gazetari: Pra po më thoni që shteti helen do të mbetet Greqia Qëndrore, Peloponezi dhe disa ishuj?

Dhimitri Kicikis: Është plani i 1897. Diçka me shumë rëndësi. Amerika do të kontrollojë Egjeun. Egjeu duhet që të kenë një kanal si ai i Panamasë ose e Suezit. Ky kanal është natyror. Fillon nga Deti i Zi, kalon në Bosfor, vijon në qendër të Egjeut dhe përfundon në Kretë.

Plani i Amerikës është: që te jetë ky kanal që do t’i hapë rrugët atyre që të kalojnë dhe në fund është Kreta.

Që të arrihet kjo duhet që të kenë bashkëpunimin e Greqisë dhe Turqisë. Duhet të japë dikush dhe të marrë dikush. Roli i Amerikës është që Turqia të marrë 12 miljet dhe në këmbim të ketë një shfrytëzim të përbashkët të Egjeut mes Greqisë dhe Turqisë dhe të pranojnë këtë kanal.

Ky kanal, mund t’i përkasë të dy shteteve, por nën çadrën e Amerikës. Amerika ka vendosur që Kreta të bëhet e Pavarur sepse është në Mesdhe dhe duan ndarje. Pra do kemi kalimin nga Gibraltar, Malta, Kretë, Qipro dhe Izrael. Ky zinxhir dmth, po nuk pate Kretën, nuk bëhet.

 

Kush është Dimitris Kicikis?

Dimitris Kicikis  (në foton kryesore) ka lindur në Athinë në vitin 1935.

Është historian grek, turkolog, studiues i kultuës kineze dhe pedagog në Univeristetin e Otavas në Kanada nga viti 1970.

Ai është anëtar i Akademisë ‘Royal Society of Canada’ nga vitit 1999.

Kicikis është pedagog, gjeo-politolog, poet, historian, filozof dhe shkrimtar.

Duke iu referuar të dhënave në Wikipedia, ai rrjedh nga një familje intelektualesh dhe pedagogësh nga babai i tij dhe gjyshi./ Marrë nga Konica.al

 

o.j/dita

 

March 3, 2018 12:59
Komento

44 Komente

 1. Osman Lala March 3, 13:08

  I nderuar Thano

  jam pak jashte teme por doja te terhiqja vemendjen tuaj dhe te forumisteve te gazetes (ketu kam parasysh ata te hershmt dhe seriozet jo tipat si Marku dhe Info anali) mbi debatin televiziv në Top-Channel mes biznesmenit Samir Mane dhe dy gazetarëve, Ylli Rakipi dhe Andi Bushati,

  Kush nuk e ka parë nuk është keq t’i hedhë një sy.
  Jo vetëm për kompozimin anormal të diskutimit – një moderator – një biznesmen – një analist që ndjek modën “ideologjike” të të varfërve, por edhe për faktin konvencional të guhës së përdorur aty.
  Normalisht me një njeri që drejton kaq shumë biznese, që menaxhon qindra milionë dhe ka të punësuar shumë njerëz, do të duhej një tjetër skemë pyetjesh, pritet një tjetër standard bisede. Nga njerëz të tillë vijnë zakonisht këshilla, zbulohen projekte dhe ambicie të reja, flitet për të ardhmen.
  Jo. Në atë debat u fol njësoj sikur të ishe duke këmbyer euro me lekë te ndonjë kambist informal në rrugë. Që të sqarohemi menjëherë: me fjalor të kambistit nuk është fjala për formimin dhe integritetin personal të kambistit, por për raportin shumë të kufizuar të shqipes komunikative në këtë rast që mund ta riprodhojmë pak a shumë:
  – Me sa e ke euron?
  – Me 1.3
  – Më bëj 500
  – Numëroji
  – Ok janë. Natën!

  Ky raport komunikativ nuk na dëshmon detyrimisht kapacitetin e kambistit dhe të klientit, por vetëm marrëdhënien e punës që këta të dy kanë në një proces shumë konkret.
  Pak a shumë kjo gjuhë, kjo shqipe u përdor në një debat prej nga ku pritet tjetër gjë. Mane në rolin e dikujt që pyetej, thumbohej apo akuzohej se i ka të gjithë në xhep, nxitonte që me një shqipe pazari të sqaronte dhe formulonte alibitë e veta. “Neptuni konkuron në treg”, ishte fjalia më ekonomike e z. Mane.
  Rasti në fjalë është emblematik për të ashtquajturin kapitalizëm shqiptar. Shqipja e varfër që ngjitet kaq lart na rrëfen më mirë se çfarëdo lloj gjëje tjetër, atë që në realitet është marrëdhënia e punës në këtë vend, suksesi, biznesi dhe i ashtuquajtur treg.
  Një kapitalizëm që nis me intuitën dhe përfundon në model matrapazi. Shkelje, syril dorovitje, pazar dhe lobim gjithëarmësh ndaj pushtetit.
  Nuk dëgjon te z. Mane asnjë moment nga stresi dhe jeta e biznesmenit, asnjë parashtrim për tregun, as edhe ndonjë akuzë për pushtetin, për rregullat e lojës që prishen dhe ndryshojnë. E kundërta madje na vjen në veshët tanë.

  Një shqipe të tillë kaq të varfër e hasim tek Ilir Meta, lloji i politikanit që dikur bëri moto të vetën: “Koha për veprim”. Suksesi që arriti i dha të drejtë, por kjo është një e drejtë e zhdrejtë që afirmohet në kuadër të rrëgjimit të çdo rregulli.
  Z. Meta, i hoqi politikës rëndësinë e Fjalës, lëvrimit të saj dhe diferencimit të komunikimit në emër të një filozofie praktike që ka si objektiv angazhimin dhe madje dhënien e një roli protagonist të pjesës më të margjinalizuar të shoqërisë. Atij nuk i hyn në punë Fjala, por mbajtja e Llafit që është edhe ashtu një premtim për punë në administratë, e të tjera dhurata banale që bëjnë shumë punë në këtë vend.

  Përkimi është fatkeq sepse dy modele suksesi si këto na thonë shumë për atë që ndodh pas kuintave. Duhen pak fjalë, pak letra, duhet të jesh në tavolinën e duhur, të japësh atë që duhet dhe punët nisin e ecin. MInistrat duket se binden më lehtë sesa votuesit, ndonëse siç mund të pritet janë më të shtrenjtë.
  Kujt i duhet atëherë stërhollimi? Askujt. Në botën e biznesit, të paktën atë që shohim nga jashtë, Gjuha nuk është veçanësi, apo hobi, por domosdoshmëri në krye të një procesi të ndërlikuar që kërkon patjetër edhe aftësimin dhe familjarizimin me rregulla tregu dhe norma juridike. Kjo përbën bazën e një kulture të domosdoshme që reflektohet patjetër edhe te gjuha që siç mund ta vëmë re, është shumë e ngritur.

  Ndaj Shqipja e z. Mane na thotë diçka më shumë se të gjtha miliardat e tij të cilat urojmë t’i gëzojë.

  Reply to this comment
 2. Epo kjo pune... March 3, 13:22

  fjala jote ne vesh te …SHBA, boll e gezuat pa qera treven iliro-epiriote, jeni legena se kishit gjera ne dore dhe bete keq.. ore ti nga mbiemri mos je gjaku jone se helbete me te terbuarit jane ata te shtepise ndonjehere. Vetem flini rehat se nje Shqiperi normale ne kufijt historik e etnik, nuk do jete kercenim per askend se nuk jemi plehra si ju qe kur keni ne dore pushtet, abuzoni me te.

  Reply to this comment
 3. Zzzzzz March 3, 13:38

  editor EDHE PERGJIGJET I KE DHE PO VETE ME KETE SHKRIM CFAR KERKON ME SHUME KUR NE SHQIPERI INTUITA DHE GUXIMI I FSHATARIT INJORANT I BERI ZENGJIN TE RINJ PER TE QEVERISUR KOPENE ….?????!!!!!!

  Reply to this comment
 4. Amerikani March 3, 13:43

  Nje plan i tille amerikan do i kthente Shqiperise integritetin territorial te grabitur me 1913. Greqia do te kthehej ne kufijte e krijimit te saj si shtet ( ne Pelopnez dhe nje pjese te Thesalise) gjithsesi edhe me me shume teritore. Greqia si e perkedhelura e Anglise edhe nqs nje plan i tille do te ishte real nuk ka per tu prekur persa i perket Epirit te jugut. Kjo mund te ndodhte vetem ne nje menyre, nqs shqiptaret e asimiluar te Epirit te jugut do te pranonin me deshire te beheshin pjese e Shqiperise natyrale dhe kjo mund te vinte vetem nepermjet progtesit kulturor, intelektual, arsimor dhe ekonomik te Shqiperise ne raport me shtetin grek. Ndersa raporti i shqiptareve te Kosoves dhe Maqedonise me shtetin ame eshte i ndryshem pasi keta te fundit me deshire dhe pa kushte do e pranoni nje bashkim te tille te supozuar.
  Megjithate eshte ne natyren e grekeve qe te ngjallin panik per te perftuar mbeshtetje sa here deshtojne ne politikat e tyre hegjemoniste te helenizimit.
  Shqiptaret duhet te korrigjojne karakterin e tyre si popull dhe ketu e kam fjalen per te hequr dore nga idividualizmi i spikatur kur perball kene interesin kombetar dhe te heqin dore nga lufta midis veti. Solodaritet dhe dashuri dhe jo ngarkesa negative dhe histerizem.

  Reply to this comment
  • anticensurë25642654 March 5, 10:46

   “Nje plan i tille amerikan do i kthente Shqiperise integritetin territorial te grabitur me 1913. …blablalba!!
   amerikano
   nuk besoj se ke harruar “ÇEKUN E BARDHË”??
   dhe e pe se si përfunduam??
   në fakt nuk ishte amerika që na premtoi “ÇEKUN E BARDHË”,por ishin spiunët e sërbisë,saliu dhe shpura e tij!!
   sot shqipërinë e madhe po na e servir një gërk pak i tredhur në tru,por që e bën për leverdi të politikanëve tanë!!
   duke na “hipur ë ski”, si thonë shqiptarët e maqedonisë,këta duan të na marrin dhe atë që kemi!!
   vendosni këmbët në tokë dhe të mbajmë këtë që kemi!!

   Reply to this comment
 5. DRENICA E KUQE March 3, 13:45

  A e di ky kucikucis qe flet ketu perralla se Greqia eshte toke shqiptare e copetuar prej turngut iliro-shqiptar dhe “greqishtja” eshte nje variant i gjuhes iliro-shqipe? Nese nuk e di ky “grek” me gjithe keta tituj shkencore, vaj halli per te dhe per shkencen njerzore ne pergjithesi…
  Nuk kemi te bejme ketu dhe asnjehere me termin e sajuar nga sllavo-greket “Shqiperi e Madhe”, por, te gjithe dijetaret duhet ta dine se Greqia deri ne Peloponrez, Egjeu dhe Joni e Adriatiku deri tej lumit Danub ne Veri-Lindje jane prone iliro-shqiptare dhe i perkasin vetem Shqiperise e shqiptareve…
  Prandaj, Amerika dhe bota e qyteteruar duhet ta dije te verteten e hidhur qe I ka ndodhur Shqiperise dhe popullit shqiptar, ku ¾ e territorit shqiptar jane te pushtuara nga fqinjet dinake e gjakatare, serbo-greke dhe bullgare!…
  Keshtu eshte, ore Kucikucis, nese merr vesh ti nga historia dhe shkenca!…

  DRENICA E KUQE

  Reply to this comment
 6. Haku kthehet tek i Zooti -Thot nji fjale e Urte March 3, 13:53

  Perse jo …???
  Greqia i ka te gjithe te vjedhura .
  Qe nga Historia ,
  Heronjt ,
  kombin e saj ,
  te trilluar nga dashnoret e pederasteve ,
  deri ke,
  pupullsia jogreke ,
  nji komb i trilluar ,
  nga shume popuj te grumbulluar ne hapsiren e quajtur sot Greqi ,
  qe i eshte bere nji Brain Washing i papare ne Histori ,
  per ti larguar kombesite e verteta dhe injektojne
  ne tru vetme nji Kombesi ,
  ate Greke !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  Shpresojme qe Zoti te marre vendimin e duhur
  dhe mashtrusat Grek ,
  dhe dashnoret e tyre gjermane ose X : ci permban nga jane ,
  ti japin fund Fantazise Masturbimit
  duke enderuar ne cdo cast bythet e ndjeshme Greke .

  Koha kur politikat e psikologet ,
  i formonin kombet nga hici ,
  i takon se kaluares !

  Reply to this comment
 7. MH March 3, 14:28

  Dimitris Kicikis me nji bagazh fantastik,pedagog, gjeo-politolog, poet, historian, filozof dhe shkrimtar.Ka harrue e nuk na ka than asgja se si do i bahet krahines se Vojvodines.Ose duket se nuk kenka specialist per kete krahin.
  Ballkani nuk do te gjeje kurr qetesi po nuk shkoj gjaja tek i zoti.Po nuk iu dha teritori etnik kombit Shqiotare.
  Ne duhet te jemi.Ma shkoqur jemi pro Amerikes deri ne shuarje.Kjo vjen vetvetiut historikisht e vendosur qe ne ndarjen e coptimit te trojeve shqiptare.Kur Ambasadori amerikan i asaj kohe nuk pranoj coptimin dhe nuk hodhi firmen per coptimin e Shqiperise.Shqiperia asht Daja i Amerikes me nip Gjorgj Uashngtonin.Sot firmen e hedh Amerika dhe nuk iu pelqen te llastuemve,klyshave te Rusise.
  Ky i “fameshmi” kicikis nuk paska mesue komplet historine.Te mesosh historin nga fundi del qyryk sepse te gabon rende ne hesape.Ky duhet filloj mesimin nga e pare e A-B-C se historise.C’ka don te thote duhet te mesoj si u formue shteti Grek.Berthame dhe periferia greke.Kur ti mesoj keto le ti fitoj oficet per nji historian i kompletuem fillim e mbarim.Kam bindjen qe do kerkoj te falur per termin Shqiperie madhe duke ra dakrot per termin Shqiperia e vertet etnike ku flite shqip.Nese nuk e percakton sic e ndihmoj.Don te thote te jete kontigjent i plepave Durres.I vendosur i njeanshem per ceshtjet e shteteve te ballkanit ne favor te ati grek.

  Reply to this comment
 8. Kris 1 March 3, 14:40

  Droge greko kanadeze qe terbon greket dhe kalon ne ekstaze ca hajvane ne Shqiperi.Ngjan si ne perralla qe nje vend i semure,i varfer dhe pa ushtri te kthehet ne nje fuqi.Amerika deri tani shquhet ne rimekembjen e shqiperise se vogel me investimin e Gerdecit.

  Reply to this comment
 9. Pellazgos March 3, 15:09

  Juve qe po comentoni per “dashurine” e madhe te Amerikes per Shqiperine myslimane,duhet te kuptoni se cdo te thote,Turqi,Amerike,shtetet Sllave te Ballkanit,Cifutet ne Palestine etj.
  Te gjitha keto shtete qe permenda nuk kane lidhje historike me vendin qe disponojne.Mesoni nje here pse vetequheni Shqipetare se sa per Pellazge dhe Ilyre qe jane pjese e Historise dhe Mithollogjise Greke,nuk kini lidhje ju Sulejmanet.
  Pastaj habiteni pse jini si bishti i qenit dhe po ikni nga syte kembet.
  Anglezet kudo ku shkuan ne Amerike,Australi,Afrike te Jugut etj i pushtuan keto vende dhe ju Sulejmanet flisni per “Paqe” “drejtesi” “kufij” natyrale.
  Prostituten e duan te gjithe,prandaj mendjen ne koke.
  Derisa te rrotullohet toka,qyteti i Apollonise per nder te Perendise Greke,Magna Grecia ne Italy,Kostandinopoli,Aleksandria,Persopolis ne Persi etj kane Vulen e Civilizimit dhe Historise Greke.
  Nuk ju ka njeri ne llogari,Berluskoni tall ythen me ju kur ju thote qe kini vajza te bukura.
  A ka ofendim me te madh nga nje pasarrdhes i Duces dhe i degjeneruar!
  Behuni njehere “Shqipetare” ju Sulej anet apo Elvisat,Erionat,Edvinat pa identitet,pastaj llafosuni per komb.

  Reply to this comment
 10. “greqia” eshte e = me ISIS keshtu eshte krijuar March 3, 15:23

  O Qirje dhimitriiiii amerika dhe europa thjesht po korigjojne gabimet qe kane ber me shqiptaret ne 200 vjetet e fundit. Kjo hart qe mbane ti zotrote eshte shqiperia naturale jo shqiperi e madhe

  Reply to this comment
 11. mirel March 3, 16:01

  O populli shitar komentues.
  Vazhdoni ta hani sapunin per djathe.
  Perallat e grekut jane per te perkedhelur sedren tuaj prej pellazgu idiot qe nuk shikoni se para syve tuaj po ju copetohet toka dhe deti, dhe mendoni se Greqia po vuan nga favoret qe po i ben Amerika Shqiperise.
  Shikoni gje endera kur lexoni gazeten apo cfare?
  Ketu po jepet deti, dhe tokat e varrezave u bene sinoret e Vorio Epirit, ju qurralliteni rreth perallave te mjeshtrave te genjeshtres.
  Ikni se late nam.
  Para se ti jepni grekut nje leksion historik i thoni Ramutit te rivendosi kufirin. E ka lene shtetin pa kufij detar. Qe kur e hoqi kufirin detar Berisha ne 2008, Ramuti nuk e ka rivendosur. E ka lene si Berisha,,e merni vesh o patriote apo jo?
  Ka 5 vjet ne zyre dhe asnjehere nuk ngriti akuza zyrtare te shtetit kunder Berishes per tradheti te larte.
  Asnjehere nuk kerkoi heqen e imunitetit te Berishes per hetim per krime kombetare.
  Ky palaco gazetar na tregon peralla me perbindesh.
  Mire e thote dikush, perbindeshi eshte Ramuti dhe jo Berisha.
  Ramuti po realizon te gjitha programet e Berishes, dhe populli vazhdon te permendi per te mijten here krimet e Berishes.
  Vazhdoni, peshperisni, se keni akoma per te numeruar

  Reply to this comment
 12. Pellazgos March 3, 16:24

  “Gabimet” e Amerikes dhe Evropes zoti me comentin “greqia” eshte ISIS,eshte si Berisha,qe “mendon” per popullin.
  Ne qofte se Berisha eshte i pasur dhe ka para shume,kjo do te thote qe parate e popullit qe i “mban” dhe i ruan me fanatizem,nje dite do ja ktheje te “zotit”,pamvaresisht qe mund te kalojne disa mijera vecare,Shpresa vdes e fundit apo jo?
  Meso njehere cdo te thote pushtues,vrases,shkaterrues pastaj merr pjese ne diskutime njerezore.
  Amerika mbeshtet Shkupin,Turqit,Cifutet,Shqipetaret atje ku ka kerme,tamam si Italia qe “cliroi” Shqiperine dhe Agios Saranden do ta quante Quaranta e Balilit apo emrin e vajzes se tij Porto Eda.
  Te kishe koken nga ke kembet,do ishe me i dobishem per njerezimin,por cfare ti besh atij “trurit” tend.

  Reply to this comment
 13. lola March 3, 16:43

  …dhe ajo pjese eGreqise qe mbetet ta marre Sudani se gjithe ezmeret greke andej kane ardhur

  Reply to this comment
 14. pfff...! March 3, 17:05

  Shprehja e Grekut eshte djallezore ,
  sepse ai di fare mire ,se cdo te thot Shqiperia per Ameriken .
  Do ishte vertet jokeq te ishte ashtu ,por mjerishte mua
  me duket se ;
  ne vend te termit “i perkedhelur ” ,
  qe ka perdorur Greku ,
  do ti shkonte ndonji tjeter term ,
  qe sdp tingellonte kaq dashamires per ne Shqiptaret .
  Do deshrioja shume qe te ishte poashtu ,qe Shqiperia te merrte Hakun e saj ,pra ate qe i takon si kombe ,gjithe pjesen Shqiptare , Epirin ,Pinderin, e deri ne Athine ,por
  realiteti nuk mendoj se favorizon bashkimin e shqiptareve ne nji Shqiperi Natyrale ,
  sepse Satani 1 qe ka kapur Europen ,
  sapo erdhi ne fuqi gjeja e par qe beri ,
  ishte copetimi Shqiperise dhe formimi shteteve qesharake ,si Mali i Zi,Maqedonia dhe natyrishte Greqia e dashura e perveseve e kanibaleve gjerman

  Reply to this comment
 15. po shikoni kasollen tuaj mor kurva . dhe kujdes; se edhe ate mos e keni, te...vjedhur . March 3, 17:36

  si kur greqia t’i thot amerikes ; ik mo na çaj karin !? dh nje tjeter . po te pushtojme gjithe gerqine, ne do hame me shume, apo do hane dhe greket . apo greket do t’i futim ne furrat me gaz, sipas metodes te ….adolfit te ndritur.!? apo mos hani mut kot dhe ne shpresojme pa sukses !? (dedikuar patrioteve te isisi-t shqiptar) .

  Reply to this comment
 16. TLN March 3, 18:12

  Greket kane ikur per lesh. Nuk ka femije me te perkedhelur se Greqia ne Ballkan. Eshte nje komb qe po ha buke me parate e Gjermaneve. Nje komb qe megjithe ndihmat e fondet e BE eshte komb i falimentuar. Felliqesira qe akoma kane fashistet e Agimit te Arte ne Parlament.

  Reply to this comment
  • - March 3, 19:05

   Greqia qysh prej formimit te saj ,
   ka qen nji shtet i Falimentuar …
   dhe kte e di gjithe Europa .
   Greqia u formua si shtet ,si e dime te gjithe ,
   nga Gjermanet ,Anglezet ,Francezet ,
   si nji Barriere ,nji pozicion Stradegjik ,
   per te kufizuar Turqine dhe ne pergjithsi popujt islame
   te avanconin ne europe .
   Ne cdo kohe eshte mbajtur me armatime ,$+ € nga Amerika & Europa . Madje edhe futja ofsajt e ne Be sot e Rumanise e Bullgarise sidhe shteteve Balltike ,
   ishte thjeshte nji avancim i kufijve Europian kundrejt infuences e kercenimit te Ariut Russe , pra u pushtuan teritore ne aspektin Stradegjike nga BE-ja ,ato qe dikur ne luften e ftohte ishin pjes e influences Russe.

   Sa i takon asaj qe shpreh Greku ktu ne kte interviste ,
   ose mendojne dhe shume shqiptare naive ,se vertet Amerika na shikon ne ,pra Shqiperine si nji qenKone te perkedhelur , un do thoja ,se nuk eshte aspak e vertete .Nqs do lishte ndonjifar rrespekti per Shipataret si nji nder popujt me proamerikane ne rajon ,Amerika do furnizonte Shqiperine me armatimet e nevojeshme te kohes ,si ben me Kroacine dhe madje Ukrahinen ,pra do bente edhe me ne dicka te tille ,per te ruajtur ne cdo kohe Sovranitetin tone si Shqiptare dhe jo vetem kaq ,por duke qen i armatosur si shtet e ke sigurine e nevojeshme , je edhe me dinjitoze e perballesh me kedo si i barabarte ,jo si nji Kone Oborri .

   Reply to this comment
   • anticensurë25642654 March 5, 10:57

    që të dy ju vazhdoni masturbimin folklorik!!
    kjo është e rëndësishme tek tipa si ju!!
    ju thonë të dlim të mbrojmë shqipërinë me një demostratë sensibilizuese para kryeminiestrisë.se luani bythën vëndit!!
    tregon dikush ndonjë gomarrllëk!?
    o burra karin në dorë dhe lart e poshtë deri sa të derdhemi!!
    he çna mbyti folklori!!
    folklor budallenjsh!folklor të marrësh që mburren se dikur kanë qënë të mënçur,dhe të tjerët budallenj!!
    por kur bëhen llogaritë!?
    dalim, si rruar qethur!!

    Reply to this comment
 17. MH March 3, 19:16

  Trushkulurve:
  Pellazgos & Dimitris Kicikis!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  Keto 4-5 vargje lane trashigim nga Pashko Vase Shkodrani.Mundesisht ti lexoj Pellasgos dhe t’ia dergoj te fameshmit Dimitris Kicikis per ta mbajtur veten e mos te shuhet si qeni ne rrush per cfare nuk din dhe nuk i takon..

  Qysh prej Tivarit
  Deri ne Preveze
  gjithkah leshon dielle
  Vape edhe rreze
  Asht toka e jone
  Te parte na kane lane
  Kush t’mos ta perkasin
  e vdesim te tane.Etj etj etjera.

  Pashko Vase Shkodrani Guvernator ne Egjipt.

  Reply to this comment
 18. Doni me per Belulin?? March 3, 19:41

  MH-se; po se kane fol pashkot e xhufet, behesh patriot i cartun ti , se po te ishte per ty , vetem “une” do kisha ngel ..patriot .

  Reply to this comment
 19. likja March 3, 19:51

  te perkedhelurit e amerikes jane greket dhe jo shqiptaret.shqiptaret jane sklleverit e amerikes.jemi sikur zezaket edhe me keq.

  Reply to this comment
 20. betixho March 3, 22:32

  Nga u gjend ky profesor Analisti dhe gjeopolitologu grek Dhimitris Kicikis tani në këtë moment?,në prag të zhvillimit të negociatave dhe takimit Rama Cipras?.
  Natyrisht organizata Pan-heleniste në botë me qëndër në Amerikë,nuk mund të jetë jashtë kësaj inisiative të profesorit dhe intervistës në televizionin grek Kreta.
  Gjykoj me modesti se këjo intervistë ka dy qëllime diametralisht të kundërta:
  E para për të qetësuar krahun nacionalist grek për ecurinë e bisedimeve dhe nënëshkrimin e marrëveshjes me Shqipërinë,dhe:
  E dyta për të acaruar dhe tronditur zhvillimet në Shqipëri duke provokuar opozitën shqiptare dhe krahun ekstrem nacionalist që vihet re edhe tek komentuesit e mësipërm,kundra mazhorancës për finalizimin e marrëveshjes gjoja në objektiva të pa arritura të çështjes shqiptare me theks çështjen Çame,dhe për të ndezur luftën e brëndëshme politike,për ta evidentuat atë para hepjes së bisedimeve me BashkiminEuropian si një dobësi të shqiptarëve që lidhet me stabilitetin e një vëndi që pretendon antarësimin në të.

  Reply to this comment
 21. tajarja March 4, 12:01

  E hengret tkfgos. Kthehu muzlluman se e hengre. Nga kosta beje kasem. Nga spiro ne sali nga josif ne jusuf.
  Hahahaaaaaaa

  Reply to this comment
  • anticensurë25642654 March 5, 10:41

   o tajare
   sipas teje shqiptarët qekan vetëm myslyman??
   jo mor turk muti!!shqiptarët janë shqiptarë si spiro e vangjel,si gjon e mark,si sami e myslym,si arben e gent!!
   mos fluturo me preshin e besimit fetar njëlloj si ai që po shan!!
   jo për gjë po nuk ke asnjë ndryshim nga turkosuma,jeni e njëjta bajgë e ndarë në dysh!!

   Reply to this comment
 22. ramy March 4, 17:56

  Amerika pelqen vendet vasale. Lepe peqe.

  Reply to this comment
  • anticensurë25642654 March 5, 10:51

   mendim më të mënçur nuk kam parë ndonjëherë!!
   e kush është ai që nuk i pëlqen??
   sepse më duket që të gjithë e kanë qef qylin ose mashën për të nxjerrë patatet e nxehta ose shërbëtorin e paguar pak!

   Reply to this comment
 23. Julian March 5, 03:35

  O ty ti qifsha robt o pellazgos qe vetem pellazg nuk je.mund te jesh evgjit nga azia e vogel por jo bir pellazg.Te gjithe e fime historine e krijimit te te ashtuquajturit shtet grek.Te gjithe e kemi lexuar se greqishtja u vendos te jete gjuhe zyrtare me votat e vlleheve ne paflamentin e asaj kohe.Pra rri urte e mos na caj trapin me perralla.Shiptaret thjesht po marrin ate u eshte grabitur padrejtesisht nga Evropa kurve dhe jevgjit si puna tende.

  Reply to this comment
  • anticensurë25642654 March 5, 11:09

   deri tek kjo fjali,”Shiptaret thjesht po marrin ate u eshte grabitur padrejtesisht nga Evropa kurve dhe jevgjit si puna tende.”,i një mendimi me ty!përfshi dhe sharjet!
   por kjo fajli!?
   më duket se dhe ti ke rënë në grackën e nacionalizmit folklorik!!
   shqiptarët nuk po marrin asgjë përveç ngjitjes së shkallëve të budallallëkut!!dëgjojnë një histori,a më mirë të them,përrallë dhe ja fusin gjumit duke ëndërruar!!me barkun bosh!!
   ne po humbim akoma më shumë,o julian!!
   po humbim dhe nuk po fitojmë!!
   po humbim detin!
   kështu shpejt e shpejt!
   e më pas!?
   do humbim dhe jugun e shqipërisë!!
   kuotat për administratën,zgjerimi i zonave të minoritetit janë një bombë me sahat!
   por jo bombë konvencionale!!janë bombë atomike,o julian!!

   Reply to this comment
 24. Messerschmidt March 5, 09:49

  Sic i keni marre ashtu do ti dorzoni nje nga nje !
  Rracedhjere qe nuk dini te thoni nje here faleminderit !

  Reply to this comment
 25. anticensurë25642654 March 5, 10:18

  një intervistë e njëëëëëëëëë??
  VK,se më shumë nuk mund të thuash!!
  ky i shkreti është akoma në periudhën para luftës së trojës!!harron palloshi se sot nistet tjetri nga amerika,bombardon në afganistan dhe në darkë është në shtëpi për të ngrënë me familjen!!
  jo po duhen rrugë kalimi e nënkalimi,jo po do ndahet traka e madhe me trakën e vogël e qyfyre të tilla!!
  këto histori ose përralla janë ushqim shpirtëror për drenicën e kuqe ose robqirin pellazgos,për të tjerët janë thjeshtë përçrtje!!folje në jerm!!
  mirel po e thotë shumë mirë!
  MOS DILNI NGA TEMA,mos bini pre e diskutimit për ngjyrën e vetullave në një kohë që po ju nxjerrin sytë!!
  sot po na shesin shqipërinë!!sot po na bëjnë gropën pushtetarët tanë!!sot janë mbledhur në të njëjtin klub,atë të tradhëtisë,dhe “armiqt më të më mëdhenj” të njëri tjetrit pozita dhe opozita,në të njëjtin klub,janën mbledhur dhe shumë analistë dhe opinionistë!!
  grupimi i parë i tradhëtarëve,pozitë-opozitë me veprime të fshehta po përpiqen të japin jo vetëm një pjesë të teritorit detar por dhe për një periudhë më të gjatë kohore dhe atë toksor!!
  në grupin e dytë të tradhëtisë,analistë opinionistë,me heshtjen e tyre kokfortë po ndihmojnë grupin e parë atë që vendos!!
  njerëz,lërini pordhë të tilla,mos shihni ëndërra me sy hapur se nuk kemi për të pasur shipëri të madhe!!
  shikoni që të mos humbim dhe këtë që kemi!!
  shikoni të ruajmë këtë që na ka mbetur!!
  ne si shqiptarë jemi të njohur për tahmanë,oreksin, tonë!
  por mos harroni se “tahmaja e madhe të lë pa gjë”,pra duke patur oreksin e “shqipërisë të madhe” do të mbesim pa të voglën!!
  i njëjti oreks na bëri ta shkatërrojmë shqipërinë me themel se amerika do të na jepte “ÇEKUN E BARDHË”!!
  e njëjta gjë dhe sot!dikush thotë se AMERIKA DO TË BËJË SHQIPËRINË E MADHE dhe ne humbim dhe atë të voglën!!
  greku dhë sërbi janë bërë të mëdhenj sepse nuk e kanë lëshuar të voglën,por e kanë bërë të madhe!!ne duke dashur të kemi të madhen,lëshojmë të voglën,dhe në fund mbetemi pa gjë!!
  e kemi thënë gjithnjë se shqipërinë e kanë marrë vetëm nga brënda,nga jashtë skanë pasur bithë!!
  dhe kësaj rradhe po bëhet e njëjta gjë!!
  PO NA TRADHËTOJNË TANËT!
  PO NA TRADHËTOJNË PUSHTETARËT TANË!!

  Reply to this comment
 26. demo March 5, 11:13

  Mirel,Anticensure,i keni thene te gjitha.Kilkidhici grek ha shqelma bytheve nga Turqia dhe kafshon nga Shqiperia.

  Reply to this comment
 27. tomorraku March 5, 18:53

  “….E perkedhelura e Amerikes…”Per here te pare e degjoj kete !Te jete e vertete ? Apo ky Greku qenka bere “xheloz”! Po Greqia historikisht eshte quajtur : e preferuara e lindjes dhe Dashnorja e perendimit !dhe ne nuk jemi shqetesuar aspak ! Perse Greqia u turbullua kaq papritur edhe ne se kjo eshte e vertete ?

  Reply to this comment
 28. tomorraku March 5, 18:54

  “….E perkedhelura e Amerikes…” ! Per here te pare e degjoj kete !Te jete e vertete ? Apo ky Greku qenka bere “xheloz”! Po Greqia historikisht eshte quajtur : e preferuara e lindjes dhe Dashnorja e perendimit !dhe ne nuk jemi shqetesuar aspak ! Perse Greqia u turbullua kaq papritur edhe ne se kjo eshte e vertete ?

  Reply to this comment
 29. Tralala March 5, 21:06

  Nuk e ka keq ky Kicikis. Nisur nga ligji i zhvillimit sinusoidal I bie qe Greqia ta kete arrit kulmin. Kriza financiare eshte fillimi dhe ka per te shkuar ku e ku me keq. Me marreveshjen e fundit Greqia po dorezohet, po heq ligjin e luftes, po humbet prioritetin ndaj shqiptarve, po humbet rolin nacionalist te fese e te shtetit, cka ndergjegjson pakicat brenda saj se Greqise po I dobesohet kohezioni nacional. Do dalin ne shesh genjeshtrat mbi te kaluaren, padrejtesite ne kurriz te shqiptareve, genocidi Cam do njihet nga vendet evropiane etj, etj. Ky do jete dhe fundi i Greqise. Ndersa Shqiperia qe ka kaluar piken e ulet, coptimin, ka nis rritjen. Keto dy vende kane tendenca krejt te kunderta zhvillimi. Kur njera rritet, tjetra bie. Shqiptaret do fitojne hapsira, besim dhe fuqi vazhdimisht. Jo me kot Vucic that: ” shqiptaret duhen respektuar se ne dhe ata jemi kombet me te medhej ne Ballkan”.

  Reply to this comment
 30. Pellazgos March 5, 23:43

  Per here te pare zoti Torrollakus,se po te kishe kembet nga ke koken do kishe me shume aresyetim.
  Mbase ke degjuar per Perandorine Greke te Bizantios per 1100 vjet para Turkoallvanosave dhe andej e mpri edhe flamurin e Albanistanit Skenderbeu.
  Po per Magna Grecia ke degjuar?
  Po per Epirin e Prijesit te Tij Jeorgios Kastriotis ke degjuar ty?
  Po per Sllavet e ardhur ne shekullin e 6te dhe Amerika,Serbia,Turqia,Rusia etj e njohin me emrin Maqedoni?
  E di pse ndodh kjo?
  E snpjegon filozofi Gjerman Friedrih Nitche me Pamfletin “Pse urrejne Greket” ne anglisht Why do they hate the Greeks dhe do mesosh me mire se cdo te thote te jesh Greke dhe i rrethuar nga Barbare.
  Ty po ta konsiderosh veten jo myslimane d,m,th me Identitet Arabe te lind deshira per te mesuar se cfare eshte komb,gjak,sakrifice,nder.
  Dhe per kete duhet tja kemi per nder Greqise qe ka shkruar Historine e Para edhe per ne si Epirote,Ilyre,Maqedhonas etj.
  Mirepo po nuk lexove te pakten Nitchen dhe jo mijera te tjere,do mbetesh nje hic qe nuk ja ka vlejtur te jetosh thjesht nje skllav qe nuk bere detyren ndaj atdheut.

  Reply to this comment
 31. Alban Dega March 6, 02:58

  KU ESHTE ANALUSTI KETU !?
  KETU SHOH VETEM NJE ZERVIST RACIST !

  Opinione me gjuhen e fakteve historike

  STOP ARROGANCES DHE ETNOCIDIT TE ATHINES !

  – Askush nuk mund ta ribeje historine !

  – Nga Alban Dega, Nju Jork

  Ne vend te kerkojne falje me perunjesi kristiane per genocidin e “ Token e Djegur “ came, Athina zyrtare ushtron presione e diktate raciste te mirefillta ndaj qeverise shqiptare per te shtremberuar deri edhe historine e saj tragjike kombetare !
  Kerkon nga Qeveria dhe politika shqiptare qe te rishkruaje dhe ribeje historine e popullit te vet, cka eshte detyre e histirianeve dhe studjuesve e jo detyre as mision i qeverive dhe politikes.
  Mision i pamundur !
  Kerkese 24 karat albanofobe e raciste !
  Asnje qeveri jo vetem shqiptare por askund ne Bote perfshi edhe ate greke nuk ka tager as fuqi te dale mbi Kushtetuten e Shqiperise apo cilitdo shtet e aq me pak ta deformoje historine e vet tragjike .
  Zervat dhe monarkofashistet greke me Presidentin racist albanofob Pavloupoulos duhet te kerkojne falje per masakrat njerezore dhe genocidin
  barbar mbi popullsine shqiptare te Camerise dhe shfarosjen e saj ne mase.
  Historia mund te faksikohet, mund te shfytyrohet por kurre asnjehere dhe askush nuk mund ta ribehet.
  Te shtremberosh, te falsifikosh, te genjesh popullin tend dhe te ardhmen e tij , femijet duke u mesuar nje histori te rreme ne vend te se vertetes historike sic ka ndodhur ne realitet pa e percudnuar e pa e zbukuruar e glorifikuar me rrena e bacionalizem te stisur eshte detyrim njerezor dhe historik, etnik e kombetar, atdhetar e nderkombetar.
  Genocidi dhe Toka e djegur came, mijera viktimat e tyre nga bebe te oslindura akoma ne barkun e Nenes, femije e pleq , burra e gra te masakruara bejne thirrje nga varret e Parajse per drejtesi, per rikthim ne trojet stergjyshore, per rikthim te pronave dhe pasurive te bera shkrumb e hi nga hordhite e andartet e Venizellosve, Zervave e monarkofadhisteve greke!
  Turp per pasardhesit e bastarduar te Aristotelit e Platonit, te Homerit e Pitagores, te Arkimedit e Euklidit…. per krimet pafund e genocidin antishqiptar e anticam !!
  Edhe me turp per Presidentin Pavlopulos e Shefin e diplomacise Kotzias, per Ministrin e Mbrojtjes e naziskinet e Agimit te Arte, per Kushen Ortodokse shtet per kerkesat e arrogancen e tyre absurde, per ultimatumet e racizmin e kulluar fashistoide ndaj Shqiperise e shqiptareve miq jo vetem per te mohuar e shtremberuar historine e vet tragjike por edhe rrenjet e tyre kombetare e etnike, edhe gjakun e varret e te pareve.
  Cdo perulje, cdo nenshtrim, cdo leshim sadopak I vogel kunder ketij diskriminimi etnik e poshterimi kombetar nga Kali i Trojes do te ishte nje tradheti e atdheshitje e mirefillte edhe me e rende se Marreveshja e Otrantos, do te ishte nje shkelje e rende dhe e denueshme nga cdo e nga mbare kombi shqiptar !
  Stop !
  Kerkesat, arroganca, diktati i Athines zyrtare ndaj qeverise shqiptare eshte shkelje flagrante, dhunon barbar i te drejtave njerezore e kombetare te patjetersueshme te popullit e shtetit shqiptar si dhe i te Drejtes Nderkombetare dhe cdo ligji e rregulli per marredheniet midis shteteve sovrane !
  Si te tilla ato jo vetem duhen hedhur poshte por edhe denoncuar fuqimisht e me te gjitha rruget e mjetet nga Qeveria dhe politika shqiptare pa dallim ideje, krahine, bindjeje politike apo partie jo vetem ne Bruksel e Washington, ne OKB e ne Keshillin e Sigurimit te saj, e deri edhe ne Gjykatat Nderkombetare te Strasburgut e te Nju Jorkut… kudo !
  Ka vdekur koha kur politika e Shqiperise behej ne Beograd e Athine, ne Moske apo Stamboll …
  Jo sot por sot e 73 vjet me pare !
  Sic pat deklaruar ish- Presidenti historik francez Gjenerali Sharl De Gol per gazeten “ Le Monde” e shtypin francez ne vitin 1964 “ I vetmi vend ku politika behet ne kryeqytetin e saj dhe jo ne metropolet e medha sot eshte vetem Shqiperia e…. “

  Reply to this comment
  • anticensurë25642654 March 8, 17:00

   o alban kur do të mësosh se kjo thënje tëndja nuk qëndron:”– Askush nuk mund ta ribeje historine ! ”
   historinë e bën fitimtari!e bën i forti!e bën i pari i vëndit!!
   po i qëndrove një mendimi të tillë!?
   pirdhi më të kusurit!!

   Reply to this comment
 32. E bukura More December 14, 14:17

  Ruani o njerez token shqiptare 28000 km katrore. Kush luan me te shkuaren ka qellime te keqija . Ca jane vendosur ne te kaluaren nuk zhbehen me . Akoma besoni ne keto mashtrime ne diten per diell. Ky historuani duket qe ka mision special…ne momen5in kur thote qe amerika ka plan per europen se planet qe kishte per azine i dolen ….Po normal qe i dolen se e beri shosh me predha e beri germadh . A mos do te thote qe germadhe do te beje edhe shqiperine….hahhaahh….amerika ja ka marre frymen shqiperise e ka lene pa ne nje fukarallik te madh. Ckerkojme ne qe bota te na doje . Kemi tradhtaret qe duhen varur. I shikoni qe e percjellin ne tv gezimin qe u morr kjo kredi ….a mos ja fali njeri ..Po ky borxh i madh nukneshte tjeter vetem pushtim …mos harroni se ne jemi te pushtuar nga te gjithe…greku….turku….amerika..Europa nuk na do …….Me i rrezikshem eshte pushtimi ekonomik aty nuk merret vesh se cbehet….njerezit po ikin..pse po ikin shqiptaret? Dhe u besoni perrallave me mbret……

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*