Grenell përgënjeshtron Vuçiçin: Kosova dhe Serbia nuk kanë nënshkruar asgjë me SHBA. Pikat e marrëveshjes janë të njëjta, përveç asaj të fundit

September 5, 2020 13:55

Grenell përgënjeshtron Vuçiçin: Kosova dhe Serbia nuk kanë nënshkruar asgjë me SHBA. Pikat e marrëveshjes janë të njëjta, përveç asaj të fundit

I dërguari i posaçëm i presidentit amerikane për bisedimet Kosovës-Serbi, Richard Grenell  është shprehur se në takimin  e së premtes mes Kosovës dhe Serbisë në Ëashington është nënshkruar marrëveshje bashkëpunimi.

Grenell ka theksuar se në këtë takim nuk është  nënshkruar kurrfarë marrëveshje me SHBA-të. Ndërkohë pyetjes nëse Trump ka nënshkruar diçka, Grenell i është përgjigjur se është e vërtetë dhe presidenti ka nënshkruar vetëm konfirmimin se do të punojnë së bashku në realizimin e marrëveshjes.

Ndër të tjera ai ka theksuar se delegacionet përfaqësuese të Kosovës dhe Serbisë, kanë nënshkruar marrëveshje bashkëpunimi për normalizimin e raporteve ekonomike.

Ndërsa pyetjes nëse marrëveshjet e njëjta janë nënshkruar nga të dyja palët, ish-ambasadori amerikan në Gjermani theksoi se 99.9 për qind janë të njëjtë, përveç pikës së fundit.

Serbia do të zhvendos ambasadën e saj deri në qershor të vitit të ardhshëm (në Jerusalem) – është pjesë e marrëveshjes, e sa i përket Kosovës, është gjithçka njëjtë deri te pika e fundit ku theksohet se do të ketë njohje reciproke me Izraelin.

Para se gjithash, nuk do të tentoja të shpjegoja çfarë mendoi presidenti Aleksandar Vuçiç kur iu drejtuar mediave serbe. Atë çfarë ka thënë në sallën për takime është se bëhet fjalë për një marrëveshje historike që do të normalizoj rajonin. Ka folur për zonën e Mini-Shengenit. Sa i përket pikës 10, është e gabuar të thuhet se ka ekzistuar pika e 10-të. Asnjë prej tyre nuk ka qenë e renditur me numra, nuk e di nga doli kjo”, ka thënë Grenell.

 

o.j/dita

September 5, 2020 13:55
Komento

13 Komente

 1. ADEM JADHARI September 5, 14:34

  NJE MARREVESHJE PER NOBELIN E PAQES PER TRUMPIN NE PRAG ZGJEDHJESH DHE PER KOLONIZIMIN EKONOMIK E TERRITORIAL TE KOSOVES QE SJELL EDHE ATE POLITIK

  Reply to this comment
  • eno September 6, 02:33

   Ptu. Marreveshja me e piset e firmosur ndonjehre ne dem te interesit te Kosoves dhe te shqipetare. Kjo vetem marreveshje nuk mund te quhet. Kjo eshte nje deklarate nenshtrimi kapitullimi dhe shitje e interesave dhe territorit shqipetaret Kosoves Serbise se ndyre. Donald trump ja plotesoi deshirat vajzes se tij Jovanka dhe ish bashkeshortes proserbe qe tju dhuroje ne tavoline ate qe kosovaret e fituan me gjak dhe me sakrifica. Asnje falje per vrasjet zhdukjet dhe genocidin serb te bere ndaj popullit shqipetare te Kosoves nuk u pa ne ate palo marreveshje. Serbia is arriti nepermjet lobit serb te rrembeje cfare donte kosoves kishat rruget te mos njohe kufirin etj etj poshteresira. Parlamenti I Kosoves duhet ta hedhe poshte me perbuzje kete marreveshje anti kombetare. Te shkarkohet kryeministri i paafte hoti.
   Kosova duhet te zgjohet por dhe faktori politik shqipetare per te denoncuar kete marreveshje anti shqipetare e antikosovare.
   Gjithe kjo ngutje e Donald Trump nje muaj perpara zgjedhjeve ka nje emer ai eshte i sigurte qe nuk i fiton zgjedhjet e ardheshme ne Amerike.

   Reply to this comment
 2. mirel September 5, 14:39

  Perse mareveshja me Srbine perfshin njohjen nga Israeli?
  Ca kuptimi ka qe dy pale ulen, per te bere mareveshje mbi qendrimin e nje pale te trete?
  Ca eshte kjo loje e ndyre qe e bene kosovaret me duart e tyre.
  Popull legen shqiptar. Vazhdoni beni vetvrasje. Nuk paskan te mbaruar marrezite tuaja

  Reply to this comment
  • Raz de gan September 6, 00:27

   Mirel o gabel, mèso se pastaj tè ngel. Lidhja e mardhènieve diplomatike me Izraelin èshtè e domozdoshme po aq historike pèr Kosovèn qè mè pas duhet tè vijè ajo e Vatikanit. Nèse ke dègjuar qè Tramp ka vendosur qè tè gjitha ambasadat e nivelit tè lartè shtetèrore tè zhvendosen nè Jerusalem….kèshtu qè ambasada e Kosovès do tè jetè nga tè parat qè vendoset nè atè qytet tè diskutueshèm pèr disa shtete …qè tè themi ndryshe: -Kosova barazon me Izraelin nè ‘miqsoren’ e 4 Shtatorit pèr tè mos u ndarè mè kurrè!

   Reply to this comment
 3. Jovan bregu September 5, 15:20

  Pra gjithcka qenka ne funksion te normalizimit te marredhenieve ekonomike serbi-kosove.
  Po marredheniet politike nuk do normalizohen? Keto jane te parat ne radhen normale te normalizimit.
  KU ESHTE NJOHJA E SHTETIT TE PAVARUR TE KOSOVES ??!! Perse SHBA i bie rrotull kesaj pike dhe nuk e imponon? Do ti japin gjysmen e liqenit serbeve, ky liqen eshte totalishte i kosoves. Lojera kurvash made in USA.

  Reply to this comment
 4. Lili September 5, 15:40

  Hajt hajt Grenell se tash puna jote cdo dite do jete te demantojsh kriminelin Vuciç , qe e pranove per diskutim!

  Reply to this comment
 5. geg hyseni September 5, 15:48

  Ne qofte e vertete, qe marveshja e servirur si historike ne Shtepine e Bardhe nuk eshte nenshkruar midis Kosoves dhe Serbise duke qene garant SHBA per realizimin e saj, atehere i bie qe jemi para nje mashtrimi vertet historik, i pa pare ne analet e diplomacise nderkombetare… Shqiptaret duan ntransparence dhe tu thuhet e verteta..

  Reply to this comment
 6. Dada Gonxhe Bojaxhi qe e ka ne zemer Bill Klinton September 5, 16:19

  ike per LESH QENI Adem Jashari.

  Reply to this comment
 7. Raimond vlonjati September 5, 16:24

  Nga menyra se si flet Vucic dhe arsyetimi qe ai perdor, tregon se Vucic eshte nje politikan medioker, pa klas, tip politkan province ,
  qe rezaton vetem prapambetje.

  Vucicin e oelqen vetem Rama, sepse i ka thene Sorosi, sepse
  Rama e kupton qe Vucici eshte nje rrembythje dhe me ate fytyre prej bydallai qe i ka dhene Zoti, e ka paracaktuar si debil province me te cilin tall bythen gjithe fshati ballkanik

  Mirepo i ka rastisur te jete ne krye te Serbise qe eshte shtet me amratim te shumte karshi Shqiperise, ndaj edhe kudo e presin per biseda, sepse kane frike se mos Serbia shkakton ndonje lufte kunder Shqiptareve

  Po te kishte edhe Shqiperia armet e saj moderne, atehere Vucicit nuk do ja fershellente askush

  Reply to this comment
 8. Avzi the Great September 5, 16:25

  Lojen kerkon ta diktoje ai qe (duhet te lehtesohet) duhet te leshoje diçka, dhe mqs firmosin te dyja palet atehere edhe ai e ha te mesmin. Keshtu qe kush del i fituar tregohet ne marreveshjen “e rradhes se mundshme” (pikerisht formati i Brukselit). Juve iu falenderojme per angazhimin, pasi defacto e ka njohur. Vetem nese nuk firmoset edhe me BE-ne, atehere Rusia vazhdon lojen Rusia.

  Reply to this comment
 9. PO . PO September 5, 17:50

  Per deri sa marreveshja eshte neneshkruar edhe nga presidenti aemerikan , realisht marreveshja eshte tre paleshe e jo dypaleshe . Kjo qe po z.Grenel , nuk eshte pergenjeshtrim i asaj qe thote Vucic , por eshte konfirmim i pohimeve te tij ! Me cfar logjike mediokre kerkojne te justifikohen keta burra shteti te SHBA-se ?!

  Reply to this comment
 10. Bedri September 5, 20:35

  nga sa mora vesh une kosova del me humbje dhe serbia merr te drejta te dali ne portin e durresit ekonomikisht.
  keta paskan bere 2 marreveshje 2-paleshe, serbi-shba dhe kosove-shba.

  Reply to this comment
 11. Shqiptari September 6, 10:07

  Kjo fytyr esht antishqiptari me i keq , ky do ta mari me qaf kosoven , ky duhet te jet paguar mir nga lobi serb ky grenell kurva kjo fytyr.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim