Greqi, ndërron jetë Konstantinos Mitsotakis

May 29, 2017 08:46

Greqi, ndërron jetë Konstantinos Mitsotakis

Ish-kryeministri grek, Konstantinos Mitsotakis është ndarë nga jeta mëngjesin e së hënës.

I lindur në vitin 1918 në një familje politikanësh, në Hania të Kretës, veprimtaria e tij politike kishte nisur në vitin 1946, kur u zgjodh për herë të parë deputet me Partinë e Liberalëve të Venizellosit.

Me fillimin e juntës ushtarake në prill 1967, arrestohet për disa muaj dhe pasi lirohet, largohet në Francë, për tu kthyer në vitin 1973. Më 1978 hyri në radhët e Demokracisë së Re.

Më 1984 zgjidhet lider i Partisë Konservatore, ndërsa në vitin 1990 kryeministër i Greqisë, deri në 1993, kur pasi humb zgjedhjet, jep dorëheqjen.

Konstantinos Mitsotakis u largua nga jeta politike në vitin 2004, pas 58 vitesh në Parlament.

Dy nga katër fëmijët e tij kanë ndjekur hapat e babait.

Dora Bakojanis, ish-ministre e Jashtme dhe politikane aktive e konservatorëve për vite me radhë dhe Kiriakos Mitsotakis, tashmë është lideri i Demokracisë së Re, me synimin për tu bërë kryeministër i vendit.

May 29, 2017 08:46
Komento

Ende pa komente

Ende pa komente!

Je i mirëpritur. Bëhu i pari që komenton këtë artikull. Kujdes etikën.

Komento
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*