Greqi/ Zjarr në një fabrikë, humb jetën shqiptari

March 27, 2018 09:15

Greqi/ Zjarr në një fabrikë, humb jetën shqiptari

Një shtetas shqiptar 45 vjeç ka gjetur vdekjen dhe dy të tjerë janë plagosur lehtë, prej një zjarri që shpërtheu pasditen e së hënës në një fabrikë në zonën industriale në Volos të Greqisë.

Sipas burimeve lokale, 45-vjeçari, emri te cilit nuk bëhet ende publik, po kryente saldime me oksigjen, së bashku me dy punonjës të tjerë, edhe ata shtetas shqiptarë, në zonën e frigoriferëve në një fabrikë ushqimore në Volos, në kohën që në rrethana ende të paqarta, ka shpërthyer zjarri.

Në tentativën për t’u larguar, viktima u mbyt nga gazrat dhe tymi dhe u gjet prej zjarrfikësve në shkallët dalëse të frontit të punës, vetëm dy metra larg daljes së ambientit.

Dy punonjësit e tjerë u dërguan në spital pasi edhe ata kishin simptoma asfiksie, por pasi morën ndihmën e parë, u larguan për në banesat e tyre.

Në zonë mbërritën 10 zjarrfikëse, si dhe forca të policisë e ambulanca, por ishte e pa mundur të shpëtohej viktima.

Mbas 3 orësh përpjekje, zjarrfikësit munden të vënë flakët nën kontroll.
45-vjeçari është babai i 3 fëmijëve të mitur dhe banonte në qytezën Aliqes në Volos. Trupi i tij u dërgua në morg, ndërsa pritet ekzaminimi prej mjekut ligjor për të konfirmuar shkaqet e vdekjes.

Fabrika e ushqimeve në të cilën ndodhi aksidenti i së hënës ishte e mbyllur prej disa vitesh dhe askush nuk e di se çfarë punimesh po kryheshin në të, pasi sipas policisë, askush prej punëdhënësve të tre shqiptareve nuk u gjet në vendin që shpërtheu zjarri nga frika e ndonjë arrestimi për shkelje të kushte të sigurisë në punë.

Policia tha se po heton lidhur me ngjarjen, ndërsa dëshmia e dy shqiptarëve të tjerë, pritet të hedhë dritë mbi atë që ndodhi.

l.h/ dita

 

March 27, 2018 09:15
Komento

Ende pa komente

Ende pa komente!

Je i mirëpritur. Bëhu i pari që komenton këtë artikull. Kujdes etikën.

Komento
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim