Zv.Ministri grek: Turp! (dhe e ka me Shqipërinë)

March 14, 2016 14:48

Zv.Ministri grek: Turp! (dhe e ka me Shqipërinë)

Autoritetet greke, megjithëse në mënyrë jo të drejtpërdrejtë akuzojnë Tiranën për ksenofobi përballë krizës së emigrantëve.

Në një intervistë për gazetën prestigjoze “Financial Times”, zv/ministri grek i Mbrojtjes  Dimitris Vitsas hoqi një paralele me 25 vite më parë, kur në Greqi vërshuan mijëra emigrantë ekonomikë nga vendet e rajonit.

Dimitris Vitsas, zv/ministët grek i mbrojtjes:

Disa vende kanë qeveri të cilat udhëhiqen nga ksenofobia. Mes tyre janë disa që dërguan dhjetëra mijëra emigrantë ekonomik në Greqi, 25 vite me parë. Por tani, po të njëjtat vende nuk duan të pranojnë refugjatët sirianë që vijnë nga Greqia. Në pikëpamjen time, është turp”.

Duke ndaluar tek situata e vështirë në kampin e Idhomenit, në anën greke të kufirit me Maqedoninë, ku ndodhen rreth 12 mijë emigrantë , Vitsas tha se:

“Duhet ti bindim ata, se hapja e rrugës së Ballkanit nuk do të ndodhë, duke shpresuar që kampi të boshatiset në fund të javës”.

Janë rreth 12 mijë emigrantë të dëshpëruar në Idhomeni,të cilët, pavarësisht mungesës së ushqimeve dhe ujit të pijshëm, zotohen se do të qëndrojnë aty deri më 18 Mars, kur do të përfundojë samiti dyditor i Bashkimit Europian, duke shpresuar në hapjen e të ashtuquajtutës “rruga e Ballkanit”.

Rreth 47 mijë emigrantë, burra, gra dhe fëmijë ndodhen aktualisht në Greqi.

Zv/Ministri grek i Mbrojtjes, Dimitris Vitsas tha se zhvendosja e emigrantëve në vendet e Bashkimit Europian, mund të zgjasë deri në dy vjet, nëse bëhet realitet plani për shpërndarjen e mbi 100 mijë emigrantëve.

March 14, 2016 14:48
Komento

14 Komente

 1. idjoti Ben Butka March 14, 15:08

  PO KY ZV MINISTER QUHET ZV MINISTER SHTETI NE NJE VEND ME SHTET TEK NE KA MINISTRA E ZV MINISTRA SHURRE SE NUK KEMI SHTET!
  Emigrantet e muxhahedinet te streohen ne breg det ne vilat e krrimit e korrupsionit politik nga Velipoje ne Gjirizi i Llesit ne Vil Bashtove e deri ne KSAMIL.Ne ‘sherbim’ te tyre te vihen Topalleshat,Monikat e tere Dadot,Dafet,Dodat ermelindat e Mjlindat apo Gjoshat e ‘integrimit’ ne SHISHTUFINE—Perndruyshe tere keto vila te krimit e korrupsionit do zihen me zor si ne kohen e Haxhi Qamilit!

  Reply to this comment
  • feniks March 14, 17:23

   Cfare faji i ka Shqiperia ketik KARAFILLAKU,qe e ben me TURP?
   Po ky pse i pranoi keta refugjate ne Greqi??
   Pse nuk i kerkon llogari Bullgarise,Maqedonise ,Turqise qe tallen menderen me keta refugjate??
   Dhe ne fund:
   Kush detyroi keta refugjate te iknin nga shteti i tyre?
   Kuptohet:I detyroi lufta 3-4 vjecare qe po zhvillohet ne Siri me pelqimin e SHBA-se,Rusise,Britanise se Madhe,Frances etj!
   Pra keto vende qe krijuan kete gjendje ne SIRI,t’i perballojne vete PASOJAT e saj:TE MARRIN TE GJITHE 10 MILION SIRIANET!
   Shqipereia eshte nje shtet qe ikin vete shqiptaret refugjate me mijra e jo te pranojme te tjere ne Shqiperi!

   Reply to this comment
 2. anticensurë 25642654 March 14, 15:23

  o turkofagosi i gërkut!!
  kur flet ti për ksenofobi!?
  është për të shkulur qimet e kokës!!
  deri dje çfar nuk thoshit për klandestinët që niseshin nga shqipëria sot të kundërtën!!hapi rrugët e tua europiane!!askush stë ndalon!!bët namin që shqipëria të siguronte kufijt dhe sot kërkoni ti hapim!
  shkoni mor politikanë të qelbur!!

  Reply to this comment
 3. Turi March 14, 15:29

  Greqia ka marre miliarda dollare nga BE-ja dhe ne kemi marre gishtin. Greqia i percolli me shume se 1 milion refugjate per ne Europe. Greqise tani i ka mbetur dopio gjashta ne dore dhe kerkon tia ngece Shqiperise. Mjaft me me kuajt e Trojes. Nuk i ha lale Gjoni kto geshtenja te papjekme. Qeveria asnje pas hapa. Jo emigrante. Ose kerkojini Europes miliarda sic po e ben Turqia. Vetem kur te depozitohen 1 miliarde dollare ne banke atehere mund te ndihmoni. Asnje hap pa parate ne banke, perndryshe ju ngecen ne dore. Shqiperia vazhdon te jete nje vend emigrantesh vete dhe nuk ka potencial ekonomik qe te akomodoje emigrante.

  Reply to this comment
 4. Albatros March 14, 15:30

  Filluan shantazhet greket. Kur flasin dhe keta per ksenofobi te vjen shume keq. Shqiperia s’ka patur asnje rast qe s’ka thene qe s’do i marrim pergatitjet me kapanonet e ushtrise tregojne me se mire. Problemi eshte se perkundrejt grekve qe marrin keste 80 bilionshe falas nga BE-ja, Shqiperia e ka gjithe e gjithe ekonomin 4 bilion ( ketu perfshire dhe ndonje cikerrime te dhene nga BE-ja). Ndaj te filloj te ndaj ato 320 bilion Euro qe krefi nga Europa qeta politiqenet grek e pastaj ri-flasim prape per turpera.

  Reply to this comment
 5. kokpalari 21 janarit March 14, 15:47

  per mua ka te drejte

  Reply to this comment
 6. BLACK SWAN March 14, 15:48

  si kujton ndonje ketij barbonit qe kufijte i mbrojten me napalm ??
  yyyyt plehre !!!!

  Shqiperia duhet ti hape kufijte !
  Europa te zgjidhi vete pazaret e saja ,por ne duhet ti hapim kufijte .

  Reply to this comment
 7. Alex"White" March 14, 17:03

  Greku ka te drejte per Greqine se per ate mendon. Kerkon ti shtyje refugjatet ne Shqiperi. Se refugjatet sot ose i pranon ose i refuzon, dy rruge ka. Shqiperia e qeveria e Rames ka perkrahjen popullore te plote per te mos pranuar kembe refugjati se do mbesin ketu e do kemi problemin me te math deri sot. Mos pranojme – kjo eshte e vetmja zgjidhje. Le te pellase greku e Europa bashke po deshi.

  Reply to this comment
 8. Tafil March 14, 17:12

  Nuk zgjidhen keto pune me sentimentalizem.

  Greqia eshte anetare e BE, Shqiperia nuk eshte. Greqia mund t’u beje presion vendeve te tjera ne BE, Shqiperia nuk ka c’presion t’u beje.

  Shqiperia nuk ka ndonje detyrim ndaj BE, sa kohe qe BE nuk e ka pranuar. Kane thene se nuk i permbush standardet per te qene anetare – mire. Po standardet per te pritur nje lukuni me refugjate i permbushka?

  Ka edhe me: keta refugjate nuk eshte se duan te rrine ne Shqiperi. Vetem sa duan te kalojne qe ketej, per te shkuar ne Gjermani dhe ne vendet skandinave dhe ne Britanine e Madhe.

  Le te mobilizohen te paret, per krizen e refugjateve, vendet qe e shkaktuan: ShBA, Britania e Madhe, Franca. Shqiperia nuk i ka mundesite ekonomike dhe administrative per te strehuar mijera e mijera refugjate.

  Asnje hapje kufijsh, pa u futur Shqiperia ne BE!

  Reply to this comment
 9. Hanibali te porta March 14, 17:35

  Sot BE ofron vetem nje gje : Hapje portash per klandestine. Politikisht kjo eshte nje zhytje e perbashket pan-Europiane ne kaos. Realisht eshte nje katrahure si ajo qe shohim pernate ne TV neper vendet e tjera. BE po shembet dhe mencuria del e marrezia hyn aty ku ka shembje.

  Reply to this comment
 10. E po kjo pune! March 14, 18:00

  o qyp, shqiptaret shkuan ne tokat shqiptare qe na i ka grabitur Greqia. Gjysma e Greqise eshte Shqiperi o hale dhe ata shkuan ne tokat e te pareve. Ne ksenofobe ndersa ju halete qe detyroni njerezit te nderrojne emrat dhe nuk njihni kombesite e tjera jeni modern!!!! Nuk ishit per BE ju por perkeledhi Anglia ndaj tani mos hani mut por silluni si BE dhe mbajini sirianet dhe po patet bythe cojini pas ne Turqi.

  Reply to this comment
 11. Ilo March 14, 19:38

  Ha s’na han mu… mor grek me gjithe refugjatet qe ke

  Reply to this comment
 12. ble-ta March 14, 22:19

  Per shqiptaret qe shkuan emigrante ne Greqi korofillaket kane marre nje para aq te madhe sa ju delte edhe te thyenin pjatat neper buzuqe. Nderkohe qe shqipatert u shfrytezuan se skllever dhe ne shume raste as djersen e tyre nuk merrnin se ishin “pa dokument”Po ashtu edhe tani mbasi morren parate bejne sikur na prekin ne seder. race e qelbur dhe dredharake. Shqiperia qe nuk i ka standartet per BE, nuk ka si ti kete edhe per te hapur kufijte. Vendet qe shkaktuan katrahuren te marrin vete pergjegjesite.

  Reply to this comment
 13. turku March 15, 00:55

  O GRECKO PIRTH TE SHFRYESH…..

  GJITHE JETEN GREKET KANE QENE NE LUFTE ME TE GJITHE FQINJET E TYRE.

  TURPIN TA MBAJNE PER VETE. SE ME TE ZINJE SE JAN NUK KANE KU TE VENE KETA RAC LEGENE.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*