Media austriake: Greqia mund të bllokojë Shqipërinë në BE

June 1, 2015 10:08

Media austriake: Greqia mund të bllokojë Shqipërinë në BE

Përplasjet e fundit mes Shqipërisë dhe Greqisë janë pasqyruar edhe në media të ndryshme europiane.

E përditshmja austriake derStandard, shkruan se tashmë për Shqipërinë nuk janë më problem marrëdhëniet me Serbinë, por me Greqinë.

Sipas saj, nëse një ditë hapen negociatat për anëtarësimin e Shqipërisë në BE, Greqia mund t’i bllokojë.

“Serbia nuk është më problem për Shqipërinë.

Nga perspektiva e Tiranës, tani duhet të shqetësohen më shumë për Greqinë”, thekson gazeta.

Sipas saj, gjithë përplasja bëhet për çështjen e naftës në Jon, në territorin që i kaloi Greqisë pas një marrëveshje Berisha-Karamanlis në prill 2009 e rrëzuar nga Gjykata Kushtetuese e RSH.

June 1, 2015 10:08
Komento

27 Komente

 1. tomorri June 1, 09:36

  Per sa llomotit ajo gazeta ma merr mendja se Edi Rames nuk ja ndjen fare,thebi i qellimit te tije eshte te beje shtet,te rrise ekonomine ,te rrise mirqenjen etj ,europa aty eshte po te arrishe keto te therret vete nuk ak nevoje as per greqi as per tjeter shtet kjo duhet kuptuare mire,greqise duhet ti tregohet vendi qe i takon.

  Reply to this comment
  • santana June 1, 11:16

   Megallomanija shqiptare :Jemi qendra e botes!…Shtet nuk behesh me frymen e shenjte se se pari nuk prodhon asgje, je i varur nga gaveta e huaj, se dyti fqinjet nuk i ke per dy dit aty rrotull…plus historine kombetare e ke komplet te fallsifikuar e me popullata pa homogjenitet …Te kritikosh apo te mburresh sot nje politikan te Ballkanit eshte komplet naivitet kur dihet qe jane te telekomanduar ne distance.

   Reply to this comment
 2. miroo June 1, 09:42

  mosu merzit edi …..deri atehere ka dale greqia nga B.E

  Reply to this comment
 3. pro dhe kunder June 1, 09:59

  ..dy komentet e para jane te sakta.

  Reply to this comment
 4. E po kjo pune,.. June 1, 10:00

  po shkoj maja maja, atehere Greqia do dale e humbur se rrezikoje si interesat ekonomike ne Shqiperi (banka etj) por dhe ballafaqohet me gjeopolitiken amerikane dhe gjermane ne rajon dhe para tyre greqia rri sus.

  Reply to this comment
 5. "BALASHI" June 1, 10:24

  Jam krenar per Kryeministrin kur tha: “Per çeshtjen kombetare nuk pyes asnje kryeqytet te botes!”. Greku edhe pa çeshtjen Çame e veprimet e perbindshme te Zerves, na ka mjaft borxhe. Ka mjaft teritore tonat deri ne Arte e Preveze. Po Greket te hedhin poshtersite e tyre persiper. Jane si puna e Saliut qe thuaj se ke bere veprime te tmerrshme ai prap ne te tijen. Gjykon grimcat tek te tjeret.
  Tomorri mw lart e ka qare komentin ne pak fjale. Bravo!

  Reply to this comment
 6. salem June 1, 10:36

  Deri atehere , kushe di c’lule do celin – ose Cami Cipras do thyeje qafen,ose do kujtohet qe eshte arvanitas.

  Reply to this comment
 7. mergimtarifv June 1, 10:45

  Iku vapa me gushtin dhe Greqia e lajkave e dredhive dinake , bota ka halle te tjera dhe jo ngene e mashtruesve antike , ligjin ne BE e ben paraja e dames se hekurt gjermane , Greqise dhe kjo gerricje i duhet sepse me te gjithe fqinjet e ka grur si me Turqine , Bullgarine , Fyromin , Italine e tani me Shqiperine ne ngritje politiko-ekonomike e gjeostrategjike , DajSami do beje te pa munduren qe evgjitet e Greqise te mos bien ne preherin e muzhikeve por me kushtin qe te mos e kruajne bythen me Albanine se eshte sinor amerikano-gjerman , e thene shqip Shqiperia te shikoje punen e hallet e saj pa çare koken se i dine aleatet ca gjera te tjera me Ciperat e kriperat e Moskes ,

  Reply to this comment
 8. lato June 1, 11:14

  O sa mire,qe nuk do te hyjme ne Evrope!Vetem torollaket i hane enderrat mke Evrope.Ruaj te shenjte kufijte detare te Republikes se Shqiperise,ate bej,se Greqia dhe Sali Berisha nuk e kane te larget fundin!

  Reply to this comment
 9. rudi June 1, 11:31

  sa me shum te perkedhelish femijen aq mi keq behet nese evropa e perkedhel akoma greqine belane e saj do thelloje .A shikoni ne kanalet televizive pse ankohen grekrit!PARA DY DIT DISA PENSIONISTA GREKE QAHESHIN QE PENSIONI I TYRE NGA 1400EURO JU ZBRITI NE 1200 NE MUAJ NDERKOH QE NJE PUNTOR QE ROBETOHE MER 900EVRO GJITHASHTU SHUM VENDE EVROPJANE ANTARE QE NUK KANE GATI FARE BORXHE E KANE PENSIONIN 300 EVRO DHE TJETRA E BLLOKOI MAQEDONINE EVROPA HESHTI NUK NJEH U KOSOVEN EVROPA HESHT HYRI ME MASHTRIME NE EVROP E U TOLERUA KA NJE MAL ME BORXHE SHET PORDHE KERCENON GJERMANET TURQIT SHQIPETARET MAQEDONSIT EVRA BUZEQESH KESHTU QE KJO GAZETE E KA MIRE GREQIA PERKEDHELET NGA EVROPJANET

  Reply to this comment
 10. "Horri i Bulevardit" June 1, 11:34

  Greqia mund te bllokoje, por bllokimi qe do ti vi me pas Greqise, sidomos ne kete katastrofe qe po kalon, do te jete fatale per Greqine.
  Kujtoj se para disa viteve ne Tema, kam deklaruar se do te vi koha, qe greket te rikthehen si refugjate ne Shqiperi, qe camet ortodokse qe tregohen sot me greke se greket, te deklarojne se jane shqiptare.
  Gjermania qe nuk fal, do ti fuse dy kembet ne nje kepuce Ciprasit dhe legeneve te tjere greke, ashtu sic nuk po e toleron Serbine, duke ja kujtuar shpesh, se pa njohur Kosoven si shtet, ska integrim ne BE.
  Faktori tjezer turk, qe i rri si comange Greqise, eshte gjithashtu nje deshtim i Greqise si shtet.
  USA, gjithashtu ka tjeter qasje ne kete mijvjecar ne Ballkan, ku Greqia si mike e Rusise, do te vuaje pasojat.
  Kur te vendose Gjermani, Anglezi dhe Franca, qe Shqiperia duhet te hyje ne BE, Greqise i mbeten vetem pordhet, se ska cfare ben.

  Reply to this comment
 11. GURI I KAMJES June 1, 11:50

  Nuk dime ndonje shtet qe te kete hyre ne Europe mbasi t’i kete dorezuar teritor nje shteti tjeter. Ne se ndodh keshtu kjo eshte kulmi i poshtersise, servilizmit e kolonializmit. Ka shume analiste qe perhapin frymen e nenshtrimit e te kapitullimit. Vetem pak dite para nje analist me syze gjate bisedes ne NWS24 perseriste pa pushim “Me Greqine duhet te bejme kujdes”, duke nenkuptuar me kete bllokimin qe mund te na beje e si shembull sillte Maqedonine. Duke u nisur nga qendrimi i shtetit maqedon nga shume shtete ai çmohet si dinjitoz. Nje tjeter me mbiemer Nesho rrefente biseden me nje zyrtar grek si cili i paskesh thene se Greqia nuk mund te duroje qe Turqia e Shqiperia ta shtypin Greqine si sanduiç. Nese kjo eshte e mundur atehere kjo mund te ndodhe midis Turqise e Bullgarise, por kjo nuk eshte e mundur per shkak te marreveshjeve strategjike qe ka Turqia me Greqine e Bullgarine, ndersa me ne nje marreveshje te tille Turqia ende nuk e ka lidhur. Pra te gjithe analistet, sidomos atyre qe s’u vjen mire per qendrimin e Edi Rames e kane gabim. Do jete e pafaleshme nese qeveria jone i nenshtrohet presionit grek. Gazeta qe fitojne para me shkrime te porositura ne Europe e ne Bote ka sa te duash.

  Reply to this comment
  • Taulant June 1, 12:15

   Ne se e kam kuptuar drejt, analisti me syze tha qe te kemi kujdes, sepse greket jane shume hileqare e te ligj deri ne infinit.

   Reply to this comment
 12. TROJA June 1, 12:24

  Ne prandaj e beme kete loje qe te vere veton Greqia.Akoma nuk e keni kuptuar se loja e Saliut dhe e Edvinit eshte te mos pranohemi ne BE? Si do vjedhin popullin qe i kane mbetur vetem kocat ne trup? Si do e justifikojne mjerimin ne kete vend te bukur,te pasur,trim e trap?

  Reply to this comment
 13. Arben June 1, 12:35

  GREQIA EDHE NJA 5 VITE DHE DO KERKOJE VETE, TE INTEGROHET NE SHQIPERI.

  HA HA HA HAHA

  Reply to this comment
 14. Mark uk June 1, 14:05

  Mundet ta bej edhe kete se as kush nuk e quan te mire qe EDI RAMA i thot presidentit turk vella.Rama e ka bere qellimshem per tu lidhur me vendet Arabe.

  Reply to this comment
 15. zekthi June 1, 14:37

  Bllokimi nuk eshte problem i Greqise , as i shteteve te tjera, Bllokimin e bejne vet qeverite shqiptare ( edhe kjo qeveri ) , Nuk duan te shkojne ne Evrope por duan te livadhisin me vjedhje e korrupsion jasht Evropes.. Mos i bini ne qafe Greqise se mban shqiptaret dhe shqiperine me buke. Mosni, se ju ze buka syte .

  Reply to this comment
  • "Horri i Bulevardit" June 1, 15:04

   Kush i ka mbajtur shqiptaret me buke o trongull, Greqia i ka shfrytezuar shqiptaret me shume se sklleverit, ne shume raste shqiptaret sdinin cfare te benin dhe beheshin vrases, se grekoqiret si jepnin leket, mbasi ja mbanin parate disa muaj, duke i mashtruar, se do ti jap kur te kthehesh, lajmeronin policine dhe i kapnin te shkretet shqiptare, duke i sjelle ne Shqiperi te gjymtuar dhe pa para.
   Krimet qe ka bere greku ne kurriz te shqiptareve, vetem grekofilet nuk i shohin.
   Ishalla greket ngordhin per nji cop buke dhe te behen edhe njehere argate te shqiptarit, si ne kohen e Aliut te Janines.

   Reply to this comment
  • beni June 1, 15:09

   Jam i te njejtit mendim si ju!
   Problematika e fundit kur toleranca ndaj minoritetit ju dha fund per nje post z,kryetar i parlamentit i nderuar me nje te nje partie radikaliste ekstreme te idrizit,qe nuk ka per qellim dialogun,kompromisin per ceshtjen e kolaboratorve came per reabilitim te ceshtjes si gjith europa por per acarim te ceshtjes e interesa jo europianiste por asaj orjentale te eksstremit e jo integrimit te amerikanizimit e jo europianizimit?

   Reply to this comment
   • mergimtarifv June 1, 21:31

    Benis neozervist , mire çamet ne bark te nenes pa lindur ishin kolaboracionist si Ralis me gjermanet , po 3OOOOO çifutet greke te Selanikut e gjithe Rumelise qe ju ja dhate dhurate Hitlerit per furrat me gaz te Aushvicit e Mathauzenit dhe keta ishin kolabaracioniste ? hesht mor vemje greke se do te vije dita dhe ty e soit tend gjakprishur , mos provoko shqiptaret se nuk keni me asnje fitim perveç humbje ,,,,,,,,,

    Reply to this comment
 16. SS June 1, 15:11

  Po pse o derbardh o qirjos Zekthi !!! Gjitoneve me brek zgjidhur duhet tju rime nga hera ta bejne sa here duan dhe si te duan Jeni shqiptare !! Por cfar dreqin jeni a ju ka mbetur ndonje cike personalitet prej shqiptari qe shquhej per krenari Kurre nuk e ka ulur veten shqiptari historikisht qe ka pasur pjes te pa ndar fukarallekun Ndersa tani jemi paisur me pashaporta biometrike neper semaforet e europes korrupsionit kriminalitetit duke shitur gjene me te shtrenjte atdhetarizmin qe dikur krenoheshim me te

  Reply to this comment
 17. Gezim June 1, 16:20

  Po ne se BE ka keto standarte as qe na i ndjen fare.
  Po pse cfar kekron BE qe te falim trojet dhe pasurine tone kombetare ??!!!!
  Ne duhet te bejme shtet dhe te rrisim mireqenien e shqiptareve kjo ka rendesi ndersa po vazhdoj keshtu BE ka rrezik qe te mos duam ne te futemi ne BE.
  Greqise i kane ngordhur “kuajte”…qe kishte ketu me enen e tecileve e ka zhvatur ekonomine shqipter per 25 vjet rresht .
  Boll u luajt me “gogolin” e emigranteve tane atje …nuk ka kuptim.
  Ata po mbajne ekonomine greke dhe jo e kunderta dhe po deshen le ta bejne edhe kete levizje…se po tu pergjigjemi edhe ne me nxjerjen jashte te bizneseve greke ketu prape ata dalin te humbur.
  Po deshet i beni llogarite se sa fitojne ketu bizneset greke me monopolet e krijuara ne 25 vjet.

  Reply to this comment
 18. Petrika June 1, 17:37

  Mos u merzit o greku Santana,se greqise nuk do ti falim asnje pellembe territor.Greqia ka probleme me te gjitha shtetet me te cilat kufizohet.Greqise po ti japesh gishtin te merr krahun edhe koken,Ajo do kerkoje territor deri ne qafkrrabe,deri atje ku ka vendosur nje kryq.Ate kryq e ka vendosur atje me qellime te mbrapshta,pasi der atje e konsideron vorioepir dhe vorioepirin e quan grek,megjithese vorioepiri eshte shqiptar dhe jo grek.Ata e quajne normale fallsifikimin e historise.Pirua i epirit ka folur shqip.Skenderbeu e dinte nje gje te tille,qe ishte pasardhes i Piros,prandaj mbante ne gisht unazen e Piros,te cilen e perdorte si vule sekrete.

  Reply to this comment
 19. LABI June 1, 18:42

  EDI RAMA DHE SHQIPTARET NUK MUND TE SHESIN SHQIPARINE PER TU ANTARESUAR NE EUROGROPE. GREKU DETIN NUK E MER DOT. AS TE MOS ENDEROJE KOT. BASHA NE BURG SI TRADHETARE. CFARE PRETE ME PROKURORIA? PSE NUK E ARESTOJNE?

  EUROPA PO NA BEN PRESION, SA TE LESHOJME DETIN. ME NAFTEN QE ESHTE ATJE, NGA NJARA ANE GREQIA DO LAJE BORXHET QE I KA VJEDHUR BE-se, NGA ANA TJETER GJERMANIA FUT NE XHEP PARET QE I KA DHENE GREQISE, NE KURIZ TE SHQIPARISE E TE POPULLIT SHQIPTARE. KJO ESHTE ARSYEJA QE ZONJA E HEKURT THOTE, SE NUK E HEQIM GREQINE NGA EUROPA. KJO ESHTE ARSYEJA E PRESIONIT TE EMBEL QE I BENE SHQIPERISE…
  DHE TANI NA DEL VETUA E GREQISE, PER ANTARESIMIN E SHQIPARISE NE BE.

  NUK E DUAM EUROPEN, SANTAZHET E SKLLAVERIMIN QE AJO NA BEN….
  DUAM SHQIPARINE, LIRINE, BARAZINE E DEMOKRACINE E VERTETE…..
  EUROPA SI GJITHMONE E PABESE NDAJ SHQIPARISE E SHQIPTAREVE….
  EUROPA KURVE KUNDER TROJEVE TONA.(Shqiperia 96.000km2, sot veten 28.000km2)
  GJERMANIA ESHTE TUTORJA E KONOMIKE E EUROPAS ME PARATE E BOTES……

  Reply to this comment
 20. er June 1, 20:53

  .Kriza artificiale greke e qellimte per te krijuar destabilizim per tere europen.Dalja e greqise nga eurozona rimekebje per eurozonen,por edhe per ballkanin.Zvarritja e greqis pengese dhe tejzgjatje ne dem te kandidateve ne pritje.greqia trashegon karakterin e saje antik negativ,pabesin,vjedhjen,tradhetine.Nje i tille eshte edhe Berisha icili ne vende qe te kerkonte çamerine ,ai ne te kundert dha detin.

  Reply to this comment
 21. brezaret June 1, 21:23

  Greqine e pyesin per hyrjen e Shqiperise ne BE aq sa pyesin Shqiperine per te futur Maqedonin ne NATO Ju rrofte vetua qe te dyjave. Vendimet i merr UAS, Gjermania dhe Franca.PIKE.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim