Pakti Detar, Greqia pranon: Në 2009 “metodologji pjesërisht e gabuar”

February 10, 2018 09:53

Pakti Detar, Greqia pranon: Në 2009 “metodologji pjesërisht e gabuar”

Pas 9 viteve debat dhe ndërkohë që ish-kryeministri Berisha vazhdon të mbrojë marrëveshjen e vitit 2009, vetë Greqia ka pranuar se për Paktin Detar të asaj kohe është përdorur “pjesërisht metodologji e gabuar”, sidomos përsa i përket llogaritjes së distancave nga gjiret detare.

Ka qenë ky konkluzion që i ka sjellë palët pranë një gjuhe të përbashkët duke sjellë edhe akordin e ri të kohëve të fundit.

Lajmi është dhënë nga një media e specializuar për problemet energjitike dhe më pas është marrë si referim edhe nga prestigjiozia “Huffingtonpost” në versionin grek.

“Burime shumë të sigurta raportojnë se Greqia e Shqipëria kanë arritur një marrëveshje përfundimtare për të përcaktuar Zonat ekskluzive ekonomike midis njëra-tjetrës. Këto burime raportojnë se në këtë marrëveshje pala greke pranon se deri më sot ndarja e kufirit detar për Zonat ekskluzive ekonomike është bërë, pjesërisht, me metodologji të gabuar, mendim që deri më tani e ka mbështetur pala shqiptare gjatë këtyre bisedimeve.  Domethënë që pranohet se gjiret detare duhet të llogariten si “të mbyllyra”, në mënyrë që nga kjo vijë të llogaritet marrëveshja sipas parashikimeve të Paktit Detar. Njëkohësisht pala shqiptare bie dakord përfundimisht që nuk ka asnjë pretendim për ishujt e vegjël Othon e Ereikoussas, çka ka shumë rëndësi në lidhje me marrëdhëniet greko-turke sa i përket përplasjes që kanë për ishullin Kastelorizo”, shkruan media helene, sipas gazetës Shqiptarja.Com

o.j./dita

February 10, 2018 09:53
Komento

16 Komente

 1. Eduarti February 10, 11:38

  Boll se po beheni qesharake. Greqia paska thene se Pakti detar i bere me Berishan paska qene gabim, kur ketu u shqyet duke thene se Berisha “i fali det Greqise’! Tani del se vete Greqia nuk paska qene dakort me “faljen e detit” nga Saliu dhe qenka dakort me “konseguentet” Rama e Bushati qe gjoja nuk falin as Cm e detit Greqise?
  Or po thoni se Berisha e beri paktin me Nea Demokratia kurse Rama e ben me Tschipras. Ky eshte i vetmi ndryshim, pr pakti eshte po ai.
  Rama eshte gjysma e bajges Berisha, asgje me pak.

  Reply to this comment
  • rami February 10, 16:07

   Lajmet nuk botohen per t’i mbushur mendjen koqeve si ty.

   Reply to this comment
  • mirel February 10, 16:24

   Sakte, pjese e paktit eshte qe te mbrohet dhe Ramuti nga pala greke, dhe te shitet si me i drejte se Berisha.
   Ramut tradhetari e ka bere paktin me kohe, vetem se i doli boja nga gazetat greke.
   Kam vite qe them qe e ka shitur detin ky plere.
   Dhe e ka shitur.
   Interesant eshte fakti qe Nishani sot nxjerr nje problem tjeter. Sipas tij Pakti nuk mund te nenshkruhet pa miratimin e Presidentit. Nderkohe Meta thote qe nuk ka patur asnje lloj paraqitjeje per miratim dhe nenshkrim.
   Hajde merre vesh kete pune cfare ndyresish ka gatuar Ramuti.
   Nga ana tjeter genjen si kurve e lige kur thote se ende po bisedohet nga profesionistet se si do ndahet kufiri.
   Dhe po te mendosh qe kurre nuk u dha sqarim ishin 12 milje apo me pak, apo nuk duhet te diskutoheshin 12 milje fare, sic deklaroi Moisiu sepse shtetet jane perbri.
   Kjo te con ne perfundimin se Ramuti jo vetem qe nuk ka bere ndonje mareveshje me te mire se Berisha, sic po mundohet te na e shesin “miqte” greke, por do kete dhene ujera qe nuk duhet te diskutoheshin fare per tiu dhene grekerve,
   Pikerisht ujerat mbi shelfin naftembajtes, qe duhet te jene larg zones bregdetare.
   Ramuti ka bere tradhetine me te ndyre nga Berisha dyfish per dy arsye, e Para sepse ka bere te njejten shitje si Berisha.
   Dhe e dyta, tradhetoi besimin e popullit qe e zgjodhi pikerisht per kete pune. Per te mos lejuar tjetersimin e territorit shqiptar. Dhe Ramuti beri pikerisht kete.
   Vdekja vetem e ndan nga ky akt tradhetari Zogist

   Reply to this comment
  • keshtu ndodh February 10, 21:54

   Eduarti! Di te lexosh ti? Po te kuptosh ate qe lexon. Ee, kur s’merr vesh mos shqeteso ata qe kane pune. Greqia pranon se llogaritjet jane bere gabim sot dhe jo dje kur e firmosi se i pelqeu. Qysh te ja bejme Saliut qe akoma thote se llogaritjet jane bere mire. E kupton?! Pastaj nje zgjidhje do ta marre ajo pune ashtu si ben gjithe bota. Puna eshte qe te zgjidhet sa me drejte.

   Reply to this comment
 2. Artemisa February 10, 12:03

  Po per Greqine pakti me Berishen ishte i gabuar sepse Greqia nuk fitonte gje, kurse tani eshte Pakt i Mire dhe kuptohet se perse.
  A j’a merr mendja dikujt se Greqia gezohet kot.

  Reply to this comment
 3. info analitike February 10, 12:48

  Shoke te Dites, nuk po dini me c’shkruani ne kete furi per te mbrojtur me cdo kusht maskarallekun e rilindjoteve. A e kuptoni qe ju nuk jeni aspak me te mire se Fahriu?! Me mire atashohuni si pjese e ERTV dhe jeni ne rregull. Greqia ka gati investimet ne bllokun 1 dhe 2 dhe nuk po negocion por po i ve rilindjotet perpara nje fakti te kryer ne presionin e vetos per ne BE. Te thyhesh nga nje shantazh i tille sic beri cuni i Sules dmth. qe te jesh qumeshtor ne diplomaci ose ta kesh mendjen moteleve si Bushati. Greqia eshte per vete me nje kembe jashte Europes e jo me te kete fuqine te beje kesisoj shantazhesh. Ua perseris, merrni shembull nga Vucic se si po punon ne rruge diplomatike per kauzen serbe dhe per rimekembjen e Serbise. Nderkohe qe qy karagjozi kriepsikopat krekosej me atlete te bardha e me corape te kuqe Vucic merrte feten me te madhe te investimeve ndersa qy gjysmagjeli yne kthehej duarbosh por i lumtur se kishte terhequr vemendjen me ekstarvagancen e tij ne veshje. A e kuptoni tani shoke rilindjote pse qy hajvani krietar nuk di te beje shtet!

  Reply to this comment
  • L.F. February 10, 16:09

   Ore info bytha, ti paske kopsitur te gjitha akordet me Greqine dhe ne te tjeret nuk e paskeshim ditur. Nje pyetje kisha, me kriminelin SALI je konsultuar?

   Reply to this comment
   • mirel February 10, 17:33

    Problemi eshte qe b,,e infos po merr vesh me shume nga koka jote.
    Fakti eshte fakt dhe nuk mund te mohoet.
    Vetem bajgat rilindase nuk e pranojne, se jane zhytur si derrat ne lluce ne tradheti.
    Qelbesira te rradhes

    Reply to this comment
 4. Niku February 10, 12:56

  Nje pyetje te shkurter qe kursen shume gjera: Perse behen marreveshje kaq te rendesishme pa specialistet e mirefillte? Ne bisedime duhet te ishin Myslim Pasha, Ksenofon Krisafi dhe ai qe ka kryesuar marreveshjen me Italine(qe emri nuk me kujtohet). Cilido qeveritar duhet ta kuptoje se marreveshje te fshehta, me specialiste medioker dhe te falet territori perjetsisht, nuk duhet te kaloje kaq lehte. Ata qe kane gabuar, vendin e kane ne burg. Ne kete menyre qeveritaret do te kujtohen qe te therasin personat e mesiperm.

  Reply to this comment
  • anticensurë25642654 February 10, 13:38

   para disa kohësh pamë raportet e ambasadës amerikane drejtuar dep.të shtetit!!
   atje lexuam fare qartë se ata i kishin ofruar ndihmë berishës për ndarjen e detit,ai nuk kishte pranuar dhe e pamë se si doli!në këto raporte thuhej qartë se shipëria i kishte bërë shum gabim matjet,i kishte pranuar dhe për pasojë ndarja iste bërë në dëm të saj!!
   ne kërkojmë ndihmë nga amerika për tërci e vërci,për vidjon e metës a për gjëra koti!!
   përse nuk i kërkohet të ndihmojë në këtë drejtim!!përse nuk i kërkohet ndihmë italisë,gjermanisë ose dhe ndonjë shteti “asnjëanës” si skandinavët!!ose dy shteteve në të njëjtën kohë!!
   përse bëhen veprime kaq të fshehta?????
   e vetmia arsye është se po luhet një lojë e ndyrë në kurrizin tonë!!
   unë e di fare mirë se kjo marrveshje berisha 2,e tradhëtarit rama,është më e mirë se e berishës,po aq sa jam i sigurtë që nuk është e drejtë!!ajo prap është në dëmin tonë!!nuk flitet për cingërrima,që nuk ja vlen,por për padrejtësi!!
   vetë humbamenua vizionar nuk tha asnjëherë se ishte e drejtë,por vetëm më e mirë!!
   e tha është e drejtë vetëm pasi ja kujtuan në shkrime!!pikërisht një ditë më pas!!
   ky është një mashtrues i keq!!
   ju të ditës,jeni bërë 55 e saliut,sado të përpiqeni ta mbroni këtë tardhëtar nuk keni për tia dalë!!e vetmia gjë që do të arini është vetëdamkosja me njollën e tradhëtisë!!

   Reply to this comment
 5. Kris 1 February 10, 13:04

  Qe te marresh vesh se me se merret dhe cfare rezultatesh arrin qeveria e halldupit duhet te interesohesh prane qeverise se Australise ose te komshijte.KM jone na tregon se si duhen perdorur citjanet.Miremengjez!Nje lajm i mire per shqiptaret nga beu i rilindjes

  Reply to this comment
 6. anticensurë25642654 February 10, 13:26

  “….vetë Greqia ka pranuar se Pakti Detar i asaj kohe kishte gabime.”
  “Shqipëria dhe Greqia kanë arritur në një marrëveshje të re për Paktin Detar për të përcaktuar Zonat Ekskluzive Ekonomike midis njëra-tjetrës.”
  pra dhe njëherë qënka arritur në marrveshje,e FSHEHTË!!
  përse është mbajtur e fshehtë kjo marrveshje që vjen nga “burime të sigurta”??
  nga kush mbahet e fshehtë?!
  nga opinioni grek?
  nga opinioni shqiptar??
  përse??????????
  përse ne mësojmë për fatet tona nga shtypi gërk dhe jo nga qeveria jonë,që sipas K/ministrit ose K/mashtruesit tonë është “shërbëtore e popullit”??
  përse???
  prandaj ne nuk duhet të rrimë të qetë!prandaj duhet të dalim jo vetëm para K/ministrisë por dhe të mos lëvizim prej andej deri sa të bindemi se nuk po shitemi si bagëtija e coftë!!

  Reply to this comment
 7. anticensurë25642654 February 10, 13:43

  njerëz nuk duhet të ndalemi!!nuk duhet ta quajmë tradhëtinë që po i bëhet shtetit tonë një lajm tre ditor!!
  lëvizni shqiptarë,mos shkruani gomarrllëqe me ushtrinë e pamposhtur të çamërisë ,a për trimërinë e pashoq të shqiptarit,a për fitoret në të shkuarën,lërini problemet ideollogjike e hakmarrjet e së shkuarës, por hapni gojën për tradhëtinë që po na bëhet!!
  kjo tradhëti është vetëm fillimi i tradhëtisë më të madhe të ndarjes së shqipërisë!!

  Reply to this comment
  • mirel February 10, 17:35

   Fol po kujt ja thua
   Kam vite qe them qe Ramuti eshte tradhetar si Berisha, por tere sociapistet me konsideronin si Berishist.
   Ky vend eshte i mbushur me bajga qe marrin rrogat e shteit si zagare dhe nuk ndihen.
   Nuk ke cfare ben. shtet me arixhinj si shqiptaret nuk behet.
   Ndaj na percmojne me keq nga jevgjit.

   Reply to this comment
 8. Adih February 10, 23:03

  Nje gje e shikoje ketu dhe per mua eshte negative dhe ne disfavorin shqiptar ,kur komenton greku i qete dhe indirekt lavderon kete te gjatin ,palloshin e Ripjelljes ,qe deri tani nuk ka qene transparent dhe nuk ka theritur as edhe nje specialist . Ky i gjati ja ka kaluar enverit te jatit te tij shpirteror se dulla i dinte te gjitha ,dinte te ngiste avionin e dinte se te beheshin arrat e si te pillnin lopet sa me shume qumesht dhe nga 6 vica pernjeheresh .Mos transparenca eshte gjithmone tinzare dhe negative te dashur komentues te kesaj gazete te pamvarur DITA .

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Click here to cancel reply.

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim