Greqia merr vendimin drastik për pensionet, revoltohen minoritarët në Shqipëri

February 14, 2020 19:32

Greqia merr vendimin drastik për pensionet, revoltohen minoritarët në Shqipëri

Athina zyrtare do të prezantojë një projektligj që skualifikon nga pensioni shtetëror personat që nuk kanë qenë rezident në Greqi për 40 vite. Lajmi publikohet nga gazeta ‘Kathimerini’.

Projektligji që do të prezantohet nga ministria e punës do të prekë minoritarët grekë nga Shqipëria që paguajnë sigurime shoqërore. Grekët etnikë zhvilluan edhe një protestë në qendër të Athinës duke kërkuar pensione të barabarta.

Lajmi për amendamentin u publikua pasi këngëtari dhe lideri i grupit muzikor Melisses, Christos Mastoras, që ka lindur në një fshat me minoritarë në jug të Shqipërisë, i cili doli kundër qeverisë.

Ndërkohë që kryeministri grek Kyriakos Mitsotakis e ka telefonuar këngëtarin të enjten për t’a informuar për ndryshimet në projektligj. Me këtë vendim duket shumë e largët disa që Greqia të njohë vitet e punës për emigrantët shqiptarë që kanë punuar në vendin fqinj.

l.h/ dita

 

 

February 14, 2020 19:32
Komento

6 Komente

 1. Alban Hamzai February 14, 19:59

  Eshte lajm I vjeter.Nuk jeni njohur me ndryshimet qe do ti behen ligjit ne sherbim te minoritareve greke qe ndodhen ne Greqi.

  Reply to this comment
 2. lipame poli....qirje pellazgos February 14, 21:22

  greqia e bashkimit europjan dhe natos..ka fituar “live” mbi 10 miljard dollare nga mos siguracjonet e rreth 1 miljon emigranteve atje ( duke llogaritur sezonalet dhe te padokumentuarit
  .
  ne vitet 1992-1997 greqia ka perfituar shuma te pa besueshme nga BE per te mbajtur emigrantet e Lindjes kryesisht shqiptare..
  .
  kam pershtypjen se dhe BE ka rol shume negativ ne perkedheljen qe i ben pseudo-shtetit grek

  Reply to this comment
 3. Hello February 14, 22:50

  Tani vurkararet te deklarohen mongol,,te vjen keq per disa minoritar ,ka me Te vertete shume minoritar qe e meritojne pensionin e plote dhe jane shume Te respektuar ,,bejn perjashtim keta vurkaret e pabese qe komentojne me gazetat Shqiptare ,Dita,,Tema

  Reply to this comment
 4. TIRONA February 15, 04:36

  Cdo te thone tani servilet katundare ,qe e kthyhen fytyren nga erra e dhrahmese?

  Reply to this comment
 5. Aleksander Thana February 15, 05:05

  Keta jane “greket” e Shqiperise.! Familja Mastora e Dropullit, jane evgjite te krishtere, sic ka dhe te tjere te krishtere evgjite ne Shqiperi. Te gjithe e dine se kane qene sazexhinj e gerrnetaxhinj qe jo rralle I jepte incizimet e “familjes Mastora” Radio-Tirana. E keshtu me radhe, cobene te konvertuar, shqiptare te konvertuar dhe argate te ardhur nga ishujt e Egjeut.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim