Greqia: Nëse nuk hapen negociatat për Shqipërinë, rrezikohet stabiliteti

June 25, 2018 10:50

Greqia: Nëse nuk hapen negociatat për Shqipërinë, rrezikohet stabiliteti

 

Në datë 28 qershor do të merret vendimi për Shqipërinë për hapjen e negociatave, ndërsa Greqia kërkon nga BE që Tiranës dhe Shkupit ti jepet drita jeshile për të shmangur destabilizimin e Ballkanit.

Ministri i Jashtëm i Greqisë, Kotzias ka deklaruar se për dy vendet duhet të mbahet premtimi dhe të hapen negociatat.

“Ka shtete anëtare të rëndësishme që janë në mosmarrëveshje nëse Evropa duhet të vazhdojë të zgjerohet apo të thellohet.

Mendoj se duhet të hapen negociatat për Shqipërinë dhe Maqedoninë. Kam frikë se nëse Maqedonisë Veriore nuk i jepet një datë për pranim, të gjitha këto përpjekje që kemi bërë me sakrifica dhe kompromise të mëdha nga të dyja palët, mund të rrezikohen.

Për më tepër, nëse një nga dy vendet fillon negociatat, dhe le të themi, Shqipëria është lënë jashtë, kjo do të krijojë një gjendje jo stabiliteti në rajon. Qëllimi është për të shmangur destabilizimin e Ballkanit”, deklaroi Nikos Kotzias.

a.s/dita

June 25, 2018 10:50
Komento

4 Komente

 1. intelektuali June 25, 11:26

  Kete bullafiqin e Greqise kushedi sa e kane darovitur Rilindasit me lekat e Tojotes se droges qe u kap ne Durres me sinjal nga italionetq

  sepse:

  Edi Rames po i ben me shume pune bullafiqi i Greqise se dallkauku Bushati.

  Reply to this comment
  • Babalja June 25, 13:26

   Ik or injorant ku kupton gje ti cbehet?
   Ti ke hallin e Rames greket kane hallin e Turqise. Grekeve u interesin antaresimi i Shqiperise ne BE se i tremben influences Turke ne Ballkan. Ne kete rast i sherbejne dhe Shqiperise ne kete qendrim qe mbajne.
   Po ju shqupsat nuk u intereson Shqiperia por te luftoni Ramen. Njerez drite shkurter. E doni ta shikoni Shqiperine nje mejhane te qelbur osmane o derdemen?

   Reply to this comment
 2. Pellazgos June 25, 14:33

  Ik o Babale,porosit ndonje trahana te te ngrohe stomahin,ate be ty se nuk je per keto gjera.
  Armiku me i Madh i Epirit dhe Prijesit te Saj Jeorgios Kastriotis eshte Turqia.
  Besoj se e di vjershen
  Kur bere derr e arine
  Cdeshe qe bere Turqine te Andonit nga Zagoria.
  Mirepo Amerika dhe Anglia kane te tjera qellime te mbushin Evropen me popullsi nga Afrika,Lindje e Mesme,me nje fjale nje sallamur shtetesh te vogla dhe te comandojne Cifutet bashke me Angloamerikanet.
  Rama eshte nje Idiot qe ka dale hapur kunder qellimeve te clirimit nga Turqia.
  Kur je p.sh myslimane kjo nuk do te thote te sjellesh Institucione,shkolla,propagande ne emer te ketij besimi,se per aresye qe dihen lind nje dashuri,identitet,nostalgji qe bie ndesh me karakterin e Kombit.
  Sa me pak apo fare prezence turke ne Albanistane,kaq me mire per gjakun,nderin,dinjitetin Epirote qe sic duken bathet endra e Kastriotit per bashkim kombetare d.m.th IlyroEpirote kunder fashisteve te Vatikanit,Sllaveve,Osmanllinjve eshte nje deshire qe jo vetem nuk do realizohet,por cdo dite po shkojme drejt armiqve.
  Dhe me ndihmen jo vetem te armi,ut Rama,Berisha,Idrizet etj ky vend po degjenerohet.

  Reply to this comment
  • Babalja June 25, 15:44

   Ik o Jorgo te pjerça trute. Gje ndonje osmanlli nga ata te Erdoganit dhe be llogje Kavaje.
   Rote k… na gjeti belaja me Jorgora e Osmane.
   E ka trguar vete Gjergj Kastrioti perkatesine e vet etnike nuk ngeli tja tregosh ti o lumemadh i tredhur korofillak grek.
   Si ka mundesi qe akoma ka debile si puna jote qe perkatesine etnike e percaktojne nga emri dhe feja?
   Sipas teje o tutkun Gjoni nga Kuksi qe vajti ne Londer dhe e beri emrin Xhon eshte anglez ?
   Po Gjon Bue Shpaten dhe Gjin Zenebishtin prijesit e Epirit si i quani ju jorgot Gjonis Bues Shpatas dhe Gjinis Zenebishtis?
   Ha haa cfare idote te lindur. Ik o debil merem me ty une.

   Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Sondazh

A ËSHTË EDI RAMA I MAJTË?

Shiko rezultatin