Greqia provokohet edhe nga bluza e zyrtarit shqiptar, thërret për shpjegime ambasadorin

June 13, 2016 12:35

Greqia provokohet edhe nga bluza e zyrtarit shqiptar, thërret për shpjegime ambasadorin

Deklaratën e zëdhënësit të Ministrisë së Jashtme të Shqipërisë, mediat greke e kanë cilësuar si një tjetër provokim. Glevin Dervishi, një ditë më parë veshur me bluzën e Kombëtares shqiptare, theksoi se çështja çame duhet të diskutohet mes dy vendeve, por kjo nuk mund të futet në fushën e blertë.

Pikërisht veshjen e tij me bluzën e Kombëtares, gazeta greke “Protothema”e ka clësuar si një provokim nacionalist.

glevin

“Greqia është fajtore. Kujtoni genocidin në Çamëri, 100.000 viktima shqiptare”, shkruhej në anglisht, në banderolën që u mbajt për disa minuta para fillimit të ndeshjes Shqipëri-Zvicër.

banderola

Ndërkohë Ministria e Jashtme greke do të kërkojë shpjegime nga Ambasadori shqiptar në Athinë Dashnor Dervishi, si dhe homologu i tij francez, Christophe Chanetpy.

Ministri i jashtëm grek, Nikos Kotzias, ka thënë se shpalosja e banderolës është nxitur nga “disa qarqe që duan të minojnë përpjekjet për një afrim të ri midis Greqisë dhe Shqipërisë”.

June 13, 2016 12:35
Komento

4 Komente

 1. kujtesa June 13, 12:48

  Ajo banderole eshte ne grupimin e tifozerise Zvicerjane.
  Pse duhet kerkuar llogari nga pala shqiptare.
  Edhe droni ne Beograd fliste per shqiperine por denimin e mori federata Serbe.
  Na jane bere greket sikur aty fillon dhe mbaron bota e civilizuar.
  Ballkani eshte i mbushur me trazira por qe edhe te tjere duan ti vene zjarrin,kjo dihet.
  Na lini te shijojme ndeshjet dhe mos na cani derrasa me idjote qe i fillon e mri me G….!

  Reply to this comment
 2. Jorgo June 13, 13:26

  Gerqia eshte berie si ato prostitutat qe e kane lene nderin ferrave e kerkojne ta gjenjne ne ndonje linje autobuzi duke pretenduar se po i provokojne!Edhe zonja plake tashme me dhembe te rene kerkon te gjeje identitetin neper shkallet e stadiumeve kur tashme gjysma e Gerqise ka filluar e flet Kinezçe!Shartimi i Elinsve me Turqe ka sjelle nje race qe quhet Greke e qe s’ka asnje lidhje me paraardhesit e tyre!Mos te harrojme qe Niko Koçia (Min.i Jashtem Grek eshte me origjine nga parrulla ne fjale)!

  Reply to this comment
 3. Lili June 13, 14:20

  Ky mesazh tregon vetem nje fakt te vertetuar!nuk ka asnje fyerje aty,asnje gje politikes. Eshte vetem Histori,nje Historique mizore e Shteti greke e nje tragjedi Mbarekombtare per ne.

  Reply to this comment
 4. PO,PO June 13, 21:32

  FAJI ESHTE I MEDIAVE TONA , QE MERREN ME IDJOTESITE GREKE . MOS U KUSHTONI ASNJE VEMENDJE . ATA MERITOJNE TE INJOROHEN .
  NE QOFTE SE KETO QENKAN PROVOKIME SHQIPTARE , PO KENGET E KANIBALEVE USHTARAKE GREKE,TE KENDUARA NE MENYRE SOLEMNE DITEN E PARADES KOMBETARE , NE PRANI TE AUTOROTETEVE TE LARTA TE TYRE E TE NDERKOMBETAREVE ,…SI DO TE MUND TE QUHESHIN …….?????? !!!!!
  ME VJEN KEQ PER MUNGESEN E MODESTISE , POR KAFSHERIA GREKE , MERITON VETEM NEVERI E PERBUZJE …DHE JO VETEM NGA NE .

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*