Greqia: Tekstet shqiptare, me propagandë antigreke

September 28, 2014 11:07

Greqia: Tekstet shqiptare, me propagandë antigreke

Deputetë grekë kritikojnë Shqipërinë se toleron që në tekstet shkollore të ketë referenca irredentiste në librat e Gjeografisë apo ato të Historisë.

Dy deputetë të Parlamentit grek kanë thirrur në interpelancë ministrin e Arsimit, Andreas Loverdos, për të kërkuar menjëherë nga autoritetet shqiptare korrigjimin e këtyre teksteve shkollore.

Sipas deputetes greke Iakovidhou, Shqipëria, edhe këtë vit ndan tekste ne të cilat mësohet se Konica, Kosturi, Follorina dhe krahina në përgjithësi e Thesprotisë, e quajtur Çamëria, janë treva shqiptare që tashmë i përkasin Greqisë./E.K

September 28, 2014 11:07
Komento

Ende pa komente

Ende pa komente!

Je i mirëpritur. Bëhu i pari që komenton këtë artikull. Kujdes etikën.

Komento
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*