Greqia pezullon përkohësisht kërkimet për naftë në detin Jon?

May 26, 2015 09:18

Greqia pezullon përkohësisht kërkimet për naftë në detin Jon?

Qeveria greke ka pezulluar përkohësisht kërkimet për naftë në detin Jon.

Shtypi i ditës shkruan se kompania norvegjeze, e cila kishte fituar të drejtën për të bërë kërkime në këtë zonë, që njihet me emrin Joni 1, është tërhequr, duke pritur që të zgjidhet ngërçi mes dy vendeve.

Zona ku është duke kërkuar naftë Greqia, është një zonë që i përket Shqipërisë dhe i kaloi Greqisë me Paktin Detar Berisha-Karamanlis të vitit 2009, të firmosur nga ish-ministrat e jashtëm Basha-Bakojanis.

Marrëveshja mes dy qeverive u rrëzua nga Gjykata Kushtetuese e RSH.

Shqipëria i ka dërguar kohët e fundit Greqisë tri nota verbale, duke i kërkuar të ndërpresë kërkimet për naftë.

Nënshkrimi 2009

Nënshkrimi 2009

Greqia pretendon se pavarësisht vendimit të Gjykatës Kushtetuese Athina njeh të mirëqenë marrëveshjen e 2009-s.

Në Tiranë nuk ka ende asnjë debat serioz mbi përgjegjësitë politike dhe ligjore të atyre që hartuan dhe firmosën këtë marrëveshje, efektet e së cilës duket të jenë të përjetshme.

Në median greke pranë qeverisë së re Cipras nuk mungojnë aludimet e përdorjes së ushtrisë për të mbrojtur territorin e njohur nga pakti Athinë-Tiranë i 6 viteve më parë / DITA

May 26, 2015 09:18
Komento

15 Komente

 1. juri May 26, 09:29

  A thua me ne fund shqiptaret do te ngrene zerin per ti dale zot vetes!Mjaft peruljes poshteruese ndaj fqinjeve hileqar!!

  Reply to this comment
 2. fteri May 26, 09:33

  *****…..kujdes duhet te kemi shume me dredhite Greke !…,kur ti kujton se ai u tehoqe, ai te ka sulmuar me kalin e Trojes,S.Berisha ,kur ai te buzeqesh si Bakojani kur shterngoi Duarte me Lulin kur I fali detin ajo tha : korrem nje fitore “strategjike” ne favour te Greqise !?..Prandaj kjo terheqje duhet kuptuar si nje mbledhje forcash kunder forteses se qeverise shqiptare dhe E.Rames me gjithe hrdhite lapnjeze Brenda teritorit shqiptar .Prandaj me grekun dhe lapanjozet Brenda vendit duhet perdorur veteem gjuha e ligjit.~~~~~~~~~~~~#

  Reply to this comment
 3. arjani May 26, 09:50

  Te keqijat qe SALI BERISHA i ka bere kombit Shqiptar ky popull do ti kete ne kuriz edhe per shume vite akoma ligji 7501 qe u grabiten te gjitha pasurite e .shtetit. Firmat piramidale ne 1996 . Hapja e depove te ushtrise ne 1997 .Dhe se fundi denja e detit Grekeve ne tavoline pa asnje arsye Zoti te ndrshkofte o Sali sepse e dime qe shteti yne i kalbur nuk ka fuqi te te ndershkoje per ato qe ke bere.

  Reply to this comment
 4. Hasani May 26, 09:56

  ……..!!……E sulmova unë me hasanistët e tjerë dhe Mimi me ushtrinë e armatosur deri në dhëmbë me pushkë druri, ndryshe greku nuk lëvizte. Kjo është e vërteta, të tjerat janë mburrje koti. Rrofsha unë dhe gjithë hasanistët e hasanizmit me shoqen Mimi në krye!

  Reply to this comment
 5. Edi May 26, 10:01

  Tre nota verbale?!?!?!?! Ue, ue, ue.
  Qënkemi bërë të këqinj fare!

  Reply to this comment
 6. Albania Beaty May 26, 10:05

  ……Ne duhet te pyesem veten. Perse Berisha i fali detin???? Perse? Si ka mundesi, qe akoma i jepet vemendje kesaj monstere. Pasojat qe la pas do ti vuaj kombi yne te pakten per 50 vjete

  Reply to this comment
 7. CANI May 26, 10:39

  Sipas mendimit tim nenshkrusit shqiptare te kesaj marrveshe anti shqiptare duhet te dalin para dretsis edhe te japin llogari per ket marrveshje me greqin kunder shqipris .

  Reply to this comment
 8. astrit hoxha May 26, 10:43

  FATIN SHQIPETARET E KANE VETE NE DORE ASHTU SI ERDHEM 50 MIJE NGA GREQIA QE HOQEM KRIMINELIN ASHTU TE SHKOJME PRAPE PO JO 50 MIJE PORE 100 QE TA HEQIM NJEHERE E PERGJITHMONE KETE FARE SERBE DHE ME PARATE TONA PA MENDUAR SE KUSHE ESHTE NE KRYE VETEM TE IKI KJO FARE EKEQE

  Reply to this comment
 9. Arben May 26, 11:38

  JA KOKA E MUHABETIT TE KERCENIMEVE GREKE TE KOHEVE TE FUNDIT.

  Reply to this comment
 10. zoti i vetes May 26, 12:03

  te jesh zot i vetes do te thote, te tundesh kemboren ti si minister, kryeminister e qeveri,
  te respektosh kontrata koncesionare ne baze te drejtave nderkombetare,per te rritur prodhimin dhe duke bere investime ne favor te vendit tend, do te thote te jesh antikoruptiv,
  por kur shtetaret marrin 3 perqindjen per vete e ne dem te vendit tend, si ne patos,ku jepet me koncesion,pa asnje e ardhur per vendin..e duke vepruar keshtu
  dhe greku ben ate qe shfrytezon nentoken tende se ja fal ti shtetar i korruptuar dhe antishqiptar
  dhe si nje konpani e nje shteti tjeter si norvegjia pa tapi greke punon pa t drejte ne token shqiptare ..
  cben zoti i vetes, shteti…
  po sikur ta benim ne kete veprim,cdo behej…
  do na conin ne Hage,
  shtet beju zot i vetes,filloje qe nen nentoken tende,dhe atje ku pretendojne fqinjet shoviniste
  te bejn veprime mafioze.

  Reply to this comment
 11. Goni me May 26, 12:51

  Nese ka ndonje gje per gjyq nderkombetar eshte pikerisht fakti qe Greqia kryen kerkime ne territor shqiptar pa miratimin e qeverise shqiptare.Ketu eshte detyre e qeverise(dhe nuk ka pengesa as gjykaten,as prokurorine etj) ta ndjeke kete problem nderkombetarisht dhe te marre edhe demshperblimet qe i takojne,duke i treguar Greqise se ky vend nuk eshte me si para 1944-s,se marveshje te tradhetareve PD-iste i rrezojme e i denoojme(ketu ngec problemi prej hallkave qe dihen)dhe mbrojme kufijte tane me force.
  Diplomacia kur tjetri te ka rene me shpulle nuk eshte mjet zgjidhje.Shpulles me shpullen e ligjeve nderkombetare e ato te vendit tend.Kapi duke punuar dhe futi brenda si kontrabndiste,ashtu sic futen punetore te thjeshte qe punojne ne nje objekt ku pronari nuk eshte paisur me leje ndertimi.

  Reply to this comment
 12. mergimtarja May 26, 12:57

  Eshte skandaloze kjo qeshtje dhe po aq e pakuptushme,perse nuk burgosen nenshkrusit e kesaj tradhtie.prokuroria shteti i ka faktet ne dore,perse nuk vepron?, çka po fshihet ketu,populli duhet te kerkoi llogari.dhe pa u bere keto burgosje,nuk duhet te dalur,ne tubime parazgjedhore,as te votohet.po kjo nuk ndodh ne asnje shtet te botes.çdo qeveri shqiptare qe ka marr pushtet,ka falur nje cop toke shqipetare.dhe nese i leme keshtu te shkoje ,pas disa viteve nuk do te kete shqiperi.a ka ndonje shqipetare ne bote te punoje per vendin e vete,pa perfituar per vete,aka ndokush qe e done kete toke pernjemed.

  Reply to this comment
 13. Zoro May 26, 13:05

  Keshtu po.Ndryshe nuk i dihej se si dilte.

  Reply to this comment
 14. Shqipe May 26, 16:04

  Po mire e kane greket!!!! Pse Jo? Ta marin naften dhe hic te mos rine. Ja u ka firmosur
  SALA&BASHA se SHQIPARIA prone e ketyre eshte, per me teper kane dhene firme te perhershme…….
  A pika neve mu ne qeveritare e qeveri, me gjthe “Rilindje” po me mire “Rivarosje”
  Greku vjedh nafte dhe thote nuk e njoh QEVERINE, madje po KERCENONE edhe me ushtrine e tyre per lufte te hapur, RAMA ndane legalizimet te NDERTIMEVE PALEJE.

  Kesaj I thone tamam “Fshati digjet, kurva krihet” O popull lerini letrat qe po ju jep RAMA e ju ka reshtuar si sahanlepires per nje formalitete dhe shikoni se nuk keni buk per femijet, dhe ato MILIARDA qe deti po I rembejne Greku. Ajo qe RAMA po bene eshte mashtrim I radhes I politikaneve e TRADHETAREVE te radhes…..

  O SHQIPARI TU BETI BEMA SE I KE MURDATET BRENDA. DEMOKRATE E SOCIALISTE QE TE GJITHE JAN TE PISTE. O SHQIPTARE ZGJOHUNI E U BASHKONI PER BUKEN E FEMIJEVE TE LUFTONI.

  Reply to this comment
 15. lato May 26, 17:17

  Kur nje peshkarexhe e huaj peshkon kontrabande brenda ujrave territorjale te republikes se Shqiperise,ajo sekuestrohet dhe pergjegjesit arrestohen dhe denohen ,Keshtu te veproje shteti shqiptar me firmat qe guxojne te ngrene platforma nafte ne truallin e detit shqiptar.Te vazhdohet me notat qeveritare deri ne ultimatum Greqise mos luaje me kufijte!Merreveshje per kufijte eshte bere nga kolonel Telini ne 1923 dhe ato jane lare me gjakun e komisjonit nderkombetar.Dokumentat e arkivave(neqoftese nuk i kane gervenat e shitur tek greku,le tja kerkojne shtetit italjan) kane te percaktuar sakte kufirin Shqiperi-Greqi.Tradhetari me damke Sali Berisha,pervec faljes se gjirit te Sarandes dhe kanalit te Otrantos Greqise, ka kryer edhe nje akt tjeter te larte tradhetie,qe nuk permendet.:Ka cfuqizuar kufirin shteteror te republikes se Shqiperise me Greqine,me votim te partise se tij ne parlament,per te pasur dore te lire ne shitjen e kufijve.Cfare beri me pak Esad Toptani kur i fali Shkodren ushtrise Malazeze dhe udhehoqi ushtrine serbe drejt Durresit.?Por atehere kishte Avni Rustemi.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Click here to cancel reply.

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

SONDAZH

NËSE NË TIRANË KANDIDATI PS + RILINDJE, ERION VELIAJ DO TË KISHTE PËRBALLË SI KANDIDAT TË PD, LULZIM BASHËN, PËR KË DO TË VOTONIT:

Shiko rezultatin