Balluku në Rinas akuzon Berishën dhe Metën: Ky është grusht shteti, kjo nuk është një lojë, këta kanë marrë vendin peng për rrogat

April 7, 2021 13:42

Balluku në Rinas akuzon Berishën dhe Metën: Ky është grusht shteti, kjo nuk është një lojë, këta kanë marrë vendin peng për rrogat

 

Ministrja e Energjisë dhe Infrastrukturës, Belinda Balluku ka përfshirë në çështjen e bllokimit të trafikut ajror, ish-kryeministrin Sali Berisha dhe presidentin Ilir Meta. Balluku tha se Berisha ka ekzaltim, ndërsa Metës i kërkoi të ndërhyjë në këtë situatë, meqënëse i ka takuar më herët grevistët.

“Kam ndjekur me vëmendje Sali Berishën i cili ka një ekzaltim të madh sepse do të mbyllet aeroporti i vetëm ndërkombëtar. E gjitha kjo është një organizim i mirëfilltë politik për shkak të fushatës. Sot në aeroportin e Rinasit nuk do të vijnë dot vaksinat që duhet të vinin për të vazhduar vaksinimin e shqiptarëve.

Unë do t’i kërkoja Presidentit të Republikës i cili i ka takuar më parë i ka takuar dhe i ka informacion kontrollorëve të trafikut ajror.  Do të doja të dija nga zoti Meta a mendon se duhet të bllokohet ardhja e vaksinave”?

A duhet vendi të kapet peng? Èshtë një grusht shteti. A duhet të kapet nga disa persona të cilat janë të stresuar me pagën 2490 dollare dhe nëse nuk ja bëjnë 4490 dollarë atëherë ato do të mbajnë vendin peng. Erdha në Rinas do iki dhe mbi ta do bjerë vendimi i këshillit mbikqyrës. Erdha të flas me ato se kjo nuk është një lojë. Këtu preket çdo qytetar i RSH, lëvizja e lirë e qytetarëve.

Nuk është një lojë nga ky moment do të  duhet të marrim disa masa ligjore. Nuk do të jenë të mira për masën, do të jenë edhe për navigimin ajror. Të gjithë kontrollorët e trafikut ajror janë trajnuar në akademitë më të mira”, ka thënë Balluku.

 

 

April 7, 2021 13:42
Komento

22 Komente

 1. Art April 7, 13:51

  Jo moi k…e bloku njerezit duhen paguar ajo qje i takon. Nuk Jan si puna jote qje mer miliona euro dhe n’a can train neper tv.

  Reply to this comment
  • Raimond vlonjati April 7, 18:59

   Hahahahaa —

   -Eshte fyerje intelekti kur nje kucke si pune e kesaj merr mundimin,
   per te na genjyer per gjera qe jane te dukshme fare, sepse punonjesit
   ngrihen ne porteste per pagat e tyre

   Reply to this comment
 2. Po po po.. April 7, 13:52

  PA fjale………… Kush di me shume te na ndricoje, por te jete sic thote ministrja, eshte skandal

  Reply to this comment
  • Forcat Ajrore April 7, 15:13

   Ajo cka thot Ministrja eshte plotesisht e vertet

   Sa per kuriozitet;

   -Pagat e Pastrueseve te Albkontrollit jane me te larta se Pilotet e Helikopterve te FARSH.

   -Ndersa buxheti i Alboktrollit sigurohet, kryesisht edhe nga Mbikalimet ajrore, rreth 100 $ per mbikalim,

   -Ky “shi” i paster parash, qe i takon shtetit Shqiptar, kalon ne xhepat e punonjsve te Albkontrollit.

   Ulja e pagave te ketyre punonjesve, duhet ber shum kohe me pare, qekur Ministresha Ishte Drejtoresh e ANTA-s

   Por Atekohe Drejtoresha, Ministresha e sotme Balliku, Per te mbajtur lart “Moralin”” dhe frymezimin e personelit te fryre te ANTA-s, Organizonte Festa qindramilionshe me çupa Moldave….

   ALBControll, eshte SHA me kapital shteteror, dhe si e tille, paga e drejtorit te saj dhe e punonjsve nuk mund te jete me e Larte se e Kryetarit te Shtetit…..

   Keta bastard, qe jane emerime kryesisht si taraf i politikanve te te gjitha kraheve, duhet tu vendosen limite ne paga;

   Pagat e tyre nuk mund te jene me te larta e Kontrolluesit e trafikut Ajror te Forcave Ajrore te RSH apo se e Piloteve te FARSH,

   Reply to this comment
   • cuf dabjoni April 7, 16:54

    ke te drejte zotni…por rrogat ishin te larta qysh kur ishte kjo zonja drejtore. Ajo eshte nje zyre shteterore dhe do marri rrogat si te tjeret. Ne rastin me te mire drejtori duhet jo me shume se Zv,Ministri…mund te kete bonuse per cilesine dhe saktesine e punes, si dhe per cilesine dhe orarin..
    Ndryshe dhe tatimoret kan ete drejte te njejte si keta dhe doganjeret etj si keta..
    Fatkeqesisht si keta po paguhet Banka e Shtetit…KESH-i… OSSHE etj shoqeri aksionere teresishte publike (shteterore) qe pretendojne se jane aksionerre dh e caktojne rrogen vete kur jane prone e Popullit.
    Urgjentisht kjo gjendje duhet te ndryshoj.
    kete perralle e degjuam dhe per ata te reformes ne drejtesi…
    Le te merren modelet e huaja

    Reply to this comment
   • Berati April 7, 17:44

    Vertet? Pra nje pilot i FASH qe ben palle gjithe vitin duhet te paguhet me shume se specialistet e albkontrollit qe per nga rendesia ia kalojne dhjetera fish pilotit qe drejton avionet me pasagjere? O trupeshk kur se ke idene se ça po thua lere fare.
    Tani kjo baxhella (precizim per zanatin e vertete te saj) thote se ata jane privat. Pra shteti smban asnje pergjegjesi per pagat, sigurimet,gjendjen shendetsore te tyre. Atehere ca karin doni nga punetoret? Pse skapni pronarin e koncesionit? Apo atij i rruani bolet? Pse si kerkoni llogari Kastratit, apo ate e keni ortak? Thone, une nuk e di, se jeni te majte, dhe si te tille duhet te ishit nga ana e punetoreve. Dhe boll me karlliqe te tipit fajin e ka Saliu se na hapet barkun. Greve minatoret, fajin e ka Saliu, greve naftetaret, fajin e ka Saliu, greve studentet, fajin e ka Saliu. Bbytuni me nje pike shurre.

    Reply to this comment
 3. xxx April 7, 14:05

  Dmth qeveria perballe kesaj kompanie strategjike, i var shpresat tek zbatimi i ligjit, perndryshe eshte totalisht e zbuluar?

  Dmth s’kane krijuar asnje mekanizem tjeter mbrojtes, perballe presionit nga monopoli?

  Po me ligjin/ligjet shqiptare fshin b.then kushdo…..
  Dmth do kemi prape nje gjyq, ku qeveria shqiptare do humbi e do ju demshperbleje milionat ketyre, si milionat e Bechettit te sonila meces se berish malokut

  Reply to this comment
 4. TONI April 7, 14:06

  Po pse u ka shkuar kaq? Ne gjithe boten kontrollorrt paguhen njelloj….sepse kane ne dore tragjedi te medha….po Berisha cpune ka ktu? Nga 2013 I jeni nderruar te gjithe….

  Reply to this comment
 5. !!! April 7, 14:14

  Shteti drejtohet me ligje, prandaj quhet shtet ligjor. Asnjëri nuk mund të bëjë si i don qejfi. Zbatoni kontratën e punës, në rast se punonjësit e « monopolit » thyejnë rregullat, dërgoini në gjykatë dhe gjykata mund t’i fusë edhe në burg. Nuk mund të bëhet politikë me sigurinë e aeroportit, ku të gjithë udhëtojmë!

  Reply to this comment
 6. Fatmir Lohja April 7, 14:26

  Po Kastratiti kush ia dha koncesionin!?

  Reply to this comment
 7. Bureto April 7, 14:56

  Ky idioti @lohja, nuk ndalet së ngrëni mut. Aeroporti ka 20 vjet që është dhënë me koncesion gjermanëve nga Berisha dhe mirë ka bërë. Po ç’ rendesi ka kjo? ANTA (Agjensia Nacionale e Trafikut Ajror, pra Albcontrolli, nuk është pjesë e aeroportit dhe drejtore e fundit aty ka qenë vetë zonja Balluku. Ndsj ajo i njej mirë se cilët janë dhe ku i ka rrënjët pisllëku i tyre Gjithsesi me siguri Prokuroria do ta thotë fjalën e vet dhe po me siguri përgjegjësit do nartin atë që u takon. Minimalisht t’i thonë adio 2400 Eurove

  Reply to this comment
 8. Li Kurti April 7, 15:31

  Li Kurti
  O te mjere qe keni fatin a zi te jetoni ne ate hale qe quhet shqiperi.

  C fare prisni nga bastared politikane- njeri me i ndyre se tjetri.

  Le te marin shallvaret e tyre , pardesyt e bardha, dhe bananet dhe ti perdorin si sinjalizues per drejtim avionash.

  Cudi qe historia preseritet… dhe qenjet e gjalla ne ate vend s marrin vesh.

  Reply to this comment
 9. Satër April 7, 15:53

  Nuk kan faj kéta katérmijéekatérqinshat as dymijéekatérqindshat por paftésia e kryeministrit pér té qêné né lartésinê e postit ! Njé kryeministér qé shatazhohet ofendohet injorohet si palaço nga llojé e sojé halabakésh dhe nuk ështê i zoti pér tetê vite té pastrojë administratén dhe zyrat e shtetit nga jashqitjet e paraardhésit duhet tê jap dorheqje e jo té presé shuplakén e zgjedhêsve tê vetê! Atyre tê “stresuarve” nga paga e ulét do u thosha ju lumté qé po ja béni nénên pormos harroni seee po t’ia bénit saliut kêshtu do ua rregollonin portretin,jo me ligje por me hunjê shkoze cepave e rrugicave té lagjeve ata, paramilitarét e partisê !

  Reply to this comment
 10. fteri April 7, 16:08

  Të veproi ligji ky është shteti ligjor që nuk le hapsira të bllokojnë 13 fluturime ne Aroportin kryesor të vendit ,kur ti japë sinjal Saliu e Iliri kjo i bë gjëmën vendit .

  Është e trupëshme bllokimi i ardhjes vaksinave ,kjo është sabotim i qartë ,kur kryesori kontrollor i grevës qënka vllaji i Jorida Tabakut ,pra le ujkun të ruaj qingjat mercenarët e Sali Berishës dhe Ilir Metës kan marrë përsipër pengimin e ardhjes Vaksinës ,kjo dëmton shëndetin e popullit ,kjo është veprim -makabër -!

  “incident” thanë ata qënka se dy kontrollor jan përjashtuar për pagë ultë ,por që nuk përmandën se nga ata paskan rënduar punën e 58 kontrollorve të tjer,Po kur policin nuk e zëvendëson shoku ,ai sipas kësaj teorie duhet të lëjë detyrën ?…O SA QESHARAKE KJO GREVË DHE SHUMË E RËNDË E MERCENARVE KRIMINELVE Sali Ram Berisha dhe Ilir Meta.

  Por gënjeshtra u doli në shesh orgnizatorve dështak mercenar të Sali Berishës e Ilir Metës për të na dëmtuar të gjithve ,nuk përmendi pagën se jemi në kushtet e paaftësisë jemi të ” stresuar “,po përse qënkeni të strsuar !…?..! kur pagën e paskeni sa 15 paga të thjeshta për të kontrolluar trafikun ajror 2500 dollar !!!.

  Por mirë ja bëjn Edi Ramës kur braktisë njerzit e vet si Sajmir Tahirin dhe afro gangësterët e Saliut dhe Ilirit në pika kyçe dhe vetë Ilirin President ?….

  Reply to this comment
 11. RAMA&Co - BABO NATALJA April 7, 16:10

  Sa feminore akuza e Rames , a thua se aeroporti ka detyre VETEM TE SJELLE VAKSINAT dhe jo te sjelle pasagjere DHL etj , po ka te drejte se nuk do te kete mundesi te dale dite per dite ne Rinas per te bere shoun e radhes per te reklamuar veten si te vetmin njeri qe mund te sjelle vaksinat dhe se pa te do te behet kjameti i duket vetja si babo natalja qe pret vaksinat nga poli i veriut dhe t ju shperndaje Shqiptareve dhuraten nga Kina SA BAJAT QE JE BERE MORE DEREZI

  Reply to this comment
 12. Katiu April 7, 17:49

  Armiqtë e brëndëshëm e morëm vesh kush janë ( Berisha- Meta ) ,po armiqtë e jashtëm pse s’i thua ; rusi, sërbi e greku , janë me siguri !

  O legen k/m !

  Kështu si ti , ndaj grevave të ligjëshme , reagojnë diktatorët .
  Trafiku Ajror është nyjë nevralgjike , ata janë pjesë e një shoqate botërore, ata janë të arsimuar e të zgjedhur dhe ata nuk i manipulon dot k/m ynë kapadai e kokëbosh .

  Në kanë thyer ligjin shpjeri në gjyq , ndryshe zgjidh problemin e mos dërdëllit si grua e ligë , siç e ke zakon , se je bërë i pështirë .

  Kur do shpëtojë Shqiperia , nga thonjtë e këtij Baltazar Kosa !

  Reply to this comment
  • Rama habitet qe ketu mund te behet greve April 7, 19:06

   Ramuti haron se jemi ne nje sistem ku grevat lejohen , ai prandaj do te marre ata te Bangladeshit se nuk e dine se cfare eshte demokracia dhe ka frike se aeroportet do te mbyllen dhe Shqiptaret nuk do te syrgjynosen jashte vendit dhe nuk do ti vijen vaksinat qe te filloje e ti bjere gjoksit me te vertete na i shpifi , po le te vazhdoje se ka per te thyer koken e tij

   Reply to this comment
 13. Sa per te kaluar kohen... April 7, 17:55

  Katiu…. Kodra pas bregut

  Reply to this comment
  • gjermani i fundit April 7, 20:07

   Shyqyr qe behet njehere greve, pa qeni qepen ta haje. Ndersa per rrogat 2500$ ne muaj, kjo thote qe merrnin 4000 me perpara, nje agjenci me kapital shteteror??!! Cfare stresi gjigand paskan keta, ne nje bythe aeroporti qe ka me pak volum se Cipiliqi I Kroacise. Imagjinoni stresin e kirurgeve ne spitalin shteteror? Mesa duket te tere ata kontrolloret jane me mik aty ku jane, si ata te Bankes se Fullanit.

   Reply to this comment
 14. taksidari i qeverise April 7, 20:14

  Greve e paster Ilegale – Ballukja e Rames do kujtohet per kete budallallek gjithmone. Kerkon qe greva kur te ngjase, te kete firme e vule qeverie.

  Reply to this comment
 15. 3000 $ apo Zero $ ? April 7, 20:39

  Greva ka prapa veprim politik per te aplikuar trazira ne zgjedhjet e 25 Prillit! Sigurisht prapa ketyre jane Ilir Floriri dhe Sali Kerma Basha !-
  -Ne cilin vend te botes pezullohet Trafiku ajror per Ceshjte pagash? !

  Si mund te pengosh ardhjen e Vaksinave ? Si ka mundesi te sabotosh kaq me poshtersi ?!

  Shumica ne bote kane humbur punen! Keta jane ne pune dhe marrin 3.000 dollare ne muaj !!!

  Me mire 2000 -3000 dollar ne muaj apo Zero dollar?

  Reply to this comment
 16. Lili April 8, 07:08

  Grushtin e shtetit e paski ndihmuar fort ju me ate vendim per zvogelimin e pagave, jo?! Pse nuk mbrojtet keta punetorebatehere kur Albkontroli vendosinkete gje antikushtetuese( nuk ndryshon kontrata e punes ne mes te punes vetem per qef te kontraktori: ka ligje qe mbroj punetoret ne nje shtet normal e ka procedura ligjoreper shpukjen e marreveshjeve te punes, mos veproi si me bechettin! )
  Sepse belinda eshte pergjegjese si per rrogat dje ( ia rtiti bukur fort vetit atehere e detyrimisht edhe pak te tjereve) si per rrogat sot, sado te na e dredhin e sterdredhin jo nuk eshte nen kontrolin e shtetit albkontroli jo eshte nen kontrolin!
  Marifete per papergjegjeshmeri , ne cdo kate te shtetit e administrates. Ku nuk dihet kush bene cka e ku shkojne paret! Se gjithe ai fitim i albkontrolit ku vajti moj Belinda gjate gjithe atyre viteve?! A nuk duhet soakun te na tregoje kete pune: rriten ta ardhurat nga traffiku per dekada e ne fund s’ka pare vetem pse u zvogelubtraffiku disa muaj?! ( vetem traffiku aktualbmjafton per te paguar rrogat e kontrolloreve! )
  Ku shkuan paret belinda? Na trego se deri dje ti ishe pergjegjese aty!

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim