EMRAT: Këta janë “tre organizatorët” e bllokimit të Rinasit sipas Prokurorisë. Zyrtarizohet hetimi, lëshohen tre urdhër-ndalimet

April 8, 2021 12:05

EMRAT: Këta janë “tre organizatorët” e bllokimit të Rinasit sipas Prokurorisë. Zyrtarizohet hetimi, lëshohen tre urdhër-ndalimet

 

Pas bllokimit të Aeroportit të Rinasit është lëshuar urdhër-ndalimi për tre nga kontrollorët e trafikut ajror, organizatoriët të cilët ndaluan punën ditën e djeshme, duke pezulluar kështu fluturimet hyrëse dhe dalëse në vendin tonë.

Bëhet me dije se personat për të cilët është lëshuar urdhër-ndalimi janë: Armando Fezga, Flora Ndreca dhe Muhir Mezini.

Një prej tyre është kreu i sindikatës, përgjegjësja e turnit ndërsa tjetri është i shoqëruari i parë në lidhje me ngjarjen.

Këta tre persona sipas hetimeve paraprake janë organizatorët e asaj që tashmë konsiderohet si grevë nga ana e autoriteteve, por si shpallje paaftësie bazuar te rregullorja, sipas kontrollorëve.

Nëse akuza pranohet nga Gjykata, ata rrezikojnë deri në 7 vite burg, për shpërdorim detyre. Pas dy ditësh, Gjykata do vlerësojë nëse akuza ka prova mjaftueshëm për të mbajtur tre të akuzuarit në gjendje arresti.

Reduktimi në tre erdhi pasi së paku 28 kontrollorë u shoqëruan në policinë e Tiranës. Një pjesë e tyre janë dorëzuar vullnetarisht në Polici, ndërkohë që pjesa tjetër janë shoqëruar teksa qëndronin në një hotel pranë vendit të punës në Rinas.

Shoqërimet e tyre për t’u marrë në pyetje janë bërë me urdhër të Prokurorisë pas kallëzimit që kompania AlbControl bëri ndaj organizatorëve.

Në aeroportin e Rinasit prej mëngjesit të së mërkurës nuk mund të realizohet asnjë fluturim.

Kontrollorëve u është ulur paga nga 3 milionë në 1.5 milionë; ata kërkojnë rikthimin te paga e mëparshme. Ministrja përdori shifra të tjera, por kontrollorët e treguan rrogën live në media.

Dje pas një takimi të tensionuar me ministren, kontrollorët kanë firmosur deklaratën e paaftësisë në punë. Megjithatë janë treguar të kujdesshëm për të qëndruar brenda ambienteve të punës për të mos shkelur asnjë prej pikave të kontratës.

Ministrja Balluku ka premtuar rinisjen e fluturimeve por pa shpjeguar si.

Kërkesat e kontrollorëve

– Rikthim i kolegëve në punë;
– Shfuqizim i vendimeve të bordit;
– Rikthimi i pagës së plotë sipas kontratës kolektive;
– Transparencë financiare e plotë për vitin 2020;
– Një anëtar sindikate të jetë anëtar bordi.

j.l./ dita

April 8, 2021 12:05
Komento

22 Komente

 1. kasemi April 8, 09:08

  Leri hetimet por prangat e coni tek vendi, sa me shpejt. Ata jane njerez te llastuar qe mendojne se mund te bejne si te duan me shtetin dhe qytetaret. Prokuroria te mos hezitoje fare. Po ai prokurori i pergjithshem ku eshte, a e ka zene virusi, po spak, apo edhe atoi i ka zene semundja e pages se madhe qe marrin. Sot nuk ka nejri te pazevendesueshem. Keto debila te lidhur me politiken qenkan te vecante. Sigurisht se jane femijet dhe te aferm te politikqene tane, perfshire edhe kreret e ps. KM merr masa e zgjidh problemin, ndryshe nuk ke me vota. Bllokimi i rinasit eshte krim dhe po u bere bashkepunetor me krimin gjeje vete vendin.

  Reply to this comment
  • amarildo April 8, 09:16

   Jo vetem prangat atyre po ti kapin si familje e ti degdisin atje ne Lushnje. Ti heqim nga shkolla kalamajt e ti pushojme nga puna ca kane vellezer e motra.
   Edhe po te jene divorcuar a dicka, te gjithe ishet ti mbledhim e ti shpiem ne sazan them une. Nderkohe hapsiren ajrore shqiptare ta komandoje greku.

   Reply to this comment
  • liri April 8, 09:57

   keto prangat kerkojani edvinit, ilirit dhe lulushit se albcontroli ashti si banka e shqiperise eshte evnd pellumbash per femijet dhe te afermit e ketyre bq prej vitesh. Ai qe ka pushtetin ka dhe keto vende pllumbash, nderkohe qe femijet e fukarenjve dhe popullit te thjeshte duan te ikin nga ky vend per shkak te ketyre plehrave.

   Reply to this comment
  • Kimetja e rruges se Elbasanit: April 8, 12:36

   BooooooBo! Tre urdher arresti!?
   Sa shume…!
   Kjo eshte drejtesia qe duam!

   Reply to this comment
 2. Vlora April 8, 09:13

  Ku jane lamashet qe ankoheshin per Bangladeshin ? Me 400 dollare nuk punojne se nuk ju dalin, po tu japesh 2.000 dollare stresohen..sa dollare do kjo race dembele e anadollake qe te futet ne pune ? Po kush do punoj ne kete vend o kellira??Qeveria te kontaktoj nje kompani private nga jashte, gjysma e kontrollorve te fluturimit ne Evrope jane pa-pune..nuk marrin rroge hic ! Vijne ata e punojne per 2.000 dollare pa problem !Te zhduken dembelet dhe anadollaket qe kerkojne te ndezin cigaren rehat kur vendi e Bota po digjet nga nje pandemi ! Ne Evrope ka pilote avionesh e kontrollor qe jane detyruar te shkojne e te punojne ne supermarkete per shkak te pandemise o vemje, por nuk e marin vendin e tyre peng , nje sepse jane njerez me dinjitet qe perdorin trurin, dy sepse nuk i lejon njeri, ne cdo vend te botes keta shkojne direkt ne burg te gjithe !

  Reply to this comment
 3. gjergji April 8, 10:00

  Presidenti amerikan Regan pushoj nga puna 11345 kontrollor te kullave te vrojtimit brenda disa minutave per greven qe bene e te njellojte me ate te kontrolloreve te kulles vrojtimit ne Rinas.Te pushohen e te largohen nga puna kto “puntor politik te ngyre” QE DREJTOHEN NGA shefi shtabit te zgjedhjeve te PD ne Shkoder Kujunxhi.Pervec procedimeve penale per shkelje te ligjeve te shtetit duhet tu hiqet e drejta te punesohen ne institucionet shteterore te ketyre rufjaneve politik te PD e LSI.Patjeter duhet ti tregohet vendi.

  Reply to this comment
  • Media fle, hasmi s'fle... April 8, 12:50

   Okay, me që më në fund u gjetën “kokat” e organizatorëve, detyra juaj si media është jo të hetoni, por të paktën të hulumtoni dhe të bëni sa më shpejt publike se cilët janë këta kontrollorë, çfarë lidhjesh mund të kenë me pushtetarët, si dhe çfarë arsimi e aftësi të jashtzakonshme profesionale disponojnë, sa të jenë punësuar në vendet më të mirëpaguara në arnautistanin e 1001 çudirave.

   Reply to this comment
 4. Viktor April 8, 10:22

  Skan turp te tjeret kan humb vendin e punes nga pandemia kta ankohen se nga 5 milion lek ju esht pergjysmu rroga ptuuu rrac e keqe…jan specializu me leket tona ptuuu ndyresira…mjeket kan humb jeten ptuuu plehra

  Reply to this comment
 5. Nikla April 8, 10:33

  O vlora o majorr per keta duhet te cohet enver hoxha o byrazer…ai ju a shkerdhente pragun ketyre lloj bastardash…ai ju a nxirrte stresin ketyre motrqirave…po enver hoxhe nuk ka…!!!

  Reply to this comment
 6. Ethem Lalaj April 8, 12:43

  Te bie ne sy qe komentet kunder kontrolloreve, jane shkruar nga nje apo dy sufllaqexhinj te Rames, “Lideri global” nese vazhdon keshtu, do kete fundin e Causheskut.

  Reply to this comment
  • K April 8, 12:55

   Jam me ligjin, shtetin dhe popullin e mjerë. Poshtë krimi, korrupsioni dhe mafja.

   Reply to this comment
  • zef mici April 8, 13:32

   Ndersa ti @ethem lala je nje cope muti qe je ngjit pas kepucrs saliut dhe likes dhe nuk ju ndahesh deri sa kepucen ta hedhin
   po pse mor pi njeri po keta qe shteti shqipetar i kualifikoi tani kane te drejt te tallin bolet me shtetin dhe shqipetaret
   Prandaj duhet mandati i tret dhe i katert Edi Rames qe keta specjet si ty te hiqen nga ai vend
   Hiqe jastekun prej guri ethem dhe mundohu e behu qytetar
   You are just bich

   Reply to this comment
  • Nikla April 8, 14:39

   Edhe nga pajdhi satome o etem kari!!

   Reply to this comment
 7. Lala I myzeqes April 8, 13:02

  Ethem lala ethem bytha ethem leshi dukesh qe I bie bythes dukesh qe je pederast manjak ,,,ethem ethem nuk na thua kur e ke ne fyt nga I kthen syt

  Reply to this comment
 8. Like kallpi April 8, 13:35

  Razhbulli, Miloti dhe Bajza e paskan blloku nc nc nc

  Reply to this comment
 9. dardan April 8, 14:03

  Po Skifter Tabakun pse nuk e vini me shpatulla per muri, apo eshte vellai i Jorida Tabakut?!

  Reply to this comment
 10. AD April 8, 18:57

  
  Me gjuhen e fakteve te gjalla

  SKENARI I VALIASIT GOZHDA E NASTRADINIT DHE KOMPLOTI I SALIKE PUTANINIT ….

  – Zgjidhja e vetme- Modeli Reagan. Zero tolerance

  – Askush nuk qendron mbi ligjin

  – Nga Alban Dega, Nju Jork

  1- Sa eshte paga mesararw e kontrollioreve ajrore ne SHBA?

  State Annual Salary Hourly Wage
  Washington $95,018 $45.68
  New York $90,035 $43.29
  New Hampshire $87,130 $41.89
  California $84,929 $40.83
  Massachusetts $82,923 $39.87
  Vermont $82,195 $39.5
  Wyoming $80,525 $38.71
  Hawaii $80,338 $38.62
  Idaho $79,865 $38.40
  Maine $78,730 $37.85
  West Virginia $78,245 $37.62
  Connecticut $78,182 $37.59
  Pennsylvania $77,868 $37.44
  Texas $77,405 $37.21
  Rhode Island $77,017 $37.03
  Alaska $76,529 $36.79
  Montana $76,338 $36.70
  Maryland $76,325 $36.69
  New Jersey $76,319 $36.69
  North Dakota $75,929 $36.50
  Nevada $75,927 $36.50
  Arizona $75,552 $36.32
  Nebraska $75,114 $36.11
  Indiana $75,068 $36.09
  Minnesota $74,258 $35.70
  Tennessee $74,203 $35.67
  Virginia $74,130 $35.64
  Wisconsin $73,915 $35.54
  South Dakota $73,711 $35.44
  Ohio $73,664 $35.42
  Kentucky $73,091 $35.14
  Georgia $72,883 $35.04
  Utah $72,690 $34.95
  Oregon $72,579 $34.89
  Louisiana $72,016 $34.62
  South Carolina $71,681 $34.46
  Kansas $71,502 $34.38
  Colorado $71,415 $34.33
  Delaware $71,327 $34.29
  Alabama $71,179 $34.22
  Iowa $70,874 $34.07
  New Mexico $70,231 $33.76
  Oklahoma $69,812 $33.56
  Florida $68,693 $33.03
  Arkansas $67,057 $32.24
  Michigan $67,020 $32.22
  Mississippi $66,985 $32.22
  Illinois $66,693 $32.06
  Missouri $65,612 $31.54
  North Carolina $61,083 $29.37

  Top 50 Highest Paying States for Air Traffic Controller Jobs in the USA

  Nderkohe qe Presidenti i SHBA- se ka nje page vjet ore rreth 400 000 dollare ose 5 here me te larte.

  Po ne Shqiperi ?

  Nje kontrollor ajror ka nje page vjetore prej gati 50 000 dollare ndersa Kryeministri, Presidenti rreth 60 per qind me pak

  2- Po Ngarkesa dhe Stresi ?

  Ne Aeroportin Nderkombetar JFK te Nju Jorkut ulen e ngrihen cdo ditë mbi 1600 avione në dite ose 471000 ulje ngritje ne vit.

  Po në Aeroportin Nderkombetar te Rinasit?

  Vitin e kaluar nga e në Riñas u ulen e ngriten 3650 fluturime gjishsejt ndersa nga 1 janari e deri me 1 mars 2021 … 16 flutrime ne dite ose 100 here me pak.
  Krahasoni vellImin e punes dhe rrjedhimisht te stresit se kontrolloreve ajrore shqiptare dhe te atyre te Kryeqytetit te Botes Nju Jork qe eshte qindra here me I madh.
  Persa u perket pagave per njesi kohe ato te shqiptareve jane 2.5 here me te larta se te amerikaneve.
  E per cudi Stresi i telekomanduar nga virusi me rrenimtar i “Bandes se Gangstereve” politike, biologjike dhe mediatike te Tiranes dhe Hunveibineve te Prishtines u godet njekohesisht trurin e shpelare politikisht te 72 kontrolloreve ajrore te Rinasit….
  Nje skenar i sajuar aq keq sa nuk bind as gomarin e SaLike MonaLulushit e jo me njerezit me dy pare tru në koke, qe ngjason si dy pika uje me skenarin e Greves se Urise se Valiasit ketu e gati 30 vjet me pare.
  Synimi: destabilizimi politik i vendit, cenimi i sigurise kombetare, sabotimi i transportit te vaksinave anti COVID-18 per qindra mijera shqiptareve, rrezikimi i jetes se mijera pasagjereve shqiptare dhe te huaj, sabotimi i sezonit turistik ne prag fillimin e tij, perhapja e pandemise qe ka gjunjezuar supershtete si Gjermania, Franca, Italia…

  “ Demokracia nuk eshte shantazh…

  E ka dhene populli dhe rinia shqiptare qysh ne dhjetor te vitit 1990, qe i minua nga Katovica berishiane :
  – E duam Shqiperine si Amerika demokratike!
  Faktet e mesiperme jane nga burime teper te sakta amerikane.
  Edhe zgjjdhjen e ceshtjes se “stresit te jashtezakonshem” SaLikekratik te kontrolloreve ajrore te Rinasit e ka dhene ketu e mbi 35 vjet ish- Presidenti historik amerikan Ronald Regan qe i flaku nga puna brenda 24 oresh dhjetera mijera kontrollore ajrore amerikane qe u futen ne greve pa paralajmerim ka u dhene asnje minute afat per tu rikthyer ne pune.
  “ Demokracia nuk eshte shantazh… Ka te drejta por edhe detyrime ligjore”, pat deklaruar gjeniu amerikan.
  Shkurt – me nje goditje shpate demokratike e zgjidhi nyjen gordiane… ose

  Zero tolerance

  Nje model qe duhet ta ndjeke edhe ligjzbatimi e qeveria shqiptare perballe ketij komploti djallezor te SaLikekracise shqiptare.
  1- Hetim i thelle nga ligjzbatimi shqiptar SKAK, Prokuroria e Pergjithshme, BKH…dhe goditje ligjore me gjithe fuqine e ligjit dhe drejtesise te organizatoreve fizike dhe politike te ketij akti shantazhi kriminal.
  2- Pushim perjetesisht nga puna te cilitdo kontrollor ajror qe nuk i kthehet punes para ores 12 te dates 8 prill 2021.
  3- Marreveshje urgjente me vendet aleate te NATO-s dhe Floten e 6 amerikane ne Mesdhe apo aeroportet e Barit, Brindizit, Prishtines, Shkupit, Korfuzit dhe Selanikut per kontrollin e hapesires ajrore te Shqiperise.
  4- Perdorimi i Aeroplaneve apo flotes detare ushtarake te NATO per transportin e vaksinave kunder COVID-19.
  5- Në vend te shantazhojne kryeministrin dhe qeverine shqiptare per ti “ vene gishtin kokes” kapot e “ Bandes se Gangstereve” dhe te “ Mafias krejt jashte kontrollit” Sali Berisha, Ilir Meta, Lulezim Bashiqi, Mona Cizmja, Fatmir Mediu… tu bejne thirrje e urdherojne mercenaret dhe marionetat e tyre tu japin fund menjehere komplotit dhe skenarit te tyre Putinist kunder sigurise kombetare, shendetesore, humanitare ekonomiko- financiare ne kete pragzgjedhjesh perndryshe do ti shtojne edhe nje krim tjeter teper te rende malit te tyre te krimeve dhe korrupsionit qe e rrenuan e zhbene shtetin shqiptar mbi 15 here në 12 vjete te sundimit te tyre.
  Askush nuk eshte mbi ligjin!
  Ligj e Drejtesi qe te behet Shqiperi!

  From::
  Date: April 7, 2021 at 11:51:23 AM EDT

  Reply to this comment
 11. mirel April 8, 18:59

  Njoftim :
  Me aeroplanin që do të vijë nga Bangladashi
  Ndërmjet punëtoreve kontraktues janë dhe
  Motrat e komentuesit me emrin “ARBEN”.
  mirëardhshi dhe mos harro Arben që të marrësh me vehte në aeroport brekë për motrat e tua,sepse ja kanë lënë indjaneve si relike.

  Reply to this comment
 12. **** April 8, 19:00

  Pandemia konsiderohet si gjendje e jashtzakonshme (gjendje lufte) dhe ne UK nje pjese e madhe e popullsise kaloi ne page te deduktuar (forlough).
  Ne gjendje te jashtezakonshme (lufte) nuk lejohen grevat sepse interesi kombetar eshte paresor.

  Reply to this comment
 13. ABI April 8, 19:20

  Garant që të tre prej veriu ose lidhje politike ne veriun

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim