Greva e urisë në rafinerinë e Ballshit, gratë refuzojnë mjekët: Deputetet të vijnë këtu. Kemi punuar në helm e acid, kërkojmë gjakun e derdhur!

October 17, 2020 11:49

Greva e urisë në rafinerinë e Ballshit, gratë refuzojnë mjekët: Deputetet të vijnë këtu. Kemi punuar në helm e acid, kërkojmë gjakun e derdhur!

Gratë e Ballshit janë në ditën e 3 të grevës dhe sot shprehen më të revoltuara se asnjëherë, për shkak se nuk kanë marrë përgjigjen që meritojnë.

Ato  kanë refuzuar të marrim mjekim shëndetësor dhe asnjë prej tyre nuk ka ndërprerë grevën.

Grate shprehen se kërkojnë djersën e tyre, ndërsa kanë vijuar duker ankuar dhe pwr kushtet në të cilat kanë punuar më parë në uzinë. Ajo i ka kthyer përgjigje edhe kryeministrit Edi Rama e revoltuar duke thënë se sipas saj uzina nuk është gropë e zezë.

Jemi për një qëllim se kam punuar në shi dhe në borë. Neve kërkojmë djersën tonë dhe lekun tonë. Ti shikosh ato gratë aty kanë hypur në majë të cisternave, boti i mbushi cisternat iku u pasurua dhe ne kërkojmë lekëun tonë, djersën tonë që na është mbajtur. A e di ti që atyre shoqeve u është hequr dita e punës dhe rroga mujore për një gabim të vogël, që ka ardhur me vonesë 5 minuta. Të gjithëve punonjësve pavarësisht se nuk vijnë dot në grevë se skanë ku të vejnë se ushqejnë familjen.

Një shoqe atje  ska bukë të hajë dhe ka burrin të sëmurë se po më merret goja se jam shumë e revoltuar se shumë gazetare bëjnë pyetje atje nga studioja dhe thonë pse jeni futur në grevë urie. Çështjë kjo pyetje pse  je futur në grevë urie? Pse spyet Edi Ramën që tha se do ja japë lekët kokër më kokërr Beso Sulaj, ku është. Beso Sulaj sot apo ka tajvanin ai atje dhe nu kpërgjigjet. Uzina nuk është gropë e zezë por pasuri kombëtare e gjithë Shqipërisë. Gropa e zezë është qeveria, ka një vit që nuk e dorëzon uzinën.

Asnjë reagim prandaj ne u futëm në grevë urie që të ketë ndërgjegjësim Edi Rama. Edi Rama bën sehir dhe tallet me gazetarët kur një gazetar bën pyetjen në studio ai revoltohet dhe kthehet ndryshe, Pamë emisionin te Fevziu dhe çfarë thoshte vetëm gropë e zezë dhe difiçit, është shumë herë më e mirë“, tha ajo tejet e revoltuar.

Gratë e tjera ndonëse më të dobëta në shëndet, shprehen se nuk do të heqin dorë nga greva deri në plotësim të kërkesave.

Nuk do të tërhiqemi derisa të marrim lekët tona, atë që na takon djersin dhe gjaku tonë që na i mbajtën, nuk kemi ku të shkojmë pa lekë, kemi fëmijët familjarët për të ushqyer. Familjarët solidarizohen me ne sepse për të njëjtin hall jemi”, tha një tjetër naftëtare.

“Sot është dita e tretë e grevës. Unë jam në mbështetje të grevës, por deri më sot nuk ka asnjë reagim nga instancat. I bëj thirrje ministres së Energjetikës dhe deputeteve femra të mos lexojnë  copa letre, por të vijnë këtu. Ne këtu jemi si të persekutuara, kërkojmë vetëm bukën e gojës. Të mos pandehin gratë deputete se janë më të zgjuara, këto janë profesioniste”.

Ato shprehen se kërkojnë mundin e tyre që kanë derdhur në uzinë në helm e në acid.

“Shumë shumë shumë keq, kemi 3 ditë sot, dhe unë si person  familja ime nuk di gjë. As telefon skam se ata janë larg. Kërkoj djersën time dhe mundin tim, unë kam mbetur pa buke dhe fëmijët, dhe jemi shumë keq. U lutem atyre që janë larg, se nuk na kanë dhënë asnjë reagim. Deri në vdekje, sa të marrim gjakun tonë. Kërkojmë gjakun tonë dhe mundin tonë që kemi derdhur në uzinë në helm në acid, këto muajt e fundit na kanë hapur vatrat  e acidit që u helmuam”, shtoi një tjetër.

o.j/dita

October 17, 2020 11:49
Komento

18 Komente

 1. Zigur Qarri October 17, 12:03

  Ne kapitalizem mosmarveshjet punedhenes-punemarres zgjidhen vetem ne gjykate. Mos humbni kohe duke u bere vegla te shqupisave dhe pisit te Cepanit.

  Reply to this comment
  • mirel October 17, 15:19

   O Zorr e qelbur, moj vrrome e mutit, ku e ke pate kapitalizmin ti? Shko ne kapitalizem e mos e paguaj punetorin me pasurine e shtetit, dhe te privatit bile. Ja shkrijne asetet dhe i japin leket.
   Zgjebe e mutit, tregon kapitalizmin ti zorre e Dule dhiarit.
   Kurve e qelbur

   Reply to this comment
 2. Populli October 17, 12:32

  Mor te shkretet juve, more te uruar,
  po akoma nje gje nuk e keni kuptuar?
  se hallet e juaja e te gjithe Shqiperise,
  nuk jane per veshet e qelbac qeverise?
  akoma nuk bindeni more juve te mjere,
  se kjo qeveri kudo ekonomine ka dhjere?
  kujt sot i drejtoheni juve more te shkret,
  atij Edi Rames degjenerates ne pushtet?
  nuk ju japin librezat ato “afendikojte” tuaj,
  se nuk do qeveria asistencat t’jua paguaj,
  kot pra po i drejtoheni qenefqeverise sot,
  si ti flasesh murit, kur i flet Rames idiot!

  Reply to this comment
  • mirel October 17, 15:21

   O popull, nuk jane per Ramutin ato fjale, jane per ty e mua.
   Eshte diskreditimi qe i behet Ramiut si qen bir qeni qe eshte, si kulish pis tradhetar qe ka shitur gjithe Shqiperine dhe i ka kthyer shqiptaret ne skllever. Po nuk e prishin orarin e kafes vemjet, prandaj ngelen pa buke keta.
   U rente ne koke te tjereve, ky eshte urimi

   Reply to this comment
 3. nkolla October 17, 13:01

  Eh more “popull” i likes, nuk e di kush je por do te jete mire qe po pate ato mendime dil direkt e thuaj “une do te derdh ne buxhet …leke per punonjesit e ballshit”. Une nuk kam asnje lidhje me to dhe nuk kam mundesi te paguaj. Ai qe ka marre parate, ose qe mendon qe shteti duhet te paguaje, le te japi pagen e tij ne ndihme te atyre punonjesve.

  Reply to this comment
 4. mali October 17, 17:59

  Zigur,ne rradhe te pare ata jane njerez dhe jeta e njeriut eshte shume e vlefshme.Ata kane zgjedhur ate rruge per te drejtat e tyre.Me vjen cudi se as nga qeveria qe eshte sherbetore e popullit dhe as Basha .as presidenti nuk jane prekur qe eshte detyra e tyre.Jane qytetare te shqiperise dhe shteti me mekanizmat e tij te beje zgjidhjen.Turp i ketij shteti anemik.

  Reply to this comment
  • Zigur Qarri October 17, 23:15

   Patjeter qe jeta e cdo qytetari eshte shume e vlefshme dhe e drejta e gjithsecilit per te protestuar nuk mund te mohohet. Por behet fjale per nje kompani private te falimentuar dhe ne shtetin e se drejtes ceshtja shkon ne gjykate. KM ka takuar Presidentin e Azerbaxhanit per te gjetur nje zgjidhje por shteti nuk mund e nuk duhet te perfshihet ne rimbursimin e kompanive te falimentuar. Ish punetoret duhet te perfshihen ne skemen e ndihmes se te papuneve gje qe ata e kane refuzuar.

   Reply to this comment
  • mirel October 18, 07:02

   Nuk eshte Ziguri kjo kurva. Eshte nga ato bucet e Arben Ahmetes. Ka patur nje staf te tere qe e ka trainuar per kete pune..dhe per tenderar dhe PPPte ai eshte negociatori i Ramutit.
   Me pusht i ndyre nuk behet

   Reply to this comment
   • Zigur Qarri October 18, 10:01

    mirelrrotkari
    Ty nuk te q*u njeriu, pse gelthet kot. Vazhdo jeten ne puseten shqupise ku je futur dhe mos u perzje kudo e kurdohere se kundermon ere e qelbur nga koka tek kembet.

    Reply to this comment
 5. mirel October 17, 19:41

  Mos derdellsni dhe beni “GREVA”,
  burrat i larguat se u bene me te shendoshe se ju kur ishit me barre.
  Eshte edhe faji i juaj kur vinit ti takoni.E mjera salle ç’far ere mbante !!!!!! Kokoshka e Raki Skrapari ( Meta si gjithmone present aty ku ka mjegull ,domosdo president i “pa anshem).
  Ju i dini rregullat keto mos marreveshje zgjidhen nepermjet gjykates ,por e dini se kjo mundesi eshte e humbur sepse nuk ka asnje base juridike.
  Prandaj e mira shkoni ne shtepi dhe mbylleni gojen.

  Reply to this comment
 6. mali October 17, 21:07

  Ka deputet zona ,apo ka vdekur?Ne ka vdekur te zvendesohet me nje tjeter sipas ligjit.Prandaj i japim voten deputetit qe te zhgjidhe problemet tona te jetes se perditeshme.Ne nuk duam politiken e Azrbaxhianit dhe budalleqe qe ka bota.U ca tubi i ujit dhe zona eshte pa uje ,aty duhet deputeti.Shkollat e zones sa jane te sigurta ne kete COVID-19?Aty duhet deputeti.Sa ambiente argetuese per femijet ka zona dhe a jane ne standarte sigurie per jeten e femijes?Edhe,edhe,edhe,ne se jene familjare te mendojne si per vehten e tyre.Nuk kam dyshim qe Veliaj harxhon para ,por me pak para te behet dicka e mire ,te pakten per 10 vjet,sepse koha sjell te tjera ide.

  Reply to this comment
 7. mali October 17, 21:41

  Mirel ,e shikoj qe nuk te ka djegur bytha ty pas 90-tes,dhe te uroj gjithe te mirat e jetes,sinqerisht.Por te jap nje keshile alla shqiptarce:Mos e ngacmo fukarane,se zoti te denon.Nuk eshte detyra tende per zgjidhje,por e deputetit qe votuan fatkeqet.Ai eshte qeveri dhe pergjegjes per votuesit.

  Reply to this comment
 8. mali October 17, 22:52

  Mirel !Me vjen per te vjelle kur shikoj keto mendimet tuaja.Me sa shoh ju jeni jetim,pa nene e babe dhe keni te drejte psikologjike nje urejtje ndaj prindereve biologjike.Ne ke zot thuaj ndihmoi.

  Reply to this comment
 9. mali October 18, 10:11

  E po edhe njerezit gabojne.Ka te drejte mireli,Mbasi verifikova edhe une qe eshte e vertete qe grevistet
  Kane konsumuar mish e raki ,per tu habitur : qendron.
  Nuk di ç’far te them ,por e verteta eshte e vertete.Turp per keto rrufjane dhe per ate kryetarin e sindikates qe na hiqet qe po i qan hallin ketyre “grevisteve”

  Reply to this comment
 10. mirel October 18, 15:17

  Te lumte Mali ,kjo eshte e verteta.
  Ilir Meta si matrapaz politik qe eshte edhe kete radhe e tregoje fytyren e vet kriminale.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Click here to cancel reply.

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim