Grida: Edhe magjistarët do ia kishin zili Ramës gjithë këto reforma

August 7, 2014 18:13

Grida: Edhe magjistarët do ia kishin zili Ramës gjithë këto reforma

Grida Duma ka shprehur shqetësimin për një sërë nismash të ndërmarra nga qeveria kohët e fundit.

Sipas saj, Ramës i është fiksuar të ndërtojë “Shqipërinë e re”.

Ajo thotë se reformat nuk mund të bëhen as për një dhe as për dy mandate.

Këtë gjë, sipas Dumës, nuk do të mund ta bënte as administrata amerikane.

Reformë territoriale, reformë administrative, reformë pensionesh, reformë arsimi, reformë në shëndetësi, reformë në drejtësi….. edhe magjistarët do ia kishin zili.

Reforma që minimalisht do të na duhen 10 vite për të kuptuar efektet e tyre, por që mjaftojnë 10 minuta për t’i shitur për arritje para ca kamerave për të dhënë idenë se po ndërtojmë “Shqipërinë e re”.

Një reformë e mirë duhet të shihet si funksionon lidhur me të tjerë zinxhirë të sistemit, dhe s’mund të reformosh dot të gjithë sistemin me besimin e rrezikshëm që je i pari që shpike botën nga zero.

Këto janë mendje të rrezikshme, mendje që nuk imagjinojnë jetë dhe botë para tyre, dhe që ndërtimin e kuptojnë si shkatërrim të çdo gjëje të mëparshme. Çdo shqiptar e di mirë që kaq reforma as administrata amerikane s’do mund t’i kryente në një mandat apo edhe dy, aq më tepër çdo shqiptar e di që problem ynë nuk është që nuk kemi ide, por nuk jemi të vullnetshëm që t’i vëmë ato në zbatim dhe të punojmë për to ditë pas dite, dhe ky është problem historik.

Por ajo që realisht ka ndodhur kanë qënë “spastrime.. spastrime.. spastrime”; spastrime në vende pune, spastrime universitetesh, raprezalje bashkish, spastrime në listat e grave në parlament në emër të kriminelëve, spastrime në specialistë të vegjël dhe asnjë shembull i madh dhe i vërtetë dënimit të korrupsionit, spastrime bimësh në Lazarat por jo kriminelësh të drogës, spastrim i privacisë, spastrim i kopetencave të institucioneve të tjera….., e pafund mund të vazhdoja kështu shumë gjatë.

Edhe ata që i dhanë një million votat e kuptojnë qartë që për çështjet e rëndësishme heshtet, për korrupsionin e madh, për krimin e madh, për varfërinë që po thellohet, po heshtet frikshëm. Të gjitha këto janë fshehur prapa perdes se skenës ku ndërkohë shiten të lyera me bojë ekrano- arritjet.

Ajo çka është edhe më e rrezikshme në këtë diagnozë është që pamja e qeverisjes sot qëndron diku mes komunizmit dhe fashizmit. Kësaj tabloje i shtohet agresiviteti dhe lufta që i ka shpallur opozitës e cila domosdoshmërisht çon në një ndarje të Shqipërisë në kampe reale, edhe më të egra dhe të dëmshme se ndarja e saj me në 60 e ca copëtime territoresh”, shkruan Grida./b.l

August 7, 2014 18:13
Komento

35 Komente

 1. Jozi August 7, 18:20

  MAGJISTARET DO TE KISHIN ZILI TY SE SI VJETH??

  Reply to this comment
  • Raimond Vlonjati August 8, 05:51

   O po ju te PD-se i thoni falmeinderit EDI RAMES , se ai po ju mban ne politike, se po te ishte ndonje tjeter ne vend te Edit ,
   ishte ngritur sot kunder Fullanit dhe e shkarkonte menjehere ate Fullan duke e cuar ne ndjekje penale

   Nderkaq qe PD-ja diskretitohej ne jete te jeteve si Parti Politike e lidhur me krimin e organizuar Bankar…. qe mbron dhe perkrah nje Guvernator Banke i cili e perdor Banken e Shtetit shqiptar si portofolin e xhepit te tij ….

   PD-ja pastaj do katandisej ne parti furgoni dhe do ngelej per jete ne opozite , se as elektorati juaj nuk mund tju perkahi me, kur ju i dilni ne mbrojtje hapur nje hajduti te neveritshem qe vjedh parate e shqiptareve haptas , sic eshte Fullani

   Ca opozite jeni ju moj , qe i dilni ne mbrojtje nje guvernatori hajdut ? Ju nuk duheni paguar nga taksapaguesit shqitpar,se nuk po beni rolin tuaj si opozitare –Ju duke mos bere punen e opozitarit ju po e merni rogen qyll –Po vidhni popullin
   Taksapaguesit shqitpare ju paguajne te beni opozite dhe te jeni vigjilente ndaj korupsionit dhe sidomos kur vidhen kursimet e shqiptareve, ndersa ju i dilni ne mbrojtje hajdutit
   Shqiptaret duhet te kerkojne qe opozites ti nderpitet pagesa e roges se nuk e justifikon rogen qe mer me performancen negative te punes se saj si oponente e pushtetit

   Ndaj fol o Grida , grij sallate se je me fat qe ka PS-ja Edin ne krye , Te isha une ta shikoje sa cdo u punoja …

   Reply to this comment
 2. askushi August 7, 18:30

  Nuk ka nevoje per magjistare, vullneti Grida, vullneti… pikerisht ai qe i mungon liderit tuaj qe te ka lene pa fryme kur te fliste per pallavra!

  Reply to this comment
  • feniks August 7, 19:56

   O Grigja!Po si nuk dhate nje mendim normal moj mjerane INJORANTE?Ju e shkaterruar shtetin nen zero dhe Rames i duhet te filloje nga ZERO!Sidoqofte Saliu e ka te garantuar BURGUN.

   Reply to this comment
 3. Meteh August 7, 18:30

  E nga e mer frymzimin kjo…nga Çili? Kjo eshte nje llapaqene pa shpirt me keq se Topallka,pasi akoma nuk eshte ne karrige pushteti.Ik moj b..çe se po na mahnit me ate fjalorin bajga-bajga sikur flet me adoleshentet.Reforma do behen doni apo nuk doni juve hajdut dhe vrases tr ketij vendi.Pas 20 vjetesh kur te vini ne pushtet do shifni si do ndryshoi shqiperia…!

  Reply to this comment
  • Emigrant August 8, 01:09

   Pse nuk I bête edhe Ju reformat Por dilni e thoni se I kemi mbajtur ne sirtar Ju skini pasur ide dhe nuk I bête dot Edhe kur te tjeret Kane dashur ti bejne nuk kini dhene asnjehere alternative te dyte vetem I kini kundershtuar Provoni kur tju vije radha Por me pare sqaroni pozitat tuaja ne bastisjen qe I bete atij vendi

   Reply to this comment
 4. cuci August 7, 18:31

  ti i hyn ne pune zhealit te kamzes si keshilltare

  Reply to this comment
 5. Sherbyesit e mafies se saliut August 7, 18:33

  O ti moj grigja debile, qe ngele vetem duke filozofu dhe qe as vete nuk e kupton se cfare llomotit… ti je kokrra e bibes qe vetem artikulon idiotesina dhe je e afte vetem te mashtrosh kedo me karakterin tend prej lavireje!
  Rama, e gjeti vendin te shkaterruar nga berisha yt, nga ai plehra basha qe po kerkon te zevendesoje jozefinen me figuren tende prej bibe , sepse qe te dyja pak ndryshoni nga nj-tj, qe te dyja jeni baxhellat e polittikes kuplara te pd-se!
  Vendi yne gjate hajnise se sali kriminelit , ka shkuar akoma me pas nga sa ishte ne kohen e monizmit, vendin tone ju moj grigja baxhella e poshteruar , vodhet , mashtruat, vrate e gjunjezuat ne extrem dhe tani filozofoni per te na mbushur mendjen se duke ardhur perseri ju laviret e kombit ne pushtet , do e ndrisni!
  Ik moj baxhell qe kerkon t’i shpetosh drejtesise duke u strehuar ne klanin e pd-se!
  Vetem idiotet te mbajne per idhull ty moj baxhelle e konsummume !

  Reply to this comment
 6. Blendi August 7, 18:39

  Mua me duket qendrim korrekt. Grida a je e zonja te vesh bast ne se keto nuk realizohen nga Rilindja? A mund te pranosh te kunderten pas 1 viti. Une kam dyshime per cdo njeri qe vjen ga stani i Berishes.

  Reply to this comment
 7. TUTKUNI NGA PODGORICA August 7, 19:01

  BUFALAQI I GRIDES I BIE VIOLINES

  Kur Suela Meçua para ca kohesh e ftoi ne studio per te firmosur “Kontraten” me shqiptaret, u detyrua te firmoste me doren e majte, ne te djathten mbante fort te shtrenguar “bufalaqin” e saj te dhuruar nga gjyshi. Pikerisht nga gjyshi i saj i formuar ne akademine ushtarake fashiste te Venecias se Musolinit.

  Bufalaqin ai e mbante mbi shpatull nen xhakete, per te balancuar qofokllekun e tij.
  Gridushka e mban ne doren e djathte edhe kur barkngopet, edhe kur masakron dyshekun, edhe kur ben dush. Andaj nese nuk e keni vene re, doren e djathte e ka gjithnje te piste, ne nder te bufalaqit te gjyshit fashist.

  Edhe kur mashtroi ate plakushin e Tirones, guida e Grides ishte bufalaqi, qe i dha force te harroje Shqiperine e rrafshuar deri ne themel nga kriminelet qe mban ne krah.

  Eshte e pa fytyre violinistja e deshtuar Grida, e ka ne gjak te djege e shkaterroje gjithçka, ka dhene prova qe kur vuri rrexhipetin e pare, dogji shtepine qe ja la gjyshi fashist.

  Irritohemi me Edin qe u jep mundesine, nje te deshtuare si ti te shfrytezoje shume te meta te tij.

  Me shpresen qe nje dite ka per tu dizintoksikuar nga mendjelehtesia, vazhdo ti biesh violines e deshtuara Gride, ne jete, ne shoqeri, ne pergatitje, ne feminizmin tend te transformuar qe ne gjeneze ne nje gangstere rrugesh me mendje kriminale.

  Te rrofte bufalaqi qe aq shume te gjason.

  Reply to this comment
 8. Arben August 7, 19:02

  hahahahaha doli kjo ordinerja..shko deshmo ne prokurori per bankierin se e din te gjith o ti baxhell qe na paske dal ne foto ashtu e shtremt me legen te shqyer e te gjer…me katunar Henrin…njesoj te dy jeni …nje ftyr keni..te paushqym ..te mjer…te ardhur ne tiran per te zaptuar…se kshu e kan katunaret. Ke sponsor tani qe bankieri nuk esht me????

  Reply to this comment
 9. gf August 7, 19:11

  Ejjjjjjjj si u be me ato pronat e Grides di gje njeri?

  Reply to this comment
 10. Lleshi August 7, 19:29

  Ah mor Rama ……. keshtu eshte kur bashkohesh ne qendrime me çerdhen e “zogut te zi” ! Me te ironizu dhe Grida je katandis ! Çfare fatkeqesie ……

  Reply to this comment
 11. edi August 7, 19:36

  Foli GRIDA PSIKOLLOGIA e LILIPUTEVE. PROBLEMI YT GRIDA eshte se TRURI JOT eshte akoma ne MESJETE.

  Reply to this comment
 12. inf August 7, 19:59

  shoqja grida Ish nen ministra e saliut
  Po atija Plakut te shkrete qe e rrope nga llovet ose Paret
  bere gje ja ktheve Paret plakut te gjore moj gop ç’puara e PD
  Gridja para gopi pas si po shkon me lulken jo per gje se ate leshko ti e xhiron
  me pjeshk shefteline tende si ma do
  aqe do lulka i salih kreminelit vdes per palme ai shet dhe gruan dhe memen e tija per noçke
  Jepi Grida je njishi i PD sa te ket leshko si sala dhe lulka ti do behesh Ylli i ^PD jo per gje por do e mushesh me xhingije dhe putana ate shoqate horrash e hajnash
  Jepi Grida ke lind me kemishe Nailonit moj Gerrmadhe e PD moj hajne e rrugaçe je ti.

  Reply to this comment
 13. andi August 7, 20:02

  e nxoret prape kete bucen e shpellarit

  Reply to this comment
 14. Al August 7, 20:09

  Idiote dhe hajnie

  Reply to this comment
 15. Jimi August 7, 20:11

  Sigurisht moj Grida({ ulerima) , per ty i vetmi magjistar qe duhet te egzistoj ne bote duhet te jete vetem qoftlargu si i vetmi qe munde te bej cudira ne kete dynja, sic edhe beri tere keto vite .Cudirat e tij nuk kane te sosur, nga komunist 24 karat brenda nates u gdhi komunist blu, me shum se 24 karat,ai si Aladini me llampen msgjike na krijoj te famshmet firma piramidale.
  Si ai askush tjeter nuk i dha urdher Amerikes qe ti jepte Shqiperis cekun e bardhe, si askush tjeter ai mundi qe per nje periudhe teper te shkurter te instaloje korrupsionin galopant ne gjithe administraten shteterore. Keto jane me pikantet, se bemat e tij nuk kane te sosur..
  Per keto e shum te tjera si keto pa tjeter qe ky popull do ti ngrej nje monument ketij nastradini qe e mbani per magjistar!

  Reply to this comment
 16. Noli August 7, 20:42

  Mire qe paska marre vesh Grida se reformat fillohen tani dhe rezultatet priten ne vazhdimesi ne vite. Thuaji Lulit e te tjerve ne PD qe cdo dite dalin e deklarojne se refarmat nuk dhane rezultate duke i quajtur mashtrime. Grida dhe PD duhet te kuptoje se pa refarma e ndryshime te medha nuk behet ky vend dhe pastaj te marre pjese ne keto reforma e te jape opsionet e veta per te bere me te miren e mundeshme. Grida e PD ka nje vit qe po qan humbjen e qeverise Sala dhe sukseset e saj te medha. Te mbash per suksese gjendjen e vendit drejtuar nga Sala edhte me shume se maivitet.

  Reply to this comment
 17. shqip August 7, 20:54

  Po heshtni nja kater vjet te pakten.Boll u ka toleruar Edi,sala per ne burg,eshte jashte,luli,mediu,imami e me radhe.Vetem fjale .Po ti bejme ne leter njehere ,pa ti firmosim ,vulosim,ti fusim ne sirtar pastaj mandatin tjeter i zbatojme.

  Reply to this comment
 18. xh August 7, 21:54

  ….”aq më tepër çdo shqiptar e di që problem ynë nuk është që nuk kemi ide, por nuk jemi të vullnetshëm që t’i vëmë ato në zbatim dhe të punojmë për to ditë pas dite, dhe ky është problem historik”… e kujt mendon kjo zonje fjaleshumeboshe t’ja atribuoje ate hata qe eshte bere keto vite qe shkuan me gjithshka qe mund te quhet qeverisje? Idete burojne nga njerezit qe kane mend e qe kane karizmen reale per ti vene ne zbatim keto ide.

  Reply to this comment
 19. standart August 7, 22:18

  http://gazetadita.al/franca-kopjon-shqiperine-reforme-territoriale-brenda-dy-muajsh/

  Nuk eshte se po ben me mire ato qe Berisha beri mire. Thjesht po ben mire ato qe Berisha i katranosi (me beso jane shume).Me nje vend te vogel si Shqiperia dhe me nje popull te urte, xhymert dhe te duruar si shqiptaret, nuk duhet shkence e madhe per ta rregulluar kete vend. Mjafton pak frymezim per pune te mira dhe vullneti per ti cuar deri ne fund. Ja kjo eshte “magjia”, profesoreshe……

  P.S. dhe duhet te kesh edhe shpirt te madh qe mos te impresionohesh nga pushteti i parase, ne duart e injoranteve. Zakonisht artistet shquhen per shpirt te madh ose te thelle.

  Reply to this comment
 20. pro dhe kunder August 7, 23:26

  -Nuk duhet te hidherohesh,se pala e kundert e ka marre seriozisht stabilizimin e vendit,ku shume shpejt edhe ti duhet te ndihesh e kenaqur nga rezultatet.,sado te vogla
  Mos rri gjithe diten duke marre neper goje{sharre} rrushin e rilindjes..,se nuk e arrin dot
  ..sigurisht do kete te meta ne pune e siper por politika qe ti ndjek te largon nga masa,se nuk di te pranosh realitetin Vere pergatitjen ne dobi te vendit {jo te rilindjes} dhe do shohesh se fansat do te shtohen.se .njerezit kane nevoje per pak shprese,

  ..

  Reply to this comment
 21. X August 8, 00:46

  Cudi,sa grua e bukur eshte dhe sa egersi ka ne sy kur flet!

  Reply to this comment
 22. tirona August 8, 02:23

  E ka fjalen per magjistarin Berisha …..Berisha , magjistari I PD e perdorte magjin per te zhdukur leket dhe pasurit e Shqipetareve …
  Me nje firme Basha dhe magjistari Berisha ja zhduku nje pjese te hapsires detare Shqiperis …

  Reply to this comment
 23. dino August 8, 04:05

  Me vjen sinqerisht keq qe nuk je ne anen e rilindjes Grida!!!Ti mund te jesh nder grate me me ide largpamese dhe mund te ndihmoje shume per Rilindjen Grida … Me beso flas seriozisht!

  Reply to this comment
 24. alfade August 8, 07:29

  Edi nuk po ben asgje tjeter vecse po patron plehrat qe la Sali Fasllic Berishovici , bashke
  me banden mafioze , midis se ciles ben pjese edhe ”zonja ” Gride qe iu eshte futur ”karrie-
  res politike me shume zell duke dhene ”gjithecka” per te mekember nje bande mafioze qe
  iu dha emri fillestar PD , por si e tille nuk ka asgje te perbashket me emrin ?!.

  Reply to this comment
 25. arberia August 8, 08:16

  po Edi Rama aty do te jete edhe per 10 15 vjet o grigje

  Reply to this comment
 26. Mondi August 8, 09:29

  MOJ GRIDA ? A NUK E KUPTON SA QESHARAKE QE BEHESH DERI NE NEVERI ? TE HEDHESH POSHTE ME ARGUMENTA ABSURDE APO TA SHIKOJSH ME MIOPI ATE NDRYSHIM QE PO BEN LARGPAMSI EDI ESHTE NJELLOJ SI TE DALESH RRUGEVE ME SY TE MBYLLUR.
  GRIDA MOS E PERDOR VEND E PA VENT ATE TE ASHTUQUAJTUR ORATORI TENDEN SE KALON PASTAJ NE NEVERI.
  EDI JO VETEM QE PO SHKUL NGA RRENJET TE KEQEN QE ESHTE MBJELLE NGA 23 VJET NE KETE VEND QE ESHTE NJE PUNE KOLOSALE , QE VETEM NJE NJERI I VECANTE QE E KA EMRIN EDI RAMA MUND TA BEJE , AI PO PUNON NE TE GJITHA DREJTIMET QE ME NE FUND TE BEJE SHTET DHE TI JAPI SHQIPERISE VENDIN E MERITUAR NE EUROPE.
  MOJ GRIDA DO TE OFENDOJA VETEN PO TE TE SHAJA TY ? POR PO TE TE THEM MOS U BEJ E NEVERITSHME SE DERI NE ATE PIKE KE ARRITUR. ARGUMENTAT TUAJA JANE SA TE NEVERISHTSHME AQ DHE TE MIOPE ?
  NJE KESHILLE DO TE TE JEPJE ME MIRE MOS MERR FARE PJESE NE DEBATE SE DHE FEMIJET MBYLLIN TELEVIZORIN KUR DEL TI ?
  TI ME ARGUMENTAT TUAJA NUK MUND TE MASHTROSH KURRE NJE NJERI ME SA DO PAK INTELEKT, TI VETEM SE NXJERR NE DUKJE ANEN NEGATIVE TENDEN.

  Reply to this comment
 27. sakomqesh August 8, 10:33

  Komenti u fshi nga moderatori.

  Reply to this comment
 28. Nje Qytetar August 8, 11:36

  Shume bukur e ke thene zonja Grida; “problem ynë nuk është që nuk kemi ide, por nuk jemi të vullnetshëm që t’i vëmë ato në zbatim dhe të punojmë për to ditë pas dite,” e pra ju dhe qeveria juaj nuk bete keto qe thoni dhe bete ato qe nuk i thate.

  Reply to this comment
 29. jan August 8, 13:03

  SHKO E LUAJ NDONJE ROL TE SHAMIKUQJA………………TE TV KOMBETAR CLAN …HAHHAHHAHAH …KOMBETAR …E FLET TURQISHT …E PRONARI KATOLIK ESTAKFURULLAH …HAHHAHAHAHAH

  Reply to this comment
 30. naim August 8, 14:12

  po ece me taka nuk i mban dot librat ne duar zonje dhe sofizmat e tua jane per ata qe duan baben………………..jeton ne kete vend apo jetoni ne avion ky vend do njerze punetor qe misionin qe ka pergjegjesi ta realizoj me me perkushtim dhe atdhedashuri, koha qe humben me ju do te ngelet ne historine e ketij vendi si kohe e vetshkatrrimit,sic errdhet nga rruga pavullnetin e popullit ashtu e late shqiperine ne rruge,ndihme ekonomike 2000leke atij qe ishte ne tre pune,,populli emigroi si zezake ne evrope………………..,ketu erdhen disa mafioze qe me dy makineri te shekullit te smithit pumnesoj sklleve per 10000 leke nemuaj,pashkolla pa mjekesi pa shtet etje tivazhdon tallesh duke buzqeshur e here duke kercenuar , se je si shume analiste dhe te ashtuquajtur politikan fatkeqesi qe jeni si te klonuar nga fjalimet.Pse……………….keshtu ju do partia

  Reply to this comment
 31. lis dushku August 8, 17:49

  Sa pa vlere eshte fjala,kur del nga goja e saj!

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Click here to cancel reply.

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Sondazh

A ËSHTË EDI RAMA I MAJTË?

Shiko rezultatin