Gripi “shkakton” infarkt

January 25, 2018 22:22

Gripi “shkakton” infarkt

Rreziku për të pasur një atak kardiak është 6 herë më i lartë kur jemi të prekur nga gripi. Kjo konfirmohet nga një studim kanadez i publikuar në revista mjekësore.

Sipas studimit, kërcënimi zhduket një javë pas përfundimit të simptomave, ndërkohë që personat më të prekur janë të moshuarit, personat e prekur nga virusi i Hepatitit B ose ata që janë në infarktin e parë.

Lidhja mes gripit apo sëmundjeve stinore dhe atakëve në zemër ishte vërejtur edhe më parë por kjo është hera e parë që konfirmohet edhe me teste laboratorike.

Mjekët këshillojnë që personat më vulnerabël të jenë të kujdesshëm për të parandaluar infeksionet respiratore dhe veçanërisht gripin.

January 25, 2018 22:22
Komento

Ende pa komente

Ende pa komente!

Je i mirëpritur. Bëhu i pari që komenton këtë artikull. Kujdes etikën.

Komento
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*